Pani Małgorzata Gersdorf pilotem polskiego Dreamlinera
*
Czy pani Małgorzata Gersdorf może latać samolotem? Nie, to nie jest zgodne z Konstytucją. Pokażcie choć jeden artykuł Konstytucji, który jasno i jednoznacznie nadaje I Prezesowi Sądu Najwyższego prawo latania samolotem. Ale Konstytucja także nie nie zawiera ani jednego artykułu, który ustanawiałby jednoznaczny obowiązek posiadania przez I Prezesa Sądu Najwyższego licencji pilota oraz badań medyczno-lotniczych uprawniających I Prezesa Sądu Najwyższego do latania samolotem. Widać jasno, że obecny konstytucyjny stan prawny nie zabrania Pani Małgorzacie Gersdorf latania szerokokadłubowymi samolotami pasażerskimi w charakterze pilota, ponieważ Konstytucja interpretowana wprost nie ustanawia dla I Prezesa Sadu Najwyższego obowiązku posiadania odpowiedniego zdrowia oraz kwalifikacji lotniczych.
Wniosek jest oczywisty - Artykuły Konstytucji stosowane wprost nie zezwalają Pani Małgorzacie Gersdorf na latanie samolotami w charakterze pasażera, ale nie zabraniają jej latania w charakterze pilota.
Komentarz:
W czasie dzisiejszej konferencji prasowej Pawła Muchy, ministra w Kancelarii Prezydenta chyba wszyscy dziennikarze uczestniczący w tej konferencji zadawali pytania wyraźnie wskazujące na rozumienie pojęcia konstytucyjności prawa w sposób identyczny do zaprezentowanego wyżej. Konstytucyjne jest tylko to, czego oni akurat chcą, by było konstytucyjne, a niekonstytucyjne jest absolutnie wszystko, co im jakaś fujara rozkaże.
Logika paranoika.
* * *
- michael - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
13 komentarzy
1. @Michaelu
Tańcząca ze zniczami rżnie głupa i czeka na odsiecz brukselską. Jak na razie, zapowiada sie tylko TW Bolek "bez broni".
Swoją drogą, kancelaria PAD zapracowała mocno na te cyrki, układając się ze specjalna kastą.
Wiceszef KPRP stawia sprawę jasno: W środę nie mamy już I prezesa Sądu Najwyższego
W środę nie mamy już I prezesa Sądu Najwyższego; w związku z niemożnością wyznaczenia przez niego zastępcy mówimy o sytuacji pewnego automatyzmu działania, w którym I prezesa zastępuje prezes SN najstarszy służbą, czyli sędzia Józef Iwulski - wskazał wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Wiceszef Kancelarii Prezydenta powiedział, że we wtorek Małgorzata Gersdorf poinformowała Andrzeja Dudę, iż „na czas swojej nieobecności wyznacza na swojego zastępcę” prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN sędziego Józefa Iwulskiego.
Przy czym w naszym przekonaniu takie wyznaczenie mogło mieć miejsce wczoraj, bo wczoraj pani prezes Gersdorf była I prezesem SN i mogła tego rodzaju czynności podejmować. Natomiast już w dniu dzisiejszym znajduje zastosowanie ta druga część przepisu, czyli mówimy o sytuacji pewnego automatyzmu działania
—stwierdził Mucha. Dodał, że w środę I prezesa Sądu Najwyższego „nie mamy”.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta powołał się na art. 14 par. 2 Ustawy o Sądzie Najwyższym: „W czasie nieobecności Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego zastępuje go wyznaczony przez niego Prezes Sądu Najwyższego, a w przypadku niemożności wyznaczenia – Prezes Sądu Najwyższego najstarszy służbą na stanowisku sędziego”.
Tutaj rzeczywiście miała miejsce taka koincydencja, że prezydent wskazał: wprost z przepisu pan sędzia Iwulski. Z drugiej strony pani prezes mówi: +to bardzo dobrze, że jesteśmy tutaj zgodni w sprawach personalnych+. Niezależnie, że jest zupełnie inna podstawa prawna, bo to jest niby ten sam przepis, ale jednak inne jego części, inne normy są z tego przepisu w tym zakresie wyprowadzane
—podkreślił Mucha.
Decyzje w sprawie powierzenia kierowania Sądem Najwyższym do czasu powołania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego są w rękach prezydenta, ale nie są to decyzje, które będą zapadały dzisiaj, czy jutro
—powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
Prezydencki minister wskazywał, że dopóki prezydent nie skorzysta ze swoich uprawnień i nie powoła pełniącego obowiązki I prezesa SN, to - jak wynika z art. 14 ust. 2 ustawy o SN - I Prezesa zastępować będzie ten z sędziów prezesów izb, który ma najdłuższy staż sędziowski, „po to, żeby nie było luki, żeby nie było takiego momentu, kiedy nie wiemy, kto zarządza Sądem Najwyższym, kiedy nie wiemy, kto jest uprawniony”.
Mucha odniósł się także do art. 111 ust. 4 ustawy o SN, który mówi, że jeżeli stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego zostanie zwolnione po wejściu w życie ustawy, prezydent powierzy kierowanie Sądem Najwyższym wskazanemu sędziemu Sądu Najwyższego do czasu powołania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.
Jeżeli chodzi o art. 111 - to jest tak, że te decyzje są w rękach pana prezydenta potencjalnie. Natomiast to nie są decyzje, które będą zapadały dzisiaj, czy jutro
—powiedział.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. @Michaelu
:)
nasz ulubiony Professore z chorobą florencką też pilotem polskiego Dreamlinera!
Prof. Sadurski dla "Wyborczej": Sąd Najwyższy będzie dla PiS twardszym orzechem niż TK i KRS
http://wyborcza.pl/7,75968,23630375,orzech-twardszy-niz-tk-i-krs.html
Mało prawdopodobne, by władza znalazła sędziowskiego Quislinga, który zgodzi się pełnić obowiązki prezesa SN, wiedząc, że sędziowie stoją murem za prof. Gersdorf
Wojciech Sadurski - profesor nauk prawnych, wykłada filozofię prawa na Uniwersytecie Sydnejskim, jest profesorem w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego.
Tak naprawdę wszystko jedno, czy władza wybierze scenariusz siłowy i spróbuje uniemożliwić sędziom SN wejście do budynku, czy będzie próbowała ignorować prawowitych sędziów.
PiS już przegrał – dwie krótkie, jednomyślnie przyjęte 28 czerwca uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN nie pozostawiają wątpliwości, że instytucja ta nie zostanie przejęta tak łatwo i całkowicie jak Trybunał Konstytucyjny i Krajowa Rada Sądownictwa.
Pierwszy zapis dotyczy prof. Gersdorf i stwierdza konstytucyjną oczywistość, że jej kadencja na stanowisku pierwszej prezes jest zagwarantowana do 30 kwietnia 2020 r.
Drugi dotyczy sędziów, którzy ukończyli 65 lat, a których władza chciałaby teraz usunąć z SN. „Sędziowie, którzy rozpoczęli służbę w SN przed dniem
------------------
TVN24
Prezydent cofnął się, pogubił czy zakiwał? Nieoczekiwane skutki ustawy o Sądzie Najwyższym
https://www.tvn24.pl/sytuacja-w-sadzie-najwyzszym-po-wejsciu-w-zycie-prz...
Prezydent na razie nie skorzystał z uprawnień We wtorek 3 lipca stała się jednak rzecz zaskakująca. Kancelaria Prezydenta obwieściła wprawdzie, że "I Prezes SN Małgorzata Gersdorf, przechodzi (...) z mocy prawa w stan spoczynku", ale z komunikatu zamieszczonego na oficjalnej stronie prezydenta wynika, że Andrzej Duda nie powierzył nikomu kierowania Sądem Najwyższym. Jak to możliwe?
Kancelaria prezydenta oficjalnie: od środy pracami Sądu Najwyższego kieruje sędzia Iwulski
https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/kancelaria-prezydenta-o-sedzia...
Od środy, z mocy ustawy, a nie decyzji pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, pracami SN kieruje sędzia Józef Iwulski - podała Kancelaria Prezydenta RP w komunikacie, dotyczącym przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego. W komunikacie prezydenckiej kancelarii podano, że "przejście w stan spoczynku następuje z mocy prawa, w dacie określonej przez ustawę, a zatem nie jest konieczne wydawanie przez Prezydenta RP aktu urzędowego w tej sprawie. Analogiczne rozwiązanie, niekwestionowane przez Sąd Najwyższy, ustawa przewidziała wobec sędziów Sądu Najwyższego orzekających w Izbie Wojskowej, którzy przeszli w stan spoczynku z dniem wejścia w życie ustawy”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Jednym słowem dobra Konstytucja powinna liczyć 839 tysięcy stron
i zawierać dokładne unormowanie wszystkich dających się przewidzieć wątpliwości we wszystkich możliwych sprawach, a mimo tego nie ustrzeże przed złą wolą skretyniałego zdrajcy, który zechce za nędzne 30 srebrników sprzedać Polskę byle jakiemu idiocie. Jest to prosty wniosek z twierdzenia Gödla.
Kto nie wierzy, może poczytać sobie cokolwiek o twierdzeniu Gödla [link].
michael
4. Jest inne rozwiązanie
Nikt nie ma prawa wydawania wyroków we własnej sprawie. W szczególności dotyczy to Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego.
michael
5. Jest także prostsze rozwiązanie
michael
6. Jest jeszcze RODO
michael
7. Protest w sprawie totalitarnego projektu Unii Europejskiej
Internet jest wolną przestrzenią wolności i praw człowieka wykorzystywaną do wykonywania praw człowieka i obywatela do udziału w wolnej wymianie informacji.
michael
8. A to co?
Wikimedia Commons [link] telewizjarepublika.pl
michael
9. Chamstwo jako wyróżnik tej opozycji
Profesor Bogusław Wolniewicz określił ją jako opozycję kompradorską. Czym jest komprador?
Popatrzcie drodzy państwo, kim jest ten niebieski bolek, wredny ubolek?
Nawet nie agent a pomocnik agenta, sługus sługusa, puczymorda i Balladyna z Grabcem. Super.
michael
10. Prof. Gersdorf rozmawia w
Prof. Gersdorf rozmawia w Sądzie Najwyższym m.in. z szefową Amnesty International
piątek przed południem prof. Małgorzata Gersdorf spotyka się z szefową
Amnesty International. Na ten dzień przewidziane są jeszcze spotkania
prof. Gersdorf z przewodniczącym Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa...
Sędziowie SN i NSA przechodzą w stan spoczynku. Wpłynęły pisma prezydenta
Do
Sądu Najwyższego wpłynęły pisma prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do
15 sędziów, w tym I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Prezydent zawiadamia
sędziów o przejściu w stan spoczynku -.
Każdy może czuć się tym, kim nie jest
prezes Małgorzaty Gersdorf. "Każdy z nas może czuć się tym, kim nie
jest" – skomentowała.
Przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie 4 LIPCA 2018 przemawiają przedstawiciele
Amnesty International, w tym sekretarz generalny organizacji, Salil
Shetty. -
- Przybyłem tu z jedną wiadomością od ponad 7,5 mln członków
Amnesty International na świecie: Nie jesteście sami. Stoimy za wami -
powiedział sekretarz generalny Amnesty International, Salil Shetty. -
Jesteśmy dumni z Polaków, którzy bronią też prawa do wolności
zgromadzeń. Wiemy, że gdy protestujecie pokojowo, wasz rząd i tak was
atakuje - dodał. - Jeśli zaatakujecie 100 demonstrantów, pojawi się nas
tu 1000 osób. Jeśli zaatakujecie 1000, to na ulicy pojawi się 100 000
protestujących - dodał. - Teraz ten reżim atakuje drugi podstawowy
fundament demokracji: niezawisłe sądy. Jesteśmy tu po to, by powiedzieć,
że na to nie pozwolimy - dodał. - Świat i Europa obserwuje to, co się
tutaj dzieje i nie pozwoli na krok w tył - powiedział Shetty.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. Gelsdorf ma charakter wyjątkowy!
Laskowski: 14 sędziów SN przeszło w stan spoczynku, sytuacja Gersdorf jest wyjątkowa
Reklama
"Zgodnie z tymi dekretami prezydenta, czy postanowieniami prezydenta, 14 sędziów SN z tym dniem 4 lipca przeszło w stan spoczynku. Takie samo pismo otrzymała I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf, ale w stosunku do niej prezentujemy stanowisko, że sytuacja ma charakter wyjątkowy, inny niż w stosunku do wszystkich pozostałych sędziów i podtrzymujemy swoje dotychczasowe stanowisko w tej materii" - powiedział Laskowski.
Jak mówił, obecnie w stanie czynnym, wliczając w to I prezes, w SN jest 59 sędziów, z tym, że sędziów orzekających jest 55. "Bo obok pani prezes mamy jeszcze trzech sędziów, którzy złożyli oświadczenia różnej treści z powołaniem się na konstytucję i te oświadczenia zostały skierowane do KRS. Do czasu ich rozpoznania przez prezydenta, zakończenia tej procedury, pozostają sędziami, z tym, że nie są im wyznaczane rozprawy i posiedzenia, nie wydają orzeczeń" - podkreślił Laskowski.
Podsumował, że 55 sędziów obecnie wykonuje swoje obowiązki "na ogólną liczbę wynikającą z regulaminu i decyzji pana prezydenta 120 sędziów".
Laskowski poinformował też, że w piątek w Sądzie Najwyższym odbyły się dwie wizyty. Jedna przedstawicieli Amnesty International z sekretarzem generalnym tej organizacji, druga - to była delegacja organizacji sądowniczych "o zasięgu" europejskim - z prezydentem Europejskiej Sieci Rad Sądowniczych, przewodniczącym Sieci Pierwszych Prezesów Sądów Najwyższych UE i przedstawicielem Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich przy Radzie Europy.
"Gersdorf nie zmienia stanowiska i uważa, że jej kadencja trwa do 2020 r."
Sędzia Małgorzata Gersdorf nie zmienia stanowiska ws. przejścia w stan spoczynku; uważa, że jej kadencja jako I prezes SN trwa do 2020 r. - podkreślił w piątek rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski . Jak mówił, z tego co wie po 3 lipca Gersdorf nie podpisywała żadnych pism urzędowych.
spotkania z wieloma osobami z zagranicy. Była I prezes Sądu Najwyższego
spotkała się już z szefową Amnesty International. W plana ...>
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. ratujta!
Rzecznik SN: Prof. Gersdorf nie zmienia stanowiska i uważa, że jej kadencja trwa do 2020 r.
Małgorzata Gersdorf nie zmienia stanowiska ws. przejścia w stan
spoczynku; uważa, że jej kadencja jako I prezes SN trwa do 2020 r. -
podkreślił w piątek rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski .
Jak mówił, z tego co wie po 3 lipca Gersdorf nie podpisywała żadnych
pism urzędowych.
Prezes SN Holandii: Sytuacja sądownictwa w Polsce jest coraz gorsza
dzisiaj w Polsce, aby okazać moralne wsparcie polskim sędziom -
powiedział w piątek prezes Sądu Najwyższego Holandii Maarten Feteris po
spotkaniu z prof. Małgorzatą Gersdorf. Według niego sytuacja...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. @Michaelu
Iwulski: jest plan, by sędzia Gersdorf po urlopie wróciła na stanowisko
Jest
taki plan, by sędzia Małgorzata Gersdorf po wykorzystaniu 38 dni urlopu
wróciła na stanowisko I prezesa SN - mówił w Tok FM sędzia SN Józef
Iwulski. Zastrzegł jednak, że "sytuacja jest dynamiczna" i "ciężko
przewidzieć", jak się rozwinie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl