Generał Broni Stanisław Maczek, pierwszy czołgista Rzeczypospolitej

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

 

Sto dwadzieścia  jeden lat temu w dniu 31 marca 1892 roku urodził się w  Szczerzecu powiatu Lwowskiego jeden z najwybitniejszych polskich  dowódców,
 
                                      Generał Broni, Stanisław Władysław  Maczek, "Baca"

 

 

 

 

 

 

 

 

Legionista. Uczestnik wojny bolszewickiej, Wojny Obronnej, II Wojny Światowej.Od 14 listopada 1918 roku w Wojsku Polskim. W czasie II Wojny, kiedy był potrzebny Aliantom z "zachodu" uchodził za najwybitniejszego dowódcę kawalerii pancernej.
W czasie wojny z bolszewikami, finansowanej przez międzynarodowy kapitał: niemiecki, żydowski,"Wall Street" bierze udział w obronie Lwowa jako dowódca Batalionu krośnieńskiego w randze porucznika. Odnosi sukcesy w bitwach pod Ustrzykami, Chyrowem i Felsztynem. W kwietniu 1919 roku dowodzi lotną kompanią wchodzącą w skład 4 Dywizji Piechoty Generała broni Franciszka Aleksandrowicza. Bierze udział w wojnie polsko bolszewickiej w stopniu majora dowodząc Batalionem Szturmowym wchodzącym w skład I  Dywizji Kawalerii Generała Juliusza Rómla. Broni ponownie Lwowa przed bolszewikami.
 
  W 1938 roku Pułkownik Dyplomowany Stanisław Maczek, zostaje dowódcą 10 Brygady Kawalerii, zmotoryzowanej jednostki Wojska Polskiego.
W Wojnie Obronnej, 10 Brygada Kawalerii Pułkownika Maczka wchodziła w skład Armii Kraków, pod Generałem brygady. Antonim Szyllingiem. Po napaści bolszewików na Polskę w dniu 17 sierpnia, w wyniku wcześniejszych ustaleń Stalina z Hitlerem i IV rozbiorem Polski,  10 Brygada Kawalerii Pana Generała Maczka otrzymała rozkaz wycofania się na Węgry. W dniu 19 września 1939 roku  jednostki 10 Brygady Kawalerii, przekroczyły granicę na Przełęczy Tatarskiej w  Karpatach. Niedobitki 10 Brygady Kawalerii z Generałem Maczkiem zostały internowane.
Musimy podziękować i dziękować zawsze braciom Węgrom za piękny gest wobec Polski. Węgrzy nie " widzieli" jak Pułkownik Maczek paraduje po Budapeszcie, legalnie w polskim mundurze z odznaczeniami. wyjeżdzając do Paryża.
 
W dniu 21 października 1939 roku Pułkownik Stanisław Maczek znajduje się w obozie  Generała Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza w Paryżu. Mianowany do stopnia generała. Obejmuje w dniu 24 września 1939 roku kierownictwo  ośrodka formowania Wojska Polskiego w Coetquidan. Juz w 1940 roku dowodzi 10  Brigade Motorisee Polonaise. Uczestniczy w walkach we Francji.Wojsko Polskie pod dowództwem Generała Maczka było bardzo źle traktowane przez Francję i Francuzów. Francuzi,  jeszcze żyli nadzieją, że Linia Maginota ich uchroni. Kidy Francuzi uciekali z twierdzy Maginota, 10 Brygada Pancerna pod Generałem Maczkiem, rozbiła z 16 na 17 czerwca niemieckie jednostki pancerne. Polacy zdobyli Montbard w regionie Burgundia, w departamencie Côte-d'Or w celu osłony odwrotu francuskiego korpusu przez Kanał Burgundzki,.
 
 "Wielka Francja", przygotowywała swoje córy Koryntu z Placu Pigal na przyjęcie Hitlera jego aryjczyków. Francuzi na wyprzódki i wyścigi przygotowywali listę Żydów i komunistów do eksterminacji w obozach smierci, jako podarek dla Führera und Reichskanzler.
 
Wobec klęski Francji, 10 Dywizja jest za słaba aby przebić się do Anglii.
 
Generał Stanisław Maczek w przebraniu Araba, opuszcza Francję. Przez Portugalię udaje się do Wielkiej Brytanii. Za walki we Francji z rąk Naczelnego Wodza, Generała Władysława Sikorskiego, otrzymuje Krzyż Virtuti Militari IV klasy. Początkowo dowodzi 10 Brygadą  Kawalerii Pancernej, która w 1942 roku zostaje przeformowana i przemianowana na I Dywizje Pancerną. Dywizja Generała Stanisława Maczka, bierze udział w Walkach w Normandii.
 Wiedzą,Słowiańską inteligencją, brawurą, sztuką wojenną popisuje się pod Falaise-Chambois w dniach 7-22 sierpnia 1944 roku.
 
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ed/Macz5.jpg/800px-Macz5.jpg
 

 

Dywizja bierze do niewoli 5113 jeńców, niszczy 55 czołgów, 44 działa polowe, 38 samochodów pancernych i 207 pojazdów mechanicznych.  Straty.  Wśród rozbitych niemieckich dywizji była 2. Panzer Division, z którą "maczkowcy" bili się w 1939 pod Wysoką. Generał otrzymuje gratulacje od marszałka polnego British Army,  Bernarda Law Montgomery, 1. wicehrabi Montgomery of Alamein,  Monty . Pod Falaise, po dziesięciu dniach niezwykle ciężkich, krwawych walk, Generał Maczek nie zapomni powiedzieć swoim oficerom:
 
"Gdy idzie o życie i krew żołnierską trzeba nauczyć się skąpstwa".
 
Po Bitwie pod Falaise, dywizja bierze udział w walkach we Flandrii. Zdobywa i wyzwala kolejne Miasta  Ypres, Passchendale, Roulers, Thielt,  Bredę w Holandii. Mimo zwycięstw, Dywizja Generała Stanisława Maczka ponosi straty. Nie otrzymuje żadnego wsparcia od wojsk alianckich. Anglicy kolejny raz udowadniają, że nie zamierzają walczyć na terenie kontynentu.Ostatni etap kampanii to niemieckie Wilhelmshaven, gdzie poddało się generałowi Maczkowi dowództwa twierdzy i bazy Kriegsmarine, floty "Ostfrisland", 10 dywizji piechoty i 8 pułków piechoty i artylerii.  Liczebnie: 2 admirałów, 1 generał, 1900 oficerów i 32 000 szeregowych.  Zdobycz Polaków objęła: 3 krążowniki, 18 łodzi podwodnych, 205 mniejszych okrętów wojennych i pomocniczych, 94 działa forteczne, 159 dział polowych, ogromne ilości amunicji oraz zmagazynowane zapasy żywności dla 500 000 żołnierzy na 3  miesiące. W czasie swej misji bojowej w Europie, I Dywizja Pancerna dowodzona przez Pana Generała Maczka, traci 5000 żołnierzy. Mimo dużych strat, bez pomocy wojsk alianckich, żołnierze generała Maczka mogą się pochwalić 20 000 zabitych i wziętych do niewoli Niemców.
 
Za swe wyczyny otrzymał:
 
 Krzyż Złoty, Medaille Commemorative Francaise de la Guerre 1939-1945, Order Wojenny Virtuti Militari klasy III, Krzyż Złoty, Grand Officier de l'Ordre de la Couronne avec palme, Croix de Guerre 1040 avec palme, Order of the Bath Commander, Distinguished Service Order, Legion d'Honneur Commandeur, Croix du Guerre z palmą, Orde van Oranje Nassau klasy III.
Po zakończeniu II Wojny Światowej bojąc się prześladowań komunistów, bolszewików, żydokomuny, która pozbawiła go obywatelstwa polskiego, zostaje na obczyźnie.
Zamieszkał w Szkocji w Edynburgu. Nie mając emerytury Polski Generał Broni wyzwoliciel północnej Francji, Belgii, Holandii, podejmuje prace kelnera w restauracji, hotelu  "Learmouth" w Edynburgu.
W końcu lutego 1945 roku gen. Maczek został zaproszony ze szwadronem honorowym dywizji do Paryża, na uroczystość dekorowania francuskimi odznaczeniami., pod Łukiem Triumfalnym

http://img.audiovis.nac.gov.pl/PIC/PIC_37-529-1.jpg

 

W dniu  26 marca 1945, pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu został odznaczony Komandorią Krzyża Legii Honorowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

L'Ordre national de la Légion d'honneur

Przez wiele lat pełnił funkcję Kanclerza Kapituły Orderu Virtuti Militari.
 
W 80-lecie  urodzin Pana Generała,  wizytę złożył mu holenderski książę  małżonek Bernard von Lippe - Bisterfeld .Maż królowej Holandii Julianie.Ojciec królowej Beatrycze.
 

 

Bernhard Leopold Friedrich Eberhard Julius Curt Karl Gottfried Peter zu Lippe-Biesterfeld
 
W setną rocznicę urodzin, w 1994 roku,Prezydent Lech Wałęsa, odznaczył Pana Generała Orderem Orła Białego. Order zawiózł wiceminister obrony Romuald Szeremietiew. Po śmierci Pana Generała Stanisława Maczka,The  Independent napisał:
 
 "był uosobieniem doskonałego żołnierza, podkomendni nazywali go "Bacą", bo tak bardzo się o nich troszczył".
 
Na wniosek Obywateli Bredy, nadano mu obywatelstwo holenderskie.
Jest pochowany w Bredzie, na polskim cmentarzu.
 
Na zachodzie, postawiono Panu Generałowi Maczkowi setki pomników. W Polsce ani jednego. Czy dla tego, że bił bolszewików ?
 
"Tylko w Polsce było możliwe, by do roku 1995 gen. Stanisław Maczek w swojej ukochanej Ojczyźnie nie miał żadnego pomnika. Na szlaku bojowym generała w Europie Zachodniej stoi ponad 300 pomników. Ten w Warszawie, na Placu Inwalidów został wzniesiony za pieniądze i z inicjatywy żołnierzy Generała i ofiarnej ludności 44 miast na zwycięskim szlaku bojowym, od Edynburga do Wilhelmshaven. Państwo Polskie nie dołożyło nawet złotówki do budowy pomnika w Warszawie.
 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4d/Img_7186-_Plac_Inwalid%C3%B3w_w_Warszawie_-_pomnik_2.jpg/800px-Img_7186-_Plac_Inwalid%C3%B3w_w_Warszawie_-_pomnik_2.jpg

 

Plac Inwalidów w Warszawie.Pomnik 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka autorsktwa Jerzego Sikorskiego (rzeźba) i Andrzeja Kicińskiego (architektura). Pomnik powstał dzięki staraniom Zbigniewa Mieczkowskiego – założyciela Fundacji Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, prezesa Komitetu Budowy Pomnika 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Warszawie, autora książki ‘Żołnierze Generała Maczka’ ,’The soldiers of general Maczek in World War II’, (De soldaten van generaal Maczek).

 

 

Skromny Grób gen. Stanisława Maczka na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie
 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/43/Schuilnamen_Pools_militair_ereveld_Breda.JPG/800px-Schuilnamen_Pools_militair_ereveld_Breda.JPG

Tablica upamiętniająca polskich żołnierzy w Bredzie

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e9/Graven_Pools_militair_ereveld_Breda_-_overzicht_1.JPG/800px-Graven_Pools_militair_ereveld_Breda_-_overzicht_1.JPG

 

Groby polskich żołnierzy na cmentarzu w Bredzie
 
 
W dniu 19 maja 1945 roku w miasteczku niemieckim Haren, położonym w Dolnej Saksonii, Generał Stanisław Maczek i Jego żołnierze, na wniosek kolegów z II Korpusu Kanadyjskiego, stworzyli  tymczasowe lokum dla Polaków, jeńców byłych niemieckich obozów, żołnierzy którzy nie mieli dachu nad głową, bo w Polsce mieli nad głową topór komunistów.
W miasteczku mieszkało ca 5000 Polaków, w tym 1728  kobiet, dziewczyn uczestniczek Powstania Warszawskiego, więzionych w obozie  w Oberlangen,  Stalag VI C. Obóz został wyzwolony 18 kwietnia  1945 r. przez  patrol 3. szwadronu 10 Pułku Strzelców Konnych  I Dywizji Pancernej Generała Maczka*
Zgodę na utworzenie polskiego miasteczka wydał marszałek polny  British Army,  Bernard Law Montgomery, 1. wicehrabia Montgomery of Alamein,  Monty
Miasteczko początkowo nosiło nazwę Lwów,
Nazwę Maczków nadał miasteczku były dowódca Powstania Warszawskiego, Generał Tadeusz Bór -Komorowski. W Maczkowie były polskie nazwy ulic: Jagiellońską, Legionów, Mickiewicza, Łyczakowską.
Generał Stanisław Maczek kobiety, dziewczyny, harcerki z Powstania Warszawskiego wziął na etat swojej Dywizji, by mogły otrzymać prowiant, ubiór, mundury
 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d3/Stalag_VIc_liberation.jpg/800px-Stalag_VIc_liberation.jpg

 

Raport składa porucznik . harcmistrzyni, doktor  Maria Irena Mileska "Jaga"
 

 

porucznik harcmistrz  doktor geografii Maria Irena Mileska "Jaga"
 
Obóz w Oberlangen - zbiórka po wyzwoleniu przez oddział 2. pułku pancernego 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Pierwsza z lewej (w okularach) Janina Płoska - "Urszula Rakieta". Raport dowódcy 2. pułku pancernego ppłk Stanisławowi Koszutskiemu składa por. Maria Mileska "Jaga". Obok pułkownika stoi kpt. "Danuta" Halina Ter-Oganian - z biało-czerwoną opaską

http://www.1944.pl/img/wikibio/31403/Maria_Mileska_2.jpg

 

Wyzwolony Stalag w Oberlangen - po lewej kpt Halina Ter-Oganian "Danuta" - po prawej kpt. Maria Irena Mileska "Jaga"
 

 

 

 

 

 

Tak opisuje wyzwolenie obozu, Pani  Halina Nowak "Ama" łączniczka Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego

 

"...po południu siedziałam przed barakiem, snując marzenia jak to będzie, gdy znajdę się już po drugiej stronie drutów... Nagle zobaczyłam zbliżającą się od strony lasu kolumnę pojazdów wojskowych - nie niemieckich (...) przed drutami zatrzymał się samochód pancerny, z którego wyskoczył uzbrojony żołnierz w mundurze khaki, wystrzelił serię z pistoletu maszynowego w stronę wieży strażniczej i zawołał głośno: Czołem koleżanki!"
 

Halina Maria Nowak "Ama", "Chochlik", 211 pluton i sztab zgrupowania Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego.

 

 

Ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie , Ryszard Kaczorowski, w dniu 11 listopada 1990  awansował Stanisława Maczka  do stopnia generała broni

 

Posiadane odznaczenia:

Order Orła Białego(1994)
Order Virtuti Militari III, IV i V klasy
Order Odrodzenia Polski I i III klasy
Krzyż Walecznych
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami
Komandoria Legii Honorowej (Legion d’Honneur)
Croix de Guerre 1940 z palmami, Francja
Medaille Commemorative Francaise de la Guerre 1939-1945
Grand Officier de l’Ordre de la Couronne avec palme Belgia
Croix de Guerre z palmami Belgia
Komandoria Orderu Łaźni, Order of the Bath Commander,  Wielka Brytania
Distinguished Service Order
Orde van Oranje Nassau III klasy Holandia
 

Polska po 1945 roku nie kochała i nie kocha generała Stanisława Maczka. Polacy nie postawili panu generałowi, żadnego pomnika. Ten w Warszawie na Placu Inwalidów, został postawiony przez żołnierzy generała Stanisława Maczka.

Na szlaku bojowym pana generała Maczka w Europie pomników jest 300

 

końcem lat 70. prawie osiemdziesięcioletni gen. Stanisław Maczek wręczył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II swoje wspomnienia.



Wieczna Cześć  i Chwała Jego Pamięci

 

 

 

 

Ta droga dziekujemy Panu Michalowi Stanislawowi de Zeleskiewiczowi za wiele interesujacych wpisow na Jego blogu na BLOGMEDIA24.PL Dzieki systematycznemu przypominaniu przez Pana Michala znaczacych partii historii Polski mozemy przypomniec sobie wiele wydarzen I zapoznac sie z tymi ktorych akurat nie znamy. Jeszcze raz dziekujemy Panie Michale!
Redakcja Polish Club Online.

 

 

 

33 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Szanowny Panie Michale

dołączam się do podziękowań Redakcji Polish Club.
Pana opracowania historyczne są źródłem wiedzy dla bardzo wielu czytelników. Wystarczy popatrzeć na ilośc odsłon i pozycjonowanie w google Pana notek. Młodzi maja skąd czerpać wiedzę o historii Polski, jak wpisują w wyszukiwarkę hasło z nazwiskiem bohaterów Polski.

1. Dywizja Pancerna przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. W 1944 r. brała udział w inwazji sił alianckich w Normandii. Odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckich 7 Armii i 5 Armii Pancernej w tzw. „kotle”. Uczestniczyła także w wyzwalaniu Bredy oraz w zdobyciu niemieckiego Wilhelmshaven. „Bijcie się twardo, ale po rycersku” – mówił do swych żołnierzy gen. Maczek po wkroczeniu do Niemiec wiosną 1945 r.

Po wojnie osiadł na stałe w Szkocji, a ponieważ nie przysługiwała mu emerytura, pracował m.in. jako barman. W 1946 r. pozbawiony został obywatelstwa polskiego, które zostało mu przywrócone w 1971 r.

W 1990 r. otrzymał awans do stopnia generała broni, a w 1992 r. został kawalerem orderu Orła Białego. Na wniosek mieszkańców Bredy nadano mu honorowe obywatelstwo Holandii.

W Polsce nie ma żadnego pomnika i pod ta władzą nie będzie miał. Postsowiecka władza uznaje tylko generałów, którzy szli z Armią Czerwoną , a po wojnie utrwalali władzę sowiecką w Polsce.

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

2. Szanowny Panie Michale :)

wielkie słowa podzięki....:) za WSZYSTKO
Zofia z Budrysami,wierni Pana czytelnicy...
serdeczne pozdrowienia i podziękowania :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Pięknie dziękuję za miłe słowa.
Sukces to przede wszystkim Pani, Blogmedia. Ja zawsze podaje, że pisze dla Blogmedia.




 Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

4. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Bardzo mi miło. W końcu niech Pani zdradzi tajemnice,
Zofia czy Sonia.



 Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

5. Zofia panie Michale:)

Sonia,tak mówiły pewne panie w Niemczech, na Ukrainie Zonia...a ja jestem Zofia :)
serdeczności ... z pozdrowieniami...:)
Zofia to imię,które Babcia wymogła na Rodzicach/na pamiątkę pani Zofii z Mościsk/
Dzięki Panu ,potwierdziłam po latach,ze Mościska ,to nie baśń rodzinna a Pani Zofia ...To wielka ale i tragiczna prawda,zakończona śmiercią w Obozie...Dzięki Panu,również dowiedziałam się,że pani Janina Jej córka mieszkała w Warszawie,gdzie też umarła...a więc
wróciła do rodzinnego miasta...miasta ,z którego pochodziła część Jej rodziny...
Nie doczekały tego ani moja Babcia ani Mama,ale
wierzę ,że cieszą się siedząc gdzieś na niebieskiej chmurce...
Po Pana notatce,znalazłam w starej książce bilecik informujący o ślubie pani Janki
jeszcze raz serdeczności dla Pana i Pańskiej Rodziny...
PS
dzieje w przybliżeniu przyjażni młodej warszawianki i młodej dziedziczki z Mościsk...starałam się opisać na stronach ND Forum-Dzień Dobry Polsko,gdzie spędziłam cudowne lata i miesiące...i gdzie zostali moi drodzy Przyjaciele,Admin i wielu Innych ...a Kasia była jedną z Tych...z którymi nigdy nie rozstaję się ...mentalnie :)AnnaE to również piękna i serdeczna pamięć
przeszkoda techniczna spowodowała nasze rozstanie techniczne,ale nigdy nie emocjonalne...na zawsze zostaną w moim sercu ...:)
pozdrowienia :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

6. Pani Gość z Drogi,

Szanowna Pani Zofio,

Proszę wybaczyć
Spytałem ze względy na Pani adres. Jakiś czas temu do automatycznej wyszukiwarki opisałem "Gość z Drogi"
Bardzo mi się podoba Pani pseudonim "Gość z Drogi"

Uklony dla Pani, Budrysów i miasta czterech mostów. Ciekawe ile mostów ma teraz stołeczna Warszawa.



Mozna powiększyć

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

7. Panie Michale :) mój nik

jest stary...i tylko w wyjątkowych sytuacjach zamieniałam go na "złota akcja ,ale ta od veta" albo "Kodeks Handlowy"
... to z drogi i ścieżki zwanej tropami" złodziejskiej prywatyzacji"
prywatyzacji,która pozbawiła Polskę Kapitału Finansowego i Ludzkiego...
serdeczności :)

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

8. Panie Michale :)ile mostów...? :)

w mojej pamięci pozostanie szczególnie Jeden...na którym stoję z Bardzo kochanymi Bliskimi,dawno już nieobecnymi :)
serdeczności :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

9. Pani Gość z Drogi


Szanowna Pani Zofio,

Dobrego wieczoru dla Pani i Pani Domu

Uklony z kotkami

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

10. Dobrego Dnia ,panie Michale:)

Dobrego Panu,Rodzinie i każdemu zaglądającemu w TO wspaniałe Miejsce ...
serdeczne pozdrowienia

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

11. Pani Gość z Drogi





Szanowna Pani Zofio,

Módlmy się za spokój wieczny, poległych tragicznie pod Smoleńskiej elit Rzeczypospolitej Polskiej z parą prezydencką na czele

Wyrazy ubolewania

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

12. Panie Michale :)

Modlitwy Polek i Polaków szturmowało Niebo 10 Kwietnia tegoż roku...
serdecznosci...:)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

13. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Jak pięknie Pani to napisała.

Ukłony dla Budrysowa

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

14. Panie Michale :)

Budrysowo serdecznie pozdrawia...a najmłodszy całuje i tłustymi łapkami obejmuje...:)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

15. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Jak najstarszy Budrys lubi gęste i tluste sosy, to najmniejszy nie będzie jadł "zielska'

Geny!

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

16. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Ukłony dla Budrysowa

Dobrego wieczory.
Stary Budrys pewnie mecz ogląda.
Ja też

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

17. Panie Michale,Stary Budrys i jego Budrysowa :)))

ale i było co oglądać... :)
serdeczności nocne :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

18. Pani Gość z Drogi

Państwo na Budrysowie,

Dziś też nasi będą walczyć w Madrycie,

Ukłony


Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

20. Embassy of Poland BE 

Embassy of Poland BE 

Uroczystości ku czci polskich lotników (dywizjony 302, 308 i 317) oraz żołnierzy gen. S. w Gandawie z udz. władz prowincji i miasta.


Zobacz obraz na Twitterze
Zobacz obraz na Twitterze
Zobacz obraz na Twitterze
Zobacz obraz na Twitterze

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

21. tak sobie myślę,ze tam wysoko

na błękitnych Salonach toczą się nocne rozmowy-wspomnienia Tych,którzy kiedyś walczyli w powietrzu z wrogiem,a Pan Michał pilnie się im przysłuchuje i może kiedyś nam o nich opowie
Dobrej Nocy i
serdeczna Modlitwa,za tych Nieobecnych już Bohaterów i za naszego pana Michała

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

22. @gość z drogi

Pani Zofio,
jak bardzo nam brakuje naszych Przyjaciół, którzy już w Domu Pana...

Nocna Modlitwa Ich ucieszy, potrzebują modlitewnego wsparcia.

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

23. droga,szanowna pani prezes :)

Pan Michał tak bardzo był Pani i Przyjaciołom wdzięczny za ten Polski Salonik,
Miejsce w Sieci tak Polskie i tak patriotyczne,wiele razy o tym pisał,potrzebował takiego oddechu Polskoscią i Historią :) a teraz ?
teraz już na pewno zagląda nam przez ramię i martwi się,ze Damy nie śpią :) a zza Jego ramienia uśmiecha się na pewno nasza Anna ,bo Ona wie,ze my Tak już mamy:) ,
pozostali Przyjaciele mrużą oczy i cieszą się naszą Modlitwą i Pamięcią,bo zostawili po sobie na prawdę szlachetny ślad na drodze Życia :)
i chociaż tak bardzo Ich nam brak,to ten ślad jest wspaniałą pamięcią o Nich :)
serdeczne pozdrowienia:)

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

24. Breda: uroczystości 73.



Breda: uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia miasta przez dywizję gen. Maczka

W
holenderskiej Bredzie rozpoczęły się dziś dwudniowe uroczystości z
okazji 73. rocznicy wyzwolenia miasta przez 1. Polską Dywizję Pancerną
gen. Stanisława Maczka.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. W.Brytania: W centrum

W.Brytania: W centrum Edynburga stanie pomnik gen. Maczka

Władze Edynburga zdecydowały o lokalizacji nowego pomnika
upamiętniającego bohatera drugiej wojny światowej generała Stanisława
Maczka i polskich żołnierzy, którzy osiedlili się w Szkocji. Monument
stanie na dziedzińcu rady miasta na słynnej Królewskiej Mili.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

26. Uczczono 75- lecie powstania


Uczczono 75- lecie powstania 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Kasprzyk: "Bili się o wolną Polskę,…

"Stanęli do boju przeciwko niemieckiej III Rzeszy, która
podeptała świat wartości tworzących Europę od 2 tys. lat"- stwierdził
szef UdsKiOR.


autor: fot. Twitter/UdsKiOR

Wdzięczność jest miarą wielkości i szlachetności ludzkich serc

—powiedział
podczas Mszy św. w intencji żyjących, poległych i zmarłych żołnierzy 1.
Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka Biskup Polowy Józef Guzdek.

Eucharystią
w katedrze polowej rozpoczęły się uroczystości upamiętniające
75 rocznicę utworzenia dywizji, która wsławiła się m.in. wyzwalaniem
północnej Francji, Holandii i Belgii spod okupacji niemieckiej.
W południe na pl. Inwalidów, przy którym znajduje się pomnik 1. Dywizji
Pancernej gen. Stanisława Maczka odbyły się dalsze
uroczystości rocznicowe.

Jan Kasprzyk p.o. Szefa Urzędu ds.
Kombatantów i Osób Represjonowanych mówił: „W pieśni śpiewanej przez
1 Dywizję Pancerną są słowa „choć nas zawodzi honor świata, my jeszcze
honor mamy swój”. Sformowana 75 lat temu 1 Dywizja Pancerna i jej szlak
bojowy to jedna z najchwalebniejszych i najpiękniejszych kart w dziejach
polskiego oręża, w dziejach zmagań Rzeczpospolitej o wolność. Ten szlak
bojowy, znaczony krwią i poświęceniem był szlakiem żołnierzy, którzy
niezwykle wysoko cenili sobie właśnie honor. Tak ukształtowała ich II Rzeczpospolita.
Walczyli o wolność, mając nadzieję, że kiedy biją się po rycersku, jak
prosił ich o to ich dowódca, generał Stanisław Maczek,
to są przedłużeniem wspaniałych rycerskich tradycji Europy”.

Bili się o wolną Polskę, ale bili się także o Europę wartości. Bo stanęli do boju przeciwko niemieckiej III
Rzeszy, która podeptała świat wartości tworzących Europę od 2 tys. lat.
Stanęli po stronie dobra, po stronie najpiękniejszego daru, jaki
opatrzność może dać ludziom i narodom – niepodległości. Walczyli
honorowo, licząc na to, że nagrodą za ich trud będzie wolna Polska. Tak
się jednak nie stało. Żołnierze I Dywizji Pancernej nie doszli do wolnej
Polski. Wyzwalali prawie całą zachodnią Europę, licząc na to,
że ta Europa zachowa się honorowo i wesprze polskie starania
w odzyskaniu niepodległości. Ale tak jak śpiewali Maczkowcy: „zawiódł
ich wtedy honor świata”. Okazało się, że Polska znajdzie się po wojnie
pod nowa okupację, w sferze wpływów Sowietów

—mówił Kasprzyk.



76 lat temu Generał Stanisław Maczek rozpoczął w Szkocji formowanie 1. Dywizji Pancernej. Marsz dywizji wiódł przez północną Francję, Belgię i Holandię aż po niemieckiej bazę w Wilhelmshaven.
Niech żyją Maczkowcy! Walczyli dla wszystkich narodów, umierali dla Polski!
Chwała!


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

27. Rocznica bitwy pod Falaise

Rocznica bitwy pod Falaise Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i uroczystości we Francji

Dwudniowe uroczystości rocznicowe upamiętniające udział polskich
żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka
w zwycięskiej bitwie pod Falaise odbywają się we Francji. W bitwie
stoczonej w 1944 r. w Normandii polska dywizja pełniła rolę korka
zatykającego okrążone dywizje niemieckie. Dwutygodniowa bitwa pod
Falaise zakończyła się 26 sierpnia. Polacy utrzymali pozycję, zniszczyli
dużą […]

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

28. „75 lat od ich pełnej





Żołnierze 1.Dywizji Pancernej w VIII 1944 r. walczyli również o wolność . Polska delegacja odsłoniła tablicę w hołdzie broniącym miasta żołnierzom Batalionu Strzelców Podhalańskich, umieszczoną na tutejszym kościele, na którego murach do dziś widnieją ślady po walkach

Podczas uroczystości upamiętniającej 75.rocznicę bitwy o wdzięczni za wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie Normandii Francuzi ufundowali tablicę poświęconą gen. Maczkowi przy Memoriale . Przedstawiciele władz  i  złożyli kwiaty przed pomnikiem Generała


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

29. Holandia: Odsłonięto


Holandia: Odsłonięto instalację upamiętniającą wyzwolenie Bredy przez armię gen. Maczka

Instalację
upamiętniającą wyzwolenie Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen.
Stanisława Maczka w 1944 r. odsłonięto w poniedziałek w centrum tego
miasta. Projekt instalacji wykonał wrocławski artysta Tomasz
Tomaszewski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

30. Podczas meczu Holendrzy


Podczas meczu Holendrzy podziękowali Polakom za wyzwolenie. Piękne zachowanie władz i kibiców NAC Breda


  / autor: twitter Breda Loco's @BredaLocos
Pięknie zachowali się wczoraj kibice NAC Breda. Podczas meczu
o Puchar Holandii z FC Emmen (3:2) przygotowali oprawę z okazji 75.
rocznicy wyzwolenia miasta przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała
Stanisława Maczka. „Dzięki” - napisali na płótnie przyozdobionym
husarskimi skrzydłami, żołnierzami Maczka i liczbą 75.

Na oprawie znajdował się też napis w języku holenderskim
„29 października 1944 roku - Wyzwoleni przez Polaków”. Pojawiły się
także mniejsze transparenty z flagami Polski i napisami (Dzięki / Dank).
Podczas prezentacji na stadionie wszyscy wstali i bili brawo.

Wcześniej zarząd NAC postanowił na jeden dzień zmienić nazwę
stadionu. Podczas spotkania z FC Emmen nosił on nazwę Stanisława Maczka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Hołd dla polskich wyzwolicieli Holandii. Stadion NAC Breda nosi dziś imię generała Stanisława Maczka. „Dziękujemy Wam Polacy”

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

31. Francja: Polacy uhonorowani

Francja: Polacy uhonorowani podczas obchodów rocznicowych zwycięskiej bitwy pod Falaise

W sobotę i niedzielę w Normandii odbywają się z udziałem Polaków
obchody zwycięskiej bitwy pod Falaise, stoczonej w 1944 r. Podczas
uroczystości rocznicowych uhonorowani zostali polscy żołnierze z 1.
Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

32. Tekst Michala

jak zwykle perfekcyjny. Bitwa w Mont Ormel - Chambois byla druga co do prestizu po Monte Cassino. Co do znaczenia, byla pierwsza. Gdyby nie bledy przez zaniechanie alianckich dowodcow oraz tchorzliwosc kanadyjskich, ta bitwa bylaby niemiecka kleska na poziomie Stalingradu.

avatar użytkownika Maryla

33. Francja: Uroczystości

Francja: Uroczystości upamiętniające udział żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Maczka w bitwie o Normandię

W Potigny we francuskiej Normandii przedstawiciele władz Polski i
Francji oddali w niedzielę hołd żołnierzom 1. Polskiej Dywizji Pancernej
generała Stanisława Maczka, która wyzwoliła tę miejscowość w 1944 roku.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl