5 grudnia 1867 Zułowo, Litwa. Sto pięćdziesiat lat temu urodził się Józef Piłsudski

avatar użytkownika michael

*

150 lat historii. A wczoraj usłyszałem opinię ministra Pawła Muchy o Konstytucji i nadziałem się na akcję lewicowej bojówki. Moim zdaniem krytyka Konstytucji przedstawiona przez prezydenckiego ministra była bardzo dobra, zawierała calą serię bardzo trafnych wniosków i wszytko wskazuje na to, że program działań Kancelarii Prezydenta jest zorientowany we właściwą strategiczną stronę. 

A lewicowa bojówka? No cóż, to była nie tyle bojówka, ile agresywna grupa mało kulturalnych dyskutantów, przerażonych pisowskim faszyzmem. Niby sporo wiem o komuniźmie, ale dopiero wczoraj oświeciło mnie skąd się bierze ich agresja. Oni sądzą świat według siebie, trochę według starego przysłowia o tym, że głodnemu chleb na myśli. 

Nurtują mnie dwie obserwacje.
Pierwsza to perspektywa koniecznej dyskusji o nowej polskiej konstytucji. Jest to prawdziwie strategiczny temat i cieszy mnie, że wczorajsza krytyka Konstytucji była tak fundamentalna i tak wielowątkowa. Bardziej konkretną opinię w tej sprawie pokażę w komentarzu.
A druga to diagnoza intelektualnej klęski lewicy oraz natury jej zupełnie irracjonalnych fobii. Lewica panicznie boi się sama siebie, jest przerażona swoim własnym lustrzanym odbiciem. Oni sami wpadli w ponurą pułapkę własnej mentalności. To także jest bardzo ciekawy temat, o którym powiem w komentarzu.

Co to ma wspólnego z Józefem Piłsudskim? Otóż uważam, że wszystko, łączy nas problem polskiej Niepodległości, problem równie gorący i rodzący podobnie fundamentalne zadania na miarę pokoleń. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dzisiaj świętujemy sto pięćdziesiatą rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, a za rok świętować będziemy setną rocznicę odzyskania polskiej Niepodległości.

Józef Piłsudski poświęcił pięćdziesiat lat swojego życja, pół wieku pracy u podstaw, pół wieku walki, pół wieku wątpliwości, porażek i codziennego trudu i mając już za sobą piędziesiat jeden lat życia, rozpoczynał 11 listopada 1918 roku kolejne lata pracy i odpowiedzialności. 

Miał jeszcze przed soba wojnę z bolszewicką Rosją,.. 

Nasza dzisiejsza perspektywa jest bardzo podobna. Mamy ryczące czterdziestki antypolskiego fanatyzmu, mamy fundamentalkne problemy konstytucyjne, mamy przed sobą rozstaje i podstawowe wybory i musimy mieć świętą cierpliwość... 

Tak jak wtedy.

 

* * *

 

następny - poprzedni

10 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. @Michaelu

Nasza
dzisiejsza perspektywa jest bardzo podobna. Mamy ryczace czterdziestki
antypolskiego fanatyzmu, mamy fundamentalkne problemy konstytucyjne,
mamy przed sobą rozstaje i podstawowe wybory i musimy mieć świętą
cierpliwość... 



Tak jak wtedy.

Dokładnie tak. Inna jest tylko broń zagłady, w końcu postęp techniczny i doświadczenia dwóch totalitaryzmów i ich narzedzi, nie poszły w las...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika michael

2. @ Marylu, nie poszły w las

Mam nadzieję, mam wielką nadzieję, że nie pozwolimy na to, by praca pokoleń Polaków została zmarnowana przez fanatyzm i egoizm ludzi o stratowanych przez komunizm umysłach.

Aby odnieść sukces musimy szukać niebanalnych sojuszników.
Prawdziwych, rozumiejących, samodzielnie myślących aktywnych sojuszników.

avatar użytkownika Maryla

3. (Brak tytułu)



Zułów. Miejsce urodzin Marszałka.
Mały Józef (zwany Ziukiem) był czwartym z kolei, a łącznie jednym z dwanaściorga dzieci Piłsudskich.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika michael

4. Pierwszy komentarz - KONSTYTUCJA - mam mieszane uczucia, ale cóż

Powiedziałem jestem bardzo zadowolony z tego, co usłyszałem od Pawła Muchy, ministra i zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta i byłoby bardzo dobrze, aby to co usłyszałem rzeczywiście było stanowiskiem Prezydenta RP. 
Najpierw krótka relacja.
  1. Po pierwsze pan Minister nie proponuje żadnego projektu Konstytucji, ale chce się dowiedzieć od nas, czy rzeczywiście chcemy zmiany ustawy zasadniczej.
  2. Po drugie tłumaczy dlaczego Konstytucja powinna być zmieniona i wskazuje na konkretne bardzo ważne braki, które muszą być skorygowane. Podam kilka przykładów wskazanych przez pana Ministra:
    a) Od 1997 roku minęło 20 lat i pojawiły się ważne fakty, o których konstytucja milczy. Konkretnie:
    b) Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, czego w Konstytucji nie ma.
    c) Nie ma w Konstytucji gwarancji polskiej suwerenności w Unii Europejskiej
    d) Nie ma relacji pomiedzy prawem europejskim, a prawem stanowionym przez polski parlament. Chodzi o gwarancję i granice polskiej suwerenności w stanowieniu prawa.
    e) Podobnie nie ma w Konstytucji nic o polskim członkostwie w NATO.
    f) Przez 20 lat widać poważne kwestie ustrojowe, które ujawniły konieczność konstytucyjnej naprawy: 
    g) Sprawność, funkcje i struktury Państwa - jeśli Polska ma być państwem poważnym. 
    h) Relacje pomiędzy systemami psństwowymi a sferą aksjologiczną - uczestniczący w dyskusji marszałek senior Kornek Morawiecki mówił wprost o właczeniu do konstytucji regulacji działania moralności oraz współczesnych przemian cywilizacyjnych, które powinny znaleźć swoje miejsce w  konstytucji.
    i) W dyskusji pojawiły się wnioski o konstytucyjne uregulowanie doktryn polskiego prawa odchodząc od normatywizmu prawniczego w kierunku prawa moralnego... śladem "Wstępu do nauki prawa i moralności" Leona Petrażyckiego.
    j) Także w dyskusji pojawiły się wnioski o zmianę systemów stanowienia prawa, ograniczając ilość tworzonego prawa w zamian za jego jakość poprzez nowe uformowanie kompetencji posłów i parlamentu oraz poprzez ukierunkowanie procedur tworzenia prawa na cel i skutki pracy ustawodawczej. 
    k) Ujawnione została konieczność nadania jasności i jednoznaczności wielu normom konstytucyjnym, na przykładach wielu konkretnych artykułów aktualnej konstytucji - nawet jeśli ich treść miała by nie ulegać zmianie
    l) Konieczność konstytucyjnego uregulowania relacji pomiędzy zakresem ustawy zasadniczej, a regulacjami ustawowymi i ujednoznacznieniu procedur badania zgodności ustaw z konstytucją
    m) szereg doktryn aksjologicznych w takich kategoriach jak zaufanie państwa i jego systemów do obywatela, odpowiedzialności państwa oraz jego władz i funkcjonariuszy  wobec obywateli, zakres i procedury bezpośredniego  udziału obywateli w funkcjach państwa, a w szczególności w stanowieniu i stosowaniu prawa - referenda, sądowe ławy sędziów społecznych i inne formy 
    n)
    I tak dalej i jeszcze więcej konkretnych elementów koniecznych, którymi trzeba zająć sie już teraz, aby praca nad konstytucją miała sens i prowadziła do rzeczywistej dobrej zmiany systemów ustrojowych. 
  3. A po trzecie pan Minister zaprasza do obywatelskiej dyskusji, której celem miało by być uformowanie przedmiotu i zakresu referendum konstytucyjnego, tak aby nie było wyborem alternatywy tak - nie, ale określało zakres i cele popieranej przez Obywateli reformy konstytucyjnej.

To co pokazałem wyżej jest naprawdę drastycznym skrótem. 


Mój komentarz: 
Wyrażam w tym komentarzu swój osobisty pogląd - Konstytucja rzeczywiście musi być zmieniona, a zakres zmian powinien być znacznie szerszy i bardziej konkretny od zakresu podanej wyżej relacji. To jest oczywiste. Zresztą ta moja relacja to zaledwie "strzępy meldunków". 
Więcej - taka powinna być nasza podstawowa strategia polityczna, jeśli "dobra zmiana" miałaby być rzeczywistą i prawdziwą dobrą zmianą.
Bez definitywnej zmiany konstytucji dobra zmiana pozostanie tylko "rozmową niedokończoną".

Dlatego główną wytyczną strategii politycznej na najbliższe parę lat, to:
Po pierwsze - osiagnięcie konstytucyjnej większości parlamentarnej w najbliższych wyborach. 
Po drugie - powinniśmy być gotowi do uchwalenia nowej Konstytucji jak najprędzej po tych wyborach. Co jest jednoznaczne - rzeczywista praca nad Konstytucją powinna rozpocząć się natychmiast, spełniając przy okazji mobilizującą funkcję w zadaniu numer pierwszy.

