INWIGILACJA FINANSOWA RADIA MARYJA (pełny tekst)

avatar użytkownika sprzeciw21

Czy Radio Maryja/TV TRWAM były finansowo inwigilowane przez rząd? A Jeżeli tak to w jakim celu? Generalny Inspektor Informacji Finansowej – to nazwa niewiele mówiąca obywatelom organu. Generalnego Inspektora powołuje na wniosek ministra finansów – Prezes Rady Ministrów. Ma rangę podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Słowem człowiek zaufany władzy. GIIF ma szerokie uprawnienia. Jego głównym zadaniem jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Został zatem ustawowo wyposażony w bardzo mocne uprawnienie, nie tylko może zwracać się do instytucji finansowych z żądaniem informacji nt. poszczególnych transakcji, ale też może wstrzymać transakcję lub zablokować konto.

 

RADIO MARYJA NA CELOWNIKU GIIF?

GIIF zatem jest dobrym narzędziem do inwigilacji finansowej różnych podejrzanych podmiotów, ale może być także wykorzystany w celu inwigilacji politycznie niepoprawnych organizacji i instytucji, wszak poszanowanie ducha prawa nie jest najmocniejszą stroną rządu Donalda T. Czy GIIF zwracał się zatem do banków o informacje nt. wpłat lub innych transakcji na rzecz Radia Maryja, TV TRWAM lub Fundacji Lux Veritatis, a jeżeli tak to w jakim celu? Z takim pytaniem 21 września zwrócił się do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej - Stowarzyszenie Interesu Społecznego.

 

NAJPIERW MILCZENIE, NASTĘPNIE ODMOWA

Początkowo mimo upływu terminu 2 tygodni GIIF nie udzielił odpowiedzi, dopiero po ponownym wniosku z 16 października, Zastępca Dyrektora Departamentu Informacji Finansowej Artur Kołaczek działający z upoważnienia Generalnego Inspektora Informacji Finansowej wydał decyzję o odmowie udzielenia informacji z dn. 25.10.2012 znak IF6/016/13/SIQ/12/13983. Czym uzasadniono tą odmowę? Zacytujmy decyzję Czynności podejmowane przez Generalnego Inspektora mają na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy, jak również zwalczanie finansowanie terroryzmu. Wymienione rodzaje czynów zabronionych są popełniane w ramach przestępczości zorganizowanej, mogącej stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Ze względu na fakt, że podejmowane przez Generalnego Inspektora czynności służą wykryciu przestępstw, przygotowanie informacji w celu ujęcia sprawców i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej, to należy uznać że działanie te powinny korzystać z ochrony informacji. Z tego względu podstawą do odmowy udzielenia wnioskowanej informacji jest przesłanka „bezpieczeństwa”. Przekazywanie wnioskowanych informacji jest zatem możliwe tylko określonym organom państwa, ale nie Stowarzyszeniu.

 

DECYZJA ODMOWNA, BO ZWRACALI SIĘ DO BANKÓW

Jakież to względy bezpieczeństwa przemawiają za odmowę udzielenia informacji, GIIF nie wyjaśnił. Decyzja GIIF została zaskarżona do organu wyższego stopnia tj. Ministra Finansów. Godząc się, że przekazywanie informacji jest możliwe w świetle ustawy tylko określonym organom państwa, równocześnie wskazano że Stowarzyszenie nie ubiegało się o udostępnienie pozyskanych przez GIIF informacji, ale jedynie o to czy zwracano się do banków o informacje nt. transakcji na rzecz Radia Maryja/TV Trwam, a jeśli tak to w jakim celu? Ten rodzaj informacji (czyli czy były zapytania) nie stanowi żadnej tajemnicy i nie jest objęty art.33 ustawy – wbrew temu co stwierdza GIIF. Stowarzyszenie zarzuciło, że trudno potraktować poważnie uzasadnienie decyzji przytoczone przez GIIF. Radio Maryja/TV TRWAM/Fundacja Lux Veritatis nie są organizacjami przestępczymi ani nie finansują terroryzmu. Nie zachodzi żadna przesłanka bezpieczeństwa, która była podstawą do nieujawnienia informacji. Odmowę udzielenia informacji podyktowana względami bezpieczeństwa, Stowarzyszenie uznało za absurdalny pretekst, który rodzi podejrzenie (a nawet pewność), że takie zapytania do banków były, z tym że nie były związane ze względami bezpieczeństwa, ale raczej były związane z poszukiwaniem informacji, mających podważyć wiarygodność finansową Fundacji Lux Veritatis, ubiegającą się o koncesję na multipleksie dla TV TRWAM lub pozwalających tak ustawić opłaty koncesyjne by wyeliminować TV TRWAM z rynku medialnego. Przypomnijmy, iż ostatnio zmieniono przepisy prawne umożliwiające znaczny wzrost opłat koncesyjnych.

 

MINISTER FINANSÓW RÓWNIEŻ ODMAWIA

26.11 Minister Finansów w osobie zastępcy dyrektora departamentu Informacji Finansowej Tomasza Powałka podtrzymał decyzję o odmowie udzielenia wnioskowanej informacji (IF6/016/1311/ZTP/12/15331). Minister Finansów powołał się na przepisy art.33 ustawy, które umożliwiają przekazywanie informacji jedynie enumeratywnie wymienionym organom państwa. Jednakże jak już stwierdzono, przepisy te dotyczące informacji pozyskanych nt. transakcji, a nie informacji o składanych zapytaniach. Nic nie stało na przeszkodzie ujawnieniu informacji czy zwracano się do banków i w jakim celu, nie ujawniając ani odpowiedzi ani też jakich rodzajów transakcji dotyczyły zapytania.

 

PYTANIA WS. RADIA MARYJA BYŁY

Minister Finansów szczęśliwie uznał, że „w żadnej części decyzji GIIF nie uznał, ani nie zasugerował, że Radio Maryja, TV TRWAM oraz fundacja Lux Veritatis są organizacjami przestępczymi”. Jeszcze tego by brakowało. Dalej MF co prawda stwierdza, że nie można się zgodzić ze stanowiskiem, że nieudostępnienie wnioskowanej informacji rodzi pewność, że określone działania były podejmowane przez GIIF, czyli sugeruje się, że odmowa ma charakter automatyczne z racji wagi wnioskowanych informacji, jednakże równocześnie można przeczytać, że „odmowa Generalnego Inspektora podyktowana była charakterem gromadzonych informacji (czyli jakieś informacje gromadzono), których ujawnienie mogły wpłynąć na względy bezpieczeństwa państwowego (takie same uzasadnienie w czasach PRLu, powoływano dla odmów paszportowych opozycjonistom). Odmowa informacji ws. samych zapytań, świadczy że takowe zapytania prawdopodobnie były. Przywoływany art.33 ustawy nie dotyczy bowiem informacji o złożonych zapytaniach, ale o pozyskanych informacjach przez GIIF. Nic nie przeszkadzało ujawnić informacji czy zapytania były (bez szczegółów) i w jakim celu? Sprawa jest bulwersująca, nie było żadnych podstaw do wystąpienia ws. wpłat transakcji na rzecz Radia Maryja/TV TRWAM przez GIIF. Prawdopodobnie wystąpienie kierowano do banków, w których Radio Maryja/TV Trwam mają rachunki bankowe. Co prawda nie możemy w sposób ostateczny potwierdzić fakt tych zapytań przez GIIF, ale przewlekanie odpowiedzi, następnie odmowy pod absurdalnym pretekstem bezpieczeństwa państwa, a także same sformułowania używane w decyzjach raczej sugerują, że jest coś na rzeczy. Jeżeli władze miałyby czyste ręce w tej sprawie, to nic nie stanęłoby na przeszkodzie by potwierdzić lub zaprzeczyć informacji o samych zapytaniach. Także nieformalne źródło potwierdziło nasze przypuszczenia, że GIIF mógł zwrócić się o informację nt. wpłat na Radio Maryja. Uzyskanie dowodów w tej sprawie może być trudne, GIIF odmawia informacji, banki mogą zasłaniać się tajemnicą bankową a ślady wystąpień mogą zostać usunięte.

 

AMBERGOLD ZOSTAWIALI W SPOKOJU

Dla kontrastu przypomnijmy, że ten sam GIIF nie reagował we właściwym czasie ws. podejrzanych transakcji Ambergold i pozwolił na oszukanie ponad 10 tysięcy ludzi na ponad 500 milionów złotych. Najwyraźniej GIIF nie miał w tej sprawie czasu, wszak prawdopodobnie zajmował się Radiem Maryja/TV TRWAM.

 

(SERWIS21 NUMER PRZEDSYLWESTROWY serwis21.blogspot.com

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz