Bojkoty Izraela
Apartheid w RPA trwał prawie pół wieku (1948-1994). Padł, gdy skutecznymi okazały się międzynarodowe naciski i bojkoty. Apartheid w Izraelu trwa dlużej. Nie brakuje tez bojkotów.
Bojkot zaczął się zanim jeszcze powstało państwo izraelskie. Najpierw Arabowie w Mandacie Palestyny (1920-1948) bojkotowali firmy żydowskie. Po 1948 r. bojkot objął państwo izraelskie i jeszcze bardziej się wzmógł. Państwa arabskie zaniechały go podpisując po latach traktaty pokojowe z Izraelem: Egipt w 1979 r, Jordania w 1994 r. W 1993 r. zrobiła to również Autonomia Palestyńska.
W XXI wieku otwarła się nowa karta bojkotowania Izraela. Najpierw szło głównie o towary produkowane w Izraelu. Do pracy przystąpiły związki zawodowe, Kościoły oraz władze municypalne w wielu krajach świata.
ALE NIE W POLSCE.
Szybko dołączyły banki, fundacje i inne instytucje finansowe: norweskie, duńskie, angielskie, nowozelandzkie, holenderskie, francuskie, belgijskie, niemieckie.
ALE NIE POLSKIE.
Bojkot podjęły również uniwersytety. Niech przykładem będzie jedna z akcji na uniwersytetach, którą opisałem na tym blogu w tekście pt. "Antysemityzm w wydaniu kanadyjskim" (28 II 2009). Początek tekstu brzmiał tak:
"Od poniedziałku zaczyna się na uniwersytetach kanadyjskich, organizowany przez studentów "Tydzień Izraelskiego Apartheidu". Przewidywanych jest wiele demonstracji, odczytów i innych imprez. Kanadyjska Federacja Studentów Żydowskich zrzeszająca 30 000 osób w 40 kampusach, już wcześniej podjęła przeciwdziałania. Zwróciła się do władz i społeczeństwa o przeciwdziałanie. Federacja twierdzi, że wytworzył się klimat zastraszania. Do studentów żydowskich kierowane są przekleństwa o charakterze rasowym. Doszło też do kilku pobić".
Nie pomaga zgrany argument żydowski, że krytyka Izraela jest zamaskowaną formą antysemityzmu. Co jakiś czas coś nowego pojawia się na niwie akademickiej w różnych częściach świata.
ALE NIE W POLSCE.
Wręcz odwrotnie, ostatnio modne się stały imprezy antypolskie organizowane przez Żydów. Niech przykładem będzie cały festiwal wykladów, wystaw i dyskusji organizowanych przez Muzeum POLIN w Warszawie, stolicy Polski.
Nawet Unia Europejska wniosła swój wkład do bojkotu Izraela. W lipcu 2013 r. zabroniła państwom członkowskim współpracy ze szkołami i uczelniami z terytoriów okupowanych przez Izrael. Dotyczy to również transferu funduszy.
Często bojkotują Izrael ludzie kultury, szczególnie muzycy i filmowcy. Jednym z bojkotujących był lubiany przeze mnie zespół The Yardbirds. Dwie piosenki tych muzyków dołączam na video. Inny przypadek, to ogłoszenie w lutym 2010 r. bojkotu Izraela przez 500 artystów kanadyjskich z Montrealu.
Władze amerykańskie są nastawione niezwykle mocno przeciwko bojkotowi Izraela. Ustawodawstwo "antybojkotowe" zaczęło się już w latach 70-ych ubiegłego stulecia. Za nawoływanie do bojkotowania Izraela, a tym bardziej na bojkot handlowy, nałożono surowe kary. The Department of Commerce's Bureau of Industry and Security może nałożyć karę w wysokości do $50 000, albo pięciokrotną wartość towarów (ktora jest większe) oraz skazać na karę więzienia do lat pięciu.
- Tymczasowy - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. https://youtu.be/kNuQPTzuof4
2. https://youtu.be/pn6cxaKRwtk