Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia 2018

avatar użytkownika Maryla

To jedno z najważniejszych świąt w Sanktuarium, na które przybywają także kolejne tysiące pielgrzymów pieszych.

Główna Suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski odprawiona zostanie na jasnogórskim szczycie w niedzielę, 26 sierpnia o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczyć ma Prymas Polski, abp Wojciech Polak. W jej trakcie ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Eucharystię poprzedzi o godz. 10.00 misterium: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” w wykonaniu Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego „Cantus” i uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej z Częstochowy.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

 

 

O. Marian Waligóra przypomina, że „uroczystość ma charakter wdzięczności za to, czego doświadczamy jako ludzie wierzący i jako naród żyjący na polskiej ziemi”. - Chcemy dziękować za to, że Maryja oręduje za nami – podkreśla jasnogórski przeor.

 
Uroczystości na Jasnej Górze co roku poprzedza Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest to praktyka, którą paulini pielęgnują od wieków. Przez dziewięć kolejnych wieczorów, począwszy od 17 sierpnia, na jasnogórskim Szczycie odprawiana jest też Msza św. zwana nowennową. W tym roku specjalnie przygotowane na tę okazję kazania głosi biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski.

O. Marian Waligóra przypomina, że „uroczystość ma charakter wdzięczności za to, czego doświadczamy jako ludzie wierzący i jako naród żyjący na polskiej ziemi”. - Chcemy dziękować za to, że Maryja oręduje za nami – podkreśla jasnogórski przeor.

Zwraca uwagę, że „możemy mieć różne wzorce wśród ludzi, takich czy innych przywódców, możemy podziwiać tych, którzy służyli Polsce, ale pamiętajmy, że najgłębszym wzorem służby człowiekowi jest sam Chrystus”. – Na tym wzorze na pewno się nie zawiedziemy - dodaje o. Przeor.

Zauważa, że Polacy przynoszą na Jasną Górę nie tylko własne sprawy, ale także sprawy życia społecznego czy politycznego. - Przynosimy tutaj swój patriotyzm i chcemy naszą miłość do Ojczyzny konkretyzować na wzór Maryi a Ona uczy nas, jak mamy być zapatrzeni w Chrystusa - mówi o. Waligóra.

 

http://www.niedziela.pl/artykul/37459/Uroczystosc-Matki-Bozej-Czestochowskiej

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. 26 sierpnia: Maryja

26 sierpnia: Maryja Częstochowska, Opiekunka Narodu Polskiego

Jasna Góra to – jak powiedział papież Franciszek – duchowa
stolica Polski. Maryja jest dla narodu polskiego Matką, Królową i
Opiekunką.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Ponad 30 tys. pielgrzymów

Ponad 30 tys. pielgrzymów dotarło na Jasną Górę przed uroczystością MB Częstochowskiej
http://www.niedziela.pl/artykul/37522/Ponad-30-tys-pielgrzymow-dotarlo-na-Jasna

Przed uroczystością ku czci Matki Bożej Częstochowskiej
dotarło na Jasną Górę 86 pielgrzymek pieszych, a w nich ok. 32 tys.
osób. Pielgrzymowanie odbywało się w duchu dziękczynienia za 100-lecie
odzyskania przez Polskę niepodległości. Było także odkrywaniem darów i
charyzmatów Ducha Świętego w życiu indywidualnym i wspólnotowym.

Przybyły głównie piesze pielgrzymki z metropolii łódzkiej,
katowickiej i częstochowskiej, byli też pątnicy z diec. włocławskiej,
radomskiej i kaliskiej. Najwięcej, bo ponad 7 tys. przyszło tradycyjnie w
pieszej pielgrzymce tarnowskiej. Przyjechało także 15 pielgrzymek
rowerowych a w nich 1170 osób oraz pielgrzymka na rolkach z
warszawskiego Bemowa (ok.100 osób). 15 biegaczy dotarło z Tarnowa.

Na placu znów zapłonęły „Ognie Niepodległości”, jedna z tarnowskich
grup weszła w rytmie poloneza. Dominowały biało–czerwone barwy. Pątnicy
dziękowali za wolną Ojczyznę, prosili o powołania kapłańskie i misyjne.
Modlili się za rodziny w łączności z papieżem Franciszkiem, który
spotyka się z rodzinami świata w Dublinie.

Uczestnicy Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki
Kościoła prosili w drodze w intencjach Ojczyzny i o rychłą beatyfikację
Prymasa Kard. Stefana Wyszyńskiego. Pomocnicy Maryi Matki Kościoła to
ruch maryjny, który powstał z inspiracji Prymasa Tysiąclecia. Za rok
będzie obchodził 50-lecie powstania.

Tradycyjnie dzień przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę przybyły dwie grupy pielgrzymów z paulińskich parafii: z Wieruszowa i z Wielgomłyn (Piesza Pielgrzymka Dekanatu Kodrąb).

279. Piesza Pielgrzymka z Wieruszowa szła pod hasłem „Tutaj zawsze byliśmy wolni”. - Zgłębialiśmy ten temat wolności, bo chcemy być wolni z Jezusem Chrystusem – tłumaczył przewodnik o. Michał Gawryluk. – Coraz więcej jest ludzi młodych i młodzi poszukują też oderwania od tej szarej rzeczywistości, szukają tej przyjaźni z Jezusem Chrystusem, bo wiele dzisiaj środków odciąga od Kościoła, ale widać, że w naszej grupie tych młodych ludzi nie brakowało” – wskazał paulin.

Na szlaku nie zabrakło obcokrajowców. W pielgrzymce tarnowskiej szli m.in. przedstawiciele Włoch, Niemiec, Czech, Chorwacji, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Węgier, Peru, Stanów Zjednoczonych, Argentyny i Szwajcarii.

Także w pielgrzymkach, które przybyły na 26 sierpnia, podobnie jak w tych z pierwszej połowy miesiąca, przybyło wiele rodzin z dziećmi. Rekordowa liczba najmłodszych, bo ok. 950 dotarła w pielgrzymce tarnowskiej

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak przewodniczy głównej sumie odpustowej w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Święto jest wyrazem wdzięczności za obecność Maryi w dziejach polskiego Narodu, a w roku 100-lecia niepodległości okazją do podziękowania za wolność. Na odpust mimo deszczu przybyło ok. 60 tys. pielgrzymów.

Prymas Polski przypomniał, że Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek i dobro wszystkich bez wyjątków Polaków. - Wiemy, że nie możemy jedynie dziękować za wolność. Nie możemy też poprzestać na wspominaniu chwalebnej przeszłości. Trzeba nam wszystkim odważnie, mądrze angażować się w nasze teraz, czyniąc wszystko dla wspólnego dobra, łącząc ludzi, a nie dzieląc – powiedział abp Polak.

Arcybiskup podkreślił, że „budowanie sprawiedliwej jedności wśród synów i córek jednej Ojczyzny musi odbywać się w zjednoczeniu wokół wspólnego dobra, w duchu pokory i otwarcia serca, nawrócenia i wzajemnej miłości, przebaczenia i pojednania”. - Trzeba zaniechania wzajemnych uprzedzeń i niechęci, które tak bardzo ranią, wyzbycia się zawiści i chęci zemsty – mówił abp Polak. Zauważył, że Maryja, Chluba naszego Narodu, jako Matka rodziny chce nas strzec wszystkich razem.

Ks. Prymas zaznaczył, że „przypomniał nam o tym właśnie tu, na Jasnej Górze papież Franciszek i dopowiedział jeszcze, że nasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności. Prosił więc, aby Maryja, mężna u stóp Krzyża i wytrwała w modlitwie z uczniami w Wieczerniku w oczekiwaniu na Ducha Świętego, zaszczepiła w nas pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości, i pomagała nam żyć w jedności, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania jedynie własnej woli innym”.

http://www.niedziela.pl/artykul/37523/Prymas-Polski-na-Jasnej-Gorze-Ojcz...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl