Eurowizja Junior – Jak Telewizja Polska ochoczo wskoczyła na ekokaruzelę

avatar użytkownika kazef

 

Gdy w 2018 r. reprezentantka Polski Roksana Węgiel zwyciężała w Mińsku konkurs Eurowizji Junior, Telewizja Polska nie transmitowała koncertu na żywo, a dopiero gdy w wyniku kolejnych głosowań szanse polskiej reprezentantki zaczęły rosnąć, zaczęto emitować przekaz z Białorusi najpierw na antenie ośrodków regionalnych, a w końcu na TVP INFO. News o sukcesie Roksany zaczęto też pokazywać na pasku w programach TVP1 i TVP2. Sukces odtrąbiono w głównym wydaniu Wiadomości. „Gratuluję sukcesu Roksanie Węgiel – mówił w swoim stylu prezes TVP Jacek Kurski - Jestem dumny jako prezes TVP, że osobiście zdecydowałem, aby to ona reprezentowała Polskę na Eurowizji...”

Kompromitacja była jednak łatwo dostrzegalna. TVP nie przeprowadziła transmisji na żywo z Mińska i nie zdyskontowała zwycięstwa swojej reprezentantki w taki sposób, jaki byłby możliwy przy relacji online. Stratę dało się z pewnością obliczyć w twardej walucie, nie wspominając o uszczerbu wizerunkowym.

Jacek Kurski nie mógł sobie pozwolić na kolejny kosztowny błąd. Mimo zastrzegania się, że Polska zorganizuje kolejną edycję konkursu jedynie jeśli pojawi się odpowiednia piosenka, od początku było wiadomo, że TVP podejmie wyzwanie. Jako miejsce imprezy ogłoszono halę Arena w Gliwicach.

Wokół wyboru polskiego reprezentanta od początku działy się dziwne rzeczy. Naturalną kandydatką wydawała się 13-letnia Ania Dąbrowska – zwyciężczyni Voice Kids. Ale zdecydowano inaczej. Kandydatkę wyłonił finał konkursu „Szansa na sukces” dla dzieci. Faworytką od początku była pochodząca z romskiej rodziny Wiktoria Gabor. Znająca dobrze język angielski i znana też z Voice Kids – zajęła tam II miejsce. Ale, o dziwo, gdy przypomniała o II miejscu w Voice Kids w finale „Szansy...” prowadzący Artur Orzech był wyraźnie skonfundowany.

W finale konkursu 3 uczestniczki wylosowały debiutanckie piosenki. Wiktoria Gabor trafiła na „Superhero”, piosenkę jakby dla niej stworzoną – ze wschodnim rytmem i zaśpiewem. Przypadek? Dziwnym trafem song „Superhero” stworzyli Lanberry i Patryk Kumór. Ten duet napisał też piosenkę "Anyone I Want To Be", która rok wczesniej doprowadziła do zwycięstwa w konkursie Eurowizji Roksanę Węgiel. Nikola Fiedor, która w „Szansie..” zajęła II miejsce (za Wiktorią Gabor) wylosowała utwór „Bubbles in My Head”. Moim zdaniem łatwo wpadający w ucho przebój, optymistyczny i lepszy od „Superhero”. Po sympatycznym „Anyone I Want To Be" Roksany Wegiel – hymnie przekonującym młodych odbiorców, że mogą być „kim chcą”, a świat jest dla nich otwarty i pełen mozliwości, tym razem zwycięska piosenka "Superhero" poszła dalej w swym ideologicznym przekazie. Brzmi jak protest-song i takie też ma przesłanie. Chodzi i ratowanie ginącej planety; poczucie, że jest potrzebne wspólne dizałanie na rzecz zagrożonej ziemi.

Superhero” jest zatem propozycją ulokowaną w samym centrum ekoterrorystycznej rewolucji, która od kilku lat opanowuje swoimi mackami popkulturę i zdobywa kolejne przyczółki. Jesteśmy wciąż dopiero na początku tej rewolty, ale zwłaszcza wśród młodych ludzi już widać efekty indoktrynacji. Celem tej pseudoideologii i nowej świeckiej religii nie jest ochrona klimatu, ratunek dla zagrożonych gatunków, poprawa jakości powietrza itp. Chodzi o kolejną odsłonę znanej z komunizmu pieriekowki dusz: o całkowitą przemianę ludzkich serc i świata wartości.

W efekcie przemian mają m.in. zniknąć państwa narodowe, a mieszkańcy globu mają się poczuć obywatelami planety, wierzącymi w przenikającą przestrzeń energię kosmiczną, wież z naturą, istnienie bóstwa Gai i tym podobne fantazmaty. Osobnego tekstu wymagałoby przypomnienie jak podobne pomysły funkcjonowały w Związku Sowieckim po zwycięstwie bolszewików, i potem, w latach 60-tych, gdy wróciły do doktrynalnego obiegu.

Teledysk do „Superhero” odpowiednio oddaje słowa utworu. Viki Gabor wygląda na Pocahontas przeniesioną do dzisiejszych czasów. Spójny przekaz wizualno-słowny podkreślony jest orientalną urodą, fryzurą i strojem młodej wykonawczyni. Viki porusza się i tańczy atawistycznie – w towarzystwie podobnych do siebie młodych ludzi, wśród których dostrzeżemy przedstawicieli rożnych kultur. Śpiewa z delikatnym, acz wyraźnym odcieniem gniewu i przekonaniem o wadze problemu. Już rok temu Roksanie do białego stroju dołożono odblaskowe, żółte dodatki. Wszak kolor żołty (barwa słońca) od 2018 święci trumfy w modzie. Ale w przypadku żóltego stroju Viki Gabor to nie tylko kwestia mody. Naukowcy przekonują, że żółty, zwłaszcza popularny odcień Gen Z Yellow, dodaje stylizacjom prawdziwie młodzieńczego szyku, oddaje uczucie ciepła, ale też wzbudza zapał, optymizm, uczucie ulgi i świeżości, a w zestawieniu z innymi barwami wnosi sobą odrobinę szaleństwa, ekspresji a nawet buntu (paryskie „żółte kamizelki”).

Oddajmy jeszcze raz głos Jackowi Kurskiemu: „Eurowizja Junior to nie tylko konkurs piosenki dla tych młodych ludzi, ale przede wszystkim świetna przygoda. Jesteście tutaj, bo muzyka to wasza pasja i to jest piękne”. W innym miejscu prezes TVP ocenił, że wybór Gliwic na miejsce organizacji imprezy było dobrą decyzją. "To ludny region, to była dobra decyzja, by zorganizować konkurs w tak dużej hali i dużym regionie, co potwierdza sprzedaż biletów". Szkoda, że nie zauważył, iż na wszystkich plakatach, bilboardach i reklamach miejscem koncertu jest „Gliwice. Silesia”. Ani słowa, że „Silesia” to Polska. Nazwa naszego kraju na plakatach nie istnieje. Jedynym śladem narodowego myślenia będzie zatem nasze głosowanie na reprezentantkę Polski, bo o tym, że Viki reprezentuje Polskę, jeszcze powinni nas poinformować. W „dorosłej” Eurowizji już dawno zrezygnowano z „szowinistycznego myślenia” i odebrano mieszkańcom danego państwa możliwość głosowania na swojego przedstawiciela. W dziecięcej Eurowizji póki co Polak może glosować na Polaka... 

 

Miłego oglądania!

 

Test napisany na kilka godzin przed rozpoczęciem finału Eurowizja Junior

 

Polecam mój poprzedni artykuł:

Crème de la crème manipulacji. O ostatnich przed wyborami programach informacyjnych TVP i TVN

http://blogmedia24.pl/node/82835

 

 

10 komentarzy

avatar użytkownika kazef

1. Dodatek

Dziennikarze sportowi powszechnie krytykują pomysł Michela Platiniego, w wyniki którego turniej EURO 2010 będzie się odbywał w 12 miastach-gospodarzach. Piszą o komercyjnych motywach pomysłu, wymieniają cała gamę niedogodności z tym związanych, piszą o głupocie. Żaden nie zająknie się o tym, że była to także, a może przede wszystkim, decyzja ideologiczna - kolejne posunięcie osłabiające funkcjonowanie państw narodowych i kolejny krok do ich likwidacji. Sport jest bardzo ważnym miejscem na tej barykadzie.

avatar użytkownika Maryla

2. @kazef

Swięta świecka młodociana ruda Greta wypromowana na zaszczyt Pokojowego Nobla napędza i indoktrynuje .
Rosja nie pozostaje w tyle.
Rosja Tatuana Meżencewa i Denberel Oorżak — A Time for Us

a w Warszawie kolejni sponsorowani młodzi idioci w "24 godzinnej głodówce"


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kazef

3. No i wygrała...

No i wygrała...

avatar użytkownika Maryla

4. @kazef

trzeba oddać sprawiedliwość Kurskiemu Jackowi - TVP wylansowała i przygotowała drugą z rzędu zwyciężczynię.
Spektakl bardzo dopracowany, prezentacja Polski w klipach zachęcająca do zwiedzania, mamy drugą imprezę za rok w Polsce.
Można i trzeba sobie pogratulować .

Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kazef

5. Tak, cieszmy się z wygranej

Gratuluję Wiktorii - miała najlepszą piosenkę i dobrze się spisała.

Ale trzeba jeszcze coś w tym miejscu napisać.

Jacek Kurski mówił dziś na konferencji prasowej po wygranej Wiktorii, że miał intuicję i już w czasie Voice Kids zrozumiał, że Wiktoria ma w sobie to coś.

Voice Kids nr 2 wygrała 13-letnia Ania Dąbrowska. Wiktoria Gabor była druga. Ania Dabrowska od urodzenia zmaga się z mukowiscydozą – chorobą genetyczną, która powoduje poważne zmiany w układzie oddechowym oraz pokarmowym. „Największym moim marzeniem jest wydanie pierwszej płyty. Póki jestem w stanie i jest na to czas. Muszę szybko spełniać swoje marzenia, bo nie mam za dużo czasu” – mówiła w programie Voice Kids.
Jak czytamy w necie: chociaż mukowiscydoza wpływa na układ oddechowy, to nie stanowi dla Ani przeszkody, by mogła śpiewać. Wręcz przeciwnie – 13-latka traktuje występy wokalne jako swojego rodzaju terapię. „Choroba tak naprawdę nie przeszkadza mi w ogóle w śpiewaniu. Śpiewanie to jest taka rehabilitacja. Kiedy śpiewam, to moje płuca się powiększają. Nauczyłam się też oddychać przeponą poprzez śpiewanie, więc nie obciążam płuc. To jest rehabilitacja” – podkreśla Dąbrowska. Dodaje, że udział w „The Voice Kids” dał jej ogromną motywację do dalszej walki z chorobą. „The Voice” bardzo nakręca do życia i dzięki tej przygodzie nabrałam naprawdę dużego doświadczenia. (…) Ten program dał mi naprawdę dużo”.

Jacek Kurski już przed ogłoszeniem wyników na zwycięzcę Voice Kids mówił występując w finałowym odcinku, że ten kto wygra w Voice Kids nie będzie automatycznie kandydatem do Eurowizji Junior.
Proszę zobaczyć: 1.40 do 2.30 - https://youtu.be/5tne5GFfKVc

Przy innej okazji Kurski mówił tak:

"Jakkolwiek wstępnie planowaliśmy, że Polskę na Eurowizji Junior 2019 reprezentować będzie któryś z uczestników „The Voice Kids 2”, to w tym roku w programie nie znaleźliśmy tak wybitnej i wyróżniającej się wokalistki jak rok temu Roksana Węgiel – przyznał Jacek Kurski w rozmowie z serwisem Wirtualne Media. Prezes TVP dodał, że w tym roku poziom programu był bardziej wyrównany i nie pojawił się uczestnik z „tak fantastyczną piosenką”, jak ta przygotowana przez Węgiel. – Wtedy miałem intuicję i pewność, że czynię dobrze rezygnując z preselekcji i „dyktatorsko” wyznaczając Roxy i „Anyone I want to be”. Teraz takiej intuicji nie miałem – podkreślił Kurski.

To jak w końcu było z tą intuicją prezesa Kurskiego?

Ania Dąbrowska nie wzięła udziału w wymyślonej przez Kurskiego preselekcji poprzez udział w "Szansie na sukces". Powiedziała, że na występ na Eurowizji na pewno byłaby przygotowana. Czemu więc nie poszła na casting do "Szansy na sukces"? Zrozumiała, że nie ma szans? Że "Szansa..." jest tylko po to, żeby wykreować wybrankę intuicji pana prezesa? A może ktoś "życzliwy" podpowiedział: lepiej nie startuj? A może zwyczajnie uznano, że jednak stan zdrowie nie pozwoli jej wziąć udziału w tej obciążającej imprezie?

Ania opowiedziała o tym bardzo oględnie. Proszę samemu zobaczyć:

https://www.youtube.com/watch?v=Z8WThtb3cVw

"Chciałam wziąć udział w preselekcjach i było to moim marzeniem, ale decyzję o wyłonieniu reprezentanta za pomocą Szansy na Sukces podjęło TVP i uszanowałam to" - to jej słowa.

Nasuwa się więcej pytań. Ale zamilknę.

avatar użytkownika Maryla

6. @kazef

co byśmy nie myśleli, to TVP nie jest instytucją charytatywną, a Jacek Kurski postawił cel dla polskiej wykonawczyni = zdobyc niezdobyte, czyli wygraną po raz drugi reprezentantki kraju.
Postawił na Wiki i nie zawiódł się, czyli Polska wygrała.
To, że Ania wygrała Voice Kids nie oznacza, że była lepsza kandydatką.
Ludzie sceny wiedzą, że:

The Show Must Go On

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kazef

7. @Maryla

Co byśmy nie powiedzieli, to Jacek Kurski nie jest bożym pomazańcem i królem telewizji, decydującym jak chce i jak mu się podoba.

avatar użytkownika Maryla

8. @kazef

:) ale boży pomazaniec nie jest od typowania "czarnych koni"!
Kurski jest odpowiedzialny za szoł i jest w tym dobry.
Mnie na przykład podobał sie bardziej młody Kazach i obstawiałam jego wygraną.
Był pewny, ze wygra i los spłatał mu figla.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. to nie jest tak, że Kurski wybrał

Eurowizja Junior 2019: Polska wybrała reprezentantkę na konkurs

W niedzielnym odcinku "Szansy na sukces" każda z finalistek wystąpiło dwa razy: najpierw zaśpiewały po jednym coverze piosenki jurora, który zapewnił jej udział w finale, a później zaprezentowały utwory, z którymi wystąpiłyby w finale Eurowizji Junior 2019.

O tym, kto został reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2019, zdecydowali jurorzy oraz telewidzowie w głosowaniu SMS-owym. Zgodnie z regulaminem "Szansy na sukces", w przypadku remisu decydujące były głosy jury.Pod koniec odcinka prowadzacy "Szansę na sukces" Artur Orzech ogłosił, że reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2019 będzie Viki Gabor z piosenką "Superhero". Jak twierdzą dziennikarze i fani konkursu, piosenkarka może powtórzyć ubiegłoroczny sukces Roksany Węgiel.
Wszystko dzięki silnemu wsparciu internautów, którzy będą mieli spory wpływ na wyniki finału Eurowizji Junior.

https://plejada.pl/newsy/eurowizja-junior-2019-reprezentantka-polski-wyb...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika michael

10. [Ken Follett]

" ... w gruncie rzeczy życie nie polega na dokonywaniu wyborów między dobrem a złem, lecz na tym, czy się wygrywa, czy przegrywa".