Pięćset trzydzieści dziewięć lat temu, przyszedł na świat w dniu 19 lutego 1473 roku w Toruniu, wielki polski uczony, lekarz, ekonomista, astronom, dyplomata:
Mikołaj Kopernik / Nicolaus Nicolai de Thuronia /
W dniu 24 maja 2010 roku minęło 469 lat od śmierci polskiego astronoma księdza Kanonika Mikołaja Kopernika, astronoma wszech czasów, gdyż jako pierwszy potrafił udowodnić metodami naukowymi, że to ziemia wraz z innymi planetami krąży wokół słońca.
Portret z Sali Mieszczańskiej w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu
Urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 roku przy ulicy świętej Anny, obecnie Kopernika. Ojciec, Mikołaj Starszy , był kupcem. Handlował metalami, miedzią. Pochodził ze wsi Koperniki, okolic Nysy, założonej przez Bolesława Krzywoustego w 1134 roku. Wedle poleceń Henryka IV Probusa, Prawego, Nysa była stolicą Piastowskiego Księstwa Nyskiego. Księstwo Nyskie, to biskupie księstwo feudalne. Po śmierci Ojca, Mikołaj Kopernik był wychowywany przez brata swej Matki, biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode.
Mikołaj Kopernik w 1491 zapisał się do Akademii Krakowskiej pod nazwiskiem Nicolaus Nicolai de Thuronia.
Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
W owym czasie Uniwersytet Jagielloński, był jednym z najsłynniejszych uniwersytetów Świata. Astronomię,matematykę, fizykę, Mikołaj Kopernik studiował u Wojciecha z Brudzewa, Albertus de Brudzewo z Ziemi Kaliskiej. Akademie Krakowską ukończył w 1495 roku z tytułem magister artium, magistrem sztuk. W tymże roku został kanonikiem warmińskim.
Wojciech Brudzewski, Wojciech z Brudzewa, Albert Brudzewski, łać. Albertus de Brudzewo
Rok później jest studentem Uniwersytetu w Bolonii, jednym z najstarszych uniwersytetów. Uniwersytet został założony 1158 roku /1088 / z polecenia cesarza Fryderyka I Barbarossy;
Studiuje tam prawo w latach 1496- 1499. W Bolonii studiuje również pod okiem Dominika Marii Nowara. Studiuje sprzeczności ruchu księżyca opisanych przez Ptolemeusza Klaudiusza, greckiego uczonego pochodzącego z Tebaidy a żyjącego w II wieku naszej ery. Mikołaj Kopernik prowadzi w Bolonii obserwację gwiazd. To te obserwacje i rozważania nad Ptolomeuszem Klaudiuszem pozwalą mu później udowodnić swoją teorię heliocentryczną Świata.
1501 roku wyrusza na dalsze studia do Padwy,by kontynuować studia prawnicze i medycynę. Studia na Uniwersytetach w Krakowie, Bolonii, Padwie pozwolą mu uzyskać w dniu 31 maja 1503 roku w Ferrarze tytuł doktora prawa kanonicznego. W Ferrarze na książęcym dworze d'Este poznaje wielu sławnych ludzi, którzy później przyczynią się, że stanie się największym uczonym Świata tego okresu. W Padwie kończy studia medyczne, które dają mu prawo wykonywania zawodu lekarza.
W roku 1507 wraz z biskupem warmińskim Łukaszem Watzenrode, uczestniczy w koronacji Zygmunta I Starego. Uczestniczy w życiu politycznym Rzeczypospolitej. Bierze udział w Sejmie Krakowskim, zjazdach stanów Prus Królewskich. W 1509 roku wydaje pierwszy zarys teorii heliocentrycznej Świata: "Nicolai Copernici de hypothestibus motuum coelestium a se constitutis commentariolus"
W 1510 roku na swą siedzibę wybiera Frombork. W czasach pobytu we Fromborku aktywnie uczestniczy w życiu politycznym państwa i Kościoła.
Wieża Kopernika we Fromborku. Przyległy dom juz nie istnieje
W 1514 roku we Fromborku rozpoczyna systematyczne prace związane z poznawaniem ruchu ciał niebieskich.Zajmuje się obronnością ziem mazurskich przed zakusami Krzyżaków. Robi to tak dobrze, że Krzyżacy omijają Olsztyn, który ufortyfikował Mikołaj Kopernik. Prowadzi rozmowy z Wielkim Mistrzem Krzyżackim Albrechtem Hohenzollernem*, ostatnim wielki mistrzem zakonu krzyżackiego przed sekularyzacją o zwrot Braniewa.
W latach 1515-1530 powstaje dzieło Jego życia: "De revolutionibus orbium coelestium" ; O obrotach ciał niebieskich. Jego dzieło zostaje wydane dopiero w 1543 roku w Norymberdze. Opracowana i udowodniona naukowo jego heliocentryczna teoria Świata był a sprzeczna z Biblią, nauką Kościoła
W 1515 r. Rozpoczął swe główne dzieło, którego opracowanie zajęło mu 18 lat. Mikołaj dokonał ponad 60 obserwacji za pomocą instrumentów, które konstruował według wzorów opisanych przez Ptolomeusza. Były to: kwadrant, triquetrum oraz strefa armillarna. Kopernik wielokrotnie przerabiał swe dzieło. Ostateczną treść "De Revolutionibus" zawarł w sześciu księgach.
Strefa armillarna Triquetrum kwadrat
<center>
W latach 1539 - 1541 przebywa we Fromborku profesor matematyki wittemberskiego uniwersytetu Jerzy Joachim von Lauchen, zwany powszechnie Retykiem. Opuszczając Frombork zabrał ze sobą odpis De Rovolutionibus celem wydrukowania go w Norymberdze.
Jerzy Joachim von Lauchen, zwany powszechnie Retykiem
Twórca rewolucji naukowej we wszechświecie zmarł we Fromborku 24 maja 1543 roku. Do dziś nie udało się odszukać miejsca pochówku tego uczonego człowieka.
Hipotez znamy wiele.
Epitafium Mikołaja Kopernika w Katedrze Fromborskiej
Przez wieki ze szczególną namiętnością prześladowany i tępiony był kopernikański system heliocentryczny, gdyż nieruchomość Słońca przeczyła biblijnej przygodzie Jozuego, który miał je na pewien czas „wstrzymać"
A Jehowa wywołał wśród nich zamieszanie na oczach Izraelitów i ci zaczęli ich zabijać, urządzając pod Gibeonem wielką rzeź, i ścigali ich drogą po zboczu Bet-Choron, i zabijali ich aż do Azeki i Makkedy. A gdy uciekali przed Izraelem i byli na zboczu Bet-Choron, Jehowa zrzucał na nich z niebios wielkie kamienie aż po Azekę, tak iż wyginęli. Więcej było tych, którzy zginęli od gradu kamieni, niż tych, których synowie Izraela zabili mieczem. Wtedy Jozue odezwał się do Jehowy — w dniu, gdy Jehowa wylał Amorytów synom Izraela — i zaczął mówić na oczach Izraela: „Słońce, stań nieruchomo nad Gibeonem i księżycu — nad niziną Ajjalon". Toteż słońce stało bez ruchu i zatrzymał się księżyc, aż naród wywarł pomstę na swych nieprzyjaciołach. Czyż nie jest to zapisane w Księdze Jaszara? I słońce stało pośrodku niebios, i nie śpieszyło ku zachodowi, mniej więcej przez cały dzień." (Joz 10,10-13)
[...]Tam na nich słońcu postawił namiot, a ono jak oblubieniec wychodzi ze swej komnaty, Raduje się jak bohater, biegnąc swą drogą. Z jednego krańca niebios wychodzi i biegnie do drugiego krańca, i nic się nie ukryje przed jego żarem." (Ps. 19:5-7); „Pan króluje, oblekł się w dostojność; oblekł się Pan w możność, i przepasał się; utwierdził też okrąg świata, aby się nie poruszył." (Ps. 93:1); "Słońce wschodzi i zachodzi, i na miejsce swoje spieszy z powrotem, i znowu tam wschodzi." (Koh 1:5).[..]
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu, został odsłonięty w dniu 25 października 1853 roku. Na pomniku znajduje się napis w języku łacińskim Nicolaus Copernicus Thorunensis. Terrae motor, Solis Caelique stator "Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo"
Odsłonięcia pomnika dokonał niemiecki profesor z Torunia Rudolf Brohm
* Albrecht Hohenzollern, 10 kwietnia 1525 roku złożył hołd lenny / Hołd Pruski / królowi Polski Zygmuntowi Staremu w Krakowie. Był synem Fryderyka Hohenzollerna /Fürst und Markgraf von Ansbach), książę Fürst Bayreuth /. i Zofii Jagiellonki – córki Kazimierza Jagiellończyka, czyli siostrzeńcem Zygmunta Starego
Jan Matejko; Hołd Pruski
Grób Mikołaja Kopernika w Katedrze Fromborskiej
22 komentarzy
1. Szanowny Panie Michale
Niemcy na siłę chcą zmienić narodowość Kopernika na niemiecką. Gdyby czuł się Niemcem, to by nie walczył z Krzyżakami po stronie polskiej. W czasie wojny polsko-krzyżackiej 1519–1521, kierował obroną zamków warmińskich. Wzmocnił wówczas m.in. fortyfikacje zamku olsztyńskiego, tak, że nadciągające w 1521 wojska krzyżackie zrezygnowały z jego oblężenia.
Tak miał wyglądać wg polskich naukowców, odtwarzających wygląd na podstawie odnalezionej czaszki, przypisywanej Kopernikowi.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Do Pani Maryli
Mikołaj Kopernik był Polakiem. Miał polski temperament i Anne Schilling.
Pamięta Pani jak kiedyś 'kot' Kotowski z Fromborga przebrał się za nią
Krzysiu 'Kot" Kotowski w całej okazałości
Proszę powiększyć
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
3. Szanowny Panie Michale
tak, pamiętam tamtą imprezę promocyjną we Fromborku organizowaną przez Krzysztofa.
Coś wyciszył się ostatnio, chyba nie pisze już na S24? A pisał bardzo dużo i emocjonalnie.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Krzysztof chyba nadal pisze w S24, tyle, że jego posty są chowane przez administracje. Te cuda jankesa można otworzyć. Jutro sprawdzę.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
To znalazłem
Koniec świata i okolic; Polacy domagają się prawdy o Smoleńsku
Koteusz
1494 30847
Krzysztof Kotowski - były dziennikarz, 14 lat w zawodzie, wolny strzelec ponad 10 lat
Widzisz ten tekst, ponieważ odblokowałeś filtr na stronie głównej Salon24.pl. Jeśli nie chcesz widzieć takich treści, zmień ustawienia filtra.
01.04.2012 13:19 36
Wczoraj wieczorem napisałem do administracji…
odpowiedź
… i tym razem odpowiedź otrzymałem błyskawicznie. Może dlatego, że poprosiłem o skasowanie mego konta.
Odpowiedź brzmiała tak:
Szanowny panie,
zgodnie z życzeniem pańskie konto zostanie skasowane najpóźniej do niedzielnego wieczora.
Agata Luśtyk
Zostało mi niewiele czasu, nie wiem dokładnie ile, bo godzina dzisiejszego wieczoru nie została określona.
Żegnam więc wszystkich!
KOMUNIKAT. Jest ok. 19:00, więc chyba to już wieczór, a konto moje w dalszym ciągu istnieje. Istnieje, bo oczywiście korespondencję w tej sprawie spreparowałem na prima aprilis. Korepondencji o takie treści oczywiście nie było. I już! Dobrowolnie nie zamierzam stąd odejść.
Na swoje usprawiedliwienie z powyższym żartem mam tylko to, że każdemu komentującemu wyjaśniałem przez pocztę wewnętrzną, że to jest żart. Dziękuję wszystkim zorientowanym, za toże mnie nie wsypali.
678275
Odsłon: 2161 | Tagi: vi.1
Dodaj do:Do obserwowanych Do lubczasopisma RSS komentarze
skomentuj skomentuj Komentarze do notki36 |Zgłoś nadużycie
Rozwiń.
@autor
To jakaś epidemia?
SEINA 162837 | 01.04.2012 14:15
link nadużycie odpowiedz
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
6. Szanowny Panie Michale
to Krzysztof zachował się z klasą, nie tak jak inni "piwniczanie" co udaja, że deszcz pada, jak ich nadzorcy salonowi batożą i ustawiają po katach. I jeszcze latali na "urodziny"... po prostu wstyd mi za dorosłych ludzi.. Ale to nie moja sprawa, każdy sam się ocenia i daje traktować tak, jak na to zasłużył.
Pozdrawiam serdecznie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Szanowny Panie Michale
Dziękuję za piękny wpis o Wielkim Polaku,
Którego, jak @Maryla napisała, Niemcy nam wyrywają...
Za Niemca uznają... i Swiatu taki przekaz dają...
To odbywa się niepostrzeżenie...
Takiej "teorii, że Kopernik to Niemiec", przy różnych okazjach, innym Narodom głoszenie...
Pozwolę sobie dołączyć fragment:
...Gdy usłyszysz
że np. Chopin to Francuz,
Skłodowska-Curie
to francuska uczona,
Kopernik
to Niemiec bo z Niemiec
pochodzi…
Protestuj!...
Zwalczaj kłam temu zadany
przez wrogich nam ludzi…
To dowodzi,
że ktoś wyrywa nam KORZENIE...
Pozdrawiam serdecznie
***
Henryk M. Górecki
Symphony No. 2 "Copernican" op. 31 - Final part (1972)
director: A. Wit
Polish National Radio Symphony Orchestra
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
8. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Ta która na te zjazdy latała, łońskiego roku została gwiazdą, wywiad, fotka na SG.
Podobnie z Wszołkiem.
Jak znajdę Krzyśka na fejsie, to go zaproszę.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
9. Do Pani Intix,
Szanowna Pani Joanno,
Przez 123 lata, Polski nie było na mapie. Przegraliśmy przy zielonym stoliku. Bardzo często przegrywamy !
Moja, babcia, mama urodziły się w 'niemieckim Poznaniu'. Ojciec w 'rosyjskim Kaliszu'
Moje babcie po II Wojnie Światowej pisały do siebie listy.Część się zachowała.
Ta urodzona w Posen, pisała w części po polsku w części po niemiecku.
Ta w Kaliszu pisała polskie słowa rosyjskimi bukwami.
Jak babcia z Posen, mówiła mi skocz do rzeźnika po funt rozmaitości, to ja wiedziałem, że funt tej babci z Poznania to 250 gram
Jak Babcia z Kalisza, mówiła mi skocz po funt cukru, to wiedziałem, że muszę kupić 500 gram
Dziwny jest polski Świat.
Mikołaj Kopernik i Fryderyk Chopin mają polskie metryki urodzenia.
Ukłony z polnymi kwiatkami.
Mozna powiększyć
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
10. Panie Michale,ma Pan Rację,Dziwny jest ten świat,Polski Swiat:)
mnie Babcia kroiła kromki z francuza, a koleżance z weka ...moja Mama gotowała kartofle,koleżanki,ziemniaki...
ot Polska cała nasza i jej dzieje zapisane w mowie...np knedliki?
serdeczności :)
gość z drogi
11. A Kopernik ? Kopernik jest nasz i Basta
łapy precz od naszych...mało im naszych Stoczni,Rybołostwa,czy Marynarki Polskiej ?
serdeczności środowe...ale nie te od środziny wiadomej nacji
gość z drogi
12. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
W Poznaniu gotuje się pyrki.
W restauracji można kupić pyrki z gzikiem, czyli ziemniaki gotowane w mundurkach i twaróg.W Poznaniu gzik
Z żona mówimy: kartofle, ziemniaki
Córka pyrki
My pyrek z gzikiem nie jemy.
Zięć Kujawiak, chodzi do restauracji na pyrki z gzikiem ale nie przeszkadza mu w domu zjeść normalny obiad.
My z żona się śmiejemy, ze zięć je pyrki z gzikiem z chytrości
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
13. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Żona robi ogórki w słojach Weck'a
apteczny słój 2,5 dm³ do przechowywania sypkich chemikaliów ze szlifowanym szklanym korkiem,
słoiczek 0,05 dm³ na leki,
jednolitrowy słoik Wecka z leżącą obok pokrywką
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
14. Panie Michale :)))
serdeczności dla Pana i dla Żony i tego co je pyrki z gzikiem :)
Córciom serdeczne całusy :))))
Szanowny Panie Michale,
i tak obserwacja języka staje się najlepszym kluczem do poznania,kto skąd pochodzi,lub z której części Kraju....
O Zagłębiakach mówiło się się,że posługują się czystym językiem,ale gdy my ,tzn ja i siostra i rodzice spędzaliśmy wakacje jak co roku nad morzem, i wtedy to warsiawiacy twierdzili ,ze mamy akcent sląski...???dochodziło nie raz więc do "rękoczynów"...mimo,że byłyśmy grzecznymi panienkami :)
my wtedy nawet kontaktu
z mową śląską nie miałyśmy ....a może ?
Pamiętam z dzieciństwa świetną audycję radiową,śląskie gadki,,,prowadzoną przez legendarnego Slonzaka Ligonia...faktycznie ,słuchając nie wiele rozumiałam ,ale może łapałam melodię języka ? były śmieszne i ciekawe,a Tatko musiał tłumaczyć "dziwne " słowa ...:)
Wtedy nie wiedziałam,ze kiedyś spotkam twarz w twarz, wnuka Ligonia :)
Jest też
warsiawska mowa...cudna,?Mamuś idąc nam na pomoc taką częstowała "warsiawiaków" byli null :)
Babcia przepięknie w niej śpiewała i tańczyła...:)
na zmianę z rosyjskimi zaśpiewkami ...szczególnie kochałam Bałałajkę,Mamuś siadał wtedy do pianina i akompaniował...i było cudnie i śmiesznie,bo podsłuchujacy ubowiec,baraniał...
język rosyjski mieszał się z warsiawskimi zaśpiewkami....:)))i z" Nie płacz dziewczyno ma..."
było też,coś takiego jak "nad Ebry falą młoda cyganka siedziała"
ale najpiękniejsze były czastuszki...
po wielu,wielu latach serdeczna przyjaciółka Mamy,nieżyjąca już aktorka, zawsze na Jej imieninach śpiewała je i akompaniowała sobie na...
....własnie na prawdziwej bałałajce...:)
patrzyłam na jej piekną twarz i widziałam ,że jest nieobecna ,że maszeruje z tamtymi młodymi chłopcami przez mrożną kraine...idac Polsce na POMOC
a Jej Mama ,która była cudowną skarbnicą wiedzy o tamtych latach ,latach zim w czasie których temperatura minus 40 stopni ,była normalnością ,opowiadała Historię prawdziwą...
Panie Michale i znowu te wspomnienia :),ta trudna Polska, trudna i piękna i muzycznie cudowna...:)
serdeczności czwartkowe,Boże jak ten czas leci :)))niedawno wszak była Niedziela :)
gość z drogi
15. Panie Michale mam taki jeden z apteki rodem ale tam nie ma już
naklejki z napisem : ) ????
a veki...? Babcia gumki do nich smarowała białkiem i zamykała je, podpalając spirytus,wcześniej kładła celofan :)))
ukłony dla Żony i serdeczności :)
gość z drogi
16. Do Pani Intix
Szanowna Pani Joanno,
Podobnie twierdził Żyd, wychrzta, Aleksander Kwaśniewski, pierwotnie Izaak Sztolceman, syn oficera NKWD
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
17. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Takie butelki jak ta po kwasie bornym, to w dzisiejszym 'disajnie' / design / skarb.
Ukłony z kwiatkiem dla Państwa
Trzeba powiększyć, by dls Wszystkich Budrysó starczyło
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
18. piękne dzięki Panie Michale :)
przyznam się Panu,ze jestem zakochana w starym szkle...przestałam go już zbierać...ale cudna zielona butelka z bardzo dawnych lat stoi na Babcinym owalnym stoliku i urzeka...kształtem i kolorem :)
zawsze ma za towarzyszkę jakąś złocistą cudność,ale najładniej jej w złocistej gerberze...:)
serdeczne pozdrowienia :)
gość z drogi
19. Pozdrowienia od Budrysów :)))
najserdeczniejsze... :)
gość z drogi
20. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
W jakimś momencie, szkło był trendy. Dzieci co było zabrały.
Szkoda
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
21. Panie Michale :)
zielone i fioletowe szkło jest piękne,gdy przenikają go słoneczne promienie...
serd pozdrowienia :)
gość z drogi
22. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Ja bardzo lubię szkło w domu.
Wazon dla Pani. Dmuchawce latawce dla wszystkich Budrysów
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz