Wojskowi vs prezydent Francji

avatar użytkownika Tymczasowy

Czy jest mozliwe, ze wojskowi dokonaja we Francji puczu obalajac prezydenta Macrona?  Oczywiscie, ze tak, ale szanse sa znikome. Pewnie jeszcze mniejsze szanse byly w przypadku Europy zyjacej przez dekady w pokoju, gdy nagle zaczela sie rozpadac Jugoslawia i doszlo do kilku calkiem powaznych wojen.

W dniu 14 XII 2018 r. grupa francuskich  wyzszych ranga wojskowych wyslala krotki list do prezydenta Macrona. A w nim: "Nie mozesz oddawac czesci suwerennosci narodowej bez dodatkowej debaty publicznej, w sytuacji gdy 80% Francuzow uwaza, ze konieczne jest jest zastopowanie czy drastyczne uregulowanie imigracji. Decydujac samodzielnie o podpisaniu tego paktu, dodalbys kolejny powod do rewolty, do oburzenia i tak juz sponiewieranych ludzi. Bylbys winien odrzucenia demokracji i zdrady przeciwko narodowi...W rzeczywistosci panstwo francuskie zbyt pozno uzmyslowilo sobie niemozliwosc  zintegrowania zbyt wielu ludzi, w dodatku pochodzacych z calkowiecie odmiennych kultur, ktore w ciagu ostatnich cztyerdziestu lat przegrupowaly sie na obszarach, na ktorych ludzie nie podporzadkowywuja sie prawom republiki". Pakt o, ktorym mowa to UN Global Migration Compoact podpisany pozniej w Marrakeshu.

Wszyscy wojskowi naleza do sieci/organizacji o nazwie Volontaires pour la France (VPF). Oto lista generalow: A.Martinez, M.Bertucchi, P.Chatenaud, A.Coustou, D.Grosmaire, D.Tauzin, D.Schaeffer, C.Piquemal, R.Dubois, C.Houdet oraz admiral P.Martin, C.Millon, byly szef ministerstwa obrony narodowej oraz plk.J.Chanas.

Francja to nie Niemcy, ma w swej historii kilka rewolucji, rewolt i wojskowych zamachow stanu. To nie Niemcy. Osttani pucz wojskowy odbyl sie we Francji i w Algerii w dniach 21-26 IV 1961 r. Nazywany byl "Generalskim". Jego przywodcami byli emerytowani generalowie: Raoul Salan (byly dowodca wojsk francuskich w Algerii), Maurice Challe (byly dowodca wojsk francuskich w Algerii), Edmond Jouhaud (byly Inspektor Generalny Francuskich Sil Powietrznych) i Andre Zeller (byly szef sztabu Armii Francuskiej). Plan byl dwuetapowy. Najpierw zajete mialy byc glowne miasta algerskie a nastepnie strategiczne punkty w Paryzu. W Algerii pucz mial wsparcie 5 elitarnych pulkow spadochronowych i 3 innych pulkow. Problem polegal na tym, ze poparcie kadry oficerskiej nie bylo rownoznaczne z poparciem pozostalych zolnierzy. Dowodcy garnizonow w Oranie i Constantine nie przylaczyli sie, choc wszystko poszlo bardzo dobrze w stolicy kraju, czyli Algerze. Natomiast calkiem zle poszlo w Paryzu. Tam plk. spadochroniarzy odpowiedzialny byl za zajecie strategicznych lotnisk. Do tego nie doszlo, natomiast doszlo do aresztowania pewnej liczby spiskowcow. Prezydent kraju general De Gaulle wyglosil przemowienie do narodu i oglosil stan wyjatkowy majacy obowiazywac przez 5 miesiecy. Wsparty zostal przez wszystkie liczace sie sily polityczne we Francji, wlacznie ze zwiazkami zawodowymi, ktore oglosily kilkugodzinny strajk. Najwazniejsze jednak, ze poglady spoleczenstwa na pozwolenie Algerii na suwerennosc byly odmienne od pogladow zamachowcow. Pokazaly to dwa referenda. Dodac nalezy, ze wsparcie prezydentowi Francji udzielil prezydent Stanow Zjednoczonych J.F.Kennedy. Zaoferowal on pomoc wojskowa.

Przywodcy puczu zostali osadzeni. Pozniej zmniejszono im kary. Smierc ponioisl jedynie sierz. P.Brillant zastrzelony przez zolnierza Legii Cudzoziemskiej.

Trzeba powiedziec, ze w tamtym czasie armia francuska nie byal rozmemlana dlugotrwalym pokojem. Do prowdzenia wojny byla przyzwyczajona. Najpierw przez lata walczyla w Indochinach (1946-1954)  a pozniej od 1954 r. w Algerii. Dzisiejsza armia jako calosc jest znacznie mniej ostrzelana.

Niepowodzenie puczu generalow nie oznaczalo, ze sytuacja w kraju zostala opanowana. Dzialala tajna organizacja zlozona glownie z wojskowych. Nosila nazwe Organisation Armee Secrete (Tajna Organizacja Wojskowa), w skrocie OAS. Zalozono ja w styczniu 1961 r, w Hiszpanii. KIerowali nia byli oficerowie: P.Lagarde, R.Salan i Y.Guerin-Serac, P.Gardy, J.Gardes. OAS-Metropole dowodzili kapitanowie P.Sergent i J-M. Curutchet. Duzy udzial byl zolnierzy Legii Cudzoziemskiej, ktorzy wczesniej brali udzial w Wojnie Indochinskiej. Bardzo niebezpieczne bylo OAS Delta Commando. Poslugiwano sie bronia piechoty i plastikiem - materialem wybuchowym. 

OAS liczyl  3000 czlonkow. W wyniku jego dzialania tylko w okresie IV 1961- IV 1962  zginelo 2 000 osob. Mial tez znalezc sie wsrod nich prezydent kraju. W sumie przygotowywano okolo 30 planow zamachow na niego. Wiekszosc pozostala na papierze i w glowach spiskowcow. Jakkolwiek prawie udany byl zamach bombowy dokonany w dniu 8 IX 1961 r. Odbyl sie on w Pont-sur-Seine na trasie z Colombey do Paryza. Sprawil on, ze gen. De Gaul pozwolil na zwiekszenie srodkow ostroznosci. Wkrotce  mialo sie to przydac.

 W dniu 22 VIII 1962 r, doszlo do zamachu na prezydenta w miejscowosci Le Petit Clamart. De Gaulle jechal z Palacu Elizejskiego na lotnisko wojskowe w Villacoublay. Jego przebieg mozna zobaczyc na video#1. Organizatorami byli wojskowi skupieni w organizacji nie nalezacej do OAS - "Vieil Etat-Major".Dowodzil plk. lotnictwa Jean-Marie Bastien-Thiry pochodzacy z rodziny oficerow-katolikow.. W akcji wzielo udzial 12 zamachowcow podzielonych na trzy grupy. Zastosowano wojskowy wzor ataku na kolumne wojsk przeciwnika. Oznaczalo to, ze najpierw musial byc zatrzymany pierwszy pojazd z kolumny blokujac droge pozostalym. Pojazd ostrzeliwano glownie po kolach i dolnej czesci karoserii. Byla szansa, ze trafi sie w zbiornik paliwa. Wystrzelono 187 kul, z ktorych kilkanascie trafilo w samochod prezydencki. Jedna przeleciala kilka centymetrow od glowy gen. De Gaulle'a. Opony trzech kol zostaly przebite, ale byly one skostruowane w ten sposob, ze powietrze schodzilo powoli. Zginelo dwoch czlonkow ochrony a bojowy Citroen DS odwiozl prezydenta w bezpieczne miejsce.

 Plk. Bastien-Thiry stanal przed sadem. Dostal wyrok smierci, ktory wykonano w dniu 11 III 1963 r.  Nie pozwolil  zaslonic sobie oczu a w rekach trzymal rozaniec. Postac pulkownika miala byc pierwowzorem bohatera filmu "The Day of the Jackal", z ktorego pochadza trzy dolaczone na dole  videos.

Pamiec o tamtych wydarzeniach nie zginela w armii francuskiej.

 

 

5 komentarzy

avatar użytkownika Tymczasowy

1. https://www.youtube.com/watch

avatar użytkownika Maryla

4. Tymczasowy

w obecnej Francji pucz wojskowy to utopia, scenariusz filmowy.
W takiej sytuacji padła by cała UE, do czego nie dopuszczą finansiści, którzy zbudowali ten porządek.

Bruksela udaje, że nic nie widać, demokratyczne państwo prawa.

Premier Francji Edouard Philippe zapowiedział w poniedziałkowym wystąpieniu w telewizji TF1 wprowadzenie sankcji wobec „wandali” biorących udział w ruchu „żółtych kamizelek”. Poinformował też, że od początku tych protestów we Francji zatrzymano około 5,6 tys. osób.
Blisko tysiąc spośród zatrzymanych zostało skazanych – dodał premier; zapowiedział też, że rząd będzie zabiegał o przyjęcie nowej ustawy, dzięki której wzmocnione zostaną środki represyjne wobec osób, które zostały zidentyfikowane jako sprawcy zniszczeń i napaści. Według nowych przepisów nie będą one mogły brać udziału w manifestacjach.
Philippe zamierza również zakazać protestów, które nie zostały wcześniej zgłoszone.
Liczba policjantów i żandarmów, którzy w całej Francji będą czuwać nad kolejnymi protestami „żółtych kamizelek”, zostanie ponownie zwiększona do 80 tys. – zapowiedział premier.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Francuski myśliwiec zniknął z

Francuski myśliwiec zniknął z radarów. Na pokładzie Mirage 2000D było dwóch wojskowych

Samolot
myśliwski Mirage 2000D, który wyleciał w środę z bazy lotniczej
Nancy-Ochey na północnym wschodzie Francji, zniknął z ekranów radarów
ok. godz. 11 w górzystym terenie w okolicy Doubs na wschodzie. Na
pokładzie było dwóch wojskowych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl