Poseł Czykwin odznacza Ministra Ławrowa

avatar użytkownika B.Burdon

6 maja 2014r. na terenie, który od 2011 grupa działaczy związanych z Ruchem Autonomii Podlasia określa jako "nie polski" poseł SLD, a zarazem redaktor naczelny Przeglądu Prawosławnego Eugeniusz Czykwin honoruje medalem Księcia Ostrogskiego Ministra Spraw Zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

Zapraszam do wysłuchania nagrania w całości. Tekst nominacji zaczyna się w 4 minucie i 20 sekundzie nagrania.

Etykietowanie:

7 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. B.Burdon

nagroda za krzewienie kultury prawosławnej, dla tych, którzy służą Prawosławiu. 26 czerwca 2014 wręczą Ławrowowi nagrodę w moskiewskiej Dumie.
Warto zobaczyć, co to za Fundacja

Fundacja im. Księcia Konstantego Ostrogskiego

http://www.ostrogski.pl/
Działalność kulturalna prowadzona przez Fundację im. Księcia Konstantego Ostrogskiego

Fundacja realizuje, bądź zrealizowała następujące projekty:

„Przegląd Prawosławny” – ogólnopolski miesięcznik

Fundacja uzyskała 11 sierpnia 2006 roku prawo do wydawania miesięcznika o charakterze religijno-społeczno-kulturalnym „Przegląd Prawosławny”, ukazującego się od 1985 roku.

Celem projektu jest zachowanie tożsamości religijnej i kulturowej mieszkających w Polsce prawosławnych Białorusinów, Ukraińców, Łemków, Rosjan i Polaków. Wydawanie miesięcznika (52 strony, format A4, nakład 5000 egz.) służy również przełamywaniu stereotypów istniejących w polskim społeczeństwie wobec wschodniosłowiańskich mniejszości.

Nagrody im. Księcia Konstantego Bazylego Ostrogskiego. Nagrody są przyznawane od 1989 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju teologii, myśli oraz kultury prawosławnej a także za działania na rzecz pojednania chrześcijan. Nagroda nie zna granic konfesyjnych ani państwowych. Wśród jej laureatów znaleźli się między innymi metropolita Cerkwi w Polsce Sawa, Jerzy Nowosielski, ks. prof. Wacław Hryniewicz, prof. Wiktor Rowdo, muzykolog, Andrzej Turczyński, prozaik i poeta, prof. Anna Różycka-Bryzek, bizantolog, Tamara Sołoniewicz, reżyser, prof. Anatolij Konotop, muzykolog, prof. Atanasios Angelopoulos. Do 2009 roku Nagrodami Ostrogskiego uhonorowano 77 osób z Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Grecji, Serbii, Francji, Szwajcarii, Finlandii, Kanady, Holandii, USA i Kenii.

Nagrody są przyznawane w styczniu a ich wręczenie odbywa się w okresie paschalnym podczas inauguracji międzynarodowego festiwalu muzyki cerkiewnej w Hajnówce. (..)

Darczyńcy

- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Urząd Miasta Białegostoku
- Urząd Marszłkowki Województwa Podlaskiego
- Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska
- Ministerstwo Kultury RP

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji / Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

-------------------------------
Fundacja na Facebooku - 19 osób, które ja lubią. Porażająca lubialność :)
Dołączenie do Facebooka
6 kwietnia 2011

https://www.facebook.com/pages/Fundacja-im-Ksi%C4%99cia-Konstantego-Ostr...


2013 III 04 VII Biesiada z Księciem za nami [FOTO]



Pięćset
osób bawiło się 1 marca na siódmej już Biesiadzie z Księciem. Imprezę
integrującą prawosławne środowisko zorganizowała Fundacja księcia
Konstantego Ostrogskiego.

Przybyli na nią ambasador Republiki Białoruś w Polsce Wiktar Gajsionak z
małżonką, konsul Białorusi Aleksander Bierebienia z małżonką, o. Anatol
Konach z matuszką i o. Justyn Jaroszuk z małżonką.

Jak co roku był okolicznościowy wykład. Tym razem redaktor Anna
Radziukiewicz opowiadała o wielkim dziele świętych Cyryla i Metodego.
Zostały zebrane datki na szczytny cel – tablicę upamiętniającą 1150
rocznicę cyrylometodianskiej misji.

Biesiadnicy byli pod wrażeniem duetu Zaranica z Krynek, zespołu Chutar z
Gródka oraz grupy rewiowej Zaza. Gościom do tańca przygrywały zespoły
Hramada i Master Dance oraz DJ Andrzej Grycel. O suto zastawione stoły
zadbała „Santana”.



Klikając na link poniżej można obejrzeć i pobrać zdjęcia.

Bal Księcia Ostrogskiego

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. 2014 I 11 Nagrody- NIE MA ŁAWROWA

2014 I 11 Nagrody Ostrogskiego za rok 2013

Władyka witebski i orszański Dimitrij (Drozdow), metropolita Mesogaias i Lavreotikis, koło Aten, Nikolaos (Chatzinikolaou), mniszki z monasteru św. Tekli w Maalula w Syrii z ihumenią Pelagią (Sayyaf), Międzynarodowe Zgromadzenie Prawosławnych Parlamentarzystów (MAP) i Doroteusz Fionik zostali laureatami dwudziestej piątej edycji Nagród im. Księcia Konstantego Ostrogskiego. Kapituła, obradująca 11 stycznia pod przewodnictwem redaktora naczelnego „Przeglądu Prawosławnego”, Eugeniusza Czykwina, przyznała je za zasługi w w rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławnej oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan.
Arcybiskup Dimitrij, wcześniej inżynier, mnichem został w 1977 roku, zaś posługę biskupią rozpoczął w 1989 roku, przypadła więc ona na lata odbudowy Cerkwi na Wschodzie – w jej wymiarze duchowym i materialnym. Władyka nie tylko udźwignął ciężar wyzwań, ale i dokonał wiele ponad oczekiwania Można jego pracę mierzyć liczbą wzniesionych świątyń, odrodzonych monasterów, otwartych szkół duchownych i niedzielnych szkół i kursów dla wiernych czy turnusów na służących poprawie zdrowia obozach letnich, nie powie to jednak wszystkiego. Wart ozresztą przypomnieć, że kiedy z diecezji połockiej, najwcześniej schrystianizowanej, a w XX stuleciu najgłębiej zateizowanej części Białorusi wydzielono eparchię witebską, stało w niej dziewięć świątyń i służyło dwunastu duchownych. Teraz w 187 parafiach ze 143 cerkwiami i sześcioma monasterami posługę niesie 178 duchownych. Władyka Dimitrij to jednak przede wszystkim człowiek modlitwy, który sens swojej misji widzi nie we wznoszeniu murów, a formowaniu dusz.
Grecki metropolita Nikolaos także ma wykształcenie techniczne. Jest absolwentem prestiżowych amerykańskich uczelni, ukończył astrofizykę na Uniwersytecie Harvarda i inżynierię mechaniczną w Massachusetts Institute of Technology, zajmował się inżynierią biomedyczną, był doradcą NASA. Zainteresowanie bioetyką i socjologicznymi implikacjami biomedycyny skłoniło go do odrzucenia w 1989 roku kariery naukowej. Został mnichem, potem kapłanem i biskupem. Wciąż zajmuje się problemami bioetycznymi, związanymi na przykład z przeszczepami, ale teraz od strony pacjentów. W ubiegłym roku ukazała się po polsku, wydana przez monaster św. Katarzyny w Zaleszanach, w przekładzie s. Elżbiety Niczyporuk, książka „Tam, gdzie nie widać Boga”, zbiór opowieści o przechodzeniu z tego świata ku innemu, o lęku tych którzy odchodzą i bólu tych, którzy pozostają, i o tym, jak bardzo wiara może od tych cierpień uwolnić.
Chrześcijanie stali się ofiarami wojny domowej w Syrii. Zabijani, wypędzani, ograbiani, doświadczają także zapomnienia – świat o ich udrękach wiedzieć nie chce, nie mieszczą się w głównym nurcie wydarzeń. Nagrodę złożyliśmy na ręce ihumenii Pelagii i innych mniszek z założonego w pierwszych wiekach chrześcijaństwa monasteru św. Tekli w Maalula, 55 kilometrów od Damaszku, porwanych i uwiezionych przez muzułmańskich ekstremistów. Ich los wciąż pozostaje nieznany. Nagroda jest wyrazem naszej solidarności, łączności z braćmi i siostrami w wierze i wszystkimi krzywdzonymi i znoszącymi niesprawiedliwość.
Międzynarodowe Zgromadzenie Prawosławnych Parlamentarzystów, powołane dwadzieścia lat temu z inicjatywy posłów greckich, skupia przedstawicieli 26 krajów ze wszystkich kontynentów. Polityków, ale nie kwestie polityczne są dla nich najważniejsze, a wyzwania stojące przed chrześcijaństwem i obrona tradycyjnych wartości. Dają wyraz solidarności, tolerancji, braterstwu, szukają dyplomatycznych dróg rozwiązywania konfliktów, w które uwikłani są prawosławni – na Bałkanach, na Bliskim Wschodzie i w każdym rejonie świata. Autorytet Zgromadzenia stale rośnie, a ono pozostaje wierne założycielskiej dewizie „Prawosławie w nowej rzeczywistości”.
Doroteusz Fionik, wieloletni współpracownik PP, jest założycielem Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach koło Bielska Podlaskiego, które chroni tradycyjna kulturę białoruska we wszystkich jej przejawach – wydaje książki, czasopismo, odnawia zapomniane obrzędy, dawny śpiew, rękodzieło. Jego aktywność przekracza granicę – wszak rozdziela ona jednorodny kulturowo obszar podlasko-poleski. Obrona kultury harmonijnie łączy się w działalności Doroteusza Fionika z zaangażowaniem w życie Cerkwi. Narodowość i wiara splecione są w niej nierozerwalnie.

http://www.przegladprawoslawny.pl/news.php?id_n=1250&id=3

Eugeniusz Czykwin - Cyryl I z misją pojednania

http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/eugeniusz-czykwin-cyryl-misja...
Napisał(a): Eugeniusz Czykwin w wydaniu 33/2012.

Wizyta patriarchy Cyryla w Polsce będzie miała wymiar historyczno-cerkiewny i polityczny. czasie wizyty dojdzie do wydarzenia bez precedensu. Patriarcha i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polskiego abp Józef Michalik podpiszą wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji z apelem o pojednanie. Dziś trudno przewidzieć, jakie znaczenie dla normalizacji, układania relacji z największym naszym wschodnim sąsiadem na racjonalnych, korzystnych dla obu stron warunkach, będzie miał ten dokument. Pewną nadzieję na przełamanie wzajemnej nieufności daje postawa otwartości wobec służącej pojednaniu inicjatywy najwyższych przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i papieża Benedykta XVI.

Eugeniusz Czykwin, redaktor naczelny „Przeglądu Prawosławnego”, poseł SLD przed historyczną wizytą zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Po raz pierwszy zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przyjeżdża do Polski

Wizyta patriarchy Cyryla w Polsce będzie miała wymiar historyczno-cerkiewny i polityczny. Dla prawosławnych i być może dla części katolików ważniejszy jest pierwszy jej aspekt. Choć patriarcha spotka się z prezydentem i marszałkiem Senatu, a wspólnie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefem Michalikiem podpisze orędzie wzywające wiernych obu Kościołów do wzajemnego wybaczenia krzywd, to jego wizyta ma przede wszystkim religijny charakter. Zwierzchnik jednej z lokalnych Cerkwi składa wizytę na zaproszenie zwierzchnika innej, w tym wypadku Polskiego Autokefalicznego (co oznacza: niezależnego) Kościoła Prawosławnego, co w świecie prawosławnym jest normalną praktyką. To wyjaśnienie wydaje mi się konieczne z uwagi na zadziwiający poziom ignorancji społeczeństwa polskiego w kwestii prawosławia, jego historii w państwie polskim, jego tradycji i związków z ogólnonarodową kulturą.
Dla znaczącej części polskiej opinii publicznej najważniejszy będzie polityczny wymiar wizyty. „Jeszcze Cyryl nie przyjechał – napisał Adam Szostkiewicz („Polityka” nr 22/23 br. ) – a już na polskiej prawicy poszły w ruch cepy”. Chodzi o zdyskredytowanie wizyty, samego Cyryla oraz obozu rządzącego... Warto zatem przypomnieć, do kogo przyjeżdża patriarcha największej liczebnie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – w jurysdykcji Patriarchatu Moskiewskiego prócz tradycyjnie prawosławnych Rosji, Białorusi, Ukrainy czy Mołdawii znajdują się prawosławne struktury na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz w innych państwach byłego ZSRR (oprócz Gruzji stanowiącej samodzielny patriarchat), a także duża część utworzonych przez rosyjską diasporę parafii w Europie Zachodniej, obydwu Amerykach i Australii.(..)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika B.Burdon

3. chrześcijańska dyplomacja Ławrowa na Krymie

"... nie kwestie polityczne są dla nich najważniejsze, a wyzwania stojące przed chrześcijaństwem i obrona tradycyjnych wartości. Dają wyraz solidarności, tolerancji, braterstwu, szukają dyplomatycznych dróg rozwiązywania konfliktów, w które uwikłani są prawosławni ..." - i na tej zasadzie szef MSZ Rosji rekomendował Dumie zatwierdzenie aneksji Krymu. Dyplomatycznie rozwiązał konflikt na zasadach braterstwa i tolerancji. Ciekawe jak by rekomendował aneksję powiatów bielsko podlaskiego, hajnowskiego, siemiatyckiego oraz wschodniej części powiatu białostockiego?

MORS HOSTIBUS PATRIAE

avatar użytkownika B.Burdon

4. co chciał powiedzieć poseł Czykwin?

Pani Maryla słusznie zauważa, że w oficjalnych komunikatach Fundacji unika się eksponowania osoby szefa MAP-u. Jest wymieniona jedynie organizacja, którą kieruje. I to właśnie wyostrza uwagę. Bo co chciał w takim miejscu, w takim czasie i w takich okolicznościach powiedzieć poseł Czykwin?
Jeśli poważnie potraktować słowa adresata nagrody, do którego delegacja ma zamiar osobiście się pofatygować to wynika z nich jasno: "Będziemy domagać się, aby kraje, w których znajdują się nasi rodacy, w pełnej mierze szanowali ich prawa i swobody".
Może więc członków kapituły skusiła deklaracja: "integralność terytorialna tylko dla krajów chroniących mniejszości"?

MORS HOSTIBUS PATRIAE

avatar użytkownika Maryla

5. B.Burdon

tu akurat nie ma żadnych wątpliwości, sam o tym pisał W 2012 r. Ochrona praw mniejszości wiernych Prawosławia, grupy negatywnie naznaczonej w niepodległej Polsce

http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/eugeniusz-czykwin-cyryl-misja...

"W czasie wielokrotnych naszych spotkań w Smoleńsku, Moskwie czy Warszawie patriarcha powracał do tematu trudnych polsko-rosyjskich stosunków. Ubolewał, że bliskie sobie słowiańskie narody tak poróżniła historia. (..)
Z pewnością jego wizyta jako XVI patriarchy rosyjskiej Cerkwi przyniesie jeśli nie natychmiastowe, to z czasem dobre owoce. Z pewnością prawosławni, a i część polskich katolików, przywitają go z otwartym sercem.

(...)O swoistej prawosławiofobii części polskich elit (z tego grona zdecydowanie należy wyłączyć obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego poprzednika Lecha Kaczyńskiego oraz marszałka Senatu Bogdana Borusewicza) świadczy los projektu uchwały, jaki z grupą posłów zgłosiłem w 2008 r., w której Sejm, w 70. rocznicę masowego burzenia cerkwi na Chełmszczyźnie, wyraziłby żal z powodu tego barbarzyństwa. Po burzliwej dyskusji w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu projekt trafił do zamrażarki, a komisja do końca kadencji nie przekazała marszałkowi swego stanowiska, mimo że było to jej obowiązkiem. Prawosławni – choć wciąż są grupą negatywnie naznaczoną w niepodległej Polsce – mają zapewnioną pełnię praw obywatelskich, a wyzwolona od kontroli państwa Cerkiew może swobodnie wypełniać swą misję.
I do takiego prawosławia przyjeżdża patriarcha Moskwy i całej Rusi."

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. С принятием закона о

С
принятием закона о патриотизме любовь к Путину есть понятие юридическое
и, соответственно, нелюбовь приравнивается к уголовному преступлению

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Joanna K.

7. "Święty Putin, święty mocny, święty

nieśmiertelny - zmiłuj się nad nami ...." - chyba właśnie to śpiewają zołnierze, całując wizerunek Putina na obrazie. Tyle, że powinien on mieć na łbie kokosznik a nie aureolę, to nie jest obyczaj prawosławny - ciekawe, kto go malował i dlaczego ukradziono katolicki sposób przedstawiania świętych?

Są w życiu rzeczy ważniejsze, niż samo życie.

                              /-/ J.Piłsudski