"Polska pod Krzyżem” – cztery kolejne diecezje zadeklarowały udział w modlitwie

avatar użytkownika Maryla

Ks. abp Andrzej Dzięga wraz z kapłanami i wiernymi archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, ks. bp Jerzy Mazur z wiernymi diecezji ełckiej, ks. bp Tadeusz Jan Lityński wraz z wiernymi diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz ks. bp Janusz Stepnowski z wiernymi diecezji łomżyńskiej dołączyli do wydarzenia modlitewnego „Polska pod Krzyżem”.

Patronami diecezji szczecińsko-kamieńskiej są Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła oraz św. Otton z Bambergu, biskup.

Patronami diecezji ełckiej są Najświętsza Maryja Panna Matka Kościoła oraz święci biskupi i męczennicy Wojciech i Brunon z Kwerfurtu.

Diecezja ełcka dała Kościołowi trzy błogosławione kobiety. Wszystkie były ofiarami zbrodni popełnionych przez niemieckich okupantów na polskiej ziemi. Wszystkie też zginęły, by ratować życie innych: bł. Marianna Biernacka – teściowa, która uratowała swoją brzemienną synową (13 lipca 1943 r.); bł. s. Kanizja Eugenia Mackiewicz i bł. s. Sergia Julia Rapiej – obie ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek posługujące w Nowogródku. Opiekowały się kościołem, w którym brał ślub król Jagiełło, a wiele lat później ochrzczony został Adam Mickiewicz. Dobrowolnie poszły na śmierć (razem z dziewięcioma innymi), żeby uratować życie 120. mężczyznom z Nowogródka aresztowanym przez Niemców i skazanym na śmierć. Zostały rozstrzelane 1 sierpnia 1943 r. Wszyscy mężczyźni przeżyli.

Patronami diecezji zielonogórsko-gorzowskiej są Matka Najświętsza Maryja Panna z Rokitna zwana Cierpliwie Słuchającą i Pierwsi Męczennicy Polski, Święci: Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn – mnisi benedyktyńscy, którzy przybyli do Polski w 1001 roku. Zamordowani przez pogańskich chłopów w 1003 roku mnisi, podobnie, jak związani z diecezją włocławską przez miejsce urodzenia – św. Maksymilian Kolbe, czy przez miejsce zbrodni – bł. ks. Jerzy Popiełuszko, również oddali życie za wiarę.

Patronami diecezji łomżyńskiej są męczennicy. Głównym – mnich, misjonarz, św. Brunon z Kwerfurtu. Według tradycji – budowniczy kościoła na wzgórzu św. Wawrzyńca w Starej Łomży – pierwszej świątyni obecnej diecezji. Zginął śmiercią męczeńską na ziemiach Jaćwingów w 1009 r.

Drugim – patron Polski św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik, bestialsko zamordowany przez Kozaków w 1657 r.

Synem ziemi łomżyńskiej jest sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński, prymas Polski oraz męczennicy II wojny światowej bł. ks. Michał Piaszczyński i bł. ks. Adam Bargielski.

Akcji modlitewna „Polska pod Krzyżem” odbędzie się 4 września br. na lotnisku w Kruszynie k. Włocławka. Organizuje ją diecezja włocławska pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Meringa we współpracy z Fundacją Solo Dios Basta.

Fundacja Solo Dios Basta powstała w czerwcu 2015 z inicjatywy Macieja Bodasińskiego i Lecha Dokowicza, którzy mówią o sobie – świeccy ewangelizatorzy, rekolekcjoniści i filmowcy.

https://www.radiomaryja.pl/informacje/polska-pod-krzyzem-cztery-kolejne-diecezje-zadeklarowaly-udzial-w-modlitwie/

Etykietowanie:

20 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Spotkanie 14.09.2019 na

Spotkanie 14.09.2019 na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie pod Włocławkiem

Zapraszamy, by 14.09. o 19 wszyscy Polacy, zarówno we Włocławku, jak i w swoich parafiach, miastach, wsiach i domach stanęli pod Krzyżem Zbawiciela i podjęli ważną decyzję w sprawie swojego życia. To będzie dzień, który zapamiętamy do końca życia.
Zobacz

Przekażcie jak najszybciej i jak najszerzej ta akcje «Polska pod krzyżem».

Kontaktujcie wasze rodziny, przyjaciół, parafie, stowarzyszenia, media... Zamawiajcie Msze Święte wspierające ta akcje, proście waszych duchownych o wsparcie modlitewne, proście ich o:1) zapewnienie możliwości spowiedzi dla uczestników,

2) o Msze Święta,

3) o adoracje krzyża, najlepiej w miejscach publicznych, takich jak: krzyże na placach w miastach, przy drogach, we wsiach, krzyże misyjne,

4) o odmówienie modlitwy stawiającej krzyż w centrum naszego życia.

* * *

- Zakony kontemplacyjne prosimy o wsparcie modlitewne i łączność duchową pod Krzyżem, szczególnie w czasie nocnego czuwania z 14 na 15 września.

- Zakony otwarte prosimy o wsparcie modlitewne i łączność duchową oraz apostolstwo na rzecz Polski Pod Krzyżem.

- Prosimy o zgłaszanie jeśli tego dnia organizowane jest w parafii czuwanie pod Krzyżem.

- Miejsce modlitwy takie jak: hospicja, zakłady karne, szpitale, przydrożne krzyże, kaplice. Zachęcamy do zgłoszeń osoby pracujące, na służbie, na dyżurze, chorych, osoby znajdujące się daleko od kościoła parafialnego.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. W ostatnim czasie wzmogły się

W ostatnim czasie wzmogły się ataki na Kościół ze strony antychrześcijańskich środowisk. Bluźnierstwa zaczęły szerzyć się na nieznaną nam skalę. Usłyszeliśmy o księżach popełniających samobójstwa i porzucających stan kapłański. Na całym świecie ma miejsce masowe odejście od wiary. To co dotychczas było jasno nazywane grzechem staje się przedmiotem debaty. Płoną kościoły i katedry. Tę listę moglibyśmy jeszcze wydłużać. Lepiej jednak zadać sobie pytanie: co możemy teraz zrobić? Jesteśmy chrześcijanami, ludźmi nadziei i znamy siłę modlitwy. A znakiem zwycięstwa jest dla nas Krzyż Chrystusa. Dlatego zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę w blasku Krzyża Chrystusowego.

Wydarzenie rozpoczyna się 14 września o godzinie 11:00. Wszystkich uczestników prosimy o jak najwcześniejsze przybywanie. Podróż na miejsce może mieć charakter pielgrzymki. Trwają bardzo intesywne prace nad szczegółowym programem godzinowym. Wydarzenie składa się zasadniczo z dwóch części. W sobotę poprzez: sakrament spowiedzi, Mszę Świętą, konferencję, świadectwa z pomocą obrazów, muzyki i światła idziemy pod Krzyż. Wieczorem rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Druga część to całonocne czuwanie trwające do niedzielnego poranka w święto Matki Bożej Bolesnej.

https://www.youtube.com/channel/UCljd98nMOn6tURT0lhW6t4g?feature=embeds_...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. W niedzielę Msze św. za

W niedzielę Msze św. za Ojczyznę i Pokutne Marsze Różańcowe

Białystok, Poznań, Zamość – w tych miastach w każdą trzecią
niedzielę miesiąca odbywają się Msze św. za Polskę oraz Pokutne Marsze
Różańcowe. Wierni modlą się o Ojczyznę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii
oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Ks. bp W. Mering o „Polska

Ks.
bp W. Mering o „Polska pod Krzyżem”: Ostatnia chwila, by stanąć w
potwornej walce dobra ze złem. Potrzeba zdecydowanego opowiedzenia się
po stronie prawdy

Wytworzyło się coś bardzo niedobrego w naszej Ojczyźnie.
Najwyższy czas, ostatnia chwila stanąć w tej potwornej walce dobra ze
złem, światła i ciemności. W tym momencie potrzeba jasnego,
zdecydowanego opowiedzenia się po stronie prawdy, dobra, po stronie
Chrystusa, po stronie Jego Kościoła. Wiara wymaga mobilizacji, obrony i
manifestacji – wskazał ks. bp Wiesław Alojzy Mering, biskup diecezji
włocławskiej, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja, zachęcając do
udziału w modlitewnej akcji „Polska pod Krzyżem”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. 14 września, w Święto

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odbędzie się akcja modlitewna „Polska pod krzyżem”. Główne uroczystości zaplanowane są na lotnisku w Kruszynie k. Włocławka, ale każdy będzie mógł włączyć się do akcji w swoim miejscu zamieszkania – przy krzyżu misyjnym, przydrożnym czy kapliczce. Wydarzenie organizuje diecezja włocławska oraz Fundacja Solo Dios Basta, która wcześniej organizowała m.in. „Różaniec do granic” i „Wielką pokutę”.

Bp Mering na konferencji prasowej podkreślił, że „krzyż to jest symbol najbardziej chrześcijański, jaki można sobie wyobrazić”.

Stat crux dum volvitur mundus - „krzyż stoi, przy całej zmienności świata”. Rozmaici ludzie, rozmaite poglądy, rozmaite sposoby myślenia, ale jeżeli chce się zrozumieć chrześcijaństwo to trzeba stanąć pod krzyżem

— powiedział bp Mering.

Dlatego - jak dodał - organizatorzy „Wielkiej pokuty” i „Różańca do granic” zorganizowali akcję „zatrzymania Polski pod krzyżem”.

Dlaczego pod krzyżem? Żeby od tego krzyża nie odchodziła, żeby zdawała sobie sprawę, że jeżeli chcemy doprowadzić w naszym kraju do polepszenia sytuacji, tej osobistej i tej społecznej, to musimy zacząć od nawracania własnych serc

— powiedział bp Mering.

Kto nawraca swoje serce, nawraca świat. Potrzeba nam do tego mocy, przypomnienia i siły, która bije z krzyża. Taki jest zasadniczy przekaz tej uroczystości, na którą z organizatorami państwa zapraszam

— dodał.

Czasami się może wydawać, że w formie, przekazie Kościół zostaje z tyłu, że język, którego używa, nie dociera dziś do współczesnego człowieka. Przez to wydarzenie chcemy przywrócić wrażliwość na obecność Bożą, a także angażujemy wszystkie nowoczesne środki, żeby to wydarzenie było po prostu piękne

— powiedział jeden z organizatorów, Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta.

Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dios Basta przypomniał tragiczne wydarzenie pod Giewontem w ubiegły czwartek. Gwałtowne wyładowania atmosferyczne w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów spowodowały śmierć czterech osób, w tym dwojga dzieci, natomiast poszkodowanych zostało ponad 140 turystów.

Myślę, że wielu z nas zostało wstrząśniętych tym, co stało się pod Giewontem, u stóp tego krzyża. Tam wśród grupy porażonych ludzi był kapłan. Ksiądz, który sam był ranny, rozumiejąc, że właśnie umierają ludzie, rozpoczął udzielanie rozgrzeszenia

— powiedział Dokowicz.

Uczestniczący w konferencji przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podkreślił istotę akcji modlitewnej „Polska pod krzyżem”. Nazwał ją bardzo ważną inicjatywą społeczną, która powinna być szeroko relacjonowana przez media.

Media publiczne powinny szczególną uwagę przywiązywać do wydarzeń, które budują naszą duchowość i naszą tożsamość narodową, a niewątpliwie to wydarzenie, które odbędzie się 14 września, które już trwa i które po 14 września też będzie trwało, należy do takich wydarzeń tożsamościowych i budujących nasze poczucie narodowe

— podsumował.

Organizatorzy liczą, że w spotkaniu pod krzyżem na lotnisku w Kruszynie weźmie udział kilkaset tysięcy wiernych, a w całej Polsce włączy się w nią nawet milion osób. W tym miejscu k. Włocławka 7 czerwca 1991 r. podczas mszy świętej homilię wygłosił papież Jan Paweł II.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. W święto Podwyższenia Krzyża

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września cała Polska stanie pod Krzyżem, odpowiadając na włocławską inicjatywę Fundacji Solo Dios basta.

Czuwania w ramach akcji "Polska pod Krzyżem" odbędą się
także w niektórych parafiach, jak np. w parafii pw. św. Alberta
Chmielowskiego w Zielonej Górze.

Wieczór modlitwy pt.
"Polska pod krzyżem" za zgodą bp. Tadeusza Lityńskiego organizuje tam
Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio.

Inicjatywa skierowana jest do tych, którzy chcą uczestniczyć w tym
ogólnopolskim wydarzeniu, a nie mogą jechać w wyznaczone miejsca.
Szczegóły na plakacie, stronie internetowej wspólnoty oraz fb.

Tagi:

Rokitno

Polska pod Krzyżem

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Komunikat biskupa

Komunikat biskupa diecezjalnego dotyczący inicjatywy modlitewnej "Polska pod Krzyżem"

Drodzy Diecezjanie

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września odbędzie się w
Kruszynie k. Włocławka ogólnopolskie spotkanie modlitewne pod hasłem
Polska pod Krzyżem. Jestem przekonany, że modlitwa tysięcy pątników pod
krzyżem, pod którym w 1991 r. sprawował Eucharystię św. Jan Paweł II, a
który dziś wznosi się nad miejscem męczeństwa bł. ks. Jerzego
Popiełuszki, stanie się wielkim impulsem dla ożywienia wiary w naszym
kraju. W łączności z tym spotkaniem odbędzie się także czuwanie w naszym
sanktuarium Maryjnym w Rokitnie. W sobotę, 14 września rozpoczniemy
Mszą św. o godz. 11.00, na którą najserdeczniej zapraszam pielgrzymów i
sympatyków Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Po południu
natomiast, o godz. 16.30 w ogrodach rokitniańskich u stóp tamtejszej
Golgoty odbędzie się modlitwa różańcowa, a o 17.30 odprawiane w plenerze
nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Następnie spotkamy się w bazylice –
o godz. 21.00 na Apelu Maryjnym, a o godz. godz. 22.00 na Mszy św. w
intencji Ojczyzny, po której będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.
Nazajutrz, w niedzielę po odśpiewaniu Godzinek, o godz. 6.30 rozpocznie
się Msza św. kończąca czuwanie.

Gorąco zachęcam, abyśmy trwali wspólnie w te dni na modlitwie także w
parafiach, które powinny w tym czasie stać domami szczególnej modlitwy
dla wszystkich nie mogących udać się ani do Włocławka ani do Rokitna.

Zawierzam organizatorów i uczestników tego wydarzenia Matce Bożej
Rokitniańskiej św. Janowi Pawłowi II i bł. Jerzemu Popiełuszce oraz
Pierwszym Męczennikom Polski, którzy stali u początków wiary w naszej
Ojczyźnie, przynosząc orędzie Chrystusowego Krzyża – orędzie Bożej
Miłości, której nic nie zdoła zwyciężyć.


+ Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Powinniśmy zareagować

Powinniśmy zareagować potępieniem na zniewagi, profanowane sakramenty i upokarzanie obrazu Matki Bożej – powiedział biskup włocławski Wiesław Mering podczas inauguracji tygodniowego odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, która odbyła się 8 września świętokrzyskim sanktuarium.

Ze względu na deszczową pogodę Eucharystia odpustowa była celebrowana w bazylice mniejszej. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji włocławskiej Wiesław Mering, który w swej homilii nawiązując do ostatnich aktów profanacji jakie miały miejsce w Polsce pytał wiernych o to, jak reagują na te wszystkie zniewagi, których jest w tej chwili tak wiele w Polsce.

- Jak reagujemy na zniewagi, podnoszone ręce, na te niszczone kapliczki, profanowane sakramenty, upokorzony obraz Matki Bożej Częstochowskiej? Czy się nie przyzwyczailiśmy już do tego stopnia, że to nie wywiera na nas wrażenia? Nie mamy odwagi protestować! Popatrzmy na muzułmanów, niech by ktoś spróbował ze świętymi dla nich znakami albo Żydów ze świętymi dla nich znakami postąpić tak jak postępują ze świętymi znakami chrześcijan. Udajemy, że nas to nie dotyczy, że nic nie możemy zrobić. Możemy zrobić bardzo wiele. I nie myślę tylko o modlitwie chociaż i ona jest szalenie potrzebna. Ale właśnie swoją postawą swoim wyrażeniem i uzewnętrznieniem sprzeciwu, swoim protestem, swoim potępieniem powinniśmy w takim wypadku zareagować – zachęcał hierarcha.

Biskup przypomniał o wielkiej roli i znaczeniu świętokrzyskiego sanktuarium, w którym od wieków przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Zwrócił uwagę, że z uwagi na to miejsce całe województwo nazywa się świętokrzyskie.Superior o. Marian Puchała OMI, witając zebranych podkreślił znaczenie hasła odpustowego „Patrząc na Krzyż – uczmy się miłości”. Są to słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II, prawie 30 lat temu, w pobliskim Masłowie, na lotnisku, gdy odwiedzał Ojczyznę w 1991 r. - Już wówczas apelował: „brońcie Krzyża, brońcie wartości chrześcijańskich, brońcie chrześcijańskiej rodziny, uczcie się wolności”. Pamiętając nauczanie Proroka naszych czasów, świętego Papieża, módlmy się w te dni odpustowe o miłość, zgodę i jedność w rodzinach, w ojczyźnie naszej, byśmy w sposób wolny i dojrzały umieli przyjąć krzyż, zaakceptować go w naszym życiu i uczyć się zwyciężać – podkreślał superior.

Przed rozpoczęciem Eucharystii na placu przed bazyliką pielgrzymi mogli zobaczyć zrekonstruowane papamobile, którym św. Jan Paweł II podróżował 40 lat temu podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.

Kaznodzieją odpustowym był o. Sławomir Dworek OMI, wikariusz prowincjalny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Liturgię uświetnił Chór „Masłowianie” z Masłowa pod dyrekcją Michała Kopcia oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Bodzentyna pod dyrekcją Jerzego Łapińskiego.

Czynny udział w przeżywanie liturgii wzięli samorządowcy, a także przyjaciele i dobrodzieje oblatów oraz Rycerzy Kolumba. Obecne były Poczty Sztandarowe: Kompanii Honorowej Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Nowej Słupi, SP JP II z Bielin, OSP z Bielin, Kompanii Strzelców z Końskich, Świętokrzyskiego Batalionu Polskich Drużyn Strzeleckich im. Czwartaków.

Swoją obecnością uroczystość odpustową uświetniły m.in. dzieci i młodzież i dorośli w strojach ludowych z gminy Bieliny - Koło Małych Gosposi oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Huty Podłysicy oraz z miasta i gminy Nowa Słupia – Zespoły Ludowe „Chełmowianki” i „Modrzewianki”.

Ordynariusz diecezji włocławskiej Wiesław Mering po Komunii św. pobłogosławił i poświęcił pasyjkę Chrystusa oraz tablicę upamiętniającą pierwsze miejsce zamieszkania naszych rodaków, którzy zostali przesiedleni do Wierszyny na Syberii. Tablica została ufundowana przez Muzeum Samochodu JP2 z Kielc a wykonana przez właścicieli firmy Metal - Kolor ze Starachowic.

Inicjatorem Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego i Pielgrzymki Osób Konsekrowanych był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
https://www.niedziela.pl/artykul/45099/Na-upokarzanie-obrazu-Matki-Bozej

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. Trwają zapisy na akcję

Trwają zapisy na akcję „Polska pod Krzyżem” – wykaz miejscowości

W sobotę 14 września odbędzie się inicjatywa „Polska pod
Krzyżem”. Na terenie naszej Ojczyzny wciąż trwają zapisy na modlitewną
inicjatywę, która odbędzie się na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem.
Organizatorami wydarzenia są diecezja włocławska oraz Fundacja Solo Dios
Basta.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. „Polska pod Krzyżem”; Polacy


„Polska pod Krzyżem”; Polacy wypełniają duchowy testament św. Jana Pawła II

Wydarzenie
„Polska pod Krzyżem” w sobotę 14 września będzie wypełnieniem
testamentu duchowego św. Jana Pawła II, który w 1997 r. wzywał do obrony
krzyża „od Tatr aż do Bałtyku” – poinformowała PAP we wtorek Fundacja
Solo Dios Basta, organizator akcji.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Krzysztofjaw

11. Marylu

Akurat teraz opiekuję się mamą we Włocławku, które jest moim rodzinnym miastem, choć przeszło pół życia spędzam w Toruniu, więc będę na pewno w Kruszynie. Pozdrawiam

Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

avatar użytkownika Maryla

12. Papież Franciszek poparł

Papież Franciszek poparł akcję „Polska pod Krzyżem”

Ojciec Św. Franciszek podczas audiencji generalnej wyraził
poparcie dla akcji ”Polska pod Krzyżem”, która odbędzie się w najbliższą
sobotę. Papież wezwał Polaków, by modlili się o zwycięstwo dobra nad
złem.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. „Polska pod Krzyżem” – w

„Polska pod Krzyżem” – w sobotę ogólnopolska akcja modlitewna

Już za dwa dni wierni zgromadzą się na wspólnej modlitwie w
ramach akcji „Polska pod Krzyżem”. Główne uroczystości odbędą się na
lotnisku Kruszyn koło Włocławka. W akcję włączyło się też wiele innych
miast. Inicjatywa to odpowiedź na narastające ataki na katolików.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Setki tysięcy wiernych


Setki tysięcy wiernych wypełnią testament św. Jana Pawła II. W akcji „Polska pod Krzyżem” wezmą udział katolicy z całego świata

Św. Jan Paweł II / autor: Fratria

Akcja modlitewna odbędzie się 14 września w święto Podwyższenia
Krzyża Świętego. Główne uroczystości zaplanowane są w Kruszynie k.
Włocławka, ale każdy będzie mógł włączyć się do niej w swoim miejscu
zamieszkania – przy krzyżu misyjnym, przydrożnym czy kapliczce.

Akcję
organizują diecezja włocławska i Fundacja Solo Dios Basta, która
wcześniej organizowała m.in. „Różaniec do granic” i „Wielką pokutę”.

Św.
Ignacy miał taką zasadę, że jeżeli coś jest dobre, to zrób więcej.
Robiliśmy co się dało, żeby w akcję włączyło się jak najwięcej osób, ale
na samym końcu za efekty odpowiada Pan Bóg. Otrzymaliśmy już tysiąc
zgłoszeń z parafii w całej Polsce, gdzie ludzie będą pozostawali
w łączności duchowej z nami, zgromadzonymi na lotnisku w Kruszynie.
Od wczoraj takich miejsc przybyło blisko 200, więc zainteresowanie cały
czas rośnie. Od wielu biskupów wiemy, że będą oni z wiernymi na miejscu.
Pod Włocławkiem spodziewamy się ok. 100 tys. osób, a w całej Polsce
i poza jej granicami będą to setki tysięcy

— powiedział PAP jeden z organizatorów przedsięwzięcia Maciej Bodasiński.

Podczas środowej audiencji generalnej poparcia akcji udzielił papież Franciszek.

Uczestnicząc
w licznych nabożeństwach, spotkaniach modlitewnych, trwajcie wraz
z Maryją, Matką Bolesną u stóp Krzyża Jej Syna, prosząc o potrzebne
łaski dla was, waszych rodzin i Ojczyzny. Wypraszajcie łaskę nawrócenia
i opamiętania dla wielu, a przede wszystkim dar zwycięstwa dobra nad
złem, które łatwo wkrada się do serca człowieka

— powiedział ojciec święty Franciszek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Papież udzielił poparcia akcji „Polska pod Krzyżem”: „Trwajcie wraz z Maryją, Matką Bolesną u stóp Krzyża Jej Syna”

Wiadomo,
że w akcję włączyły się wspólnoty wiernych w Ameryce Północnej,
Australii, Azji i w wielu państwach Europy. Organizatorzy otrzymują
codziennie kolejne plakaty, a jeden z ostatnich przyszedł z Islandii.

Warto
stanąć pod Krzyżem, bo wbrew pozorom nie jest on symbolem śmierci, dla
wierzących jest on symbolem życia i zmartwychwstania. Wszyscy mamy
w swoim życiu małe śmierci – umieramy w różnych sprawach, przegrywamy,
nie we wszystkim zwyciężamy, mamy wiele porażek, niespełnionych marzeń,
oczekiwań, frustracji. Dźwigamy na plecach wór różnych obciążeń
i on z czasem rośnie. Pod krzyżem cały ten wór, który często ciągniemy
już ostatkiem sił, możemy złożyć Bogu. Tam dzieje się cud przemienienia,
gdyż Bóg przemienia ten wór w życie, w siłę, w zbawienie i radość.
To doświadczenie wielu ludzi. My jedziemy więc pod Włocławek z całej
Polski po nowe życie

— podkreślił w rozmowie z PAP Bodasiński.

Zaznaczył,
że dla organizatorów niezwykle ważne jest, tak jak było dla św. Jana
Pawła II, uczestnictwo we wspólnej modlitwie młodych ludzi.

Młodzi
ludzie są dziś największą troską Kościoła. Nauka mówienia o Bogu
do ludzi młodych jest największym wyzwaniem. W naszej pierwszej dużej
akcji „Wielkiej pokucie” na Jasnej Górze wzięło udział ok. 150 tys. osób
i byliśmy zdziwieni, że był tam pełen przekrój społeczeństwa.
My byliśmy pewni, że będą to głównie starsze osoby. To pokazało nam,
że Kościół nie musi dla młodych stawać się coraz łatwiejszy, ale musi
być prawdziwy. On musi być wartością, której oni mogą się chwycić

— dodał Bodasiński.

Organizator
wydarzenia bardzo cieszy się z dużego zainteresowania Polaków, ale
przyznał nieco żartobliwie, że wszelkie komplementy kierowane do niego
czy drugiego organizatora Lecha Dokowicza są przez nich „natychmiast
przekierowywane do Boga”, bo to on za to wszystko odpowiada. Bodasiński
dodał, że niezwykle wzruszające są wiadomości od wielu osób zmagających
się z różnymi przeciwnościami losu, m.in. z chorobami, o duchowej
łączności z akcją.

Czy to jest dowód megalomanii,
że mamy odwagę sformułować w imieniu całego kraju, całej ojczyzny hasło
tego wydarzenia? Czy to nie jest tylko diecezja włocławska? Owszem –
diecezja na pewno, ale z Fundacją Solo Dios Basta chcemy dotrzeć
do ogromnej rzeszy ludzi. Formuła tego spotkania będzie otwarta. To nie
jest tak, że ktoś spoza diecezji nie jest zaproszony albo nie
będzie przyjęty

— mówił na konferencji prasowej zapowiadającej akcję bp włocławski Wiesław Alojzy Mering.

Ordynariusz
diecezji włocławskiej podkreślił, że obecnie krzyż w Polsce znajduje
się w szczególnym momencie dziejów, w szczególnych okolicznościach.

Trzeba
być krótkowzrocznym, żeby nie zauważyć prób znieważenia krzyża, jego
wyszydzenia, wyśmiania. Nie mamy już najmniejszych wątpliwości,
że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną – również
w świecie, nie tylko tutaj. Dla Jezusa Chrystusa, naszego Pana, krzyż
jest symbolem zwycięstwa. (…) Innej drogi do zwycięstwa nie ma. To musi
być droga, która prowadzi nas przez krzyż

— dodał bp Mering, który w sobotę będzie przewodniczył uroczystej mszy świętej na lotnisku k. Włocławka.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Polska pod krzyżem”. 14 września wielka akcja modlitewna. Bp Mering: Musimy zacząć od nawracania własnych serc

Wydarzenie
„Polska pod Krzyżem” ma być także wypełnieniem testamentu duchowego św.
Jana Pawła II, który w 1997 r. wzywał do obrony krzyża
„od Tatr aż do Bałtyku”.

Papież Jan Paweł II podczas czwartej
pielgrzymki do ojczyzny, 7 czerwca 1991 r., odprawił Mszę na lotnisku
we Włocławku-Kruszynie. Ojciec Święty w homilii m.in. wspomniał ks.
Jerzego Popiełuszkę, którego ziemskie życie zakończyło się
19 października 1984 r. we Włocławku. Integralną częścią ołtarza był
kilkunastometrowy krzyż. Papież poświęcił metalowo-szklaną konstrukcję
jako przyszły pomnik upamiętniający męczeńską śmierć ks. Popiełuszki.
Krzyż-pomnik stanął w pobliżu tamy, gdzie funkcjonariusze Służby
Bezpieczeństwa zmaltretowanego kapłana wrzucili do Wisły. Uroczystość
odsłonięcia i pobłogosławienia pomnika odbyła się w siódmą rocznicę
śmierci księdza, a przewodniczył jej prymas Polski kardynał Józef Glemp.

„To manifestacja za za wartościami chrześcijańskimi”

Akcja modlitewna „Polska pod Krzyżem” to manifestacja za wartościami chrześcijańskimi

— mówił w piątek w radiowej Jedynce szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Jutro
we Włocławku będzie spotkanie „Polski pod Krzyżem”. To będzie
manifestacja nie przeciwko komuś, to będzie manifestacja za wartościami
chrześcijańskimi. I w związku z tym nic dziwnego, że media publiczne
będą to szeroko relacjonować, żebyśmy wszyscy mogli w tym uczestniczyć
i odwoływać się do wartości, które stanowią fundament naszej kultury

— zapowiedział Czabański.

Informacje organizacyjne

Polska
pod Krzyżem” to wydarzenie całodzienne. Zaczyna się o godzinie 11.00.
Główna część modlitewna potrwa od godziny 20.00 do około 22.00. Druga
część spotkania to czuwanie nocne, aż do godziny 3.00 w nocy. Skończy
się ono Mszą świętą niedzielną.

Ze względu na późną porę i już
jesienną aurę organizatorzy proszą o zaopatrzenie się w odpowiednio
ciepłe i wygodne ubrania. Na nocne czuwanie może przydać się nawet
czapka i rękawiczki, bo wymagać ono będzie dłuższego trwania
w jednym miejscu.

Warto też przywieźć ze sobą coś do siedzenia (składane krzesełka turystyczne, karimaty, koce, itp.).

Dla
pielgrzymów przygotowane będą płatne, prywatne parkingi przed płytą
lotniska, na których będzie można zostawić na cały dzień
samochody i autokary.

Na miejscu dostępne będą ciepłe napoje i posiłki (w cenie 10 zł).

Posiłki
ciepłe będą też wydawane w trakcie nocnego czuwania tak, aby uczestnicy
modlitwy mogli wzmocnić się przed drogą powrotną do domu

— podkreślił Maciej Bodasiński.

Na lotnisku
w Kruszynie pod Włocławkiem będą też sprzedawane małe krzyże, pasyjki.
Zostaną poświęcone podczas wydarzenia i będzie można zabrać
je na pamiątkę tego dnia. Organizatorzy zachęcają też do wzięcia ze sobą
domowych, małych krzyży, które towarzyszą nam w codziennym życiu.

Nie zapominajmy też o duchowym przygotowaniu do wyjątkowych obchodów tegorocznego święta Podwyższenia Krzyża

— powiedział Maciej Bodasiński. Podkreślił też, że warto zadbać o stan łaski uświęcającej i uzbroić się w moc płynącą z różańca.

Od 10 września
trwa nieustanna modlitwa różańcowa, tzw. jerycho. To niezmiernie ważne
przygotowanie duchowe, byśmy byli gotowi na przyjęcie woli Bożej. Cały
czas można do niego dołączać przez stronę PolskaPodKrzyzem.pl

— poinformował.

By stanąć
pod krzyżem nie są potrzebne wejściówki. Dla każdego znajdzie się
miejsce, nawet w sobotę rano można podjąć decyzję o przyjeździe.

Przybywajcie
wszyscy utrudzeni i umęczeni, przybywajcie z nadzieją na zbawienie,
przybywajmy wszyscy, by tego dnia przejść przez wąską bramę, jaką jest
Krzyż naszego Pana Jezusa Chrystusa

— zachęcają organizatorzy.

Hasło zapraszające na spotkanie „Polska pod Krzyżem” brzmi: „Zostaw wszystko i dołącz do wielkiej modlitwy”.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. (Brak tytułu)

autor: Fratria/Twitter

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Krzysztofjaw

16. Marylu

Ja się wcale nie dziwię, że akurat w diecezji włocławskiej powstała ta inicjatywa. Biskup W. Mering wielokrotnie dawał wyraz swemu oburzeniu na różne "wygibasy" antykościelne i dobrze, że inne diecezje też się przyłączają. Kiedyś bardzo mocno wołał o nawrócenie Nergala, który sprofanował Biblię. I chyba był to pojedynczy głos wołania o powrót do naszych, katolickich korzeni. Dziś organizuje "Polskę pod Krzyżem". Smutnym jest natomiast to, że inne diecezje w większości przyłączyły się do tej akcji dopiero, gdy papież ją poparł.

Ja akurat teraz opiekuję się moją mamą we Włocławku, moim rodzinnym mieście a przez wiele lat mieszkałem w Toruniu (zostałem po studiach). Być może mi się uda być w Kruszynie na tym spotkaniu, tym bardziej, że w tej miejscowości mam rodzinę ze strony mojej żony.

Gdy mi się uda to opiszę jak to było...

Pozdrawiam serdecznie

Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

avatar użytkownika Maryla

17. Stańmy przy krzyżach

Pan Jezus pragnie nas blisko siebie, gdy doświadcza
opuszczenia i poniżenia. On chce, abyśmy stali przy krzyżach naszych
prześladowanych sióstr i braci chrześcijan (niemal ćwierć miliarda) na
Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji oraz w innych częściach globu. A stać
przy ich krzyżach to znaczy pamiętać. Pamiętać przez modlitwę, pomoc
materialną, a także domagając się zdecydowanych działań na forum
międzynarodowym – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz w homilii na
Świętym Krzyżu.

W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyły się główne
uroczystości odpustowe. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Koncelebrowali ojcowie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na czele z
prowincjałem o. Pawłem Zającem oraz kapłani przybyli z pielgrzymami. We
wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i
parlamentarzyści. Asystę liturgiczną przygotowali żołnierze z 10
Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Eucharystia transmitowana
była przez TV Trwam oraz Radio Maryja. Nawiązując do święta
Podwyższenia Krzyża Świętego, bp Krzysztof Nitkiewicz wyjaśnił jego
genezę i znaczenie. Zauważył, iż Ojciec św. Franciszek pobłogosławił
akcję ewangelizacyjną „Polska pod krzyżem”, zachęcając do trwania wraz z
Maryją, Matką Bolesną u stóp krzyża Jej Syna.

Biskup Sandomierski przybliżył następnie dzieje świętokrzyskiego
klasztoru i sanktuarium na Łysej Górze. Powołał się na słowa prymasa
Stefana Wyszyńskiego, który nazwał je „świadectwem starcia Dawidów z
Goliatami, pomnikiem konfliktu pomiędzy kulturą i brutalizmem”.

– Ta walka mocy ciemności o panowanie nad człowiekiem trwa nadal i
zaczyna się zawsze od odrzucenia Chrystusa. Pomimo chrześcijańskich
korzeni naszego narodu oraz wielkiego dziedzictwa wyrosłego na gruncie
Ewangelii, odradza się w Polsce pogaństwo i próbuje zaprowadzić swoje
porządki. „Wiara nie do wytrzebienia, głucha, ciemno-nocna, leśna,
swoja” – pisał Stefan Żeromski o przesądach pokutujących w okolicach św.
Krzyża („Puszcza Jodłowa”). I dodawał, że „przyrosły czary nowe”. Stoją
dzisiaj za nimi partie i grupy otwarcie antychrześcijańskie. Pod
hasłami rozdziału Kościoła od Państwa, który przecież jest faktem, gdyż
oba podmioty są niezależne i autonomiczne, trybunowie społeczeństwa bez
Boga domagają się agresywnie przywrócenia ateizmu państwowego.

Jednocześnie mamy do czynienia z ateizacją na drodze rewolucji
obyczajowej. Ona chce zburzyć porządek ustanowiony przez Boga Stwórcę
odnośnie życia i śmierci, mężczyzny i kobiety, rodziny i relacji
międzyludzkich. „Przyjdą takie czasy – mówił siedemnaście wieków temu
św. Antoni Wielki – egipski eremita – że ludzie oszaleją i widząc kogoś,
kto nie stracił rozumu, wystąpią przeciwko niemu mówiąc: Jesteś szalony
! Dlatego, że się od nich odróżniasz”. To dzieje się już na naszych
oczach i powinniśmy być solidarni ze wszystkimi, którzy są napiętnowani.
Trzeba dalej nazywać rzeczy po imieniu, bez obrażania kogokolwiek, ale i
bez politycznej poprawności. Uratujemy w ten sposób siebie i wielu
innych.

Mamy jeszcze jeden problem, wydaje się, że nawet poważniejszy. Już 61
lat temu, ks. prof. Joseph Ratzinger, wykładający wówczas na
Uniwersytecie w Bonn, demaskował nowe pogaństwo w Kościele („Die neuen
Heiden und die Kirche”). Miał na myśli osoby uważające się za
chrześcijan, ale w praktyce będące od dawna poganami. To „nowe pogaństwo
rosnące w sposób niepowstrzymany w samym sercu Kościoła, grozi
zniszczeniem go od środka” – ostrzegał wtedy przyszły papież Benedykt
XVI, wspominając zarazem ateizm w krajach Bloku Wschodniego.

Jak bardzo prorocze były to słowa. Widzimy, co stało się w Niemczech,
a dzisiaj doświadczamy tego również na polskiej ziemi, chociaż na tle
innych krajów Unii Europejskiej nasz Kościół wyróżnia się nadal
pozytywnie. Nie ulegajmy jednak pokusie, żeby widzieć tylko to, co
chcemy zobaczyć. Bądźmy czujni, bo lawina ruszyła. Neopogaństwo robi
niestety postępy i u nas. Zawłaszcza polskie dusze, zaczynając od
najmłodszych pokoleń. Jego zwiastunami są: wybiórcze podejście do prawd
wiary, zanik praktyk religijnych, moralność czysto rozumowa, odrzucanie
zbawczego posłannictwa Kościoła (cf. Ratzinger jw.). Żyje się chwilą
obecną, tu i teraz, bez transcendencji natomiast religia stanowi coraz
częściej jedną z form spędzania czasu wolnego. Chociaż wartości
chrześcijańskie są jeszcze obecne, osłabła osobista relacja z
Chrystusem. A przecież bez Niego nic nie możemy uczynić (cf. J 15,5).

Ja i Ty nie jesteśmy tutaj bez winy. „Idziemy przez życie z myślą o
Tobie i wciąż uciekamy od Ciebie, Boże, od męczeństwa wyboru Twej drogi.
Pozostała nam teraz jedna droga. Twoje Miłosierdzie”. Jakże prawdziwie
brzmią te słowa bł. Michała Sopoćki. Dlatego spójrzmy na Chrystusowy
krzyż, abyśmy zostali przy życiu (cf. Lb 21,9). Postawmy tamę złu
rozlewającemu się w naszych sercach, w Kościele i Polsce. Odrzućmy
również tzw. „mniejsze zło”, gdyż dodane mogłoby niespodziewanie
przechylić szalę w stronę katastrofy. Opłakujmy grzechy, bo łzy – jak
naucza Ojciec św. Franciszek – „przygotowują nas do zobaczenia Jezusa”.

Niech zapłonie w każdym „szaleństwo krzyża” konieczne do tego, aby
podążać za Zbawicielem z naszymi krzyżami i głosić prawdę o Jego miłości
skierowanej do każdego. Wokół wiją się jadowite węże, lecz z Jezusem
jesteśmy bezpieczni.

Powierzmy się jednocześnie opiece Matki Bożej, która umierała pod
krzyżem razem ze swoim Synem. „Z bólem serca uczy się człowiek
Ukrzyżowanej Miłości zanim ją zrozumie” – mówił przed 20 laty w
Sandomierzu św. Jan Paweł II. „Lecz jeśli – jak Maryja – «chowa wiernie
w swym sercu» wszystko, co mówi Chrystus; jeśli jest wierny Bożemu
wezwaniu, pojmie u stóp Krzyża to, co najważniejsze, że prawdziwa jest
tylko miłość złączona z Bogiem, który jest Miłością” (Kazanie z 12 VI
1999). Niech tak się stanie. Amen.

Po uroczystej Eucharystii pielgrzymi mogli uczestniczyć w koncercie
uwielbienia pt. "ŚWIĘĆ SIĘ IMIĘ TWOJE", w wykonaniu Chóru "Con Anima" z
parafii pw. św. Piotra i Pawła w Waśniowie, soliści i band pod dyrekcją
Moniki Gryzki. Podczas koncertu wykonane zostały utwory zarówno
skomponowane, jak i zaaranżowane przez Piotra Pałkę i Sebastiana
Iwanowicza. Natomiast o godz. 21 rozpoczęło się ogólnopolskie czuwanie
Wspólnot Intronizacji NSPJ.

Uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu rozpoczęły się 8 września,
Mszę św. na błoniach sprawował bp Wiesław Mering z Włocławka. Oprawę
muzyczną liturgii zapewnił chór "Masłowianie" z Masłowa oraz Młodzieżowa
Orkiestra Dęta OSP z Bodzentyna. W kolejne dni na Świętym Krzyżu
odbywała się modlitwa w poszczególnych intencjach: w poniedziałek
modlono się za leśników, we wtorek za małżonków i rodziców z małymi
dziećmi. Czwartek był dniem modlitwy o uświęcenie kapłanów, w piątek
modlitwą ogarniano rolników, ogrodników, sadowników, plantatorów
truskawek i pszczelarzy. Zakończenie odpustu nastąpi w niedzielę i
będzie to dzień modlitwy za chorych i starszych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. #PolskaPodKrzyżem – nocna


#PolskaPodKrzyżem – nocna droga krzyżowa z poruszającymi świadectwami wiernych

50
tys. osób wzięło udział w nocnej drodze krzyżowej na lotnisku
Włocławek-Kruszyn. Uczestnicy akcji „Polska pod Krzyżem” mieli ze sobą
tysiące świec. Poruszające były świadectwa pielgrzymów, którzy mierzyli
się w życiu m.in. z chorobami i śmiercią bliskich.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Sekretarz Generalny KEP w

Sekretarz Generalny KEP w Świętym Krzyżu: stawajmy w obronie Krzyża

Niech nie zabraknie nam dzisiaj odwagi, by stanąć w obronie
krzyża, czyli bronić tego wszystkiego co z nim złączone, bronić
obecności Boga w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym, narodowym –
mówił ks. bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji
Episkopatu Polski w sobotę, 14 września 2019 roku, w homilii wygłoszonej
podczas sumy odpustowej w dominikańskiej bazylice Krzyża Świętego w
Lublinie. Wspólnie modlili się podczas niej wierni świeccy i duchowni
różnych wyznań i obrządków. Obecny był również ks. abp Abel, prawosławny
ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. Z inicjatywy fundacji Solo

Z inicjatywy fundacji Solo Dios Basta dnia 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odbyło się wydarzenie modlitewne „Polska pod Krzyżem”.

Na zaproszenie bp. Wiesława Meringa, biskupa włocławskiego, spotkanie miało miejsce na lotnisku Włocławek-Kruszyn. Przybyło ok. 60 tys. ludzi z całej Polski, a z nimi łączyli się duchowo wierni, zebrani w tysiącach miejsc w Polsce i poza jej granicami, m.in. Bostonie, Wiedniu, Medjugorie, Wilnie, Mińsku i Kazachstanie i w kilkunastu innych krajach świata. Wszyscy odpowiedzieli na wezwanie, by „odnowić swoją wiarę u jej źródeł, pod Krzyżem, tam, gdzie wszystko się zaczęło”.
Konferencję wprowadzającą „Odrzucenie Krzyża i walka duchowa we współczesnym świecie” wygłosił Lech Dokowicz: „Chyba wielu z nas czuje, że spotykamy się w czasie niezwykłym, w czasie przełomu. Bardzo wielu ludzi na świecie odwraca się do Pana Boga plecami. Całe narody podejmują decyzję o apostazji. Ustanawia się prawa przeciwne prawom Bożym. Tworzy się systemy, w których ludzie są zabijani w świetle prawa i zgodnie z prawem. To wszystko, plus grzech indywidualny nas wszystkich, moralna degradacja, musi człowieka wierzącego napawać lękiem, obawą o to, co się stanie z tymi wszystkimi, których kochamy, a którzy są daleko od Boga”.

W godzinie śmierci Pana Jezusa na Krzyżu, w duchowej łączności z tysiącami ludzi na całym świecie, odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po niej nastąpiło procesyjne wniesienie na ołtarz relikwii Krzyża Świętego, poprzedzające najważniejsze wydarzenie spotkania – Eucharystię, sprawowaną pod przewodnictwem bp Wiesława Meringa.

W ramach homilii uczestnicy mszy świętej wysłuchali słów św. Jana Pawła II, wygłoszonych w tym samym miejscu podczas Eucharystii w dniu 7 czerwca 1991 r. Wywołało to ogromne poruszenie wśród zebranych. W dopowiedzeniu do słów świętego papieża Polaka, bp Wiesław Mering powiedział m.in.: „Jan Paweł II kazał nam przyjmować dziedzictwo, któremu na imię Polska. Czy ktoś, kto był już wtedy świadomy, może zapomnieć tamtą scenę z Wielkiego Piątku, kiedy udręczony, umęczony trwał, jakby wtulony w krzyż Jezusa Chrystusa, w trakcie drogi krzyżowej, w której uczestniczył po raz ostatni na ziemi? Jak nam potrzebna jest ta nauka krzyża. Jak nam jest to potrzebne za obrażanie go na naszej, polskiej ziemi, która przecież chrześcijaństwu zawdzięcza swoją postać, którą przyjęła przed tysiącem lat”. Bp Wiesław Mering przypomniał też, że „Jesteśmy tu po to, żeby zaprosić Boga do naszych serc, domów, ojczyzny, kontynentu, by czułą i wierną miłością nagrodzić mu grzechy antykultury, która poniża człowieka, a Boga wyrzuca na margines świata”.

O godzinie 20:15 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, transmitowana przez TVP1 i Polskie Radio. Tradycyjne rozważania kolejnych stacji zastąpiły poruszające do głębi historie opowiadane osobiście przez ludzi, którzy doświadczyli w życiu wielkiego cierpienia. Świadkowie byli anonimowi. O swojej tragedii opowiedziała m.in. kobieta po aborcji, mówił też mężczyzna molestowany przez księdza, który mimo wiekiego dramatu, jaki przeżył, spotkał się z oprawcą i mu przebaczył, to był początek jego uzdrowienia wewnętrznego; wstrząsające były słowa matki po stracie zamordowanej córki, żony porzuconej przez męża, czy człowieka, który zamordował swojego przyjaciela.

Potem rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, którą zakończyła niedzielna msza święta, sprawowana o 1 w nocy. W przejmującym zimnie do końca wytrwało około 10 tysięcy osób, dając świadectwo wiary i miłości do Jezusa.

Całe spotkanie na lotnisku Włocławek – Kruszyn można było śledzić online na portalu tvp.info oraz vod.tvp.pl; film z nagraniem homilii św. Jana Pawła II udostępniło archiwum TVP.

Wydarzenie modlitewne „Polska pod Krzyżem” przeszło do historii i stało się jej ważną częścią. Nie kończy się jednak modlitwa Polaków.

Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz zapraszają do włączania się w „Modlitwę za kapłana", której opis jest na stronie www.modlitwazakaplana.pl. Jej inicjatorem i organizatorem jest Adrian Pakuła z Poznania. Świeccy w Polsce chcą z całych sił wspierać księży, potrzebujemy kapłanów pełnych Bożego Ducha i wiary. We Włocławku zebrano dokładnie 8.273 deklaracje osób, przystępujących do nowej akcji modlitewnej. Niech każdy polski kapłan ma swojego wstawiennika! Więcej informacji na www.modlitwazakaplana.pl.

Przed Drogą Krzyżową ogłoszono też datę premiery długo oczekiwanego filmu „Nieplanowane” (Unplanned), który niedawno wstrząsnął Ameryką. Według osób, które widziały film, jest to najlepszy materiał o aborcji, jaki kiedykolwiek powstał. Przeznaczony jest dla widzów powyżej 15 roku życia, bez względu na poglądy, jakie mają w tej sprawie. Jest to poruszający obraz opowiadający prawdziwą historię Abby Johnson, najmłodszej dyrektorki kliniki aborcyjnej w Stanach Zjednoczonych.

Polska premiera ustalona została na nieprzypadkowy dzień 1 listopada 2019 r., dzień Wszystkich Świętych.

Organizatorzy zapraszają do kin i akcji modlitewnej w intencji nieplanowanych.

Więcej informacji już niedługo na www.nieplanowanewpolsce.pl

oraz www.polskapodkrzyzem.pl.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl