III Koncert Bardów - zapowiedź koncertu inauguracyjnego III Festiwal Niepodległości w Tarnowie

avatar użytkownika Maryla
Już za niespełna tydzień rozpocznie się w Tarnowie główny blok  kolejnej, trzeciej już edycji Festiwalu Niepodległości, imprezy oddolnie organizowanej przez sygnatariuszy Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.

 

Przesyłamy Państwu zapowiedź koncertu inauguracyjnego III Festiwalu Niepodległości, który już za kilka dni rozpoczyna się w Tarnowie.
Wstęp na koncert jest wolny, wejściówki rozprowadza m.in. Tarnowskie Centrum Informacji, Rynek 7. Można też rezerwować elektronicznie.
 
Bardzo  liczymy  na   Waszą pomoc w informowaniu o przedsięwzięciach festiwalowych. Dołączamy też informacje ogólne, zapowiadając kolejne szczegółowe materiały o kolejnych zaplanowanych wydarzeniach w najbliższych dniach
 
pozdrawiamy
Organizatorzy
Od kilku lat nasz festiwal obudowuje rocznicę najważniejszego wydarzenia dla tożsamości patriotycznej i obywatelskiej Tarnowa, jakim był zryw niepodległościowy mieszkańców miasta i najbliższej okolicy w październiku roku 1918. Nasi przodkowie w Tarnowie wybili się na niepodległość - po 146 latach niewoli – odbierając władzę zaborcom  jako pierwsi w kraju !

To powód do naszej wielkiej dumy i radosnego świętowania.

Staramy się, aby w formule święta (festiwalu) jaką przyjęliśmy, dominowała mądra refleksja i nade wszystko otwarta rozmowa o najważniejszych dla naszego narodu i państwa sprawach. Podczas każdej edycji  dogłębnie rozważamy inny problem/ temat

z tego obszernego katalogu problemów.  W tym roku,  którego kalendarz obfituje w okrągłe rocznice wielu zrywów niepodległościowych,  w szczególny sposób chcemy rozmawiać z naszymi gośćmi o tradycji  polskich powstań.  Chcemy zastanowić się nad realnym ich  znaczeniem dla polskiej państwowości i dla narodowej tożsamości.

 

         W ramach Festiwalu, tradycyjnie planujemy w tym roku szereg imprez edukacyjnych

i kulturalnych: III Koncert Bardów (w tym roku koncert „Podziemna Armia Powraca” w wykonaniu J. Zelnika, P. Piekarczyka i L. Czajkowskiego z galą inauguracyjną, w czasie której kolejnej ważnej dla naszych środowisk postaci wręczymy „Szablę Niepodległości"), dwie debaty z udziałem badaczy, twórców i publicystów na temat wiodący edycji, kolejny przegląd filmowy Imagines Patriae dla młodzieży szkolnej oraz cykl wykładów, spotkań autorskich i seansów z wybitnymi badaczami i twórcami, a także kolejny Tarnowski Marsz Niepodległości, organizowany przez młode pokolenie lokalnych patriotów 30 X wieczorem.

Wśród imprez towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu znalazły się również kolejna edycja miejskiej gry fabularnej (LARP) "Tarnów'46"oraz warsztaty teatralne „Wiatr Wolności” Teatru Nie teraz.

        Szczególnie ważną dla naszego miasta dyskusję zaplanowaliśmy 29 X.  Podczas rozmowy lokalnych decydentów,  przedstawicieli mediów i organizacji społecznych podejmiemy próbę zdefiniowania czym jest tożsamość Tarnowa i co się na nią składa. Badać będziemy zależności między dziedzictwem a tożsamością, tożsamością a „duchem miasta” a także między tożsamością a marką.  Gronu dyskutantów zadamy pytanie, czy w podzielonym współcześnie polskim społeczeństwie istnieje jeszcze  płaszczyzna dziedzictwa, do której możemy się wspólnie odwołać.  I czy dla Tarnowa nie jest nią dziedzictwo daty 30 X 1918 roku ?

Z innych planów możemy zdradzić, że podczas  październikowych zdarzeń festiwalowych  zostanie ogłoszony konkurs na  oficjalną  grafikę „Tarnów – Pierwszy Niepodległy”.  Rozstrzygnięcie konkursu  przewidujemy pod koniec roku.

 

        Festiwal nasz pozostaje przedsięwzięciem prawdziwie obywatelskim – niezależnym

od ingerencji jakichkolwiek władz i powstającym we współpracy z patriotycznymi organizacjami pozarządowymi oraz aktywnymi, niezrzeszonymi nigdzie, osobami, które się do nas  zgłaszają. Cieszymy się z życzliwej kooperacji z coraz dłuższą listą instytucji publicznych (pozwalających nam korzystać z ich infrastruktury i oferujących korzystanie

z innych trwałych zasobów), ale jednocześnie - chroniąc wartościową formułę oddolnego, obywatelskiego przedsięwzięcia – całkowicie świadomie unikamy publicznych dotacji dedykowanych  naszemu festiwalowi. 

Festiwal powstaje dzięki wolontariuszom i darczyńcom. 

 

Mimo  niewielkiego i budowanego doraźnie budżetu, naszą intencją pozostaje organizacja festiwalu obfitującego w wydarzenia atrakcyjne i o ponadlokalnym znaczeniu, ale też festiwalu prawdziwie otwartego, w całości dostępnego (wstęp wolny) dla wszystkich chętnych. Jedynym ograniczeniem  pozostanie pojemność sal  (w tym największej , liczącej blisko 300 miejsc auli PWSZ).

 

Aktualny program głównego festiwalowego bloku (24- 30 X) - w załączeniu.

 

           Festiwalowy cykl kontynuować będziemy także w listopadzie  i grudniu.

O  szczegółach będziemy jeszcze informować osobno, ale już teraz sygnalizujemy jedno

z  późniejszych wydarzeń.

Podczas  bloku zamykającego najbliższą edycję  Festiwalu  zaplanowaliśmy bowiem inaugurację prac Kapiłuły Honorowej Festiwalu Niepodległości, której zadaniem będzie m.in. powołanie Rady Programowej Festiwalu.

Do udziału w Kapitule zapraszamy szereg znakomitości, w tym wielu gości specjalnych poprzednich edycji naszej imprezy. Ich spotkanie i (otwarta dla publiczności) dyskusja, uświetniona koncertem, rozpoczynająca prace Kapituły z pewnością będzie wyjątkowym  intelektualnym  doświadczeniem.

 

 

Komitet Organizacyjny Festiwalu Niepodległości:

Maria Żychowska, Stanisława Wiatr- Partyka, Elżbieta Zięba,

Karol Krasnodębski, Andrzej Olejnik, Piotr Dziża

 

 

 

  Ramowy plan/program głównego bloku trzeciej edycji Festiwalu Niepodległości w Tarnowie

 

·         24 X  18:30 -  wykład dr Marii Żychowskiej, PTTK, Żydowska 20 [impreza towarzysząca]

·         25 X – 6. edycja gry fabularnej  na ulicach miasta „Tarnów '46” [impreza towarzysząca]

17:00 – projekcja filmu „Kadry NSZ” reż. J. Zalewski

18:30 – spotkanie z Leszkiem Żebrowskim wokół jego ostatniej książki o Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ, Starostwo Powiatowe, Narutowicza 38

 

·         26 X – 18:00 III Koncert Bardów - Gala inauguracyjna Festiwalu z wręczeniem Szabli Niepodległości, Aula C017 PWSZ, Mickiewicza 8

-        koncert „Podziemna Armia Powraca” z udziałem Jerzego Zelnika, Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego. Rezerwacja wejściówek: wejsciowki@intarnet.pl 

 

·         27 X  Debata kustoszy i twórców pt.  Polska tradycja powstańcza. Kwintesencja ducha narodowego czy przekleństwo polskiej tożsamości ?”, Aula C017 PWSZ, ul. Mickiewicza 8

10:00 -  projekcja  kompilacji filmów dokumentalnych „Krótka historia kilku polskich rebelii 

10:45 - na temat polskiej tradycji powstańczej przy udziale uczniów i studentów oraz  dojrzałej publiczności dyskutować  będą m.in.  przedstawiciel Muzeum  ….. ,  reżyser  filmowy i badacz  dziejów cywilizacji Grzegorz Braun,  reżyser teatralny i eseista Tomasz Żak,  bard i publicysta Paweł Piekarczyk. Moderatorzy debaty:  Krzysztof  Tenerowicz (kwartalnik „MYŚL.PL”) i  Piotr Dziża (Festiwal Niepodległości)  

 

·         27 X – 17:30 – projekcja filmu „Transformacja. Od Lenina do Putina” cz. III oraz spotkanie z autorem - Grzegorzem Braunem, Starostwo Powiatowe,Narutowicza 38

 

·         28 X – 17:30 Debata badaczy i publicystów na temat polskiej tradycji powstańczej. Zapraszamy przedstawicieli m.in. redakcji  „Pressje”, „Polonia Christiana”, „Arcana”, „Rebelya”, „Myśl.PL”. Pałac Młodzieży, Piłsudskiego 24

 

·         29 X  - godz. 17:30 w Pałacu Młodzieży debata pod tytułem "Tożsamość miasta Tarnowa" z udziałem przedstawicieli lokalnych mediów, osób odpowiedzialnych za kulturę i promocję w instytucjach samorządowych (miasto, gmina, powiat) i przedstawicieli najaktywniejszych w mieście i okolicach organizacji  odwołujących się do dziedzictwa narodowego, tradycji patriotycznych i obywatelskich. Podejmiemy się próby zdefiniowania czym jest tożsamość miasta. Badać będziemy zależności między dziedzictwem historycznym a tożsamością, tożsamością a „duchem miasta” a także między tożsamością a marką.  Gronu dyskutantów zadamy pytanie, czy w podzielonym współcześnie społeczeństwie istnieje jeszcze   płaszczyzna dziedzictwa, do której możemy się wspólnie odwołać.  I czy dla Tarnowa nie jest nią dziedzictwo daty 30 X 1918 roku ? Czy słusznie - jako organizatorzy Festiwalu Niepodległości – przeczuwamy, że to data kluczowa  dla naszej patriotycznej i obywatelskiej tożsamości ?

 

·         30 XIV Marsz Niepodległości w Tarnowie organizowany przez młode pokolenie w 96. rocznicę odzyskania wolności przez Tarnów. Organizatorzy główni: stowarzyszenie KoLiber (inicjator) i  Młodzież Wszechpolska.

-        17:00 Msza Święta w Kościele pw. św. Maksymiliana przy ul. Urszulańskiej, następnie Marsz ulicami Urszulańską, Krakowską, Katedralną, Rynek, Piekarską, Rybną, Wałową pod Grób Nieznanego Żołnierza. Zakończenie ok. 19:15.

-        19:30 – ogólnopolska inauguracja działalności struktur  stowarzyszenia „Razem dla Kresów” (w Tarnowie powstanie pierwszy oddział w Polsce)  z udziałem redaktor naczelnej Polskiego Radia Lwów, znanej społeczniczki Marii Pyż -Pakosz.


 

 

Koncert Inauguracyjny III Festiwalu Niepodległości

III Koncert Bardów: Podziemna Armia Powraca  

 

Tradycyjnie już kolejną edycję Festiwalu Niepodległości w Tarnowie oficjalnie zainauguruje gala, w czasie której - poza multimedialną prezentacją bogatego programu festiwalu – wręczona zostanie „Szabla Niepodległości”. Nazwisko jej tegorocznego posiadacza, niezwykle zasłużonego dla patriotycznych środowisk lokalnych, poznamy dopiero podczas Gali  w niedzielę 26 października o godzinie 18:00 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.  Zwieńczeniem Gali będzie, jak co roku, koncert bardów. Tym razem z programem „Podziemna Armia Powraca” wystąpią: Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk.

Bezpłatne wejściówki na koncert rozprowadza m.in. Tarnowskie Centrum Informacji przy Rynku 7.

 

Koncert wokalno-gitarowy „Podziemna Armia Powraca” jest hołdem dla żołnierzy dwóch ostatnich  wielkich zbrojnych zrywów niepodległościowych - żołnierzy tej samej sprawy, często uczestników zarówno powstania warszawskiego jak i tzw. drugiej konspiracji. Żołnierze Wyklęci nie złożyli przecież broni z tych samych pobudek, z których wielu z nich za tę broń chwyciło w czasie okupacji niemieckiej. 

Utwory, które usłyszą Państwo podczas występu składają się na materiał mocny, szczery i wzruszający. Nawiązując do polskiej tradycji bardowskiej, Czajkowski i Piekarczyk, wsparci głosem  niezwykłego aktora - Jerzego Zelnika,  starają się ukazać losy owych Żołnierzy Polskiej Niepodległości z różnych perspektyw. Chcą przez to upomnieć się o ich rehabilitację w świadomości dzisiejszych Polaków i dotknąć ducha czasów sprzeciwu, mimo braku nadziei.

Autorem muzyki i tekstów jest Leszek Czajkowski. Wykonają je dla Państwa Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk.

 

Wstęp na galę i koncert jest wolny. Wejściówki można otrzymać m.in. w Tarnowskim Centrum Informacji przy Rynku 7 (w dni robocze czynne w godz. 8-18, w soboty 9-17)  lub rezerwować elektronicznie, pisząc na adres e-mail: wejsciowki@intarnet.pl 

 

 

 
Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Zapraszamy

Wstęp na galę i koncert jest wolny. Wejściówki można otrzymać m.in. w Tarnowskim Centrum Informacji przy Rynku 7 (w dni robocze czynne w godz. 8-18, w soboty 9-17)  lub rezerwować elektronicznie, pisząc na adres e-mail: wejsciowki@intarnet.pl 

 

 

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Szanowni

Szanowni Państwo,

Przypominamy, że już
dziś, tj. w 96. rocznicę odzyskania przez Tarnów wolności - jako
pierwszego miasta w kraju - ulicami miasta przejdzie po raz czwarty
Tarnowski
Marsz Niepodległości

Chcemy
przypomnieć obywatelom regionu i wszystkim rodakom  o zwycięskim (a
jednocześnie bezkrwawym) powstaniu, jakie dokonało się w Tarnowie w nocy
z 30 na 31 X 1918 r., rozpoczynając sztafetę niepodległości, która
powędrowała w następnych godzinach do Krakowa i innych polskich miast.  

Tradycyjnie,
Marsz jest zwieńczeniem głównego bloku imprez w ramach Festiwalu
Niepodległości (trwa 3.edycja tego cyklu) .

W
tym roku do grona organizatorów Marszu - obok inicjatora, którym
jest Stowarzyszenie
KoLiber
Tarnów
 -
dołącza 
Młodzież
Wszechpolska Tarnów
.
Współorganizatorem jest m.in. Stowarzyszenie 
Narodowy
Tarnów

oraz Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.


Idziemy
razem świętować naszą niepodległość i przypomnieć, że to
właśnie na tarnowskiej ziemi sto lat temu się ona odradzała.
Zapraszamy wszystkich do wspólnego, godnego świętowania !


Ostatnimi
punktami 3. edycji Festiwalu będą zatem dzisiaj wieczorem:

  • 17:00 - Msza Święta
    w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Maksymiliana przy ul.
    Urszulańskiej 9,

  • 18:00 - IV
    Tarnowski Marsz Niepodległości
    ulicami Urszulańską,
    Krakowską, Katedralną, Rynek, Piekarską, Rybną, Wałową pod
    Grób Nieznanego Żołnierza. Zakończenie ok. 19:15.

  • 19:30
    – ogólnopolska inauguracja działalności struktur stowarzyszenia
    „Razem
    dla Kresów”

    (w
    Tarnowie powstanie pierwszy oddział w Polsce) z udziałem redaktor
    naczelnej Polskiego Radia Lwów, znanej społeczniczki 
    Marii
    Pyż -Pakosz
    . Miejsce spotkania z tą porywającą mówczynią,
    wielką polską patriotką ogłoszone zostanie pod koniec Marszu.

Zapraszamy
do licznego udziału w tych wszystkich wydarzeniach, w
najważniejszym dla patriotycznej tożsamości Tarnowa i ziemi tarnowskiej dniu.


Organizatorzy

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

3. Jerzy Zelnik

Niespodziwany Czlowiek, o ktorych w srodowiskach artystycznych tak trudno. Robil za mesniowca z klata w "Faraonie". Poczatek nie zapowiadal zdumiewajecej sylwetki Madrego Czlowieka.