Uroczystości 70 rocznicy zbrodni UPA-OUN w Borownicy k.Birczy
W dniu 19 kwietnia 2015 wziąłem udział w obchodach 70 rocznicy wymordowania przez UPA-OUN mieszkańców wsi Borownica k. Birczy. Organizatorem powyższych uroczystości były władze samorządowe gminy Bircza oraz proboszcz parafii Borownica. Na powyższe uroczystości przybyli również senator oraz posłowie województwa podkarpackiego. Na uwagę zasługuje fakt czynnego udziału w organizowaniu uroczystości nauczycieli oraz uczniów gimnazjum w Birczy. Uroczystość rozpoczęła się przy pomniku ofiar pomordowanych od odegrania przez zespól Ochotniczej Straży Pożarnej hymnu państwowego oraz wciągnięcia flagi państwowej na maszt.
Pomnik pomordowanych
Następnie posłowie i senator oraz miejscowi przedstawiciele władzy oraz przedstawiciele IPN jak również Ruchu Narodowego i miejscowy ksiądz proboszcz wygłosili krótkie przemówienia. Motywem przewodnim tych przemówień był akcent na to aby władze szczebla gminnego , powiatowego czy wojewódzkiego mówiły prawdę o zbrodni UPA-OUN ale aby ta prawda płynęła również z ust najwyższych władz państwowych. Pojednanie pomiędzy Polakami a Ukraińcami nastąpi w chwili gdy naród Ukraiński potępi zbrodniarzy UPA-OUN. Dzisiaj władze Ukrainy nadają zbrodniczym członkom UPA-OUN tytuły bohaterskie a na całej zachodniej Ukrainie stawiane są pomniki zbrodniarzom i to w czasie kiedy Ukraina posiada inspiracje do członkostwa w Unii Europejskiej. Takie postepowanie władz Ukrainy jest poważnym ostrzeżeniem dla władz polskich i Polaków bo wiemy do czego może prowadzić nacjonalizm ukraiński a dzisiejsze uroczystości o powyższym najwyraźniej świadczą.
Ruch Narodowy.
Uczniowie w/w gimnazjum odczytali imienia i nazwiska oraz wiek wszystkich znanych 66 zamordowanych oraz przedstawili historię zamordowanego ks. Józefa Kopeć . Bardzo wzruszającym momentem było odśpiewanie przez jedną z uczennic przy akompaniowaniu gitary ballady Wołyńskiej Lecha Makowieckiego. Następnie kompania żołnierzy oddała trzykrotnie salwę honorową po czym nastąpiła uroczystość złożenia wieńców oraz zapalenie zniczy przy pomniku pomordowanych.
Salwa honorowa
Następnym punktem programu była msza święta w pobliskim kościele za pomordowanych gdzie kazanie wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski. W kazaniu nawiązał do ludobójstwa Ormian 100 lat temu i właśnie nierozliczone tamto ludobójstwo dało podstawy do holokaustu żydów kilkanaście lat później. Ludobójstwo dokonane przez zbrodniarzy UPA-OUN natomiast posiadało dwa oblicza oto Polaków na Kresach zamordowano dwukrotnie raz przez zbrodniczy cios siekierą natomiast drugi raz przez niepamięć. Następnie nawiązał do haniebnego głosowania w sejmie gdzie ludobójstwo na Wołyniu nazwano czystkami etnicznymi o znamionach ludobójstwa i do takiego stanu rzeczy przyczyniły się dwa kluby PO i Ruch Palikota.
Kazanie ks Zalewskiego
Po mszy św. wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni przez miejscowego proboszcza na tradycyjną grochówkę oraz grilla przy ognisku. Powyższa uroczystość były pięknym przykładem jak władze mogą pielęgnować pamięć o tych co zostali zamordowani tylko dlatego że byli Polakami. Na uwagę również zasługuje fakt bardzo licznej obecności okolicznych mieszkańców oraz młodzieży z Ruchu Narodowego.
Tą drogą należy złożyć gorące podziękowanie miejscowej władzy gminnej oraz księdzu proboszczowi za tak piękne zorganizowanie tych uroczystości.
Uważam że czas mówienia prawdy o zbrodniach Polaków na Kresach doszedł do takiego momentu że nie ma już odwrotu i to powinni zrozumieć najwyższe władze w państwie.
Zdzisław Koguciuk
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz