Leszek Długosz i prof. Andrzej Nowak w Klubie Ronina
Przedwczoraj, 22.06.2015, byłam na bardzo interesującym wieczorze w Klubie Ronina /w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie/. O 19:00 był Przegląd Tygodnia, a po nim Leszek Długosz i prof. Nowak promowali swe książki.
Relacja z Przeglądu Tygodnia jest juz dostępna w portalu Blogpress.pl / http://blogpress.pl/node/21259 /. Wspomnę więc tylko pokrótce, iż prowadził go Stanisław Janecki, który omówił ostatnie zmiany w rządzie Ewy Kopacz. Szczególnie dużo uwagi poświęcił powiązaniom ministra zdrowia, Zembali, z tzw. mafią ordynatorsko-profesorską. Potem Tadeusz Płużański ostro skrytykował ustawę podpisana ostatnio przez Komorowskiego, twierdząc, że sparaliżuje ona prace na Łączce i uniemożliwi stworzenie tam Panteonu Narodowego.
Płużański zajął się następnie kwestią odpowiedzialności zbrodniarzy komunistycznych i propagandystów postkomunistycznych. Oświadczył, iż: „będę apelował, by stworzyć nową Berezę Kartuską dla komuny.”. Dodał, że w takim obozie powinna siedzieć Joanna Senyszyn (tak!). Moim zdaniem, wygłaszanie tego rodzaju tekstów to skrajna głupota. Bereza Kartuska była bezprawiem, a jako pierwsi siedzieli tam narodowcy z ONR, a nie komuniści. Pisałam o tym w mojej notce "Hańba Drugiej Rzeczpospolitej" / http://naszeblogi.pl/37929-hanba-drugiej-rzeczpospolitej /.
Stanisław Janecki odparł Płużańskiemu, że jemu nie chodzi o jakieś sądy specjalne, ale o to by wymiar sprawiedliwości dobrze funkcjonował na codzień. Potem z półgodzinnym opóźnieniem przyszedł Samuel Pereira i opowiedział o podróży Szydlobusem do Pułtuska, Ostrolęki i Ostrowi Mazowieckiej. Mówil o dobrej atmosferze pamujacej w tych miastach.
Po krótkiej przerwie, koło 20:00 rozpoczął się wieczów autorski. Jako pierwszy głos zabral Leszek Długosz. Recytował kilka wierszy poświęconych ofiarom Katynia, Smoleńska i Bykowni, a takze utwór o Stanisławie Wyspiańskim. Zaprezentował w ten sposób swój najnowszy tomik "Pamiętać". Powiedział, ze tworzenie takiej poezji zamiast lirycznych piosenek uważa za swój obywatelski obowiązek, w którym jest zreszta coś romantycznego.
Profesor Andrzej Nowak omawiał swą, niedawno wydana przez Wydawnictwo Literackie, ksiązkę "Pierwsza zdrada Zachodu" z podtytułem "1920 - zapomniany appeasment". Appeasment oznacza tu zaspakajanie imperialnych apetytów mocarstw kosztem słabszych państw. Przykładami takiej polityki były: Monachium i Jałta.
Wcześniej jednak, jak pisze prof. Nowak, miała miejsce antypolska polityka brytyjskiego premiera Lloyd George'a w latach 1919-1920. Teoretycznie będąc sojusznikiem Polski, w rzeczywistości spiskowal on z członkiem sowieckiego biura politycznego, Kamieniewem, pragnąc zaspokoić rosyjskie apetyty kosztem Polski.
W odpowiedzi na pytanie jednego ze słuchaczy profesor wyjaśnił, iz "zdrada" w tytule książki nie oznacza "zdrady Polski" /Polska nie miała wtedy żadnego układu z Wielką Brytanią/, lecz zdradę ideałów Zachodu. W monografii prof. Nowaka omówiono też genezę i skutki Traktatu Ryskiego oraz rozważano pytanie: Czy Piłsudski uratował władzę sowiecką w Rosji? /Zychowicz pisze właśnie ksiązkę, w której stawia taką tezę. Wcześniej czynił to Mackiewicz/.
Po wystapieniu prof Nowaka wywiązała się obszerna dyskusja, której głównym tematem było: jak popularyzować polską historię na Zachodzie? Jeden ze słuchaczy wspomnial o roli polskich ambasadorów, pani Krolikowska-Avis mówiła o tym, jak szerzyła wiedze o Polsce w otoczeniu premiera Camerona, a prof Nowak opowiedzial o konferencjach dla autorów podręczników do college'ów. Było ich juz 13, a prowadzi je polski profesor z Georgetown University. Było tylko jedno pytanie do Leszka Długosza - o rolę poezji śpiewanej. Poeta odpowiedzial, ze jest , była i będzie ona znaczna. Odczytał też tytułowy wiersz z tomu "Pamietać".
Impreza zakończyła się kilka minut po 22:00. Filmowała ją ekioa z portalu Blogpress.pl oraz p. Stanisław Zakrzewski z Mokotowa.
- elig - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Wideo ze spotkania
Jest tu:
https://www.youtube.com/watch?v=pf6qK97_QX4