Halleriada 2014 czyli obchody 94 rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski (zdjęcia)
Generał Józef Haller i szwadron jazdy konnej pojawiły się w sobotę na toruńskiej starówce. Oglądaliśmy inscenizację historyczną, pokazy jazdy konnej, musztry i władania białą bronią. Plenerowa mennica gen. Hallera wybijała okolicznościowe monety.
W 1920 r. po ponad stu latach zaborów Toruń znowu stał się miastem polskim. Do miasta wkroczyły jednostki polskiego wojska realizujące postanowienia traktatu wersalskiego przywracającego naszemu miastu niepodległość.
W piątek rozpoczęły się obchody 94. rocznicy rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Największe atrakcje z tej okazji zaplanowano na sobotę.
Przypomnijmy, że 18 stycznia 1920 roku wojska niemieckie od rana zaczęły opuszczać Toruń. Potem miasto zostało udekorowany i przygotowywany do przyjęcia jednostek wojska polskiego. Zbudowano 32 bramy triumfalne, ozdobione m.in. znakami cechów i towarzystw miejskich. Główne wejście do ratusza udekorowano wielką chorągwią z herbem Torunia.
- Świętujemy dzień wielkiej toruńskiej dumy i wolności - mówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
18 stycznia 1920 roku Toruń wrócił do wolnej Polski. Przez uroczyście przybrane miasto przejechał gen. Józef Haller ze swoimi oddziałami i z balkonu ratusza przemówił do torunian.
http://torunmiasto.pl/2014/01/halleriada-2014-czyli-obchody-94-rocznicy-powrotu-torunia-do-wolnej-polski-zdjecia/
http://nowosci.com.pl/302086,Pokaz-musztry-pod-ratuszem-program-obchodow-Halleriady.html
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Kolejnych tysięcy lat dla Prasłowiańskiego, Słowiańskiego Grodu Toruń.
Generał Józef Haller von Hallenburg, był honorowym obywatelem Torunia. Ten tytuł otrzymał 18 stycznia 1921 r. w rocznicę wkroczenia do miasta dowodzonych przez niego oddziałów.
Z czasów swojej młodości durnej i chmurnej, pamiętam Toruń jako miasto Kopernika i pierników.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. Jakie piękne Wojsko!
"Generał Józef Haller i szwadron jazdy konnej pojawiły się w sobotę na toruńskiej starówce. Oglądaliśmy inscenizację historyczną, pokazy jazdy konnej, musztry i władania białą bronią. Plenerowa mennica gen. Hallera wybijała okolicznościowe monety."
Podziwiam rekonstruktorów i ich pasję ... Niosą nam historię żywą...