Czartoryski i Mickiewicz - wykład prof. Andrzeja Nowaka
Chodzi tu o Adama Jerzego Czartoryskiego, twórcę Hotelu Lambert. Profesor Andrzej Nowak mówił o tym, że bez niego nie byłoby Adama Mickiewicza i opisał osiągnięcia jego długiego życia /91 lat/. Końcowa część wykładu dotyczyła patriotyzmu Mickiewicza i "Dziadów" drezdeńskich.
Prelekcja odbyła się 11.02.2014 w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu /koło stacji metra Plac Wilsona/ o godz 16:30. Jak zwykle przyszło na nią mnóstwo ludzi - sala była pełna /ok. 200-300 osób/, Przed wykładem Grzegorz Kutermankiewicz z Solidarni2010.pl zapowiedział imprezę w siedzibie SDP na Foksal 3 w Warszawie 23 lutego o godz. 16:00. Będzie to spotkanie z żołnierzem oddziału "Zapory" p. Zbigniewem Matysiakiem oraz z dr Ewą Kurek, autorką książki o Zaporczykach.
Poinformował też o cyklu wykładów prof. Marka Dyżewskiego "Muzyka wpisana w los Narodu - Historia Polski i Polaków, jakiej nie znacie". Będą się one odbywać w soboty o 18:00 w "Amicus". Pierwszy, 8 marca 2014 - "Chopin i koncert Jankiela", drugi, 19 kwietnia 2014 - "Muzycy polscy Janowi Pawłowi II", trzeci, 7 czerwca 2014 - "Zrozumieć fenomen Wojciecha Kilara", czwarty, 2 sierpnia 2014 - "Powstanie Warszawskie w pieśni i piosence" i wreszcie piąty, 8 listopada 2014 - "Szkic do portretu Ignacego Paderewskiego".
Potem ksiądz proboszcz powiedział o tym, że z okazji Światowego Dnia Chorych do parafii sprowadzono figurę archanioła Michała z Groty Objawienia na półwyspie Gargnano, a redaktor naczelny miesięcznika "Civitas Christiana", Tomasz Rzymkowski powiedzial kilka słów o swoim piśmie.
Profesor Nowak zacząl od przypomnienia, że dwoma filarami wspólnoty polskiej są polityka i kultura . Nazwał księcia Adama Jerzego Czartoryskiego najwybitniejszym polskim mężem stanu XIX wieku, podkreslając też jego zasługi dla kultury, a zwłaszcza oświaty. Książę urodził się w 1770. Wziął udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1992 roku, otrzymując order Virtuti Militari . Za młodu wyjeżdżał do Niemiec i Angli. Miał okazję wysłuchać w parlamencie brytyjskim przemówienia Burke'go oskarżającego władze Imperium Brytyjskiego o wyzysk Indii. To wplynęło na przyszłe poglądy Czartoryskiego.
Po powstaniu kościuszkowskim, podczas którego przebywał za granicą, został wysłany /przez rodzinę/ wraz z bratem Konstantynem do Sankt Petersburga. Tam zaprzyjaźnił się z carem Pawłem oraz z późniejszym władcą Rosji Aleksandrem I. Był posłem Rosji na Sardynii. a od 1801 najpierw zastepcą ministra spraw zagranicznych, Woroncowa, a potem ministrem w latach 1804-1806. Mimo służby dla Rosji był on gorącym polskim patriota /zawdzięczał to matce, Izabeli z Flemingów/.
Jego koncepcja polegała na skłonieniu Rosji do konfliktu z Prusami i skupieniu całosci ziem polskich pod berłem cara, a w efekcie przekształcenia Imperium Rosyjskiego w polsko-rosyjskie. Dzięki działalności Komisji Edukacji Narodowej polska elita intelektualna była liczniejsza w imperpium niż rosyjska. Ta ostatnia storpedowała jednak plany Czartoryskiego.
W roku 1803 Czartoryski został kuratorem wileńskiego okregu szkolnego obejmującego prawie cały zabór rosyjski. Rozwinął tam sieć polskich szkół i odnowił Uniwersytet Wileński. I tu dochodzimy do Adama Mickiewicza. Bez możliwości studiów na tym uniwersytecie mógłby on co najwyżej zostać lokalnym poetą ludowym. W Wilnie wykładali jednak najwybitniejsi profesorowie /m.in. Lelewel/. Czartoryski był owym kuratorem aż do 1824 roku, do procesu filomatów i filaretów.
Podczas Powstania Listopadowego Czartoryski był prezesem Rzadu Narodowego, stając się wrogiem numer 1 Imperium Rosyjskiego. Staral się o miedzynarodową pomoc dla powstania. Po jego upadku musiał udać sie na emigrację. Car rosyjski wydał na niego wyrok śmierci.
W Paryżu założył polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne w Hotelu Lambert. Profesor Nowak z widoczną przykrością mówil o tym, ze obecna władza III RP poskąpiła 70 mln euro na zakup tego budynku. W efekcie dostał się on w ręce szejków arabskich i spłonął niedawno wskutek prób przebudowy. Adam Jerzy Czartoryski rozsyłał awych agentów /rezydentów/ do wszystkich ludów walczacych z Rosją, na Krym, Kaukaz, a także na Ukrainę. Postulował zastąpienie imperiów państwami narodowymi.
Podczas wojny krymskiej /Turcji z Rosja/ organizował oddziały kozaków sułtańskich pod wodza Sadyka Paszy, czyli Czajkowskiego. To właśnie w celu wspomożenia tego typu działalności Adam Mickiewicz pojechał w roku 1855 do Stambułu. Zaraził się tam cholerą i zmarł. Tak więc Czartoryski miał wplyw zarówno na początek kariery Mickiewicza, jak i na jej koniec.
Profesor Nowak tak długo mówił o księciu Adamie Jerzym Czartoryskim, ze na omówienie losów Adama Micjkiewicza pozostało zaledwie ok. 15 minut. Profesor omówił więc tylko powstanie "Dziadów" i wspomnial o blędach towiańszcyzny /Towiański był prawdopodobnie agentem rosyjskim/.
Na zakończenie prelekcji padło kilka pytań z sali. Najciekawsze dotyczyło finansowania działalności Hotelu Lambert . Profesor wyjaśnił, że Czartoryski miał majątki w Galicji, a w roku 1817 ożenił się z Anna Zofią z domu Sapieha i to ona finansowała znaczną część wydatków ze swoich wielkich dóbr. Inne pytanie dotyczyło tego, jak oceniano poglądy Mickiewicza w czasie powstania styczniowego. Inne utwory były do przyjęcia dla Białych, a Inne dla Czerwonych. Wszystkie krążyły w odpisach, bo byly zakazane przez carską cenzurę.
Było też pytanie o to, czy Rosja nie próbowała zamachu na Czartoryskiego. Prof. Nowak odparł, iż był on zbyt znaną postacią w Europie, natomiast zamordowano Kazimierza Gordona, wysłannika Hotelu Lambert na Kaukaz /w r. 1847/. Spotkanie zakończyło się o 18:00. Filmował je Grzegorz Kutermankiewicz z Solidarni2010.pl i transmitowało Niepoprawneradio.pl.
Po zakończeniu jedna z pań poinformowała o mszy za zamordowanego przez Niemców dowódcę Szarych Szeregów, która odbędzie się 20.02. o godz 16:00 w Katedrze Wojska Polskiego.
Jedna rzecz mnie zastanowiła. Według Wikipedii, książę Adam Jerzy Czartoryski był aktywnym masonem:
"Działalność masońska
W XVIII wieku był członkiem loży Świątynia Izis, był sędzią i członkiem honorowym loży wolnomularskiej Bouclier du Nord w 1811roku, członkiem loży Kazimierz Wielki w 1819/1820 roku, członkiem honorowym loży Ciemności Rozproszone w 1820 roku.".
Profesor Nowak nie wspomnial o tym ani słowem.
- elig - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Do Pani Elig
Szanowna Pani,
Moim zdaniem, Adam Jerzy Czartoryski nic nie zrobił dla Polski.
Zasłynął z powodu kochliwej i bogatej mamusi, która każde dziecko miała z kimś innym. 'Kuzynem' Stasiem, też. A z kim on nie miał
Izabela nie była zbyt urodziwa, ale miało to małe 'cuś'
Nie uważa Pani, że dzisiejsze obyczaje naszych celebrytów można porównać do epoki tak zwanego Oświecenia
Dziś za oświecone uważa się damy tej miary, co córka Ciupaka, szczupakówna, marszałkini,
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. @Michal Stanisław de Zieleśkiewicz
Celne porównanie :)))