Eurokorpus - CO TO ZA ZWIERZ I CAŁY TEN SZUM MEDIALNY
W grudniu 2011 Polska została zaproszona do negocjacji o przystąpieniu do Eurokorpusu. List intencyjny w tej sprawie podpisali w Berlinie szefowie sztabów generalnych pięciu krajów tworzących Eurokorpus oraz Polski.
Oprócz Niemiec Eurokorpus tworzą Belgia, Luksemburg, Francja i Hiszpania. Polska ma być szóstym tzw. państwem ramowym (framework nation) korpusu i za pięć lat, w 2016 r., chce w pełni uczestniczyć w jego pracach. Teraz ma status obserwatora (państwa delegującego)
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Mieczysław Cieniuch powiedział, że docelowo do dowództwa Eurokorpusu należeć będzie 120 polskich oficerów, podoficerów i szeregowych żołnierzy. - Eurokorpus składa się z brygad narodowych. My również dedykujemy jedną brygadę do tego korpusu.
Decyzję o utworzeniu Eurokorpusu - Dowództwa Korpusu Francusko-Niemieckiego - rządy tych państw podjęły w 1992 roku, w ramach Traktatu Elizejskiego z 1963 r., zobowiązującego oba kraje m.in. do współpracy wojskowej. W 1993 r. do Eurokorpusu przystąpiła Belgia, a w kolejnych latach Hiszpania i Luksemburg. Stały się one państwami ramowymi, decydującymi o zadaniach, strukturze i rozwoju formacji. W późniejszych latach w charakterze tzw. państw delegujących (sending nations) przyjęto Polskę, Austrię, Grecję i Turcję.
Główny cel Eurokorpusu to udział w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju. Od 1999 roku formacja stała się Korpusem Szybkiego Reagowania w ramach operacji UE i NATO. Pierwszą misją bojową Eurokorpusu był udział w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie w 1998 roku, dwa lata później korpus przejął dowództwo nad siłami KFOR w Kosowie. Od sierpnia 2004 do lutego 2005 Eurokorpus kierował misją ISAF w Afganistanie.
Eurokorpus
W roku bieżącym Polska miała zostać tzw. krajem ramowym, czyli pełnoprawnym członkiem z prawem do udziału w decyzjach i planowaniu. Z kolei w 2019 roku mieliśmy objąć rotacyjne dowodzenia całym Eurokorpusem, który jest wspólną, wielonarodową jednostką wojskową szybkiego reagowania. Organizacja została utworzona w 1992 roku przez Niemcy i Francję, w ramach Traktatu Elizejskiego z 1963 roku. Powstała w celu udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju. Jej siedziba znajduje się w Strasburgu.
Oświadczenie MON
Słowa marszałka Senatu znalazły potwierdzeniu w opublikowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej oświadczeniu. Wskazano w nim, że „decyzją ministra obrony narodowej Polska jedynie zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu oraz stopniowo zredukuje w perspektywie 3-4 lat swój wkład”. Wśród powodów decyzji wymieniono „zwiększeniem obciążeń dla Sił Zbrojnych wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie. Ponadto MON uznał za wystarczające do ograniczenia obecności zmianę „ charakteru aktywności Eurokorpusu, który zamierza osłabić rolę EC w odniesieniu do realizacji zadań w ramach NATO, w tym zwłaszcza obrony kolektywnej”. Polsce nie podobało się także, iż przeznaczamy zbyt wiele zasobów „w stosunku do innych państw ubiegających się o status państwa ramowego".
„Nasze działania zostały wstępnie uzgodnione z państwami ramowymi, uwzględniają oczekiwania Dowództwa EC i będą tak realizowane, aby zapewnić zdolność korpusu do wykonywania zadań statutowych i jego sprawne funkcjonowanie. Zgodnie z oczekiwaniami termin zakończenia procesu określiliśmy na rok 2021, a sama redukcja będzie przeprowadzona etapami, tak, żeby w trakcie dyżuru sił VJTF, dla których Polska będzie państwem ramowym (przypadającym na 2020), Eurokorpus zachował zdolność do dowodzenia tymi siłami” - podkreśliono i zapewniono, że deycyzja ne będzie miała „negatywnych skutków dla polskiej roli w europejskiej Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony”.
- Zaloguj się, by odpowiadać
5 komentarzy
1. Dowódca sił NATO w Europie:
Dowódca sił NATO w Europie: Aby przeciwstawić się Rosji w Europie, potrzebujemy więcej żołnierzy USA
dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Curtis Scaparrotti
oświadczył w komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów, że potrzebuje
więcej żołnierzy USA, by skutecznie odstraszać Rosję –...
Kownacki ws. Eurokorpusu: Ograniczamy udział Polski, kluczowa jest flanka wschodnia
nie wycofuje się z Eurokorpusu ale stopniowo ogranicza zaangażowanie;
uważamy, że ważniejsza jest obecność żołnierzy na flance wschodniej NATO
– powiedział w środę wiceszef MON Bartosz Kownacki.
Soloch: prezydent nie jest zaniepokojony informacją o redukcji w Eurokorpusie
Andrzej Duda nie jest zaniepokojony informacją o ograniczeniu przez
Polską zaangażowania w Eurokorpusie (EC)- powiedział szef Biura
Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Informacje na temat redukcji
posiadamy już od dłuższego czasu - dodał .
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Polska redukuje zaangażowanie
Polska redukuje zaangażowanie w Eurokorpusie. Czym jest ta formacja?
MON Polska zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w
dowództwie Eurokorpusu i w ciągu kilku lat zredukuje swój wkład w tę
jednostkę; obecnie wynosi on ok. 120 żołnierzy.
Magierowski: prezydent nie widzi potrzeby zwoływania RBN
Prezydent
Andrzej Duda nie widzi w tej chwili potrzeby zwoływania Rady
Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział PAP Dyrektor Biura Prasowego
Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski
Szatkowski: mniejsze zaangażowanie w Eurokorpus z powodu zmian w nim samym
polskiego zaangażowania w Eurokorpus wynika z planowanej roli tej
jednostki; Polska sygnalizowała ten zamiar już jesienią ubiegłego roku –
powiedział w środę PAP wiceminister obrony Tomasz Szatkowski.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. EUROKORPUS był marzeniem o europejskim mocarstwie
Były to sny o imperialnym państwie Europa, który będzie miał wszelkie atrybuty prawdziwego wielkiego państwa, konkurującego z Ameryką i cała resztą świata. Europa miała mieć swój rząd, swojego premiera i prezydenta, ministra spraw zagranicznych, miała mieć swoją własną armię, a nawet własny GPS. Koncepcja Państwa EUROPA ciągle napędza wyobraźnię elit zapatrzonych w Manifest z Ventotene i komunistyczną wyobraźnię polityczną. To oni mają przekonanie, że koniecznie trzeba zniszczyć wszelkie zastane systemy państwowe i społeczne i wtedy bez oporu będzie można wprowadzić dyktaturę proletariatu.
Eurokorpus jest popłuczyną tego pomysłu, miał być zalążkiem europejskich sił zbrojnych wypierających NATO z Europy. Mało kto głośno wypowiada się o tym, co myśli o Eurokorpusie. A w rzeczywistości sny o imperium "EUROPA" okazują się bardzo szkodliwe dla Europy. I tyle.
michael
4. Szczerski o zamieszaniu wokół
Szczerski o zamieszaniu wokół Eurokorpusu: "Gdyby nie obecna atmosfera w Polsce, to nikt nie zwróciłby uwagi na tę kwestię"
"Odnoszę wrażenie, że mało kto nawet wie, że Eurokorpus to nie jest struktura Unii Europejskiej".
W rozmowie pojawia się również kwestia Eurokorpusu.
—tłumaczy.
kk/Rzeczpospolita
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Sadurska o Eurokorpusie: "Nie
Sadurska o Eurokorpusie: "Nie należy robić z tego ujadania politycznego, tylko dać prezydentowi i rządowi pracować"
"Prezydent nie jest zaniepokojony redukcją naszej roli w
Eurokorpusie z państwa ramowego na państwo uczestniczące. Gdy wycofywała
się Austria nie było takiego…
Małgorzata Sadurska odniosła się do słów Jacka Wilka z Kukiz‘15,
który sugerował, że spotkanie Duda-Macierewicz było pierwszym w czasie
1,5 rządów PiS.
– stwierdziła i zaapelowała, by „nie robić z tego ujadania politycznego, tylko pozwolić pracować rządowi i panu prezydentowi”.
Następnie mówiła o sprawie eurokorposu i ograniczenia polskiego zaangażowania w tę instytucję.
— podkreśliła.
– dodała.
Jarosław Sellin przekonywał, że ostatnie 1,5 roku minęło pod znakiem wzmocnienia obronności państwa polskiego.
– stwierdził.
– dodał.
– mówił.
mly/Radio Zet
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl