Projekt ustawy o łupkach i węglowodorach opóźnia się
Skromny komunikat Ministerstwa Środowiska
Konferencja prasowa na temat projektu ustawy Ministerstwa Środowiska: o wydobywaniu węglowodorów, ich opodatkowaniu i Funduszu Węglowodorowym nie odbędzie się dziś.
Przesunięcie terminu konferencji wiąże się ze zmianą terminu rozpoczęcia konsultacji projektu, które waunkują jego publiczne udostępnienie i omówienie. O terminie spotkania z ministrem środowiska będziemy informować wszystkie zainteresowane strony bezpośrednio.
MŚ
Informacje nieoficjalne o projekcie ustawy
Z naszych informacji wynika, iż sektor wydobywczy liczy m.in. na ułatwienie procedur związanych z dopuszczaniem partnerów do koncesji poszukiwawczych. W tej chwili taka możliwość jest mocno ograniczona, co – zdaniem branży – spowalnia prace poszukiwawcze.
Propozycje przepisów zawartych w projekcie obejmą zagadnienia dotyczące poszukiwania i wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego zarówno ze złóż konwencjonalnych jak i niekonwencjonalnych, w tym z łupków. Zapowiedziane zostało zwiększenie udziału Państwa w zyskach z tytułu wydobywania węglowodorów poprzez wprowadzenie opodatkowania wydobywania węglowodorów, a także zwiększenie udziału samorządów lokalnych w przychodach z wydobycia ropy i gazu.
Projekt ma zawierać także zmiany procedur udzielania koncesji na poszukiwanie i wydobywanie ropy i gazu, ze względu na długofalowy cykl inwestycji i ryzyka ponoszone przez podmioty rynku wydobywczego. Uproszczone i wzmocnione mają zostać procedury środowiskowe oraz udział społeczności lokalnych w procesie decyzyjnym.
Na mocy ustawy powołany zostanie Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE) – strategiczna spółka, która w imieniu Państwa będzie bezpośrednio nadzorować wydobywanie gazu i ropy ze złóż w Polsce. NOKE będzie skupiać kompetencje regulacyjne, geologiczne i złożowe dla każdej koncesji.
Zapowiedziane jest także powołanie Funduszu Węglowodorowego, który będzie inwestować wydzieloną część przychodów Państwa z wydobycia węglowodorów mając na celu m.in. wsparcie innowacyjnego potencjału polskiej gospodarki oraz solidarności wielopokoleniowej poprzez inwestycje w edukację, szkolnictwo wyższe, naukę oraz badania i rozwój.
WNP.pl
Spór o pełnomocnika ds. gazu łupkowego
Według informacji "Rz" kandydatura Głównego Geologa Kraju Piotra Woźniaka na to stanowisko budzi kontrowersje z różnych powodów, wśród których rozmówcy dziennika wymieniają konfliktowy charakter kandydata oraz jego sympatii politycznych.
Według „Rzeczpospolitej” kontrkandydatem dla Piotra Woźniaka jest Maciej Woźniak, również z resortu środowiska. Obecnie jest doradcą ministra środowiska, a wcześniej był doradcą ds. bezpieczeństwa energetycznego w Kancelarii Premiera.
WNP.p. Rzeczpospolita
Podsumowanie
1. Skoro mamy Wyższy Urząd Górniczy obejmujacy górnictwa naftowe i gazowe to poco nowy twór molocha administracyjnego Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE) – strategiczna spółka, która w imieniu Państwa będzie bezpośrednio nadzorować wydobywanie gazu i ropy ze złóż w Polsce.
2. SPÓR O TAKTYCZNE STANOWISKO
Pełnomocni ma przejąć część kompetencji resortów w zakresie poszukiwania węglowodorów, w tym gazu łupkowego. Czy jest powód do opóznieia projektu ustawy.
3. Brak zarysu metody i zasad opodatkowania węglowodorów i transfery zysku przez podmioty zagraniczne.
Kejow
- kejow - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. @kejow
Służba prasowa Kremla ze swej strona przekazała, że Putin i Tusk
"omówili aktualne problemy stosunków dwóch krajów z uwzględnieniem
występujących w nich dobrych tradycji, czyniąc akcent na współpracy w
sferze energetycznej".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Maryla
Zbieżność czasowa akcji i reakcji w działce energetycznej jest możliwa w relacji Polska - Rosja.
Kejow