AKO PRZYZNAŁO MEDALE PRZEMYSŁA II ZA ROK 2017 <> LAUREACI: IPN ORAZ PROF. KRZYSZTOF SZWAGRZYK

avatar użytkownika Redakcja BM24

Uprzejmie informujemy o uroczystości wręczenia przez AKO Medali Przemysła II za rok 2017.
Laureatami są Instytut Pamięci Narodowej oraz pan profesor Krzysztof Szwagrzyk.

Uroczystość odbędzie się 10 stycznia w Sali Malinowej Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu, początek o godz. 17.00. W programie poza częścią oficjalną przewidziana jest część artystyczna z udziałem solistów Opery Poznańskiej

Medal Przemysła II

 

 

 

 
 
Z pozdrowieniami,
 
Przewodniczący AKO - POZNAŃ
Prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak
 
 
Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Poznań

10 stycznia w Sali Malinowej Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu, początek o godz. 17.00.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Medal Przemysła II

Medal Przemysła II Akademickiego Klubu Obywatelskiego w Poznaniu dla Instytutu Pamięci Narodowej i prof. Krzysztofa Szwagrzyka – Poznań, 10 stycznia 2018
Podwójne wyróżnienie dla Instytutu Pamięci Narodowej

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podkreślił, że Medal Przemysła II jest wyróżnieniem dla wszystkich pracowników Instytutu. W swojej przemowie odwoływał się do historii Wielkopolski i charakteru jej mieszkańców, przywołał ich upór i konsekwencję, które okazały się kluczowe w wielu przełomowych momentach, zarówno u zarania polskiej państwowości, jak i w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Mówiąc o misji Instytutu Prezes Szarek zaznaczył, że celem jest przywracanie nie tylko bohaterów i wiedzy o faktach historycznych, ale też materialnych znaków naszej historii i niepodległości. Najważniejszym zadaniem do wypełnienia przez Instytut jest utrwalenie polskości. Okazja okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości jest natomiast zdaniem Prezesa szansą na przywołanie wartości, którymi kierowało się wrażliwe na Polskę pokolenie sprzed 100 lat. Swoje przemówienie dr Jarosław Szarek zakończył słowami „Sursum corda”, cytując napis widniejący na kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk w swoim przemówieniu zaznaczył, że zadaniem Instytutu jest przekazywanie prawdy – badanie najnowszej przeszłości i mówienie o niej głośno. Poszukiwanie szczątków polskich bohaterów prof. Szwagrzyk poczytuje sobie jako zaszczyt. Na przykładzie Łączki udowadnia, że mimo wszelkich pozorów nie jest to zadanie niemożliwe. Mimo że kaci maskowali swoje działania, ofiary pochowane zostały bezimiennie w zbiorowych dołach śmierci, które przykryto dwoma metrami ziemi, a następnie przeprowadzono przez nie drogę asfaltową, mimo że na terenie Łączki chowano później osoby zasłużone dla władzy ludowej, dziś szczątki wszystkich bohaterów są wydobyte, choc jeszcze część z nich czeka na identyfikację. Prof. Szwagrzyka szczególnie cieszy, że z Żołnierzami Wyklętymi najbardziej identyfikuje się młode pokolenie, które ma teraz – między innymi dzięki wysiłkom pracowników Instytutu Pamięci Narodowej – właściwe wzory do naśladowania. Zainteresowanie wszystkich grup tą tematyką przekłada się na znaczącą pomoc dla archeologów: w tym roku na Łączce pracowało prawie 300 wolontariuszy. Podsumowując, prof. Szwagrzyk stwierdził, że narodziło się w Polsce coś dobrego i napawa go dumą oraz satyskacją, że pracownicy Instytutu biorą w tym udział.

Po przemówieniach Laureatów nadszedł czas na część artystyczną: gali towarzyszył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Filmy z uroczystości dostępne są na naszym profilu facebookowym https://www.facebook.com/ipnpoz/.

http://www.ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/45330,Medal-Przemysla-II-Akademicki...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl