Powstanie Styczniowe
Dziś, 22 stycznia 2012 roku mija 150 rocznica wybuchu najtragiczniejszego a zarazem największego swym zasiewem z Polskich Powstań,
Powstania Styczniowego
Herby Powstania Styczniowego:Polska Orzeł Biały, Litwa Pogoń i Ukraina Michał Archanioł
Moje pokolenie jeszcze pamięta dumnych uczestników Powstania Styczniowego w niebieskich mundurach i rogatywkach, ozdabianych srebrnym orłem lub biało-czerwoną kokardą,
Mundur Powstańców w II Rzeczpospolitej
Porucznik Telesfor Stanisław Mickiewicz, Jeden z najdłużej żyjących Powstańców. Zmarł w 1935 roku.
Najdłużej żyjącym Powstańcem był Władysław Mamert Wandalli, zmarł w 12 marca 1942 roku w Warszawie
Porucznik Mamert Wandalli, weteran Powstania Styczniowego na spacerze w ZOO, 1934. Fot. Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
Powązki Wojskowe, Kwatera weteranów
Wiosna Ludów w szczególny i tragiczny sposób odbiła się na ludności polskiej pod wszystkimi zaborami.
We wszystkich zaborach nastąpiła eskalacja germanizacji i rusyfikacji Polaków. Zaborcy wiedzieli, że są właścicielami polskiej ziemi ale nie są właścicielami Polaków, choć byliśmy traktowani gorzej jak niewolnicy w Rzymie.
Zaborcy wiedzieli, że tak długo będziemy Polakami jak długo będziemy mówili po Polsku, znali polską historię. Wiedzieli, że mammy własnych Bogów, własne lary i penaty.
Kanclerz Prus / Niemiec / Bismarck powie o nas Polakach:
"Bijcie Polaków tak długo, dopóki nie utracą wiary w sens życia. Współczuję sytuacji, w jakiej się znajdują. Jeżeli wszakże chcemy przetrwać, mamy tylko jedno wyjście - wytępić ich"
Siedemdziesiąt lat później będzie wcielać to w życie III Rzesza Niemiecka, po prostu Niemcy
To jest dzieło Niemców,ja to widziałem a nie słyszałm
W zaborze austriackim trwał okres Bacha, pruskim Bismarcka a rosyjskim Paskiewicza / Иван Фёдорович Паскевич /.
Polska szukała pomocy we Francji cesarza Napoleona III, gdzie przez pewien czas pełnił obowiązki premiera i ministra spraw zagranicznych syn Napoleona Bonaparte i hrabiny Marii Kolona Walewskiej z Łączyńskich, Książe Aleksander Florian Józef Colonna-Walewski .
Książe Aleksander Florian Józef Colonna-Walewski
Moim zdaniem księcia Józefa łączyły dość bliskie stosunki z żoną Napoleona III, piękną cesarzową Eugenią.
Po wojnie krymskiej na kongresie paryskim w 1856 roku nie mówiono o sprawach polskich. Jak zwykle sprzeciwiła się Anglia i iluminaci Rodszildowie- nie ukrywajmy-Żydzi
Kanclerz Prus, Bismarck powie o Żydach w parlamencie pruskim:
Po to mamy Żydów by donosili na Polaków
W rezultacie nowy car Rosji Aleksander II powiedział Polakom:
"precz z marzeniami"
Mimo to zjednoczenie Włoch wzbudziło nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości.
Tłumne wystąpienia ludności zakończyły się masakrą w dniu 26 lutego 1861 roku.
Kozacy atakują Kościół św. Anny w Warszawie 27 lutego 1861
Ukazem 26 marca 1861 roku nowym wielkorządca Rosji został Aleksander Wielopolski,hrabia, margrabia Gonzaga-Myszkowski, który najpierw wsławił się jako autor listu do księcia Klemensa Wentzela Lothara Nepomuk, księcia von Metternich-Winneburg*,
"Wasza postawa w Galicji, gdzie cementujecie krwią fundamenty waszej władzy, nie jest pojedynczym zdarzeniem. W chwili rzezi naszych braci, Pana depesza, Mości Książę, dała Niemcom sygnał do wszczęcia innej "rzezi", zajadłej nagonki, która w niemal wszystkich opiniotwórczych organach szkaluje nasze wspomnienia, naszą dobrą sławę i nasz honor. Nie czuje się Pan źle, że dopiero lżenie nas przynosi Panu popularność u swoich?"
Sytuacja w Warszawie zaostrzała się. Liczne demonstracje społeczeństwa były krwawo tłumione.
Wojsko rosyjskie strzela do manifestantów w Warszawie 8 kwietnia 1861roku
Generał Karol Karłowicz Lambert,/ Карл Карлович Ламберт/ doświadczony w tłumieniu Powstań Czeczenów i Węgrów, 14 października 1861roku wprowadził stan wojenny.
W dniu 16 października 1861 roku zamknięto kościoły
Zamknięcie kościołów, grafika Artura Grottgera z cyklu Warszawa I. 1861
W dniu 8 czerwca 1862 roku namiestnikiem cesarstwa rosyjskiego zostaje brat carów: Aleksandra I i Mikołaja I, Konstanty Pawłowicz Romanow.
W tym czasie w Warszawie istniały dwa stronnictwa: "Biali" dążący do ugody z Rosją i "Czerwoni" bardziej radykalni dążący do powstania.
Działalność obu stronnictw ograniczała się do agitacji.
Nie gromadzono środków finansowych, broni, suchego prowiantu, obroków, tworzenia przenośnych lazaretów.Skłócone kierownictwo, brak dowódców. Przyszli Powstańcy nie mieli środków finansowych. Byli zdani na łaskę bankierów żydowskich, którzy o każdych ruchach Polaków donosili Moskalom.
Margrabia Wielopolski chcąc "wyrwać wrzód hydrze" zarządził brankę wbrew Ustawie z 1859 roku.
Artur Grottger, Branka w 1863 roku
Komitet Centralny Narodowy jako Tymczasowy Rząd Narodowy ; zagrożony porwaniem w sołdaty najbardziej wartościowej młodzieży, zarządził w nocy 1863 roku Manifestem 22 stycznia, Powstanie, które przejdzie do historii jako:
"Powstanie Styczniowe"
Społeczeństwo polskie nie było przygotowane do Powstania. Powstanie rozpoczęło się od porażek. Próby zdobycia koszar rosyjskich nie powiodły się.
Dyktatorem Powstania został, generał Adam Ludwik Adam Mierosławski herbu Leszczyc.
Po dwóch przegranych starciach pod Krzywosądzem i Nową Wsią- Kujawy i konflikcie z generałem Marianem Langiewiczem postanowił złożyć dyktaturę i zdecydował się na powrót do Paryża, skąd rozprzestrzeniał informacje o fatalnym zorganizowaniu powstania w Polsce. Wycofał się z polityki po wojnie francusko-pruskiej.
Armia powstańcza była uzbrojona w dubeltówki i kosy osadzone na sztorc. Nie miała armat.
Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863
Bitwa pod Małagoszczą 24 II 1863 rok
Wielkopolanin generał Marian Langiewicz
Wąchocku odsłonięto wczoraj pomnik gen. Mariana Langiewicza, jedyny w Polsce monument upamiętniający dyktatora Powstania Styczniowego i jednego z jego najwybitniejszych dowódców. Wstęgę przecinali wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz Teresa Heda-Snopkiewicz – córka słynnego dowódcy AK gen. Antoniego Hedy „Szarego”,
W tym czasie pruski premier Bismarck dokonał mobilizacji swojej armii. Obsadził granicę Prusko-Rosyjską.
W dniu 8 lutego 1863 roku, Bismarck zawarł umowę z Rosją, że nie będzie przepuszczał powstańców na zachód przez terytorium Prus i na dodatek będzie ich zawracał do Rosji.
Konwencja Alvenslebena – tajny układ pomiędzy Prusami / Königreich Preußen/ i Rosją, zawarty 8 lutego 1863 roku w Sankt Petersburgu przez pruskiego generała Gustava von Alvenslebena, z inicjatywy Otto von Bismarcka, dotyczący współpracy przy tłumieniu powstania styczniowego w Polsce.
Cicho siedzący "Hôtel Lambert", kierowany przez rusofila Władysława Czartoryskiego, wnuka Nikołaja Wasiljewicza Repnina, . Николай Васильевич Репнин , który w imieniu Katarzyny II rządził Rzeczypospolitą za panowania Stanisława Augusta / i "Białych" łaskawe poparł Powstanie.
Poparł, bo takie sugestie dał CesarzFrancji Napoleon III. Powstanie Styczniowe popierał cesarzowa Eugenia pisząca listy do ministra spraw zagranicznych Austrii, Richarda Klemensa, księcia von Metternich-Winneburg
Dyktatorem mianowano Generała Mariana Langiewicza.
Nowy dyktator sprowadził dla powstańców karabiny i amunicje z Belgii i Francji z czego część transportów przejęli na Polecenie Rosji, Szwedzi. Jak zwykle, to bankierzy pochodzenia żydowskiego, zdradzili Polaków.
Wielkopolanin, generał Marian Langiewicz sformował oddział w sile 1500 ludzi.
Z rejonu Gór Świętokrzyskich zamierzał uderzyć na Warszawę. Pobił Rosjan w Jedlani, Bodzentynie i w Szydłowcu gdzie uczestniczył osobiście, rozpoczynając zwaną przez historyków Kampanię Langiewicza
W bitwie pod Słupia, 11 lutego pobił Rosjan.
Po połączeniu swych sił z Mazowszem dysponował oddziałem około 2500 ludzi z paroma armatami. Rosjanie wciąż mieli na terenach Polski 100 000 żołnierzy.
W Małogoszczy wydał bitwę Rosjanom. Przegrał ją uciekając do Galicji.
Po bankructwie obu dyktatur rządy objął Rząd Narodowy, któremu udało się rozszerzyć powstanie na cały obszar Rzeczypospolitej. Do Powstania przystąpiło wielu magnatów z Wielkopolski, szlachta. Taczanowscy, Niemojewscy z Kaliskiego, Kwileccy, Działyńscy .
Wielkopolonie z Wielkiego Księstwa Poznańskiego i południowo-wschodniej Wielkopolski włączonej do Królestwa zebraliolbrzymie kwoty pieniędzy na Powstanie Styczniowe. Więcej niz całe Królestwo z Litwą !
Rządowi narodowemu nie udało się namówić do Powstania chłopów, szerokich rzesz mieszczaństwa. Mimo niespotykanego męstwa, powstańcy nie posiadający nowoczesnego uzbrojenia,zaplecza, przegrywali z regularnymi wojskami rosyjskimi.
Nie przyszła oczekiwana pomoc zagranicy na która liczył Rząd Narodowy i Hôtel Lambert.
Jest faktem, że Rząd Narodowy ogłosił uwłaszczenie, ale chłopi przyjęli to za złą monetę. Uwłaszczenie ogłoszono za późno !
Prusy stanęły po stronie Rosji. Austria ogłosiła stan oblężenia w dniu 29 lutego 1864 roku.
Powstaniu nie pomógł nowy Dyktator, generał Romuald Traugutt. Objął władze w październiku a aresztowany 11 kwietnia .
Zginął na Stokach Cytadeli Warszawskiej w dniu 5 sierpnia 1864 roku. Z nim : Roman Żuliński, Józef Toczyski, Rafał Krajewski i Jan Jeziorański.
Generał Romuald Traugutt, dyktator Powstania Styczniowgo
Kamień upamiętniający straconych członków Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym: Romualda Traugutta, Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyńskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego odsłonięty 5 sierpnia 1916 r., w Parku im. Romualda Traugutta w Warszawie
Dyktatora Powstania Romualda Trauguta zadenuncjoał Żyd Artur Goldman
Po upadku Powstania nastąpił straszny terror w stosunku do Powstańców i Polaków.
Wszelkie odruchy polskości tłumiono ogniem i mieczem; na Litwie / (Siewiero Zapadnyj Kraj / generał Михаил Николаевич Муравьёв "Wieszatiel"
Po przyjeździe na Litwę, powie:
W każdej sprawie najtrudniejszy jest początek.... Pierwszą rzeczą, którą zrobię po przyjeździe do Wilna, będzie to, że rozstrzelam księdza.
W Kongresówce Friedrich von Berg / Фёдор Фёдорович Берг,/ z pochodzenia Niemiec. W latach 1863-1874 ostatni namiestnik Królestwa Polskiego. Urzędował w Zamku Królewskim
Po Powstaniu Styczniowym zakazano używania języka polskiego. Świątynie katolickie zamieniano na magazyny. Zakazano kupna ziemi i zapisu testamentowego.
W 1867 roku zniesiono autonomie Królestwa Polskiego, jak również i nazwę. Zlikwidowano rok wcześniej Bank Polski. Dwa lata później Szkołę Główną Warszawską. Odebrana prawa miejskie tysiącom miast i miasteczek.
Konfiskowano majątki, których właściciele uczestniczyli w Powstaniu. Zabrano mniej więcej około 1600 majątków ziemskich. Ucierpieli mieszczanie i chłopi , którzy poparli Powstanie Styczniowe
Królestwo Polskie, Rosjanie nazwali;Привислинский край
Mimo , iż Powstanie Styczniowie zostało przegrane. Królestwo Polskie straciło wiele przywilejów, to ja, jak wiekszosć Polaków uważamy, że było potrzebne. By Świat nie zapomniał, że:
Polska jeszcze nie zginęła
*za Andrzejem Żorem, autorem książki "Ropucha studium odrzucenia"
- Michał St. de Zieleśkiewicz - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
36 komentarzy
1. Szanowny Panie Michale
Cześć i chwała Polakom walczącym o niepodległość Polski !
Dzisiaj bez jednego strzału administrujący Polską szykują nam niewolę i oddają suwerenność za eurojewriki.
A my odpowiedzmy, jak nasi Przodkowie w 1963 roku:
Do Azji precz, tyranie! Tam siej mordy,
Tam gniazdo twe, tam panuj, tam twa śmierć!
Tu Polska jest, tu zginiesz i twe hordy,
Lub naród w pień wymorduj, wysiecz, zgnieć!
O Boże nasz! O Matko z Jasnej Góry!
Błogosław nam! Niech korna łza i żal
Przebłaga Cię, niewoli zerwij sznury!
Komorowski nie wypowiedział ani razu słowa Rosja, wygłaszając kolejne przemówienia, Tusk zmuszony okolicznościami odbębnił "minutę ciszy" do kamer.
Czekają, jaką linię ustalą w Moskwie, a wygląda na to, że wg bolszewickich politruków Polacy walczyli, aby powstało ZSRR. Nóż się w kieszeni otwiera i chęć "O ojców grób bagnetów poostrzyć stal!"
Główny specjalista do spraw Polski Instytutu Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk Boris Nosow szczególnie wyróżnił:
„To powstanie wpłynęło także na przebieg historii w Rosji, doprowadzając w rezultacie do ideowego rozdzielenia wewnątrz rosyjskiego społeczeństwa, do aktywizacji sił rewolucyjnych z celem osłabienia władzy carskiej dynastii Romanowów. Od polskiego powstania w 1863 roku ciągną się nici do dwóch rosyjskich rewolucji w 1917 roku, do upadku imperium, do powstania władzy bolszewików, wśród których zupełnie nieprzypadkowo było niemało Polaków.
Jesienią bieżącego roku w Moskwie odbędzie się międzynarodowa konferencja „Powstanie w 1863 roku: historyczne losy Rosji i Polski”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. ...
3. @Foxx
w 1863 roku
nie ośmielili się usunąć, jest przed Bronkowym.
http://www.prezydent.pl/rocznica-powstania-styczniowego/aktualnosci/art,...
co za ęteligencja....aż bije po oczach..
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Piękny wiersz !
Dziadzia był, jest i będzie sługusem Moskwy.
My mamy swoja Polskę, która nasi przodkowie wyrąbali sobie szablami
Cześć i Chwała wszystkim Polakom, walczącym o wolną Ojczyznę.
Wyrazy szacunku
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. Pan Foxx
Szanowny Panie,
Jak miło Pana witać i Pana piękne obrazki pokazujące tragedie w drodze do chwały i wolnej Polski.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
6. Szanowny panie Michale,
Dzięki za świetny materiał, który ja jeszcze uzupełnię strofami poety:
Na bój z hordą Heroda Polacy chodzili:
Krótkie lufy dwurórek przeciwko sztucerom,
Ale szabli rąbali i kosy kosili,
Tak że ucieć się chciało ruskim oficerom.
A żołnierze ich ci, niewolnicy mongolskie,
Za armatami stojąc, prosili u Boga,
Oby dał im opuścić to przeklęte wojsko,
Wobec gniewu i kos desperackiego wroga.
Zresztą byli też inni wśród knechtów caratu –
Którzy rwali z ramion nienawistne pagony,
I stawali w szeregi polskich desperatów,
Lub zbierali się w ruskie powstańcze zagony.
Mało było tych Rosjan – o nie, nie kacapów! –
Tych, kto z nami podzielił los naszej Ojczyzny,
Tych, kto wolność pokochał i niszczył satrapów,
Tych, kto poznał, jak my, murawjowskiej wścieklizny.
Rosja wiecznym nam wrogiem, i czynem, i słowem –
Przeto dziś jak najbardziej nam wspomnieć potrzebnie,
Że w swym grobie powstańczym zasnął pod Krakowem
Dzielny ruski dowódca, kapitan Potiebnia.
Że jak nas, zabijali i torturowali
Byłych ruskich żołnierzy ich kaci rodzimi,
Bowiem ci niewolnicy wolnymi zostali,
Bo kochali ich my, razem bijąc się z nimi.
Ich, jak nas, przeklinali sprzedajni popowie
W opuszczonych przez Pana domach wiecznej śmierci,
Bo przetrwali odważnie przy Chrystusa Słowie
Infernalnego kraju tak pobożne Dzieci.
Śpijcie, więc, Ruski Kwiat Styczniowego Powstania.
Wasze modły w rosyjskim nam wolność wymarzą.
Z Sierakowskim i Trauguttem w Dzień Zmartwychwstania
Jezus Pan do apelu Wam stać hucznie wskaże.
W jednym szarym szeregu z Armią Katyńską,
I pod jednym sztandarem z Elitą Smoleńską
Tym, kto walczył, jak lew, z tą macochą hordyńską,
Zmienią wieniec cierniowy w koronę zwycięską.
Śpijcie, Bracia, czuwajcie. Kraj, co Was porodził,
Zabił, zdradził, zapomniał Was – zmierza do piekła.
Tylko Lach, tak Wam wdzięczny, o Was będzie modlił,
Tylko Polska Was kocha – bo Rosja Was zrzekła.
Rok Powstania Styczniowego. Zwycięstwo.
W dziejach naszych Styczeń jednym
Z miesiący walecznych, -
Chłód zimowy nie jest sednem
Sprawy dla serdecznych.
Walka zimą bądź jesienią
Wszelki chłód rozpędza,
Duszy grzeje i przemienia
W wielkie skarby nędzę.
Nie jest wieczną bowiem zima:
Wszystko wzbudzi od sna
Ta, co świat w radości trzyma,
Ta burzliwa – wiosna!
Jej wkroczenie tuż roztopi
Zimno, lodu góry,
Gazu smród, kajdany ropy
I brukselskie chmury.
Słońce wstąpi tak realnie
W złotych swych promieniach,
Tak poczuje się nam fajnie
W niebiańskich strumieniach!
Liście płaszczykiem zielonym
Znów drzewa ozdobią,
I dywanem kwiaty wonnym
Łąki rajem zrobią.
Ożyją w jeziorach ryby
I zwierzęta w górach,
Wleci pieśń przez grube szyby
W ptastwa boskich chórach.
I wśród uczet tryumfalnych
Smutna nutka mała –
Spojrzenia z niezapomnialnych
Zdjęć, i łza ta stała...
Ziarna Wiary pysznie wzrosną,
Pilnowane męstwem:
Pokonanie zimy wiosną
Koniecznym zwycięstwem!
/Jakub Wołyński/
Pozdrawiam serdecznie
"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz
7. Pan Foxx
Szanowny Panie,
Jak miło Pana witać i Pana piękne obrazki pokazujące tragedie w drodze do chwały i wolnej Polski.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
8. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Udał się nam ten dziadzia.
Dziś nie pokazali dziadziowej. Ponoć pisze książkę o gotowaniu czulentu, jako potrawy narodowej
Czyjej
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
9. W poniedziałek można było obejrzeć w telewizji TRWAM
bardzo mądrą audycję o powstaniu styczniowym, o Jego dziedzictwie intelektualnym formującym polską tradycję, postawę i historię aż do odzyskania Niepodległosci, budując narodowa motywacje do działania, do nauki, do walki, do miłości i szacunku do Ojczyzny.
Jedyne spotkanie w mediach, wspierające szacunek do naszej historii i dziedzictwa narodowego.
21 stycznia 2013,
ROZMOWY NIEDOKOŃCZONE, GODZ. 18:15 I 21:40. TEMAT: POWSTANIE STYCZNIOWE JAKO TRAUMATYCZNE DOŚWIADCZENIA OSTATNICH POKOLEŃ POLAKÓW ŻYJĄCYCH POD ZABORAMI
"największy zasiew"...
michael
10. Pan Michael.
Szanowny Panie,
Pięknie dziękuję.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
11. 190. rocznica urodzin
190. rocznica urodzin Romualda Traugutta
16 stycznia 1862 roku we wsi Szostakowo urodził się jeden z przywódców Powstania Styczniowego Romuald Traugutt
rocznica urodzin Romualda Traugutta, wielkiego patrioty i przywódcy
powstania styczniowego, Sejm oddaje mu hołd” – czytamy w przyjętej w
czwartek przez aklamację uchwale. Jego odwaga oraz poświęcenie
przyczyniły się do utrwalenia pragnienia wolności oraz nadziei na
odzyskanie niepodległości przez Polaków.
Jak zaznaczyli posłowie, jego odwaga oraz heroiczne poświęcenie dla
Ojczyzny przyczyniły się do utrwalenia pragnienia wolności oraz nadziei
na odzyskanie niepodległości przez Polaków w ciągu kolejnych
dziesięcioleci. „Sejm, przekonany o szczególnym znaczeniu bohaterskich
czynów oraz zasług Romualda Traugutta dla dziedzictwa narodowego i
światowego, upamiętnia 190. rocznicę jego urodzin” – napisano w uchwale.
Romuald Traugutt urodził się 16 stycznia 1826 r. we wsi Szostakowo
niedaleko Brześcia Litewskiego (obecnie Białoruś). Ogromny wpływ na jego
wychowanie patriotyczne miała babka Justyna Błocka. Gimnazjum w
Świsłoczy ukończył z bardzo dobrymi wynikami. Nie dostał się na
wymarzone studia w Instytucie Inżynierów Dróg Komunikacyjnych w
Petersburgu, wybrał więc karierę wojskową. W 1845 r. rozpoczął naukę w
szkole oficerskiej w Żelechowie.
W 1849 r., już jako oficer armii rosyjskiej, wspomagał Austrię w
tłumieniu powstania węgierskiego. Za udział w węgierskiej batalii
otrzymał Order św. Anny, mieszkanie i gratyfikację finansową.
Po powrocie do Królestwa Polskiego ożenił się z córką jubilera Anną
Pikiel i zamieszkał w Żelechowie. Podczas wojny rosyjsko-tureckiej w
1853 r. służył na Krymie, gdzie m.in. fortyfikował twierdzę Silistra i
brał udział w walkach o Sewastopol. W trzy lata później został
skierowany do Charkowa, a następnie do Petersburga. Tam wykładał w
wyższej szkole wojskowej.
Śmierć żony i dwojga dzieci na przełomie lat 1859 i 1860 skończyła się
dla niego załamaniem nerwowym. W 1862 r. Traugutt w stopniu
podpułkownika odszedł z wojska. Ożenił się z krewną Tadeusza Kościuszki,
Antoniną Kościuszko.
W okresie poprzedzającym Powstanie Styczniowe, a nawet w jego początkach
Traugutt wypowiadał się przeciw walce zbrojnej forsowanej przez tzw.
czerwonych. Podobnie jak członkowie stronnictwa „białych” był za
pokojowymi działaniami zmierzającymi do przywrócenia autonomii Królestwa
Polskiego i rozszerzeniem go o ziemie Rzeczypospolitej znajdujące się w
granicach zaboru rosyjskiego.
Po wybuchu powstania na Litwie w marcu 1863 r. odmawiał przyjęcia
dowództwa nad lokalnymi oddziałami. Do powstańców dołączył dopiero w
kwietniu. Stanął na czele oddziału kobryńskiego.
W sierpniu Traugutt opuścił swoje zgrupowanie i udał się do Warszawy,
gdzie oddał się do dyspozycji Wydziału Wojny Rządu Narodowego. 15
sierpnia mianowano go generałem i wysłano do Paryża, gdzie bez
powodzenia poszukiwał wsparcia dla powstania. Po powrocie 17
października 1863 r. przyjął funkcję dyktatora powstania. Ukrywał się
pod pseudonimem Michał Czarnecki.
Traugutt podjął zdecydowane działania – odsunął grupę nieudolnych
polityków i dowódców, zreorganizował struktury administracyjne i
wojskowe podziemnego państwa. Starał się przekształcić luźne oddziały
partyzanckie w regularne wojsko. Wprowadził jednolitą organizację
wojska, tworząc 5 korpusów. Dekretem z 27 grudnia 1863 r. powołał
specjalny organ administracyjno-sądowy mający nadzorować wcielanie w
życie wcześniejszych postanowień Rządu Narodowego o uwłaszczeniu
chłopów. Przygotował koncepcję powołania pospolitego ruszenia i
mobilizacji całego społeczeństwa do walki z Rosją. Zaktywizował
działalność dyplomatyczną, szukając poparcia dla sprawy polskiej.
W nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 r. na skutek denuncjacji rosyjska
policja aresztowała Traugutta w jego warszawskiej kwaterze. Najpierw
więziono go na Pawiaku, a następnie przewieziono do X Pawilonu Cytadeli
Warszawskiej. Podczas śledztwa nie zdradził towarzyszy.
19 lipca 1864 r. rosyjski sąd wojskowy skazał Traugutta na śmierć przez
powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia
1864 r. o godz. 10.00. Tuż przed egzekucją, której towarzyszył
30-tysięczny tłum, dyktator ucałował krzyż. Razem z nim stracono innych
uczestników powstania – Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana
Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. Panie Michale,pamiętamy
Wieczne odpoczywanie racz IM dać Panie
gość z drogi
13. Panie Michale,wspominając nasze rozmowy
natrafiłam w sieci na takie piękne zdanie
"żyć to znaczy rozmawiać z umarłymi,to pytać o ich losy,
wybory,racje z oddali lat i wieków,to słuchać ich rad ,rozterek,nadziei i
błogosławieństw"
http://ksi.kresy.info.pl/pdf/numer23.pdf
gość z drogi
14. MON: obchody 154. rocznicy
MON: obchody 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego
W
niedzielę 22 stycznia 2017 roku o godz. 18.00, minister obrony
narodowej Antoni Macierewicz weźmie udział w centralnych obchodach 154.
rocznicy wybuchu powstania styczniowego – poinformowało Ministerstwo
Obrony Narodowej.
W programie m.in.:
– godz. 18.00 msza św. w intencji
Powstańców Styczniowych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego celebrowana
przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.
– godz. 19.30 z udziałem wojskowej
asysty honorowej oraz pocztów sztandarowych, uroczysty Apel Pamięci pod
Krzyżem i Głazem Pamięci Romualda Traugutta w Warszawie.
Planowane jest wystąpienie szefa MON,
przewodniczącego Kręgu Pamięci Narodowej Andrzeja Melaka i prezesa
Instytutu Piłsudskiego Wiesława Jana Wysockiego.
Zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w uroczystościach.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. Święty powstaniecO udziale
Święty powstaniec
O udziale Adama Chmielowskiego, przyszłego św. Brata Alberta, w Powstaniu Styczniowym - pisze dr Joanna Wieliczka-Szarkowa
Powstanie Styczniowe, osiemnastoletni Adam Chmielowski, przyszły św.
Brat Albert, był uczniem Instytutu Rolniczo-Leśnego w Puławach. Od razu
razem z kolegami stworzyli oddział Puławiaków dowodzony przez o rok
starszego Leona Frankowskiego i poszli walczyć.
Po pierwszych zwycięskich potyczkach oddział został rozbity przez
Kozaków w Słupczy pod Sandomierzem, a młody dowódca zginął na szubienicy
w kwietniu 1863 roku. Pozostali Puławiacy przedostali się pod Święty
Krzyż do gen. Mariana Langiewicza.
Chmielowski walczył 17 marca 1863 roku w bitwie pod Chrobrzem i
następnego dnia w jednym z najkrwawszych i zwycięskich bojów powstania
pod Grochowiskami, gdzie do walki zagrzewał powstańców ks. Agrypin
Konarski z krzyżem i rewolwerem w rękach. Adam był w oddziale sławnych,
dzielnych żuawów śmierci Francuza, Franciszka Rochebrune’a. Po bitwie,
po przejściu Wisły, władze austriackie internowały Langiewicza i jego
podkomendnych. Rozbrojonych powstańców przewieziono do Krakowa i
umieszczono w ujeżdżalni, koło kościoła Kapucynów, a potem przeniesiono
do twierdzy w Ołomuńcu.
Chmielowski poznał w niewoli 28-letniego kpt. Zygmunta Chmieleńskiego.
Obaj, choć w różnym czasie, uciekli z Ołomuńca i w czerwcu 1863 roku
Adam został podoficerem kawalerii w oddziale kpt. Zygmunta
Chmieleńskiego.
Bój pod Mełchowem
Rankiem 7 lipca 1863 roku powstańcy zaskoczyli w Janowie pod Częstochową
kąpiących się w stawie Kozaków, których rozbili zupełnie. W następnych
tygodniach stoczyli kilka bitew między Koniecpolem a Szczekocinami.
Kiedy 14 sierpnia pod Obiechowem partyzanci Chmieleńskiego stracili w
starciu z Rosjanami 40 ludzi, wycofali się za Pilicę w kierunku Lelowa,
gdzie dzisiaj na wzgórzu starego cmentarza znajduje się powstańcza
mogiła poległych towarzyszy Adama Chmielowskiego. Ścigani wciąż przez
wroga nie mieli wiele czasu na zebranie sił. Walczyli we wrześniu pod
Przedborzem, Cierniami nad Białą Nidą i pod Wawrzynem oraz Czarncą,
gdzie dowódca zaskoczył Rosjan śmiałym kawaleryjskim manewrem, dzięki
któremu osłonił własną piechotę i uszedł bezpiecznie na Secemin. Aby
odbudować siły zupełnie wyczerpanych walkami podwładnych, Chmieleński
rozbił obóz w Mełchowie.
Rano 30 września 1863 roku do wsi podeszło wojsko rosyjskie i ostrzelało
z artylerii rozłożonych pod lasem powstańczych ułanów. Adam Chmielowski
został wtedy wysłany po rozkazy do Chmieleńskiego, który z całym
oddziałem schował się w wąwozie na wschodnim skraju wioski. Mimo
ostrzału Adamowi udało się dotrzeć do dowódcy, ale gdy wracał z
instrukcjami, rosyjski granat rozszarpał pod nim konia, a jego ranił w
lewą nogę. Koledzy zanieśli go na karabinach do najbliższej chałupy.
Powstańcy przegrali starcie, a na miejscu bitwy pozostała – jak głosi
napis – „zbiorowa mogiła ponad 100 poległych powstańców w 1863 r. pod
Mełchowem, wśród których został ranny Św. Brat Albert Chmielowski”.
Roztrzaskaną nogę amputował Adamowi polski chirurg dr Forkiewicz z
pomocą rosyjskiego felczera w ambulansie polowym. Pacjentowi podano
tylko jeden środek znieczulający w postaci cygara, które ten w czasie
operacji zjadł. W więziennym szpitalu w Koniecpolu młody powstaniec
spędził potem jeszcze wiele tygodni. Po wyzdrowieniu Chmielowskiemu
udało się uniknąć wywiezienia na Sybir. Zgodnie z jedną z trzech wersji
uwolnienia, opuścił więzienie w trumnie, dzięki pomocy szpitalnego
posługacza, Białorusina Tyfona. W pozostałych przypadkach stało się to
za sprawą francuskich oficerów lub działań rodziny, która wybłagała
darowanie kary u dowódcy rosyjskiego garnizonu w Kielcach, generała
Ksawerego Czengierego. Tenże nie miał jednak litości dla powstańczego
dowódcy Adama, płk. Zygmunta Chmieleńskiego, ciężko rannego w bitwie pod
Bodzechowem i powieszonego 23 grudnia 1863 roku w Radomiu. „Wszyscy,
którzy wówczas w 1863 roku zrywali się do walki z potworną przemocą, z
nieporównaną przemocą, ci wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, co im
grozi. I dlatego czyny ich mają wewnętrzną wielkość: są nacechowane
najgłębszą szlachetnością, wskazują na jakąś moc ducha ludzkiego i
równocześnie są zdolne tę moc w innych rodzić” – mówił ks. abp Karol
Wojtyła w setną rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
W ofierze Bogu za wolność Ojczyzny
Wiosną 1864 roku Chmielowski wyjechał do Paryża, gdzie jako pozbawionego
jakichkolwiek środków do życia wspierał go Komitet Francusko-Polski.
Udało mu się nabyć najnowsze wtedy osiągnięcie techniki – protezę z
gutaperki (naturalne tworzywo, otrzymywane podobnie jak kauczuk), w
której nauczył się chodzić bez laski, a nawet tańczyć i jeździć na
łyżwach. Adam szybko pogodził się ze swoim kalectwem i nigdy nie użalał
się z tego powodu nad sobą. Ofiarował je Bogu w intencji odzyskania
przez Ojczyznę wolności.
Do Warszawy wrócił po amnestii z 1865 roku i zapisał się do Szkoły Sztuk
Pięknych. Studiował potem także w Gandawie, Paryżu i Monachium. Jako
znany malarz od 1874 roku mieszkał w Krakowie. Choć należał do
najwybitniejszych artystów swojej epoki, ostatecznie zrezygnował ze
sztuki i poświęcił się najuboższym.
25 sierpnia 1887 roku w kaplicy Loretańskiej u krakowskich Kapucynów
przyjął obłóczyny: „Umarł Adam Chmielowski, narodził się Brat Albert”.
Uroczystą Mszę Świętą przed łaskami słynącą figurą Madonny Loretańskiej
odprawił wtedy ojciec Wacław Nowakowski, powstaniec styczniowy i
sybirak.
Rok po obłóczynach Brat Albert złożył na ręce ks. kard. Albina
Dunajewskiego śluby, dając początek nowej rodzinie zakonnej. Założone
przez siebie zgromadzenia: Braci Albertynów (1888 r.) i Sióstr
Albertynek (1891 r.), oparł na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.
W 1885 roku Chmielowski zaprzyjaźnił się z innym byłym powstańcem
styczniowym i zesłańcem, karmelitą bosym, ojcem Rafałem Kalinowskim,
który poradził mu kiedyś: „Otwórz, Bracie, pustelnię, aby twoi
współpracownicy mogli zatopić się w kontemplacji Boga, skąd będą czerpać
siły potrzebne do swej heroicznej pracy i do świętości. Bez tego
wcześniej czy później skapitulują, zrezygnują, braknie im sił i
chcenia”. Tak powstała albertyńska pustelnia w Zakopanem na Kalatówkach.
Święty Jan Paweł II obu tych byłych powstańców wyniósł do chwały
ołtarzy.
154 lata temu wybuchło Powstanie Styczniowe: "wielka manifestacja woli narodu polskiego do uzyskania…
DODATEK HISTORYCZNY
Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. Panie Michale,pamiętamy
i Młodym naszą wiedzę i pamięć ,przekazujemy :)
gość z drogi
17. Zaproszenie na obchody 155
Zaproszenie na obchody 155 rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego;
http://solidarni2010.pl/36371-zaproszenie-na-obchody-155-rocznicy-wybuch...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. 155 lat temu wybuchło
155 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe
22 stycznia 1863 r. Manifestem
Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe,
największy w XIX w. polski zryw narodowy
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
19. Premier Morawiecki: Powstanie
Premier Morawiecki: Powstanie Styczniowe było aktem odwagi, nie
aktem szaleństwa. Walka o lepszą Polskę jest wykonaniem ich testamentu.
ZDJĘCIA
"Mieszkańcy tamtej Polski zdali egzamin z patriotyzmu i z
polskości. Nie można było nie walczyć o Polskę po tamtej ofierze życia,
która została złożona ojczyźnie".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
20. Ukraina: w Kijowie uczczono
Ukraina: w Kijowie uczczono 155. rocznicę Powstania Styczniowego
W
155. rocznicę Powstania Styczniowego w Kijowie odsłonięto w
poniedziałek tablicę poświęconą jego bohaterom: urodzonemu na terenie
obecnej Ukrainy generałowi Zygmuntowi Padlewskiemu i jego ojcu,
Władysławowi.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. Obchody 154. rocznicy
Obchody 154. rocznicy stracenia członków władz powstania styczniowego
Apelem Poległych, Mszą św. oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem
zniczy zostanie dzisiaj w Warszawie upamiętniona 154. rocznica stracenia
pięciu członków rządu narodowego Powstania Styczniowego z Romualdem
Trauguttem na czele.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. 156 rocznica Powstania Styczniowego
Obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego ... -
156. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego | Miasto Zgierz
Centralne Obchody 156. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego ...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
23. Świętokrzyskie: centralne
Świętokrzyskie: centralne obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Ponad 400 osób z kraju i zagranicy weźmie udział w sobotnim 26.
Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych z Suchedniowa do Bodzentyna,
będącym jednym z głównych punktów centralnych obchodów 156. rocznicy
wybuchu Powstania Styczniowego.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
24. Świętokrzyskie: Centralne
Świętokrzyskie: Centralne obchody 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego
Mamy prawo być dumni z naszej przeszłości, z tego co wniosła
Polska w historię Europy i świata - podkreślał w sobotę w Bodzentynie
(Świętokrzyskie) podczas głównych obchodów 156. rocznicy wybuchu
powstania styczniowego, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób
Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
W przemówieniu wygłoszonym na bodzentyńskim rynku Kasprzyk
przypomniał, że często przy okazji rocznic powstań narodowych, odżywa
dyskusja czy warto było porywać się przeciwko „największej wówczas
potędze, jaką było Imperium Rosyjskie” i czy warto było w ten sposób
manifestować swój patriotyzm.
Odpowiadając na pytanie
nawiązał do swoich rozmów z żołnierzem Armii Krajowej, więźniem
politycznym okresu stalinowskiego, gen. Antonim Hedą ps. „Szary” (zm.
2008 r.), na temat tego, czy warto było prowadzić walkę zbrojną
po II wojnie światowej. W odpowiedzi Heda tłumaczył, że zasadniczym było
pytanie „czy mamy być Polską dumną, suwerenną i niepodległą czy Polską
skundloną, podległą obcym”, na które współtowarzysze Hedy odpowiadali:
„chcemy być dumni, wolni, nawet jeżeli przegramy, to chcemy pokazać
światu, że umiłowanie niepodległości to jest ten gen polski, coś
co tworzy duszę Polaka”.
— podkreślił Kasprzyk.
Zwracając
się do uczestników Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych, nawiązał
też do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, które widnieją na tablicy
pamiątkowej w Bodzentynie, pod którą wcześniej złożono kwiaty.
— zaznaczył Kasprzyk.
— mówił do strzelców i żołnierzy Kasprzyk, dodając, że muszą oni przenieść „tę pamięć i tradycję” w przyszłość.
Organizowany
po raz 26. Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych z Suchedniowa
do Bodzentyna, jest głównym elementem centralnych obchodów 156. rocznicy
wybuchu powstania styczniowego. W przedsięwzięciu uczestniczy ok. 400
osób - m. in. ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze
i młodzież szkolna.
Rano w Suchedniowie uczestnicy rajdu
uczestniczyli we mszy św. w intencji powstańców. Uczcili ich pamięć
także pod „Krzyżem Przedpowstańczym” i wyruszyli na 16-kilometrową trasę
do Bodzentyna. Jednym z przystanków na trasie był Michniów, gdzie
piechurzy w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich oddali hołd pomordowanym
przez hitlerowców mieszkańcom tej świętokrzyskiej wsi, a w miejscowości
Wzdół Rządowy podzielili się opłatkiem.
W piątek uczestnicy
przedsięwzięcia spotkali się w Szydłowcu (Mazowieckie), gdzie m. in.
złożyli kwiaty na zbiorowej mogile powstańców styczniowych
i uczestniczyli w akademii w szydłowieckim zamku. Niedzielna część
obchodów odbędzie się w Wąchocku, gdzie m. in. zaplanowano uroczystość
pod pomnikiem jednego z dowódców zrywu, gen. Mariana Langiewicza.
W województwie
świętokrzyskim obchody 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego
zaplanowano także w niedzielę w Kielcach - w klasztorze pallotynów
na Karczówce. W programie znalazły się m.in. przemarsz szlakiem
powstańców, msza św. w intencji ojczyzny oraz apel pamięci i złożenie
kwiatów pod pomnikiem Powstańców Styczniowych.
Powstanie
styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego
Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter
wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało
miejsce ponad tysiąc starć, a siły polskie liczyły w sumie ok. 200 tys.
osób. Jego pierwszym przywódcą był Ludwik Mierosławski, który jednak
po miesiącu utracił tę funkcję. Później dyktatorami powstania byli
Marian Langiewicz i Romuald Traugutt, który stał się tragicznym symbolem
zrywu. Aresztowany wskutek denuncjacji i więziony na Pawiaku został
skazany przez rosyjski sąd wojskowy na śmierć przez powieszenie. Wyrok
wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 r.
Po zakończeniu
powstania Polaków dotknęły liczne represje, m.in. konfiskata majątków
szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego,
wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze
carskie skazały na śmierć ok. 700 osób, na zesłanie co najmniej 38 tys.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. Warszawa: Obchody 156.
Warszawa: Obchody 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w Galerii Rządu Narodowego
na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zostanie we wtorek
uczczona 156. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
26. Dr. D. Kucharski: Powstanie
Dr. D. Kucharski: Powstanie Styczniowe rozpoczęło nowy etap budowania tradycji i tożsamości narodowej
Sama
organizacja Powstania Styczniowego była wielkim szokiem dla różnych
środowisk poza ziemiami polskimi tym, jak można w sposób tajny
organizować istnienie struktur państwa polskiego w podziemiu. Niemcy
badali te zagadnienia. Późniejszy gubernator warszawski w czasie I wojny
światowej pisał doktorat na ten temat – powiedział w rozmowie z
Redakcją Informacyjną Radia Maryja o Powstaniu Styczniowym historyk dr
Dariusz Kucharski.
Szef Urzędu ds. Kombatantów: Powstańcy z 1863 r. wzorem dla II Rzeczypospolitej i dla nas
Pokolenie
II Rzeczypospolitej wzorowało się na powstańcach styczniowych; są oni
wzorem także dla nas – podkreślił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds.
Kombatantów i Osób Represjonowanych, który w 156-lecie wybuchu
insurekcji zorganizuje uroczystości we Lwowie na Ukrainie.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
27. Obchody związane ze 156.
Obchody związane ze 156. rocznicą wybuchu powstania styczniowego
Hołd powstańcom oddano m.in. na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
więcej
W Parku im. R. Traugutta w
#Warszawa z udziałem min.@mblaszczak rozpoczęły się centralne uroczystości z okazji 156. rocznicy wybuchu#PowstanieStyczniowePamięć o Powstańcach Styczniowych jest wieczna
Ojczyzny jest dla nas wartością najważniejszą. W naszej historii są daty
szczególne. 22 ...
Minister
@mblaszczak złożył wieniec pod Krzyżem i Głazem Pamięci Romualda Traugutta i członków Rządu Narodowego straconych podczas#PowstanieStycznioweMaryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
28. Ceremonia pogrzebowa
W Wilnie odbywa się ceremonia ponownego pochówku kilkunastu
powstańców styczniowych – w tym Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego
Konstantego Kalinowskiego. Trumny ze szczątkami poległych zostały
przeniesione w uroczystym przemarszu do Katedry Wileńskiej. W
uroczystościach biorą udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz
Morawiecki oraz politycy z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Łotwy.
ulewnych opadach deszczu zaczęły osuwać się zbocza Góry Zamkowej.
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda mówił na konferencji prasowej, że góra
„zapłakała nad losem walczących o niepodległość”.
Powstańcy zostali tam pochowani w 1863 i 1864 r., po straceniu z rozkazu
władz carskich. Pochówek odbył się w tajemnicy przed rodzinami
zamordowanych. Mimo tego kolejne pokolenia wilnian wiedziały o znaczeniu
tego miejsca.
O godz,. 11.00 czasu polskiego zostanie odprawiona msza święta za
zmarłych w Katedrze Wileńskiej, po niej trumny ze szczątkami powstańców
zostaną w procesji przeniesione na cmentarz na Rossie. Zabrzmią dzwony
wileńskich kościołów, a jednocześnie – dzwon Zygmunt w Krakowie.
W procesji wezmą udział prezydenci Polski Litwy. Według Andrzeja Dudy,
będzie to historyczny moment. – Te obrazy, które będzie można zobaczyć
(dziś – red.), to obrazy, których w ciągu ostatnich dziesięcioleci nie
oglądano – mówił prezydent Duda.
W uroczystościach biorą udział również wicepremierzy Ukrainy oraz Białorusi i minister kultury Łotwy.
Kraje te, podobnie jak Litwa i Polska, wśród powstańców styczniowych mają swoich narodowych bohaterów.
PL1918
@PL1918
Wileński poranek. Listopadowe powietrze. Witamy z Ostrej Bramy. Dziś w Wilnie pożegnamy Powstańców Styczniowych, odnalezionych w 2017 roku. Władze Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Łotwy oddadzą hołd bohaterom walki o wolność. #ŻegnamyBohaterów1863
76
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
29. Ceremonia pogrzebowa
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
30. Rosjanie niezadowoleni z
Rosjanie niezadowoleni z powodu pogrzebu bohaterów powstania styczniowego na wileńskiej Rossie
Dzisiejszy pochówek bohaterów
powstania styczniowego na cmentarzu na Starej Rossie w Wilnie wywołał
falę niezadowolenia w rosyjskich mediach. Chodzi o uroczyste pożegnanie
Wincentego Konstantego Kalinowskiego, Zygmunta Sierakowskiego oraz ich
osiemnastu towarzyszy broni straconych w latach 1863-1864 roku na Rynku
Łukiskim w Wilnie i pogrzebanych w nieznanym miejscu. Władze carskie
bały się, że groby powstańców mogą stać się miejscem pamięci dla tych,
którzy marzyli o wskrzeszeniu Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Przywódcy i uczestnicy powstania styczniowego pochowani w Wilnie. Prezydent Duda: „Upamiętniamy dziś naszych bohaterów”
W 2017
roku podczas prac archeologicznych na wileńskiej górze Gedymina
przypadkowo natknięto się na niezidentyfikowane szczątki ludzkie.
Z czasem udało się ustalić ich tożsamość. Okazało się, że należały one
do przywódców powstania styczniowego w Wielkim Księstwie Litewskim.
Władze Polski i Litwy, uznając ich za swych narodowych bohaterów,
postanowiły zorganizować im uroczysty pochówek z udziałem prezydentów
i premierów obu państw.
W rosyjskich mediach wydarzenie
to zostało albo zignorowane, albo opatrzone krytycznymi komentarzami.
W dominującej tam historiografii powstanie styczniowe przedstawiane jest
bowiem najczęściej jako „bunt w Kraju Północno-Zachodnim Imperium
Rosyjskiego”, zaś Kalinowski jawi się jako „koordynator polskich
szlacheckich formacji bandyckich na terytorium Białorusi Zachodniej”.
Podkreśla się, że został słusznie skazany na śmierć jako „winny
organizowania zaplanowanych mordów na rosyjskich (białoruskich) chłopach
oraz prawosławnym duchowieństwie”.
Stronę rosyjską najbardziej
obruszył jednak udział w całym przedsięwzięciu władz białoruskich.
Na pogrzeb przyjechała bowiem z Mińska oficjalna delegacja na czele
z wicepremierem Iharem Pietryszenką. Okazało się, że Białoruś – obok
Polski i Litwy – także uznaje Wincentego Konstantego Kalinowskiego
za swojego bohatera narodowego, odwołując się w ten sposób do wspólnego
dziedzictwa wielonarodowej i wieloreligijnej Rzeczypospolitej.
Białoruskie koleje uruchomiły nawet dodatkowe połączenia z Mińska
do Wilna, aby wszyscy chętni mogli dotrzeć na uroczystości.
Okazało
się też, że bez pomocy Białorusinów mogłoby w ogóle nie dojść
do uroczystego pogrzebu, ponieważ kluczowa była identyfikacja genetyczna
odnalezionych szczątków. Żeby upewnić się, czy któreś z ciał należało
do Kalinowskiego, trzeba było porównać pobrany z nich materiał
genetyczny z DNA kogoś z rodziny straconego przywódcy. Istniała tylko
jedna możliwość, by tego dokonać: przeprowadzić ekshumację ciała Wiktora
Kalinowskiego (brata Wincentego Konstantego) pochowanego na cmentarzu
w Swisłoczy w obwodzie grodzieńskim na Białorusi. Do tego potrzebna była
zgoda samego Aleksandra Łukaszenki i ten taką zgodę wydał.
Rosyjskie
media skrytykowały tę decyzję. Jeden z publicystów oburzał się, jak
to możliwe, że „przez kilka lat państwowe organy Białorusi bez zgody
białoruskich podatników wydawały środki z budżetu na prace mające
na celu identyfikację jakichś szczątków w sąsiednim państwie”.
Co ciekawe, sam Łukaszenka wypowiedział się o Kalinowskim następująco:
Oczywista nieścisłość
historyczna tej wypowiedzi wywołała jeszcze większe oburzenie w Rosji.
Największe niezadowolenie budzi jednak coś innego: odwoływanie się
Polaków, Litwinów i Białorusinów do wspólnego dziedzictwa historycznego.
Do spuścizny ideowej, która – jak w przypadku powstańców styczniowych –
budowana była w opozycji do rosyjskiego despotyzmu. To musi niepokoić.
autor:
Grzegorz Górny
Wspólny wywiad Prezydentów Polski i Litwy dla TVP
Dzisiejsze uroczystości pogrzebowe przywódców powstania styczniowego
to wiadomość dla naszych narodów, które kiedyś żyły razem w jednym
kraju. Ci wszyscy ludzie niezależnie od narodu, z którego pochodzili są
naszymi wspólnymi bohaterami – mówił Prezydent.
W Wilnie Pary Prezydenckie Polski i Litwy wzięły udział w
uroczystościach pogrzebowych uczestników i przywódców powstania
styczniowego, których szczątki odnaleziono w ostatnich latach podczas
prac archeologicznych na wileńskiej Górze Zamkowej.
– Spotykamy się tutaj wszyscy: Polacy, Litwini, Białorusini, Łotysze,
Ukraińcy – jako ludzie wolni, reprezentanci wolnych narodów, które są
gospodarzami we własnych suwerennych państwach. Łączy nas wspólnota
doświadczeń i wartości, z których najważniejszą jest dla nas wszystkich
wolność – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej mszy w
Katedrze Wileńskiej. – Upamiętniamy naszych historycznych bohaterów, ale
robimy to, myśląc nie o przeszłości, lecz ze względu na wspólną
przyszłość.
CAŁE WYSTĄPIENIE >>
ENGLISH VERSION >>
Podczas nabożeństwa – prowadzonego przez biskupów Litwy, Polski i
Białorusi – głos zabrali również Prezydent Litwy Gitanas Nausėda oraz
Wicepremier Białorusi Ihar Pietryszenko. Wkrótce po tym kondukt żałobny
wyruszył w stronę Cmentarza na Rossie.
Droga od katedry do cmentarza liczy około 3 km. Procesja żałobna
przeszła głównymi ulicami Starego Miasta: Zamkową, Wielką i
Ostrobramską. Przy Kaplicy Ostrobramskiej kondukt zatrzymał się na
modlitwę odmówioną w trzech językach.
Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona
okolicznościowa iluminacja — Herb Polski, Litwy i Rusi z powstania
styczniowego. Od I 1863 władze powstańcze używały trójpolowej tarczy —
obok Orła i Pogoni, w trzecim dolnym polu umieszczono wizerunek
Archanioła Michała — co odpowiadało trzem narodom walczącym z Rosją:
Polsce, Litwie i Rusi (Ukrainie).
W 2017 roku na Górze Zamkowej rozpoczęto badania archeologiczne, w
trakcie których znaleziono szczątki powstańców styczniowych straconych
na Placu Łukiskim, w tym przywódców zrywu: Zygmunta Sierakowskiego i
Konstantego Kalinowskiego. Źródła historyczne wskazują, że w latach
1863-1864 powieszono tam bądź rozstrzelano w sumie 21 osób. Wszystkich
pogrzebano w tajemnicy przed rodziną i bliskimi, bez trumien i ze
związanymi rękoma. Do tej pory udało się odnaleźć szczątki tylko 20
powstańców.
Po uroczystościach Prezydent podzielił się swoimi odczuciami na Twitterze.
https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,358,wilno-po...
WILNO I Szczątki powstańców styczniowych spoczęły na Cmentarzu na Rossie
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
31. J. J. Kasprzyk: Powstanie
J. J. Kasprzyk: Powstanie Styczniowe ukształtowało pokolenia Polaków
Powstanie Styczniowe ukształtowało pokolenia Polaków - mówił
podczas trwających w województwie świętokrzyskim centralnych obchodów
157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, szef Urzędu do Spraw
Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
32. 157 lat temu wybuchło
157 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. "Zryw zakończył się klęską, ale kult powstania towarzyszy nam do dziś"
Złożeniem wieńców w galerii rzeźb upamiętniających członków
Rządu Narodowego Powstania Styczniowego na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu
Cytadeli Warszawskiej uczczono w środę 157. rocznicę wybuchu zrywu.
Podczas
uroczystości wieńce złożyli przedstawiciele władz państwowych
i samorządowych, placówek muzealnych oraz szkół noszących imię
ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta.
Powstanie Styczniowe było największym w XIX w. polskim zrywem narodowym.
— opowiadała zastępca dyrektora Muzeum Niepodległości Beata Michalec.
— podkreśliła.
Przypomniała
także, że w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej mieściło się rosyjskie
więzienie śledcze, gdzie trafiali uczestnicy Powstania Styczniowego.
— dodała Michalec.
Exlibris z Powstaniem Styczniowym. Jednym z mniej znanych przywódców powstania był Agaton Giller
Jednym z mniej znanych przywódców powstania był Agaton
Giller, przez pewien czas członek Rządu Narodowego, umiarkowany
zwolennik powstania, zajmujący się kontaktami z emigracją. Był
już, by tak rzec, człowiekiem doświadczonym w sprawach rosyjskich,
za młodzieńczą konspirację patriotyczną został skazany w 1854 roku
na zesłanie na najdalszą Syberię aż za Bajkał w rejon najcięższych
kopalń Nerczyńska pod granicą chińską. Odbywał tam karną służbę
w wojsku. Nie poddał się jednak carskiemu reżimowi, a te losowe
okoliczności wykorzystał dla własnych zainteresowań. Poświęcił się
badaniu okolic Syberii, w których się znalazł, tak jak później Dybowski
czy Czekanowski, poszukiwał także śladów polskich zesłańców w tych
rejonach, przekazywał relacje i wspomnienia o nich. Przedstawił później
to wszystko w obszernym dziele pt. „Opisanie zabajkalskiej krainy
w Syberyi”, podobnie jak spisywał drobiazgowo swą drogę na Syberię
w osobnym pamiętniku. Pamiętnik ten odebrano mu po drodze w Kazaniu, ale
odtworzył go podczas długiego pobytu na Syberii jako „Podróż więźnia
etapami do Syberyi w roku 1854”.
Obie te obszerne książki
zostały wydane na emigracji, gdzie trafił Giller po powstaniu, stając
się nie tylko politykiem, ale i historykiem emigracyjnym, poświęcił się
bowiem także spisywaniu dziejów powstania, ale także sporów i polemik,
które na emigracji wokół niego trwały. Tę powstańczą kronikę przedstawił
w dziele „Historia Powstania Narodu Polskiego 1861-1864”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
33. Ks. bp T. Bronakowski o
Ks.
bp T. Bronakowski o Powstaniu Styczniowym: Mając na względzie
powszechny udział w powstaniu, można je nazwać ostatnim pospolitym
ruszeniem zwołanym dla obrony Rzeczpospolitej
Mając na względzie powszechny udział w powstaniu, można je nazwać
ostatnim pospolitym ruszeniem zwołanym dla obrony Rzeczpospolitej.
Podczas walk trwających tylko 2 lata stoczono 1200 bitew i potyczek.
Oddziały uformowane ze zwykłych obywateli stanęły naprzeciw jednej z
największych, najpotężniejszych armii ówczesnej Europy - powiedział ks.
bp Tadeusz Bronakowski w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV
Trwam.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
34. Obchody 158. rocznicy wybuchu
Obchody 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
w formie online. Muzeum Niepodległości w Warszawie zaplanowało trzy
wydarzenia, które odbędą się 19 oraz 21 i 22 stycznia bieżącego roku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
35. 159. rocznica wybuchu
159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
ostatnia wspólna walka narodów I Rzeczpospolitej. Na legendzie
powstańców wychowywały się kolejne pokolenia, które sięgnęły po
niepodległość.
Msza św. w kościele św. Anny w Długiej Kościelnej – trwają obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
36. Powstanie Styczniowe a Jasna
Powstanie Styczniowe a Jasna Góra
Matkę Bożą Jasnogórską Rosjanie nazywali główną Częstochowską
Rewolucjonistką, a Polacy uważali Ją za Swoją Opiekunkę i duchową
Hetmankę. Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej widniał na powstańczych
sztandarach.
Powstanie Styczniowe, największy zryw narodowo-wyzwoleńczy Polaków,
wybuchło 22 stycznia 1863 r., gdy Centralny Komitet Narodowy ogłosił się
Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród do powstania przeciwko
Rosji.
W latach bezpośrednio poprzedzających Powstanie Styczniowe wyraz
swych uczuć patriotycznych dawały pielgrzymki wchodzące na Jasną Górę z
pieśniami religijno-patriotycznymi i chorągwiami z polskimi orłami.
Zakonnicy wygłaszali powitania i kazania w duchu patriotycznym, co
władze uznawały za podburzające do manifestacji.
O wydarzeniach Powstania Styczniowego przypominają na Jasnej Górze
liczne pamiątki. Są wśród nich pierścienie, krzyże i brosze wykonywane
rękami więźniów Cytadeli czy zesłańców syberyjskich, biżuteria z
końskiego włosia, a także krzyż ostatniego komendanta powstania z 1863
r. ks. generała Stanisława Brzóski.
Na 87 paulinów, którzy w 1861 r. stanowili prowincję polską około 40
było czynnie zaangażowanych w działania niepodległościowe - przypomina
o. Grzegorz Prus, paulin i historyk zakonu. „To wsparcie ze strony ojców
płynęło przez modlitwę, przez głoszone kazania patriotyczne.
Przechowywali też druki powstańcze. Paulini świadczyli pomoc finansową
także dla powstańców. W oddziałach powstańczych brali udział też
niektórzy młodzi zakonnicy, nowicjusze czy klerycy. Tu najbardziej
zasłynął br. Zygmunt Trawiński, który zginął w bitwie pod Lelowem 30
września 1863 r.”, podkreśla o. Prus.
Za pomoc powstańcom całą polską prowincję paulinów dotknęły liczne
represje. Zakonnicy byli aresztowani, skazywani na więzienie i zsyłkę,
niektórych zamordowano. Zamknięto wiele paulińskich klasztorów, a te,
które pozostawiono, znalazły się pod całkowitym nadzorem władz carskich.
Nadzór nad Jasną Górą przekazano biskupom kujawsko-kaliskim,
zlikwidowano działające tu od XVII w. aptekę i drukarnię, zamknięto
bibliotekę.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl