Mała rzecz a zastanawia

avatar użytkownika Freeman48

Szukałem informacji o Nowym Wiśniczu. Wszedłem w Wikipedię i czytam:

Nowy Wiśnicz (jidysz: ווישניצא Vishnitsa) - miasto w woj. małopolskim, w powiecie bocheńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Wiśnicz. Położone jest na Pogórzu Wiśnickim przy drodze wojewódzkiej nr 965 z Bochni do Limanowej, w odległości 8 km od Bochni.

Zajrzałem jeszcze do informacji o Krakowie:

Kraków (pełna nazwa: Stołeczne Królewskie Miasto Kraków) – miasto nad Wisłą w południowej Polsce, drugie w kraju – po Warszawie – pod względem liczby mieszkańców[1] (wg GUS, w 2007 Kraków wyprzedził pod tym względem Łódź[2]) oraz drugie – po Warszawie – pod względem powierzchni[1]; jedno z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii, wysokich walorach kulturowych i architektonicznych.

No to dla porównania jeszcze Wrocław:

Wrocław (łac. Wratislavia lub Vratislavia, niem. Breslau ?/i, dialekt śląski Brassel, czes. Vratislav lub Vroclav, węg. Boroszló) – miasto na prawach powiatu (wrocławski powiat grodzki), stolica województwa dolnośląskiego, oraz siedziba władz wrocławskiego powiatu ziemskiego grupującego 9 okolicznych gmin.

I teraz już nie rozumiem... To znaczy, rozumiem, że Wrocław w przeszłości był i czeski i niemiecki i w średniowieczu używano nazwy łacińskiej, więc w Wikipedii i ta informacja się znalazła. Trochę mniej rozumiem, dlaczego nie ma nazwy łacińskiej ani żadnej innej przy starożytnym Krakowie. Ale już w ogóle nie rozumiem, dlaczego nazwa Nowego Wiśnicza jest podana w jidysz. Jak czytamy dalej w Wikipedii:

W XII wieku Nowy Wiśnicz był notowany jako wieś klasztorna. W XIV wieku był własnością Kmitów, a następnie Lubomirskich. Jako miasto założone zostało w 1616 roku przez Stanisława Lubomirskiego. Obecnie zamek w Nowym Wiśniczu powrócił do rodu książąt Lubomirskich herbu Szreniawa odmiana (Drużyna). Herb ten jest jednocześnie herbem Nowego Wiśnicza. I co ja mam myśleć: czyżby Kmitowie albo Lubomirscy należeli do "narodu wybranego"?

Czy raczej autor hasła?

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika jan.nowak1

1. Bo nie ustalono czy ma być niemiecki czy "wybrany"...?

A może dlatego przy Krakowie nie ma żadnej innej nazwy, że panujący nad Wikipedią jeszcze nie ustalili czy ma być niemiecki (jak Wrocław), czy żydowski (jak Nowy Wiśnicz)... ?
avatar użytkownika Ama

2. Wikipedia

Od dawna uważam, że wikipedia jest wręcz szkodliwą "instytucją" i to pomimo łatwości w uzyskaniu wiadomości. Zamiast grzebania w wielu encyklopediach jedno małe klik i już mamy potrzebną informację. Mam wątpliwości, czy hasła tam zamieszczone pisane są rzetelnie i uczciwie. Niejednokrotnie przekonywałam się o niczym usprawiedliwionej nadreprezentacji tematów niemieckich, żydowskich czy nawet ukraińskich. Doskonale rozumiem, że przy tworzeniu takiego źródła informacji należy zwracać na wieloaspektowość problemów, ale proszę zwrócić uwagę na "dziwne" skrzywienia w hasłach związanych z odzyskiwaniem niepodległości w XX w. Brakuje biogramów osób walczących o Niepodległą (z dalszej przeszłości lub bliższej, nb. hasła osobowe osób współczesnych często dziurawe lub zawieracjące informacje nieprawdziwe, tak jakby liczono na zbiorową amnezję), a pojawiają się postaci niezasługujące w ogóle na jakiekolwiek upamiętnienie, które się tutaj znalazły tylko dlatego, że kilka razy pojawiły się w TV (takie kilkudniowe gwiazdy. Próżno szukać informacji (lub są ubożuchne) o polskich cmentarzach, gdy kirkutom poświęcono wiele uwagi. Architektura: j.w., muzyka: j.w., malarstwo j.w., nauka j.w. itd, itp. Na pierwszej stronie wikipedii widnieje napis "encyklopedia, którą każdy może redagować". Czyżby tak niewielu Polaków było zainteresowanych jej redagowaniem? Śmiem wątpić. Wnioski nasuwają się same.