Triduum Paschalne. Wielki Czwartek. Wielki Piątek. Wielka Sobota .

avatar użytkownika Redakcja BM24

 

Obchody Paschalnego Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczynają się wieczorną mszą świętą Wieczerzy Pańskiej, celebrowaną w Wielki Czwartek, kończą zaś - nabożeństwem nieszporów, odprawianym w Niedzielę Wielkanocną. Nazwy Triduum Paschalne używa się od 1929 roku; wcześniej mówiono o Triduum Sacrum . Łacińskie słowo triduum oznacza dokładnie 'trzy dni'. Tradycja Kościoła rzymskokatolickiego pozwala jednakże rozumieć triduum również jako trzy fazy misterium Odkupienia. Etap pierwszy to pożegnalna uczta, zwana Ostatnią Wieczerzą, oraz zapowiedz ofiary; etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku, zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu; część trzecia - spoczynek w grobie i cud zmartwychwstania. Nie jest to już okres przygotowania, lecz czas bezpośredniego uczestnictwa w celebracji świąt.

W wielkoczwartkowe przedpołudnie we wszystkich kościołach katedralnych odprawiana jest tzw. msza krzyżma. Liturgia eucharystyczna Wielkiego Czwartku upamiętnia moment ustanowienia Najświętszego Sakramentu - przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. W katedrach biskupi święcą w tym dniu oleje, potrzebne przy udzielaniu sakramentu chrztu, bierzmowania i sakramentu chorych. Oliwa była niegdyś środkiem wzmacniającym i leczniczym, a gałązki drzewa oliwkowego -symbolem pokoju. Dlatego Kościół tak szeroko wykorzystuje oliwę w swoich obrzędach.

Po mszy św. ksiądz obnaża ołtarz. Czyni tak na pamiątkę obnażenia Jezusa z szat i obmycia Jego ciała. Z ołtarza zdjęto wszystko, nawet krzyże i lichtarze. To piękny polski zwyczaj i jakże przywodzący na myśl te chwile kiedy Jezus "...wstał od stołu, złożył swe szaty, wziął prześcieradło i przepasał się nim. Potem napełnił naczynie wodą, zaczął umywać uczniom nogi i ocierać je prześcieradłem, którym był przepasany..."

Wielki Czwartek od dawien dawna uważany był przez Słowian za dzień zaduszny. We wschodniej Małopolsce gospodynie piekły w tym dniu specjalne baby, zwane perepiczkami. Zanoszono je na cmentarz wraz z garncem pełnym wody. Tam, nad grobami, a więc tak jakby w obecności przodków, gospodarze wymieniali między sobą perepiczki i wodę. Jeszcze w XVIII w., a miejscami i w wieku XIX, istniał w tym dniu zakaz przędzenia i szycia. Podobny zakaz obowiązywał we wszystkie dnie zaduszne w ciągu roku.


 

ostatnia wieczerza

 

 

Wielki Piątek poświęcony jest przeżyciom, związanym z męką i śmiercią Chrystusa. Podobnie jak w Srodę Popielcową katolików obowiązuje zachowywanie ścisłego postu. Przekazy ewangeliczne pieczołowicie opisują poszczególne etapy ofiary Syna Bożego.

Współczesne nabożeństwo Wielkiego Piątku sprawowane jest po południu - ustalenia wskazują bowiem, że Jezus umarł około godziny piętnastej naszego czasu. Tego dnia nie odprawia się mszy. Po podejściu do ołtarza kapłani w czerwonych szatach, przypominających o ofierze krwi, klękają lub padają na twarz i modlą się w milczeniu. Po chwili rozpoczyna się liturgia słowa. Na zakończenie odmawiana jest dawna, uroczysta modlitwa powszechna, obejmująca wszystkie stany Kościoła i cały świat.

Kolejną częścią wielkopiątkowego nabożeństwa jest adoracja krzyża. Do świątyni wnosi się przykryty tkaniną krzyż z wizerunkiem umęczonego Chrystusa. Przy wtórze antyfony, podkreślającej związek męki ze zbawieniem, kapłan odsłania najpierw wierzchołek, pózniej prawe ramię i ostatecznie cały krzyż. Księża, a następnie wszyscy wierni podchodzą do krzyża, aby przez przyklęknięcie i symboliczny pocałunek wyrazić osobiste przyjęcie odkupienia. Całości towarzyszy śpiew tradycyjnych pieśni. Po zakończeniu adoracji i obrzędach komunii Najświętszy Sakrament w procesji przenosi się do tzw. grobu. Zwyczaj budowania grobu wywodzi się z Jerozolimy, gdzie wierni gromadzili się w kolejnych miejscach, związanych z męką Chrystusa - aż po miejsce pośmiertnego spoczynku. Udokumentowane ślady istnienia tego obrzędu w Polsce pochodzą z XIII wieku; znany jest on również w Austrii i w Bawarii. Początkowo w grobie składano krzyż przykryty czerwonym ornatem; w latach pózniejszych umieszczano tam figurę Jezusa. Najistotniejsze jest wszakże wystawienie monstrancji z Hostią, okrytej białym, przezroczystym welonem. Przeniesienie Eucharystii przypomina zdjęcie z krzyża i pogrzeb Chrystusa. Ostatnia modlitwa przy grobie wskazuje jednak nadzieję.

 

W dniu tradycyjnego wyciszenia nie sprawuje się mszy świętych. Główny ołtarz pozostaje obnażony. Przez cały dzień trwa adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie ze starym polskim obyczajem przy symbolicznej mogile Zbawiciela czuwa warta - ministranci, harcerze, na wsiach niekiedy także strażacy w galowym umundurowaniu. Wierni przychodzą do świątyń, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół, czyli tzw. święcone (święconkę) - kończy się przecież czas postu. Modlitewna zaduma panuje do póznych godzin popołudniowych.

 

Przebieg liturgii eucharystycznej nie odbiega w swym zasadniczym kształcie od typowego toku mszy świętej. Uroczystości Wigilii Paschalnej ukoronowane są komunią i uroczystym błogosławieństwem; słowa rozesłania wzbogaca się o dwukrotne, kunsztowne w melodii Alleluja. Ostatnim akcentem jest wezwanie do udziału w procesji rezurekcyjnej, która w warunkach polskich bywa przenoszona na niedzielny poranek.


złożenie do grobu
Etykietowanie:

71 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Wielki Post to szczególny

Wielki Post to szczególny okres w życiu większości Polaków. Aż 80 proc. z nas unika wówczas zabawy, 74 proc. przystępuje do spowiedzi, 64 proc. deklaruje post, a ponad połowa stara się uczestniczyć w Drodze Krzyżowej i zmienić coś w swoim życiu na lepsze – wynika z przeprowadzonego w marcu badania CBOS.

Autorzy badania postawili pytanie, czy najważniejsze zalecenia Kościoła w okresie Wielkiego Postu - takie jak post, jałmużna i modlitwa – w świecie postępującej sekularyzacji i zawrotnego tempa życia wciąż wywołują żywy oddźwięk oraz czy praktyki religijne są równie trwałe co tradycje świeckie.

Okazuje się, że dla większości respondentów badania, Wielki Post to czas szczególny. Aż 80 proc. Polaków unika w tym okresie hucznych zabaw, 74 proc. stara się przystąpić do spowiedzi, 66 proc. planuje uczestniczyć w wielkopostnych rekolekcjach, 64 proc. przykłada większą wagę do przestrzegania postu.

Ponad połowa dorosłych (59 proc.) stara się uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej lub Gorzkich Żalów oraz zmienić coś w swoim życiu na lepsze (57 proc.). Prawie połowa Polaków (49 proc.) w czasie Wielkiego Postu na ogół bardziej wspiera potrzebujących oraz więcej się modli (46 proc.).

CBOS porównał tegoroczne deklaracje Polaków z ich postanowieniami z roku 2003. Stosunek do wielkopostnych praktyk związanych z przestrzeganiem nakazów i zakazów kościelnych zmienił się w niewielkim stopniu. Wzrosła liczba osób deklarujących uczestnictwo w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach (z 53 do 59 proc.), natomiast mniej stawia sobie za cel, by więcej się modlić (z 51 do 56 proc.).

Równocześnie więcej badanych deklaruje gotowość podejmowania bardziej refleksyjnych praktyk – by zmienić coś w swoim życiu na lepsze (z 50 do 57 proc.) i bardziej wspomagać potrzebujących (z 41 do 49 proc.).

CBOS zauważa, że przestrzeganie praktyk wielkopostnych jest przede wszystkim uzależnione od religijności badanych – im częściej biorą oni udział w mszach i nabożeństwach, tym bardziej angażują się w praktyki związane z tym okresem.

Z badania wynika, że nawet osoby deklarujące sporadyczne uczestnictwo w mszach (kilka razy w roku) w okresie Wielkiego Postu unikają rozrywek (66 proc.), a niemal połowa twierdzi, że bardziej przestrzega postu i stara się przystąpić do spowiedzi (po 44 proc.).

Nawet wśród respondentów, którzy w ogóle nie uczestniczą w praktykach religijnych co trzeci unika hucznych zabaw, a co piąty stara się zmienić coś w swoim życiu na lepsze. Pozostałe praktyki, szczególnie te związane z uczestniczeniem w obrzędach religijnych, takich jak rekolekcje, nabożeństwa czy spowiedź, są przez osoby niepraktykujące tylko sporadycznie zachowywane.

Osoby między 35. a 44. rokiem życia oraz mające więcej niż 65 lat nieco częściej niż pozostali przystępują do spowiedzi oraz uczestniczą w rekolekcjach, najstarsi zdecydowanie częściej twierdzą, że w tym okresie starają się więcej modlić. Ponadto badani powyżej 35. roku życia częściej uczestniczą w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów oraz wspomagają potrzebujących. Osoby powyżej 25. roku życia częściej niż najmłodsi unikają zabaw, a mające więcej niż 55 lat częściej starają się przestrzegać postu.

Ważnym czynnikiem udziału w praktykach wielkopostnych jest także płeć. Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni deklarują, że w tym okresie starają się przestrzegać wszystkich praktyk, o które zapytał CBOS.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 8-14 marca na 1015-osobowej próbie losowej dorosłych Polaków.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Spalili krzyż w środku


Spalili krzyż w środku stolicy



fot. GPC

W
poniedziałek późnym popołudniem został podpalony krucyfiks w kościele
pod wezwaniem Dzieciątka Jezus w Warszawie przy ul. Lindleya – czytamy w
„GPC”. Obok nadpalonych rąk i osmolonych nóg proboszcz parafii umieścił
napis zachęcający do modlitwy o nawrócenie osoby, która dokonała
profanacji.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Ruszyła Ewangelizacja


Ruszyła Ewangelizacja Warszawy



/

Ewangelizacja Warszawy w Diecezji Warszawsko-Praskiej ma charakter
bardzo różnorodny i  otwarty. Z założenia jest adresowana do jak
najszerszych rzesz warszawiaków – a więc nie tylko do młodzieży
i studentów, ale także dzieci, osób w średnim wieku i  starszych.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika natenczas

4. Wielki Czwartek - wspomnienie ostatniej wieczerzy



Jacopo-Bassano-Ostatnia Wieczerza

A gdy nadeszła godzina, zasiadł do stołu i dwunastu apostołów z Nim. Wtedy powiedział do nich: Tak bardzo pragnąłem spożywać z wami tę Paschę, zanim zacznę cierpieć. Bo mówię wam, że już nie będę jej pożywał, aż się dopełni w królestwie Bożym. A potem wziął kielich, odmówił modlitwę dziękczynną i powiedział: Weźcie go i podzielcie między siebie. Bo mówię wam, że odtąd już nie będę pił z owocu winnego szczepu, dopóki nie przyjdzie królestwo Boże. A potem wziąwszy chleb, odmówił dziękczynienie, połamał i rozdał go im mówiąc: To jest ciało moje wydane za was. Czyńcie to samo na moją pamiątkę. Podobnie po wieczerzy wziął kielich i powiedział: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we krwi mojej, która będzie za was wylana

avatar użytkownika intix

6. Wielki Piątek


Wielki Piątek symbolizuje w religii chrześcijańskiej dzień ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, który poświęcił się w imię ludzkości. To drugi dzień Triduum Paschalnego, który w tym roku wypada 6 kwietnia.

Więcej
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/wielkanoc-2012-wielki-piatek-6-04-2012-drugi-dzien-triduum-paschalnego-co-symbolizuje_247637.html

Wielkanoc. Wielki Piątek, ukrzyżowanie Jezusa
Wielki Piątek symbolizuje w religii chrześcijańskiej dzień ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, który poświęcił się w imię ludzkości. To drugi dzień Triduum Paschalnego.
Wielki Piątek poświęcony jest przeżyciom, związanym z męką i śmiercią Chrystusa.
Dziś również rozpoczyna się coroczna Nowenna do Miłosierdzia Bożego, którą przekazała nam św. siostra Faustyna Kowalska.



Wielki Piątek symbolizuje w religii chrześcijańskiej dzień ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, który poświęcił się w imię ludzkości. To drugi dzień Triduum Paschalnego

Więcej
http://www.se.pl/co-symbolizuje-wielki-piatek,136479/

avatar użytkownika natenczas

8. A gdy nastał ranek...


...A gdy nastał ranek, wszyscy arcykapłani i starsi ludu powzięli uchwałę przeciw Jezusowi, żeby Go zgładzić. Związawszy Go zaprowadzili i wydali w ręce namiestnik Poncjusza Piłata. Wtedy Judasz, który Go wydał, widząc, że Go skazano, opamiętał się, zwrócił trzydzieści srebrników arcykapłanom i starszym i rzekł: Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną. Lecz oni odparli: Co nas to obchodzi? To twoje sprawa. Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi, oddalił się, potem poszedł i powiesił się. Arcykapłani zaś wzięli srebrniki i orzekli: Nie wolno kłaść ich do skarbca świątyni, bo są zapłatą za krew. Po odbyciu narady kupili za nie Pole Garncarza, na grzebanie cudzoziemców. Dlatego pole to aż po dziś dzień nosi nazwę Pole Krwi. Wtedy spełniło się to, co powiedział prorok Jeremiasz: Wzięli trzydzieści srebrników, zapłatę za Tego, którego oszacowali synowie Izraela. I dali je za Pole Garncarza, jak mi Pan rozkazał. Jezusa zaś stawiono przed namiestnikiem. Namiestnik zadał Mu pytanie: Czy Ty jesteś królem żydowskim? Jezus odpowiedział: Tak, Ja nim jestem. A gdy Go oskarżali arcykapłani i starsi, nic nie odpowiadał. Wtedy zapytał Go Piłat: Nie słyszysz, jak wiele zeznają przeciw Tobie? On jednak nie odpowiedział mu na żadne pytanie, tak że namiestnik bardzo się dziwił. A był zwyczaj, że na każde święto namiestnik uwalniał jednego więźnia, którego chcieli. Trzymano zaś wtedy znacznego więźnia, imieniem Barabasz. Gdy się więc zebrali, spytał ich Piłat: Którego chcecie, żebym wam uwolnił, Barabasza czy Jezusa, zwanego Mesjaszem? Wiedział bowiem, że przez zawiść Go wydali. A gdy on odbywał przewód sądowy, żona jego przysłała mu ostrzeżenie: Nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym, bo dzisiaj we śnie wiele nacierpiałam się z Jego powodu. Tymczasem arcykapłani i starsi namówili tłumy, żeby prosiły o Barabasza, a domagały się śmierci Jezusa. Pytał ich namiestnik: Którego z tych dwóch chcecie, żebym wam uwolnił? Odpowiedzieli: Barabasza. Rzekł do nich Piłat: Cóż więc mam uczynić z Jezusem, którego nazywają Mesjaszem? Zawołali wszyscy: Na krzyż z Nim! Namiestnik odpowiedział: Cóż właściwie złego uczynił? Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: Na krzyż z Nim! Piłat widząc, że nic nie osiąga, a wzburzenie raczej wzrasta, wziął wodę i umył ręce wobec tłumu, mówiąc: Nie jestem winny krwi tego Sprawiedliwego. To wasza rzecz. A cały lud zawołał: Krew Jego na nas i na dzieci nasze. Wówczas uwolnił im Barabasza, a Jezusa kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie. Wtedy żołnierze namiestnika zabrali Jezusa z sobą do pretorium i zgromadzili koło Niego całą kohortę. Rozebrali Go z szat i narzucili na Niego płaszcz szkarłatny. Uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu na głowę, a do prawej ręki dali Mu trzcinę. Potem przyklękali przed Nim i szydzili z Niego, mówiąc: Witaj, królu żydowski! Przy tym pluli na Niego, brali trzcinę i bili Go po głowie. A gdy Go wyszydzili, zdjęli z Niego płaszcz, włożyli na Niego własne Jego szaty i odprowadzili Go na ukrzyżowanie. Wychodząc spotkali pewnego człowieka z Cyreny, imieniem Szymon. Tego przymusili, żeby niósł krzyż Jego. Gdy przyszli na miejsce zwane Golgotą, to znaczy Miejscem Czaszki, dali Mu pić wino zaprawione goryczą. Skosztował, ale nie chciał pić. Gdy Go ukrzyżowali, rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy. I siedząc, tam Go pilnowali. A nad głową Jego umieścili napis z podaniem Jego winy: To jest Jezus, Król żydowski. Wtedy też ukrzyżowano z Nim dwóch złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej stronie. Ci zaś, którzy przechodzili obok, przeklinali Go i potrząsali głowami, mówiąc: Ty, który burzysz przybytek i w trzech dniach go odbudowujesz, wybaw sam siebie; jeśli jesteś Synem Bożym, zejdź z krzyża. Podobnie arcykapłani z uczonymi w Piśmie i starszymi, szydząc, powtarzali: Innych wybawiał, siebie nie może wybawić. Jest królem Izraela: niechże teraz zejdzie z krzyża, a uwierzymy w Niego. Zaufał Bogu: niechże Go teraz wybawi, jeśli Go miłuje. Przecież powiedział: Jestem Synem Bożym. Tak samo lżyli Go i złoczyńcy, którzy byli z Nim ukrzyżowani. Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej. Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: Eli, Eli, lema sabachthani? to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? Słysząc to, niektórzy ze stojących tam mówili: On Eliasza woła. Zaraz też jeden z nich pobiegł i wziąwszy gąbkę, napełnił ją octem, włożył na trzcinę i dawał Mu pić. Lecz inni mówili: Poczekaj! Zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, aby Go wybawić. A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha. A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu. Setnik zaś i jego ludzie, którzy odbywali straż przy Jezusie, widząc trzęsienie ziemi i to, co się działo, zlękli się bardzo i mówili: Prawdziwie, Ten był Synem Bożym.”

avatar użytkownika Maryla

9. Czekając na Zmartwychwstanie

W Wielki Piątek - w drugim dniu Triduum Paschalnego - zgodnie z polską tradycją buduje się Groby Pańskie. Od lat nawiązują one do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. Groby często symbolizowały trudne i bolesne polskie doświadczenia.

Tradycja strojenia Grobu Pańskiego istnieje od średniowiecza. Grób Pański - Grób Wielkopiątkowy - jest artystyczną dekoracją przygotowywaną w Wielkim Tygodniu w kościołach dla podkreślenia pamiątki śmierci Chrystusa.

W różnych okresach historycznych starano się wprowadzać do symbolicznych grobów aktualne motywy. W czasach rozbiorów, okupacji niemieckiej oraz stanu wojennego ustrojony grób odzwierciedlał aktualne przeżycia narodu polskiego.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę wierni tłumnie odwiedzają groby. Mieszkańcy Warszawy pamiętają kolejki przed kościołem Matki Boskiej Łaskawej (księży jezuitów) w czasie stanu wojennego na Starym Mieście, w którym szczególnie dbano o aktualną wymowę Grobu Pańskiego.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

10. Redakcja BM 24,

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością przeczytałem

"

Wyrazy szacunku

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

11. Groby Pańskie w łódzkich kościołach


Groby Pańskie w łódzkich kościołach [ZDJĘCIA]

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. CZERSKA CENZURUJE JASNĄ GÓRĘ -

"Dłonie trzymające ludzkie płody" - Grób Pański na Jasnej Górze. Co na to wierni? [FOTO]



Grób Pański na Jasnej Górze 

Grób Pański na Jasnej Górze

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. Tysiące warszawiaków na Drodze Krzyżowej

http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,tysiace-warszawiakow-na-drodze...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Droga Krzyżowa na krakowskim Kazimierzu [ZDJĘCIA]

http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/548595,droga-krzyzowa-na-krakowski...

Droga Krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej [ZDJĘCIA]

Kilkadziesiąt tysięcy wiernych przeszło dróżkami w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, w wielkopiątkowej procesji Drogi Krzyżowej. Mimo deszczu i przenikliwego chłodu przypatrywali się inscenizacji męki Chrystusa przygotowanej przez bernardynów oraz osoby świeckie, często przybyłe z odległych rejonów kraju.

http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/548441,droga-krzyzowa-w-kalwarii-z...

Gdańsk: Misterium Męki Pańskiej na ulicach miasta [FILM, ZDJĘCIA]

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/548307,gdansk-misterium-meki-pans...

Ekumeniczna Droga Krzyżowa w Łodzi [ZDJĘCIA+FILM]
http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/548663,ekumeniczna-droga-krzyzowa-w...

Śląska Droga krzyżowa na Górze św. Anny [ZDJĘCIA]

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/548227,slaska-droga-krzyzowa-na-g...

Wielki Piątek w Poznaniu [ZDJĘCIA, FILM]

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/548529,wielki-piatek-w-poznaniu-z...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Pasja Jezusa Chrystusa - Męka Jezusa - Cały film - Polski lektor

http://pl.gloria.tv/?media=249297

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika natenczas

16. Wielka Sobota czas ciszy i oczekiwania


Wielka Sobota aż do Wigilii Paschalnej jest w dalszym ciągu dniem smutku po złożeniu Chrystusa Pana w grobie. Jest też dniem nawiedzania Grobów Pańskich i adoracji Najświętszego Sakramentu. Przed południem tego dnia błogosławi się pokarmy na wielkanocny stół. Wierni przynoszą do kościoła tzw. "święcone". Cała dynamika nocy paschalnej koncentruje się wokół nowego życia, przyniesionego nam przez Chrystusa. Dlatego liturgia Wigilii Paschalnej pełna jest wymownych symboli, którymi są: światło, słowo, woda i uczta. Przed bramą świątyni kapłan poświęca ogień - symbol światłości wiekuistej. Potem od tego ognia zapala paschał - świecę nocy paschalnej, symbol Chrystusa zmartwychwstałego, mówiąc: "Niech światło Chrystusa chwalebnie zmartwychwstałego rozproszy ciemności naszych serc i umysłów". Następnie w procesji wnosi paschał do pogrążonej w ciemnościach świątyni. W czasie procesji trzykrotnie śpiewa: "Światło Chrystusa", na co wierni odpowiadają: "Bogu niech będą dzięki" i stopniowo zapalają od paschału swoje świece. Tak powoli rozchodzi się wśród obecnych "Światło Chrystusa", napełniając świątynię swoim blaskiem. Śpiewany potem najpiękniejszy hymn Exsultet (Weselcie się...) wzywa do radości niebo i ziemię, bo Chrystus zmartwychwstał, " krwią serdeczną zmazał dłużny zapis starodawnej winy", wyprowadził nas z niewoli grzechu i prowadzi do krainy życia w zmartwychwstaniu. Po uroczystym rozpoczęciu czuwania na cześć Pana wierni słuchają słowa Bożego (stworzenie świata, ofiara Abrahama, przejście Izraela przez Morze Czerwone, trwałość przymierza, nowe i wieczne przymierze, mądrością jest księga przykazań Boga, "Pokropię was wodą czystą") i odpowiadają na nie śpiewem psalmów i pieśni, a kapłan podsumowuje modlitwą. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu zapala się świece ołtarzowe i przy dźwiękach organów oraz biciu w dzwony śpiewa się hymn "Chwała na wysokości Bogu". Następuje odczytanie epistoły (Rz 6,3-11 na temat nowego życia) a po uroczystym Alleluja Ewangelii o zmartwychwstaniu Pańskim. Następnie kapłan poświęca wodę. Woda podtrzymuje życie, jest symbolem życia nadprzyrodzonego. Znaczenie wody najlepiej wyjaśnia modlitwa odmawiana w czasie jej poświęcenia: " Prosimy Cię, Panie, niech przez Syna Twojego zstąpi na tę wodę moc Ducha Świętego, aby wszyscy przez chrzest pogrzebani razem z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia". Dlatego chrzest i odnowienie obietnic chrzcielnych zajmują tak ważne miejsce w liturgii Wigilii Paschalnej. Chrzest jest tym sakramentem, który wszczepia nas i zanurza w paschalne misterium Chrystusa. Liturgia światła, słowa i chrztu są wprowadzeniem do radosnego spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem w Eucharystii. To w Eucharystii obdarza On swoich wiernych nowym życiem. Dar ten otrzymują wszyscy, którzy tej Nocy przyjmą Ciało i Krew Baranka Bożego, który zgładził grzech świata.
Procesja rezurekcyjna jest kroczeniem za Chrystusem Zmartwychwstałym jako wyznanie wiary w Jego zwycięstwo nad śmiercią i szatanem. Jest również dziękczynieniem za otwarcie wierzącym bramy do Królestwa Bożego. Na początku procesji okrążającej kościół trzy razy niesie się krzyż ozdobiony czerwoną stułą oraz figurę Zmartwychwstałego. Cała niedziela zmartwychwstania jest dziękczynieniem za nowe życie, którego źródłem jest zmartwychwstanie Chrystusa oraz uwielbieniem Go za zapewnienie
Niedziela

avatar użytkownika Maryla

17. Czerska lata po kosciołach i cenzuruje Groby Pańskie.

Grób Pański w parafii św. Maksymiliana Kolbego na płockich Górkach.




Płock. Grób Pański w kościele w parafii św. Maksymiliana Kolbego na Górkach. Widać m.in. tablice z 10 przykazaniami oraz logo Radia Maryja i Telewizji Trwam. Są też plansze z przekreślonym logo ''Gazety Wyborczej'' i TVN.


Płock. Grób Pański w kościele w parafii św. Maksymiliana Kolbego na
Górkach. Widać m.in. tablice z 10 przykazaniami oraz logo Radia Maryja i
Telewizji Trwam. Są też plansze z przekreślonym logo ''Gazety
Wyborczej'' i TVN.



Więcej... http://plock.gazeta.pl/plock/1,35710,11499465,Proboszcz_z_Gorek_skresla_...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. Prof. Treppa: Krew na Całunie


Prof. Treppa: Krew na Całunie Turyńskim ma taką samą grupę jak na hostii w Sokółce



Wizerunek Jezusa z Całunu Turyńskiego

-
Całun Turyński miał udział w moim nawróceniu. Cała historia badań i
sam obraz wstrząsnęły mną, kiedy przechodziłem kryzys wiary. Ten obraz
doprowadził mnie i dalej prowadzi przez wiarę – mówi portalowi
Fronda.pl prof. Zbigniew Treppa z Uniwersytetu Gdańskiego, badacz
relikwii Męki Pańskiej w rozmowie z Jarosławem Wróblewskim.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Ks. Kowalczyk: Judasz


Ks. Kowalczyk: Judasz Wielkiej Nocy nie doczekał



/

-
Nie jest prawdą, że Judasz był „zaprogramowany” przez Niebiosa, by
spełnić niewdzięczne zadanie. Bóg nikogo nie zmusza do określonych
czynów, ale odwołuje się do wolności człowieka. Judasz miał wybór. Gdyby
nie zdradził, historia zbawienia potoczyłaby się jakoś inaczej - pisze
dla portalu Fronda.pl ks. Dariusz Kowalczyk SJ.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. Bp Libera: w Wielką Sobotę

Bp Libera: w Wielką Sobotę błagamy o miłosierdzie Boże dla tych, którym przeszkadza krzyż

"Kpią z księży, zakonnic, gorliwych świeckich. To im poprawia
samopoczucie i pozwala znaleźć winnego kryzysu, podwyżek, słabych
notowań. Nie będą się już także musieli nudzić na Mszy, Twojej
bezkrwawej Ofierze. Oni przecież nie znoszą ofiar".

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. Czerska i okolice śledzą i donoszą

co to sie nabiegaja po kościołach, zeby donosić ....


Wyrwane serca, krzyk i tupolew.



W sercu Lasu Bielańskiego w pokamedulskim kościele na Bielanach zawisł obraz

Fot. Przemek Wierzchowski /Agencja Gazeta

W sercu Lasu Bielańskiego w pokamedulskim kościele na Bielanach zawisł
obraz "Smoleńsk" Zbigniewa M. Dowgiałły. Wiernych, którzy w Wielką
Sobotę przyszli poświęcić pokarmy do kościoła na Bielanach, powitały
rozwarte z przerażenia usta, wytrzeszczone oczy i rozcapierzone
bezradnie ręce odmalowanych przez twórcę postaci.
http://www.tokfm.pl/Tokfm/5,103085,11501022,Wyrwane_serca__krzyk_i_tupol...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

22. Kościół katolicki był przez wieki ostoją polskości. Jest i dzisi

Fot. wPolityce.pl

Dla wielkich mediów nie ma żadnej świętości. Nawet Wielka
Sobota to tylko pretekst by pokazać ludzi z koszyczkami idących do
kościołów, a zaraz potem, na jednym oddechu, zadawać prymitywne pytania o
- zazwyczaj wymyślone - wady Kościoła. A potem sączyć antykościelną
propagandę ustami m.in. członkini PZPR w latach 1967-1990 Danuty Waniek.
Tak właśnie zrobili np. autorzy programu "Babilon" w TVN 24. Smutno
było na ten upadek wszelkiego obyczaju patrzeć.

Żadne to novum w polskiej historii. Zadziwia może tylko skala tego
ataku i pasja z jaką przeprowadzają go ludzie, którzy czytają tylko
"Wyborczą" i wyciągi z kont bankowych.

Czy to kłamstwo, redukujące Kościół do prostych antyklerykalnych
przestrzeni, ma szansę na sukces? Pracują nad tym, piorą umysły, wielkie
media. Sprzyja mu opanowana przez lewicowych biurokratów, znajdująca
się poza demokratyczną kontrolą obywateli, Unia Europejska, która
chętnie sfinansuje to co antykościelne. Sprzyja obecny polski rząd,
finansujący milionami złotych np. skrajnie lewicową, wydającą Lenina,
fascynującą się terrorystami lewackimi, "Krytykę Polityczną".

Ale czyż komuniści nie wydali na zwalczanie Kościoła jeszcze więcej?
Czy zaborcy nie robili przez 123 lata niewoli wszystkiego by Kościół
wynarodowić, zerwać jego więź z polskością?

A jednak nadal, jak na tym zdjęciu Grobu Pańskiego z jednego z
warszawskich kościołów, trwa ten związek tak samo niewzruszenie jak
przez wieki.  Oddolnie, samodzielnie. Pięknie.

Czy będzie trwał zawsze? Są duże szanse. Ale bez świadectwa, które
każdy z nas musi dać w codziennym życiu, może być różnie. Warto i o tym
pomyśleć w Wielkim Tygodniu.

http://wpolityce.pl/artykuly/26232-kosciol-katolicki-byl-przez-wieki-ost...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika natenczas

23. Kilka tysięcy zgierzan przeszło Drogą Krzyżową

Kilka tysięcy zgierzan przeszło Drogą Krzyżową

Kilka tysięcy mieszkańców Zgierza przeszło w piątek uroczystą Drogą Krzyżową. Uczestnicy wyruszyli o godz. 21:00 z pl. Jana Pawła II, aby ulicą Długą i Mielczarskiego dotrzeć do Kościoła Matki Bożej Dobrej Rady. Nabożeństwo organizował Klub Inteligencji Katolickiej w Zgierzu wraz z przyjaciółmi parafii Matki Bożej Dobrej Rady.
Wiernych prowadził ks. probosz Andrzej Blewiński. W wydarzeniu brał udział także ks. Marcin Undas, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Zgierzu, co sprawiło, że spotkanie nabrało ekumenicznego charakteru.

Poszczególne grupy parafialne, a także przedstawiciele grup społecznych nieśli drewniany, unoszący się nad tłumem wiernych, krzyż trzymany w dłoniach i oraz na barkach. W drodze uczestniczyli zarówno młodsi jak i starsi mieszkańcy, a także dzieci. W czasie marszu wolontariusze zbierali do puszek ofiary dla najuboższych. Przed godz. 22:00 wierni dotarli do celu.

To już trzynasta droga krzyżowa organizowana ulicami Zgierza. Pierwsza wyruszyła w 2000 r.
http://www.wirtualnyzgierz.pl/aktualnosci/2492

avatar użytkownika Maryla

24. ks. Gabriel Pisarek scj Święte Triduum Paschalne

Nie-daremna wiara

Święta Wielkanocne nie są tak rodzinne i ciepłe jak Boże Narodzenie, jednak dla chrześcijan mają większe znaczenie. Apostoł Paweł w 1 Liście do Koryntian (15,17) stwierdza jednoznacznie: jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara. Zmartwychwstanie Jezusa to centralne święto w roku liturgicznym. Poprzedza je uroczyste Triduum Paschalne.

Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się liturgią Eucharystyczną Wieczerzy Pańskiej wieczorem w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Oprócz Mszy św. Wieczerzy Pańskiej Święte Triduum obejmuje liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się w sobotę po zachodzie słońca. Centrum tych dni stanowi liturgia Wigilii Paschalnej, a nie, jak to się często przyjmuje, poranna Msza św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej

Obchody Paschalne rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej, sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem. Celebracja ta ma przypomnieć Ostatnią Wieczerzę Chrystusa spożywaną w wieczerniku z uczniami na dzień przed męką. Trzeba podkreślić, że żaden dzień z życia Pana Jezusa nie został tak dobrze udokumentowany, jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Jest to uderzająca pieczołowitość Ewangelistów.

Wydarzenia Wielkiego Czwartku można podzielić na dwie fazy: to, co się wydarzyło w Wieczerniku, oraz wypadki, które miały miejsce na Górze Oliwnej. Liturgia tego dnia wyraźnie je wyodrębnia. Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanawia dwa sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Na pamiątkę tego wydarzenia liturgię wielkoczwartkową sprawuje się w kolorze białym. Podczas niej dokonuje się obrzędu umycia nóg przypominając to, co dokonało się w wieczerniku, kiedy Chrystus umył nogi Apostołom. Po Eucharystii kapłan wynosi Najświętszy Sakrament do specjalnej kaplicy - ciemnicy, w której następnie trwa adoracja. Jest to w symboliczny sposób przypomnienie modlitwy Chrystusa w Ogrójcu.

http://www.katolik.pl/swiete-triduum-paschalne,2762,416,cz.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. Dziękując za dar kapłaństwa W

Dziękując za dar kapłaństwa

W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie
sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Dlatego podczas Mszy Krzyżma św.
odprawianej tego dnia kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie. W
katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika spotkali
się na Mszy Krzyżma św. księża oraz wierni diecezji warszawsko-praskiej,
aby wspólnie ze swoim ordynariuszem, ks. abp. Henrykiem Hoserem
dziękować Bogu za dar Eucharystii i kapłaństwa.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

26. Święte Triduum Paschalne

Święte Triduum Paschalne

Rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne, w czasie którego będziemy
wspominać Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Liturgia
Wielkiego Czwartku przypomniała nam o ustanowieniu Eucharystii oraz
sakramentu kapłaństwa.


Wielki Piątek


Bóg ponosi konsekwencje (Iz 52,13-53,12; Ps 31; Hbr 4,14-16; 5,7-9; Flp 2,8-9; J 18,1-19,42)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

27. Dzień męki i śmierci Jezusa

Dzień męki i śmierci Jezusa

W Wielki Piątek Kościół wspomina mękę i
śmierć Jezusa Chrystusa.

W tym dniu nie sprawuje się Mszy św., a wierni gromadzą się w
świątyniach na Liturgii Męki Pańskiej. Po niej Chrystus Eucharystyczny
złożony jest do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej w tradycji
Grobem Pańskim, aby wierni mogli Go adorować i indywidualnie rozważać
Jego mękę i śmierć.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

28. Wielka Sobota - cisza i


Wielka Sobota - cisza i oczekiwanie

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby

zdjęcie

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po
zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła
kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał – wielką
woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na
paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: „Chrystus wczoraj
i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i
wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”.
Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ,
symbolizujących rany Chrystusa, oraz aktualną datę.

Następnie Paschał ten wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni
zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło.
Niezwykle wymowny jest widok rozszerzającej się jasności, która w końcu
wypełnia cały kościół.

Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) –
Exultet, która zaczyna się od słów: „Weselcie się już zastępy Aniołów w
niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące
zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!”.

Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami.
Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia
świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa
zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa.

Tej nocy powraca po blisko pięćdziesięciu dniach uroczysty śpiew
„Alleluja”. Celebrans dokonuje poświęcenia wody, która przez cały rok
będzie służyła przede wszystkim do chrztu. Czasami, na wzór pierwotnych
wspólnot chrześcijańskich, w noc paschalną chrzci się katechumenów,
udzielając im zarazem bierzmowania i pierwszej Komunii św. Wszyscy
wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekając się grzechu,
szatana i wszystkiego, co prowadzi do zła oraz wyznając wiarę w Boga
Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną.
Procesja ta pierwotnie obchodziła cmentarz, który zwykle znajdował się w
pobliżu kościoła, by oznajmić leżącym w grobach, że Chrystus
zmartwychwstał i zwyciężył śmierć. Ze względów praktycznych w wielu
miejscach w Polsce procesja rezurekcyjna nie odbywa się w Noc
Zmartwychwstania, ale przenoszona jest na niedzielny poranek.

Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu,
dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy – przez osiem dni bez
przerwy powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał.
Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela, obecnie obchodzona jako
Święto Miłosierdzia Bożego.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

29. Parafia pw. Świętej Rodziny


Parafia pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu

Wigilia Paschalna w Wielką Noc

Zmartwychwstanie Jezusa jest
najpełniejszym objawieniem mocy zbawczej Boga i Jego panowania nad
światem. Jest zwycięstwem dobra nad złem


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

30. To czyńcie na moją pamiątkę W


To czyńcie na moją pamiątkę

W Wielki Czwartek wspominamy
ustanowienie sakramentu Eucharystii, sakramentu kapłaństwa i ogłoszenia
nowego przykazania miłości - przypomina ks. bp Ignacy Dec

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

31. Patrzmy na Pana


Patrzmy na Pana Jezusa

Trwając w Wielki Czwartek na adoracji
Pana Jezusa w ciemnicy, wspomnijmy na nasze zdrady i słabości – pisze
ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec


Oddani na służbę miłości

Aby zrozumieć misję kapłańską, trzeba
wejść w to, kim jest Jezus Chrystus – mówił w czasie Mszy św. Krzyżma
ks. abp Marek Jędraszewski

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

32. Chrystus poniósł śmierć za

Chrystus poniósł śmierć za nasze grzechy

Brak w Wielki Piątek Ofiary
eucharystycznej uświadamia nam głęboką więź Mszy św. z ofiarą dopełnioną
na Kalwarii – podkreśla ks. Marian Kopko

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

33. Nie bójmy się! Odcięci od

Nie bójmy się!

Odcięci od nici zła nie spadniemy
gdzie indziej jak tylko w objęcia przebaczającego i miłosiernego Boga –
podkreśla ks. prof. Stanisław Nabywaniec

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

34. Wanda Landowska plays Bach - Das wohltemperierte Klavier, c 1935

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

35. Przez chrzest umarliśmy dla


Przez chrzest umarliśmy dla grzechu

Jeśli zwalczę grzech, Jezus będzie
obecny w mojej duszy i będzie napełniał ją ciągle swoją łaską - zauważa
ks. bp dr Stanisław Jamrozek

Francja: 4,5 tys. dorosłych przyjmie chrzest w Wielką Sobotę

Jest to o 5 proc. więcej niż w roku poprzednim

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

36. Dobrego Dnia,w Dniu Wielkiej Soboty

anno domino 2017 :)

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

37. Wielki Czwartek

2018 r.
Od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

38. Ks. S. Suwiński: Triduum

Ks. S. Suwiński: Triduum Paschalne to wprowadzenie do najważniejszego wydarzenia w historii świata – zmartwychwstania Jezusa

Wielki Czwartek to przede wszystkim wspomnienie Ostatniej
Wieczerzy. To ten dzień, w którym chcemy w sposób szczególny oddać nasz
najgłębszy szacunek i cześć wobec Eucharystii - podkreśla ks. kan. dr
hab. Stanisław Suwiński.

Wielki Czwartek – uczestnictwo w samotności i cierpieniu Chrystusa

W Kościele Wielkim Czwartkiem rozpoczyna się dziś Triduum
Paschalne. W tym dniu odbywają się dwie Msze św. – Krzyżma Świętego i
Wieczerzy Pańskiej. Ks. prof. Jan Perszon w rozmowie z Redakcją
Informacyjną Radia Maryja wytłumaczył znaczenie poszczególnych elementów
liturgii wielkoczwartkowej. Wymienił wśród nich m.in. obrzęd obmycia
nóg, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia czy
obnażenie ołtarzy.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

39. Ks. abp M. Jędraszewski:

Ks. abp M. Jędraszewski: Musimy tworzyć cywilizację prawdy i miłości

Musimy tworzyć w sobie i wokół siebie cywilizację prawdy i
miłości. To wielkie zadanie jakie stoi przed nami, przed Kościołem w
Polsce, przed Polską - mówił w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej
metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

40. "Bądźmy świadkami krzyża i

"Bądźmy świadkami krzyża
i jego miłości"



"Bądźmy świadkami krzyża i jego miłości"

Bądźmy świadkami krzyża i jego miłości, bo krzyż
Chrystusa miał szczególne znaczenie, gdyż na tym krzyżu umierał Bóg
człowiek - mówił podczas liturgii... więcej »

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

41. Wielka Sobota – czas ciszy i

Wielka Sobota – czas ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa

W Wielką Sobotę w kościołach adorujemy Chrystusa złożonego do grobu. To czas ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

42. Zmartwychwstanie Chrystusa

"Uroczystość Wielkanocy jest
ważniejsza niż Boże Narodzenie, bo upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa
Chrystusa, które jest filarem wiary chrześcijańskiej. Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał – napisał św. Paweł Apostoł – próżna
byłaby nasza wiara" - mówi w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie"
wyjątkowy biblista, duszpasterz, ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

43. „Post w intencji Europy” o


„Post w intencji Europy” o powrót do katolickich korzeni

W
Niedzielę Miłosierdzia Bożego rusza inicjatywa „Post w intencji
Europy”. Powstała ona przy sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy
Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

autor: Twitter/@guyelster

Z Notre Dame udało się uratować 90 procent dzieł sztuki! „Ludzki łańcuch zadziałał doskonale”

Z pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame udało się ocalić
około 90 procent znajdujących się tam bezcennych relikwii i dzieł
sztuki.

Taką informację przekazał rzeczoznawca Michel Honore, który zajmuje
się wycenianiem zniszczeń. Jego zdaniem plan ewakuacji zagrożonych
zbiorów w czasie poniedziałkowego pożaru XIII-wiecznej katedry zadziałał
doskonale.

W szybkim wyniesieniu bezcennych dzieł sztuki z pożaru pomógł „ludzki
łańcuch”, którego członkowie przekazywali sobie przedmioty z rąk do
rąk. „Jednymi z pierwszych rzeczy, które wyniesiono, były korona
cierniowa i fragmenty krucyfiksu” – przekazał Honore. Ich ratunek był
priorytetem.

„Są duże szanse, że główne organy w katedrze pozostały nienaruszone” –
dodał ekspert. Nie wszystko jednak udało się uratować choć nie wiadomo
jeszcze, ile dokładnie dzieł i relikwii uległo zniszczeniu.

Najcenniejsze odratowane przedmioty zostały przeniesione do
paryskiego ratusza i najprawdopodobniej trafią do Luwru. Jak przekazuje
Reuters, główni europejscy ubezpieczyciele oczekują, że większość
kosztów odbudowy świątyni poniesie Paryż. Wynika to z faktu, że od
prawnego rozdziału państwa i Kościoła we Francji w 1905 roku wszystkie
starsze przedmioty są ubezpieczane przez państwo, a nie przez prywatne
towarzystwa ubezpieczeniowe.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

44. Wymowny przykład

Wymowny przykład miłości

Wielki Czwartek – dzień wdzięczności
Chrystusowi za Eucharystię, za kapłanów i za przykazanie miłości.
Rozważanie ks. bp. Ignacego Deca

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

45. Rzecznik KEP: Głośmy radość o

Rzecznik KEP: Głośmy radość o Zmartwychwstaniu w mediach społecznościowych

Męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to najważniejsze
tajemnice chrześcijaństwa. Dlatego zachęcam do tego, by dzielić się
nimi również w mediach społecznościowych, korzystając z hasztagu
#Wielkanoc i #Triduum - powiedział rzecznik KEP ks. Paweł
Rytel-Andrianik.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

46. Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego

„Wszyscy mogą podejść do ołtarza bez względu na to, czy są wierzący, czy
są poszukujący (...) czy przystępują do komunii św. lub z różnych
powodów do niej nie przystępują. Głównym akcentem Wielkiego Piątku jest
oddanie czci krzyżowi Jezusa Chrystusa, symbolizujące bramę
zmartwychwstania – zaznacza ks. Robert Ogrodnik.



Biblista i wykładowca UKSW ksiądz profesor Waldemar Chrostowski mówi, że
Wielki Piątek przypomina o wydarzeniach męki i śmierci Chrystusa, która
ponad 2 tys. lat temu miała miejsce w Jerozolimie. Podkreśla, że wielu
wiernych w tym czasie pielgrzymuje do Ziemi Świętej, aby uczestniczyć w
Triduum Paschalnym.



– Wielu pielgrzymuje również duchowo, np. podczas nabożeństw Drogi
Krzyżowej. Pielgrzymujemy dlatego, ponieważ wiemy, że jest kraj i
miejsce, w którym wydarzenia te się rozegrały – wskazuje ks. prof.
Chrostowski.


Ostatnią częścią wielkopiątkowej liturgii jest procesja do Grobu
Pańskiego, przy którym w wielu kościołach trwa nocna adoracja
Najświętszego Sakramentu.
https://www.tvp.info/42268087/dzis-wielki-piatek-drugi-dzien-triduum-paschalnego

Wierni wzięli udział w porannym "sądzie u Kajfasza", wysłuchali
dekretu "u Piłata" i słowa pasterskiego metropolity krakowskiego Ks
Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

W kazaniu odwołał się m.in. do
ogólnopolskiej debaty dotyczącej karty LGBT i praw mniejszości.
Stwierdził, że są one „napięciem kulturowym” i kuszeniem, jakiemu
poddawani są chrześcijanie. Mówił, że światu chodzi o to, aby
chrześcijanie przyznali, że nie są fanatykami, faszystami, homofobami.


O tym, że tak naprawdę jest, świadczy olbrzymia fala lewackiego hejtu i
ogromny potok wprost niegodnych i pełnych pogardy słów, które rozlały
się po całym świecie, także w Polsce, w odniesieniu do tych wszystkich
osób, które się modlą i które chcą materialnie wspierać w dużej mierze
strawioną kilka dni temu pożarem paryską katedrę Notre Dame – mówił
arcybiskup Marek Jędraszewski.

– Schemat stosowanego przez nich
(polityków, rządzących – przyp. red.) szantażu pozostaje w swej istocie
niezmienny i brzmi zawsze tak samo: jeśli jesteś wyznawcą Chrystusa i
Jego Ewangelii, to znaczy, że jesteś wrogiem: cesarza, króla, jakiegoś
innego władcy czy też jakiegoś wysokiego urzędnika państwowego. W
minionym dwudziestym wieku szantaż ten brzmiał: jeśli jesteś wyznawcą
Chrystusa i Jego Ewangelii, to znaczy, że jesteś wrogiem bolszewickiego
pierwszego sekretarza partii komunistycznej lub niemieckiego führera.
(...) Natomiast obecnie, w wieku dwudziestym pierwszym, szantaż ten
brzmi następująco: jeśli przyznajesz się publicznie do Chrystusa i
chcesz wprowadzać do swego życia Jego nauczanie na temat powołanego do
szczęśliwości wiecznej człowieka, znaczy to, że: należysz do
Ciemnogrodu, jesteś wrogiem poprawności politycznej, nie uznajesz zasady
tolerancji, nie znasz smaku prawdziwej wolności, jesteś fanatykiem,
jesteś faszystą, jesteś przeciwnikiem Światowej Organizacji Zdrowia,
zalecającej deprawację dzieci i pozbawianie ich niewinności już w wieku
przedszkolnym, jesteś homofobem, walczącym z kartą LGBT, walczysz z
postępem ludzkości - mówił metropolita do wiernych zgromadzonych w
Kalwarii.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

47. Droga krzyżowa w Kalwarii

Droga krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Wielki Piątek tysiące pielgrzymów dotarło na Kalwarię Zebrzydowską, by wziąć udział w drodze krzyżowej.

Przy stacji u Piłata słowo do wiernych
skierował ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski przedstawiał sceny Wielkiego Piątku i historię
skazania Pana Jezusa na śmierć. Podkreślał, że to, co wówczas się
wydarzyło, miało swój początek dużo wcześniej. – Niepokój arcykapłanów i
faryzeuszów miał więc charakter czysto polityczny. Żaden z nich – a
byli to przecież ówcześni duchowi przywódcy narodu izraelskiego – nie
postawił sobie pytania na temat tego, na co Pan Jezus chciał poprzez ten
cud wskazać. Nikt z nich nie chciał wyciągnąć wniosku, że oto sam Bóg
udzieloną Jezusowi mocą dokonywania cudów pragnie potwierdzić, że Jezus
jest naprawdę Jego Synem. Dokonywane przez Niego cuda bynajmniej nie
rodziły w arcykapłanach i faryzeuszach radości, że oto upragniony i
wyczekiwany przez całe wieki Mesjasz jest pośród nich. Przeciwnie, cuda
sprawiane przez Pana Jezusa rodziły poczucie zagrożenia i lęku, że
synowie Izraela „uwierzą w Niego i [że w konsekwencji] przyjdą Rzymianie
i zniszczą” świątynię jerozolimską i cały naród – mówił ks. abp. Marek
Jedraszewski. Dodał, że Pan Jezus był świadom wszystkiego, co się wokół
niego działo.

- Ta nienawiść w skali dotychczas niespotykanej doszła do głosu w
chwili, kiedy Pan Jezus stanął przed sądem Kajfasza. Najpierw
postanowiono posłużyć się kłamstwem jako podstawą do wydania wyroku
skazującego. Jak pisze św. Mateusz, „arcykapłani i cała Wysoka Rada
szukali fałszywego świadectwa przeciw Jezusowi, aby Go zgładzić. Lecz
nie znaleźli, jakkolwiek występowało wielu fałszywych świadków" – mówił
ks. abp Marek Jędraszewski.

Jak zauważył metropolita krakowski, trwające już prawie dwa tysiące lat
dzieje Kościoła są pełne podobnych procesów politycznych, które kolejni
władcy tego świata wytaczają chrześcijanom. – Schemat stosowanego przez
nich szantażu pozostaje w swej istocie niezmienny i brzmi zawsze tak
samo: jeśli jesteś wyznawcą Chrystusa i Jego Ewangelii, to znaczy, że
jesteś wrogiem cesarza, króla, jakiegoś innego władcy, czy też jakiegoś
wysokiego urzędnika państwowego. W minionym dwudziestym wieku szantaż
ten brzmiał: jeśli jesteś wyznawcą Chrystusa i Jego Ewangelii, to
znaczy, że jesteś wrogiem bolszewickiego pierwszego sekretarza partii
komunistycznej lub niemieckiego Führera – mówił arcybiskup.

Natomiast obecnie – w wieku dwudziestym pierwszym – co podkreślił
metropolita krakowski – szantaż ten brzmi następująco: jeśli przyznajesz
się publicznie do Chrystusa i chcesz wprowadzać do swego życia Jego
nauczanie na temat powołanego do szczęśliwości wiecznej człowieka,
znaczy to, że należysz do ciemnogrodu, jesteś wrogiem poprawności
politycznej, nie uznajesz zasady tolerancji, nie znasz smaku prawdziwej
„wolności”, jesteś fanatykiem, jesteś faszystą, jesteś przeciwnikiem
Światowej Organizacji Zdrowia zalecającej deprawację dzieci i
pozbawianie ich niewinności już w wieku przedszkolnym, jesteś homofobem
walczącym z Kartą LGTB czy walczysz z postępem ludzkości.

– Tak właśnie skonstruowany opis współczesnych napięć kulturowych jest
pierwszym etapem kuszenia, jakiemu wszyscy jesteśmy codziennie
poddawani. Drugi etap polega na zachęcie do tego, abyśmy się wewnętrznie
określili, kim naprawdę jesteśmy. Chodzi o to, abyśmy stwierdzili:
przecież wcale nie jesteśmy ani fanatykami, ani faszystami, podobnie jak
nie jesteśmy homofobami; wręcz przeciwnie: kochamy wszystkich ludzi i
kochamy wolność, dzięki czemu jesteśmy tolerancyjni, przede wszystkim
zaś zależy nam na postępie całej ludzkości. Stwierdziwszy to wszystko,
zostajemy poddawani presji trzeciego etapu kuszenia. Nakłania on nas do
wydania wyroku śmierci na Chrystusa i Jego Ewangelię. Sprowadza się to
do przyjęcia, z jednej strony, takiego stylu myślenia i postępowania,
jakby Go w ogóle nie było, a z drugiej strony: do walki z wszelkimi
zewnętrznymi, także symbolicznymi, przejawami Jego obecności we
współczesnym świecie – zauważył metropolita krakowski. Dodał, że
świadczy o tym olbrzymia fala lewackiego hejtu i ogromny potok wprost
niegodnych i pełnych pogardy słów, które rozlały się po całym świecie,
także w Polsce, w odniesieniu do tych wszystkich osób, które się modlą i
które chcą materialnie wspierać w dużej mierze strawioną kilka dni temu
pożarem paryską katedrę Notre Dame.

Kończąc swoje wielkopiątkowe słowo do wiernych, ks. abp Jędraszewski
powiedział, że dziś pozostaje nam jedno wielkie przeświadczenie: tylko
prawda może nas wyzwolić (por. J 8,32). – I o tę bezwzględną wierność
ewangelicznej prawdzie prosimy dziś Pana, który dla nas umarł i
zmartwychwstał. Prosimy Go, abyśmy dzięki Niemu nie ulegli kuszeniu ze
strony współczesnego świata i abyśmy każdego dnia naszego życia mogli
być prawdziwie wolnymi ludźmi – apelował metropolita krakowski.



Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/207915,droga-krzyzowa-w-kalwarii-zebrzydowskiej.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

48. Cisza pełna nadziei Cisza

Cisza pełna nadziei

Cisza Wielkiej Soboty ma w sobie niezwykłą wymowę – zwraca uwagę o. Alojzy Garbarz OFM

Cisza Wielkiej Soboty ma w sobie niezwykłą
wymowę. Z jednej strony dźwięczy nam jeszcze w uszach wielkopiątkowe
„Odszedł Pasterz nasz…”. To żałobne milczenie przekłada się na liturgię –
w tym dniu nie sprawuje się sakramentu Eucharystii, stąd ołtarze
pozostają nienakryte obrusami. Trwa całodzienna adoracja Najświętszego
Sakramentu w tzw. Grobie Pańskim, a liturgia celebrowana jest tylko w
postaci Liturgii Godzin. To tam możemy zaczerpnąć informacji, jakie
znaczenie ma taka cisza.

W Godzinie Czytań zamieszczony został fragment starożytnej homilii na
Wielką Sobotę. Możemy w niej przeczytać:

Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i
pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła,
bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków.
[…] Chrystus rzekł Adamowi: „Oto Ja, twój Bóg, który dla ciebie stałem
się twoim synem. Oto teraz mówię tobie i wszystkim, którzy będą twoimi
synami, i moją władzą rozkazuję wszystkim, którzy są w okowach:
Wyjdźcie! A tym, którzy są w ciemnościach, powiadam: Niech zajaśnieje
wam światło!”.

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/207921,cisza-pelna-nadziei.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

49. Grób Pański na Jasnej Górze


Grób Pański na Jasnej Górze nawiązuje do I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Tegoroczny
wystrój symbolicznego Grobu Pańskiego w sanktuarium na Jasnej Górze
nawiązuje do obchodzonej w tym roku 40. rocznicy I pielgrzymki papieża
Jana Pawła II do Polski. Jedna z plansz zawiera słowa ks. kard. Stefana
Wyszyńskiego: „Kto nienawidzi, już przegrał”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

50. Ks. abp M. Jędraszewski:

Ks. abp M. Jędraszewski: Ostateczne zwycięstwo należy do Chrystusa

Te Święta trzeba uczcić zwycięstwem prawdy, bo Chrystus przyniósł
ludziom wyzwolenie! – mówił metropolita krakowski podczas tradycyjnego
poświęcenia pokarmów na Starym i Nowym Kleparzu, a także na Rynku
Głównym przed Bazyliką Mariacką.

Święcenie pokarmów - tradycja Wielkiej Soboty. Wieczorem odbędzie się liturgia Wigilii Paschalnej. ZDJĘCIA

autor: PAP/Grzegorz Momot

    autor: PAP/Grzegorz Momot autor: PAP/Grzegorz Momot autor: PAP/Grzegorz Momot autor: PAP/Grzegorz Momot 

Wieczorem
rozpocznie się Wigilia Paschalna. W trakcie liturgii nastąpi
poświęcenie ognia i wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń
sakramentu chrztu.

Tego dnia w kościele rozbrzmiewa uroczyste
„Chwała na wysokości Bogu” i śpiew radosnego Alleluja, które nie było
śpiewane przez 40 dni Wielkiego Postu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

51. Liturgie Triduum Paschalnego

Liturgie Triduum Paschalnego rozpoczną się o godz. 18.00. Wyjątkowo odbywać się będą w tym roku w Kaplicy Matki Bożej, a nie, zgodnie z wieloletnią tradycją, w bazylice jasnogórskiej. W Kaplicy Cudownego Obrazu są bowiem na stałe zainstalowane kamery, za pomocą których, bez konieczności ustawiania dodatkowego sprzętu, będzie mogła zostać przeprowadzona transmisja.

W liturgiach uczestniczyć będzie ograniczona liczba kapłanów, zgodnie z istniejącymi obostrzeniami.

Jak informuje kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak:
- w Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej - przewodniczy o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów
- w Wielki Piątek Liturgia Męki Pańskiej - przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
- 11 kwietnia, sobota, Liturgia Wigilii Paschalnej - przewodniczy bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej.

PROGRAM DNIA. Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Msze św. w dni powszednie: 6:00, 7:00, 7:30, 8:00 (j. łaciński), 9:30, 11:00, 15:30, 18:30;

Msze św. w soboty, niedziele i uroczystości: 6:00, 7:00, 8:00 (j. łaciński), 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30, 17:00, 18:30, 20:00;

Zasłonięcie Cudownego Obrazu: 12:00 w dni powszednie, 13:30 w soboty, niedziele i uroczystości;

Odsłonięcie Cudownego Obrazu: 6:00 codziennie, 13:30 w dni powszednie, 14:00 w soboty, niedziele i uroczystości;

Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP: 5:30 codziennie; Różaniec: 16:00 w dni powszednie, 16:15 w niedziele i uroczystości;

Droga Krzyżowa: 16:45 w Wielkim Poście;

Apel Jasnogórski: 21:00 codziennie;

Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej: 18:00 w każdą sobotę;

Akatyst z modlitwą o pokój dla świata: 20:00 w każdą sobotę;

https://www.niedziela.pl/artykul/50689/Triduum-Paschalne-z-Jasnej-Gory

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

52. Ks. prof. J. Machniak o

Ks. prof. J. Machniak o obchodach Triduum Paschalnego: Przeżyjmy ten czas duchowo całymi rodzinami  

Myślę, że to jest taka zachęta, żebyśmy duchowo przeżywali ten
czas i włączali się w to rodzinami. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć,
kiedy jest transmisja i zaprzestać wtedy obowiązków czy przygotowań,
które są konieczne, żeby przeżyć święta w gronie rodzinnym i włączyć się
w te obchody – powiedział ks. prof. Jan Machniak w audycji „Aktualności
dnia” w Radiu Maryja.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

53. Watykan: Papieska msza

Watykan: Papieska msza Wieczerzy Pańskiej w pustej bazylice, bez wiernych

W pustej bazylice Świętego Piotra papież Franciszek odprawił w
Wielki Czwartek Mszę Wieczerzy Pańskiej, inaugurującą Triduum Paschalne.
Z powodu pandemii koronawirusa nie było wiernych. Papież nazwał
"świętymi z sąsiedztwa" zmarłych lekarzy i księży.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

54. Ks. prof. M. Chmielewski:

Ks. prof. M. Chmielewski: Dzień Wielkiego Piątku to przede wszystkim towarzyszenie Jezusowi i przeżywanie Jego męki

Dzień Wielkiego Piątku to przede wszystkim towarzyszenie Jezusowi
aresztowanemu w Ogrójcu, poddawanemu sądowi, wleczonemu od Annasza do
Kajfasza, do Piłata. To przeżywanie Jego męki. Kulminacyjnym momentem
tego dnia jest popołudniowa celebracja Wielkiego Piątku – powiedział ks.
prof. Marek Chmielewski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

55. Wielka Sobota – dzień

Wielka Sobota – dzień wielkiej ciszy, modlitwy, skupienia, oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa

Dzień Wielkiej Soboty to dzień wielkiej ciszy, modlitwy,
skupienia, oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu Kościół
nie sprawuje żadnych sakramentów, nie biją dzwony, jest wielka nabożna
cisza, która kojarzy nam się z żałobą po śmierci kogoś bliskiego –
powiedział ks. prof. Marek Chmielewski z Katedry Duchowości
Systematycznej i Praktycznej KUL.

Rzecznik Episkopatu: Inicjatywa #Święconka w mediach społecznościowych 

Z powodu ograniczeń związanych z epidemią, wyjątkowo w tym roku
obrzęd poświęcenia pokarmów w kościołach zastąpiony jest ich
błogosławieństwem w domach w Niedzielę Wielkanocną. Zachęcam do
publikacji w mediach społecznościowych zdjęć tradycyjnych koszyczków
wielkanocnych z hasztagiem #Święconka – powiedział rzecznik Konferencji
Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

56. Ks. bp I. Dec: Chwałą naszą

Ks. bp I. Dec: Chwałą naszą jest krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa

Publikujemy homilię ks. bp. Ignacego Deca wygłoszoną w katedrze
świdnickiej w Wielki Piątek podczas Liturgii Męki i Śmierci Pana naszego
Jezusa Chrystusa.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

57. WIELKI CZWARTEK

WIELKI CZWARTEK

Początek Triduum Paschalnego

Początek Triduum Paschalnego

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 1
kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w
czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa
Chrystusa. W Wielki...

Drugi Wielki Tydzień w pandemii i reżimie lockdownu

WATYKAN

Drugi Wielki Tydzień w pandemii i reżimie lockdownu

W reżimie sanitarnym i z udziałem niewielkiej liczby wiernych odbędą się
w Watykanie uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża
Franciszka; drugie podczas pandemii Covid-19. Zostały one dostosowane do
lockdownu, który będzie obowiązywał we Włoszech w Święta.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

58. Wielki Czwartek – rozpoczęcie

Wielki Czwartek – rozpoczęcie Triduum Paschalnego

Obchodzimy Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne.
Dzisiejsza liturgia przenosi nas do Wieczernika, gdzie Jezus Chrystus
ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa. Rano w diecezjach
sprawowana jest Msza Święta Krzyżma, podczas której biskup miejsca
święci oleje, a kapłani odnawiają przyrzeczenia. Wieczorem w każdej
parafii odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Cisza zapadająca tego
dnia w kościołach jest oznaką towarzyszenia Zbawicielowi w Jego
rozpoczynającej się męce.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

59. Wielki

Wielki Piątek

https://www.parafia-skarzysko-koscielne.pl/rok%20liturg/wpiatek/wpiatek....

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

60. Wielka

Wielka Sobota

https://www.parafia-skarzysko-koscielne.pl/rok%20liturg/wsobota/wsobota....

Wielka Sobota – oczekiwanie na przyjście Zmartwychwstałego Chrystusa

Przeżywamy dziś Wielką Sobotę – trzeci i ostatni dzień Triduum
Paschalnego. To czas oczekiwania na przyjście Zmartwychwstałego
Chrystusa. Przez cały dzień w kościołach trwa adoracja Najświętszego
Sakramentu przy grobie Pańskim. Wieczorem odbywa się uroczysta Wigilia
Paschalna.
Naszymi grzechami ranimy serce Jezusa. Matka nad tym nieustannie
boleje, dlatego przepraszamy Ją za to wszystko, co dzieje się w naszej
Ojczyźnie - podkreśla o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.
Wylicza, że chodzi przede wszystkim o to, co dzieje się na naszych
ulicach, z naszymi kościołami, z naszymi relacjami z drugim człowiekiem.

Specjalnie zaakcentowany jest grzech zabójstwa nienarodzonych. W
dużym sercu umieszczone są zdjęcia maleńkich dzieci. To nawiązanie do
tzw. marszów kobiet domagających się aborcji na życzenie.

Kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak podkreśla, że „życie”
jest w centrum Grobu Bożego. - Jezus wychodząc z grobu daje życie i
chcemy pokazać, że człowiek jest powołany do tego, aby żyć i aby chronić
to życie od chwili poczęcia do naturalnej śmierci - zauważył zakonnik.

Centralnie umieszczony krzyż, na tle którego znajduje się Najświętszy
Sakrament, to przypomnienie, że krzyż jest jedyną naszą nadzieją i że
„na krzyżu dokonał się sąd nad światem i zajaśniała potęga Chrystusa
ukrzyżowanego”. Przywołane są też słowa Jezusa: „gdy zostanę wywyższony
na krzyżu wszystkich pociągnę do siebie”.

Wołanie: „przepraszamy Cię Matko” zostało umieszczone pod kopią
Obrazu Matki Bożej, która znajduje się po lewej stronie krzyża. Po
prawej jest serce ze zdjęciami dzieci a poniżej ciało Chrystusa złożone w
grobie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

62. Ks. abp W. Depo: Msza św.

Ks. abp W. Depo: Msza św. Wieczerzy Pańskiej zobowiązuje nas, że z Eucharystii musimy wychodzić lepsi

Msza św. Wieczerzy Pańskiej zobowiązuje nas, że z każdej Eucharystii
musimy wychodzić lepsi, przemienieni i zdolni do umywania nóg naszym
braciom – powiedział metropolita częstochowski, ks. abp Wacław Depo.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

63. Wielki Piątek – patrzymy na


Wielki Piątek – patrzymy na krzyż

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i
śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest
sprawowana Msza św. W kościołach...


Ks.
dr Z. Bielas: W Wielki Piątek czytamy Mękę według św. Jana, adorujemy
Krzyż, przyjmujemy Komunię świętą i towarzyszymy Chrystusowi w nocnym
czuwaniu przy Jego grobie

Trwa kolejny dzień Triduum Paschalnego. Towarzyszymy Jezusowi w Jego
męce. Na antenie TV Trwam o godz. 17.00 będzie transmitowana Liturgia
Męki Pańskiej z udziałem papieża Franciszka z Watykanu.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

64. Droga krzyżowa wg ks. Piotra

Droga krzyżowa wg ks. Piotra Pawlukiewicza - Stacja czterdziesta – śmierć kogoś bliskiego...

Przyjacielu, po coś przyszedł?...
To Chrystusowe pytanie skierowane do Judasza było ostatnimi słowami Zbawiciela, jakie wypowiedział przed swoim pojmaniem i uwięzieniem. Zanim rozpoczniemy Drogę Krzyżową w tym uświęconym miejscu, stańmy wobec tych słów: Przyjacielu, po coś przyszedł? Dlaczego podjąłeś trud podróży?
Krzyż jest zgorszeniem, głupstwem, porażką. Na pewno chcesz iść za zgorszeniem, głupstwem i porażką? Nosimy krzyżyki na łańcuszkach, wieszamy je w domach, szkołach, szpitalach i nierzadko potem pod tymi krzyżami przeklinamy, że coś się nam nie powiodło, że nie poszło po naszej myśli, że ktoś nas odrzucił. Mówimy o krzyżu, śpiewamy o krzyżu, a kiedy przychodzi, często jesteśmy zaskoczeni i oburzeni.
Jezus zapytał kiedyś swoich uczniów: Czy możecie pić kielich, który ja mam pić? I sam odpowiedział: Kielich mój pić będziecie. Tak powiedział swoim uczniom. Uczniowie dostąpią uczestnictwa w tajemnicy krzyża. Tylko uczniowie. Idźmy więc, za krzyżem. Pokorni, uważni, skupieni. Idźmy na kolejną lekcję miłości.

STACJA I

PAN JEZUS NA ŚMIERĆ SKAZANY
Przekonywano kiedyś, że wśród nas najwięcej lekarzy, bo każdy zna się po swojemu na chorobach i ich leczeniu. Ale to błąd. Stokroć więcej wśród nas sędziów. Ktoś zajechał samochodem drogę – to prymityw. Ktoś źle załatwił sprawę – jest beznadziejny. Ktoś ma inne poglądy – jest całkiem bezsensowny. To już nie sądy dwudziestoczterogodzinne. To sądy dwudziestoczterosekundowe. Spojrzenie. Odruch. Wyrok. A Chrystus tak mocno podkreślał: Nie sądźcie! Bo tylko Bóg przenika i zna człowieka. Każde sądzenie brata jest pychą. A pycha ludzka jest tak wielka, że człowiek porwał się, by sądzić Boga. Ślepy Piłat osądzał Syna Bożego. Ten człowieczek chciał sądzić „światłość ze światłości”. Ziarno piasku z dna morza chciało ogarnąć ocean.

Piłat może i starał się uwolnić Jezusa, ale ten tłum tak bardzo domagał się wyroku. Może ktoś mówić: w zasadzie to staram się być chrześcijaninem, ale ten tłum wokół mnie tak głośno krzyczy o antykoncepcji, o eutanazji, o aborcji, o in vitro. Oni tak głośno krzyczą u mnie w biurze, na uczelni, w firmie, że ja milczę i dyskretnie umywam ręce.

Nie umyli rąk, liczni w dziejach ludzkości, uczniowie Jezusa. Od wieków poznaje się ich po czystych dłoniach. Oni, tak jak Chrystus, nie wydali wyroku. Oni go przyjęli.
STACJA II

PAN JEZUS BIERZE KRZYŻ NA SWOJE RAMIONA
Jezus w swoim nauczaniu wyjaśniał ludziom wiele kwestii, ale nie udzielił odpowiedzi na najbardziej nurtujące człowieka pytanie: dlaczego krzyż, dlaczego cierpienie?

Ks. Jan Twardowski napisał kiedyś taki krótki wiersz:

Dlaczego krzyż?

Uśmiech.

Rana głęboka

Widzisz,

to takie proste

kiedy się kocha.

Nie zrozumie krzyża egoista, człowiek szukający tylko swoich spraw. Będzie krzyż przeklinał i odrzucał. Zamknięte pozostaną dla niego słowa Zbawiciela mówiące o słodkim jarzmie i lekkim brzemieniu. Nazwie je nielogicznymi.

Dawno temu naukowcy zauważyli, jak małe ptaszki wyruszając w drogę przez morze chwytają w dziób niewielkie gałązki. Dlaczego to czynią? – zastanawiano się. Przecież to utrudnia im lot. Przecież to dla nich poważne obciążenie. Zagadka się rozwiązała, kiedy spostrzeżono, iż te Boże stworzenia, znużone wielogodzinną podróżą rzucają gałązkę na powierzchnię morza, siadają na niej, odpoczywają, a potem kontynuują swoją wędrówkę.

A może nam w życiu bywa tak ciężko, ponieważ nieustannie zabiegamy o to, by było nam lekko?

Ks. Jan Twadrowski napisał jeszcze kiedyś, że krzyż to takie szczęście, że wszystko inaczej...
STACJA III

PAN JEZUS PO RAZ PIERWSZY UPADA
Są trzy takie stacje na drodze krzyżowej, które nazywają się upadek Jezusa. Ale one powinny się nazywać powstanie Jezusa. Bo to, że upadał, to tylko wyczerpanie, zmęczenie mięśni, utrata równowagi. To, że powstał, to czysta miłość.

Dziś świat fascynuje się upadkami człowieka. Ludzie chcą podejrzeć grzech, pokazać grzech. Z detalami, z różnych ujęć. A wszystko w imię przekonania: taka jest prawda, tacy jesteśmy. Księga Apokalipsy mówi, że imię szatana to oskarżyciel, bo on dzień i noc oskarża braci naszych. To on tak mocno koncentruje uwagę ludzi na grzechach i ukazuje je jako mur nie do pokonania. A wszystkie upadki świata, grzech Ewy, Adama, Kaina, wszystkie zdrady, zabójstwa, bluźnierstwa, zbrodnie wszystkich totalitaryzmów, cała obrzydliwość ludzkiej grzeszności jest obmyta jedną kroplą krwi Chrystusa.

To dlatego, że Chrystus wtedy powstał i dźwignął krzyż, dźwignął nasze grzechy, dziś każdy z nas może usłyszeć te najpiękniejsze na świecie słowa: i ja odpuszczam tobie grzechy.
https://www.niedziela.pl/artykul/78989/Droga-krzyzowa-wg-ks-Piotra-Pawlu...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

65. droga pani prezes

serdeczne dzięki za słowa ukochanego Kapłana Piotra
Jakże Go brak dzisiaj
serdeczna Modlitwa Piątkowa

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

66. Ks. abp M. Jędraszewski w

Ks. abp M. Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej o aktualnej piłatowej postawie umywania rąk

„Jakże nie dziękować wam i Panu Bogu, że po 1056 latach okazuje się,
że naród polski w swojej najbardziej podstawowej tkance duchowej jest
chrześcijański, jest przeniknięty duchem Chrystusa, że nie umywa rąk,
jak czynią to inni, ale ręce otwiera szeroko, by przyjąć tych, którzy
potrzebują naszego wsparcia, naszego serca, naszej dobroci, naszego
domu” – mówił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, podczas
tradycyjnego kazania przy stacji u Piłata na Drodze Krzyżowej w
Kalwarii Zebrzydowskiej. [czytaj więcej] 

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

67. Przewodniczący Episkopatu z

Przewodniczący Episkopatu z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego: Życzę wszystkim odwagi i pokoju!   

W tym trudnym czasie, kiedy w wyniku wojny w Ukrainie, na oczach
całego świata, ginie tak wielu ludzi, życzę nam wszystkim przede
wszystkim odwagi i pokoju – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki,
przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

68. Wielka Sobota - ostatni


Wielka
Sobota - ostatni dzień Triduum Paschalnego. Liturgia skupia się na
poświęceniu ognia, wody i odnowieniu przyrzeczeń chrztu

Abp Szal przypomniał, że w Wielką Sobotę przed południem święci się
pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. Wyjaśnił, że zwyczaj ten ma swe
korzenie w Starym Testamencie - każda rodzina żydowska obchodziła
paschę, a szczególnym pokarmem spożywanym tego dnia był baranek.

Krwią
baranka Izraelici oznaczyli drzwi swoich domów, dzięki czemu ocaleli
w momencie, kiedy przez Egipt przeszedł Anioł Śmierci. Izraelici mieli
co roku spożywać baranka paschalnego na pamiątkę wyjścia z Egiptu. Dziś
Kościół katolicki widzi w baranku paschalnym symbol i zapowiedź ofiary
Chrystusa, który został przybity do krzyża. Już św. Jan Chrzciciel,
wskazując na Jezusa, powiedział: „Oto Baranek Boży”

— przypomniał.

Zaznaczył,
że wśród pokarmów przynoszonych przez wiernych do kościołów w Wielką
Sobotę, oprócz baranka, są się m.in. jajka - symbol nowego życia.

Abp Szal podkreślił, że w Wielką Sobotę rozpowszechnił się zwyczaj odwiedzania grobów Pańskich w kościołach.

Zwyczaj
ten nawiązuje do sceny w Nowym Testamencie, kiedy do grobu Jezusa
przyszły niewiasty, chcące namaścić Jego ciało, a następnie apostołowie
Piotr i Jan

— stwierdził.

Dodał, że najważniejszym elementem grobu Pańskiego nie jest leżąca w jego centrum figura Pana Jezusa, ale Najświętszy Sakrament.

Czas nawiedzenia grobu to czas na adorację, modlitwę i rozważanie męki Pańskiej w perspektywie naszego życia

— wyjaśnił.

Podkreślił, że w dużych miastach dekoracje grobów Pańskich często nawiązują do aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie.

Celem tych pomysłów artystycznych jest uaktualnienie przesłania męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa

— dodał.

Abp
Szal zaznaczył, że w Wielką Sobotę do wieczora nie sprawuje się mszy
świętych. Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej, której
ceremonie należą już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Przypomniał, że liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się po zmroku, co symbolizuje zwycięstwo światłości nad ciemnością.

Ciemność
nocy symbolizuje stan duszy apostołów, w którym pogrążyli się
po śmierci Pana Jezusa. To była obawa o to, co będzie z nimi dalej
i wstyd w związku z tym, jak się zachowali

— zastrzegł.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

70. Wielki Piątek - dzień męki

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża.
Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans
stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo
Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadają:
„Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym
miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii
Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim,
tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po
adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym
udziela się Komunii.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl