Rząd nie wykonuje swych obowiązków.Pakiet PiS.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński skrytykował rząd Donalda Tuska za - jak mówił - nierealizowanie programów wsparcia gospodarki w obliczu "bardzo poważnego zagrożenia kryzysowego".
Skoro rząd Donalda Tuska - mówił Kaczyński na piątkowej konferencji prasowej - "najwyraźniej nie jest w stanie wykonać swoich obowiązków", to Prawo i Sprawiedliwość przygotowało swój plan działań antykryzysowych, który proponuje rządowi.
Pakiet autorstwa PiS miałby - według słów J. Kaczyńskiego - "podtrzymać aktywność gospodarczą i stworzyć osłony dla tej części społeczeństwa, która może zostać szczególnie mocno uderzona przez kryzys".
PiS: rząd nie wykonuje swych obowiązków
PARTIA PRZEDSTAWIŁA SWÓJ PAKIET GOSPODARCZY
|
PiSu recepta na kryzys
PiS chce bronić polskiej gospodarki przed kryzysem ekonomicznym. Receptą ma być pakiet obejmujący instrumenty stymulujące wzrost gospodarczy i osłony dla najbardziej potrzebujących. - Rząd nie jest w stanie wykonać.
..czytaj dalej »
PAWLAK: NA WSCHODZIE BEZ ZMIAN
|
Rząd uspokaja, PiS się modli
Na Wschodzie bez zmian. Mimo mediacji nie nastąpiło bowiem porozumienie - podsumował w Sejmie konflikt gazowy wicepremier Waldemar Pawlak. Podkreślając jednocześnie, że Polska, dzięki własnym surowcom energetycznym jest...czytaj dalej »
Jarosław Kaczyński mówi o gospodarce
Jak przezwyciężyć kryzys? PiS to wie
PiS wie, jak przezwyciężyć wiszący nad Polską kryzys gospodarczy. Prezes Jarosław Kaczyński przedstawił plan działań, bo - jego zdaniem - sam rząd nic nie jest w stanie zaproponować. Jakie jest główne założenie planu? Wykorzystanie dziesiątków milionów euro unijnych dotacji. Jak PO ocenia ten program? "Dotacje UE tak, reszta jest dla nas nie do przyjęcia" - mówi szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski.więcej »
POSŁOWIE PRZYJĘLI POPRAWKI SENATU
Budżet teraz do prezydenta
Sejm zakończył w piątek prace nad ustawą budżetową na 2009 r. Posłowie przyjęli większość poprawek Senatu. Teraz ustawa trafi do prezydenta
.czytaj dalej »
Sejm zakończył w piątek prace nad ustawą budżetową na 2009 rok
Sejm zakończył w piątek prace nad ustawą budżetową na 2009 rok, przyjmując większość poprawek Senatu. Teraz ustawa trafi do prezydenta. »
Upada "zagłębie obuwnicze" w powiecie myszkowskim
W powiecie myszkowskim nazywanym "zagłębiem obuwniczym" firmy ograniczają zatrudnienie i produkcję. Głównymi przyczynami pogarszającej się sytuacji krajowych producentów obuwia jest import konkurencyjnych produktów z Azji oraz niestabilność złotego. »
Doniesienie na Piterę
Ministerstwo Sprawiedliwości zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Julię Piterę.
MON przepłaciło za samoloty Bryza?
Agenci CBA wejdą do resortu obrony
CBA wzięło pod lupę resort obrony. Chodzi o kupno bez przetargu za ponad 600 mln złotych 12 samolotów Bryza. Jako pierwszy w tej sprawie interweniował poseł Ludwik Dorn. Uważa on, że ministerstwo obrony przepłaciło nawet ćwierć miliona złotych. MON nie zgadza się z tymi zarzutami.więcej »
Pitera boi się konfrontacji? |
Nie doszła wczoraj do skutku konfrontacja Julii Pitery, minister w kancelarii premiera ds. korupcji, z szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariuszem Kamińskim. Miała ona się odbyć podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, na którym posłowie planowali omówienie raportu Pitery na temat CBA, ale pani minister nie przyszła do Sejmu. Zdaniem przewodniczącego komisji posła Jarosława Zielińskiego (PiS), jest to celowy wybieg ze strony Julii Pitery, która widocznie obawia się konfrontacji. |
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działalności ubezpieczeniowej
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o działalności ubezpieczeniowej, która umożliwi powoływanie nowych instytucji finansowych - zakładów reasekuracyjnych. »
Zapłacą za błędy?
Samorząd lekarski i Instytut Praw Pacjenta proponują stworzenie systemu dochodzenia odszkodowań za szkody i wypadki medyczne.
Sejm odrzucił senacką poprawkę do Kpk
Sejm odrzucił poprawkę Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, która przewidywała przyznanie oskarżonemu prawa dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia w wypadku zarządzenia "niewątpliwie niesłusznej" obserwacji psychiatrycznej. »
Podział w Trybunale
Według "Rzeczpospolitej" Trybunał Konstytucyjny podzielił się na dwie frakcje. Na sędziów z dłuższym stażem i nowych.
ZAINTERESOWANE M.IN. LONDYN I NOWY JORK
|
Kto kupi naszą giełdę?
Zakupem akcji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zainteresowane są m.in. giełdy w Nowym Jorku i Londynie - zdradził minister skarbu Aleksander Grad. W ręce inwestora ma trafić ponad 70 proc. udziałów naszego...czytaj dalej »
Poseł PiS: co Platforma chce ukryć?
Sejm uchwalił zmiany w regulaminie izby, które m.in. umożliwią sejmowej "speckomisji" dostęp do dokumentów i materiałów uzyskanych przez służby specjalne. Do regulaminu została wpisana także, dotychczas zwyczajowa, zasada rotacyjnego 6-miesięcznego przewodnictwa w komisji, także przedstawicieli rządzących partii. »
Forum Kobiet Polskich przeciwko in vitro
Forum Kobiet Polskich apeluje do premiera o "ustawowe powstrzymanie zabijania istot ludzkich w procesie sztucznego zapłodnienia in vitro". Autorki listu zaznaczają, że zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, prawo do życia podlega ochronie w fazie prenatalnej. »
GDYBYŚ ZOSTAŁ W ZUS-IE, EMERYTURA BYŁABY WYŻSZA
ZUS lepszy
od OFE
Od początku 2000 do końca 2008 roku stopa zwrotu w przypadku najlepszego z OFE - Generali - wyniosła 28,6 procent. W tym samym czasie kapitał zgromadzony w zusowskim pierwszym filarze wzrósł o 39,6 procent. Wszystko...czytaj dalej »
Pieniądze w OFE topnieją
Nawet ZUS jest lepszy niż fundusze
Kryzys finansowy zachwiał emeryturami zgromadzonymi w OFE. Jak wynika z raportu money.pl, lepsze wyniki niż fundusze odnotował nawet ZUS. Różnica w stopie zwrotu między najlepszym z OFE a ZUS wyniosła ponad 10 proc.więcej »
Obserwatorzy już w Kijowie
Gaz dopiero za trzy dni?
BLISKI KONIEC GAZOWEJ WOJNY
Jest przełom w ukraińsko-rosyjskim sporze gazowym. Międzynarodowa misja obserwacyjna, która ma rozstrzygnąć konflikt, dotarła już do Kijowa. - Kiedy tylko obserwatorzy dotrą na granicę Ukrainy z Unią Europejską oraz...
czytaj dalej »
Przełom: jest porozumienie ws. obserwatorów, gaz może popłynąć jeszcze dziś
Pierwszych pięciu obserwatorów Unii Europejskiej, mających monitorować przepływ rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Europy, przybyło już do Kijowa - poinformował rzecznik przedstawicielstwa UE David Stulik. »
Polska wybrała siedmiu specjalistów ws. gazu
Siedmiu polskich ekspertów od spraw gazowych zostało wstępnie wytypowanych do wyjazdu na Ukrainę i do Rosji. »
Spędzili cywilów do domu i ich zbombardowali
ONZ OSKARŻA, CZERWONY KRZYŻ SIĘ WYCOFUJE
Poważne oskarżenie pod adresem Izraela padło ze strony jednej z agend ONZ. Według niej najpierw izraelscy żołnierze spędzili 110 cywilów palestyńskich do budynku szkoły, później ją zbombardowali. Zginęło 30...
czytaj dalej »
IZRAEL, HAMAS IGNORUJĄ APEL O ZAWIESZENIE BRONI
Hamas, Izrael zgodnie: Rezolucja ONZ bez znaczenia
Hamas nie czuje się w żadnej mierze zobowiązany międzynarodowym wezwaniem do zawieszenia broni. Izrael podobnie: uznając przegłosowaną w nocy rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ za "niewykonalną", siły izraelskie.
..czytaj dalej »
Czy Polacy piją? Zaskakujące badania
Aż jedna trzecia Polaków to całkowici abstynenci - wynika z niepublikowanego raportu Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, do którego dotarł serwis internetowy tvp.info. To prawie dwa razy więcej niż na początku transformacji ustrojowej i mniej, niż wynosi średnia europejska. »
Lech Kaczyński chce zmienić wizerunek polskiej tożsamości
Lech Kaczyński uważa, że należy zmienić wizerunek polskiej tożsamości jako kraju, który jest ofiarą historii. Prezydent uczestniczy w Belwederze w konferencji naukowej "Polskie wyzwania: tożsamość", którą zorganizowała Kancelaria Prezydenta, Muzeum Powstania Warszawskiego i Ośrodek Myśli Politycznej w Krakowie.»
L. Kaczyński: zmienić postrzeganie historii Polski
Trzeba zmienić postrzeganie historii Polski jako "historii ofiary" - mówił prezydent Lech Kaczyński podczas konferencji naukowej pt. "Polskie wyzwania: tożsamość". »
CBOS: Polacy generalnie zadowoleni z życia
Systematycznie wzrasta poziom zadowolenia Polaków ze swego życia, a głównym źródłem satysfakcji pozostają od lat sprawy osobiste - wynika z sondażu CBOS. »
Katarzyna Hall: Obniżenie wieku szkolnego jest korzystne dla rodziców
Minister edukacji narodowej powiedziała, że dzięki poprawce wprowadzającej prawo - a nie obowiązek - wysłania sześciolatka do szkoły, rodzicom nie będą groziły kary za niedopełnienie obowiązku poinformowania samorządu. Katarzyna Hall podkreśliła, że zmiany ułatwią współpracę rodziców i samorządów. »
Młody człowiek, który nawet teoretycznie posiada pewne umiejętności logicznego wnioskowania, często nie jest w stanie dotrzeć do przyczyn zjawisk społecznych czy trafnie rozwiązać podstawowych dylematów moralnych, gdyż szkoła nie daje mu mądrości w rozumieniu klasycznym
Szkoła na równi pochyłej |
Od lat kolejne ekipy rządowe manipulują przy tzw. podstawie programowej. Najnowsze zmiany wprowadzone na mocy rozporządzenia podpisanego niedawno przez minister Katarzynę Hall utrwalają i pogłębiają już wcześniej zarysowane negatywne tendencje w polskim szkolnictwie. Ze względów politycznych i ideologicznych rezygnuje się z klasycznego, solidnego wykształcenia na rzecz uzawodowienia. Konsekwencją tego, wbrew intencjom autorów, będzie dalsze obniżenie poziomu wykształcenia. Duże wątpliwości wzbudza też stopień podporządkowania rodzimego "kanonu wiedzy" unijnej polityce oświatowej oraz dwuznaczne "otwarte" zapisy, dające w przyszłości możliwość ideologizacji szkoły w duchu dyrektyw unijnych. |
PRACĘ STRACIŁO KILKU ZNANYCH DZIENNIKARZY
Czarny czwartek w "Gazecie Wyborczej"
Cięcia etatów w "Gazecie Wyborczej". Flagowy okręt Agory zwolnił w czwartek kilku znanych dziennikarzy. Pracę stracili między innymi Wojciech Załuska i Maciej Kuźmicz -
dowiedział się "Puls Biznesu".czytaj dalej »- Maryla - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
9 komentarzy
1. pakiet PiS - więcej szczegółów
Wśród głównych założeń programu jest postulat utrzymania wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5 proc., większe wsparcie gospodarki przez rząd - co zdaniem autorów pakietu - wymaga zmiany deficytu budżetu państwa z zakładanych 18 mld zł na 25 mld zł oraz przywrócenie możliwości wyboru pomiędzy emeryturą z OFE a ZUS.
Prezentując rozwiązania proponowane przez PiS prezes partii Jarosław Kaczyński podkreślił, że rząd w walce z kryzysem trzyma się zapowiedzi sprzed kryzysu i nie reaguje na to, co się dzieje na świecie, gdzie są realizowane programy wspierania gospodarki.
J.Kaczyński zaznaczył, że pakiet PiS jest wezwaniem, aby nie być bezradnym. "To plan czynnej polityki rządu, która ma z jednej strony podtrzymać aktywność gospodarczą, a z drugiej stworzyć osłony dla tej części społeczeństwa, w którą spowolnienie gospodarcze może uderzyć szczególnie mocno" - ocenił.
Skoro rząd Donalda Tuska - mówił J.Kaczyński na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie - "najwyraźniej nie jest w stanie wykonać swoich obowiązków", to Prawo i Sprawiedliwość przygotowało swój plan działań antykryzysowych, który proponuje rządowi.
Wiceszefowa PiS Aleksandra Natalli-Świat zaznaczyła, że kluczowe dla przezwyciężenia sytuacji kryzysowej jest "wsparcie inwestycji i konsumpcji". "Musi istnieć zdecydowane wsparcie finansowe ze środków publicznych i unijnych" - zaznaczyła.
Według Natalli-Świat, szczególnie ważne jest wsparcie sektora mieszkaniowego. Propozycje PiS zakładają m.in. gwarantowanie przez Skarb Państwa części wkładu własnego potrzebnego na zakup mieszkania oraz wprowadzenie programu pozwalającego na rozwój budownictwa komunalnego.
Posłanka PiS zwróciła uwagę, że jej partia chce pomóc firmom w utrzymaniu zatrudnienia, chociażby przez ulgi w opłatach na Fundusz Pracy i wprowadzenie innych warunków preferencyjnych dla firm m.in. złagodzenia przepisów umożliwiających rozłożenie na raty płatności na ZUS.
W ramach ochrony poziomu dochodów z pracy pakiet PiS zakłada obniżenie podatku VAT na żywność z 7 do 6 proc.
Grażyna Gęsicka skrytykowała rząd za złe wykorzystanie środków unijnych. Zwróciła uwagę, że na koniec listopada 2008 r. poziom wydatkowania środków przeznaczonych na lata 2007-2013 wynosił zaledwie 0,3 proc. PiS chce przyspieszenia wdrożenia programów UE przez usprawnienie działania administracji, ułatwienia prawne i uruchomienie dodatkowych środków na kluczowe inwestycje.
Gęsicka oceniła, że należy zażądać na czas kryzysu od Komisji Europejskiej czasowego zawieszenia obowiązywania przepisów utrudniających przeprowadzanie ważnych inwestycji. Jak zaznaczyła, chodzi m.in. o zasady obowiązywania programu Natura 2000.
PiS proponuje także działania rządu zmierzające do zachowania silnych podmiotów gospodarczych, które znajdują się obecnie pod kontrolą Skarbu Państwa. Według PiS, należy odstąpić od prywatyzacji giełdy i sektora elektroenergetycznego. Największa partia opozycyjna chce m.in. połączenia PKN Orlen i PGNiG w spółkę Polska Nafta i Gaz.
Pakiet antykryzysowy opracował 10-osobowy zespół pod przewodnictwem Natalli-Świat. Posłowie PiS zaznaczyli, że działania zawarte w ich dokumencie powinny być zrealizowane jak najszybciej.
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski oświadczył, że pakiet działań antykryzysowych, zaprezentowany przez PiS, jest dla Platformy nie do zaakceptowania.
Tuż po zaprezentowaniu przez PiS pakietu antykryzysowego Chlebowski oświadczył, że pakiet przyjął "z wielkim rozczarowaniem". Jak ocenił, jest w nim bardzo wiele nieścisłości i nieprawdziwych informacji.
PiS - obok podtrzymania inwestycji publicznych czy bardziej efektywnego wykorzystanie środków unijnych - postuluje m.in. zwiększenie deficytu budżetowego na 2009 rok z zakładanych 18 miliardów złotych do 25 miliardów złotych oraz przywrócenie możliwości wyboru między emeryturą z OFE a z ZUS. Chlebowski nie zgadza się na zwiększenie deficytu, skrytykował PiS za próbę "zburzenia" systemu emerytalnego w Polsce.
"Taki program nie może być przez nas zaakceptowany, dla takich propozycji nie ma i nie będzie nigdy zgody. To propozycje, które rujnują finanse publiczne" - oświadczył szef klubu PO.
Przekonywał, że "ambitny" budżet w obecnym kształcie stymuluje konsumpcję i inwestycje, a dzięki zmianom w podatkach Polacy będą mieli w kieszeniach blisko 30 miliardów złotych, z czego cześć zwiększy popyt konsumpcyjny.
Nazwał "gigantycznymi" środki przeznaczone w tegorocznym budżecie na inwestycje. Tylko na inwestycje drogowe - mówił - pójdzie z budżetu 30 miliardów złotych. W 2007 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości - zaznaczył - na inwestycje drogowe wydano niecałe 9 miliardów złotych.
Chlebowski nazwał kłamstwem stwierdzenie Prawa i Sprawiedliwości, że w 2008 roku rząd Tuska wykorzystał tylko 0,3 proc. środków UE na lata 2007-2013 (PiS mówił o danych do końca listopada 2008 - PAP).
"Otóż jest to prawie 3,5 proc. Podpisano w ubiegłym roku prawie 6 tys. umów na ponad 8 miliardów złotych. Polska jest na trzecim miejscu jeżeli chodzi o wykorzystanie środków z nowej perspektywy finansowej, chwalona przez Brukselę" - przekonywał Chlebowski.
Zadeklarował otwartość na "kilka istotnych zmian" z pakietu PiS- owskiego postulującego ułatwienia w podatkach VAT, PIT i CIT. Powątpiewa jednak w dobre intencje PiS, co do woli porozumienia ponad podziałami dla gospodarki:
"Jak mówić o dobrych intencjach polityków dotyczących programu gospodarczego, jeżeli nie chcą (PiS) naprawiać finansów publicznych, głosują przeciwko +pomostówkom+, nie chcą wstąpić do strefy euro w 2012 roku, chcą zwiększenia deficytu budżetowego, chcą rozwalić budowany mozolnie od 10 lat system emerytalny?" - pytał retorycznie.
Zapewnił też, że PO nie odrzuca w Sejmie projektów ustaw gospodarczych autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.
"Idę o każdy zakład z prezesem Kaczyńskim, że ustaw gospodarczych PiS-u nie odrzucaliśmy żadnych" - oświadczył.
"Jestem święcie przekonany - żadnych. Jeżeli pan prezes znajdzie wykaz chociaż kilku ustaw gospodarczych, które odrzuciliśmy, będę przez tydzień codziennie na konferencji przepraszał za to, co dzisiaj powiedziałem. Nie odrzucaliśmy - i również w przyszłości będziemy otwarci na każdy dobry pomysł, który może pomóc polskiej gospodarce" - zapewnił Chlebowski.
pap, keb
PiS zaprezentował pakiet antykryzysowy
PiS chce odrzucenia raportu dot. bezpieczeństwa energetycznego
Kowal w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości zgłosił wniosek o odrzucenie informacji rządu na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski w związku z przerwaniem dostarczania gazu ziemnego z Rosji przez terytorium Ukrainy.
"Chcielibyśmy nie zgłaszać tego wniosku, ale rząd ocenia się za działania. A my nie wiemy, kto odpowiada za energię; widzimy, że nic nie zrobiono i modlimy się za rząd, by ten kryzys pobudził rząd do pracy" - mówił Kowal.
Podkreślał, że "upadł mit, iż Rosja będzie grozić zamknięciem kurka, ale nigdy tego nie zrobi". "Mówiło się, że wystarczy siedzieć po cichutku i czekać na gaz. To już minęło" - przekonywał Kowal.
"Będą w tej debacie rachmistrzowie, którzy będą mówić, że najtaniej dogadać się z Gazpromem. Ale my wiemy, że za bezpieczeństwo energetyczne trzeba płacić. Bezpieczeństwo energetyczne potrzebuje i czasu, i pieniędzy, i pracy. Dzisiaj potrzeba tego czasu i pracy rządu" - mówił.
Kowal pytał, co z rurociągiem Odessa-Brody, co z wejściem Polski do budowy elektrowni w Ignalinie; chciał wiedzieć, jakie są opóźnienia w budowie gazoportu, co z budową gazociągu z Norwegii i rozbudową wewnętrznej sieci gazowej.
"Prezydent nie daje weta w sprawie terminalu; opozycja chwali rząd, gdy ma za co, ale pracy zabrakło" - mówił. Weźcie się do pracy, bo tego przeczekać się nie da - apelował do rządu.
W ocenie Kowala, Rosja konsekwentnie realizuje politykę trzymania sąsiadów "w szelkach". Te kraje, które odłączyły się spod rosyjskich wpływów, mają być trzymane blisko Rosji w nowych gospodarczych szelkach - mówił. "Po RWPG zostały nam tylko te szelki - jak ich nie będzie, to relacje z Rosją będą lepsze" - dodał.
Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, odpowiadając w trakcie debaty Kowalowi, podkreślał, że nie jest tak, iż "rząd jest dobry na wszystko". "Rząd reguluje rynek, dzięki tym decyzjom mobilizuje przedsiębiorstwa do działania" - przypominał.
"Praw fizyki pan nie zmieni. Gaz płynie" - mówił do Kowala, który uzasadniając debatę mówił, że gazu nie ma.
Zaznaczył, że prace nad rurociągiem Skanled toczą się zgodnie z planami. "Jeśli pan zgłasza uwagi do terminalu LNG, to bardzo precyzyjnie sprawdzimy, co z tym zrobił zarząd powołany przed półtora roku przez poprzedni rząd" - replikował.
Mówił, że bieżącą polityką energetyczną kieruje jego resort, a powołany przez premiera zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego ma zapewnić dla tego celu wszelkie działania - nie poszczególnych ministrów, ale i całej Rady Ministrów. W ocenie Pawlaka to, że premier stoi na czele tego zespołu, pokazuje, że w rządzie jest pełna spójność.
pap, keb
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. PO ujawnia nowe plany ;))akcja-reakcja
PO ujawnia nowe plany
Zbigniew Chlebowski, fot.: Bartłomiej Zborowski
PAP
Projekt noweli ustawy o systemie oświaty zobowiązuje gminy do zapewnienia transportu do szkół ponadgimnazjalnych osobom niewidomym i niedowidzącym. Obecnie taki transport (zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2006 roku) przysługuje im tylko w podstawówkach i gimnazjach.
Zmiana ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy daje zarządom dzielnic możliwość upoważnienia członka zarządu oraz innych pracowników urzędu Warszawy - wykonujących pracę w danej dzielnicy - do wydawania decyzji z zakresu administracji publicznej. Nowela - według autorów projektu - ma wyeliminować wątpliwości interpretacyjne.
Zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i o podatku dochodowym od osób prawnych mają wesprzeć działalność innowacyjną przedsiębiorstw. Dzisiaj część dochodu przekazywana na tzw. fundusz innowacyjny jest zwolniona od podatku, ale pod warunkiem, że pieniądze te zostaną wydane w tym samym roku podatkowym. Pieniądze nie wydane w danym roku podlegają już opodatkowaniu, co "zmusza" przedsiębiorców pod koniec roku do inwestycji, które mogliby zrobić dopiero w następnym roku.
Platforma - zgodnie z projektem - chce przedłużyć czas obowiązywania zwolnienia od podatku. Zgodnie z nowelą dochody przekazane na fundusz innowacyjny np. w listopadzie będą mogły zostać wydane nie tylko do końca grudnia, ale także przez cały kolejny rok, a i tak nie będzie trzeba odprowadzać od nich podatku.
Nowela prawa energetycznego ma - zgodnie z intencją autorów - zlikwidować różnice interpretacyjne organów podatkowych. Przewiduje, że do dochodów osiąganych ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych zastosowanie będą mieć przepisy o podatku dochodowym od działalności gospodarczej. Do tej pory nie było jasne, czy nie obowiązuje tu raczej podatek od obrotu instrumentami finansowymi.
Projekt ustawy w zakresie uwierzytelniania dokumentów upoważnia adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych i radców Prokuratorii Generalnej do uwierzytelniania odpisów dokumentów przedkładanych w toku postępowania.
Z kolei nowela ustawy o odpadach wydobywczych zakłada objęcie systemem opłat wszystkich odpadów składowanych w obiektach unieszkodliwiania klasy A. Do tej pory taką opłatą były objęte tylko tzw. odpady niebezpieczne.
Część tych projektów została już złożona w Sejmie, pozostałe trafią do laski marszałkowskiej - jak zapowiadają politycy Platformy - jeszcze w styczniu.
Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział, że plany legislacyjne jego partii w 2009 roku będą nastawione na zmiany dotyczące gospodarki, systemu bankowego oraz instytucji finansowych. Jak dodał, takie działania są związane ze światowym kryzysem gospodarczym.
- Będziemy podejmować wszelkie działania, które zminimalizują ewentualne skutki kryzysu finansowego. To absolutny priorytet - zapowiedział szef klubu PO.
Chlebowski poinformował, że Platforma kończy już prace nad ustawą o wsparciu dla instytucji finansowych ze strony budżetu państwa. Jak zaznaczył, niedługo pojawią się też projekty ustaw dotyczące gwarancji finansowych dla przedsiębiorców.
- Musimy dać przedsiębiorcom - którzy są motorem napędowym gospodarki - możliwość swobodniejszej działalności, bo jeśli nie, kryzys finansowy może być dużo dotkliwszy niż obecnie - powiedział wiceszef klubu Grzegorz Dolniak.
Chlebowski zapowiedział też, że Platforma chce w 2009 roku złożyć w Sejmie projekty ustaw: o zapłodnieniu in vitro, tzw. ustawę medialną, oraz wiele projektów wypracowanych w sejmowej komisji "Przyjazne Państwo", która - jak przypomniał - działa na rzecz likwidacji złych przepisów.
Platforma - jak zapewnia Dzikowski - podejmie też kolejną próbę zmiany przepisów w sprawie ograniczenia możliwości finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Tym razem PO nie chce całkowicie zlikwidować subwencji, a jedynie je zmniejszyć. - Trwają rozmowy z klubami parlamentarnymi na ten temat. Jest zgoda na samoograniczenie się, jeśli chodzi o subwencje - powiedział wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski.
Na razie nie wiadomo, o ile miałyby być zmniejszone subwencje budżetowe dla partii politycznych. Według Dzikowskiego, PO chciałaby je obciąć o połowę.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. nieboszczka mumia - Decydują się losy Partii Demokratycznej
Decydują się losy Partii Demokratycznej
Obecnie PD przewodniczy europoseł Janusz Onyszkiewicz. O fotel szefa partii będzie ubiegało się czterech kandydatów: Bogdan Lis, Brygida Kuźniak, Marzena Chińcz i Robert Drachal.
- Wybór przewodniczącego będzie się wiązał z debatą na temat przyszłości partii - powiedział polityk PD Ryszard Bill.
Podkreślił, że dyskusja będzie dotyczyła tego, "czy PD ma być partią centrową o zdecydowanym kształcie ideowym, czy ma się ewentualnie otwierać na koalicje z innymi ugrupowaniami".
Druga część kongresu zarezerwowana jest na debatę programową. - Jak widzimy swoje miejsce na scenie politycznej, jakie poglądy reprezentujemy - mówił Bill.
- W bardzo krótkim czasie dojdzie do spotkania nowych przewodniczących PD i SdPl w sprawie współpracy odnośnie wyborów do Parlamentu Europejskiego - podkreślił Popiela.
Bill podkreślił, że w szeregach partii istnieją dwa nurty. Pierwszy z nich wyraża chęć bliskiej współpracy z SdPl, innymi partiami i być może stworzenia w przyszłości nowego ugrupowania. Z kolei druga koncepcja, polega także na współpracy z innymi formacjami, ale tylko w celu "wypracowania dobrego programu dla Polski".
Poseł PD Marian Filar ocenił, że kongres jest dobrą okazją, aby się wreszcie zebrać i powiedzieć sobie, czy partia nadal istnieje - w sensie partyjnym i ideologicznym - czy może już jej nie ma.
- Jeśli dojdziemy do wniosku, że chcemy iść dalej - a mam nadzieję, że tak będzie - musimy organizacyjnie i programowo okrzepnąć - powiedział. Bo - jak zwrócił uwagę - "tylko silny partner ma szansę odegrania jakiejś roli w polityce".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. wypracowania dobrego programu dla Polski
5. słucham Palikota w TVN 24 rzucającego kalumie i oszczerstwa
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. WSI24 nie mam
za takie gadanie powinien dostać po świńskim ryju
przypominam mój tekst:
Rząd Donalda Tuska - klapa funduszy unijnych czyli 2 procenty propagandy
7. PO nie ma programu, nie ma odpowiedzi merytorycznej
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. co dasz w mordę posłowi?
9. Palikot o Gęsickiej: nie myślałem, że ona się tak prostytuuje
to tekst, o którym pisałam wyzej
Palikot o Gęsickiej: nie myślałem, że ona się tak prostytuuje
Palikot odniósł się w ten sposób do piątkowej wypowiedzi b. minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej (PiS), która podczas prezentacji w Sejmie pakietu antykryzysowego PiS, skrytykowała rząd za złe wykorzystanie środków unijnych.
B. minister zwróciła uwagę, że na koniec listopada 2008 r. poziom wydatkowania środków przeznaczonych na lata 2007-2013 wynosił zaledwie 0,3 proc.
"Wykorzystaliśmy znacznie więcej funduszy unijnych niż Grażyna Gęsicka zaprezentowała, i ona to wie lepiej niż ktokolwiek inny. Przykro mi, że prostytucja w polityce sięga nawet pani minister Gęsickiej. Nie myślałem nigdy, że ona się tak prostytuuje, bardzo jest mi przykro z tego powodu" - powiedział w TVN24 Palikot.
Według posła PO, Polska w 100 proc. wykorzystała środki z funduszy europejskich za lata 2004-2006, z czego 35 proc. z tych środków zostało wykorzystane w 2008 roku za rządów PO.
"Niech przemówią fakty, a nie manipulacja polityczna. Jeżeli pani minister Gęsicka mówi coś takiego, to na prawdę wzywam ją o odrobinę odpowiedzialności" - mówił poseł PO.
ab, pap
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl