Marzenia ściętej głowy.
Nic się nie zdarza, jeśli nie jest wpierw marzenie - Carl Sandburg.
Gdzie podziały się prawdziwe marzenia ? Bo przewieź nie są nimi „marzenia” o kolejnym gadżecie, lepszej bryczce, czy nawet o mieszkaniu. Bardziej o własnym kącie, domu prawdziwym, zbudowanym na rodzinie. Marzenia kształtuje byt i czasy rzec by można, coś w tym jest. Są jeszcze jednak marzenia podskórne, tkwiące w naszej naturze. Jedne szalone, inne romantyczne, a jeszcze inne przyziemne, takie zwykłe, by żyć ubogo, ale chędogo. Marzenia towarzyszą nam od dzieciństwa, takie malutkie jak drewniany konik i te wielkie o lataniu. Gdy biedne dzieci marzą o lepszym życiu, to samotni bogacze szukają w marzeniach prawdziwych przyjaciół, nie pamiętając, że przyjaźni nie da się kupić, ni wymarzyć. Na nią trzeba zasłużyć i zapracować. Nie chęci, nie ambicja chora, nie za wszelką cenę i kosztem innych. Płynące wprost z serca, jak modlitwa do Boga o łut szczęścia i każdy nasz mały krok, który nad do nich zbliża. Nie masz nic piękniejszego niż dopomóc w realizacji marzeń, czasem kosztem własnych. Bowiem spełnienie własnych można odnaleźć w szczęściu bliskich, a nawet nieznanych ludzi.
„…Marzysz o rzeczach wielkich,
to Ci przynajmniej pozwoli zrobić kilka małych…”.
Jules Renard
Skok w siano z rozpostartymi rękami i oczy wpatrzone w ptaki owocowały nie raz karierą pilota. Nieporadne pitu, pitu zamieniały się w wirtuozerskie koncerty. Marząc o złotowłosej trafiamy czasem na brunetkę, jednak tę jedyną. Podróże do obcych krajów, lot w kosmos, misja w Afryce, ratowanie ludziom życia. To wszystko może się spełnić. Nie zawsze w byciu astronautą, czy też lekarzem. Bez inżyniera, projektanta rakiet, bez pielęgniarki, kierowcy karetki, górskiego ratownika nikt nigdy nie poleciałby do gwiazd, ani też nie uratował bliźniego. Czasem są na wyrost, powyżej naszych możliwości, nigdy jednak nie możemy się zrażać. Marzenia często wyprzedzają epoki i możliwości. Kiedyś jednak się ziszczą. Przechodzą z rodziców na dzieci, z krwią i ich chowaniem. Niestety zbyt często niespełnieni rodziciele obciążają dzieci swoimi niespełnionymi. Nie rozumiejąc, iż kim by one nie zostały, to właśnie one będą spełnieniem. Nie pozwalajmy ich nam zabrać, tych co wznoszą Nas do nieba, jak i tych o lepszym losie. Nie gódźmy się na podróbki marzeniopodobne, którymi karmi się nas w Świątyniach Konsumpcji. Miejmy własne, jak duszę i myśli niepowtarzalne. Nie kupujmy tego co w laboratoriach koncernów opracowano, by zmienić kolejność zdarzeń. Nie zaspakaja się teraz potrzeb, nie pozwala marzyć i iść ku marzeniom. Wytwarza się masowe potrzeby, zapotrzebowanie na junk-food i junk-life.
„…Marzenia to niczym nie zmącona rozkosz,
a oczekiwanie aż się spełnią to prawdziwe życie…”.
Wiktor Hugo
Każdemu, mam nadzieję, zdarzyło się rozmarzyć. Może to niezbyt racjonalne. Może nie zawsze należy stracić czujność i uciec w świat marzeń. To jednak one trzymały przy życiu niejednokrotnie ludzi w najgorszych opresjach. Marzyli o miłości i sielskim życiu, gdy nad ich głowami świstały kule, a obok umierał towarzysz broni, kolega ze szkolnej ławy, lub młode dziewczę z sąsiedztwa. To właśnie marzenia częstokroć ratowały im życie. Gdy głód zaglądał w oczy i śmierć zabierała najbliższych. Nie masz piękniejszych, gdy marzymy dla…, nie tylko dla siebie jednak.
„…Uszczęśliwianie innych jest marzeniem ludzi szczęśliwych….”.
Phil Bosmans
Egoizm zabija marzenia i zamienia je w samotność. Piękne są tylko te chwile, gdy razem się spełniają. W spleceniu rąk na biwaku pod rozgwieżdżonym niebem i przy wnoszeniu kanapy na małe, przytulne jednak i własne poddasze. Gdy jedziemy razem na tandemie życia, czy to w słońcu, czy deszczu. Razem jednak. Bywa jednak i tak, że nasze marzenia o szczytach gór zderzają się z lękiem najbliższych. Wtedy trzeba się nie tyle ich wyrzec, co je zracjonalizować. Zamienić na wspólne, być może na bezpieczniejszą ścieżkę. Nie możemy przecież nie liczyć się z nikim w drodze ku marzeniom.
„…Marzenia zwykle się spełniają, ale nie tak i nie wtedy,
kiedy tego pragniemy…”.
Maria Dąbrowska.
Czasem trzeba wiele cierpliwości, pośpiech może zamienić marzenia w katastrofę. Nie oznacza to jednak, iż na ścieżce do nich nie możemy przyśpieszyć kroku, nie bez bacznego spojrzenia pod nogi i zważania na azymut. Nasz polski los pokazał nam, iż marzenia bywają tak odległe, że trudno się do nich zbliżyć, a czasem trzeba i krwią własną za nie zapłacić. Marzenia wbrew pozorom nie są oderwane od ziemi, ani też nierzeczywiste. Są emanacją, uzewnętrznieniem najprostszych uczuć i potrzeb. Im bardziej są szalone, tym bardziej szukamy tego co nam w naszym życiu brakuje. Częstokroć miast działać, pogrążamy się w niebycie marzeń. A przecież tak jak każda ludzka rzecz marzenia nie są samoistne. Nie ma ich bez kontekstu i wszystkiego co nas otacza. Same w sobie nie są narzędziem, raczej inspirują i pobudzają, niż naprawiają nasze życie. Ich potrzeba jest tak silna, że potrafimy nie raz głową mur przebić. Niezrozumienia, małostkowości i zwyczajnej zawiści. Kłody „serdeczną” ręką w mozole usuwamy, raniąc duszę i ręce. W przepoconej koszulce dobiegamy do mety, a tam często zamiast fanfar czeka nas rozczarowanie. I uśmieszki politowania. Są bowiem tacy, co mają inne od nas wyobrażenie o marzeniach i ich spełnieniu.
„…Marzenia, które trwają nazbyt długo,
nigdy nie doprowadzą do celu…”.
Ali Ibn Abi Talib
Czasem trzeba porzucić marzenia, nie bezpowrotnie. Skupić się na wyrąbaniu uzbrojoną dłonią zarośniętej przez chwasty ścieżki, która do nich prowadzi. Nie oznacza, to jednak ich utraty, należy je w sercu pielęgnować. Podlewać troskliwie, by nie zwiędły jak nadzieja. Może naiwne, może trudne do spełnienia, niczym zbożne życzenia. Takie ze ściętej głowy płynące. Utrata cząstki ciał, serca, kraju i wolności nie może ich przekreślić. Czas ponagla jednak, by je w życie wcielić. Nawet, gdy pozornie żyjemy w czasie pokoju. Tylko pozornie, wojna się dalej toczy. Na wyższym poziomie, na poziomie umysłów. Nie możemy się pogrążyć w zachwycie nad kwiatem, który bez codziennej pielęgnacji uwiędnie wraz z korzeniem. A w jego miejscu zgoła obce wyrosną. Marzyć pięknie, a mądrze czynić dla marzeń. Chronić je i wcielać w życie. Nie trzymać w zakamarkach duszy, uwolnić je wraz z kwieciem wiosennym. Nich skorupę przebiją i zakwitną najpiękniej, jak tylko mogą. Kolorem Wolności.
„…Jeżeli marzy tylko jeden człowiek, pozostanie to tylko marzeniem.
Jeżeli zaś będziemy marzyć wszyscy razem,
będzie to już początek nowej rzeczywistości…”.
abp Helder Camara
To właśnie ta siła, która urealnia marzenia, wciela je w życie. Człowiek z natury nie potrafi sam zbyt wiele zdziałać. Bez marzeń wspólnych. Bez sąsiada życzliwego i pozornie marudnej sąsiadki, która być może marzy tak samo, o tym samym. Tylko nie potrafi być może tego wprost powiedzieć. Ktoś lub coś jej podszeptuje, że to niemożliwe, by wspólnie. Bez ugrania dla siebie, przy równym uczestnictwie i podziale. Bez rak pod stołem i siekiery za plecami.
„…Gdy myślimy o realizacji marzeń, nie jesteśmy nigdy sami…”.
Raoul Follereau
Czyż nie jest piękniej podzielić się chlebem, oddać część marzeń tym co być może bardziej ich potrzebują. Tych spełnionych i tych co nigdy kształtu nie nabiorą, a jednak ważne są i potrzebne jak strawa duchowa. Bóg nigdy nie odebrał nam marzeń, ni nadziei na powrót do Raju. A nawet nas przysposobił w środki, dał wskazówki, drogę wskazał. Byśmy nie pobłądzili, nie w drodze, ni też nie pogrążyli się w złudne.
„…Nie ma nic bardziej żałosnego od niespełnionych marzeń…”.
Mikołaj Gogol
Nie zawsze marzymy wprost, najczęściej cel jest znacznie bliżej. Nie możemy się poddawać, gdy część niespełniona. To tylko droga do tych najważniejszych. O prawdziwej wolności, nie bez granic. Z ograniczeniem z własnego wyboru, za wyjątkiem dobra wspólnego. Kto „marzy” na przekór, ze złą intencją. Kto w marzenia wkłada swoje frustracje tudzież dewiacje, ten musi się liczyć z tym, że na drodze staną mu nasze. Sny o potędze, blichtrze i sławie, kozie mleko w wannie kryształowej, grad złota i zaszczyty nienależne pokażą, iż Król jest nagi, jak i jego fałszywe marzenia. O świecie bez granic i narodów, gdzie miłość zrównuje się z pożądaniem. Uczucia stają się zwodnymi odczuciami, a fałsz stroi się w piórka prawdy i ogłasza swoje objawione. Ognisko domowe i rodzinę zastępują wszelakiej maści namiastki, a spotkanie z Bogiem, nie tylko od święta, modlitwa w banku, w dziale kredytowym.
„…Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem -
i tak - wiecznie - aż do końca…”.
Joseph Konrad
Nie odbieram nikomu marzeń, żadnych. Te prawdziwe same się obronią. Są trwalsze niż ich materialne oblicze. Niesforne czasem i nieuczesane niczym nasz harda polska dusza. Nie na miejscu jakie nam chce wyznaczyć historia i dobrotliwi zaiście sąsiedzi. Nie dojść, a wytrwać w drodze, to najważniejsze. Każdy mały cel zdobyty, bastion polskości odzyskany warty tego trwania niezłomnego. Ofiary największej i nie za naszego życia zisczenia marzeń. Bolesne to, lecz nie dla siebie tylko żyjemy.
„…Nie poddawaj się rozpaczy.
Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń,
jest tylko zupełnie inne…”.
William Shakespeare
Marzenia często rozmijają się życiem i naszymi oczekiwaniami. Zbyt często. To osłabia naszą wiarę. Jeśli tylko cząstka marzeń zagości w życiu doczesnym, warte to dalekiej podróży ku nim. Mozolnej pracy i fantazji ułańskiej. Bez wizji celu, który uświęca środki Zawsze ze spojrzeniem w oczy i czystym jak łza matki sumieniem. Bez wyrachowania, jednak z planem ich realizacji. Mądrością przeszłości i bez cwaniactwa, które nieuchronnie prowadzi do nikąd. Musimy bowiem…
„…Aby osiągnąć wspaniałe rzeczy musimy marzyć tak dobrze,
jak działać…”.
Anatole France
Bez złudzeń, lecz marzeń nie pozbawieni…
„…Bylibyśmy niejako martwi,
gdybyśmy już nie mieli o czym marzyć…”.
Lucy Maud Montgomery
Martwica mózgu, jak i rezygnacja z marzeń czyni nas martwymi, niczym drzewo bez ziemi i korzeni. Tam skryte są marzenia nasze. Nie inne, niż te odwieczne. O posiłku wśród bliskich, o śnie spokojnym. Tak po prostu o życiu w zgodzie z naturą, bliźnimi i Bożym Prawem. Bardziej bliżej, niż dalej od ludzi, ciepła ich serc i łez, czasem zbyt słonych i trudnych do przełknięcia.
„…Kiedy mamy marzenia, ale nie próbujemy ich spełnić,
życie staje się koszmarem…”.
Darren Aronofsky
Zaniechanie, to grzech najgorszy. Niespełnieni, pozbawieni marzeń na własne życzenie zapełniają kozetki u psychologów. Żerujących na naszej ucieczce od wyzwań. Życia i własnych. Na własną prośbę pogrążamy się w koszmarze sennych marzeń. Gdy rzeczywiste nas zawiodły. Być może bardziej my. Niż wyzwanie, jakie stawia nam życie, odarte z marzeń. Nie bez naszej winy. I nie bez udziału tych, którym nasze marzenia wadzą. Chcą byśmy byli…
„…Człowiek bez marzeń jest jak drzewo bez kory…”.
Sławomir Kuligowski
Marzyć nie znaczy śnić. Znaczy tylko tyle, ile jeszcze w nas siły jest. Do walki o swoje. Nie tylko ciepły kąt. O znacz nie więcej. O wspólne miejsce. O uśmiech na co dzień i łzę wspólną. Jak każda rzecz, która bez drugiej osoby niewiele warta. Samotność ma gorzki smak, niczym jej nie osłodzisz. Samotny na polu walki, bez marzeń swojej wioski, za plecami masz tylko wiatr.
„…Kto nie ma odwagi do marzeń,
nie będzie miał siły do walki…”.
Andre Malraux
Nadziei nie da się pogrążyć w Oceanie Beznadziejności, ni też w braku wiary. Marzenia się spełniają, trzeba tylko odrobinę woli. Dobrej i wolnej od defetyzmu. Od wszelkich –izmów, które tylko pozbawiają nas cech w które nas wyposażył naturą Bóg.
„…Marzenia się spełniają.
Bez tej możliwości natura nie podburzałaby nas do posiadania ich…”.
John Updike.
Przenigdy nie możemy zwątpić. Nie wyrzucajmy na śmietnik historii staroci. Nie raz przyjdzie nam za nimi zatęsknić i w potrzebie zabraknie portretu Rodzicieli Naszych wyrytm w Sercu. Czasem boleścią, a czasem serdecznym wspomnieniem. Rezygnacja równa poddaniu i oddaniu wszystkiego co Nasze w obce ręce. Nie tak troskliwe, jak ciepłó matczynego serca i bezgraniczna wyrozumiałość, a i cierpkie słowa Ojca. Przywołującego Nas na ziemię. To schowek, jak babciny kuferek, jak dziadka słowa zapomniane na chwilę, a wiecznie powracające, jak jego i nasze marzenia. Nigdy bowiem nie wiesz, nie masz pewności, czy nie wyrzucasz Skarbu, kupując, to co jest modern…
„…Nie rezygnuj z marzeń.(...)
Nigdy nie wiesz, kiedy okażą się potrzebne…”.
Carlos Ruiz Zafón
By godnie żyć nie trzeba mądrości i inteligencji, wystarczy prawym być. Tak zwyczajnie, po prostu, jak droga do prawdy. Mieć drogowskazy i coś za sobą. Zobowiązanie. Szacunek dla tego co nas stworzyło i ukształtowało. Wyrzeczenia jak najbardziej, wyrzeczenie, odstępstwo przenigdy. Zawsze jest czas na marzenia. Nawet u schyłku drogi, tym bardziej. Gdy o zdrowiu można już tylko pomarzyć. Fizyczny, to najważniejsze dojrzewa Wraz z wiekiem. Wspomnienia są jak marzenia. Przywołujemy je, by dalej marzyć. O dobrych rzeczach, które Nas spotkały. O pierwszej miłości i tej najważniejszej. O troskach wyrytych zmarszczką i uśmiechu. Na przywitanie i tym nie bez troski. Nie czas i wiek stanowi o naszych marzeniach i snach. One nas przenoszą do krainy, gdzie skrzydła Nam rosną, bez bólu codziennego. Ciało może słabe, lecz duch młody jak marzenia…
„…Nigdy nie jest się za starym, by marzyć.
A marzenia też się nie starzeją….”.
Lucy Maud Montgomery
Czy gotów jesteś zapłacić każdą cenę za marzenia upragnione. Może nie warto. Być może lepiej się ich wyzbyć. Za cenę przystępną. Na miarę surdutu skrojonego na inne ciało. A i być może kaftana mającego je uwięzić z lekką swobodą, rękawów i tak skrępowanych. Podobnież jak pozory wolności i ponoć niczym nieskrępowane marzenia. Jest cena, czy bardziej „deal”. Ile mamy w kiesie, a ile za uszami. Na raty weźmiemy, to co ostatnią ostoją wolności jest. Nie gotówką zapłacimy, nie odkupimy za wszelką cenę…
„…To, co jest upragnione trzeba drogo okupić…”.
Emma Bull
Pragnienia niczym nurt wody, szybko i niesfornie płyną. Trzeba rozróżnić chłeptanie wody z wazonu od wody spod ogórków. Kac po samogonie od kaca moralnego. Pragnienie,, to chęć dojścia do prawdy. Nawet za cenę odwodnienia, jeżeli tylko krew i umysł oczyścimy. Pragniemy miłości i zrozumienia naszej osobności. Cech charakteru, tych pięknych i tych parszywych. Wybaczenia za upadki i zwykłego – Dzięki Ci. Za co ?, za wszystko. Za to kim jesteś i jaki jesteś. Za szklankę cukru i słowa pociechy. Za rękę podana, a nie odtrąconą. Za pragnienie tak zwyczajne. Bez zbędnych gestów i fałszywej intencji. Tak po prostu, jak życie i wybór. Między Dobrem i Złem. Pragnienie bowiem jest niesłychanie proste, tak oczywiste i zarazem niewytłumaczalne. Bo jest esencją właśnie. Czasem głęboko skrywane, jak marzenia. Innym razem wołające o wodę źródlaną. W polskim wiadrze czerpanej, ze studni głębinowej. Nie tak odległej, jak się niektórym wydaje. Zasypanej, lecz bijącej Żywym Źródłem.
„…Trzeba czegoś pragnąć, żeby żyć…”.
Margaret Deland
Bo jeżeli są to nawet marzenia „ściętej głowy”, to warto marzyć i śnić.
Wszakże nigdy jeszcze nie udało się nikomu Nam jej ściąć.
Ani też Marzeń odebrać.
Tak na koniec tej notki, przewrotna fraszka, samego Mistrza.
„…Niestety,
rzadko koło zdarzeń obraca siła naszych marzeń….”.
Jan Sztaudynger
I to Sobie weźmy do serca.
A teraz z innej beczki.
- jwp - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
4 komentarze
1. Pani JWP,
Szanowna Pani,
Z ciekawością przeczytałem.
Moim zdaniem fotografie z żołnierzami Powstania Warszawskiego, powinna Pani opisać, Ja te fotografie znam.
Nie chodzi mi o autora tylko o osoby
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
Witam,
fotografia pokazuje młodych patriotów, pięknych ludzi, którzy za swoje marzenia o wolnej Polsce oddali życie.
Jeżeli wie Pan kto jest na tym zdjęciu, proszę o informacje.
Pozdrawiam
JWP
3. Marzenia "ściętej" głowy.
Droga Pani JWP,
"Całuję Rączki i Padam do Nóżek" za doskonały, głęboki i inspirujacy tekst.
Czekam z niecierpliwością na następne.
A zdziwiony jestem, że p.t. Inni Korespondenci nie docenili Pani rozważań i przyczepili się , jak te głupki, do fotografii.???
Wdzięczny "sluga i podnóżek Waćpani",
Firley
4. Adam Ferch
Szanowny Panie,
miło mi, że tekst przypadł Panu do gustu.
Muszę jednak Pana wyprowadzić z błędu i poinformować, iż jestem mężczyzną.
Zatem, tak jakby zmieniamy na męski uścisk dłoni i braterstwo wzajemne gesty.
Takie pomyłki często zdarzają się internecie z powodu nicków.
A Pan Michał Stanisław de Zieleśkiewicz nie tyle się czepiał, co zwracał uwagę, iż nie wszyscy powiążą zdjęcie z kontekstem wpisu.
Pan Michał też mnie uważa za kobietę.
Serdecznie dziękuję za wizytę i kłaniam się po staropolsku.
Czapką do Ziemi
JWP