Forum PILNUJ WYBORÓW 2014 i "W drodze do Niepodległej"

avatar użytkownika elig

 

Na "Patelni", przy stacji metra Centrum, Solidarni 2010, Klub Ronina i Fundacja OB-CIACH zorganizowały wspólnie Forum PILNUJ WYBORÓW 2014, a w kościele Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim był panel "W drodze do Niepodległej". Wszystko to miało miejsce 4.11.2014.

Ponieważ Forum miało się zacząć o 17:00, a panel w kościele o 18:00 zaplanowałam, że najpierw przyjdę i zobaczę, co się dzieje na "Patelni", a przed szóstą pojadę metrem do Świetokrzyskiej i udam się do kościoła. Tak też zrobiłam, ale zobaczyłam tylko niewielką część Forum, gdyż rozpoczęło się ono z opóźnieniem, ok.20 minut. Mogłam więc w nim uczestniczyć jedynie przez pół godziny.

W tym czasie najpierw zabrał głos Józef Orzeł, szef Klubu Ronina, potem Ewa Stankiewicz, namawiajaca do wejścia na stronę uczciwe-wyboty.pl / http://uczciwe-wybory.pl/ / i podjęcia się roli mężów zaufania. Następnie Jan Pietrzak wygłosił krótkie, acz bardzo emocjonalne przemówienie, w którym potępił korzystanie przez PKW z rosyjskich serwerów i jej wyprawy do Moskwy; stwierdził on, że nigdy w historii Rosji nie przeprowadzono tam uczciwych wyborów. Głos zabrała potem Anna Sikora , pełnomocnik PiS ds wyborów.

Tłumaczyła ona niepowodzenie alternatywnego liczenia głosów przy eurowyborach tym, że PKW zabroniła sporządzania kopii protokołów. Obecnie ma to już być dozwolone. Po niej wystapił Artur Dmochowski, autor książki "Jak wygrać wybory" i zacząl omawiać mapę przedstawiającą procent głosów nieważnych w różnych okręgach. Twierdzono, że PO wygrała eurowybory różnicą 17 tys. głosów, a tymczasem głosów nieważnych bylo ponad 250 tys. W tym momencie musiałam już odejść, jeśli chciałam zdążyć na panel.

Wystąpieniom mówców przysłuchiwało się kilkadziesiąt osób zebranych wokół namiotu Solidarnych 2010 rozstawionego na "Patelni". Na szczęście wszystkie przemówienia można obejrzeć i wysłuchać na stronie solidarni2010.pl / http://solidarni2010.pl/29319-forum-pilnuj-wyborow-2014---nasza-relacja-... /. Po Dmochowskim głos zabierali jeszcze Krystyna Łazor, Maciej Pawlicki, Teresa Bochwic, Maciej Świrski i Hanna Dobrowolska.

W dolnej sali kościoła zebralo sie ok. 40-50 osób. Panel zorganizowano z okazji stulecia czynu niepodległościowego w roku 1914. Miał on postać czterech krótkich referatów opisujących sylwetki osób najbardziej zasłużonych dla odzyskania przez Polske niepodległości. Zapowiedź panelu jest / http://wpolityce.pl/historia/220558-w-drodze-do-niepodleglej-zapraszamy-... /.

Napierw prof. Odziemkowski z UKSW omówił politykę Jozefa Piłsudskiego przed i podczas pierwszej wojny światowej. Opisał, jak przewidzial on nieuchronność konfliktu światowego i zaczął budować organizację zbrojną, mającą walczyć o Polskę podczas niego, a następnie zręcznie manewrował pomiędzy Niemcami i Austria, a Wielka Brytania i Francję. Profesor przeciwstawieł sie jednak próbom robienia z Piłsudskiego jakiegoś jasnowidza, stwierdzajac, iż rozpatrywał on po prostu różne warianty przebiegu wydarzeń i ten akurat się sprawdził.

Profesor Jan Żaryn /z UKSW, prezes SPJN/ omówił postać Romana Dmowskiego, poczynając od utworzenia przez niego /wspólnie z Popławskim, Balickim i Miłkowskim/ Ligi Narodowej. Omawiał idee wszech polskości i wszechstanowości. Następnie mówił o utworzeniu we Francji tzw. Blekitnej Armii, której dowództwo objał potem gen. Haller. Wazna też była działalnośc Dmowskiego podczas Kongresu Wiedeńskiego.

Dr Justyna Szombara z UJ mówiła o Paderewskim i jego żonie, Helenie. Opisywała działalność Paderewskiego w celu promowania sprawy polskiej na forum międzynarodowym, w szczegolności w USA. Duzo uwago poświęciła tez jego zonie, Helenie,. Do tej pory pokutuje zła opinia o niej. Dr Szombara opisała działalność charytatywną pani Paderewskiej, podkreślając, iż uratowała ona zycie tysiącom Polakow. Problem polegał na tym, że Helena Paderewska nie miała zielonego pojęcia o polityce, a wciąz usiłowała sią w nią wtrącać i stad te ostre krytyki.

Jako ostatnia głos zabrała prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska z IH PAN omawiając sylwetkę Stanisława Patka, ministra spraw zagranicznych Józefa Pilsudskiego, wysyłanego w misjach do Wielkiej Brytanii i Francji w celu promowania tam sprawy polskiej. Przed rokiem 1911 Stanisław Patek był słynnym adwokatem, broniacym w procesach politycznych m. in. Stefana Okrzei. To właśnie tej stronie działalności Patka najwiecej uwagi poświęcila prof. Gmurczyk-Wrońska. Życiorys Stanisława Patka można znaleźć w Wikipedii / http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Patek /.

Po tych czterech referatach były głosy z sali. Jeden ze słuchaczy polemizował z prof. Odziemkowskim w sprawie polityki wschodniej Piłsudskiego. Po nim wystapił dr hab. Janusz Czyż, matematyk z KUL, który opisał pokrótce sytuację ekonomiczną i demograficzną na ziemiach polskich w latach 1900-1926. Podsumowanie panelu polegalo na tym, że jego uczestnicy odpowiadali na pytanie: jak powinni postepowac politycy? i porównywali obacnych polityków polskich, do tych z okresu pierwszej wojny światowej. Prof Żaryn podkreślał potrzebę suwerenności i odwagi u polityków, a inni mówili o tym, że dla omawianych uorzednio osób polityka była przede wszystkim służbą Polsce.

Podczas imprezy rozdawano za "co łaska" książkę "My i państwo", a także broszurę posła PiS, Artura Górskiego "Bóg, Honor, Ojczyzna - Dewiza dla Polski". Spotkanie zakończylo się o 20:10. Filmowała je ekipa portalu Blogpress.pl - Bernard i Margotte.

 

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Jan Pietrzak na "Patelni" 4.11.2014

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Obibok na własny koszt

2. Jan Pietrzak wprost niezastąpiony jest i basta!

Szanowny Panie Janie, dużo zdrowia i zero kłopotów.

Obibok na własny koszt

Kiedyś "Mieszko II"