Idea ugody z Rosją - wykład prof. Andrzeja Nowaka

avatar użytkownika elig

  Odbył się on przedwczoraj, 7 marca 2017 o godz 17:00 w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.  Jego pełny tytuł brzmiał "Aleksander i Mikołaj a sprawa polska: spór o wschodnią orientację polskich nadziei ".  Była to już siódma prelekcja z cyklu "Węzły polskiej pamięci".  Relacja z niej jest na stronie Solidarnych 2010 {TUTAJ(link is external)}" O ile poprzedni wykład z tego cyklu traktował o rachubach Polaków na pomoc Zachodu, szczególnie w dobie napoleońskiej [patrz {TUTAJ}], to obecny mówił otych, co liczyl na ułożenie stosunków z Rosją w sposób możliwie korzystny dla nas.

  Ze strony rosyjskiej zwolennikiem pewnych ustępstw względem Polaków był niewątpliwie Aleksander I.  Na Kongresie Wiedeńskim w roku 1815 przeforsował on ideę utworzenia Królestwa Polskiego, ze stosunkowo dużą autonomią, połączonego węzłem dynastycznym z Rosją.  Ten rosyjski protektorat obejmował niewielką [128 tys. km2] część centralnej Polski.  Nawet tak niewielkie ustępstwo wzbudziło protesty w Rosji.  Aleksander I mówił "Polacy maja trzech wrogów: Prusy, Austrię oraz naród rosyjski.  Zwolennicy ugody z Rosją nie rozumieli na ogół Rosji.  Wydawało im się, że Polacy stoją wyżej od Rosjan i mogą ich "oświecić".

  Rosjanie jednak byli przywiązani do tradycji grecko-bizantyjskiej, czyli do prawosławia.  Katolickich Polaków uważali za ciemnych heretyków.  Pewne uznanie wzbudziła u nich tylko Konstytucja # Maja, gdyż spodobała się ona na Zachodzie.  Profesor Nowak zwrócił też uwagę na to, iż Rosja nie jest w stanie nawiązać partnerskich stosunków ze słabszymi sąsiadami.  Zawsze chce ich zdominować.  Dlatego też autonomia Królestwa Polskiego długo nie przetrwała.

    Po śmierci Aleksandra w 1825 roku na rosyjski tron wstąpił Mikołaj I, wrogo odnoszący się do Polski.  Stopniowo ograniczał on autonomię, zwłaszcza po Powstaniu Listopadowym w 1830 r.  Pragnął on np. wyrugować język polski.  W 1844 roku powstał pomysł zapisywania polszczyzny cyrylicą.  Nie wiedziano jednak, co zrobić z samogłoskami "ą" i "ę".  Do idei tej powrócono jeszcze w 1852 r.  Plany ugody z Rosją spaliły więc na panewce z powodu nie dających się usunąć różnic religijnych i kulturowych.  Ten stan rzeczy trwa do dziś, czego dowodem jest polityka Putina..

  Następny wykład z cyklu "Węzły polskiej pamięci" odbędzie się 4 kwietnia 2017 w tym samym miejscu i o tym samym czasie.  Natomiast MAJOWEGO WYKŁADU NIE BĘDZIE.  Został przeniesiony na czerwiec.

1 komentarz

avatar użytkownika amica

1. Rosja

A w dzisiejszej Rosji walka buldogów pod dywanem. Okazuje się ,ze nie tak źle u nich z informatyzacją skoro film Nawalnego Ja wam nie Dimon o majątku Miedwiediewa obejrzało parę mln osób. W 100 miastach były wiece nie za Nawalnym, ale przeciw korupcji Miedwiediewa i najwięcej przyszło 15-latków. Sobiesednik.ru prezentuje jak Miedwiediew wykarczował tysiąc cedrów, stuletnich pomników przyrody, a sąd uznał przyznanie mu ziemi za nielegalne i zalety wina z winnic premiera. Media rządowe nie wymawiają nazwiska Miedwiediewa. A Putin? Nazajutrz po wiecach posiedzenie rządu poświęcił grypie i wytłumaczył brak premiera -- grypą. Dziwna ta grypa, bo w dniu mityngu (26.03) premier szlusował na nartach a 29.03 z poleciał z Putinem i Szojgu na Arktykę, gdzie sobie 3 panowie porozmawiali w lodowej pieczarze (licząc na brak podsłuchów?) przy minus 30 stopni. Ciekawe czemu musieli i co zadecydowali. U nas przy śmietniku, na cmentarzu... Dziś z jednej strony media podjęły temat mityngów z drugiej -- Miedwiediew przyszedł na posiedzenie rządu. Równolegle -- trup się sieje gęsto głównie w sprawach gospodarczych, a na tapecie są afery -- willi Putina oficjalnie budowanej jako dom goscinny, instytucji kultury, oczyszczalni ścieków dla paru milionów chemikali po wojsku zatruwających Petersburg Pieniądze znikły, oczyszczalni brak.. Z kultury -- Putin rozgonił wybory w RAN i chcą podporządkować BN w Petersburgu Moskwie. Polecam rosjaorosji.blogspot.com oraz lekturę Fontanka. ru Kommersant.ru i Sobesednik.ru.