Burzliwe dwa tygodnie - 13-26.11.2018
W Polsce można odnotować trzy wydarzenia: aferę KNF, nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym oraz list pani ambasador USA do premiera Polski. Dokładnie 13.11.2018 prezes Komisji Nadzoru Finansowego podał się do dymisji po ujawnieniu treści jego rozmowy z biznesmenem, właścicielem trzech banków, Leszkiem Czarneckim. Były prezes usłyszał dziś [27.11.2018] zarzut przekroczenia uprawnień. W dniu 23 listopada nowelizacja ustawy o SN została uchwalona przez polski parlament. Czeka teraz na podpis prezydenta. Umożliwia ona powrót do orzekania sędziów wysłanych uprzednio na emeryturę. Wczoraj natomiast poznaliśmy treść listu pani ambasador USA w Polsce do premiera Morawieckiego. W dość obraźliwym i pouczającym tonie przestrzega ona przed ingerowaniem w media zagraniczne w Polsce. Można się domyślać, iż chodzi jej o wsparcie amerykańskiego TVN, która to stacja prowadzi od lat intensywną i kłamliwą antyrządową propagandę.
Na świecie jest jeszcze ciekawiej. 13.10.2018 z Hondurasu wyruszyły na północ kilkutysięczne kolumny imigrantów z różnych państw Ameryki Łacińskiej. Przebyły one Gwatemalę i Meksyk, docierając do południowej granicy USA. Prezydent Trump zakazał im wstępu na terytorium Stanów Zjednoczonych obsadzając granicę wojskiem. Wczoraj imigranci próbowali przedrzeć się przez nią siłą, ale zostali odparci. We Francji rosnące ceny paliwa i zapowiedź nowych podatków spowodowały powstanie ruchu "żółtych kamizelek" blokujących drogi Francji. Rozpoczął się on od ponad trzystutysięcznej manifestacji w sobotę, 17 listopada. Blokady trwały co najmniej 10 dni - do wczoraj. W sobotę, 24 listopada, doszło do następnej manifestacji. Według źródeł rządowych liczyła ona ponad sto tysięcy uczestników. W Paryżu doszlo do zamieszek i regularnej bitwy z policją. Prezydent Macron mówił o "hańbie" i obwiniał skrajną prawicę. Dziś jednak był już znacznie bardziej ugodowy. Zaapelował o zakończenie blokad i przystąpienie do trzymiesięcznych negocjacji. Zaproponował stabilizację cen paliw przy pomocy "płynnej akcyzy" - jeśli cena ropy rośnie to akcyza zostaje zmniejszona i odwrotnie: ceny spadają - akcyza rośnie.
W Niemczech pani kanclerz Merkel oświadczyła, że "państwa narodowe powinny być obecnie gotowe do oddania suwerenności" na rzecz Unii.. Powiedziała to w środę, 21.11.2018 podczas debaty w Berlinie. Wybrała na to dziwny moment - krótko po tym jak wszystkie państwa Europy Środkowo-Wschodniej obchodziły właśnie stulecie swej niepodległości. Jeśli już jesteśmy przy UE, to warto wspomnieć o tym, że w niedzielę, 25 listopada, szczyt Unii Europejskiej zatwierdził umowę w sprawie Brexitu, czyli warunków na jakich Wielka Brytania opuści UE na wiosnę 2019 roku. W tę samą niedzielę Rosja zaatakowała zbrojnie okręty ukraińskie w Cieśninie Kerczeńskiej, uprowadzając trzy z nich, raniąc 6 marynarzy i przetrzymując w sumie 23 osoby. Następnego dnia prezydent Poroszenko wydał dekret o ogłoszeniu stanu wojennego. Parlament Ukrainy go zatwierdzi. Armia Ukrainy została postawiona w stan pogotowia. Akcję Rosji potępiły NATO UE oraz USA.
Jak widać z tego krótkiego przeglądu wydarzeń, sytuacja na świecie daleka jest od stabilizacji i w każdej chwili może zdarzyć się coś nieoczekiwanego.
- elig - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. To nie wszystko!
Mamy ostry spadek cen ropy naftowej spowodowany w pewnej mierze naciskami USA na Arabię Saudyjską, i co najważniejsze stworzenie na Śląsku większości przez PiS w lokalnym Sejmiku.
Jeżeli byśmy się zastanowili nad tym wydarzeniem, to jest on w pewien sposób przełomowe. Gdy nasza strona była społecznie słabsza, np po katastrofie smoleńskiej, to działacze PiS`u przechodzili do PO vide: Kluzik -Rostkowska. Ruchu w drugą stronę nie było. Teraz okazało się, że Pan Kałuża z Antypisu przeszedł do PiS. Oznacza to jednoznacznie, że potencjał polityczny i związana z tym siła przyciągania PiS`u stała się większa od Antypisu. Oznacza to, że osiągnęliśmy przewagę nad Antypisem.
Zjawiska społeczne są równie jednoznaczne jak fizyczne. O ile do tej pory trudno było naszą przewagę zauważyć bo ani nie mieliśmy większościowego poparcia, ani nie mamy realnych możliwości sprawowania władzy nad administracją i konflikt z Antypisem zdawał się być nierozstrzygnięty, o tyle to przejście jest pierwszą oznaką uzyskania przewagi. Bo w działalności politycznej chodzi właśnie o to by silniej przyciągać ludzi do siebie niż robią to przeciwnicy i mamy tego przejaw bardzo konkretny.
uparty