Bitwa pod Jastkowem - chrzest bojowy 4 pułku piechoty Legionów

avatar użytkownika PiotrJakubiak

W dniach od 31 lipca do 3 sierpnia miała miejsce krwawa bitwa Legionów Polskich z Rosjanami pod Jastkowem. Był to chrzest bojowy 4 pułku piechoty Legionów.


W bitwie brała udział I Brygada pod osobistym dowództwem Komendanta Piłsudskiego oraz 4 pułk piechoty, który połączył się z Brygadą 19 lipca w Ludwinowie pod Urzędowem. Pułkiem dowodził mjr Bolesław Roja. W skład pułku wchodzili weterani II Brygady (III batalion mjra Edwarda Szerauca i II kapitana Franciszka Sikorskiego), ale też młodzi ochotnicy, którzy wstąpili do pułku w Piotrkowie (I batalion mjra Andrzeja Galicy). Pierwszy raz weszli oni w ogień pod Majdanem Borzechowskim, mieli więc zaledwie dziesięć dni doświadczenia bojowego. Wspólnie z Brygadą kontynuowali natarcie na wschód.

30 lipca kawaleria Beliny wkroczyła do Lublina. Całość sił Brygady, zgodnie z otrzymanym rozkazem, nacierała jednak nie prosto na wschód, ale w kierunku północno-wschodnim, przecinając szosę Lublin – Warszawa w rejonie Jastkowa. 31 lipca, na prośbę ppłk Roji, 4 pułk znalazł się w pierwszej linii i otrzymał rozkaz ataku na silnie umocnione pozycje rosyjskie pod Jastkowem. Atak załamał się w odległości kilku metrów od okopów. Następnie ataki były ponawiane w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia oraz 1 i 2 sierpnia. W nocy na 3 sierpnia Rosjanie ustąpili (sytuacja bojowa podobna do tej pod Rokitną, kiedy Rosjanie ustąpili w nocy z 13 na 14 czerwca). Rankiem 3 sierpnia batalion Szerauca zajął okopy rosyjskie.

Straty 4 pułku wyniosły 70 zabitych i 200 rannych. Pułki I Brygady straciły w bitwie 19 zabitych (jak podaje Marian Dąbrowski z miejsca postoju 7 sierpnia 1915) i 119 rannych. Podawana czasem liczba 37 zabitych w I Brygadzie powstała przez pomyłkowe zaliczenie 18 rannych 2 pułku I Brygady jako zabitych.

W sumie straty polskie pod Jastkowem wyniosły więc 89 zabitych. Panteon Polski nr 4 podaje nazwiska 85 zabitych.

Na cmentarzu w Jastkowie pochowanych jest 128 poległych legionistów, ponieważ przeniesiono tam również poległych w poprzednich dniach i pochowanych początkowo w okolicznych wioskach , przede wszystkim Niedrzwicy Kościelnej i Strzeszkowicach.

Setna rocznica bitwy pod Jastkowem obchodzona jest bardzo uroczyście przez gminę Jastków oraz szkołę podstawową i gimnazjum w Jastkowie.

 

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Bitwa pod Jastkowem. Setna rocznica wydarzenia

http://lublin.tvp.pl/20327696/bitwa-pod-jastkowem-setna-rocznica-wydarzenia

Z okazji 100. rocznicy bitwy pod Jastkowem, przybliżyli je naukowcy z KUL-u. Tematycznej konferencji naukowej towarzyszyła ekspozycja wykopalisk.

Równo 100 lat temu na Lubelszczyźnie rozegrały się jedne z najważniejszych dla Polaków wydarzeń I Wojny Światowej. Chociaż są dobrze udokumentowane a wiedza historyków jest na ten temat duża, mówi się o nich niewiele. Najczęściej przypominają o nich rozsiane po Lubelskiem cmentarze.

Szczególnym wydarzeniem była bitwa pod Jastkowem zapisana w historii jako starcie między wojskami austriackimi i rosyjskimi. W skład tych pierwszych wchodziła polska I Brygada i 4. Pułk Piechoty Legionów Polskich. Pamięć o tych wydarzeniach jest szczególnie pielęgnowana w samym Jastkowie.

Z okazji 100. rocznicy bitwy, w środę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zorganizowano konferencję naukową poświęconą m.in. walkom na Lubelszczyźnie podczas I Wojny Światowej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Setna rocznica bitwy pod Jastkowem. Pamięć o boju ciągle żywa

Z okazji rocznicy odnowiliśmy cmentarz Legionistów, m.in. naprawione zostało ogrodzenie – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków
Z okazji rocznicy odnowiliśmy cmentarz Legionistów, m.in. naprawione zostało ogrodzenie – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków

Zbliża się setna rocznica bitwy pod
Jastkowem. Główne uroczystości odbędą się 3 sierpnia. Będzie maraton
kolarski, ognisko, gra terenowa oraz pieśni legionistów, koncert
patriotyczny i wiele innych atrakcji. Rocznicowe obchody stulecia bitwy pod Jastkowem (1915-2015) rozpoczną się w sobotę (1 sierpnia) i potrwają trzy dni.

http://www.dziennikwschodni.pl/lubelskie/n,1000165096,setna-rocznica-bitwy-pod-jastkowem-pamiec-o-boju-ciagle-zywa.html

Z okazji rocznicy powstał również okolicznościowy znaczek pocztowy.
Dodatkowo został odnowiony cmentarz legionistów w Jastkowie, m.in.
z pomocą lokalnych przedsiębiorców naprawiono ogrodzenie cmentarza.

Główne uroczystości rozpocznie wyścig kolarski „W hołdzie
legionistom”. W niedzielę (2 sierpnia) zaplanowano ognisko żołnierskie
gawędę
historyczną w parku w Jastkowie. Kolejnego dnia, 3 sierpnia,
uroczystości rozpoczną się mszą na cmentarzu legionistów, którą
poprowadzi ks. abp Stanisław Budzik. Po mszy i apelu poległych nastąpi
odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku szkoły. W przygotowania
zaangażowani zostali uczniowie, młodzież, harcerze, nauczyciele,
członkowie Związku Piłsudczyków Oddziału Lublin oraz Jednostki
Strzeleckiej.

http://www.jastkow.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=...


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl