I przede wszystkim: „Nie lękajcie się” .

avatar użytkownika Maryla

Panie Timmermans, ultimatum to nie z nami - Polakami, to nie sierpień 1939 roku

Janusz Szewczak: Berlin, Bruksela, wiceszef KE Frans Timmermans i nasi folksdojcze chcą nam urządzić przyszłość, ale wyłącznie po swojemu. Chcą też „tak niewiele”, tylko obalić legalny polski rząd, chcą nam wybrać na prezydenta Donalda Tuska, a na lidera opozycji szofera-intelektualistę Władysława Frasyniuka, znów chcą nas uczyć kultury, porządku i dyscypliny. Niemieccy politycy i niemieckie media oraz lobby finansowe i wielkie koncerny europejskie, zwłaszcza niemieckie, Frans Timmermans i Verhofstadt za żadne skarby nie chcą Polski silnej, konkurencyjnej, zamożnej i sprawiedliwej i jak na razie całkiem bezkarnie ingerują w wewnętrzne sprawy suwerennego kraju nad Wisłą. Jątrzą, szkodzą, szantażują, wspierają V-Kolumnę i Nowoczesną Targowicę, by ich rękami dokonać przewrotu, chcą jak najszybszego powrotu do władzy PO i PSL, Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego, swoich najlepszych aktywów na Wisłą, chcą państwa teoretycznego i półkolonialnego, systemu umożliwiającego nieograniczony rabunek Polski i Polaków. Najwyraźniej Frans Timmermans nie ma pojęcia, nie tylko o polskiej Konstytucji, ale i o demokracji, kwestionując mandat wyborczy polskiego rządu i werdykt suwerena, a suwerenem w Polsce, panie Timmermans nie są ani tzw. „wartości europejskie”, ani nawet traktaty. Człowiek Roku GW najwyraźniej nadal bazuje na eksperckich radach Grzegorza Schetyny i Ryszarda Petru, stąd być może tak kompromitująca skala niekompetencji i złej woli.

J. Kaczyński: Prawo europejskie jest po naszej stronie

Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości to są próby nacisku psychologicznego – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.zaznaczył, że polityka międzynarodowa jest bardzo bezwzględna – i to musimy przyjmować, ale musimy także bardzo twardo bronić swoich interesów. My odbudowujemy Polskę, jako państwo podmiotowe – dodał szef PiS.– Musimy zdecydowanie odrzucić zasadę, którą nam się w tej chwili, można powiedzieć, wmawia, tzn. my często mówimy tak: „przecież my przyjmujemy takie rozwiązania, jak gdzieś indziej. Tam jest inaczej, tam jest inna kultura, wy musicie inaczej”. To oni mają decydować, jakie my rozwiązania przyjmujemy, a najczęściej chcą, żeby były te postkomunistyczne, bo są one dla nich niebywale wygodne. Trzeba powiedzieć jasno: nie, nie i jeszcze raz nie. Trzeba twardo zabiegać i po prostu się nie bać. Nie bać odwoływać się do prawa europejskiego – tu prawo europejskie jest po naszej stronie. Ono jest, niestety, nieprzestrzegane w UE od bardzo długiego czasu, ale my musimy walczyć o to, żeby było przestrzegane. I przede wszystkim: „Nie lękajcie się” – trzeba odwołać się do Ojca Świętego Jana Pawła II – powiedział Jarosław Kaczyński.

Morawiecki w Bloombergu: 80% Polaków chce reformy sądownictwa.

"Postkomunistyczny system musi być zreformowany". "4% jest możliwym wzrostem PKB. Oficjalna zapowiedź to 3,6-3,8%, jesteśmy konserwatystami. Ale coraz więcej rzeczy wskazuje, że
może być 3,8%, 3,9%, nawet 4%".

"Telegraph": użycie art. 7 wobec Polski grozi rozerwaniem UE

Brytyjski dziennik "Telegraph" opublikował w czwartek analizę planów polskiego rządu dotyczącą reformy systemu sądownictwa i konfliktu z Komisją Europejską. Jak oceniono, rozpoczęcie przeciwko Polsce procedury z art. 7.grozi rozerwaniem UE.

Morawiecki dla "FT": reformy konieczne, bo brakuje zaufania do sądownictwa

Wicepremier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Financial Timesa" odrzucił krytykę proponowanych przez polski rząd reform sądownictwa, podkreślając, że są one konieczne z powodu bardzo niskiego zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości.

Stanisław Janecki: Skala buntu „kontraktowej” III RP jest mała.

Układ kontraktowy wciąż jest wielką siłą, mającą ogromne poparcie zagranicy, mediów, uczelni, instytucji kultury, celebrytów i „autorytetów”. Ani w grudniu 2016 r., ani w lipcu 2017 r. rewolta przeciwko innej Polsce niż okrągłostołowa i postkomunistyczna nie osiągnęła nawet dwóch stopni, gdyby liczyć w dziesięciostopniowej skali. Warto pamiętać, że po 1989 r. najwyżej przez około 15 proc. tego okresu rządziła opcja alternatywna do „kontraktowej”, a ściśle, to przez zaledwie 8 proc. W ośmiu wyborach parlamentarnych, licząc od tych w 1991 r., tylko w 2015 r. opcja „niekontraktowa” uzyskała stabilną większość. Jeśli w siedmiu wyborach parlamentarnych większość zdobywali „kontraktowcy”, pokazuje to wyraźnie, jakie poglądy wpływały w tym czasie na decyzje wyborców. Gdyby brać pod uwagę liczebność oraz trwałość elektoratu głosującego na „kontraktowców”, bardzo skromna jest skala oporu przed pierwszą prawdziwą i realną próbą zmiany, jaką są rządy PiS po 16 listopada 2015 r. oraz wprowadzane przez większość PiS zmiany i reformy.

Zatrzymanie reformy sądownictwa to błąd

Moim obowiązkiem jest powiedzieć, że to był błąd, bardzo poważny błąd, ale na tym trzeba skończyć – powiedział w Telewizji Trwam Jarosław Kaczyński. Zatrzymanie przez prezydenta reformy, która miała na celu dekomunizację sądownictwa, było poważnym błędem, ale teraz trzeba myśleć o tym, jak z tego wyjść, jak doprowadzić do tego, by to był tylko incydent, który zostanie szybko zapomniany – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prezes PiS w Telewizji Trwam odniósł się do zawetowania przez prezydenta dwóch ustaw: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

TVP: 81 proc. ankietowanych chce reformy sądów

81 proc. ankietowanych uważa, że polskie sądy wymagają reformy - podała TVP, powołując się na badanie przeprowadzone przez Ipsos Observer. Reforma nie jest konieczna zdaniem 14 proc., 5 proc. badanych nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Nowela ustroju sądów powszechnych opublikowana w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych. Generalnie wejdzie ona w życie po 14 dniach.

Dr Kuź: Polskie władze powinny poprzestać na pisemnej odpowiedzi do KE

Wystąpienie Fransa Timmermansa dowiodło nieznajomości tematu reformy wymiaru sprawiedliwości; polskie władze powinny ograniczyć się do pisemnej odpowiedzi na oficjalne pisma z Komisji – mówi PAP dr Michał Kuź, ekspert.

Próba puczu osłabiła opozycję.  Nowy SONDAŻ

Z sondażu IPSOS przeprowadzonego w dn. 26-28 lipca 2017 wynika, że PiS ma 38 proc. poparcia, PO 24. Kukiz‘15 odnotował 11 proc. poparcia, a Nowoczesna 10.  Czwartą partią jest SLD z 5 proc. poparciem.

Sondaż: Kto jest liderem opozycji? Wygrała opcja "Nie wiem/trudno powiedzieć".

Na drugim miejscu - Grzegorz Schetyna.Ryszard Petru, który sam się ogłosił liderem opozycji, zajął dopiero trzecie miejsce. Gasiuk-Pichowicz z 1 proc.

KE wszczęła postępowanie wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów

KE poinformowała w sobotę o wszczęciu postępowania wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów w następstwie publikacji w piątek w polskim Dzienniku Ustaw ustawy o ustroju sądów powszechnych.

UE: 31 sierpnia komisja PE ma debatować z Timmermansem o praworządności w Polsce

31 sierpnia komisja ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego ma debatować z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem na temat praworządności w Polsce - wynika z kalendarza prac komisji PE.

Bronisław Wildstein: Targowica? Dziś caryca mieszka w Berlinie

Władczyni Berlina nie występuje bezpośrednio. (...) Od tego ma Komisję Europejską, która tak się składa, że zawsze ma identyczne zdanie co Niemcy.

PiS: Brak podstaw do nakładania przez UE sankcji na Polskę.

PiS zapewnia, że w sprawie reformy sądownictwa Polska prowadzi dialog z KE i nie grozi nam uruchomienie art. 7. traktatu unijnego, dopuszczającego sankcje; przeciwnego zdania są przedstawiciele opozycji - jak twierdzą -grozi nam np. utrata unijnych funduszy.

Karczewski: Zwracanie się do KE, by nakładała na Polskę sankcje, jest antypolskie

Marszałek Senatu skomentował też odwoływanie się opozycji totalnej do KE w polskich sprawach. Zwracanie się do KE, by nakładała na Polskę sankcje, jest antypolskie i antyobwyatelskie. To, co robi PO, jest antyobywatelskie, niegodne Polaków — podkreślił. Stanisław Karczewski skomentował też wypowiedź Radosława Sikorskiego w telewizji ZDF.Ja bym nie poszedł do takiej tv do czasu wykonania wyroku sądu. (…) Pan minister Sikorski był wielkim szkodnikiem polskiej dyplomacji, zlikwidował 32 jednostki dyplomatyczne Polski — zaznaczył.

P. Jaki: Sami państwo oceńcie bezstronność sędziów SN, którzy protestują wraz z opozycją

Jeżeli decyzję ws. Mariusza Kamińskiego mieliby podejmować sędziowie Sądu Najwyższego, którzy niedawno, wraz z opozycją, ze świeczkami manifestowali swe poglądy polityczne, to sami państwo możecie ocenić bezstronność takiego organu – powiedział wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Patryk Jaki.

Krystyna Grzybowska: Wolą rozwalić Unię Europejską niż ją zreformować

Całe to unijne towarzystwo nie jest w stanie rozwiązać najbardziej palących problemów, więc uznało, że nie oddając ani guzika, oddadzą cały garnitur.

Minister Szymański po decyzji KE: Polityka społeczna i organizacja wymiaru sprawiedliwości

należą do kompetencji państw członkowskich. Ustawa o ustroju sądów powszechnych po prostu dostosowuje wiek stanu spoczynku sędziów do powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce.

PO, PSL i Nowoczesna chcą dialogu z KE ws. sądów;

Po decyzji KE o wszczęciu postępowanie wobec Polski, PO, PSL i Nowoczesna oczekują dialogu z Komisją i "poprawienia" ustawy o ustroju sądów powszechnych lub wycofania się ze tych zmian. Kukiz'15 ocenia, że doszło do próby wykorzystywania zagranicznych instytucji w polskich sporach.

Szydło: PiS nie wycofa się z tej reformy. Nie możemy ulegać naciskom ulicy i zagranicy

Weto prezydenta spowolniło prace nad reformą sądownictwa - powiedziała premier Beata Szydło. Zapewniła, że PiS nie wycofa się z tej reformy. Nie możemy ulegać naciskom ulicy i zagranicy; mamy stabilną większość.

Kaczyński : dekoncentracja mediów i reforma służb specjalnych. "Będzie bardzo silny opór"

Dekoncentracja mediów oraz reforma służb specjalnych - to duże reformy, które Prawo i
Sprawiedliwość chce przeprowadzić w najbliższym czasie - poinformował  prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Repolonizacja mediów najwcześniej jesienią tego roku. Wciąż trwają prace nad ustawą

Jarosław Kaczyński nie pozostawił złudzeń. Ekipa PiS ma się zająć mediami i nie zważać na żaden opór. To oznacza powrót do pomysłów z początku kadencji, gdy PiS chciał ograniczać procentowy udział zagranicznego kapitału w mediach.

Najpierw Poniatowski, teraz Pułaski. W Bydgoszczy wylądował drugi samolot dla VIP

W sobotę na lotnisku w Bydgoszczy wylądował drugi samolot przeznaczony do transportu najważniejszych osób w państwie - Gulfstream G550.

Grzybowska: My się Fransa nie boimy.

Timmermans wie, ale to skrzętnie ukrywa, że Unia nie ma nic do gadania w sprawie polskiego wymiaru sprawiedliwości.

"Większe wpływy z VAT-u, większe wpływy z CIT-u, niższy deficyt.

"Wzrasta ilość Polaków wracających z emigracji, także młodych ludzi" - mówiła minister Rafalska.

PLN nie powinien się osłabić; spadki rentowności mogą być kontynuowane

Łagodny wydźwięk komunikatu Fed powinien utrzymywać notowania EUR/PLN poniżej poziomu 4,26/7 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, dolnym ograniczeniem wahań eurozłotego jest poziom 4,24. Na rynku długu nie wykluczają możliwości kontynuacji spadków dochodowości, w ślad za rynkami.

Resort finansów: W 2016 r. luka w VAT spadła o 2,5 mld zł

Ministerstwo Finansów wstępnie szacuje, że w 2016 r. luka w VAT spadła o 2,5 mld zł i wyniosła ok. 37 mld zł - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Paweł Gruza.

Deficyt budżetowy w 2017 r. może wynieść mniej niż 49 mld zł

Deficyt budżetowy w 2017 r. może się zamknąć nawet poniżej 49 mld zł –powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Pierwotnie miał on wynieść ponad 59 mld zł.

Rząd szykuje nową reformę reformy skarbówki

Resort finansów przekonuje, że spadek liczby kontroli to dowód na sukces zmian w administracji podatkowej. W KAS jednak nie wszystko działa jak należy i szykują się zmiany.

MR: Polska krajem pierwszego wyboru dla zagranicznych inwestorów z branży przemysłowej

Polska stała się krajem pierwszego wyboru dla inwestorów zagranicznych z branży przemysłowej - podało Ministerstwo Rozwoju. Dodano, że dzięki inwestycjom z ostatniego półtora roku - korzystających ze wsparcia publicznego - powstanie bezpośrednio 16 tys. i pośrednio 35 tys.

Resort gospodarki morskiej: w polskich stoczniach powstanie około 10 promów.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zakłada, że w polskich stoczniach powstanie około 10 promów pasażersko-samochodowych (ro-pax) - poinformował szef resortu Marek Gróbarczyk.

Szydło: zbiornik Świnna-Poręba ma chronić region przed powodzią

To inwestycja, która ma chronić region, a także Kraków, przed powodzią; to jest jej główny cel - powiedziała premier Beata Szydło podczas środowej uroczystości otwarcia zbiornika wodnego Świnna-Poręba.

MŚ: budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba została zakończona

Obiekty budowlane zbiornika wodnego Świnna Poręba zostały ukończone i dopuszczone do użytkowania, o czym świadczą protokoły ich odbioru - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Środowiska.

Świadczenie 500+ tylko na rok. Po tym terminie możesz mieć przerwę w wypłacie

Urzędnicy przypominają, że jeśli wniosek nie będzie złożony w sierpniu, nie ma gwarancji ciągłości otrzymywania wsparcia.

Rafalska: minimalne wynagrodzenie 2100 zł to umiarkowana propozycja

Propozycja podniesienia o 70 gr. stawki godzinowej nie stanowi żadnego zagrożenia - przekonuje Rafalska.

Wiceprezes GPW: w drugim kwartale najwyższy zysk w historii Giełdy

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w II kwartale br. uzyskała najwyższy w historii zysk netto - powiedział w piątek na konferencji wiceprezes Giełdy Jacek Fotek. Jego zdaniem perspektywy rozwoju giełdy zależą od rozwoju polskiej gospodarki.

"Puls Biznesu": Będzie kolejny pakiet Morawieckiego

Trzy ministerstwa przygotowują duży pakiet pomocowy dla firm. Jego celem jest eliminacja zbędnych obciążeń biurokratycznych i usprawnienie procedur - pisze piątkowy "Puls Biznesu".

Liberalny klimat podatkowy "odszedł i nie wróci". Wojna o CIT

Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego budżet państwa ma zyskać 1,7 mld zł. Firmy nie będą mogły już dzięki kompensacji strat jednych spółek zyskami drugich unikać podatku ani rozdzielać więcej niż 5 proc. kosztów ponoszonych w centrali na biura w innych krajach.

Deficyt budżetowy niższy od planu nawet o ponad 10 mld zł.

Deficyt budżetowy w 2017 r. może się zamknąć nawet poniżej 49 mld zł wobec planu 59,3 mld zł - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ma nadzieję, iż inwestycje wyszły na plus już w drugim kwartale i osiągnęły około 4-procentową dynamikę. W trzecim kwartale przyspieszyć ma ona do 5 proc.

Morawiecki: reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca 2018 r.

Reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca przyszłego roku - poinformował PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że jest to bardzo kompleksowa reforma,

Morawiecki: 80-83 proc. uprawnionych do wcześniejszej emerytury może z niej skorzystać

Z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę w październiku może skorzystać 80-83 proc. uprawnionych do tego osób - mówi PAP wicepremier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: bardzo pozytywne rozmowy z inwestorami w Londynie

Goldman Sachs, Royal Bank of Scotland, Nomura International czy JP Morgan - z przedstawicielami tych inwestorów i instytucji finansowych spotkał się wicepremier Mateusz Morawiecki w Londynie. Jak mówi PAP, były to „bardzo pozytywne rozmowy”.

Zagranica lubi zarabiać na Polsce. Szykuje się rekord

Prawie 4 tys. spółek z kapitałem zagranicznym zarejestrowano w naszym kraju w pierwszej połowie roku. Szykuje się rekord - czytamy w czwartkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Morawiecki: we wrześniu może być decyzja

W ocenie Morawieckiego, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest "kluczową decyzją infrastrukturalną w najbliższych 10 latach".

Coraz mniej firm ogłasza upadłość

Według KRD na sześć miesięcy przed ogłoszeniem bankructwa ponad 40 proc. firm było notowanych w KRD. Na trzy miesiące przed upadłością w rejestrze dłużników znajdowała się już niemal co druga.

Spór o Puszczę Białowieską. Szyszko: "ponad milion drzew do wycięcia"

Minister środowiska Jan Szyszko nie odpuszcza Puszczy Białowieskiej. Mimo że do walki o drzewostan, oprócz m.in. ekologów, włączyła się Komisja Europejska. - Obecnie w Puszczy Białowieskiej jest ok. 1,3 mln zarażonych kornikiem drzew, trzeba je usunąć jeszcze w tym
roku - powiedział w piątek szef resortu środowiska.

Wstępna decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE o wstrzymaniu wycinki w Puszczy

Trybunał Sprawiedliwości UE podjął w piątek wstępną decyzję o nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej - poinformowała PAP rzeczniczka Trybunału Holly Gallagher. Dodała, że jest to środek tymczasowy.

Bruksela wysłała nam ostrzeżenie. Zobacz, co dokładnie KE zarzuca Polsce

W związku z reformą sądownictwa – zestaw zaleceń odnośnie do praworządności. W związku z relokacją uchodźców – opinia, że Polska nie wywiązuje się z obowiązków. Taki prezent na wakacje zgotowała rządowi.

MSWiA odpowiada Komisji Europejskiej: Podtrzymujemy stanowisko

"Obowiązkiem polskiego rządu jest zdecydowana ochrona polskich obywateli przed błędnymi, bezrefleksyjnie narzuconymi rozwiązaniami".

Sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku? SONDAŻ Kantar Public

45 proc. respondentów jest zdania, że sprawy w naszym kraju zmierzają w złym kierunku; przeciwnie uważa 35 proc. pytanych; 20 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej sprawie - wynika z najnowszego badania Kantar Public.

Senat przyjął bez poprawek ustawę powołującą Krajowy Zasób Nieruchomości

Umożliwienie m.in. budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus na gruntach skarbu państwa zakłada przyjęta przez Senat w czwartek ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

J. Kaczyński: Obecna sytuacja jest do odwrócenia pod warunkiem, że będziemy razem

Bardzo wiele przed nami, ale droga zmian w Polsce została rozpoczęta. Mam nadzieję, że to, co się ostatnio stało, to tylko drobny incydent i pójdziemy wspólną drogą aż do ostatecznego przeprowadzenia tego wielkiego projektu – powiedział Jarosław Kaczyński na antenie Radia
Maryja. Prezes PiS-u przyznał, że mamy do czynienia z kryzysem. Idziemy po trudnej drodze, ale jestem przekonany, że z Bożą pomocą zwyciężymy –dodał.

Będzie nowe unijne prawo o jakości żywności?

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker nie wykluczył w czwartek wprowadzenia nowego unijnego prawa o jakości żywności. Jak zaznaczył, wszyscy konsumenci w UE mają prawo mieć dostęp do produktów tej...

Rafalska: nie obawiam się masowego odpływu ukraińskich pracowników

Zniesienie obowiązku posiadania wiz do krajów UE dla obywateli Ukrainy nie jest równoznaczne z pozwoleniem na pracę - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Według niej obawy, że ukraińscy pracownicy znikną z rynku pracy, nie potwierdzają się.

M. Szołucha: MF bliskie zatkania dziur, którymi wypływały pieniądze z Polski

Dr Marian Szołucha w dzisiejszej rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja zaznaczył, że Ministerstwo Finansów zlokalizowało i rozpracowało kanały drenażu finansowego Polski. Pozostaje kwestia doboru narzędzi, by zatkać dziury, którymi przed opodatkowaniem szerokim strumieniem
wypływały pieniądze z naszej ojczyzny – mówił ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

540 mld zł wypłynęło z Polski do UE. Rząd zmieni ustawę o CIT

Gruza mówił na konferencji, że nie ma już zezwolenia na agresywną optymalizację podatkową. Społeczeństwa poszczególnych krajów Europy i świata na to nie pozwalają. Na dodatek wiele rządów walczy teraz z deficytem budżetowym i potrzebuje pieniędzy. –Polska przez ostatnie dwie kadencje przyjęła odwrotny kierunek. Rozszczelniała swój system podatkowy w sposób niekontrolowany. Traciliśmy dochody z VAT i CIT – mówił Gruza. - Mamy po raz pierwszy analizy pokazujące, na czym polegały przyczyny niekontrolowanego wycieku zysków z kraju. Te dane zdaniem ministra były w resorcie, ale „nigdy nie były agregowane, nigdy nie były pokazywane”. Teraz mają być regularnie ujawniane.

Dr Szołucha: Dane gospodarcze w kolejnych miesiącach będą się poprawiać

Nie ma wątpliwości, że dane gospodarcze w kolejnych miesiącach będą się poprawiać, a stopa bezrobocia spadnie poniżej 7 proc. – powiedział dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Raport NBP: wzrost gospodarczy zmniejszył bezrobocie

W pierwszym kwartale br. wzrosła liczba pracujących. Jednocześnie stopa bezrobocia obniżyła się do rekordowo niskiego poziomu. Wzrost popytu na pracę należy wiązać z przyspieszeniem tempa wzrostu gospodarczego na początku 2017 roku - wynika z raportu NBP.

Wrócił trend wzrostu urodzeń. Ostatnie miesiące były najlepsze od lat

W czerwcu urodziło się najwięcej dzieci od 2009 roku, a w maju od 2010 roku w porównaniu z analogicznymi miesiącami w poprzednich latach – wynika z danych GUS.

Sprzedaż usług w transporcie wzrosła w VI o 11,1 proc. - GUS

Sprzedaż usług w transporcie w czerwcu była wyższa niż w analogicznym okresie 2016 roku o 11,1 proc. - podał GUS.

Obroty w handlu detalicznym w VI wzrosły o 3,6 proc. rdr - GUS

Obroty w handlu detalicznym, niewyrównane sezonowo, w czerwcu wzrosły o 3,6 proc. rdr, po wzroście o 4,8 proc. w maju - podał GUS.

W końcu VI w budowie było 759,0 tys. mieszkań, o 3,5 proc. więcej rdr - GUS

W końcu czerwca w budowie było 759,0 tys. mieszkań, o 3,5 proc. więcej niż przed rokiem - podał we wtorek GUS. (PAP Biznes)

Stopa bezrobocia wynosi już tylko 7,1 proc. GUS podał najnowsze dane

Stopa bezrobocia w czerwcu w porównaniu z tym samym miesiącem w ubiegłym roku spadła o 2 punkty procentowe. NBP ostrzega jednak, że tempo spadku bezrobocia będzie wolniejsze.

GUS: Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 15,7% r: r w czerwcu

Nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 15,7% r/r w czerwcu 2017 r. po wzroście o 8,8% r/r miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 11,4% (wobec spadku o 2,1% m/m miesiąc wcześniej), podał Urząd.

Prezydent podpisał ustawę o PAIiH

Promocja polskiego eksportu oraz branż, wspieranie napływu do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz naszych inwestycji za granicą - to niektóre z zadań Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) określonych w nowej ustawie, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Rafalska: Polska wśród krajów o najniższym bezrobociu w Europie

Polska jest obecnie wśród krajów o najniższym bezrobociu w Europie; prognozujemy, że stopa bezrobocia będzie jeszcze spadać - powiedziała we wtorek PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do najnowszych danych GUS o bezrobociu.
Polskie firmy wypychają z rynku zamówień publicznych zagraniczną konkurencję

W ubiegłym roku przedsiębiorcy spoza naszego kraju wygrali przetargi warte trzy razy mniej niż w latach poprzednich. Do naszych rodzimych firm trafiło więc więcej środków publicznych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Prezydent podpisał ustawę "wdrożeniową" dotyczącą wykorzystania funduszy UE

Większa dostępność środków z funduszy europejskich, ułatwienia i uproszczenia procedur w ubieganiu się o te pieniądze - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawa wdrożeniowa.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o Agencji Rynku Rolnego

Wdrożenie nowego programu dostarczania do szkół mleka, warzyw i owoców oraz zmianę przepisów dot. zawierania umów między rolnikami a odbiorcami produktów rolnych - zakłada znowelizowana ustawa o Agencji Rynku Rolnego, którą podpisał prezydent RP.

Prezydent podpisał ustawę uszczelniającą program 500+

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w programie "Rodzina
500 plus” - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Ustawa ma m.in. uszczelnić rządowy program wsparcia rodzin.

Waszczykowski: Wymieniliśmy ambasadorów od Moskwy po Stany Zjednoczone

Nastąpiły olbrzymie zmiany we wszystkich najistotniejszych polskich placówkach dyplomatycznych; od Moskwy po Stany Zjednoczone wymieniliśmy ambasadorów - mówił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Dodał, że czeka na ustawę o służbie zagranicznej, która pozwoli mu dalej reformować MSZ.

Waszczykowski: Mamy do czynienia z kolejną próbą, po grudniu, obalenia władz.

Za tym stoją ogromne siły, pieniądze i wpływy."Opozycja i część sił europejskich nie zaakceptowały wyniku wyborów, nie akceptują tego rządu i tego kierunku zmian".

Szewczak : "Soros uznał, że sojusz w wybijaniu się na suwerenność gospodarczą jest groźny"

"Polskie służby powinny sprawdzić przepływy finansowe fundacji wspierających protesty opozycji".To jest nie do pomyślenia w Niemczech, żeby jakiś przedstawiciel Bundestagu czy przedstawiciel niemieckich mediów mówił, że nie obchodzi go prawo i będzie namawiał do obalenia rządu przy pomocy krwawego Majdanu. Taki delikwent byłby zatrzymany zanim by wrócił do domu. U nas to jakoś bezkarnie przechodzi.Polskie służby specjalne powinny sprawdzić ich przepływy finansowe. George Soros wielokrotnie pokazał, że potrafi obalać różne struktury, nie tylko finansowe. To nie jest tylko kwestia odzyskania władzy przez tych, którzy od tego koryta zostali odcięci przez wyborców. To jest także chęć robienia takich interesów, jakie się do tej pory tu robiło— powiedział. Szewczak podkreślił rolę miliardera George Sorosa jako inspiratora protestów w Polsce.Widać, że to jest skoordynowana akcja międzynarodowa środowiska George Sorosa, który ponosi klęskę w próbie zniszczenia demokracji węgierskiej. On uznał, że sojusz węgiersko-polski w wybijaniu się na pewną suwerenność gospodarczą jest groźny — mówił.

Dr Brzeski: "Ten protest ma wymiar geostrategiczny. Fundacja Otwarty Dialog jest wehikułem

"Musimy przetrzymać atak z Moskwy i Berlina. Jeżeli nie, przestaniemy istnieć jako niepodległe państwo".

Sadowski: Wbrew pozorom UE nie ma dużego wpływu na rozwój naszej gospodarki

Środki unijne są fetyszyzowane, jeżeli chodzi o rzeczywisty wpływ na naszą sytuacje ekonomiczną i odpowiadają tylko za drobną część naszego wzrostu gospodarczego - mówi w rozmowie z PAP Andrzej Sadowski .

Jaki: działka Chmielna 70 wraca do naszego wspólnego majątku

To fantastyczna decyzja, że ta działka wraca do naszego wspólnego majątku, do Skarbu Państwa; do tej pory, decyzja reprywatyzacyjna, przyznająca działkę Chmielna 70 handlarzom roszczeń, "była cały czas w obrocie prawnym" - oświadczył szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

ABW zatrzymała dwóch przedstawicieli firm paliwowych. Strata SP sięgnęła ponad 23 mln zł

"Zatrzymani pełnili rolę pośredników. Handlowali paliwem wiedząc, że pochodzi ono z  przestępstwa" - mówił Stanisław Żaryn.

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję ws. działki Chmielna 70 w stolicy

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydent Warszawy z 2012 r. ws. słynnej działki Chmielna 70. Według komisji, miasto nie mogło przekazać praw do niej trójce handlarzy roszczeń, bo ostatni właściciel 2/3 działki, jako obywatel Danii, został spłacony przez polski rząd.

Prezes TK: SN złamał prawo, nie zawieszając postępowania ws. M. Kamińskiego

Sąd Najwyższy złamał prawo, nie zawieszając postępowania w sprawie Mariusza Kamińskiego - powiedziała w TVP Info prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Julia Przyłębska.

Sąd: bez aresztu ws. kolejnych dwóch podejrzanych o nieprawidłowości w Policach

Kolejnych 2 z 10 podejrzanych ws. wielomilionowych strat w Grupie Azoty Zakładach Chemicznych Police pozostanie na wolności. W czwartek szczeciński sąd nie uwzględnił zażaleń prokuratora, podobnie jak wcześniejszych ośmiu; oznacza to, że żaden z podejrzanych nie trafi do aresztu .

Zarzuty dla twórców piramidy finansowej. Wyłudzili ponad 35 mln zł

Twórcy piramidy finansowej - firmy Horcus Investment Group, którzy od około 700 osób wyłudzili ponad 35 mln zł, usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

W poniedziałek sędzia Janusz K. miał stawić się do aresztu śledczego, gdzie zgodnie z wyrokiem miał odbyć karę 4 lat pozbawienia wolności. Nie stawił się.

Policjanci CBŚP z Kielc, Olsztyna, Kalisza wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Walki z
Przestępczością Narkotykową KSP przy wsparciu policjantów z BOA i .
Kinga Gajewska z PO udostępniła wpis Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Miał on dokumentować atak narodowców z Białegostoku na rodzinę uchodźców. Napisała też, że to wina ministra Błaszczaka. Okazało się jednak, że wydarzenie miało miejsce w 2013, a na zdjęciu jest rodzina z Syrii.

 Die Welt: Niemiecka klasa polityczna chce Tuska jako premiera RP i Polskę u…

Strategia nieingerencji ze strony niemieckiej w polskiej sprawy jest zaplanowana na przygotowanie gruntu pod powrót Donalda Tuska.

Niemcy: Politolog: ekstremizm lewicowy akceptowany przez część Niemców

Zagrożenie lewicowym ekstremizmem było w Niemczech od zawsze lekceważone – powiedział w rozmowie z PAP Klaus Schroeder, politolog i historyk Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego.

USA: John Kelly nowym szefem personelu Białego Domu

Prezydent Donald Trump ogłosił w piątek na Twitterze, że mianował ministra bezpieczeństwa narodowego USA , generała Johna Kelly'ego nowym szefem jego kancelarii. Na tym stanowisku zastąpi on Reince’a Priebusa.

Macron znacjonalizował stocznię, aby zapobiec przejęciu jej przez Włochów

Najważniejsze są interesy Francji - tak komentuje się nad Sekwaną czwartkową decyzję
rządu o "tymczasowym upaństwowieniu" stoczni STX France w Saint Nazaire, by zapobiec jej przejęciu przez włoską spółkę.

Niemcy: W żadnym wypadku nie zgodzimy się na sankcje USA przeciw europejskim firmom

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył w wywiadzie, opublikowanym w piątek w internetowym wydaniu tygodnika "Der Spiegel", że "w żadnym wypadku" nie zaakceptuje amerykańskich sankcji przeciwko europejskim firmom współpracującym z Rosją.

Niemieckie media: Krytykując USA, Niemcy "stają po stronie Kremla i Gazpromu"

Niemieccy komentatorzy krytykują w piątek negatywne stanowisko minister gospodarki Brigitte Zypries i innych przedstawicieli rządu Niemiec wobec nowych sankcji USA przeciwko Rosji; zarzucają jej mobilizowanie.

European Policy Centre: Sankcje USA mogą uderzyć w Nord Stream 2 i rosyjskie gazociągi

Decyzja Kongresu USA dotycząca nałożenia na Rosję nowych sankcji może uderzyć w firmy zaangażowane w projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 - uważa Marco Giuli, ekspert ds. energetycznych brukselskiego think tanku.

Szef OMV: USA, Polska i kraje bałtyckie nie mają prawa weta ws. Nord Stream 2

Nord Stream 2 jest nieodzowny, a Ameryka, Polska i kraje bałtyckie nie mają wobec tego projektu prawa weta - pisze we wtorek Rainer Seele, dyrektor zarządzający austriackiej spółki OMV w artykule dla niemieckiego dziennika.

UE: Juncker chce spotkania Grupy Wyszehradzkiej z Komisją Europejską

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zwrócił się w czwartek do premiera Słowacji Roberta Fico o zorganizowanie spotkania Grupy Wyszehradzkiej z Komisją Europejską.

Konrad Szymański podejmuje wyzwanie Junckera. Będzie spotkanie KE-V4.

"Stabilizacja polityczna Europy jest w naszym wspólnym interesie"

Sankcje przeciwko Polsce, USA? W świetle takiej unijnej polityki najwyższy czas postawić pytanie

Zbigniew Kuźmiuk: Na ostatnim swoim posiedzeniu przed wakacjami Komisja Europejska zajmowała się nie tylko sprawą ukarania Polski za przeprowadzane zmiany w wymiarze sprawiedliwości, ale także przygotowywała się do reakcji na amerykańskie dodatkowe sankcje wobec Rosji. Komisja przygotowała listę europejsko-rosyjskich inwestycji w sektorze energetycznym, których te nowe amerykańskie mogą dotknąć, a także kilka wariantów reakcji UE w sytuacji, kiedy zostaną one już wprowadzone. Na liście znalazł się już funkcjonujący gazociąg Nord Stream 1, w którym udziały mają Gazprom, dwie firmy niemieckie E.ON i Wintershall, francuski koncern Engie (dawny GDF Suez) i holenderska firma Gasunie, gazociąg w budowie Nord Strem 2 formalnie realizowany tylko przez Gazprom, ale wspierany finansowo przez brytyjsko-holenderski koncern Royal Dutch Shell, niemieckie koncerny Wintershall i Uniper, francuski Engie i austriacki OMV, ale także rozbudowa terminalu gazu skroplonego na Sachalinie (udziałowcy Gazprom i Shell), pole gazowe Zohr w Egipcie (udziałowcy rosyjski Rosnieft, włoski koncern Eni i brytyjski BP), gazociąg Błękitny Potok po dnie Morza Czarnego (udziałowcy Gazprom i włoski koncern Eni), wreszcie terminal LNG w Zatoce Fińskiej (udziałowcy Gazprom i Shell).

"Sueddeutsche Zeitung": UE nie dysponuje skutecznymi środkami nacisku na Polskę.

Komentator niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung" pisze w poniedziałek, że Unia Europejska nie dysponuje skutecznymi środkami nacisku na Polskę, dlatego powinna dążyć na drodze dyplomatycznej .

Niemcy uderzają w „sanację”Michalkiewicz.

Ponieważ po udzieleniu przez prezydenta Donalda Trumpa wsparcia dla projektu Trójmorza, Niemcy nie mogą już dłużej czekać z przeciwdziałaniem, Polska stała się widownią „walki o praworządność”. Rozpoczęła się ona już w początkach marca, zanim jeszcze do Sejmu trafiły projektu ustaw dotyczących sądownictwa, które obecnie są pretekstem klangoru.

 

Etykietowanie:

4 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. (Brak tytułu)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Jachowicz: "Polska jest


Jachowicz: "Polska jest stałym obiektem 'pląsów' Timmermansa.
(...) On czuje się uprawniony do tego, by wtrącać się w nasze interesy"

"Dopóki będzie się tliła sprawa reformy, to będzie ona świetna pożywką dla opozycji".

Górny: Trójpodział władzy Monteskiusza nie ma związku z demokracją. W Szwajcarii de facto nie istnieje

Szwajcarscy sędziowie pochodzą z wyboru i pełnią swój urząd przez określoną kadencję.

Wiceminister Kownacki: "III RP wyglądała tak jak transport jej VIP-ów - radzieckim samolotem serwisowanym w Rosji"

"Albo chcemy być traktowani poważnie w Europie i innych
państwach świata, albo sami siebie nie traktujemy poważnie i tak takiej
floty nie mamy".

Polskie MSZ gotowe do odpowiedzi na zarzuty KE. "Polityka
społeczna i organizacja wymiaru sprawiedliwości należą do kompetencji
państw członkowskich"

Komisja Europejska poinformowała w sobotę o wszczęciu postępowania wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Prasa: niemiecka i polska


Prasa: niemiecka i polska policja rozbiły gang przemytników ludzi

Wspólna
akcja niemieckiej i polskiej policji doprowadziła do rozbicia
międzynarodowej grupy przestępczej, która przemycała do Niemiec
nielegalnych migrantów z Syrii – podała w sobotę wydawana w Dreźnie
gazeta „Saechsische Zeitung”.



Kraków: Młodzi świętowali pierwszą rocznicę ŚDM na koncercie i katechezie

Kilkanaście
tysięcy osób świętowało w sobotę w Krakowie pierwszą rocznicę
Światowych Dni Młodzieży. Młodzi spotkali się z metropolitą krakowskim
ks. abp. Markiem Jędraszewskim na katechezie, a potem uczestniczyli w
koncercie w Tauron Arenie.


MSZ gotowe do udzielenia odpowiedzi na zarzuty Komisji Europejskiej

Polityka
społeczna i organizacja wymiaru sprawiedliwości należą do kompetencji
państw członkowskich – napisano w sobotnim komunikacie MSZ. Ministerstwo
deklaruje, że jest gotowe do udzielenia merytorycznej odpowiedzi na
zarzuty Komisji Europejskiej.

Dyr. Lasów Państwowych: Decyzja Trybunału UE dot. wycinki – polityczna


To
należy osadzić w kontekście politycznym – powiedział w dzisiejszych
„Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dyrektor Lasów Państwowych
dr Konrad Tomaszewski, odnosząc się do wczorajszej wstępnej decyzji
Trybunału Sprawiedliwości UE o natychmiastowym nakazie wstrzymania
wycinki w Puszczy Białowieskiej.


Litwa: odnowiono groby polskich żołnierzy

Z
inicjatywy lokalnych władz i polskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen na
Litwie odnowiono groby zamordowanych przez NKWD żołnierzy Czesława
Stankiewicza ps. „Komar”. W prace zaangażowali się wolontariusze z całej
Polski. Reportaż z renowacji będzie można zobaczyć na antenie Telewizji
Trwam.

ND”: Rusza z akcją wysyłania listów do Komisji Europejskiej


Jaka
będzie odpowiedź Polski na groźby Komisji Europejskiej? Nasz kraj nie
podda się temu psychologicznemu naciskowi – zapowiada prezes Prawa i
Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Z kolei „Nasz Dziennik” rusza ze
specjalną akcją wysyłania listów do wiceszefa Komisji Fransa
Timmermansa.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Ewangelia Sprawiedliwość jest


Ewangelia

Sprawiedliwość jest cnotą królewską. Nierozdzielnie łączy się z odpowiedzialnością.

Prawdziwe prawa człowieka i narodów

Wbrew unijnej retoryce to w Polsce o wiele bardziej przestrzega się zasad europejskich

KE narusza kompetencje państw członkowskich

MSZ gotowe do udzielenia odpowiedzi na zarzuty Komisji Europejskiej

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl