- Dziewięćdziesiąt trzy lata temu przyszła na Świat, w dniu 28 lutego 1920 roku w Warszawie, młodsza z córek Marszała Józefa Piłsudskiego,
Pani porucznik pilot, Jadwiga Jagoda Piłsudska , herbu Kościesza odmiana Piłsudski.
Pani Jadwiga Piłsudska-Jaraczewwska / fotografia ze zbiorów pana Wojciecha Sankowskiego /
Kiedy w wyniku Paktu Ribbentrop-Mołotow, Niemcy, III Rzesza / Das Dritte Reich / napadły na Polskę 1 września 1939 roku bez wypowiedzenia wojny, łamiąc wszystkie międzynarodowe konwencje oraz bolszewików 17 września 1939 roku, również bez wypowiedzenia wojny, w obronie Ojczyzny stanęli wszyscy Polacy. Kobiety, dzieci, żołnierze, starcy.
Takiego zrywu niepodległościowego współczesny Świat nie znał. Polska obok Jugosławii, była jedynymi krajami, która nie złożyła broni, nie kolaborowały z okupantami.
W tym momencie pomijam fakt kolaboracji; polskich, ukraińskich, białoruskich, żydowskich komunistów, którzy zamieszkiwali ziemie polskie.
Jedną z bohaterek wojny obronnej była córka Marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcy niepodległego Państwa Polskiego po utracie niepodległości w wyniku rozbiorów.
Pani porucznik pilot; mgr inż. architektury Jadwiga Jagoda Piłsudska -Jaraczewska, była drugą z kolei córką z wtórego małżeństwa Marszałka Józefa Piłsudskiego i Pani Aleksandry Szczerbińskiej *.
Pani porucznik urodziła się w Warszawie, młodość spędziła w rezydencji Ojca-Marszałka, Belwederze, położonym w Parku Łazienkowskim oraz w Sulejówku w dworku "Milusin"czy wakacje w Pikieliszkach pod Wilnem
Milusin
Pomnik Marszałka z córkami. Siedząca na ławeczce, młodsza to Jadwiga
Milusin, siedziba Muzeum pana Marszałka Józefa Piłsudskiego
Po wybuchu wojny, Pani Marszałkowa Aleksandra Piłsudska z córkami Jadwigą i Wandą, specjalnym samolotem zostały ewakuowane przez Litwę, Łotwę, Szwecję do Londynu.
W czasie II Rzeczypospolitej Jadwiga Jagoda Piłsudska herbu Piłsudski, uzyskuje licencje pilota szybowców a następnie pilota samolotów.
Odnosiła sukcesy pokonując na polskim szybowcu "Delfin" w 1938 r.przelotu z Bezmiechowej w Bieszczadach do Łukowa na Podlasiu - dzięki doskonałym warunkom pogodowym w ciągu pięciu godzin pokonała 270 kilometrów.
W dniu 1 września 1939 roku wraz Matką Aleksandrą i starsza siostrą zgłosiły się na Warszawskiej Pradze do punktu niesienia pomocy rannym w nalotach niemieckich
Kiedy wraz z Matką i starszą siostrą znalazły się w Anglii po ukończeniu studiów na wydziale architektury,Newnham College Uniwersytetu Cambridge, wstąpiła w lipcu 1942 roku do Air Transport Auxiliary,służby pomocniczej Royal Air Force. Była trzecią Polką, pilotką Royal Air Force, po Pani kapitan pilot Stefanii Cecylii Wojtulanis-Karpińskiej "Barbara"i kapitan pilot Annie Leskiej -Daab.
Kapitan pilot Stefania Cecylia Wojtulanis-Karpińska "Barbara"
Panie kapitan, pilot;Anna Leska, Jadwiga Piłsudska i Stanisława Wojtulanis
Praca w Air Transport Auxiliary była bardzo ciężka i odpowiedzialna.Panie latały bez względu na pogodę, warunki atmosferyczne. W początkowym okresie, Panie pilot, transportowały z fabryk, zakładów naprawczych na lotniska bojowe lekkie samoloty. Później, kiedy mężczyźni piloci poszli walczyć. Polskie Panie pilot, transportowały wszelkiego rodzaju samoloty w tym bardzo ciężkie bombowce. Za swoją służbę Pani Jadwiga Piłsudska, została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.
Porucznik, pilot, Jadwiga Piłsudska
W tym czasie, kiedy Polki na równi z mężczyznami stawały do walki na śmierć i życie z germańskimi plemionami pod wodzą austriackiego Żyda, homseksualisty, Adolfa Hitlera, Angielki robiły skarpetki i szaliki na drutach dla przyszłych współwłaścicieli Świata
Pani kapitan pilot Jadwiga Jagoda Piłsudska w 1944 roku wychodzi za mąż za oficera marynarki wojennej, kapitana Andrzeja Antoniego Jaraczewskiego, herbu Zaremba, Wielkopolanina z Jaraczewa.
Po wojnie Pani porucznik Jadwiga Jagoda Piłsudska Jaraczewska, pracowała jako architekt w Anglii. Do Polski wróciła w 1990 roku z córką Joanną i synem Krzysztofem.
Joanna jest żoną polityka, byłego ministra Obrony Narodowej, , himalaisty, doktora nauk matematycznych, Janusza Onyszkiewicza.
Córki Pana Marszałka; Wanda Piłsudska i Jadwiga Jaraczewska, po powrocie do kraju założyły Fundację Rodziny Piłsudskich i postawiły sobie za cel utworzenie Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dyrektorem Muzeum w Milusinie został syn Pani Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, Krzysztof Józef Jaraczewski. Architekt, wykładowca akademicki. Nominacje otrzymał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.
W dniu swoich urodzin 28 lutego 2008 roku, została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,Pana Profesora Lecha Kaczyńskiego; Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Ród Jaraczewskich herbu Zaremba, jest spokrewniony z Rodem Kaczyńskich / vide Lech, Jarosław / herbu Pomian
Vide: Michał Stanisław de Zieleśkiewicz, Genealogia, Piłsudskich, Jaraczewskich, Kaczyńskich.
* z pierwszego związku z Marią Koplewską "Piękna Pani", primo voto Juszkiewiczowa nie miał dzieci. Z pierwszego małżeństwa, zakończonego rozwodem Maria Koplewska, miała córkę Wandę ur. 1889 roku zm. 1908 roku. Piłsudski ożenił się z Marią 15 lipca 1899 roku w luterańskim kościele we wsi Paproć Duża w guberni łomżyńskiej. Pan Józef Piłsudski biorąc ślub w kościele luterańskim dokonał convertere
Do Pani Marii Koplewskiej z Juszkiewiczów smalił cholewki Roman Dmowski. Rywalizacje przegrał. Pan profesor Maciej Giertych, którego znam osobiście opowiadał mi jakieś rzeczy, których tu nie zamieszczę.
Tak pisze Pani Kazimiera Iłłakowiczówna*
- "W tej rywalizacji zwycięstwo odniósł "Ziuk"- tak nazywano Piłsudskiego. Właśnie on poślubił Marię 24 marca 1899 roku, wcześniej zmieniając swoje wyznanie z katolickiego na ewangelicko-augsburskie. Podobno w 1916 roku wrócił do katolicyzmu, ale to pozostaje kolejną nie rozwiązaną zagadką w jego życiorysie. Mówiono, że "Piękna Pani", związana z Marszałkiem, nadal darzyła uczuciem Dmowskiego".
Pierwsza miłością przyszłego Marszałka była Pani Leonarda Lewandowska, którą poznał w 1889 roku podczas zsyłki w Kiereńsku na Syberii. Kiedy Jej się skończyła z zsyłka wróciła do Kijowa. Piłsudski nadal był na zsyłce
* Maria Kazimiera Iłłakiewiczówna w latach 1926-1935 była osobistą sekretarką /dyrektorem gabinetu skarg / Marszałka Józefa Piłsudskiego, podlegając służbowo Ministerstwu Spraw Wojskowych. W roku 1936 wraca do Ministerstwa Spraw Zagranicznych jako urzędnik do zadań specjalnych przy Gabinecie Ministra.
Z opowiadań rodzinnych wiem, że plotkowano o romansie Pani Marii Iłłakowiczówny z Marszałkiem. Ona nie zaprzecza , że kochała Pana Marszałka ale była to miłość platoniczna
Aleksandra Piłsudska z córkami Wandą i Jadwigą przed wyjazdem na wycieczkę .
Jadwiga Piłsudska podczas ćwiczeń na szybowcu szkolnym "Wrona".
Przejażdżka saniami. Siedzą od prawej: Wanda Piłsudska, Józef Piłsudski, Jadwiga Piłsudska.
6 komentarzy
1. szybowce
Wołyńska Szkoła Szybowcowa LOPP Sokola Góra.
Moja śp. Mama, Apolonia (Pola) Tomaszewska była z Jadwigą Piłsudską na tym samym kursie szybownictwa. Mam książeczkę lotów Mamy i zachowaną kartkę pocztową (sprzed wojny) z korespondencją od Jadwigi Piłsudskiej,
Pozdrawiam serdecznie
Ludzie, myślcie, to nie boli...ha, ha....
2. Panie Michale,piekny podarunek :)
piękny i bardzo ciekawy bo wzmocniony wątkiem osobistym i fotografiami...:)
Marszałek,zawsze był obecny w Pewnej pięknie oszkolonej Bibliotece,Jego popiersie też...:)
serd pozdrowienia :)
gość z drogi
3. szanowna Eska,piękne świadectwo :)
wspomnienie tamtych lat...serdeczne modlitewne westchnienie za Mamusię :)
serd pozdr :)
gość z drogi
4. Do Pani Eski
Szanowna Pani,
To cud , że mogła Pani tak cenne dokumenty zachować. Jak Pani będzie je skanować, proszę przesłać na Blogmedia.
Wszyscy będziemy się cieszyć.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Nie trudno się domyśleć, że to biblioteka Pani Tatusia, lub Kapłana Stryja.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
6. Do Pani Eski
Szanowna Pani,
Pani Jadwiga Piłsudska w Sokolej Górze
Proszę ppwiększyć
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz