17.IX.1939 W 79. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

avatar użytkownika Maryla

Młodzieży polskich Kresów, która czynnie stawiła opór Armii Czerwonej we wrześniu 1939 r. będzie dedykowany poniedziałkowy Koncert Niepodległości „Młode Wilki”, który odbędzie się w Warszawie w 79. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

Koncert rozpocznie współczesna kompozycja w gatunku techno-house. Następnie publiczność usłyszy najstarszą odnotowaną polską pieśń żołnierską, spisaną po łacinie przez kronikarza Galla Anonima pt. „Pisces salsos et foetentes apportabant alii”, tzw. pieśń wojów Krzywoustego. W programie koncertu znalazła się również m.in. reggae-punkowa aranżacja „Pieśni więziennej Filaretów” z 1724 r. oraz współczesne kompozycje elektroniczne: „Fate I Przeznaczenie” i „Heritage I Dziedzictwo”.

Nie zabraknie także muzyki jazzowej, m.in. legendarnego utworu „Lullaby of Birdland”, który, jak powiedział PAP producent, reżyser i scenarzysta koncertu Jacek „Wiejski” Górski, zostanie zaprezentowany w „niezwykłej hybrydzie oryginalnego nagrania Sarah Vaughan z 1953 r., współczesnego wykonania Oli Turkiewicz i miksowania Anny Sudy”.

„Na koncercie opowiemy o jazzie – muzyce zakazanej w komunizmie. Przybliżymy również postać amerykańskiego dziennikarza muzycznego, Willisa Conovera z >>Głosu Ameryki<<. Jak pisał >>New York Times<< po jego śmierci, Conover jazzem skuteczniej demontował komunizm w bloku wschodnim, niż eskadra bombowców strategicznych B2. Jazzu słuchała młodzież w bloku wschodnim, która sprzeciwiała się komunistycznemu mainstreamowi” – opowiadał Jacek „Wiejski” Górski.

Ponadto w programie koncertu znajdziemy utwory takie, jak „Orlątko”, „Wszystko co nasze”, „Warszawskie dzieci”, „Marsz Strzelców”, „Serce w plecaku” i „Obława”. Na koncercie wystąpią polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i aranżerka Aleksandra Turkiewicz, An On Bast – Anna Suda, która na żywo miksuje muzykę, Grzegorz Wilk oraz zespół wokalno-taneczny z III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej.

Koncert Niepodległości „Młode Wilki” odbędzie się 17 września o godz. 19.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Jak powiedział PAP Jacek „Wiejski” Górski „jest to szczególne miejsce, ponieważ to narodowe sacrum, plac nasiąknięty historią polski. 800 metrów dalej w nurcie rzeki Wisły miała biec granica, którą paktem Ribbentrop-Mołotow podzielili Polskę na pół w 1939 r.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Wejściówki można pobrać pod adresem: www.koncertniepodleglosci.pl.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, a także przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego.

17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej, położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Był to efekt paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie, który ustalał „strefy interesów Niemiec i ZSRR” na terytorium Polski.

„Koncert Niepodległości >>Młode Wilki<< na pl. Piłsudskiego dedykowany jest młodzieży polskich kresów, która stawiła zbrojny opór sowieckiej nawale, była to zarówno młodzież wileńska, która wspierała oddziały polskie w obronie miasta oraz zapomniani, a niezwykle spektakularni w swoich działaniach młodzi obrońcy Grodna zwani orlętami grodzieńskimi. W czasie walk o to miasto, butelkami z benzyną zniszczyli prawie 17 czołgów i trzy samochody pancerne, walcząc ramię w ramię z małymi polskimi oddziałami” – opowiadał Jacek Górski.

Po napaści ZSRR na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Wszystkim obywatelom II Rzeczpospolitej narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Jacek Górski poinformował również, że Koncert Niepodległości jest również poświęcony młodzieży walczącej o niepodległość polski w ciągu całej historii.

„Pokazujemy w bardzo szerokim kontekście od średniowiecza od legendy o dzieciach głogowskich (podczas obrony Głogowa w 1109 cesarz Henryk V Salicki w celu zdobycia grodu rozkazał przywiązać zakładników, m.in. dzieci grodzian, do machin oblężniczych. Mimo tego obrońcy Głogowa nie poddali grodu poświęcając życie swych bliskich – PAP), a kończymy w XX w. – podejmując temat organizacji młodzieżowych działających w PRL-u” – mówił Jacek Górski.

http://www.radiomaryja.pl/informacje/warszawa-koncert-niepodleglosci-mlode-wilki-w-79-rocznice-sowieckiej-agresji-na-polske/

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. 79. rocznica sowieckiej

79. rocznica sowieckiej agresji. Premier: Prawda zwycięży, jeśli będziemy przypominać o zbrodniach komunizmu i nazizmu

17
września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o
nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej.
Realizowała tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu
Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych
totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl