Zbyt
późny start promocji Polski, jej ograniczony zasięg i budżet mogą
spowodować, że piłkarskie mistrzostwa nie przełożą się w przyszłości na
wzmożony ruch podróżnych.»
Unijny "Titanic"
Sytuacja w UE jest kuriozalna. Podczas gdy na ulicach Aten, Madrytu i Rzymu oburzeni demonstranci oskarżają Berlin o zmuszanie ich państw do bolesnych oszczędności prowokujących recesję, w Niemczech trwa wyczekiwanie na ratyfikację paktu fiskalnego. Ubocznym, mało zauważalnym efektem wprowadzonych rozwiązań jest z jednej strony uzależnienie Europy od niemieckiego procesu decyzyjnego, a z drugiej - dalsza centralizacja państwa niemieckiego kosztem autonomii 16 landów. Jak zauważa Tony Czuczka, dziennikarz z Berlina, kanclerz Angela Merkel, wymuszając na innych dyscyplinę finansową i nie godząc się na euroobligacje, jednocześnie rozumie, że w ramach Niemiec funkcjonowanie optymalnego obszaru walutowego oznacza konieczność dodatkowych transferów fiskalnych i gwarancję dla długów landów. O rozpaczliwej sytuacji mogą świadczyć dramatyczne wyznania ministra spraw zagranicznych Hiszpanii, który porównał Europę do "Titanica", w którym jeśli Hiszpanie będą tonąć, to na równi z usadowionymi w pierwszej klasie Niemcami. Podobnie Niall Ferguson, historyk z Wielkiej Brytanii, i Nouriel Rubini, amerykański ekonomista, apelują do Niemiec o opamiętanie, postulując proste recepty na kryzys w postaci wzrostu inwestycji infrastrukturalnych w krajach peryferyjnych, w powiązaniu ze wzrostem płac u siebie w celu zwiększenia konsumpcji. W sytuacji, kiedy Niemcy są głównym beneficjentem wprowadzenia euro, uważają, że kiedy to państwo wymusza na krajach UE rezygnację z suwerenności, występuje ryzyko poważnego kryzysu, gdyż wymagania te okażą się nie do zaakceptowania przez innych. A takie działania mają charakter "neokolonialny".
Krwawy atak w Kenii. Zginęło 16 osób. Atakowany kościoły
Co najmniej 16 osób zginęło, a około 40 zostało rannych w atakach na kościoły w kenijskim mieście Garissa, przy granicy z Somalią. Jak informuje lokalna policja, zamachowcy użyli granatów oraz broni palnej.
Do ataków doszło podczas porannych ceremonii religijnych w mieście. Napastnicy wrzucali do świątyń granaty, w potem strzelali do wiernych wybiegających ze świątyń.
Jak informuje kenijski czerwony krzyż wielu rannych jest w poważnym stanie. Ostateczna liczba ofiar zamachów może być znacznie większa.
Policja do tej pory nie aresztowała nikogo związanego z atakiem. Żadna z grup terrorystycznych nie przyznała się do zamachu. Jednak media spekulują, że może za nim stać radykalna grupa islamistów z Somalii, al-Shabab
Udziałowcy
brytyjskich banków powinni się zmobilizować do oczyszczenia ich ze
skorumpowanych bankierów winnych "systematycznych nadużyć", zamiast
czekać aż zrobi to nadzór rynku finansowego - sądzi minister ds. biznesu
Vince Cable.»
Sześć skarg przeciwko paktowi fiskalnemu UE oraz funduszowi ratunkowemu dla euro EMS wpłynęło w weekend do niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem skarżących traktaty te zbyt mocno ingerują w kompetencje parlamentu w sprawach budżetowych.
Prezydent uzależniony od orzeczenia Trybunału
Z powodu skarg proces ratyfikacji paktu fiskalnego i EMS został wstrzymany, bo na prośbę sądu konstytucyjnego prezydent Niemiec Joachim Gauck wstrzyma się z podpisaniem ustaw ratyfikacyjnych. Dlatego też EMS nie może wejść w życie zgodnie z planem 1 lipca.
Skargi do Karlsruhe skierowała m.in. partia Lewica, a także eurosceptyczny poseł bawarskiej chadecji CSU Peter Gauweiler oraz stowarzyszenie „Więcej Demokracji”, które zgromadziło pod skargą 12 tys. podpisów.
Szef frakcji Lewicy Gregor Gysi ocenił, że rozpatrzenie przez trybunał wszystkich wniosków w przyśpieszonym trybie potrwa około trzech tygodni. Polityk zarzucił Merkel złamanie konstytucji. „Droga, która została obrana, oznacza demontaż państwa socjalnego i demokracji” – powiedział. Zdaniem Gysiego narzucane przez pakt fiskalny reguły dyscypliny finansowej mogą doprowadzić do ograniczenia emerytur, płac i świadczeń socjalnych. „Jeśli rząd chce przyjąć takie reguły, konieczne jest referendum o zmianie konstytucji” – ocenił Gysi, cytowany przez agencję dpa.
Także zdaniem Gauweilera EMS i pakt fiskalny poważnie naruszają zasady demokratyczne. Reprezentująca stowarzyszenie ”Więcej Demokracji” była minister sprawiedliwości Herta Daeubler-Gmelin uważa, że oba zaskarżone traktaty oznaczają nieodwracalne przekazanie Brukseli kompetencji budżetowych i suwerennych praw Bundestagu, przez co tracą na wartości prawa wyborcze obywateli.
Dodatkowe wątpliwości wobec polityki walki z kryzysem w strefie euro wzbudziły w Niemczech postanowienia ostatniego szczytu UE. Przywódcy eurolandu uzgodnili, że środki funduszu EMS będą mogły być w bardziej elastyczny sposób wykorzystywane na bezpośrednią rekapitalizację banków, a także wykup obligacji państw, których stabilność finansowa będzie zagrożona wskutek wysokiej rentowności ich obligacji. Niemcy były początkowo przeciwne tym zmianom, postulowanym przez Włochy i Hiszpanię, ale ostatecznie poszły na ustępstwa.
Resort
finansów ma tak komfortową sytuację ze spłatą zadłużenia, że już po
wakacjach może zacząć regulować zobowiązania przypadające na przyszły
rok. Nasze papiery skarbowe trzymają swoją cenę i mogą jeszcze podrożeć.»
Jeśli ten Jose Manuel Barroso rzeczywiście tak myśli, to naprawdę jest idiotą, bez dwch zdań. I niestety, ci ludzie naprawdę tak myśla. Naprawdę tak jest, że współczesne pomysły na budowę państwa europejskiego mogły wyrodzić się tylko z takich przeżartych komunizmem łbów. I niestety, taka jest prawdziwa geneza tych okropnych elit, ukształtowanych w czasie studenckiej trockistowskiej wiosny 1968 roku. Taki Jose Manuel Barroso. Nigel Farage nie myli się, Barroso był członkiem maoistowskiej organizacji w Portugalii. Zaczynał swoją karierę jako komunista i to zostało w nim do dzisiaj.
– Mniej odporni i niezależni, pozbawieni własnych narzędzi intelektualnego zaspokajania swoich potrzeb, żyją jak niewolnicy. Jest Wielki Brat, który jak u Orwella, z ekranu i innych ekraników internetowych pochłania ludzi mentalnie
– z pisarzem Markiem Nowakowskim rozmawia Krzysztof Świątek.
– Mamy Euro 2012 – świeckie święto.
– Zderzają się dwie rzeczywistości – realna i bajkowa. Nakryto Polskę kolorowym, cyrkowym chapiteau. Na mnie kołowrót bajecznego wirtualu działa odpychająco, choć wiem, że dla wielu rozpoczęło się święto zagłuszające wszystko. Budzi się narodowe ambicje Polaków wywoływane przez piłkę nożną, sport, w którym od lat nie odnosimy sukcesów. Zastosowano znów starą, rzymską zasadę: Chleba i igrzysk. Tylko w starożytnym Rzymie, za imperatorów, dawano chleb, a tu brakuje tej symetrii. Wirtual narzuca wesoły ogląd świata, wszyscy mają pląsać jak kukiełki pociągane za sznurki.
Spowolnienie gospodarcze czeka nas już w tym roku. Zdaniem dyrektora Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktury Ryszarda Michalskiego, o ile w I półroczu tempo wzrostu można określić jako zadowalające, to druga połowa roku będzie znacznie gorsza.
– Szacujemy, że PKB w I półroczu w stosunku do I półrocza 2011 roku jeszcze wzrośnie o ok. 3,5 proc., ale już w II półroczu będziemy mieli wyraźne spadki tempa wzrostu. Prawdopodobnie cały rok zamknie się tempem wzrostu około 3 proc. – ocenia Ryszard Michalski.
Kryzys
zadłużenia wpłynął nie tylko na postrzeganie ryzyka przez inwestorów,
ale także na geograficzne rozmieszczenia ryzyka. Zobacz jak Polska
wypada na tle najbardziej ryzykownych rynków świata. »
Polska to jeden z pięciu krajów,
gdzie inwestycje są najbardziej ryzykowne. Tak wynika z zestawienia
sporządzonego przez iShares, podmiot z grupy największego na świecie
towarzystwa inwestycyjnego Blackrock.
Polska
gospodarka wyraźnie zwolniła. Uderzy to w pierwszej kolejności nie w
abstrakcyjne dla wielu osób wpływy do budżetu czy PKB, ale w zwykłych
ludzi. Spowolnienie wzrostu odczuje niemal każdy z nas.»
Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora
przemysłowego spadł o 0,9 pkt miesiąc do miesiąca i wyniósł w czerwcu
br. 48,0 pkt, czyli spadł do najniższego poziomu od 35 miesięcy,
poinformowała w komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań
gospodarczych.»
Stopa bezrobocia w strefie euro w maju 2012 r. po
uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,1 proc., wobec 11,0 proc.
w kwietniu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny
Unii Europejskiej.
To najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych.
Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 11,1 proc. wobec
11,0 proc. w kwietniu.
Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, po
tym jak inwestorzy sprzedają kontrakty terminowe po najwyższym od trzech
lat wzroście cen w obawie przed pogłębieniem się kryzysu w Europie.
...czujący oddech przeciwników na swoich plecach Cameron zapowiedział, że jak przyjdzie czas to Brytyjczycy wypowiedzą się w referendum. Naciskany przez UE odwołał się do jedynej drogi której to przeciwstawia się i boi unia. Wynik jest taki, że poszło w świat a szczególnie do wielkiej dwójcy - jak nie uwzględnią niezależności Brytyjskiej to pierwszym państwem które wystąpi z Unii będzie Wielka Brytania. Należy zauważyć, że jeszcze tydzień temu pan Cameron nie widział takiej potrzeby i uważał że ścieżka legislacyjna w parlamencie wystarczy.
Goethe..."Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest...",JVG
Rządy państw szukając oszczędności decydują się na sprzedaż swoich
majątków. W Grecji, z tego powodu sprzedano w tym roku aktywa o wartości
80 mln euro. Kolejne państwa uważnie przyglądają się posiadanym
nieruchomościom i rozważają podobne kroki, a także weryfikują obecne
umowy dzierżawy i wynajmu.
Jeżeli Polska i Europa chcą mieć przestrzeń do rozwoju, muszą
postawić na integrację. Jedyna droga to ucieczka do przodu, bo
oczekiwanie oznacza regres. Również Polska nie może zachowywać się
biernie, postawa wyczekiwania z decyzjami np. w sprawie chęci
przystąpienia do strefy euro, osłabia naszą pozycję – uważa Henryka
Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.
MSP planuje, że sprzedaż pakietów akcji PKO BP i PZU nastąpi do
końca 2013 roku. Jednocześnie ministerstwo nie wyklucza sprzedaży akcji
tych spółek w każdej chwili - powiedział w TVN CNBC Mikołaj Budzanowski,
minister Skarbu Państwa.
Rząd i parlamentarzyści chcą jak
najszybciej zapłacić zaległości podwykonawcom dróg. Ale to może być
sprzeczne z konstytucją i wymagać zgody KE - wynika z rządowych
dokumentów.
W opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozwiązania
zaproponowane w specustawie spełniają warunki pomocy publicznej. Dlatego
nowe prawo może wymagać notyfikacji KE, jeśli przedsiębiorca
korzystający z tego wsparcia dostanie w ciągu trzech lat równowartość
ponad 100 tys. euro. Ale tego Urząd nie mógł ocenić, bo w przesłanym
UOKiK projekcie "brak jest jakichkolwiek danych dotyczących skali oraz
wielkości zaległych zobowiązań". Także MSZ sygnalizował rządowi i Sejmowi, że wypłaty na podstawie tej specustawy mogą stanowić pomoc publiczną wymagającą zgody KE.
Ministerstwo Transportu uważa jednak, że nie ma takiej potrzeby.
Zdaniem resortu ministra Sławomira Nowaka przedsiębiorcy nie dostaną
pomocy, lecz zapłatę za wykonaną pracę. A ponieważ szef GDDKiA będzie
mógł dochodzić zwrotu tych pieniędzy od wykonawców, to "nie jest
przewidziane uszczuplenie środków publicznych i w związku z tym nie ma
transferu środków publicznych do przedsiębiorców".
Rządowe Centrum Legislacji zgłaszało obawy, że szykowana przez rząd
specustawa nie narusza konstytucji, dając przywileje tylko podwykonawcom
firm budujących drogi na zlecenie GDDKiA. Ten problem miał rozstrzygnąć
rząd i według Ministerstwa Transportu "założono, że rządowy projekt
[specustawy] przekazany do Sejmu jest zgodny z Konstytucją RP".
Coraz
większa liczba nieściągalnych długów w strefie euro to dla gospodarki
europejskiej bomba zegarowa, która zapewne eksploduje w nadchodzącym
roku – donosi The Telegraph.»
Instytucja
do ratowania bankrutujących państw i banków miała zacząć działać od
początku lipca. Jednak zasady jej działania są niezgodne z konstytucjami
co najmniej trzech państw strefy euro»
Mazowiecki
urząd marszałkowski chce zmienić podział terytorialny województwa – na
Warszawę i resztę regionu. Nowy podział miałby jednak istnieć wyłącznie
na papierze, a dokładniej – w unijnych statystykach.»
Podobieństwa
między Europą lat trzydziestych ubiegłego stulecia, a Europą obecną są
wyraźne, uderzające i coraz bardziej niepokojące. Widzimy
bezprecedensowy wzrost bezrobocia, szczególnie wśród młodzieży. »
MF: po maju 2012 r. deficyt budżetu wyniósł 26 mld 980 mln 960 tys.
zł - wynika z opublikowanego we wtorek przez Ministerstwo Finansów
operatywnego sprawozdania z wykonania budżetu państwa. Z podatku od
wydobycia kopalin budżet uzyskał 51 mln 348 tys. zł.
Gazprom Export oraz E.ON AG zakończyły negocjacje dotyczące cen
rosyjskiego gazu dostarczanego do Niemiec w ramach długoterminowych
kontraktów. Obie strony zadecydowały, że porozumienie kończy proces arbitrażowy.
Koncerny
nie podały finansowych warunków umowy. Przypomnijmy, że Niemiecki
koncern nie godził się warunki cenowe jakie wymagał Gazprom. Sprawa
trafiła do Trybunału. W analogicznej sytuacji co E.ON jest nasze
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Gazprom obiecywał, że spór z
PGNiG uda się rozwiązać do końca Euro 2012. Jednak tak się nie stało.
PGNiG
żąda od Rosjan 20-proc. obniżki cen i intensyfikuje poszukiwania gazu z
łupków. Chce w ten sposób zyskać kartę przetargową w negocjacjach z
Gazpromem w sprawie nowego kontraktu jamalskiego»
rośnie opór wobec euro polityki Angeli Merkel. Szef CSU Horst Seehofer skrytykował decyzje szczytu UE ostro - i grozi kanclerz końcem koalicji: "W pewnym momencie osiągnięto punkt, gdzie nie mogę już jej wspierać ."
W okresie styczeń-czerwiec 2012 r. opublikowano ogłoszenia o
upadłości 472 polskich firm, wynika z opracowania ekspertów Euler Hermes
i z oficjalnych sądowych. W raporcie Euler Hermes oceniono, że problemy
upadłości dotykają zwłaszcza budownictwo, wciąż są one dość liczne w
branży mięsnej oraz w sklepach detalicznych.
Wyobraźmy
sobie dwóch młodych mężczyzn mieszkających w tym samym mieście,
mających takie same kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Obydwaj
ukończyli tą samą uczelnię w 2009 r., dokładnie w momencie apogeum
kryzysu gospodarczego. »
Lublana
zostanie szóstą europejską stolicą, która wkrótce wystąpi o wsparcie UE
i MFW z powodu problemów w sektorze bankowym – wynika z sondażu
przeprowadzonego przez Bloomberg. Jak do tej pory wszystkie szacunki
agencji w sprawie bailoutów się sprawdziły. »
Od
początku kryzysu w strefie euro panowała niezachwiana wiara w to, że
Niemcy mogą uratować wszystkich dłużników. Jeśli jednak dokładniej
przyjrzeć się finansom i zobowiązaniom tego kraju, widać powody do
zwątpienia - pisze w środę "Wall Street Journal".»
Czy
skutkiem kryzysu będzie powrót kapitału z banków-córek w Europie
Centralnej do banków-matek w Europie Zachodniej? Choć nasz nadzór
finansowy uspokaja, to na ryzyko odpływu kapitału wskazują jednak
poważne instytucje finansowe, w tym i MFW. Dlatego warto śledzić bilanse
banków-matek. One wiele mówią.»
Świetnie prosperujące Narodowe Centrum Badań Jądrowych może ogłosić upadłość. Bierze udział w prestiżowych, międzynarodowych projektach, produkuje specjalistyczne urządzenia diagnostyczne i radiofarmaceutyki na światową skalę, a nie ma pieniędzy na wypłaty dla pracowników. - Jesteśmy w paradoksalnej sytuacji: możemy umrzeć z głodu, leżąc na pieniądzach - alarmuje dyrektor NCBJ.
Dostaliśmy dwie istotne decyzje Ministerstwa Nauki. Jedna przyznaje nam 12 mln zł na "specjalne urządzenie badawcze" - reaktor "Maria" wraz z infrastrukturą. Druga decyzja to odmowa zwiększenia dotacji "statutowej" - na 2012 rok dostaliśmy 13,6 mln zł, czyli na głowę badacza dwukrotnie mniej niż w innych instytutach badawczych i trzykrotnie mniej niż w instytutach PAN. To stawia NCBJ w kuriozalnej sytuacji: Po raz pierwszy od wielu lat mamy duże środki na infrastrukturę, na urządzenie badawcze, ale nie dostaliśmy pieniędzy na obsługujących je pracowników - mówi prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych. - Mamy dużą sumę, której nie możemy wykorzystać na pensje. Na wynagrodzenia co miesiąc brakuje. Idziemy coraz głębiej pod wodę. A ustawa mówi, że jednostka, która nie wykonuje swoich zobowiązań pieniężnych (np. wypłaty wynagrodzeń), powinna ogłosić upadłość.
Wczoraj lub dzisiaj jest rocznica sławnych słów michnika, syna Ozjasza Szchtera:
Wasz prezydent , nasz premier
Tule, że prezydent i rtemier był michnikowszczyzny.
Na dodadtek, w rządzie Mazowieckiego znaleźli się współtwórcy stanu wojennego, generałowie Florian Siwicki i Kiszczak i jeszcze paru komunistów.
Przystąpienie
Polski i innych państw Europy Środkowej do zaproponowanej na
ubiegłotygodniowym szczycie UE unii bankowej może być groźne dla naszych
depozytów.»
W czerwcu upadło 68 firm, co oznacza spadek o
17,1 proc. wobec maja oraz wzrost o 6,3 proc. wobec czerwca 2011 roku -
podała w komunikacie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych
(KUKE).»
Sprzedaż
detaliczna w Polsce w maju spadła o 1,1 proc. licząc rok do roku, po
wzroście o 0,8 proc. rdr w kwietniu, zaś w ujęciu miesięcznym spadła o
1,3 proc. - podał w środę Eurostat.»
Rząd,
obawiając się zachwiania na rynkach finansowych i paraliżu inwestycji
wartych miliardy złotych, rozważa możliwość przejęcia upadających spółek
budowlanych, w tym PBG - poinformował PAP wicepremier i minister
gospodarki Waldemar Pawlak.»
Premier
Włoch Mario Monti opowiedział się w opublikowanym w środę wywiadzie za
częściowym uwspólnotowieniem długów państw walczącej z kryzysem
zadłużenia strefy euro, ale jednocześnie za wzmocnieniem kontroli nad
budżetami narodowymi. »
Koniec ulgi internetowej dla wszystkich, koniec ulgi prorodzinnej dla
rodzin z jednym dzieckiem i dochodami powyżej 112 tys. zł oraz dla
konkubenta z jednym dzieckiem i rocznym dochodem powyżej 56 tys. zł,
ograniczenie w korzystaniu z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów już
nie tylko przez dziennikarzy i twórców, ale też wynalazców.»
Parlament Europejski zatwierdził trzy umowy handlowe UE z Rosją,
dzięki którym firmy unijne będą korzystać z lepszych warunków
działalności biznesowej w tym kraju.
Od przyszłego roku więcej zapłacimy fiskusowi. Zniknie ulga
internetowa, część najlepiej zarabiających rodzin z jednym dzieckiem
straci prawo do odliczania ulgi rodzinnej, zyskają za to osoby, które
mają troje i więcej dzieci; ograniczona zostanie ulga dla dobrze
zarabiających twórców - takie zmiany w projekcie nowelizacji o podatku
dochodowym od osób fizycznych zaproponował rząd. Zmiany miałyby zacząć
obowiązywać od stycznia 2013 r.
Najwięcej osób - ponad 4 miliony - odczuje likwidację ulgi
podatkowej na internet. Tyle właśnie podatników skorzystało z możliwości
odliczenia od dochodu wydatków na domowy internet w 2010 r. Maksymalnie
można było odliczyć od dochodów 760 zł, ale w praktyce przeciętny
podatnik odliczył ok. 571 zł. Dzięki zmianie budżet zyska ok. 424 mln
zł. Ulga przestanie obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Oznacza to, że
skorzystać z niej po raz ostatni będziemy mogli, rozliczając się z
podatku za 2012 r.
Przez
pięć lat od wybuchu kryzysu finansowego europejskim rządom nie udało
się poskromić banków. Jedynie reforma systemu finansowego może położyć
kres sytuacji, w której rządy i obywatele szantażowani są przez
bankierów - napisał w czwartek niemiecki dziennik "SZ".»
Szacunkowa
stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 2012 roku 12,4 proc.
i w porównaniu do maja spadła o 0,2 punktu procentowego - poinformował
PAP Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.»
Prezydent
Cypru Dimitris Christofias wyraził w czwartek nadzieję, że Cypr uzyska
wkrótce pożyczkę zarówno od swego dobrego partnera Rosji jak i eurolandu
na dokapitalizowanie banków. Te pożyczki da się połączyć - powiedział
grupie dziennikarzy z Brukseli.»
Najnowsza
prognoza FAO dla światowej produkcji zbóż w 2012 r. wynosi rekordowe 2
mld 396 mln ton, o 2 proc. więcej niż w ubiegłym roku, ale o 23 mln ton
mniej niż prognozowano w czerwcu - wynika z czerwcowego raportu FAO.»
Parlament Europejski przeważającą większością głosów zatwierdził w
czwartek pilotażowy program obligacji finansujących duże projekty
infrastrukturalne w UE, na który Unia przeznaczy z obecnego budżetu ok.
230 mln euro. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić Rada UE.
W ciągu ostatnich 17 lat Polacy mieszkający za granicą przekazali do
kraju łącznie 160 mld zł - tak wynika z raportu Western Union „Wpływ
przepływów pieniężnych na polską gospodarkę w latach 1992-2012”
przygotowanego przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE.
Podatnicy,
emeryci i posiadacze oszczędności z solidnych krajów Europy nie mogą
być pociągani do odpowiedzialności za zabezpieczenie długów banków w
krajach dotkniętych kryzysem - twierdzą niemieccy ekonomiści.»
Rząd
nie zwrócił się do Ministerstwa Finansów o analizę skutków finansowych
ewentualnej nacjonalizacji spółek budowlanych - poinformowała PAP
rzeczniczka prasowa resortu finansów Małgorzata Brzoza.»
Decyzja
Europejskiego Banku Centralnego, ograniczająca się jedynie do obniżenia
stóp procentowych rozczarowała inwestorów. W czwartek przed godz. 17.30
rynek wyceniał euro na 4,21 zł, dolara na 3,40 zł, a franka
szwajcarskiego na 3,51 zł.»
Do sektora finansowego nowych krajów Unii w 2011 r. wpłynęło 48,7 mld
euro kapitału, czyli o 25 procent mniej niż rok wcześniej.
Banki-matki ze starej UE zaczęły delewarować swoje banki-córki - powiedziała w Brukseli ekonomistka BŚ.
Delewarowanie banków to zmniejszanie relacji ich aktywów do kapitału;
w przypadku banków-córek może prowadzić to do ograniczenia ich
finansowania przez banki-matki, które ich kosztem mogą wzmacniać swoje
bilanse.
- Niepewność w sektorze finansowym spowolniła przepływ kapitału
do regionu. W rezultacie zaczyna on odczuwać proces finansowego
delewarowania; zasadniczo banki-matki w krajach starej piętnastki
zaczęły delewarować swoje filie w nowych krajach UE - powiedziała w brukselskim think-tanku Bruegel, ekonomistka Banku Światowego Gallina Andronova Vincelette.
Wyjaśniła, że banki-matki starają się wzmocnić swoje
bilanse ze względu na zaostrzone wymogi adekwatności kapitałowej i w
rezultacie dostęp banków-córek do finansowania banków-matek się zmniejszył.
Do końca czerwca, zgodnie z decyzją przywódców UE i europejskiego
nadzoru bankowego, banki w UE musiały uzupełnić kapitały (bądź
zmniejszyć aktywa), by osiągnąć tzw. współczynnik adekwatności
kapitałowej na poziomie 9 proc.
Jej zdaniem, pomimo zjawiska delewarowania, popyt na kredyty w nowych krajach UE został zaspokojony. Działalność
gospodarcza zwolniła, spadło zapotrzebowanie na kredyty, a z drugiej
strony wzrosły lokalne depozyty i zmniejszyła się zależność od
zagranicznego finansowania - wyjaśniła.
Rząd sprzedaż państwowych spółek przesuwa na koniec tego i przyszły rok.»
Do połowy roku resort skarbu uzyskał niecałe 3,8 mld zł z prywatyzacji i może mieć problem z wypełnieniem planu na cały rok – czyli 10 mld zł. Trudno, ale tragedii nie będzie – komentują ekonomiści.
Ministerstwo
też nie traci rezonu. – Jest jeszcze kilka projektów, które w naszej
ocenie pozwolą na realizację planu na 2012 r. – uważa Magdalena Kobos,
rzeczniczka MSP.
Jednak wcale tak nie musi być, o czym świadczą nie tylko przykłady z poprzednich lat, lecz także niestabilna sytuacja na rynku.
Premier Włoch Mario Monti zaapelował w czwartek do parlamentu w
Rzymie, by do końca lipca ratyfikował pakt fiskalny, podpisany w marcu
przez 25 krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Bezpośrednie
inwestycje zagraniczne w Ameryce Łacińskiej wzrosły w 2011 roku o 16
procent, głównie dzięki szybko wzrastającej chłonności rynków
wewnętrznych w krajach regionu. Na pierwszym miejscu jest Brazylia,
gdzie wyniosły one 66,7 mld dolarów.»
Brytyjski
premier Benjamin Disraeli mawiał, że istnieją trzy rodzaje kłamstwa:
kłamstwo, okropne kłamstwo i statystyka. Nie mylił się. Przynajmniej
jeśli chodzi o dane Eurostatu.»
Jest wiec szansa, ze zyskamy w tym roku, tak jak średnio w poprzednich latach, ok. 2 – 3 pkt proc. w poziomie PKB liczonego na mieszkańca naszego kraju parytetem siły nabywczej PPS. Wyniesie wiec on 69 – 70 proc. średniej unijnej. PPS to umowna waluta wykorzystywana przez Eurostat. Za jej jednostkę można kopić w poszczególnych krajach te sama ilość dóbr i usług. Dzięki temu eliminowane są różnice w cenach występujących w rożnych państwach. W efekcie możliwe jest dość precyzyjne porównywanie poziomu zamożności rożnych krajów.
Choć systematycznie nadrabiamy zaległości to są one jeszcze bardzo duże. Jeśli będziemy je zmniejszać w dotychczasowym tempie, to uzyskanie średniej unijnej zajmie nam 15 – 16 lat. Jednak nadal bardzo daleko będzie nam do najbogatszych krajów Unii, od których dzieli nas obecnie wręcz przepaść. Na przykład Holendrzy maja dziś PKB per capita wyższy o 31 proc. od średniej Wspólnoty (czyli 131 proc.), Austriacy o 29 proc., Irlandczycy o 27 proc., Szwedzi o 26 proc., a Duńczycy o 25 proc. Ich dogonienie może nam zając nawet ponad 30 lat.
– To pokazuje, ze Polska jest wciąż bardzo biednym krajem w porównaniu z Europa Zachodnia – mówi Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Banku.
Kraj leżący na rozdartej na dwie części wyspie, będącej oazą podatkową
dla wielu firm, uznawany przez
wielu za pralnię brudnych pieniędzy i coraz bardziej wchodzący w sferę
oddziaływania Rosji – tak można w skrócie opisać Cypr, który właśnie
stanął na czele UE.»
Jako nieodpowiedzialny ocenił w piątek minister finansów Niemiec
Wolfgang Schaeuble list otwarty 160 ekonomistów, którzy skrytykowali w
nim uzgodnienia ostatniego szczytu UE, w tym decyzję o utworzeniu
europejskiego nadzoru bankowego.
Po
czwartkowym rekordowym cięciu stóp procentowych Europejskiemu Bankowi
Centralnemu (EBC) kończą się środki pobudzania pogrążonej w marazmie
strefy euro - napisał w piątek "Financial Times". Działania EBC niewiele
dały, by poprawić nastroje na rynku - dodał.»
Specjaliści z dziedziny finansów powinni ostrożnie używać pojęcia "długi
banków" i nie wprowadzać zamętu w społeczeństwie - ocenił minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.»
Parlament
węgierski przyjął w piątek zmiany gwarantujące niezależność Narodowego
Banku Węgier. Tym samym spełniono warunki unijnego kredytu w wysokości
15 mld euro, na który liczą Węgry.»
Główny indeks warszawskiej giełdy WIG20, który choć razem z innymi
rynkami tracił po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy,
zachowywał się lepiej, uważają analitycy. »
Premier
Donald Tusk na konferencji w chorwackim Dubrowniku wyraził w piątek
przekonanie, że kryzys gospodarczy eurostrefy nie jest powodem, by
tracić wiarę w UE.»
Najistotniejszą częścią przepisów dotyczących każdego podatku od towarów
i usług są: moment powstania obowiązku podatkowego, podstawa
opodatkowania i fakturowanie czynności dla potrzeb tego podatku. »
Walczy
z bezrobociem, pomaga bankom i współorganizuje bailouty. Przekracza
swoje statutowe zadanie, którym jest tylko walka z inflacją. Eurokraci
tłumaczą, że uspokojenie rynków jest ważniejsze niż legalizm.»
Ministerstwo środowiska planuje zasilenie budżetu środkami z Lasów
Państwowych. Według informacji PAP rozważa się prywatyzację części
lasów. Możliwe zyski - 1,3 mld zł. W grę wchodzi też opodatkowanie
transakcji drzewem.
W przyszłym tygodniu kierowcy zapłacą za litr benzyny 98 ok.
5,80-5,92 zł, ta sama ilość benzyny 95 może kosztować 5,55-5,68 zł, a
oleju napędowego ok. 5,49-5,62 zł - prognozują analitycy rynku paliw.
Oznacza to, że ceny zbytnio się nie zmienią.
Przestańcie manipulować metodologią liczenia zadłużenia — apeluje do polskiego rządu Komisja Europejska (KE). Urzędnicy w Brukseli chcą, by Polska zerwała z obecną praktyką stosowania dwóch statystyk zadłużenia — krajową i unijną — i prowadziła obliczenia jedynie w tej drugiej. Zalecenie to znalazło się w ostatnich rekomendacjach gospodarczych przyjętych przez komisję. Mówią o tym też unijni oficjele - informuje "Puls Biznesu"
Polska ma dwie różne statystyki długu publicznego od wielu lat, jednak do niedawna obie metodologie niemal się ze sobą pokrywały, więc problemu nie było. W 2008 r. zadłużenie „krajowe” w relacji do PKB różniło się od „unijnego” jedynie o 0,1 pkt proc. (47 proc. wobec 47,1 proc.).
Kiedy jednak wybuchł kryzys i polski dług publiczny zaczął rosnąć, w rządzie pojawiła się obawa, że przekroczony zostanie próg ostrożnościowy 55 proc. PKB, co wymusiłoby gwałtowne cięcia. Żeby tego uniknąć, Ministerstwo Finansów (MF) zmieniło krajową metodologię liczenia długu (chodzi głównie o wyjęcie z niej pożyczek na drogi), by tak mierzone zadłużenie utrzymało się poniżej 55 proc.
Od tego czasu „krajowy” i „unijny” dług zaczęły się rozjeżdżać. W 2011 r. różnica wynosiła już 2,8 pkt proc. PKB. Według Eurostatu, polski dług wynosi już ponad 56 proc., a według resortu finansów (to jego metodologia decyduje o tym, czy próg 55 proc. jest przekroczony), nie przekroczyła nawet 54 proc.
63 komentarzy
1. Zapraszamy do czytania i kolportowania nowego serwisu
Euro 2012 nie skusi turystów
Zbyt
późny start promocji Polski, jej ograniczony zasięg i budżet mogą
spowodować, że piłkarskie mistrzostwa nie przełożą się w przyszłości na
wzmożony ruch podróżnych.»
Redakcja Blogmedia24.pl
2. Unijny "Titanic" Sytuacja w
Unijny "Titanic"
Sytuacja w UE jest kuriozalna. Podczas gdy na ulicach Aten, Madrytu i Rzymu oburzeni demonstranci oskarżają Berlin o zmuszanie ich państw do bolesnych oszczędności prowokujących recesję, w Niemczech trwa wyczekiwanie na ratyfikację paktu fiskalnego. Ubocznym, mało zauważalnym efektem wprowadzonych rozwiązań jest z jednej strony uzależnienie Europy od niemieckiego procesu decyzyjnego, a z drugiej - dalsza centralizacja państwa niemieckiego kosztem autonomii 16 landów. Jak zauważa Tony Czuczka, dziennikarz z Berlina, kanclerz Angela Merkel, wymuszając na innych dyscyplinę finansową i nie godząc się na euroobligacje, jednocześnie rozumie, że w ramach Niemiec funkcjonowanie optymalnego obszaru walutowego oznacza konieczność dodatkowych transferów fiskalnych i gwarancję dla długów landów. O rozpaczliwej sytuacji mogą świadczyć dramatyczne wyznania ministra spraw zagranicznych Hiszpanii, który porównał Europę do "Titanica", w którym jeśli Hiszpanie będą tonąć, to na równi z usadowionymi w pierwszej klasie Niemcami. Podobnie Niall Ferguson, historyk z Wielkiej Brytanii, i Nouriel Rubini, amerykański ekonomista, apelują do Niemiec o opamiętanie, postulując proste recepty na kryzys w postaci wzrostu inwestycji infrastrukturalnych w krajach peryferyjnych, w powiązaniu ze wzrostem płac u siebie w celu zwiększenia konsumpcji. W sytuacji, kiedy Niemcy są głównym beneficjentem wprowadzenia euro, uważają, że kiedy to państwo wymusza na krajach UE rezygnację z suwerenności, występuje ryzyko poważnego kryzysu, gdyż wymagania te okażą się nie do zaakceptowania przez innych. A takie działania mają charakter "neokolonialny".
http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=1145283
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. na ten cel polski podatnik będzie płacił, na islamistów
Krwawy atak w Kenii. Zginęło 16 osób. Atakowany kościoły
Co najmniej 16 osób zginęło, a około 40 zostało rannych w atakach na kościoły w kenijskim mieście Garissa, przy granicy z Somalią. Jak informuje lokalna policja, zamachowcy użyli granatów oraz broni palnej.
Do ataków doszło podczas porannych ceremonii religijnych w mieście. Napastnicy wrzucali do świątyń granaty, w potem strzelali do wiernych wybiegających ze świątyń.
Jak informuje kenijski czerwony krzyż wielu rannych jest w poważnym stanie. Ostateczna liczba ofiar zamachów może być znacznie większa.
Policja do tej pory nie aresztowała nikogo związanego z atakiem. Żadna z grup terrorystycznych nie przyznała się do zamachu. Jednak media spekulują, że może za nim stać radykalna grupa islamistów z Somalii, al-Shabab
http://wpolityce.pl/depesze/31506-krwawy-atak-w-kenii-zginelo-16-osob-at...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Zatory płatnicze rujnują
Zatory płatnicze rujnują pracowników. Przedsiębiorcom brakuje na wypłaty
Mimo wzrostu gospodarczego wzrosła liczba pracowników, którzy nie dostali wynagrodzenia za pracę.»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. bankierzy niezadowoleni?
W.Brytania zamiast ratować idzie na wojnę z bankierami
Udziałowcy
brytyjskich banków powinni się zmobilizować do oczyszczenia ich ze
skorumpowanych bankierów winnych "systematycznych nadużyć", zamiast
czekać aż zrobi to nadzór rynku finansowego - sądzi minister ds. biznesu
Vince Cable.»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Komornicy mają w Polsce ręce
Komornicy mają w Polsce ręce pełne roboty
W ciągu ostatnich trzech lat szybko rośnie liczba domów, mieszkań, działek zajętych przez egzekutorów.»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
7. Jest za mało pieniędzy, by
Jest za mało pieniędzy, by ugasić pożar bezrobocia
Sytuacja na rynku pracy jest trudna. A będzie jeszcze gorzej, bo po Euro 2012 ruszy fala zwolnień.»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Ratyfikacja paktu fiskalnego i EMS wstrzymana
Sześć skarg przeciwko paktowi fiskalnemu UE oraz funduszowi ratunkowemu dla euro EMS wpłynęło w weekend do niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem skarżących traktaty te zbyt mocno ingerują w kompetencje parlamentu w sprawach budżetowych.
Prezydent uzależniony od orzeczenia Trybunału
Z powodu skarg proces ratyfikacji paktu fiskalnego i EMS został wstrzymany, bo na prośbę sądu konstytucyjnego prezydent Niemiec Joachim Gauck wstrzyma się z podpisaniem ustaw ratyfikacyjnych. Dlatego też EMS nie może wejść w życie zgodnie z planem 1 lipca.
Skargi do Karlsruhe skierowała m.in. partia Lewica, a także eurosceptyczny poseł bawarskiej chadecji CSU Peter Gauweiler oraz stowarzyszenie „Więcej Demokracji”, które zgromadziło pod skargą 12 tys. podpisów.
Szef frakcji Lewicy Gregor Gysi ocenił, że rozpatrzenie przez trybunał wszystkich wniosków w przyśpieszonym trybie potrwa około trzech tygodni. Polityk zarzucił Merkel złamanie konstytucji. „Droga, która została obrana, oznacza demontaż państwa socjalnego i demokracji” – powiedział. Zdaniem Gysiego narzucane przez pakt fiskalny reguły dyscypliny finansowej mogą doprowadzić do ograniczenia emerytur, płac i świadczeń socjalnych. „Jeśli rząd chce przyjąć takie reguły, konieczne jest referendum o zmianie konstytucji” – ocenił Gysi, cytowany przez agencję dpa.
Także zdaniem Gauweilera EMS i pakt fiskalny poważnie naruszają zasady demokratyczne. Reprezentująca stowarzyszenie ”Więcej Demokracji” była minister sprawiedliwości Herta Daeubler-Gmelin uważa, że oba zaskarżone traktaty oznaczają nieodwracalne przekazanie Brukseli kompetencji budżetowych i suwerennych praw Bundestagu, przez co tracą na wartości prawa wyborcze obywateli.
Dodatkowe wątpliwości wobec polityki walki z kryzysem w strefie euro wzbudziły w Niemczech postanowienia ostatniego szczytu UE. Przywódcy eurolandu uzgodnili, że środki funduszu EMS będą mogły być w bardziej elastyczny sposób wykorzystywane na bezpośrednią rekapitalizację banków, a także wykup obligacji państw, których stabilność finansowa będzie zagrożona wskutek wysokiej rentowności ich obligacji. Niemcy były początkowo przeciwne tym zmianom, postulowanym przez Włochy i Hiszpanię, ale ostatecznie poszły na ustępstwa.
http://tvp.info/informacje/biznes/ratyfikacja-paktu-fiskalnego-i-ems-wst...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. Puck: Pielgrzymka na
Puck: Pielgrzymka na łodziach. W porcie odprawiono mszę odpustową
O poprawę trudnej sytuacji polskich rybaków modlono się
podczas dorocznego odpustu Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku.
Uroczystościom przewodniczył ks. biskup Ryszard Kasyna. Jak co roku
przypłynęli pątnicy z Helu, Jastarni, Władysławowa, Chałup i Kuźnicy. Po
raz pierwszy do Pucka dotarli też wierni z Mechelinek.
»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. Mając do wyboru unijne
Mając do wyboru unijne państwo albo wyjście z Unii, Brytyjczycy wybiorą to drugie. Referendum na Wyspach prawie pewne!
Premier David Cameron zapowiedział, że wyborcy będą mieć "rzeczywisty wybór" w sprawie UE, gdy będzie ku temu właściwy moment.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. ciekawe, to po co wzięli 750 mln euro pozyczki?
Cameron walczy z systemem wiecznego życia na zasiłkach
Wielka Brytania musi skończyć z sytuacją, w której system zasiłków
powoduje, że wielu ludziom nie opłaca się pracować – uważa David
Cameron.»
W lipcu dług się skurczy. Przejściowo
Resort
finansów ma tak komfortową sytuację ze spłatą zadłużenia, że już po
wakacjach może zacząć regulować zobowiązania przypadające na przyszły
rok. Nasze papiery skarbowe trzymają swoją cenę i mogą jeszcze podrożeć.»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. I jeszcze o genialnych rozwiązaniach monetarnych Europy.
To naprawdę warto obejrzeć!
http://www.youtube.com/watch?v=OuxfwPTZJYs
Jeśli ten Jose Manuel Barroso rzeczywiście tak myśli, to naprawdę jest idiotą, bez dwch zdań. I niestety, ci ludzie naprawdę tak myśla. Naprawdę tak jest, że współczesne pomysły na budowę państwa europejskiego mogły wyrodzić się tylko z takich przeżartych komunizmem łbów.
I niestety, taka jest prawdziwa geneza tych okropnych elit, ukształtowanych w czasie studenckiej trockistowskiej wiosny 1968 roku.
Taki Jose Manuel Barroso. Nigel Farage nie myli się, Barroso był członkiem maoistowskiej organizacji w Portugalii. Zaczynał swoją karierę jako komunista i to zostało w nim do dzisiaj.
michael
13. Chyba tydzien wstecz to wrzucilem
14. Wirtual pożera real (TS)
Wirtual pożera real
– Mniej odporni i niezależni, pozbawieni własnych narzędzi intelektualnego zaspokajania swoich potrzeb, żyją jak niewolnicy. Jest Wielki Brat, który jak u Orwella, z ekranu i innych ekraników internetowych pochłania ludzi mentalnie
– z pisarzem Markiem Nowakowskim rozmawia Krzysztof Świątek.
– Mamy Euro 2012 – świeckie święto.
– Zderzają się dwie rzeczywistości – realna i bajkowa. Nakryto Polskę kolorowym, cyrkowym chapiteau. Na mnie kołowrót bajecznego wirtualu działa odpychająco, choć wiem, że dla wielu rozpoczęło się święto zagłuszające wszystko. Budzi się narodowe ambicje Polaków wywoływane przez piłkę nożną, sport, w którym od lat nie odnosimy sukcesów. Zastosowano znów starą, rzymską zasadę: Chleba i igrzysk. Tylko w starożytnym Rzymie, za imperatorów, dawano chleb, a tu brakuje tej symetrii. Wirtual narzuca wesoły ogląd świata, wszyscy mają pląsać jak kukiełki pociągane za sznurki.
http://www.tygodniksolidarnosc.com/2012/28/4_wir.htm
http://wola44.wordpress.com/ >>> http://dokumentalny.blogspot.com/
15. przyzwyczajanie ludzi do nędzy - Polacy, nic się nie stało!
Spowolnienie gospodarcze czeka nas już w tym roku. Zdaniem dyrektora Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktury Ryszarda Michalskiego, o ile w I półroczu tempo wzrostu można określić jako zadowalające, to druga połowa roku będzie znacznie gorsza.
– Szacujemy, że PKB w I półroczu w stosunku do I półrocza 2011 roku jeszcze wzrośnie o ok. 3,5 proc., ale już w II półroczu będziemy mieli wyraźne spadki tempa wzrostu. Prawdopodobnie cały rok zamknie się tempem wzrostu około 3 proc. – ocenia Ryszard Michalski.
http://biznes.onet.pl/w-przyszlym-roku-polska-gospodarka-osiagnie-dno,18...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. Ranking najbardziej
Ranking najbardziej ryzykownych rynków świata. Polska w czołówce
Kryzys
zadłużenia wpłynął nie tylko na postrzeganie ryzyka przez inwestorów,
ale także na geograficzne rozmieszczenia ryzyka. Zobacz jak Polska
wypada na tle najbardziej ryzykownych rynków świata. »
Polska to jeden z pięciu krajów,
gdzie inwestycje są najbardziej ryzykowne. Tak wynika z zestawienia
sporządzonego przez iShares, podmiot z grupy największego na świecie
towarzystwa inwestycyjnego Blackrock.
Gospodarka zwalnia. Będzie trudniej o pracę i podwyżkę
Polska
gospodarka wyraźnie zwolniła. Uderzy to w pierwszej kolejności nie w
abstrakcyjne dla wielu osób wpływy do budżetu czy PKB, ale w zwykłych
ludzi. Spowolnienie wzrostu odczuje niemal każdy z nas.»
Wskaźnik PMI Polski najniżej od 35 miesięcy
Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora
przemysłowego spadł o 0,9 pkt miesiąc do miesiąca i wyniósł w czerwcu
br. 48,0 pkt, czyli spadł do najniższego poziomu od 35 miesięcy,
poinformowała w komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań
gospodarczych.»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. Bezrobocie w Eurolandzie
Bezrobocie w Eurolandzie rekordowe
Stopa bezrobocia w strefie euro w maju 2012 r. po
uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,1 proc., wobec 11,0 proc.
w kwietniu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny
Unii Europejskiej.
To najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych.
Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 11,1 proc. wobec
11,0 proc. w kwietniu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. BP nie chce budować Gazociągu
BP nie chce budować Gazociągu Północnego
Brytyjski koncern naftowy BP odmówił udziału w budowie dodatkowej nitki Gazociągu Północnego.
Ceny ropy spadają, w obawie przed pogłębieniem się kryzysu w Europie
Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, po
tym jak inwestorzy sprzedają kontrakty terminowe po najwyższym od trzech
lat wzroście cen w obawie przed pogłębieniem się kryzysu w Europie.
Władze Libii uwolnią dzisiaj członków międzynarodowej delegacji?
Czworo członków delegacji Międzynarodowego Trybunału Karnego,
zatrzymanych przez władze Libii, prawdopodobnie zostanie dzisiaj
uwolnionych.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
19. Finlandia i Holandia mówią
Finlandia i Holandia mówią "nie"
Finlandia
zapowiada, że wraz z Holandią zablokują możliwość kupowania obligacji
państw eurolandu na rynku wtórnym przez ESM, informuje Reuters na swojej
stronie internetowej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
20. Mało tego...
...czujący oddech przeciwników na swoich plecach Cameron zapowiedział, że jak przyjdzie czas to Brytyjczycy wypowiedzą się w referendum. Naciskany przez UE odwołał się do jedynej drogi której to przeciwstawia się i boi unia. Wynik jest taki, że poszło w świat a szczególnie do wielkiej dwójcy - jak nie uwzględnią niezależności Brytyjskiej to pierwszym państwem które wystąpi z Unii będzie Wielka Brytania. Należy zauważyć, że jeszcze tydzień temu pan Cameron nie widział takiej potrzeby i uważał że ścieżka legislacyjna w parlamencie wystarczy.
Goethe..."Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest...",JVG
21. Jak ratować budżet?
Jak ratować budżet? Sprzedawać nieruchomości
majątków. W Grecji, z tego powodu sprzedano w tym roku aktywa o wartości
80 mln euro. Kolejne państwa uważnie przyglądają się posiadanym
nieruchomościom i rozważają podobne kroki, a także weryfikują obecne
umowy dzierżawy i wynajmu.
H. Bochniarz: integracja ratunkiem dla Europy
postawić na integrację. Jedyna droga to ucieczka do przodu, bo
oczekiwanie oznacza regres. Również Polska nie może zachowywać się
biernie, postawa wyczekiwania z decyzjami np. w sprawie chęci
przystąpienia do strefy euro, osłabia naszą pozycję – uważa Henryka
Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. Kaziu lobbysta?
Sąd zmienił postępowanie upadłościowe DSS
Dolnośląskie Surowce Skalne dostaną szansę na zawarcie układu z wierzycielami.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
23. ALARM !!!!!!!
MSP planuje sprzedaż akcji PKO BP i PZU
końca 2013 roku. Jednocześnie ministerstwo nie wyklucza sprzedaży akcji
tych spółek w każdej chwili - powiedział w TVN CNBC Mikołaj Budzanowski,
minister Skarbu Państwa.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
24. Czy wypłaty dla podwykonawców
Czy wypłaty dla podwykonawców dróg są zgodne z prawem UE i konstytucją?
Andrzej Kublik
2012-07-03, ostatnia aktualizacja 2012-07-02 19:47
Rząd i parlamentarzyści chcą jak
najszybciej zapłacić zaległości podwykonawcom dróg. Ale to może być
sprzeczne z konstytucją i wymagać zgody KE - wynika z rządowych
dokumentów.
W opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozwiązania
zaproponowane w specustawie spełniają warunki pomocy publicznej. Dlatego
nowe prawo może wymagać notyfikacji KE, jeśli przedsiębiorca
korzystający z tego wsparcia dostanie w ciągu trzech lat równowartość
ponad 100 tys. euro. Ale tego Urząd nie mógł ocenić, bo w przesłanym
UOKiK projekcie "brak jest jakichkolwiek danych dotyczących skali oraz
wielkości zaległych zobowiązań". Także MSZ sygnalizował rządowi i Sejmowi, że wypłaty na podstawie tej specustawy mogą stanowić pomoc publiczną wymagającą zgody KE.
Ministerstwo Transportu uważa jednak, że nie ma takiej potrzeby.
Zdaniem resortu ministra Sławomira Nowaka przedsiębiorcy nie dostaną
pomocy, lecz zapłatę za wykonaną pracę. A ponieważ szef GDDKiA będzie
mógł dochodzić zwrotu tych pieniędzy od wykonawców, to "nie jest
przewidziane uszczuplenie środków publicznych i w związku z tym nie ma
transferu środków publicznych do przedsiębiorców".
Rządowe Centrum Legislacji zgłaszało obawy, że szykowana przez rząd
specustawa nie narusza konstytucji, dając przywileje tylko podwykonawcom
firm budujących drogi na zlecenie GDDKiA. Ten problem miał rozstrzygnąć
rząd i według Ministerstwa Transportu "założono, że rządowy projekt
[specustawy] przekazany do Sejmu jest zgodny z Konstytucją RP".
Więcej... http://wyborcza.pl/1,75248,12058823,Czy_wyplaty_dla_podwykonawcow_drog_sa_zgodne_z_prawem.html#ixzz1zW2h6WhP
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. Kryzys zadłużenia wybuchnie
Kryzys zadłużenia wybuchnie na nowo w 2013 r.
Coraz
większa liczba nieściągalnych długów w strefie euro to dla gospodarki
europejskiej bomba zegarowa, która zapewne eksploduje w nadchodzącym
roku – donosi The Telegraph.»
Niepewna stabilność Europy. ESM zbankrutował już na starcie
Instytucja
do ratowania bankrutujących państw i banków miała zacząć działać od
początku lipca. Jednak zasady jej działania są niezgodne z konstytucjami
co najmniej trzech państw strefy euro»
Warszawa jest zbyt bogata. Będzie siedemnaste wojewódzwo?
Mazowiecki
urząd marszałkowski chce zmienić podział terytorialny województwa – na
Warszawę i resztę regionu. Nowy podział miałby jednak istnieć wyłącznie
na papierze, a dokładniej – w unijnych statystykach.»
Wielki Kryzys niczego nie nauczył Europy i USA
Podobieństwa
między Europą lat trzydziestych ubiegłego stulecia, a Europą obecną są
wyraźne, uderzające i coraz bardziej niepokojące. Widzimy
bezprecedensowy wzrost bezrobocia, szczególnie wśród młodzieży. »
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
26. Po maju deficyt budżetu
Po maju deficyt budżetu wyniósł 26 mld 980 mln 960 tys. zł
zł - wynika z opublikowanego we wtorek przez Ministerstwo Finansów
operatywnego sprawozdania z wykonania budżetu państwa. Z podatku od
wydobycia kopalin budżet uzyskał 51 mln 348 tys. zł.
Niemcy już mają tańszy gaz z Rosji
rosyjskiego gazu dostarczanego do Niemiec w ramach długoterminowych
kontraktów. Obie strony zadecydowały, że porozumienie kończy proces arbitrażowy.
Koncerny
nie podały finansowych warunków umowy. Przypomnijmy, że Niemiecki
koncern nie godził się warunki cenowe jakie wymagał Gazprom. Sprawa
trafiła do Trybunału.
W analogicznej sytuacji co E.ON jest nasze
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Gazprom obiecywał, że spór z
PGNiG uda się rozwiązać do końca Euro 2012. Jednak tak się nie stało.
Półtora miliarda na wiercenia. Jutro rusza wielka ofensywa łupkowa
PGNiG
żąda od Rosjan 20-proc. obniżki cen i intensyfikuje poszukiwania gazu z
łupków. Chce w ten sposób zyskać kartę przetargową w negocjacjach z
Gazpromem w sprawie nowego kontraktu jamalskiego»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
27. Niemcy
http://www.spiegel.de/politik/deutschland/horst-seehofer-droht-wegen-eur...
rośnie opór wobec euro polityki Angeli Merkel. Szef CSU Horst Seehofer skrytykował decyzje szczytu UE ostro - i grozi kanclerz końcem koalicji: "W pewnym momencie osiągnięto punkt, gdzie nie mogę już jej wspierać ."
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
28. 472 polskich firm
472 polskich firm zbankrutowało w okresie styczeń-czerwiec
upadłości 472 polskich firm, wynika z opracowania ekspertów Euler Hermes
i z oficjalnych sądowych. W raporcie Euler Hermes oceniono, że problemy
upadłości dotykają zwłaszcza budownictwo, wciąż są one dość liczne w
branży mięsnej oraz w sklepach detalicznych.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
29. GAZPROM rządzi !
KE bada ryzyko wydobycia gazu łupkowego. Wyniki jesienią
Komisja Europejska sprawdza potencjalne ryzyko wydobycia
gazu łupkowego dla środowiska i zdrowia człowieka oraz czy są jakieś
luki prawne w środowiskowym prawie UE. Rezultaty tej analizy są
spodziewane jesienią - poinformował rzecznik KE ds. środowiska.
»
Fico o pomocy dla Grecji: Cierpliwość Słowackiej opinii publicznej jest na wyczerpaniu
Premier Słowacji Robert Fico ostrzegł we wtorek w
Berlinie, że cierpliwość opinii publicznej w jego kraju do ratowania
Grecji i innych zadłużonych państw może się wyczerpać, co postawi pod
znakiem zapytania dotychczasowe próby uratowania strefy euro.
»
"Ich Bruksela, nasza Holandia". PVV Geerta Wildersa za wyjściem z UE
Przywódca holenderskiej antyimigracyjnej Partii na rzecz
Wolności (PVV) Geert Wilders zaprezentował we wtorek hasło, z którym
jego ugrupowanie wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych.
Slogan brzmi: "Ich Bruksela, nasza Holandia".
»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
30. FT: Stracone pokolenie.
FT: Stracone pokolenie. Bezrobocie młodych spycha Europę w przepaść
Wyobraźmy
sobie dwóch młodych mężczyzn mieszkających w tym samym mieście,
mających takie same kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Obydwaj
ukończyli tą samą uczelnię w 2009 r., dokładnie w momencie apogeum
kryzysu gospodarczego. »
Oto szósty kraj, który wystąpi o pomoc do UE i MFW
Lublana
zostanie szóstą europejską stolicą, która wkrótce wystąpi o wsparcie UE
i MFW z powodu problemów w sektorze bankowym – wynika z sondażu
przeprowadzonego przez Bloomberg. Jak do tej pory wszystkie szacunki
agencji w sprawie bailoutów się sprawdziły. »
"WSJ": Niemcy mogą nie uleczyć strefy euro
Od
początku kryzysu w strefie euro panowała niezachwiana wiara w to, że
Niemcy mogą uratować wszystkich dłużników. Jeśli jednak dokładniej
przyjrzeć się finansom i zobowiązaniom tego kraju, widać powody do
zwątpienia - pisze w środę "Wall Street Journal".»
Banki-matki już nie kochają swoich banków-córek?
Czy
skutkiem kryzysu będzie powrót kapitału z banków-córek w Europie
Centralnej do banków-matek w Europie Zachodniej? Choć nasz nadzór
finansowy uspokaja, to na ryzyko odpływu kapitału wskazują jednak
poważne instytucje finansowe, w tym i MFW. Dlatego warto śledzić bilanse
banków-matek. One wiele mówią.»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
31. Świetnie prosperujące
Świetnie prosperujące Narodowe Centrum Badań Jądrowych może ogłosić upadłość. Bierze udział w prestiżowych, międzynarodowych projektach, produkuje specjalistyczne urządzenia diagnostyczne i radiofarmaceutyki na światową skalę, a nie ma pieniędzy na wypłaty dla pracowników. - Jesteśmy w paradoksalnej sytuacji: możemy umrzeć z głodu, leżąc na pieniądzach - alarmuje dyrektor NCBJ.
Dostaliśmy dwie istotne decyzje Ministerstwa Nauki. Jedna przyznaje nam 12 mln zł na "specjalne urządzenie badawcze" - reaktor "Maria" wraz z infrastrukturą. Druga decyzja to odmowa zwiększenia dotacji "statutowej" - na 2012 rok dostaliśmy 13,6 mln zł, czyli na głowę badacza dwukrotnie mniej niż w innych instytutach badawczych i trzykrotnie mniej niż w instytutach PAN. To stawia NCBJ w kuriozalnej sytuacji: Po raz pierwszy od wielu lat mamy duże środki na infrastrukturę, na urządzenie badawcze, ale nie dostaliśmy pieniędzy na obsługujących je pracowników - mówi prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych. - Mamy dużą sumę, której nie możemy wykorzystać na pensje. Na wynagrodzenia co miesiąc brakuje. Idziemy coraz głębiej pod wodę. A ustawa mówi, że jednostka, która nie wykonuje swoich zobowiązań pieniężnych (np. wypłaty wynagrodzeń), powinna ogłosić upadłość.
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,12067555,Narodowemu_Centrum_Badan_Jad...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
32. W pułapce unii bankowej
W pułapce unii bankowej
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
33. Prace nad ustawą ws. emerytur
Prace nad ustawą ws. emerytur dla członków WRON przerwane. Po artykule w "Naszym Dzienniku"
Szef MON Tomasz Siemoniak polecił przerwać pracę nad projektem, który
przywracałby członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego pełne emerytury
za służbę przed wprowadzeniem stanu wojennego. W środę o
przygotowywanej ustawie napisał "Nasz Dziennik".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
34. Blogmedia 24,
Szanowni Państwo.
Polska najbiedniejszy kraj UE, też wspomaga źle zarządzane wielkie banki w Niemczech i Francji/
Uklony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
35. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Wczoraj lub dzisiaj jest rocznica sławnych słów michnika, syna Ozjasza Szchtera:
Wasz prezydent , nasz premier
Tule, że prezydent i rtemier był michnikowszczyzny.
Na dodadtek, w rządzie Mazowieckiego znaleźli się współtwórcy stanu wojennego, generałowie Florian Siwicki i Kiszczak i jeszcze paru komunistów.
Ukłony
Magdalenka, oaza zdrady
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
36. zdrada,raz jeszcze zdrada
a my wciąz w mniejszości,ale za TO szlachetnej....
ps jak widzę te PYSKI,to mdło mi sie robi
gość z drogi
37. Dlaczego unia bankowa jest
Dlaczego unia bankowa jest groźna dla Polski
Przystąpienie
Polski i innych państw Europy Środkowej do zaproponowanej na
ubiegłotygodniowym szczycie UE unii bankowej może być groźne dla naszych
depozytów.»
Oto branże, w których upada najwięcej spółek
W czerwcu upadło 68 firm, co oznacza spadek o
17,1 proc. wobec maja oraz wzrost o 6,3 proc. wobec czerwca 2011 roku -
podała w komunikacie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych
(KUKE).»
Sprzedaż detaliczna w Polce spada najszybciej w Europie
Sprzedaż
detaliczna w Polsce w maju spadła o 1,1 proc. licząc rok do roku, po
wzroście o 0,8 proc. rdr w kwietniu, zaś w ujęciu miesięcznym spadła o
1,3 proc. - podał w środę Eurostat.»
Rząd rozważa przejęcie upadających spółek budowlanych
Rząd,
obawiając się zachwiania na rynkach finansowych i paraliżu inwestycji
wartych miliardy złotych, rozważa możliwość przejęcia upadających spółek
budowlanych, w tym PBG - poinformował PAP wicepremier i minister
gospodarki Waldemar Pawlak.»
Monti chce uwspólnotowić długi eurostrefy. Szykuje się konfrontacja z Merkel?
Premier
Włoch Mario Monti opowiedział się w opublikowanym w środę wywiadzie za
częściowym uwspólnotowieniem długów państw walczącej z kryzysem
zadłużenia strefy euro, ale jednocześnie za wzmocnieniem kontroli nad
budżetami narodowymi. »
Rząd uderza w konkubentów i wynalazców
2012-07-03 16:42
Koniec ulgi internetowej dla wszystkich, koniec ulgi prorodzinnej dla
rodzin z jednym dzieckiem i dochodami powyżej 112 tys. zł oraz dla
konkubenta z jednym dzieckiem i rocznym dochodem powyżej 56 tys. zł,
ograniczenie w korzystaniu z 50-proc. kosztów uzyskania przychodów już
nie tylko przez dziennikarzy i twórców, ale też wynalazców.»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
38. Deficyt budżetowy rośnie.
Deficyt budżetowy rośnie. Ministerstwo ma szacunki
Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł około 21,2 mld zł - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
Lekarze będą pozbawieni umów, bo "tak dłużej nie może być"
Przy pracy w takim systemie nie bylibyśmy w stanie zapewnić opieki 24-godzinnej pacjentom.
Likwidacja Sądów Rejonowych. Pawlak sprzeciwia się Gowinowi
Mamy odwagę - będąc w koalicji rządowej - powiedzieć ministrowi Gowinowi "nie".
Azoty Puławy jednak zostaną w Skarbie Państwa? Oni tego chcą
Zdaniem tych polityków ich sprzedaż negatywnie odbije się na interesach państwa.
Dla chińskiej farmacji Polska może być bramą na rynek unijny
Przez Polskę może prowadzić droga chińskich leków na rynek unijny.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
39. Lepsze warunki dla unijnych
Lepsze warunki dla unijnych firm handlujących z Rosją
dzięki którym firmy unijne będą korzystać z lepszych warunków
działalności biznesowej w tym kraju.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
40. Rząd tnie ulgi, fiskus będzie
Rząd tnie ulgi, fiskus będzie bogatszy o 600 mln zł. A kto zbiednieje?
Od przyszłego roku więcej zapłacimy fiskusowi. Zniknie ulga
internetowa, część najlepiej zarabiających rodzin z jednym dzieckiem
straci prawo do odliczania ulgi rodzinnej, zyskają za to osoby, które
mają troje i więcej dzieci; ograniczona zostanie ulga dla dobrze
zarabiających twórców - takie zmiany w projekcie nowelizacji o podatku
dochodowym od osób fizycznych zaproponował rząd. Zmiany miałyby zacząć
obowiązywać od stycznia 2013 r.
Najwięcej osób - ponad 4 miliony - odczuje likwidację ulgi
podatkowej na internet. Tyle właśnie podatników skorzystało z możliwości
odliczenia od dochodu wydatków na domowy internet w 2010 r. Maksymalnie
można było odliczyć od dochodów 760 zł, ale w praktyce przeciętny
podatnik odliczył ok. 571 zł. Dzięki zmianie budżet zyska ok. 424 mln
zł. Ulga przestanie obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Oznacza to, że
skorzystać z niej po raz ostatni będziemy mogli, rozliczając się z
podatku za 2012 r.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
41. Zaczęło się zaciskanie pasa.
Zaczęło się zaciskanie pasa. Na pierwszy ogień idą ulgi. Co dalej?
Inwestycyjny boom związany z Euro 2012 za nami. Rząd już szuka pieniędzy w naszych kieszeniach.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
42. Niech na początek znacjonalizują banki!
Nacjonalizacja - kolejny etap polskiego kapitalizmu
Państwo chce przejmować upadające przedsiębiorstwa budowlane.»
Absurd po polsku: Świadectwo pracy nie dowodzi, że zapracowałeś na emeryturę
Świadectwo pracy może nie wystarczyć do uzyskania świadczeń. Konieczne są inne dokumenty.»
Banki wywołują skandale, a płacą podatnicy. "Trzeba z tym skończyć"
Przez
pięć lat od wybuchu kryzysu finansowego europejskim rządom nie udało
się poskromić banków. Jedynie reforma systemu finansowego może położyć
kres sytuacji, w której rządy i obywatele szantażowani są przez
bankierów - napisał w czwartek niemiecki dziennik "SZ".»
MF na aukcji zamiany sprzedało obligacje za 4,9 mld zł
Ministerstwo Finansów na czwartkowej aukcji zamiany sprzedało obligacje za 4 mld 908 mln 31 tys. zł.»
Bezrobocie w Polsce - czerwiec 2012, 12,4 proc. według szacunków MPiPS
Szacunkowa
stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 2012 roku 12,4 proc.
i w porównaniu do maja spadła o 0,2 punktu procentowego - poinformował
PAP Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.»
Cypr chce pożyczyć pieniądze i od Rosji, i od strefy euro
Prezydent
Cypru Dimitris Christofias wyraził w czwartek nadzieję, że Cypr uzyska
wkrótce pożyczkę zarówno od swego dobrego partnera Rosji jak i eurolandu
na dokapitalizowanie banków. Te pożyczki da się połączyć - powiedział
grupie dziennikarzy z Brukseli.»
FAO obniżyła prognozę dynamiki produkcji zbóż w 2012 r.
Najnowsza
prognoza FAO dla światowej produkcji zbóż w 2012 r. wynosi rekordowe 2
mld 396 mln ton, o 2 proc. więcej niż w ubiegłym roku, ale o 23 mln ton
mniej niż prognozowano w czerwcu - wynika z czerwcowego raportu FAO.»
"Bankierzy szantażują Europę. Gdzie są rządy?"
Przez pięć lat od momentu wybuchu kryzysu finansowego europejskim rządom nie udało się poskromić banków. Jedynie reforma...
"Szczyt UE pokazał jaki układ rządzi Europą"
Niedawny szczyt UE, na którym Niemcy zostały skłonione do kompromisu, pokazał zmianę układu sił w Unii - pisze 5...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
43. zapłaćcie rachunek drugi raz za KOKO SPOKO
Podatnicy pomogą budowniczym autostrad. "Czy to zgodne z konstytucją?"
Ok. 100-110 mln zł wyniosą koszty zrealizowania ustawy, która ma pomóc uregulować płatności wobec podwykonawców...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
44. PE zatwierdził pilotażowy
PE zatwierdził pilotażowy program obligacji infrastrukturalnych
czwartek pilotażowy program obligacji finansujących duże projekty
infrastrukturalne w UE, na który Unia przeznaczy z obecnego budżetu ok.
230 mln euro. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić Rada UE.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
45. Emigranci przetransferowali
Emigranci przetransferowali do Polski 160 mld zł
kraju łącznie 160 mld zł - tak wynika z raportu Western Union „Wpływ
przepływów pieniężnych na polską gospodarkę w latach 1992-2012”
przygotowanego przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
46. Niemcy ostrzegają: długi
Niemcy ostrzegają: długi banków są trzy raz większe niż długi państw
Podatnicy,
emeryci i posiadacze oszczędności z solidnych krajów Europy nie mogą
być pociągani do odpowiedzialności za zabezpieczenie długów banków w
krajach dotkniętych kryzysem - twierdzą niemieccy ekonomiści.»
Koniec tolerancji dla manipulacji. Londyn chce głów nieuczciwych bankierów
Po skandalu z LIBOR Brytyjczycy chcą radykalnych kar dla finansistów.»
Rząd nie zlecił analizy skutków ewentualnej nacjonalizacji firm budowlanych
Rząd
nie zwrócił się do Ministerstwa Finansów o analizę skutków finansowych
ewentualnej nacjonalizacji spółek budowlanych - poinformowała PAP
rzeczniczka prasowa resortu finansów Małgorzata Brzoza.»
Notowania walut: EBC rozczarował inwestorów, złoty osłabił się
Decyzja
Europejskiego Banku Centralnego, ograniczająca się jedynie do obniżenia
stóp procentowych rozczarowała inwestorów. W czwartek przed godz. 17.30
rynek wyceniał euro na 4,21 zł, dolara na 3,40 zł, a franka
szwajcarskiego na 3,51 zł.»
MFW zmienia prognozy dla Polski. Będzie...
Ostrzegają, że mocne związki gospodarcze Polski z resztą Europy, mogą spotęgować negatywne skutki.
Tak słabnie gospodarka strefy euro
Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ujawnia, co czeka Europę.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
47. Bank Światowy alarmuje, trwa
Bank Światowy alarmuje, trwa drenaż kapitału z nowych krajów UE
Do sektora finansowego nowych krajów Unii w 2011 r. wpłynęło 48,7 mld
euro kapitału, czyli o 25 procent mniej niż rok wcześniej.
Banki-matki ze starej UE zaczęły delewarować swoje banki-córki - powiedziała w Brukseli ekonomistka BŚ.
Delewarowanie banków to zmniejszanie relacji ich aktywów do kapitału;
w przypadku banków-córek może prowadzić to do ograniczenia ich
finansowania przez banki-matki, które ich kosztem mogą wzmacniać swoje
bilanse.
- Niepewność w sektorze finansowym spowolniła przepływ kapitału
do regionu. W rezultacie zaczyna on odczuwać proces finansowego
delewarowania; zasadniczo banki-matki w krajach starej piętnastki
zaczęły delewarować swoje filie w nowych krajach UE - powiedziała w brukselskim think-tanku Bruegel, ekonomistka Banku Światowego Gallina Andronova Vincelette.
Wyjaśniła, że banki-matki starają się wzmocnić swoje
bilanse ze względu na zaostrzone wymogi adekwatności kapitałowej i w
rezultacie dostęp banków-córek do finansowania banków-matek się zmniejszył.
Do końca czerwca, zgodnie z decyzją przywódców UE i europejskiego
nadzoru bankowego, banki w UE musiały uzupełnić kapitały (bądź
zmniejszyć aktywa), by osiągnąć tzw. współczynnik adekwatności
kapitałowej na poziomie 9 proc.
Jej zdaniem, pomimo zjawiska delewarowania, popyt na kredyty w nowych krajach UE został zaspokojony. Działalność
gospodarcza zwolniła, spadło zapotrzebowanie na kredyty, a z drugiej
strony wzrosły lokalne depozyty i zmniejszyła się zależność od
zagranicznego finansowania - wyjaśniła.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
48. coraz wieksza dziura w budżecie
Więcej liczenia niż sprzedawania. Prywatyzacja czeka na lepsze czasy
Rząd sprzedaż państwowych spółek przesuwa na koniec tego i przyszły rok.»
Do połowy roku resort skarbu uzyskał niecałe 3,8 mld zł z prywatyzacji i może mieć problem z wypełnieniem planu na cały rok – czyli 10 mld zł. Trudno, ale tragedii nie będzie – komentują ekonomiści.
Ministerstwo
też nie traci rezonu. – Jest jeszcze kilka projektów, które w naszej
ocenie pozwolą na realizację planu na 2012 r. – uważa Magdalena Kobos,
rzeczniczka MSP.
Jednak wcale tak nie musi być, o czym świadczą nie tylko przykłady z poprzednich lat, lecz także niestabilna sytuacja na rynku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
49. Polska juz ratyfikowała, przypominam wszem i wobec
Monti apeluje do parlamentu, by ratyfikował pakt fiskalny
Rzymie, by do końca lipca ratyfikował pakt fiskalny, podpisany w marcu
przez 25 krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
50. Nawet Euro nie dało pracy
Nawet Euro nie dało pracy
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
51. Inwestycje zagraniczne w
Inwestycje zagraniczne w Ameryce Łacińskiej wzrosły o 16 proc.
Bezpośrednie
inwestycje zagraniczne w Ameryce Łacińskiej wzrosły w 2011 roku o 16
procent, głównie dzięki szybko wzrastającej chłonności rynków
wewnętrznych w krajach regionu. Na pierwszym miejscu jest Brazylia,
gdzie wyniosły one 66,7 mld dolarów.»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
52. Jeszcze bardziej zielona
Jeszcze bardziej zielona wyspa. Polska rośnie szybciej niż Unia
Brytyjski
premier Benjamin Disraeli mawiał, że istnieją trzy rodzaje kłamstwa:
kłamstwo, okropne kłamstwo i statystyka. Nie mylił się. Przynajmniej
jeśli chodzi o dane Eurostatu.»
Jest wiec szansa, ze zyskamy w tym roku, tak jak średnio w poprzednich latach, ok. 2 – 3 pkt proc. w poziomie PKB liczonego na mieszkańca naszego kraju parytetem siły nabywczej PPS. Wyniesie wiec on 69 – 70 proc. średniej unijnej. PPS to umowna waluta wykorzystywana przez Eurostat. Za jej jednostkę można kopić w poszczególnych krajach te sama ilość dóbr i usług. Dzięki temu eliminowane są różnice w cenach występujących w rożnych państwach. W efekcie możliwe jest dość precyzyjne porównywanie poziomu zamożności rożnych krajów.
Choć systematycznie nadrabiamy zaległości to są one jeszcze bardzo duże. Jeśli będziemy je zmniejszać w dotychczasowym tempie, to uzyskanie średniej unijnej zajmie nam 15 – 16 lat. Jednak nadal bardzo daleko będzie nam do najbogatszych krajów Unii, od których dzieli nas obecnie wręcz przepaść. Na przykład Holendrzy maja dziś PKB per capita wyższy o 31 proc. od średniej Wspólnoty (czyli 131 proc.), Austriacy o 29 proc., Irlandczycy o 27 proc., Szwedzi o 26 proc., a Duńczycy o 25 proc. Ich dogonienie może nam zając nawet ponad 30 lat.
– To pokazuje, ze Polska jest wciąż bardzo biednym krajem w porównaniu z Europa Zachodnia – mówi Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Banku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
53. Europa pod przewodnictwem
Europa pod przewodnictwem kraju, który najmniej się do tego nadaje
Kraj leżący na rozdartej na dwie części wyspie, będącej oazą podatkową
dla wielu firm, uznawany przez
wielu za pralnię brudnych pieniędzy i coraz bardziej wchodzący w sferę
oddziaływania Rosji – tak można w skrócie opisać Cypr, który właśnie
stanął na czele UE.»
Tusk w Dubrowniku m.in. o współpracy regionalnej
Przybycie do Dubrownika zapowiedzieli także premierzy Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Kosowa oraz Czarnogóry.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
54. Rząd Niemiec broni decyzji o
Rząd Niemiec broni decyzji o wspólnym nadzorze bankowym
Wolfgang Schaeuble list otwarty 160 ekonomistów, którzy skrytykowali w
nim uzgodnienia ostatniego szczytu UE, w tym decyzję o utworzeniu
europejskiego nadzoru bankowego.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
55. EBC kończą się środki
EBC kończą się środki pobudzania spowolnionej strefy euro
Po
czwartkowym rekordowym cięciu stóp procentowych Europejskiemu Bankowi
Centralnemu (EBC) kończą się środki pobudzania pogrążonej w marazmie
strefy euro - napisał w piątek "Financial Times". Działania EBC niewiele
dały, by poprawić nastroje na rynku - dodał.»
Schaeuble: Upadek euro oznaczałby katastrofę dla Niemiec, Europy i całego świata
Specjaliści z dziedziny finansów powinni ostrożnie używać pojęcia "długi
banków" i nie wprowadzać zamętu w społeczeństwie - ocenił minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.»
Węgry: bank centralny odzyskał niezależność. Czas na bailout
Parlament
węgierski przyjął w piątek zmiany gwarantujące niezależność Narodowego
Banku Węgier. Tym samym spełniono warunki unijnego kredytu w wysokości
15 mld euro, na który liczą Węgry.»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
56. (Brak tytułu)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
57. Fińska minister nie chce
Fińska minister nie chce dokładać do strefy euro: Wolimy z niej wyjść, niż spłacać cudze długi
Finlandia odmawia spłaty długów innych państw strefy
euro i sprzeciwia się wprowadzeniu wspólnej odpowiedzialności za te
długi - oświadczyła w piątek fińska minister finansów Jutta Urpilainen
na łamach dziennika kół gospodarczych "Kauppalehti".
»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
58. SPASIBA WALDI PAWLAK!
Zmiana cen gazu. PGNiG będzie się tłumaczyć
Urząd Regulacji Energetyki wysłał do PGNiG wniosek o wyjaśnienie ws.
złożonej przez spółkę korekty taryfy cen gazu na ten rok.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
59. Spadki na GPW po złych danych
Spadki na GPW po złych danych z USA
Główny indeks warszawskiej giełdy WIG20, który choć razem z innymi
rynkami tracił po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy,
zachowywał się lepiej, uważają analitycy. »
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
60. Tusk: Kryzys to nie powód do
Tusk: Kryzys to nie powód do utraty wiary w Unię Europejską
Premier
Donald Tusk na konferencji w chorwackim Dubrowniku wyraził w piątek
przekonanie, że kryzys gospodarczy eurostrefy nie jest powodem, by
tracić wiarę w UE.»
Nowelizacja ustawy o VAT to bałagan fakturowy. Stracą podatnicy i budżet
Najistotniejszą częścią przepisów dotyczących każdego podatku od towarów
i usług są: moment powstania obowiązku podatkowego, podstawa
opodatkowania i fakturowanie czynności dla potrzeb tego podatku. »
Agencja AFP jako datę referendum podaje 29 lipca. Agencja EFE pisze, że głosowanie może zostać zorganizowane 15 lub 22 lipca.
Do
referendum obowiązki szefa państwa będzie sprawował przewodniczący
Senatu Crin Antonescu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
61. EBC balansuje na granicy
EBC balansuje na granicy prawa UE
Walczy
z bezrobociem, pomaga bankom i współorganizuje bailouty. Przekracza
swoje statutowe zadanie, którym jest tylko walka z inflacją. Eurokraci
tłumaczą, że uspokojenie rynków jest ważniejsze niż legalizm.»
Lobbing banków w Senacie: niech budżet uratuje budowlankęBanki desperacko próbują nakłonić rząd, aby to nie one wykładały pieniądze na ratowanie upadłych firm budowlanych,...
Resort chce zasilić budżet pieniędzmi z Lasów Państwowych
Państwowych. Według informacji PAP rozważa się prywatyzację części
lasów. Możliwe zyski - 1,3 mld zł. W grę wchodzi też opodatkowanie
transakcji drzewem.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
62. CENY ŚWIATOWE W DÓŁ, W POLSCE W GÓRĘ
Jak w to uwierzyć?!? Benzyna najtańsza od...
W przyszłym tygodniu kierowcy zapłacą za litr benzyny 98 ok.
5,80-5,92 zł, ta sama ilość benzyny 95 może kosztować 5,55-5,68 zł, a
oleju napędowego ok. 5,49-5,62 zł - prognozują analitycy rynku paliw.
Oznacza to, że ceny zbytnio się nie zmienią.
Podatnicy spłacą długi
Hiszpański bank Bankia oczekuje na pomoc z kieszeni europejskich podatników
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
63. Przestańcie manipulować
Przestańcie manipulować metodologią liczenia zadłużenia — apeluje do polskiego rządu Komisja Europejska (KE). Urzędnicy w Brukseli chcą, by Polska zerwała z obecną praktyką stosowania dwóch statystyk zadłużenia — krajową i unijną — i prowadziła obliczenia jedynie w tej drugiej. Zalecenie to znalazło się w ostatnich rekomendacjach gospodarczych przyjętych przez komisję. Mówią o tym też unijni oficjele - informuje "Puls Biznesu"
Polska ma dwie różne statystyki długu publicznego od wielu lat, jednak do niedawna obie metodologie niemal się ze sobą pokrywały, więc problemu nie było. W 2008 r. zadłużenie „krajowe” w relacji do PKB różniło się od „unijnego” jedynie o 0,1 pkt proc. (47 proc. wobec 47,1 proc.).
Kiedy jednak wybuchł kryzys i polski dług publiczny zaczął rosnąć, w rządzie pojawiła się obawa, że przekroczony zostanie próg ostrożnościowy 55 proc. PKB, co wymusiłoby gwałtowne cięcia. Żeby tego uniknąć, Ministerstwo Finansów (MF) zmieniło krajową metodologię liczenia długu (chodzi głównie o wyjęcie z niej pożyczek na drogi), by tak mierzone zadłużenie utrzymało się poniżej 55 proc.
Od tego czasu „krajowy” i „unijny” dług zaczęły się rozjeżdżać. W 2011 r. różnica wynosiła już 2,8 pkt proc. PKB. Według Eurostatu, polski dług wynosi już ponad 56 proc., a według resortu finansów (to jego metodologia decyduje o tym, czy próg 55 proc. jest przekroczony), nie przekroczyła nawet 54 proc.
http://niezalezna.pl/30763-bruksela-krytykuje-polska-kreatywna-ksiegowosc
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl