Ogólnopolski Zjazd Szkół oraz Drużyn Harcerskich noszących imię Danuty Siedzikówny "Inki"
Na Podlasiu z radością witamy każdą inicjatywę, która upamiętnia córkę tej ziemi Danutę Siedzikównę. Szczególnie cieszy kiedy „Inka” zostaje patronką kolejnych szkół czy drużyn zuchowych, harcerskich albo strzeleckich. Jest ich dzisiaj sporo. Stanowią w różnych miejscach kraju swoiste ambasady przesłania zawartego w słowach: „Zachowałam się jak trzeba”. Podnoszą służbę Ojczyźnie do rangi świętości i wychowują do niej młode pokolenia Polaków.
Trochę inaczej rzecz przedstawia się w rodzinnych stronach Danusi. Tutaj nadal bywa wyklinana i trudno odnaleźć jej w przestrzeni publicznej należne miejsce. Wychodzimy jednak z założenia, że można tę sytuację zmienić i przywrócić cześć tej bohaterskiej dziewczynie.
Najlepszym środkiem do tego celu jest własne świadectwo. Stąd też niniejsze zaproszenie do spotkania w rocznicę śmierci Danki 28 sierpnia 2017 na jej rodzinnej ziemi. Będzie nam niezmiernie miło jeśli w końcówce wakacji znajdziecie czas by odwiedzić Guszczewinę, Olchówkę i Narewkę. Razem możemy tego dnia zobaczyć miejsca związane z życiem naszej Patronki, skupimy się wokół historycznej refleksji, a na koniec zwieńczymy spotkanie modlitwą.
Pragniemy by z tego spotkania każdy z nas wyszedł wewnętrznie ubogacony tym, że ma swój udział w przywracaniu dobrego imienia osobie najbardziej bezbronnej bo zamordowanej.
Formuła tego spotkania pozostaje na razie otwarta. Oznacza to, że każdy ma wpływ na kształt, który ostatecznie przybierze. Będziemy wdzięczni za propozycje, sugestie, podpowiedzi. Mamy nadzieję, że nasza tegoroczna inicjatywa przerodzi się w przedsięwzięcie cykliczne.
Prosimy także o dzielenie się tym zaproszeniem z innymi szkołami czy drużynami zuchowymi, harcerskimi, strzeleckimi, które związały się swoim imieniem z „Inką”. Także te osoby, które dopiero planują przyjęcie patronatu będą mile widziane w naszym gronie.
Udział w zjeździe jest bezpłatny. Wyżywienie zapewniają organizatorzy.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy:
lub telefonicznie:
609037559
- B.Burdon - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
3 komentarze
1. @B.Burdon
Gratulacje !
Mamy nadzieję, że nasza tegoroczna inicjatywa przerodzi się w przedsięwzięcie cykliczne. - tego życzymy z całego serca.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Rondo „Inki” w
Rondo „Inki” w Rzeszowie
Jedno z rond Rzeszowa otrzymało dziś imię Danuty Siedzikówny „Inki”
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Rosjanie szukali grobu
Rosjanie szukali grobu carskiego generała. Znaleźli szczątki pradziadka „Inki”
Informację o sensacyjnym odkryciu w Turcji przekazał IPN, powołując się na portal gazeta.ru
W mieście Ardagan we wschodniej Turcji odkryto doskonale zachowane ciało pradziadka „Inki”, podpułkownika Karola Rzepeckiego – poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Początkowo ogłoszono, że to zwłoki rosyjskiego generała Hejmana. Rosjanie wysłali na miejsce Olega Czestiakowa, specjalistę z rosyjskiego wojenno-historycznego archiwum, by ekshumował i zidentyfikował ciało. Z rozmowy dziennikarza Gazeta.ru z Czestiakowem wynika jednak, że to nie Hejmann, ale podpułkownik Karol Rzepecki.
Zmarły w 1894 roku Karol Karolewicz Rzepecki, to pradziadek Danuty Siedzikówny „Inki”. „Rosjanie piszą w artykule, że był katolikiem, nie mając przy tym świadomości, że był pradziadkiem bohaterki polskiego podziemia. W artykule mowa jest o dwóch córkach pradziadka: Marii i Helenie. Helena była autorką pamiętnika, publikowanego we fragmentach w >>Biuletynie IPN<< nr 1/2017” – podkreśla IPN.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl