Matka Wszystkich Nieszczesc - IV (M.Albright)

avatar użytkownika Tymczasowy

Madeleine Albright, byla szefowa amerykanskiej dyplomacji,Urodzila sie w Czechoslowacji w 1937 r. Jej panienskie nazwisko brzmi: Marie Jana Korbel. W domu nazywano ja Madla lub Madlen. W wieku 60 lat, tuz przed zaprzysiezeniem na stanowisko sekretarza do spraw zagranicznych, dowiedziala sie, ze jej dziadkowie byli Zydami. Nie zmienila swojej wiary katolickiej i nadal chodzila do kosciola, tyle, ze czula sie jakos tak inaczej. W swojej ksiazce autobiograficznej ("Madam Secretary. A Memoir ",Pan Books, London 2004) wojnie w Iraku poswiecila rozdzial zatytulowany "Migraine Hussein" (s.272-287). Z tego rozdzialu najbardziej cieszy mnie zdanie tego wybitnego polityka:

"The impact of this confrontation will be felt in the Gulf and worldwide for decades to come" (Skutki tej konfrontacji [z Irakiem] beda odczuwane w Zatoce Perskiej i na calym swiecie przez nastepnych kilka dekad).

Dokladnie tak sobie pomyslalem. Ta wojna ma mniej wiecej takie znaczenie jak I wojna swiatowa na dla pierwszych dekad XX wieku. W dalszej czesci poprzestane na najwazniejszych cytatach z dziela M.Albright, czyli przepisze kawalek ksiazki.

"Historia koinfrontacji Ameryki z  Saddamem Husseinem rozciaga sie na trzy kadencje prezydenckie w USA...

Zamiast ulzyc cierpiacym ludziom Saddam trwonil je na odbudowe fabryk broni i budowe bogatych palacow dla siebie, swojej rodziny i swoich przydupasow..W 1995 r. odbylam podroz do stolic krajow stanowiacych Rade Bezpieczenstwa ONZ, by pokazaz plik zdjec.niektore ukazywaly wielopietrowe palace piec razy wieksze od Bialego Domu. Jeden z arabskich monarchow wykrzyknal:"Dlaczego jego palac jest wiekszy od mojego".

W rezultacie wojny w Zatoce Perskiej ONZ przydzielono robote, ktora nigdy dotad nie byla przez nikogo wykonywana - rozbrojenie kraju bez jego okupowania. Misja ta byla wyznaczona dla International Atomic energy Agency (IAEA) oraz UN Special Commission (UNSCOM), miedzynarodowej grupie ekspertow. Chociaz ich oklamywano i zastraszano, eksperci zrobili duzo: rozmontowali fabryki produkujace bron chemiczna i biologiczna, usuneli materialy nuklearne i ustanowili kosztowny syetem monitorowania broni rezimu Husseina. Cele Saddama bylo utrudnianie pracy ekspertow i uzyskiwanie ulgi w sankcjach przy jednoczesnym zachowaniu pozostalej broni.Mial strategie naglasniania trudnych warunkow w jakich zyli iraccy cywile w celu zyskania sympatii wsrod Arabow i na Zachodzie. W duzej mierze to mu sie udawalo. Anty-Amerykanizm zawsze zyska uznanie w pewnych kregach...

Wojska alianckie wprowadzily strefe zakazu lotow obejmujaca 40% terytorium Iraku. Wielonarodowa Maritime Interception Force starala sie zapobiegac przesylce droga morska materialow do Iranu.,,

Operacja Desert Fox z udzialem Brytyjczykow zaczela sie 16 XII 1998 r. Trwala 70 godzin i zlozylo sie na nia 650 lotow bombowcow oraz rakiet skierowanych przeciwko roznym celom militarnym. Zgodnie z naszymi nadziejami, ataki w duzym stopniu uszkodzily militarna strukture dowodzenia. Saddamowska Gwardia Republikanska rozproszyla sie i ze starchu przed atakami zaczela kampingowac w namiotach. Irackie programy produkcji militarnej cofnely sie o dwa lata, jak twierdzil nasz wywiad...

Chociaz wyrazilam wiele watpliwosci co do administracji Busha co do strony dyplomatycznej, taktyki, uzasadnienia i powojennych planow przed i po zakonczeniu wojny 20013 r., nie moglam kwestionowac celu, jakim bylo usuniecie  Saddama Husseina. Jak powiedzial Prezydent Clinton w 1998 r., przywodca Iraku agraza "bezpieczenstwu swiata" i "najlepszym sposobem na usuniecie tego zagrozenia raz na zawsze jest nowy rzad iracki"".

 

 

 

1 komentarz

avatar użytkownika Tymczasowy

1. https://youtu.be/NniUwyypTOk