I podsumowanie: To co zobaczyłem na wczorajaszym spotkaniu skłania mnie do zadowolenia z postawy i planów Sekretarza Stanu - Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP pana Pawła Muchy, ale niestety obawiam się, że to są poglądy tylko pana Pawła Muchy. 
Bardzo bym chciał, aby to był również program pana Prezydenta i obawiam się, że jest to tylko moje pobożne życzenie (wishful thinking)
avatar użytkownika michael

5. Aleksander Ścios "DLACZEGO PUTIN WYBRAŁ SKW"

20/05/2013 [link]
Ujawniona (...) decyzja Putina o nawiązaniu współpracy między Federalną Służbą Bezpieczeństwa i Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, (była) w pełni logiczna, zgodna z interesem Rosji i spójna z dotychczasową praktyką.

avatar użytkownika michael

6. Tyran ani myśli o tyraniu.

Zachowuje spokój.

autor: Jakub Szymczuk/KPRP/prezydent.pl
Prezydent Duda, prezes Kaczyński, marszałkowie Kuchciński i Karczewski podczas wspólnej pogawędki [link] w dniu 5 grudnia 2017, w Sejmie.

Reprint z komentarza [link]

avatar użytkownika michael

7. Kolejny krok Ministerstwa Obrony Narodowej

w kierunku porozumienia z prezydentem. [link]

Zauważmy, jest to krok ściśle merytoryczny. Pan redaktor Andrzej Potocki to dość dokładnie opisuje.

avatar użytkownika michael

8. Michał DESKUR Przesłuchanie byłego podsekretarza stanu w MSW

Zdaje się, że wtedy obowiazywała w Polsce znana w Unii Europejskiej zasada zatrudniania na szczególnie newralgicznych i odpowiedzialnych stanowiskach osób o szczególnie niedorzecznych kwalifikacjach.
Jest pytanie po co został zatrudniony na wysokich państwowych stanowiskach. Po co?
W jakim celu?

Michał Deskur zastąpił na stanowisku podsekretarza stanu pana generała policji Adama Rapackiego. [link] To był czas Euro 2012. Tego się dowiedziałem teraz z telewizora z wypowiedzi członka komisji, pana Marka Suskiego. 
avatar użytkownika michael

9. MSW było wtedy głuche, ślepe i nieme.

To znowu cytat z Marka Suskiego.
avatar użytkownika Maryla

10. Kresy niszczeją

Kresy niszczeją

Zagospodarowanie Zułowa, miejsca urodzenia Józefa
Piłsudskiego, powinno być wsparte przez polskie władze – uważają
działacze kresowi

zdjęcie

Związek Polaków na Litwie stworzył w
Zułowie niepowtarzalny panteon historii Polski, dlatego trzeba zrobić
wszystko, by to miejsce nie zostało stracone, by dalej je wzbogacać i
urządzać oraz zachęcać Polaków do odwiedzin tego miejsca, bo tam czuje
się ducha Polski – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Tomasz
Rodziewicz, prezes lubelskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Grodna i
Wilna. Zwraca uwagę na kwestie wsparcia finansowego urządzania Zułowa i
zastanawia się, czy „nasze władze są zainteresowane tą wspaniałą
inicjatywą”.

– Jest jeszcze jedna sprawa, polska opinia publiczna w ogóle nie wie, że
coś takiego zostało stworzone – wskazuje Rodziewicz. Nasz rozmówca
zwraca uwagę na niezwykle malowniczą przyrodę i okolice Parku Pamięci w
Zułowie. Podkreśla, że to miejsce oddzielone wstęgą rzeki Mery tworzy
niepowtarzalne miejsce dla zadumy nad naszymi dziejami. – Idąc Aleją
Pamięci Narodowej i zatrzymując się przy kolejnych stelach, czytając
epitafia i komentarze, nie tylko poznajemy faktografię historyczną, ale
odczuwamy też ducha upamiętnionych ludzi i wydarzeń – zauważa
Rodziewicz.
Potrzebne fundusze

– Nic się na razie nie zmieniło w sprawie Zułowa – mówi nam red. Janina
Lisiewicz z „Naszej Gazety”, tygodnika Związku Polaków na Litwie. –
Teren jest w należytym stanie, zadbanym, ale jak dalej będzie – nie
wiadomo. Jest odwiedzany – stwierdza redaktor. – Największe środki były
dane w zeszłym roku, zostały wykorzystane do uporządkowania alejek.
Jeżeli ma to się dalej rozwijać, to wsparcie jest potrzebne. Są rzeczy,
których bez funduszy nie da się załatwić – tłumaczy Lisiewicz.

W ostatnim czasie wokół władz Związku Polaków na Litwie, do którego
należy teren dawnego dworku Piłsudskich, pojawiły się kontrowersje
związane z rozliczaniem środków polonijnych, które ma wyjaśnić
prokuratura.

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/polska-kresy/201507,kresy-niszczeja.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl