28-30 czerwca 2013 roku odbędzie się pierwszy w Polsce festiwal muzyki narodowej "Orle Gniazdo".
Maryla, wt., 21/05/2013 - 22:18
W dniach 28-30 czerwca 2013 roku odbędzie się pierwszy w Polsce festiwal muzyki narodowej -- "Orle Gniazdo".
Szczegóły na stronie festiwalu: http://www.festiwalorlegniazdo.pl/
Lub na facebook'u: https://www.facebook.com/events/37414...
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
14 komentarzy
1. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
To dla mlodych. Coś na wzór Jarocina.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. Szanowny Panie Michale
to jest impreza dla młodych, ale jest odwrotnością Jarocina .
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Gazeta Wyborcza - język nienawiści i wykluczenia
Neofaszystowski festiwal w Siewierzu. Nie da się go zablokować
Małgorzata Goślińska
: http://wyborcza.pl/1,75248,14049768,Neofaszystowski_festiwal_w_Siewierzu...
Podczas imprezy wystąpią zespoły jawnie odwołujące się do hitleryzmu i nawołujące do nienawiści na tle rasowym. Ale policyjny pełnomocnik ds. ochrony praw człowieka nic w tej sprawie nie robi, bo nie ma konta na Facebooku
To nie będzie muzyka góralska, nie usłyszymy Chopina, Moniuszki ani "Roty", chociaż impreza nazywa się pierwszym polskim festiwalem muzyki narodowej.
Będą gatunki wywodzące się z czarnej Ameryki. Impreza nie ma nic wspólnego z miłością do ojczyzny, jakby chciał jej organizator (jest prywatny, a impreza jest zamknięta). - Celowo używa haseł patriotycznych, żeby wprowadzić w błąd. To skrajnie prawicowa scena, neonazistowska, a nawet bym powiedział neohitlerowska - mówi Wiktor Marszałek z antyfaszystowskiego stowarzyszenia Nigdy Więcej. Twierdzi, że policja ma wystarczające podstawy, by zablokować imprezę. - Jeden z zespołów został skazany za propagowanie treści faszystowskich na koncercie na Słowacji - mówi Marszałek.
Festiwal jest już reklamowany
Informacje o festiwalu są jawne, jest zapowiadany w internecie, od dwóch miesięcy ma profil na Facebooku. Podana jest data, po kolei przedstawiani wykonawcy. Wystąpią zespoły, które mają w nazwach na przykład dwie ósemki - akronim hitlerowskiego pozdrowienia (ósma litera w alfabecie to h). Ale nie trzeba znać symboli liczbowych, by rozszyfrować poglądy muzyków. Wystarczy obejrzeć okładki ich płyt, plakaty z koncertów, na których grali, czy filmy promujące festiwal. Znajdziemy tam znaki, które wszystkim kojarzą się jednoznacznie: swastykę, krzyż celtycki, trupią czaszkę SS. Jeśli to jeszcze nie jest jasne, można posłuchać, o czym śpiewają. Treści utworów są rasistowskie, antysemickie, wymierzone przeciwko homoseksualistom.
"To nie jest impreza masowa"
Środowiska antyfaszystowskie zaalarmowały mailowo urzędy wszystkich szczebli. - Nie możemy nic zrobić, bo nie jest to impreza o charakterze masowym - mówi Marta Szczerba, kierownik referatu oświaty, kultury i promocji w siewierskim urzędzie miasta. Co by zrobiła, gdyby mogła? Impreza masowa zaczyna się od tysiąca uczestników. Organizator musi ją wtedy zgłosić do urzędu. Zgłosić, a nie pytać o zgodę. - Możemy zabronić wydarzenia, jeśli łamie artykuł 256 Kodeksu karnego, jak to jest w tym przypadku - mówi Szczerba. Chodzi o publiczne propagowanie faszyzmu lub innego totalitaryzmu, nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych. Artykuł dotyczy również posiadania symboliki totalitarnej.
Organizator zgłosił 900 uczestników. A jeśli będzie ich więcej? Profil na FB polubiło 1,7 tys. ludzi. Szczerba zapewnia, że liczba będzie monitowana przez sprzedaż biletów. Część osób może jednak wejść za darmo.
"Myśleliśmy, że to ma być koncert hiphopowo-rockowy"
Tak wielkiej imprezy nacjonaliści w Polsce jeszcze nie mieli. Trzydniowy festiwal, planowali go od roku. "Po prostu musi wypalić" - mówi jeden z uczestników w wywiadzie internetowym. Regulamin zakłada jednak zmianę lokalizacji i w ogóle jego odwołanie. Póki co z FB został usunięty pierwszy oficjalny klip - tylko tutaj padała informacja o miejscu festiwalu. To ośrodek wypoczynkowy Zajazd Leśny w Siewierzu. Też dostał mail z ostrzeżeniem.
- Sprawdzamy listę wykonawców. Myśleliśmy, że to ma być koncert hiphopowo-rockowy, tak nas zapewniali organizatorzy - mówiła nam we wtorek Zuzanna Guzik, menedżer Zajazdu Leśnego. W środę umowę wynajmu ośrodka analizowali prawnicy. Do piątku powinno być wiadomo, czy da się ją zerwać.
Policja: Nie znamy intencji uczestników
- Zgłaszamy sprawę na policji - mówi Krzysztof Kozieł, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Będzinie. Co na to policja? Pełnomocnik ds. ochrony praw człowieka w śląskiej komendzie wie, że festiwal się odbędzie, ale niewiele więcej. Nie może obejrzeć profilu festiwalu na FB, bo nie jest zarejestrowany w tym portalu. Nie poprosił o pomoc stowarzyszenia Nigdy Więcej, które zebrało bogaty materiał na temat wykonawców. Oglądał tylko stronę internetową i uważa, że sprawa jest skomplikowana. - Nie znam intencji uczestników - mówi Krzysztof Kazek.
- W Niemczech za użycie symboliki charakterycznej dla grup skrajnie prawicowych takiej jak np. krzyż celtycki czy totenkopf w przestrzeni publicznej natychmiast wyciągane są konsekwencje prawne. U nas kwalifikowane jest to zawsze jako brak znamion przestępstwa. Państwo nie powinno dopuszczać do tego rodzaju wydarzeń, bo ten ruch ekstremistyczny będzie eskalował - mówi Marszałek.
Już wiadomo, że kolejny festiwal organizowany jest w Ostródzie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Ptaku
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. SZCZUŁA WYBORCZA, SZCZUŁA I ZASZCZUŁA
Festiwal "Orle Gniazdo" wylatuje z Siewierza
W Siewierzu 28 czerwca na terenie Zajazdu Leśnego miał się odbyć
festiwal muzyki narodowej "Orle Gniazdo". Miał ale się nie odbędzie. Po
protestach, które napływały do Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta i
Gminy Siewierz, a także do Zajazdu Leśnego, właścicielka zajazdu zerwała
umowę z organizatorami festiwalu.
Informujemy, że odstępujemy od realizacji umowy wynajmu terenu naszego
ośrodka na organizację Festiwalu "Orle Gniazdo" - poinformowała Zuzanna
Guzik, menadżerka Zajazdu Leśnego w Siewierzu.
- Umowa na organizację Festiwalu "Orle Gniazdo" zawarta została z
osobą prywatną, dlatego nie posiadaliśmy informacji o ideowym
charakterze imprezy, aż do momentu ujawnienia listy wykonawców przez
organizatora festiwalu "Orle Gniazdo" na jego stronie internetowej.
Mimo to festiwal "Orle Gniazdo" się odbedzie, ale w innym miejscu. Na
oficjalnej stronie Festiwalu "Orle Gniazdo" na portalu społecznościowym
Facebook organizatorzy napisali:
" W związku z oszczerczą nagonką medialną przeciw festiwalowi
tożsamościowemu - "Orle Gniazdo" odbędzie się w innym miejscu. Dokładne
miejsce, które zaoferował nam jeden z mieszkańców Siewierza podamy drogą
mailową wszystkim, którzy zakupili lub zakupią bilety przez Internet
(...) Nie pomoże donosicielstwo, układziki, media. Szechter i
11listopada.org może sobie odwoływać, co najwyżej Festiwal Woodstock.
Szczegóły i kulisy nagonki na Orle Gniazdo będziemy ujawniać (..)".
Przypominamy.
Kilkadziesiąt maili oraz listów sprzeciwiających się festiwalowi "Orle Gniazdo" - który reklamowany jest jako festiwal muzyki narodowej - trafiło do Urzędu Miasta i Gminy Siewierz, Starostwa Powiatowego w Będzinie, a także do Zajazdu Leśnego, gdzie festiwal Orle Gniazdo miał się odbyć. Protestujący pisali, że nie chcą festiwalu "Orle Gniazdo", który - ich zdaniem - ma zabarwienie rasistowskie.
Sprawą festiwalu zajęła się także policja, która otrzymała oficjalne pismo w tej sprawie od Starostwa Powiatowego w Będzinie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. bezczelność bolszewicka GW
Wyprosili neofaszystów. Co z festiwalem Orle Gniazdo?
Nie policja, nie urzędnicy, ale właściciel Zajazdu Leśnego w Siewierzu wyrzucił organizatorów festiwalu Orle Gniazdo. Gdzie się teraz podzieją neofaszyści ze swoją "narodową muzyką"?
Pierwszy polski festiwal muzyki narodowej miał się odbyć pod koniec czerwca w Siewierzu. Miały wystąpić zespoły jawnie w tekstach piosenek i symbolice propagujące neonazizm. Organizatorzy zapraszali na imprezę oficjalnie, ale ukrywali dokładną lokalizację. Miejsce wyśledzili aktywiści ze środowisk antyfaszystowskich. Miał to być Zajazd Leśny, rodzinny ośrodek wypoczynkowy nad zalewem. Wysłali do właściciela alarmujące maile. Ostrzeżenia dostały także policja i urzędy wszystkich szczebli. Urzędnicy siewierscy nic nie mogli zrobić, bo impreza nie jest masowa, zapowiadanych było 900 uczestników. Policjanci dotąd badają sprawę, nie wiadomo, czy pełnomocnik ds. ochrony praw człowieka zdążył już założyć konto na Facebooku, które pozwoliłoby mu przefiltrować ideologię organizatorów festiwalu.
Zajazd Leśny po kilku dniach analizowania umowy najmu ośrodka postanowił ją zerwać. - Umowa zawarta została z osobą prywatną, dlatego nie posiadaliśmy informacji o ideowym charakterze imprezy aż do momentu ujawnienia listy wykonawców przez organizatora na jego stronie internetowej. Nie identyfikujemy się i nie wspieramy żadnych skrajnych ruchów i postaw ideologicznych, zwłaszcza naruszających normy polskiego prawa - oświadczyła dzisiaj Zuzanna Guzik, menedżerka ośrodka.
Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,14070675,Wyprosili_neofaszystow__Co_z_festiwalem_Orle_Gniazdo_.html#ixzz2VoJqR4vJ
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. dla Czerskiej to są neofaszyści i tak wmawiają innym
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Projekt Kedyw tworzą trzej
Projekt Kedyw tworzą trzej warszawscy artyści z nurtu podziemnego hip hopu: Rico (muzyka/słowa), Lucjan Siemaszko (słowa) oraz Symon (słowa).
Utwór „Miasto Feniksa", którego są autorami, odwołuje się do historii Warszawy.
To odniesienie do wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim. Raperzy chcieli we własny sposób wyrazić szacunek osobom związanym z walką o wolność ich miasta.
Wszyscy trzej działają w kręgu tego rodzaju muzyki od końca lat dziewięćdziesiątych. Mają na swoim koncie kilkanaście, wydanych własnym sumptem, płyt w niezależnym obiegu. Pojawiali się gościnnie na oficjalnie wydawanych składankach. Występowali na żywo wraz z różnymi artystami, również z tak zwanej „legalnej" sceny rap w Polsce.
Scratche wykonał DJ Cube, a nad całością mixu i masteringu czuwał MłodyGrzech z WJ Studio.
Projekt okładki stworzył Piotr Margas z firmy Oneshot design.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. http://www.festiwalorlegniazd
http://www.festiwalorlegniazdo.pl/
W związku ze wczorajszym artykułem w "Dzienniku Zachodnim" powtórzonym w kilku mediach zamieszczamy nasz komentarz:
1.Już w pierwszym zdaniu zawiera się manipulacja jakoby "Festiwal od
samego początku wzbudza kontrowersje i sprzeciwy" Autorka zapomniała
dodać, że owe sprzeciwy powstały w środowisku gejowskim związanym z
Gazetą Wyborczą, a akcję zainicjowało tzw. Porozumienie 11listopada we
współpracy z niemiecką organizacją przestępczą.
2.Kolejna manipulacja to słowa "Festiwal sprawdzano bardzo dokładnie".
Kto i w jakim celu dokładnie sprawdzał Festiwal? Co oznacza słowo
"sprawdzał"? Czy dziennikarka wie o jakichś niezgodnych z prawem
działaniach urzędników?
3.Uczestnikiem Festiwalu może zostać jedynie
osoba, która zakupiła bilet lub została zaproszona przez Organizatorów.
nie są prawdziwe opinie rzekomych uczestników przytaczane w tekście.
4.Urzędnicy katowickiego Urzędu Miasta nie mają żadnych kompetencji do wydawania decyzji dotyczących Festiwalu.
Kolejne formalne sprostowanie zostało wysłane do redakcji DZ.
że ostateczny termin internetowej przedsprzedaży biletów na Festiwal
Orle Gniazdo to 23 czerwca. Później nie będzie już możliwości kupna
biletów przez internet.
2.Bilet można kupić przez naszą stronę internetową www.festiwalorlegniazdo.pl lub bezpośrednio przez link https://sklep.przelewy24.pl/
Portale i profile internetowe:
Gazety, kanały TV, ziny, :
Sklepy, księgarnie i producenci:
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. Gajzeta poszczuła i efekt :) festiwal w Katowicach
28-30.06.2013 KATOWICE
Największy w Polsce koncert patriotyczny! Najlepszy początek wakacji! Musisz tam być!
Wystąpią: All Bandits, Basti, Enceha, Irydion, Andrzej Kołakowski, Legion Twierdzy Wrocław, Ludola, Nessuna Resa, Nordica, Obłęd, Old Firm, Ptaku, Rete, Stalag, Tormentia, Troublemaker Gemer, Utolso Vedvonal, Wilcze Stado
Kontakt: festiwalog@gmail.com
Szczegółowe info : http://www.festiwalorlegniazdo.pl/
Tormentia - Żołnierz Westerplatte
All Bandits - Chwała Bohaterom
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. 28-30.06.2013
28-30.06.2013 KATOWICE
Największy w Polsce koncert patriotyczny! Najlepszy początek wakacji! Musisz tam być!
Wystąpią: All Bandits, Basti, Enceha, Irydion, Andrzej Kołakowski, Legion Twierdzy Wrocław, Ludola, Nessuna Resa, Nordica, Obłęd, Old Firm, Ptaku, Rete, Stalag, Tormentia, Troublemaker Gemer, Utolso Vedvonal, Wilcze Stado
Kontakt: festiwalog@gmail.com
Szczegółowe info : http://www.festiwalorlegniazdo.pl/
POLUBCIE NASZĄ FACEBOOKOWĄ STRONĘ:
https://www.facebook.com/FestiwalOrleGniazdo
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. Festiwal Orle Gniazdo –
Festiwal Orle Gniazdo – relacja
http://www.autonom.pl/?p=6216
W
dniach 28-30.06 odbył się Festiwal Orle Gniazdo. Była to pierwsza tego
typu impreza w Polsce, która dla organizatorów była wielkim wyzwaniem.
Nagonka wytworzona wokół festiwalu spowodowała, że nie odbył się on w
pierwotnie ustalonym miejscu i musiał zostać przeniesiony. Pomimo wielu
trudności m.in. z dojazdem, udział w nim wzięło kilkuset uczestników,
wśród których nie zabrakło zagranicznych gości, min. spora grupa
Czechów, Słowacy, Węgrzy, Włosi, Francuzi a nawet Norwegowie.
W klika godzin po przybyciu na miejsce, zwykłe pola zamieniły się w
tętniące życiem miasteczko namiotowe. Oczekiwanie na rozpoczęcie się
koncertów umilały liczne rozmowy ze znajomymi oraz rozeznanie terenu. W
pierwszym dniu festiwalu wystąpili m.in Ptaku, Basti, Irydion oraz
węgierski zespół h8corowy Utolsó Védvonal. Ten ostatni był niewątpliwie
gwiazdą wieczoru. Zagrany przez nich koncert był zwieńczeniem piątkowych
występów i wprowadził wszystkich w dobry nastrój.
Po nocy spędzonej w namiotach nastał drugi dzień festiwalu. Zebrane w
czasie snu siły pozwoliły uczestnikom m.in. na udział w konkursie
przeciągania liny, które poprzedzały kolejne koncerty. W między czasie
można było również coś przekąsić lub wybrać się do sklepu, gdzie
życzliwi miejscowi, z uśmiechem na ustach podejmowali rozmowy z
uczestnikami. Często padały pytania “O której dziś zaczynacie?”, albo
stwierdzenia, że “fajna ta wasza impreza”, co ukazuje, że mieszkańcom
tamtejszych terenów nie przeszkadzała nasza obecność, a wręcz
przeciwnie. Pomimo tego, w czasie trwania całego festiwalu liczba
patroli policyjnych wokół tego miejsca była bardzo duża. “Niestety”
jednak było tak spokojnie, że nie musieli oni interweniować.
Sobotnie koncerty rozpoczął po godzinie 15 występ zespołu Wilcze
Stado. Następnie zagrali: Rewolta, Prawy Prosty, Legion Twierdzy
Wrocław, Old Firm, All Bandits, Nessuna Resa, Obłęd i Tormentia. Był to
niewątpliwie najlepszy dzień festiwalu, pełen wspaniałych występów.
Każda kapela dała z siebie wszystko jednak na największą uwagę zasługują
te ostatnie. Zespół Nessuna Resa dał naprawdę znakomity koncert, pełen
włoskiego temperamentu, który rozgrzał zgromadzonych i zapewnił dobrą
zabawę. Podobnie było w przypadku występów Obłędu i Tormentii, które
zakończyły kolejny dzień imprezy.
Razem z nastaniem niedzieli, nadszedł ostatni dzień festiwalu. Dla
niektórych zakończył się on już w godzinach porannych ze względu na
daleką podróż powrotną do domu. Pozostała część wysłuchała jeszcze
występów kapel Stalag oraz Nordica, które były podsumowaniem 3-dniowego
festiwalu.
Podsumowując całokształt FOG, pochwała należy się organizatorom,
którym mimo wielu przeciwnościom udało się go zrealizować. Cieszy
również fakt, że po raz kolejny udowodniono przeciwnikom, że nie mają
racji, a wizja i czarny scenariusz przebiegu takiej imprezy są tylko
tworem ich bujnej wyobraźni. Pomimo tego, ze nie zagrały wszystkie
zapowiadane kapele festiwal na bardzo duży plus. Miejmy nadzieję, że
Festiwal Orle Gniazdo będzie kontynuowany w kolejnych latach.
tekst i zdjęcia: Bijela
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. zdjęcia z facebooka
https://www.facebook.com/FestiwalOrleGniazdo?directed_target_id=0
) 5 zdjęć do albumu „Orle Gniazdo 2013”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. Paweł Zyzak: Grad
Paweł Zyzak: Grad "neonazistów". Kilka słów na marginesie Festiwalu Orle Gniazdo
Dziennikarz zaś nie jest od tego, by inspirować lub być
inspirowanym przez ABW czy władze. Obojętnie czy jest antykomunistycznym
„lewakiem”, czy antyniemieckim „nazistą”, jeśli nie wie, o czym pisze,
niech pisze wiersze.
Głośno ostatnio o zagrożeniu „faszyzmem”,
„neofaszyzmem” i „neonazizmem”. Źródło tych informacji tkwi w
najpoczytniejszym dziś dzienniku ogólnopolskim. Informacje skomponowane
są w ten sposób, aby czytelnik nie miał bladego pojęcia, z kim lub z
jakim zjawiskiem ma do czynienia. Propagandowy wróg ma straszyć, a kontekst słowny, w jaki zostanie ubrany, musi przywoływać na myśl zbrodnie Holokaustu.
Merytoryczna krytyka propagandy prorządowego dziennika mija się z
celem, niemniej warto przypomnieć, że eksterminację narodu żydowskiego
planowali nie brytyjscy, włoscy czy duńscy faszyści, ale niemieccy
narodowi socjaliści. Zatem naziści. Niedawno do walki z polskimi
„faszystami” vel „neonazistami” wykorzystany został Zygmunt Bauman,
profesor i postmodernista, którego biografia ma prawo kojarzyć się z
NKWD, a zatem i GUŁAG-iem.
Początkiem czerwca w katowickich mediach, a potem także w ogólnopolskich, eksplodowała sprawa Festiwalu Orle Gniazdo.
Impreza została zaplanowana na koniec miesiąca w Zajeździe Leśnym w
Siewierzu. Na scenie miały wystąpić zespoły rockowe z Polski, Węgier i
Włoch oraz polscy raperzy. Repertuar przewidywał piosenki o treści
narodowej, kibicowskiej, patriotycznej, antykomunistycznej i
antysystemowej. Taki festiwal, podobnie jak Marsz Niepodległości, jest
wydarzeniem symptomatycznym. Wśród młodych ludzi o przekonaniach
narodowych narodziła się potrzeba zjednoczenia, którą realizują nad
wyraz aktywnie.
Państwo reaguje więc wrogo wobec niekontrolowanej siły, już teraz
politycznej. Wydarzenia z 11 listopada 2012 roku nie pozostawiają w tej
kwestii złudzeń. Przeciwko narodowcom, a także ich sympatykom,
wykorzystuje się wszelkie dostępne narzędzia, od pałek policyjnych po
szykany sądowe i administracyjne. Niebagatelną w tym zestawie rolę
odgrywają media, dziwnie bardziej spolegliwe wobec władz politycznych
aniżeli obywateli. W tak dobranym gronie powstają scenariusze akcji w
rodzaju: „Marsz na marsz!”.
Marsz na festiwal
5 czerwca główny katowicki dziennik poinformował, że otrzymał
e-maile „oburzonych tym wydarzeniem mieszkańców”. Niedokonanym jeszcze
rzecz jasna Orlim Gniazdem. Po lekturze artykułu opublikowanego
przez Ewę Sauer nie było wciąż wiadomo, jak wiele owych e-maili
wpłynęło i czy była to grupa reprezentatywna dla wszystkich mieszkańców.
Musieliśmy autorce zaufać. „Mieszkańcy protestują, a władze Siewierza
rozkładają bezsilnie ręce…” – skonkludowała.
Równolegle albo i wcześniej środowiska przeciwne Marszowi
Niepodległości, głównie lewicowe, wezwały na swej stronie internetowej
do bojkotu festiwalu pod hasłem: „Odwołujemy neonazistowski festiwal
»Orle Gniazdo«!”. Apel do złudzenia przypominał treść sms-a, który
otrzymał ponoć dziennik: „To oburzające, by w kraju tak dotkniętym przez
ideologię nazizmu odbywały się takie wydarzenia”. Aby ułatwić akcję
obywatelską, organizacje kryjące się za portalem 11listopada.org
stworzyły listę adresową z danymi Zajazdu Leśnego, burmistrza Siewierza,
starostwa powiatowego w Będzinie oraz lokalnej telewizji, poprzedzoną
poleceniem: „Dzwońcie i piszcie maile do ośrodka w którym nacjonaliści
organizują festiwal”.
10 czerwca główny dziennik katowicki i sekundujący mu główny
ogólnopolski ogłosiły triumfalnie: Wyprosili neofaszystów. Co z
festiwalem Orle Gniazdo? Do wspomnianych urzędów i zajazdu trafiło
„kilkadziesiąt” listów protestantów, a sprawą zajęła się policja śląska.
Teraz naprzeciw „nacjonalistycznym” „neonazistom” stali już nie tylko
„mieszkańcy”, „obywatele”, dziennikarze, bezradne władze regionalne, ale
i MSW oraz… ABW. I to ci ostatni, o czym zainteresowane sprawą media
już nie poinformowały, „doradzili” właścicielowi zajazdu zerwanie umowy z
organizatorami festiwalu. Perswazja musiała być mocna (albo
obiecująca), skoro właściciel naraził się na zapłacenie „neonazistom”
odszkodowania w wysokości kilkunastu tysięcy złotych.
Zegar tyka
Do rozpoczęcia festiwalu pozostały niecałe trzy tygodnie.
Organizatorzy, których również nawiedziła ABW, zostali bez sceny i
dachu nad głowami. Oświadczyli niemniej, że festiwal i tak się odbędzie.
Czujne media poczęły więc spekulować gdzie i czy może w Katowicach. Z
nutą zawodu pisały, że „narodowcy (…) szczegóły starają się utrzymać w
tajemnicy”. Bezradna była policja, bezradni byli znów urzędnicy.
Obiecali jednak przeciwdziałanie.
28 czerwca wsiedliśmy z kolegami w samochód i postanowiliśmy odszukać
przebiegłych „neonazistów”. W Siewierzu nasz informator przekazał nam,
byśmy się kierowali na północny-zachód. Okazało się, że przed nami
jeszcze dobre 70 km drogi. Niespodziewanie wjechaliśmy do województwa
łódzkiego, a naszym oczom ukazał się widok bezkresnych pól i łąk. Pośród
tego krajobrazu rozstawiono scenę koncertową, do której prowadziły
niskiej jakości drogi gruntowe. Ogrodzonemu niechlujnie kawałkowi pola
przyglądali się starsi wiekiem wieśniacy, sterani życiem i panującą tu
biedą.
Komenda Główna Policji dowiedziała się o imprezie dzień wcześniej, z
lokalnej komendy. Teraz wysuszony kawałek pola objeżdżały radiowozy.
Bystre oczy policjantów wędrowały na rejestracje samochodów, twarze
wędrujących i zajętych rozmową „neonazistów” oraz ogromny namiot na
środku zakrzaczonego pustkowia.
W namiocie po godzinie 19 swój występ rozpoczął raper Ptaku, znany z
piosenki Spłoną wozy TVN-u. Zagaił publiczność: „Co nas łączy? Dlaczego
tu jesteśmy?”. „Jesteśmy Polakami” – odparła publika i impreza ruszyła.
„Neonaziści”, czyli współcześni „narodowi socjaliści”, wyrażali m.in.
krytykę socjalizmu, to jest komunistów, którzy pozabijali ich idoli:
Pileckiego i „Roja”. Pomstowali na obecny rząd, sprzyjające mu media,
„okrągły stół” itd.
Muzycy związani ze środowiskami narodowymi: MW i ONR, przyciągnęli
narodowców z Czech, Słowacji, Węgier, Włoch, Litwy, Francji, a nawet
Norwegii. O zgrozo, do rytmu klaskali tubylcy. Na straganie można był
zakupić szalik z godłami Polski i Węgier, książkę o generale Franco
pióra Adama Wielomskiego i płyty z utworami zespołów. Summa summarum
festiwal w szczerym polu zakończył się bez wystrzału z broni
gładkolufowej, a my wyjechaliśmy stamtąd żywi i nawet nie staliśmy się
„neonazistami”.
Ewolucja
Na festiwalu nie postała żadna dziennikarska noga, żaden polityk,
który ogłosił prywatną wojnę z „faszyzmem” – oczywiście jeśli miał przez
to na myśli mano a mano, a nie wysługiwanie się armatkami wodnymi – nie
mówiąc o tzw. ekspertach. Na studiach uczestniczyłem w bardzo ciekawym
wykładzie na temat współczesnych ugrupowań narodowych i organizacji
neopogańskich. Festiwal taki jak Orle Gniazdo jest doskonałym miejscem,
aby sprawdzić, jak narodowcy, kibice i neopoganie ewoluowali na
przestrzeni ostatnich 20 lat. Moim zdaniem znacznie, wydostając się z
okowów sekciarstwa i agresji.
Retoryka patriotyczna, wzrost wiedzy historycznej i ideowej,
wyparły z grup narodowych nieznośne „jajcarskie” przyśpiewki o Hitlerze.
W gronie kibiców nastąpił radykalny wzrost świadomości obywatelskiej,
który okiełznał do pewnego stopnia przemoc. Również neopogaństwo
położyło nacisk na treści patriotyczne. To ostatnie jednak w
laicyzującym się obecnie świecie ma dużego sojusznika. Neopogaństwo,
kiedyś wyłącznie słowiańskie, teraz polskie, chyba w duchu popularnych
książek fantasy, nabiera cech skandynawskich: Thor wypiera Peruna…
Poza tym, jeśli Agressiva 88 zmienia nazwę na Nordica, kibice
ochraniacze na zęby zamieniają na antykomunistyczną flagę, ONR-owcy
„flejersy” na garnitury i uczą się polityki, ja widzę w tym ewolucję, a
nie rozrost faszyzmu. Polityka cywilizuje, ale czasem niestety
do skrajności… Były ONR-owiec ma większe zadatki na dobrego obywatela
niż były stażysta w mediach mainstreamu, gdzie zachodzi proces odwrotny
do wychowawczego.
Nie wdaję się w ocenę ruchu narodowego. Tak jak republikański i
związkowy ma prawo w zdrowym społeczeństwie istnieć. Dziennikarz zaś nie
jest od tego, by inspirować lub być inspirowanym przez ABW czy władze.
Obojętnie czy jest antykomunistycznym „lewakiem”, czy antyniemieckim
„nazistą”, jeśli nie wie, o czym pisze, niech pisze wiersze.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl