Wyzwolenie Małopolski

avatar użytkownika PiotrJakubiak

  31 października 1918 roku powstał  w Krakowie pierwszy niezależny rząd polski pod nazwą Polskiego  Komitetu Likwidacyjnego, zwanego potem Polską Komisją Likwidacyjną. Zadaniem Komisji była likwidacja monarchii austro-węgierskiej na obszarze narodowym polskim, wchodzącym do tej pory w skład byłej monarchii. Komisja objęła więc swoją władzą Galicję i Księstwo Cieszyńskie. Nie rozciągała tej władzy na obszar byłej okupacji austro-węgierskiej w Królestwie Polskim, gdyż za właściwą dla Królestwa władzę polską uznawała istniejącą w Królestwie Radę Regencyjną. Z ramienia Komisji władzę wojskową objął pułkownik Bolesław Roja, który z datą 1 listopada wydał rozkaz w języku polskim i niemieckim:

 

Polska Komenda Wojskowa w Krakowie

                                                           Rozkaz Nr. 1.

                                                                                                Kraków, dnia 1 listopada 1918.

Objęcie Komendy wojskowej

Z rozkazu Polskiego Komitetu Likwidacyjnego objąłem z dniem dzisiejszym Komendę Wojskową w Krakowie na obszarze galicyjskim od polnego zbrojmistrza Ekscelencyi hr. Benigniego.

Najstarsi rangą oficerowie polskiej narodowości mają przy oddziałach, zakładach itd. natychmiast objąć komendę – i odpowiadają osobiście za utrzymanie karności i porządku.

W braku oficerów polskiej narodowości obejmują komendę oficerowie innej narodowości słowiańskiej. Oficerowie niepolskiej narodowości, którzy nie chcą przy armii polskiej pozostać, mają przedłożyć wypełnione dokumenty podróżne Komendzie wojskowej (oddział mobilizacyjny) w celu potwierdzenia.

Żołnierzy obcej narodowości pouczyć, że skoro tylko stosunki komunikacyjne na to pozwolą, będą natychmiast do swoich komend uzupełniających odesłani, jakoteż uspokojająco na tychże wpłynąć i przed samowolnem opuszczaniem oddziałów przestrzec.

Zakazuje się jak najsurowiej wszelkich wykroczeń przeciw publicznemu porządkowi (rabunków – kradzieży – zdzierania rozetek z czapek wojskowych itp.)

                                                         Pułkownik Roja, m.p., Brygadyer.

 

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. @Piotr Jakubiak

Niepodległa powstawała jak Fenix z popiołów, rozdarta przez 3 zaborców nie tylko materialnie ale i mentalnie. 123 lata niewoli nie zdławiło woli odbudowy Ojczyzny.

Prawo działało - Zakazuje się jak najsurowiej wszelkich wykroczeń przeciw publicznemu porządkowi .

Dzisiejsza Polska to karykatura marzeń Jej Obrońców.
Aż serce boli....

Na ziemiach polskich działały następujące ośrodki władzy:
-Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie
-Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie z Ignacym Daszyńskim na czele , miał charakter lewicowy, ogłosił manifest, w którym zapowiadał przeprowadzenie postępowych reform(8-godzinny dzień pracy; świadczenia socjalne; wolne, demokratyczne wybory do sejmu)
-Rada Regencyjna w Warszawie 7 pażdziernika wydała manifest o niepodległości Polski, powołała rząd Józefa Świerzyńskiego (endecja), 11 listopada oddała władzę Józefowi Piłsudskiemu
-Naczelna Rada Ludowa w Poznaniu utworzona na początku grudnia 1918 r

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika PiotrJakubiak

2. @Maryla

Serce boli i nie chce się o naszej współczesności mówić. Dlatego wolę myśleć o tym, co działo się sto lat temu.
Właściwie Roja nie był pierwszy, bo jeżeli chodzi o ośrodki władzy polskiej, to oczywiście Rada Regencyjna w Królestwie była pierwsza, chociaż początkowo zależna od Niemców, ale dokonała wielkich rzeczy i jej manifest z 7 października był rzeczywistym początkiem niepodległości. W październiku miała już też spore Wojsko Polskie (Polską Siłę Zbrojną).
Do niezależnych ośrodków polskiej władzy należy też zaliczyć Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, która powstała 18 października i pierwsza ogłosiła przynależność do Państwa Polskiego, które jeszcze wtedy nie istniało.

Piotr Wiesław Jakubiak