Osiemnaście lat temu, w dniu 11 grudnia 1994 roku, odszedł do Domu Pana jeden z największych bohaterów II Wojny Światowej,
Generał Broni Stanisław Maczek "Baca"
pierwszy czołgista II Rzeczpospolitej, kawaler Orderu Orła Białego
Dezerterując z okupacyjnej Armii Austriackiej, wstąpił już w dniu 14 listopada do Wojska Polskiego. Uczestniczył w odsieczy Lwowa w czasie wojny Polsko- Ukraińskiej. Jako dowódca batalionu, wykazał się dużymi umiejętnościami organizacyjnymi i dowódczymi w bitwach w rejonie Ustrzyk, Chyrowa. Felsztyna. Przeniesiony w kwietniu 1919 roku do 4 Dywizji Piechoty Generała Franciszka Aleksandrowicza. Dowodził lotną kompanią szturmową, wyposażoną w broń samobieżną, pancerną.
W wojnie Polsko-bolszewickiej w stopniu majora dowodził batalionem szturmowym, utworzonym na bazie kompanii z 4 DPgenerała Franciszka Aleksandrowicza. Jego Batalion wchodzi w skład dywizji jazdy generała Juliusza Rómla. Broni Lwowa przed armią bolszewicką.
W 1938 roku, otrzymał dowództwo 10 Brygady Kawalerii,zmotoryzowanego związku taktycznego Wojska Polskiego. Pierwszej w pełni zmotoryzowanej jednostki. W czasie wojny obronnej 10 Brygada Kawalerii pod dowództwem pułkownika dyplomowanego Stanisława Maczka wchodzi w skład Armii Kraków. W bitwach pod Jordanowem, Łańcutem, Rzeszowem bije XXIII Niemiecki Korpus Pancerny. Po barbarzyńskim napadzie bolszewików na Polskę 17 września 1939 roku, z rozkazu Naczelnego Wodza przekracza granicę Polsko - Węgierską.W dniu, 15 listopada 1939, w uznaniu zasług, otrzymuje awans do stopnia generała brygady.
Dzięki sentymentom węgierskim, regenta Miklós Horthy de Nagybánya, Stanisław Maczek przez Węgry udaje się do Francji. W dniu 21 października melduje się w Paryżu u Generała Władysława Sikorskiego. Z rozkazu Generała Władysława Sikorskiego na bazie 10 Brygady Pancernej tworzy nową jednostkę. W 1940 roku dowodzi 10 Brigade Motorisee Polonaise 10 éme Brigade de cavalerie blindée. Bierze udział w walkach, by bronić pełnych pychy Francuzów, którzy wierzą jak w Boga w swą Linie Mginota. W efekcie Słynna linia Maginota pod naporem zapasowych jednostek niemieckich pękła jak bańka mydlana. Polskie wojska w tym Brygada Stanisława Maczka, chcą się bić o wolność Francji. Francja woli się kochać z Niemcami -dosłownie.
Z Europy przez Maroko,Gibraltar, Portugalię, przybywa do Anglii- Szkocji.
W 1942 roku z rak Naczelnego Wodza otrzymuje Krzyż Virtuti Militari IV Klasy. Jego jednostka zostaje przekształcona w 1 Dywizję Pancerną. Bierze udział w walkach w Normandii.
W 1944 roku, Generał Stanisław Maczek pokazuje w bitwie pod Falaise- Chambois co znaczy polski żołnierz jak ma dobrą broń. !
Dywizja bierze ponad 5000 jeńców . Niszczy około 60 czołgów około 50 dział polowych. Zdobywa Ypres, Passchendale, Roulers, Thiett.
W Holandii Bredę.
Następny etap to Wilhemshaven, które poddaje się generałowi Maczkowi. Dowództwo twierdzy, bazy Kriegsmarine, floty Ostfrisland . 10 dywizji. 2 admirałów, generał, 1900 oficerów, 32 000 żołnierzy,3 krążowniki, 18 U-Bootów, 205 mniejszych jednostek wojskowych,94 działa forteczne,150 dział polowych.
W dniu 1 czerwca 1945 roku zostaje generałem dywizji.
W dniu 26 marca 1945, pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu został odznaczony Komandorią Krzyża Legii Honorowej
L'Ordre National de la Légion d'honneur
W Haren (Ems) niemieckim miasteczku Dolnej Saksonii, zdobytym przez I Dywizję Pancerną, zakłada "polskie miasteczko" dla żołnierzy, jeńców, niemieckich obozów, żołnierzy Powstania Warszawskiego w tym około 1780 kobiet, więzionym w Stalag VI C Oberlangen. Zgodę na utworzenie "polskiego miasteczka wyraził Sir Bernard Law Montgomery, 1. wicehrabia Montgomery of Alamein,marszałek Wielkiej Brytanii. Miasteczko początkowo nosiło nazwę Lwów. Dowódca II Korpusu, generał Władysław Anders za zasługi pana generała Maczka, miasteczko, przemianował na Maczków
W Maczkowie były polskie nazwy ulic: Jagiellońską, Legionów, Mickiewicza, Łyczakowską
W dniu 17 kwietnia 1945 roku, patrol 3. szwadronu 10 Pułku Strzelców Konnych 1 Dywizji Pancernej generała Maczka oswobodził obóz.
Tak opisuje moment wyzwolenia Halina Nowak "Ama" łączniczka Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego
"...po południu siedziałam przed barakiem, snując marzenia jak to będzie, gdy znajdę się już po drugiej stronie drutów... Nagle zobaczyłam zbliżającą się od strony lasu kolumnę pojazdów wojskowych - nie niemieckich (...) przed drutami zatrzymał się samochód pancerny, z którego wyskoczył uzbrojony żołnierz w mundurze khaki, wystrzelił serię z pistoletu maszynowego w stronę wieży strażniczej i zawołał głośno: Czołem koleżanki!"
Łączniczka, telefonistka. Halina Maria Nowak "Ama", "Chochlik", 211 pluton i sztab zgrupowania Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego.
Generał Stanisław Maczek kobiety, dziewczyny, harcerki z Powstania Warszawskiego wziął na etat swojej Dywizji, by mogły otrzymać prowiant, ubiór, mundury.
Raport składa porArmii Krajowej. hm. doktor Irena Mileska "Jaga"
Wyzwolony Stalag w Oberlangen - po lewej kpt Halina Ter-Oganian "Danuta" - po prawej kpt. Maria Irena Mileska "Jaga"
Za swe zasługi na polach wojennych, Generał Stanisław Maczek, został odznaczony wieloma medalami. Miedzy innymi Złotym krzyżem Orderu Virtuti Militari IV klasy. Po zakończeniu II Wojny Światowej generał Stanisław Maczek, obawiając się o swe życie w Polsce, gdzie rządzili komuniści, bolszewicy nie powrócił do kraju, gdyż 26 września 1946 władze komunistyczne pozbawiły go obywatelstwa polskiego.
Ze względy na stosunkowo krótki okres służby w Armii Angielskiej, nie otrzymał emerytury. Osiedlił się w Edynburgu, gdzie pracował jako barman w Hotelu Learmouth.
Ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie , Ryszard Kaczorowski, w dniu 11 listopada 1990 awansował Stanisława Maczka do stopnia generała broni
W dniu 11 grudnia 11 grudnia 1994 zmarł w Edynburgu. Miał 102 lata.
W setną rocznicę urodzin, wiceminister Szeremietiew, zawiózł mu Order Orła Białego. Zgodnie z ostatnią wolą Pana Generała, pierwotnie pochowany w Edynburgu, został przeniesiony do Bredy w dniu 23 grudnia 1994 roku. Holendrzy oddali mu ostatni hołd, tak jak swoim Królom. Mieszkańcy Bredy niemal jednogłośnie przyznali Mu obywatelstwo Honorowe Holandii. Polska przysłała na pogrzeb orkiestrę wojskową.
Posiadane odznaczenia:
Order Orła Białego(1994)
Order Virtuti Militari III, IV i V klasy
Order Odrodzenia Polski I i III klasy
Krzyż Walecznych
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami
Komandoria Legii Honorowej (Legion d'Honneur)
Croix de Guerre 1940 z palmami, Francja
Medaille Commemorative Francaise de la Guerre 1939-1945
Grand Officier de l'Ordre de la Couronne avec palme Belgia
Croix de Guerre z palmami Belgia
Komandoria Orderu Łaźni, Order of the Bath Commander, Wielka Brytania
Distinguished Service Order
Orde van Oranje Nassau III klasy Holandia
"Polski żołnierz walczy o wolność innych narodów,
Lecz umiera zawsze z myślą o Polsce".
Napis na cokole pomnika pana generała w Warszawie, wystawionego przez Jego żołnierzy
Skromny grób generała Stanisława Maczka w Bredzie
Cmentarz żołnierzyk generała Maczka w Bredzie
Tablica upamiętniająca polskich żołnierzy na cmentarzu w Bredzie
Pomnik Stanisława Maczka w Parku Jordana w Krakowie. Fotografia panów Józefa i Łukasza Wieczorków
Więcej: Pan Józef Wieczorek http://blogmedia24.pl/node/49095
Polska po 1945 roku nie kochała i nie kocha generała Stanisława Maczka. Polacy nie postawili panu generałowi, żadnego pomnika. Ten w Warszawie na Placu Inwalidów, został postawiony przez żołnierzy generała Stanisława Maczka.
Na szlaku bojowym pana generała Maczka w Europie pomników jest 300
Z końcem lat 70. prawie osiemdziesięcioletni gen. Stanisław Maczek wręczył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II swoje wspomnienia.
"Podczas audiencji generalnej papież podszedł do nas - napisał o tej chwili. - Miałem egzemplarz mojej książki, podałem go papieżowi, a wtedy Jan Paweł II spojrzał na mnie z wyraźnym zainteresowaniem i zapytał: "Generał Maczek?". Po chwili powiedział: "Oczywiście, generał Maczek, kawał naszej historii..."".
Wieczna Cześć i Chwała Jego Pamięci
46 komentarzy
1. Szanowny Panie Michale
"ŻOŁNIERZ POLSKI WALCZY O WOLNOŚĆ WSZYSTKICH NARODÓW
ALE UMIERA TYLKO DLA POLSKI"
I walczyli... i umierali...
Wieczna Cześć i Chwała dla Nich...!
Gen. Stanisław Maczek...
Wieczna Cześć i Chwała Jego Pamięci
***
Pozdrawiam serdecznie
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
2. Szanowny Panie Michale
"Polska po 1945 roku nie kochała i nie kocha generała Stanisława Maczka. Polacy nie postawili panu generałowi, żadnego pomnika. Ten w Warszawie na Placu Inwalidów, został postawiony przez żołnierzy generała Stanisława Maczka.
Na szlaku bojowym pana generała Maczka w Europie pomników jest 300"
To nie Polska nie kocha gen. Maczka, to służalczy urzędnicy .
Polska pamięta i oddaje cześć swoim Bohaterom.
Cześć i chwała Bohaterom, na pohybel zdrajcom !
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. Panie Michale,ukłony i podziękowania....
Dzisiaj i Generał i nasz ukochany Papież
są już RAZem w Domu Pana....
a nasi Chistorycy z bożej łaski ,milczą nadal na temat TEGO Człowieka.....dziwnych "chistoryków "wyprodukowała polska sowiecka z PRLu"
serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za kolejny Kawał Historii,pięknie ilustrowanej
gość z drogi
4. Do Pani Intix,
Szanowna Pani Joanno,
"Polski żołnierz walczy o wolność innych narodów,
Lecz umiera zawsze z myślą o Polsce"
Tak było jeszcze w czasach II Wojny Światowej
Po wojnie byliśmy zmuszani do wojen w Korei.
Dziś w imię niemieckiego imperium, walczymy dla innych o błękitne paliwo dla hameryki.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Obecny rząd Donalda Tuska nie umie kochać Polaków. Nie tylko nie kocha ale działa na szkodę Polski i Polaków.
Moim zdaniem € to kolejny krok do wspólnego cesarstwa narodu niemieckiego, lub jak ktoś inny woli do IV rzeszy niemieckiej, gdzie Polacy będą niewolnikami.
Anglicy mają swoje funty i sobie chwalą niezależność. Nasi sąsiedzi Czesi też.
III rzesza istniała tylko 12 lat
Miała istniej 1000 lat
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
6. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Mądrzy ludzie, patrioci znajda sie w korcu maku, tak jak Papierz Jan Paweł II i generał Maczek.
Módlmy się, by obecny papież jak najszybciej wyniósł na ołtarze swego świętego za życia poprzednika
Twitter może poczekać
Wyrazy szacunku
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
7. Szanowny Panie Michale
pozwolę sobie podlinkować tekst z portalu http://www.polskienekropolie.de/doku.php?id=pl:altengrabow :
Powstanie Warszawskie upadło, Warszawa została zrównana z
ziemią. W niemieckich obozach jenieckich umierają ranni w powstaniu
bohaterowie. Do Stalagu Altengrabow przewieziono 2655 powstańców.
Październik, listopad i grudzień 1944 r.
oraz styczeń 1945 r. to miesiące, kiedy więźniowie - polscy żołnierze
kampanii wrześniowej 1939r. [wśród nich Konstanty Ildefons Gałczyński]
-żegnają rannych żołnierzy powstania 1944, wykrwawiających się na ich
oczach w warunkach obozowych.
Publikujemy poniżej informacje na
temat znanych i „nieznanych” miejsc pochówku bohaterów Powstania
Warszawskiego 1944, którzy zmarli w tym niemieckim stalagu. Końcowe
pytanie autorów opracowania pozostaje bez odpowiedzi. Zadajemy je
naszym służbom dyplomatycznym z ministrem MSZ R. Sikorskim na czele.
Obóz jeniecki Stalag XI A znajdował się na poligonie wojskowym powstałym w 1893 roku i do dzisiaj służącym celom militarnym.
We
wrześniu 1939 roku, w byłych końskich stajniach znajdujących się w
kompleksie koszarowym poligonu powstaje obóz jeniecki i otrzymuje nazwę
Stalag XI A Altengrabow.
W obozie tym w okresie 1939-1945
więzionych było 55 000 jeńców wojennych z 13 krajów. Pierwszymi jeńcami
byli polscy żołnierze kampanii wrześniowej 1939 roku.
W lewej dolnej części pomnika umieszczona została tablica z tekstem w języku niemieckim. Oto jej tłumaczenie:
Na powstałym w 1895 roku poligonie wojskowym, urządzono w wrześniu 1939
roku obóz jeńców wojennych XI-A. Na pomieszczenia dla jeńców
przeznaczono stare stajnie końskie. Już we wrześniu przybywają pierwsi
polscy jeńcy wojenni, w maju 1940 roku Francuzi, Belgowie i Holendrzy, w
maju 1941 roku Serbowie, Chorwaci i pierwsi Anglicy, jesienią 1941 roku
jeńcy Armii Czerwonej. Jeńcy Rosyjscy zostali umieszczeni osobno, ich
dowódcy, oficerowie polityczni zostali na podstawie rozkazu-zarządzenia
rozstrzelani poza terenem obozu. Po kapitulacji Włoch, jesienią 1943
roku do obozu przybywają jeńcy włoscy. W sumie w Stalagu XI-A przebywali
jeńcy z 13 krajów. Z przeciętną ilością 55 000 jeńców, Stalag należał
do największych obozów w północnych i środkowych Niemczech, Po około
miesięcznym pobycie w obozie, jeńcy byli wysyłani do komand pracy w
rolnictwie lub jako robotnicy do fabryki amunicji należącej do Armii.
Utworzono 1700 komand pracy. Głód i niehigieniczne warunki powodowały
liczne epidemie, które pochłonęły wiele ofiar. Na początku maja 1945
roku obóz został wyzwolony przez oddziały armii alianckich. Pochylamy
się w smutku upamiętniając ofiary.
Nowe upamiętnienie,
miejsce uroczystości upamiętniających dla władz landowych i lokalnych
Sachsen Anhalt. Uroczystości w których biorą udział przedstawiciele
Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie. Nowa tablica z informacją o
tym miejscu, rzeczowa, chronologiczna, oszczędna w słowach informacja.
Czy
tylko oszczędność słowa spowodowała brak informacji o losie 2655
jeńców wojennych, żołnierzy Powstania Warszawskiego więzionych w Stalagu
XI A Altengrabow?
Niech ta dokumentacja będzie
„tymczasowym“ upamiętnieniem Żołnierzy Armii Krajowej spoczywających na
„zaginionym“ cmentarzu obozowym Stalagu XIA.
Cześć ich Pamięci!
Styczeń 2010
Przedruk za:
http://www.polskienekropolie.de/doku.php?id=pl:altengrabow
http://solidarni2010.pl/11819-stalag-altengrabow---zapomniana-nekropolia...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. szanowny Panie Michale
zaczynam być"chłodna" w stosunku do nowego papieża....a robie to z wielka przykrością,bo z Domu wyniosłam szacunek do K.K i Jego hierarchów
Sprawa Naszego Papieża,boli mnie od samego początku a DZISIAJ ,szczególnie...czyżby liczono,ze zapomnimy...że sie zmęczymy ?
serdecznie pozdrawiam :)
gość z drogi
9. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Pięknie dziękuję za uzupełnienie mego tekstu o Stalag XI A Altengrabow, obóz dla jeńców Powstania Warszawskiego i żołnierzy września
Namiastkę zapomnianej polskiej nekropolii.
Prezydent Komorowski, pamiętał o mogile bolszewików, którzy napadli na Polskę i zginęli w bitwie pod Ossowem.
No cóż w drugim obiegu można przeczytać, że Komorowski być może współpracował z sowietami. Jego ojciec też
Wyrazy szacunku
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
10. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Ja też patrze na obecnego papieża z mieszanymi uczuciami,
Chyba nie idzie śladami
Papieża Leon XIII, który napisał do moich rodaków Poznaniaków, Wielkopolan:
"Wam, którzy zamieszkujecie prowincję Poznańską i Gnieźnieńską, zalecamy ufność w wielkoduszną sprawiedliwość Cesarza, o jego bowiem względem was przychylności i życzliwym usposobieniu osobiście od niego samego powzięliśmy wiadomość." Caritatis,19 marca 1894.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
11. Panie Michale i mnie sie podobne nasunęły myśli...
niestety Nowy Papież,nie spełnił naszych modlitw,Wtedy gdy na Placu Sw Piotra Polski LUD ,błagał,by Naszego Ojca świetego uczynić natychmiast świętym....
i to dręczy mnie co dziennie,dlaczego tak się dzieje...?
serdecznie pozdrawiam :)
gość z drogi
12. Chwała Jego Pamięci!
Dziękuję Panie Michale za wspomnienie o naszych bohaterach.
Ta , o generale ps " Maczek" bardzo mnie zainteresowała ( mam przyjaciół w Holandii)
pamięć o Polakach wyzwolicielach miast w Holandii do dziś przechowywana jest w sercach Holendrów. Mamy wspólną z nimi cechę ,....... kochamy ziemię. Do dziś pamiętają o mnie ,
a ja pamiętam o nich , oni wiedzą co to jest "głód" , bardzo pilnie strzegą pamięci głodu w czasie II wojny. Serdecznie pozdrawiam . Jagna z Poznania.
13. Pani Jagno,piękne wspomnienie
ale i bolesne,bo Holandia pamięta,a niby polski rząd,nie
serd pozdrowienia
gość z drogi
14. Do Pani Jagny
Szanowna Pani Jagno,
Bardzo mi milo. Proszę pozdrowić Wildę.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
15. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Obecny Papież jest Niemcem i Niemcem pozostanie. Sądzę, że swoje wpływy w Watykanie ma Angela Merkel.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
16. Panie Michale
Wilda pozdrowiona , ale nie zdołam już nanieś poprawki , powinno być generał Maczek ps " Baca". Przepraszam , lapsus językowy .
17. Do Pani Jagny
Szanowna Pani Jagno,
Dziękuję za Wildę.
Ja zrozumiałem Pana Generała Maczka
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
18. Panie Michale !
Że najlepszy to fakt , ale z tym darmowym się nie zgadzam , nie chcielibyśmy wiedzieć ile tak naprawdę on nasz kraj KOSZTUJE . Dobre , cenie sobie żart animowany ma dużą silę " rażenia". Pozdrawiam , na balkonach w moim fyrtlu są już choinki .Jagna .
19. Panie Michale :)
dokładnie,TAK i na dodatek ten papież jest relatywistą,a to mi sie bardzo nie podoba...
serdeczności poniedziałkowe :)
gość z drogi
20. Do Pani Jagny
Szanowna Pani Jagno,
Bardzo przepraszam.Nie wiem, jak wkleiła się reklama zamiast kwiatka przeznaczonego dla Pani i podziękowanie za rodzinną Wilde mego dziadka i mamy
Proszę powiększyć
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
21. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Papież Benedykt XVI niech żyje sto lat. Wybrał go nasz Kościół. Do historii przejdzie jako kolejny numer za którym nic nie stoi
To nasz Papież
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
22. To nasz Papież,potwierdzam Panier Michale
charyzmatyczny,odważny do bólu i bardzo Czytelny....
serdeczne pozdrowienia :)
gość z drogi
23. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Piękne słowa dla społeczeństwa:
czytelny
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
24. (Brak tytułu)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. Szanowny Panie Michale
Mam nowinę.
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rzeszowski IPN wyda komiks poświęcony gen. Maczkowi, ścislej - jego działaniom w czasie Września 1939. Warto przeczytać (wiem, co mówię).
Pozdrawiam
26. Panie Michale :)
Tak bardzo GO brak,tak bardzo
Dziękuję za TO przepiękne zdjęcie ,
ku Pamięci :)
wieczorne serdecznosci :)
gość z drogi
27. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Wiemy, że Pan Generał Maczek był jednym z najwybitniejszych dowódców wojskowych. Zapominamy, że był również mądrym a wyważonym politykiem,
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
28. Pan Kazef
Szanowny Panie,
Pięknie dziękuję.
Z przyjemnością przeczytam.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
29. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Brak nam Papieża Jana Pawła II. Był dla nas i Świata autorytetem.
Po Jego pięknej śmierci, Świat, Polska nie umiała poszukać następcy.
Wyrazy szacunku
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
30. Panie Michale,nasz ukochany Ojciec Święty
dla NAS ,zawsze będzie Świętym,ale Rzym jakoś zapomina powoli o NIM....
... symboliczny Wiatr,który zamknął Księgę na Jego Trumnie,pamięta Pan ?
serd pozdrowienia :)
gość z drogi
31. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Pamiętam
Dla Pani i Budrysów:
http://youtu.be/uJ-DfPr6bGY
Wyrazy szacunku
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
32. Panie Michale :)
Dziękujemy i pozdrawiamy Pana i Bliskich ,serdecznie pozdrawiając...:)
gość z drogi
33. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Ukłony dla Pani i Pani Domu z Budrysami na czelę.
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
34. Panie Michale :) "Szukałem Was..."
Ta Twarz,ten nasz ukochany Ojciec Swięty miał wyjątkową MOC,moc przyciągania ludzi do siebie,do Boga...
dla mnie świętym był już za życia...
Szukał NAS,a by gromadziliśmy sie wokół Niego
Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy :))) Budrysy ,Też :)
gość z drogi
35. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Papież Polak, był świętym od momentu śmierci dla wszystkich wiernych.
To Rzym skandował:
Santo subito.
http://youtu.be/cvfJiL0m6TI
Ukłony
Papież Niemiec tego nie słyszy
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
36. Panie Michale :)
My TO wiemy i dla Nas jest to bolesna wiedza....
Wyjątkowy Człowiek,skupiający wokół siebie miliony na całym
szczególnie,gdy Kościół Katolicki potrzebuje
Autorytetów....
Santo subito
gość z drogi
37. Pani Gość z Drogi
Szanowna Pani Zofio,
Miejmy nadzieje, że młodzi ludzie Kościoła, kapłani potrafą być wielkimi Polakami.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
38. Panie Michale :)
mocno w TO wierzę....tak jak i w TO,ze Polska będzie Polską....nie pierwszy to już RAZ borykamy sie z kłopotami,ale zawsze z Bogiem,zawsze RAZEM i dlatego przeżyliśmy Kosygina,przeżyjemy i tuskina i jego ferajnę z palącym koty na czele...
serd pozdrowienia z drogi do prawdziwie wolnej Polski
gość z drogi
39. Pani Gość z Drogi,
Szanowna Pani Zofio,
Jan Pietrzak
W naszych tematach
http://youtu.be/nceOKyzlkrA
Uklony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
40. 75. rocznicę sformowania 1.
75. rocznicę sformowania 1. Dywizji Pancernej generała Maczka
Mszą św. i złożeniem kwiatów pod pomnikiem
upamiętniającym żołnierzy 1. Dywizji Pancernej generała Maczka uczczono
75-lecie powstania tej formacji
szlachetności ludzkich serc – powiedział podczas Mszy św. w intencji
żyjących, poległych i zmarłych żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen.
Stanisława Maczka biskup polowy ks. bp Józef Guzdek. Eucharystią w
katedrze polowej rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę
utworzenia dywizji, która wsławiła się m.in. wyzwalaniem północnej
Francji, Holandii i Belgii spod okupacji niemieckiej. W południe na pl.
Inwalidów, przy którym znajduje się pomnik 1. Dywizji Pancernej gen.
Stanisława Maczka, odbyły się dalsze uroczystości rocznicowe.
– W pieśni śpiewanej przez 1. Dywizję Pancerną są słowa „choć nas
zawodzi honor świata, my jeszcze honor mamy swój”. Sformowana 75 lat
temu 1. Dywizja Pancerna i jej szlak bojowy to jedna z
najchwalebniejszych i najpiękniejszych kart w dziejach polskiego oręża, w
dziejach zmagań Rzeczypospolitej o wolność. Ten szlak bojowy, znaczony
krwią i poświęceniem, był szlakiem żołnierzy, którzy niezwykle wysoko
cenili sobie właśnie honor. Tak ukształtowała ich II Rzeczpospolita.
Walczyli o wolność, mając nadzieję, że kiedy biją się po rycersku, jak
prosił ich o to ich dowódca, generał Stanisław Maczek, to są
przedłużeniem wspaniałych rycerskich tradycji Europy – mówił Jan
Kasprzyk, p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
– Bili się o wolną Polskę, ale bili się także o Europę wartości. Bo
stanęli do boju przeciwko niemieckiej III Rzeszy, która podeptała świat
wartości tworzących Europę od 2 tys. lat. Stanęli po stronie dobra, po
stronie najpiękniejszego daru, jaki Opatrzność może dać ludziom i
narodom – niepodległości. Walczyli honorowo, licząc na to, że nagrodą za
ich trud będzie wolna Polska. Tak się jednak nie stało. Żołnierze 1.
Dywizji Pancernej nie doszli do wolnej Polski. Wyzwalali prawie całą
zachodnią Europę, licząc na to, że ta Europa zachowa się honorowo i
wesprze polskie starania w odzyskaniu niepodległości. Ale tak jak
śpiewali Maczkowcy: „zawiódł ich wtedy honor świata”. Okazało się, że
Polska znajdzie się po wojnie pod nową okupację, w sferze wpływów
Sowietów – podkreślił Kasprzyk.
– Choć dowódca 1. Dywizji Pancernej generał Stanisław Maczek, zamiast
przyjmować defilady, zamiast przyjmować hołdy ze strony aliantów, musiał
pracować jako barman w Szkocji, u swojego sierżanta, choć żołnierze 1.
Dywizji Pancernej skazani byli na emigrację, choć ci, co wrócili do
kraju, byli często poddawani prześladowaniom przez komunistyczne
państwo, to pozostała w nich wiara i duma, że Polak kiedyś odzyska
niepodległość – dodał Kasprzyk.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders
odczytała list od premier Beaty Szydło: „I Brygada Pancerna pozostaje
symbolem wielkiego wkładu Polaków w walki na frontach II wojny
światowej. Mamy obowiązek zachować w pamięci tych, dla których walka o
wolność ojczyzny była najwyższym nakazem. […] Wiemy, że ci okryci chwałą
żołnierze długo musieli czekać na sprawiedliwą ocenę ich czynów i
zasług. Dziś w 75. rocznicę sformowania 1. Dywizji Pancernej musimy po
raz kolejny podkreślić, że dzięki tym bohaterom możemy żyć w
niepodległej ojczyźnie, że to im zawdzięczamy naszą wolność” – napisała
premier.
75 lat temu – 25 lutego 1942 roku – rozkazem Naczelnego Wodza generała
Władysława Sikorskiego utworzona została w Szkocji 1. Dywizja Pancerna
generała Stanisława Maczka. Nie było to łatwe zadanie, gdyż
dotychczasowych ułanów trzeba było przesadzić na czołgi, jednak po
upływie dwu lat doskonale wyszkolona dywizja licząca 13 tys. żołnierzy
została skierowana do akcji w ramach inwazji aliantów na kontynent. Do
walki dywizja weszła 8 sierpnia 1944 roku, kiedy w Warszawie trwało już
powstanie.
Dowództwo nad nowo utworzoną jednostką powierzono gen. bryg.
Stanisławowi Maczkowi, który w 1939 r. w Polsce, a w 1940 r. we Francji
zdobył doświadczenie w kierowaniu oddziałami pancernymi. Dowódcy i
większość oficerów wywodziła się z 10. Brygady Kawalerii – jedynej
polskiej wielkiej jednostki pancernej, której formowanie zakończono
przed wrześniem 1939 r. Także niektóre oddziały wchodzące w skład 1.
Dywizji Pancernej nawiązywały do tradycji przedwojennych jednostek.
Ewakuacja Armii Polskiej generała Władysława Andersa z ZSRS na Środkowy i
Bliski Wschód umożliwiła stopniowe uzupełnienie szeregów.
Przed inwazją aliantów na kontynent w lipcu 1944 r. 1. Polska Dywizja
Pancerna liczyła około 13 tys. żołnierzy. W jej składzie było 381
czołgów oraz 4431 innych pojazdów. Pod koniec lipca 1944 r. rozpoczął
się przerzut dywizji do Normandii. Pod koniec października 1944 roku 1.
Polska Dywizja Pancerna oswobodziła Bredę i inne miasta francuskie i
holenderskie, a potem obóz jeniecki Oberlangen, gdzie przebywało niemal 2
tys. kobiet walczących w Powstaniu Warszawskim. Szlak bojowy żołnierze
Maczka zakończyli 5 maja 1945 r. w Wilhelmshaven, gdzie poddała się baza
niemieckiej marynarki wojennej.
Przez kolejne dwa lata 1. Polska Dywizja Pancerna wspólnie z 1.
Samodzielną Brygadą Spadochronową stacjonowała w rejonie Emsland w
północno-zachodnich Niemczech. W drugiej połowie 1946 roku rozpoczęła
się demobilizacja dywizji, a późną wiosną 1947 r. jej oddziały zostały
przetransportowane do Wielkiej Brytanii, gdzie zostały stopniowo
zdemobilizowane i rozwiązane. Formalnie dywizja przestała istnieć 10
czerwca 1947 r.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
41. Nasze Pokolenie pamięta tą legendarną Postać
a Młodzi uczą się tej pamięci
gość z drogi
42. Kasprzyk o żołnierzach gen.
Kasprzyk o żołnierzach gen. Maczka: "Oddajemy dzisiaj hołd tym, którzy byli rycerzami dobrej sprawy"
"Warto w tym miejscu przypomnieć, że to ich ofierze Europa zawdzięcza swoją wolność".
Święto 1. Polskiej Dywizji Pancernej zainaugurowało nabożeństwo
w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po jej zakończeniu, pod pomnikiem
przy Placu Inwalidów, odegrano hymn, oddano salwy honorowe
i złożono wieńce.
— powiedział podczas uroczystości Kasprzyk.
Jak
dodał, żołnierze 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Maczka „zawsze
opowiadali się po stronie dobra, niepodległości i wartości budujących
Europę i będących fundamentem Europy od stuleci”.
— powiedział szef UdsKiOR.
Następnie
Jan Józef Kasprzyk Krzyżem Walecznych odznaczył pośmiertnie por. Marian
Plichtę. W jego imieniu, odznaczenie przyjęła córka, Joanna Wielgat.
Medalami „Pro Patria” odznaczone zostały Jolanta Gawlicka, Krystyna
Grzeszczuk, Barbara Kalinowska.
Gen. Maczek dowodził 1. Polską Dywizją Pancerną, którą organizowano w latach II wojny
światowej w Szkocji. Po intensywnym szkoleniu, w składzie Pierwszej
Armii Kanadyjskiej, ruszyła ona na otwarty w czerwcu 1944 r. front
zachodni. Zwycięski marsz dywizji pod dowództwem gen. Maczka wiódł przez
północną Francję, Belgię i Holandię aż po wielką bazę niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
43. 74. rocznica wyzwolenia Bredy
74. rocznica wyzwolenia Bredy przez dywizję gen. Maczka! Mieszkańcy miasta z entuzjazmem powitali polskich weteranów…
i okolic, w tym także z Polakami mieszkającymi na stałe w Holandii,
wzięli udział w uroczystościach na polskiej nekropolii w Oosterhout.
W Bredzie złożyli kwiaty przed tablicą poświęconą żołnierzom gen.
Maczka, którzy 11 listopada 1944 r. obchodzili tam rocznicę odzyskania
niepodległości. Po tej ceremonii odbył się przejazd weteranów przed
budynek Ratusza na historycznych pojazdach.
Mieszkańcy miasta przywitali polskich kombatantów oklaskami, wielu
robiło sobie z nimi pamiątkowe fotografie. Dookoła żołnierzy gen. Maczka
pojawiły się także polskie symbole, m.in. białoczerwone flagi.
Holendrzy do dziś są wdzięczni Polakom za to, że wypierając Niemców nie
zniszczyli ich miasta.
—
opowiadał PAP mjr Marian Słowiński weteran 1. Dywizji Pancernej
i nestor kilkuosobowej grupy ostatnich żyjących „maczkowców”, którzy
wzięli udział w uroczystościach na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym
w Oosterhout, gdzie pochowani są polscy żołnierze.
Uroczystości w Oosterhout i w Bredzie wspólnie z władzami Holandii
zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przybyła
na nie nie tylko kilkuosobowa grupa ostatnich żyjących „maczkowców”, ale
także mieszkańcy Brabancji Północnej i przedstawiciele lokalnych władz.
Przy mogiłach polskich żołnierzy w Oosterhout złożono kwiaty, odegrano
hymny narodowe Polski i Holandii, oddano salwę honorową, bo obecni byli
także dziedziczący tradycje „maczkowców” żołnierze 34. Brygady Kawalerii
Pancernej i 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.
Wśród
osób, które złożyły hołd „maczkowcom” był szef Urzędu ds. Kombatantów
Jan Józef Kasprzyk i córka gen. Władysława Andersa - senator Anna
Maria Anders.
Burmistrz Oosterhout Marcel Fraenzel podkreślił,
że wyzwolenie Holandii przez aliantów, w tym przez znanych z waleczności
żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, oznaczało dla
Holendrów „koniec nacisku i samowoli, a także koniec dyskryminacji
i prześladowania w związku z wyznawaniem wiary lub
przynależności politycznej”.
Jan Kasprzyk @JanKasprzyk
5
"Pancerni Chłopcy" Generała Maczka. Z 16 tysięcy zostało ich kilkunastu, mają blisko sto lat, ale zawsze w październiku udają się do Holandii na groby swoich kolegów, poległych "za wolność naszą i waszą
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
44. W. Brytania: w Edynburgu
W. Brytania: w Edynburgu odsłonięto pomnik gen. Maczka
Wykonany
z brązu pomnik przedstawiający siedzącego na ławce generała Stanisława
Maczka został w sobotę odsłonięty na głównym dziedzińcu edynburskiego
ratusza. To efekt szkocko-polskiej kampanii na rzecz uczczenia pamięci
generała w prestiżowej okolicy Edynburga.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
45. Mija 26. rocznica śmierci
Mija 26. rocznica śmierci gen. Stanisława Maczka. J. J. Kasprzyk: Europa zawdzięcza swoją wolność polskiemu żołnierzowi
Mija 26 lat od śmierci gen. Stanisława Maczka. Legendarnego
dowódcę „czarnej” dywizji upamiętni dziś w Warszawie Jan Józef Kasprzyk,
szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. „Europa
zawdzięcza swoją wolność polskiemu żołnierzowi” – podkreślił minister.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
46. W Warszawie uczczono
W Warszawie uczczono żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka
Moją misją jest upamiętnienie polskich żołnierzy, którzy walczyli i
polegli za wolność Belgii – powiedział dziś Dirk Verbeke, honorowy
sekretarz miasta Tielt i prezes Stowarzyszenia 1 Dywizji Pancernej w
Belgii podczas uroczystości przed pomnikiem tej jednostki.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl