Czterysta szesnaście lat temu, król Rzeczypospolitej, Zygmunt III Waza, uprzednio podpaliwszy Wawel, przeniósł się do Warszawy wraz z dworem, fraucymrem. Z Warszawy miał bliżej do Gdańska i rodzinnej Szwecji.
Król Zygmunt III Waza. Herb Królów Polski z dynastii Wazów
Czterysta czterdzieści sieden lat temu, w dniu 20 czerwca 1566 roku, przyszedł na Świat w zamku Gripsholm nad jeziorem Mälaren, letniej rezydencji Królów Szwecji, Zygmunt, syn króla Szwecji Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki, córki Zygmunta I Starego i Bony Sforzy, siostrzeniec Anny Jagiellonki
Królewicz Zygmunt z Rodzicami w zamku Gripsholm
W dniu 19 sierpnia 1587 roku zostanie wybrany w wyniku elekcji Królem Polski a koronowany w Katedrze Wawelskiej w Krakowie dnia 27 grudnia 1587 jako: Zygmunt III Waza z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, a także dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wandalów łac. ''Sigismundus Tertius Dei Gratia Rex Poloniæ, magnus dux Lithuaniæ, Russiæ, Prussiæ, Masoviæ, Samogitiæ, Livoniæque, necnon Suecorum, Gothorum Vandalorumque hæreditarius Rex.
W momencie koronacji Zygmunt III Waza miał lat 21. Koronacji dokonał Arcybiskup Gnieźnieński, Prymas Polski Stanisław Karnkowski herbu Junosza z Karnkowa.
Prymas Polski, Stanislaw karnkowski z Karnkowa, herbu Junosza, pochowany w Kaliszu w ufundowanym przez siebie kościele św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa,Jego doczesne szczątki przeniesiono do bazyliki kolegiackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie spoczywają do dzisiaj.
Od tego momentu Rzeczypospolita Obojga Narodów przestaje się liczyć na arenie międzynarodowej. Będzie łatwym łupem dla mocarstw ościennych. Młody król popełnia wiele błędów.
Rzeczypospolita miała kandydatkę na tron Annę Jagiellonkę,Anna Dei Gratia Infans Regni Poloniae, córkę polskiego króla Zygmunta I Starego.
Szlachta chciała mięć króla Piasta. W dniu 13 grudnia 1575 Anna okrzyknięta została na Rynku Starego Miasta w Warszawie królem Polski i wielkim księciem litewskim. Za małżonka dostała księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego.
Mikołaj Sieniecki, podkomorzy chełmiński, marszałek koła rycerskiego, ogłosił decyzję szlacheckich elektorów:
królewnę za królową, a Stefana Batorego za króla polskiego i książę Księstwa Litewskiego nominował.
Po śmierci Króla Stefana Batorego, w obliczu wojny domowej między Zamoyskimi i Zborowskimi herbu Jastrzębiec, którzy na elekcję we wsi Wola / dziś Warszawa / przybyli w asyście swoich wojsk, dzięki poparciu Królowej Anny Jagiellonki, królem obrano Zygmunta III Wazę. Szlachta litewska, nie wzięła udziału w elekcji. Spór dotyczył Inflant
Jan Zamoyski opowiedział się po stronie króla z Dynastii szwedzkiej Wazów.
Młody Król popełnia wiele błędów. Nie umie rozwiązać problemu z Habsburgami mimo traktatu będzińskiego z 1589 roku, małżeństwa z Anną Habsbsburżanką 31 maja 1589 roku. Król dał się wciągnąć Habsburgom w cesje tronu w latach 1589 -92. W wyniku Sejmu inkwizycyjnego w 1592 roku utracił cały swój autorytet.Groziła mu utrata tronu.
Zygmunt III Waza zawiera tajny układ z Habsburgami w 1589 w Rewlu , oferując im za 400 guldenów i pomoc militarną tron polski dla Ernesta Habsburga, arcyksięcia Austrii, syna cesarza Maksymiliana II Habsburga i Marii Hiszpańskiej..
Zdrada stanu
W 1590 roku w Grazu arcyksiążę Ernest Habsburg, podpisał w tej sprawie tajną umowę z młodym Wazą.
Zygmunt III Waza, funkcjonuje w pamięci potomnych jako „nieme monstrum” lub „Bardziej nijaki: ni zły, ni dobry. Ot, kukła, nie król”. Negatywnie pisali o nim: Wacław Potocki, Julian Ursyn Niemcewicz, Maria Ilnicka, czy Zofia Kossak-Szczucka
Królowi nie udało się przeprowadzić żadnych reform. Zraził sobie szlachtę powtórnym ożenkiem z Konstancją,córka arcyksięcia Karola Styryjskiego i Marii Anny Bawarskj, rodzona siostra jego pierwszej żony. Konstancja, była kobieta wykształconą, znająca chyba 5 języków w tym łacinę i język Polski.Jej dziadkami ze strony ojca byli więc: cesarz Ferdynand I Habsburg i Anna Jagiellonka, natomiast ze strony matki: Albert V, książę Bawarii oraz Anna Habsburg.Ślub odbył się, 11 grudnia 1605 roku
Królowa Konstancja, habsburżanka, matka Jana II Kazimierza Wazy.
Mając silny wpływ na króla, stworzyła na Dworze własne stronnictwo, stronnictwo wrogie polskim interesom. Mówiła pięcioma językami w tym polskim
Polityka zagraniczna Króla Zygmunta III to pasmo niepowodzeń. Polska utraciła wpływy w Mołdawii i Wołoszczyźnie. Konflikt z Turcją. Wojna o tron Szwedzki stała się początkiem końca Rzeczypospolitej.
Nie wiem czy dobrym rozwiązaniem było przeniesienie przez Zygmunta stolicy z Krakowa do Warszawy. Nastąpiło to w marcu 1596 roku. Właściwie, to Zygmunt III ucieka z Krakowa.
Król nie rozumie polityki ugody z Kozaczyzną. Obawiając się wpływów magnaterii, nie wyraża zgody na wypłacanie Kozakom rejestrowym żołdu.
Konsekwencją są powstania Kozackie.
W wyniku długotrwałej choroby, Zygmunt III Waza umiera na udar mózgu 30 kwietnia 1632.
Król Zygmunt III Waza od momentu wyboru na Króla Rzeczypospolitej źle się czuł w kraju swojej matki. Jego jedynym celem była Korona Szwecji. Temu celowi podporządkował całą swoją inwencje.
Po śmierci II zony, Konstancji zmarł 30 kwietnia 1632 roku. Pochowany w Katedrze na Wawelu:
Król Zygmunt III Waza
Zamach na Zygmunta III Wazę, 15 listopada 1620 roku w Warszawie, przed katedrą Św. Jana, Zamachowcem był chory psychicznie, kalwin Michał Piekarski,herbu Topór, grafika ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Przez Sąd Sejmowy skazany na karę śmierci
"czterema końmi ciało na cztery części roztargane, a obrzydłe trupa ćwierci na proch na stosie drzew spalone zostaną. Na koniec proch, w działo nabity, wystrzał po powietrzu rozproszy"
Wykonanie wyroku na Piekarskim. Barbarzyństwo Snopków
Kolumna Zygmunta III Wazy, wybudowana przez syna Króa Władysława IV według projektu Augustyna Locci i Constantino Tencalli; w latach 1643–1644 .Jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie
Obraz Matki Bożej, Łaskawej, Patronki Warszawy. Obraz podarowany przez abp Jan de Torres, nuncjusza papieża Innocentego X,obraz ten podarował Janowi Kazimierzowi, synowi Zygmunta III Wazy.
2 komentarze
1. Szanowny Panie Michale
Zygmunt III Waza nie przysłużył się za Polsce, ale mamy po nim pomnik , jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników w Polsce.
A na tym pomniku dowód na hołd Szujskich w 1611 r.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Mogliśmy mieć Moskwę i Polaków , carów na Kremlu.
Ukłony
Jedynym pośrednim upamiętnieniem sukcesów króla Zygmunta III jest zachodnia tablica tekstem po łacinie znajdująca się na kolumnie Zygmunta
Tekst łaciński:
SIGISMVUNDUS III LIBERIS SVFFRAGIIS POLONIAE HAEREDITATE SVCCESSIONE
IVRE SVECIAE REX PACIS STVDIIS GLORIAQ INTER REGES PRIMVS BELLO ET
VICTORIIS NEMINI SECVNDVS MOSCORVM DVCIBVS METROPOLI PROVINCIIS CAPTIIS
EXERCITIBVS PROFLIGATIS SMOLENSCO RECVPERATO TVRCIA POTENTIA AD
CHIOCIMVM REFRACTA QVADRAGINTA QVATVOR ANNIS REGNO IMPRENSIS
QVADRAGESIMVS QVARTVS IPSE IN REGIA SERIE OMNIVM AEQVAVIT AVT IVNXIT
GLORIAM
Tekst polski:
Zygmunt III z mocy wolnej elekcji król Polski, z tytułu dziedziczenia,
następstwa i prawa – król Szwecji, w umiłowaniu pokoju i w sławie
pierwszy pomiędzy królami, w wojnie i zwycięstwach nie ustępujący
nikomu, WZIĄŁ DO NIEWOLI WODZÓW [MOSKIEWSKICH], STOLICĘ I ZIEMIE
MOSKIEWSKIE ZDOBYŁ, WOJSKA ROZGROMIŁ, ODZYSKAŁ SMOLEŃSK, złamał pod
Chocimiem potęgę Turcji, panował przez czterdzieści cztery lata, w
szeregu czterdziesty czwarty król, dorównał w chwale wszystkim i przyjął
ją [chwałę] całą
Hołd Szujskich. Matejko. Można powiększyć
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz