Konsekracja Bazyliki Matki Bożej Licheńskiej
do Kalisza z Kruszwicy tu prowadzi punkt,
wskazuje to formuła drogi i sprawiedliwości,
którą kazał uczynić komes palatyn Piotr
i starannie tę drogę przepołowił,
aby był go pamiętny,
racz każdy podróżny modlitwą prosić
łaskawego Boga
Mieczysław hrabia Kwilecki czasu wojny bolszewickiej jego syn inynier Stefan hrabia Kwilecki
W dniu 25 lutego 2005, Stolica Apostolska przyznała świątyni pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej tytuł bazyliki mniejszej. Była to jedna z ostatnich decyzji Jana Pawła II. Na pamiątkę tego wydarzenia na zewnątrz kościoła umieszczono tablicę o ciemnym kolorze, na której wyryto w złotawym odcieniu napis mówiący o tym uhonorowaniu.
Homilia Jana Pawła II
Homilia Ojca Świętego podczas wizyty w Licheniu 7 czerwca 1999 r.
Poświęcenie Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu
Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana"( Łk 1,45 ).
Jako pielgrzym staję dzisiaj w Licheńskim Sanktuarium i pozdrawiam Maryję słowami świętej Elżbiety: "Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła". Z zapisu Łukasza ewangelisty dowiadujemy się, że dom Elżbiety napełnił się radością. Dzięki światłu udzielonemu z wysoka pojmuje ona wielkość Maryi, która jest "pełna łaski", a przez to "błogosławiona między niewiastami" ( Łk 1,28 ), gdyż nosi w swoim łonie Jezusa - Zbawiciela świata. Ta scena nawiedzenia staje się nam w szczególny sposób bliska tu, w tym miejscu, które Maryja bardzo umiłowała. Każde sanktuarium jest bowiem w jakimś sensie domem Elżbiety, który nawiedza Matka Syna Bożego, by być blisko swego umiłowanego ludu.
Bracia i Siostry , dziękuję Opatrzności Bożej, że na szlaku mojej pielgrzymki do Ojczyzny jest to właśnie Sanktuarium, że mogę spotkać się z wami w otoczeniu wiosennej przyrody na tym pięknym malowniczym wzgórzu, wśród pól i lasów, aby dokonać poświęcenia nowej świątyni ku czci Bożej Rodzicielki. Patrzę z podziwem na tę ogromną budowlę, która w swoim rozmachu architektonicznym jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Bogu niech będą dzięki za tę świątynię! Wdzięczność należy się także kustoszom tego Sanktuarium - księżom Marianom, którzy od lat opiekują się tym miejscem i wiernie służą pielgrzymom. To właśnie z ich inicjatywy powstała ta świątynia. Dziękuję także budowniczym i tym wszystkim, którzy swymi ofiarami wspierali i nadal wspierają to wielkie dzieło. Pozdrawiam serdecznie księdza biskupa Bronisława Dembowskiego, pasterza diecezji włocławskiej, która ma szczęście gościć u siebie licheńskie Sanktuarium. Pozdrawiam księdza biskupa pomocniczego, księdza biskupa seniora, pozdrawiam i dziękuję za gościnę ojcu generałowi i księżom Marianom, pozdrawiam całe duchowieństwo oraz wszystkich pielgrzymów przybyłych z różnych stron naszej Ojczyzny.
Wzrok nasz kierujemy ku Tej, "która uwierzyła". Maryja uwierzyła, że stanie się to, co Jej było powiedziane od Pana. Jako dziewica zawierzyła Bogu, że pocznie i porodzi Syna Bożego. Akt wiary Maryi przypomina wiarę Abrahama, który u zarania Starego Przymierza uwierzył w Boga. Oto wielkość i doskonałość wiary Maryi, przed którą Elżbieta wypowiada słowa podziwu. Nazywając Maryję "błogosławioną między niewiastami" wskazuje, że zyskała Ona błogosławieństwo dzięki wierze. Błogosławiona, która uwierzyła. Pełen zachwytu okrzyk Elżbiety jest dla nas wezwaniem, byśmy umieli docenić to wszystko, co obecność Maryi wnosi w życie każdego wierzącego.
Zgromadzeni dzisiaj na tej porannej modlitwie w licheńskim Sanktuarium, u stóp Bolesnej naszej Matki, błagajmy Ją wszyscy - biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i ludzie świeccy - aby wstawiała się za nami u swego Syna, wypraszając nam: Wiarę żywą, która z ziarna gorczycy staje się drzewem życia Bożego. Wiarę, która każdego dnia karmi się modlitwą, umacnia sakramentami świętymi i czerpie z bogactwa Ewangelii Chrystusowej. Wiarę mocną, która nie lęka się żadnych trudności, ani cierpień czy niepowodzeń, bo oparta jest na przekonaniu, że "dla Boga nie ma nic niemożliwego" (por. Łk 1,37) Wiarę dojrzałą, bez zastrzeżeń, która współdziała z Kościołem świętym w autentycznym budowaniu mistycznego Ciała Chrystusa.
Dziękujemy Ci, Maryjo, że nieustannie i niezawodnie kierujesz nas ku Chrystusowi. Czuwaj, Matko Syna Bożego, nad nami, czuwaj nad naszą niewzruszoną wiernością Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi świętemu, tak jak to czyniłaś od zarania naszych dziejów. Broń tego narodu, który od tysiąca lat idzie drogami Ewangelii. Spraw, abyśmy żyli, wzrastali i wytrwali w wierze do końca.
Bądź pozdrowiona, Córko Boga Ojca,
Bądź pozdrowiona, Matko Syna Bożego,
Bądź pozdrowiona, Oblubienico Ducha Świętego,
Bądź pozdrowiona, Przybytku Trójcy Przenajświętszej. Amen.
Po zakończeniu Ojciec Święty zaintonował ostatnie cztery wersy przemówienia i powiedział: "To pielgrzym z Krakowa tak śpiewa. Od Dominikanów".
Sursum corda
- Michał St. de Zieleśkiewicz - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
15 komentarzy
1. "Bądż pozdrowiona Córko Boga Ojca"
Panie Michale,jak zawsze pod wielkim urokiem Pana spojrzenia na Licheń...Licheń...Stary i Nowy
i ukłon dla Ludzi z Nim związanych...:)
serdeczne pozdrowienia od całego Budrysowa :)
Podziękowania rownież za ilustrację tego eseju :)
gość z drogi
2. Szanowny Panie Michale
wdzięczne dzieci Maryji Matki Bożej, Królowej Polski stworzyły sanktuarium, w którym dziękują za to, że uwierzyła a na nas spadły łaski Boga.
Bazylika w Licheniu. Wielkie Organy. Apel Maryjny (fragmenty). Sierpień 2012
Licheń - Bazylika Mniejsza
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Szanowny Panie Michale,
Odwiedziłam bazylikę licheńską, ale nie widziałam w Licheniu nic poza nią, a Pan udowodnił, ze warto zobaczyć cały urokliwy Licheń.
Serdeczne dzięki za piękny esej ozdobiony pięknym zdjęciami.
Pozdrawiam serdecznie
PS Czy doszedł do Pana teledysk o ogrodach, który wysłałam mailem?
"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz
4. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Pięknie dziękuję.
Ukłony dla Pani i Budrysowa
Proszę powiększyć
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo.
Pięknie dziękuję.
Ja czasami muzykę organową, śpiew z Lichenia słyszę ze swego domu, gdzie mieszkamy latem.
Jak wiatr wieje ze wschodu to nawet słyszymy elementy mszy, kazania. Z naszego letniego domu do Lichenia w prostej linii 1000 metrów. Tyle, że las i jezioro licheńskie zagradza bieganie na bosaka.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
6. Do Pani Pelargonii
Szanowna Pani Ewo,
W Licheniu poza obiektami sakralnymi nic więcej nie ma. Piękne położenie wśród lasów, jeziora.
Tyle, że dziś Stary Licheń, to' fabryka' na wzór Ojca Rydzyka. Przygodny turysta poza obiektami sakralnymi, hotelami, restauracjami nic więcej nie widzi. Trzeba wziąć przewodnika
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
7. Do Pani Pelargonii
Szanowna Pani Ewo,
Dopiero dziś odpisałem. Proszę wybaczyć za fotki, które Pani Mama może źle przyjąć. Miałem gości.Za plotki też
Ukłony
Można powiększyć
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
8. Panie Michale,dzięki :)
Budrysowo kłania się :)
gość z drogi
9. Pani Gość z Drogi
Szaznowna Pani Zofio,
Ukłony moje najniższe dla Pani i Budrysowa
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
10. Panie Michale,biel bywa piękna :)
Budrysowo dziękuje i kłania się :)
gość z drogi
11. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Biel bywa piękna. Mnie zawsze kojarzyła się z małymi dziewczynkami , które sypały kwiaty przed Najświętrzym Sakramentem w czasie procesji
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
12. Panie Michale :)
podobnie :)
serdeczne pozdowienia :)
gość z drogi
13. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Dla Pani Zosia i ułani
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
14. Panie Michale :)))
dziękuję :)))
i serdecznie pozdrawiam :)
gość z drogi
15. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Ukłony dla Pani i Budrysowa
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz