Patroni roku 2015: Jan Paweł II, Jan Długosz i polski teatr.
Projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II przedstawiła posłom komisji jej przewodnicząca Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). Posłanka przypomniała, że w kwietniu przyszłego roku minie 10. rocznica śmierci polskiego papieża, a także pierwsza rocznica jego kanonizacji.
Projekt przewiduje zapis, zgodnie z którym Sejm ustanawia rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II "w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która miała tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, lecz także całego współczesnego świata".
Posłowie komisji zdecydowali też o poparciu dla rozpatrywanych łącznie projektów uchwał - autorstwa PSL i Sprawiedliwej Polski - ustanawiających rok 2015 Rokiem Jana Długosza. W przyszłym roku przypada 600. rocznica urodzin tego kronikarza.
W wersji projektu zaproponowanej przez komisję Jan Długosz został określony jako "wybitny polski historyk, dyplomata i duchowny", a także "ojciec polskiej historiografii i heraldyki". Projekt przypomina też o największym dziele Długosza opisującym dzieje państwa polskiego - "Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego". W projekcie wspomniano, że Długosz jako uczestnik wielu poselstw na dworach państw europejskich opowiadał się za "przyłączeniem ziem nadbałtyckich" do Polski.
Projekt uchwały, która ma ustanowić rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru, przygotował poseł PO Jerzy Federowicz. Poseł przypomniał, że w przyszłym roku minie 250 lat od powołania Teatru Narodowego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W projekcie zapisano, że to wydarzenie z 1765 roku było fundamentalne dla "systemu opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą".
Wśród bezpośrednich spadkobierców teatru powołanego w 1765 roku projekt uchwały wymienia Teatr Narodowy w Warszawie oraz Teatr Wielki - Operę Narodową, za spadkobierców tradycji zaś uznaje Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz sieć ponad 100 teatrów dotowanych ze środków publicznych.
Posłowie przypomnieli również o Tadeuszu Kantorze, który w projekcie uchwały został przedstawiony jako "jeden z symboli siły, magii i kreatywności teatru polskiego". W przyszłym roku minie 100-lecie urodzin Kantora - reżysera, malarza, grafika i niezapomnianego inscenizatora.
- Zaloguj się, by odpowiadać
3 komentarze
1. Rok 2015 rokiem Jana Długosza?
Wszystkie kluby parlamentarne poparły projekt uchwały ustanawiającej rok 2015 rokiem Jana Długosza. W projekcie podkreślono „znaczenie dzieł biskupa Jana Długosza dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju”.
- Komisja w drodze konsensusu rozpatrzyła łącznie projekty uchwał Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego, w wyniku czego powstał proponowany tekst. Niewątpliwie przypadł nam jako parlamentarzystom zaszczyt możliwości uczczenia 600. rocznicy urodzin Jana Długosza, która przypadła 1 grudnia - powiedział poseł sprawozdawca Artur Bramora (PSL).
Poparcie dla projektu uchwały zadeklarowali przedstawiciele wszystkich klubów poselskich.
Jak czytamy w projekcie uchwały z okazji 600. rocznicy urodzin Jana Długosza - wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje mu hołd i czci jego pamięć, ustanawiając rok 2015 Rokiem Jana Długosza.
„Jan Długosz, ojciec polskiej historiografii i heraldyki, stworzył największe dzieło opisujące dzieje państwa polskiego - »Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego«. Jako uczestnik wielu poselstw na dworach państw europejskich opowiadał się za przyłączeniem ziem nadbałtyckich do Polski. Jan Długosz uważał historię za »mistrzynię życia«, która »naucza cnoty i drogę do niej wskazuje«. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dzieł biskupa Jana Długosza dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju, ogłasza rok 2015 Rokiem Jana Długosza” - napisano w dokumencie.
Jan Długosz - kronikarz, polski historyk, duchowny, geograf, dyplomata; wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka - urodził się w 1415 roku. Był autorem wielu prac historycznych, z których najsławniejsze są „Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae” („Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”) obejmujące historię Polski od najdawniejszych czasów do 1480 r.
Głosowanie nad projektem uchwały zaplanowano na piątek.
RP, PAP
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
2. 2015 Rokiem św. Jana Pawła
2015 Rokiem św. Jana Pawła II
Sejm ustanowił w piątek rok 2015 Rokiem św. Jan Pawła II.
W przyszłym roku w kwietniu przypada dziesiąta rocznica śmierci i
pierwsza rocznica kanonizacji papieża Polaka.
Posłowie zaapelowali, by motywem przewodnim wszelkich inicjatyw
wzbogacających ten Rok Jana Pawła II były jego słowa wypowiedziane przed
laty na Jasnej Górze: “Czuwam – to znaczy także: czuję się
odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię
Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich
zobowiązuje … “.
Za przyjęciem uchwały głosowało 384 posłów, czterech było przeciw, pięciu wstrzymało się od głosu.
“Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia ustanowić rok 2015
Rokiem św. Jana Pawła II w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego
szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie
tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata” - napisano w uchwale.
Jak zaznaczono, “jego ogromne zasługi i zaangażowanie w proces
odradzania się niepodległości naszej ojczyzny oraz ogromny wkład w
propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka na
zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jego życie było świadectwem wiary dla
milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło
wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów”.
Zgodnie z regulaminem Sejmu uchwały w sprawie ustanowienia danego
roku rokiem wydarzenia lub osoby są szczególnym rodzajem uchwał. Sejmowa
Komisja Kultury i Środków Przekazu może rekomendować Sejmowi
ustanowienie najwyżej trzech patronów roku. Na rok 2015 rekomendowała:
Jana Pawła II, Jana Długosza. Zaproponowała też, by uczcić w ten sposób
także w 250. rocznicę powołania Teatru Narodowego.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Spektakl „Klątwa” w reżyserii
Spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia z Chorwacji wywołał głośny sprzeciw PiS, narodowców i konserwatywnych katolików. Składają pozwy do sądu, pikietują Teatr Powszechny, odmawiają przed nim różaniec. Mówią o profanacji krzyża, czują się obrażeni udawanym stosunkiem oralnym z figurą Jana Pawła II. Oburzają się, że w trakcie przedstawienia pada pytanie, czy byłaby możliwa zbiórka pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Prokuratura z urzędu wszczęła śledztwo.
Hanna Gronkiewicz-Waltz: Forma „Klątwy” została zwulgaryzowana
Na piątkowej konferencji prasowej Hanny Gronkiewicz-Waltz, która mówiła o planach obniżki cen biletów komunikacji miejskiej, pierwsze pytania zadał dziennikarz telewizji publicznej. Interesowało go m.in., dlaczego prezydent Warszawy nie reaguje na protesty przeciwko „Klątwie” i kiedy zdymisjonuje dyrektora biura kultury w ratuszu Tomasza Thun-Janowskiego, który na Twitterze pisał: „Wspaniałe i ważne przedstawienie”.
Prezydent Gronkiewicz-Waltz zastrzegła, że nie była na przedstawieniu i się na nie nie wybiera. - Zwolennicy „Klątwy” mogą mi zarzucić, że w takim razie nie powinnam się wypowiadać na ten temat, ale czytałam różne recenzje i forma została zwulgaryzowana. Np. krytyk "Przekroju", którego nie można chyba posądzać o sympatię dla przeciwników „Klątwy”, uznał, że to mokry sen "dobrej zmiany". Taki prezent pod choinkę dla tzw. prawdziwych Polaków i Tadeusza Rydzyka.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,21448594,spektakl-klatwa-i-...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl