Władysław I Łokietek, Król Polański z rodu Piastów
Michał St. de Z..., pt., 17/02/2012 - 12:33
W dniu 19 stycznia 1260 roku, 752 lat temu przyszedł na Świat jeden z najwybitniejszych Piastów na Polańskim, Słowiańskim tronie.
Władysław / Władzisław/ I Łokietek.
Władysław Łokietek fragment rzeźby nagrobnej Łokietka z katedry wawelskiej
Jan Długosz napisze o Nim:
Wladislaus, Dei gracia,Rex Polonie, nec non Terrarum Cracovie, Sandomirie, Lancicie, Cuyavie, Siradieque Dominus et Heres
Władysław z Bożej łaski król Polański, Korony Królestwa Polskiego, łac. Corona Regni Poloniae, pan i dziedzic ziemi krakowskiej, sandomierskiej, łęczyckiej, Kujaw i ziemi sieradzkiej.
Mimo iż okres życia i panowania Władysława I przypadał na koniec wieku XIII i początki XIV, bo zmarł 2 marca 1333 roku o tym okresie w dziejach Korony Królestwa mało wiemy.
Czy powodem pewnego zastoju w dziedzinie nauki, piśmiennictwa i sztuk wyzwolonych miało "Rozbicie Dzielnicowe" biorące początek od śmierci Bolesława Krzywoustego w 1138 do koronacji Władysława Łokietka w 1320 bądź wstąpienia na tron jego syna Kazimierza I Wielkiego.
Och nie !.
Tak był urządzony w większości Świat Europy łacińskiej. Moim zdaniem zastój miał miejsce w ciągłych wojnach i wojenkach jakie prowadzili ze sobą porywczy Piastowie ich germańscy sąsiedzi;Czescy Przemyślidzi
Dziś tak na dobrą sprawę nie wiemy kiedy urodził się Władysław I Łokietek, przyszły król Polski; a był III synem Księcia Kujawskiego I, Łęczycy i Sieradza oraz Jego III żony Euforyzmy Opolskiej, córki księcia opolsko-raciborskiego
Ja skłaniam się do daty rocznej 1620 i wiosny tego roku.
Za zgoda Papieża Jana XXII wydaną w dniu 20 stycznia 1320 roku, Arcybiskup Gnieźnieński Janisław, herbu Korab, koronował Władysława I w Katedrze Wawelskiej na króla Polski.
Był to pierwszy przypadek, kiedy Króla Polskiego koronowano w Krakowie na Wawelu. Koronacji dokonano, legendarnym mieczem "Szczerbiec" gdyż stare insygnia królewskie po Bolesławie Śmiałym skradziono z Katedry w Gnieźnie. Prawdopodobnie dokonali tego aktu czescy Przemyślidzi za rządów Wacława.
Czy był to oryginalny miecz Bolesława Chrobrego, ja nie mam pewności.
Jego życie i panowanie jest bardzo burzliwe, aby uzyskać koronę musiał pokonać wielu braci, kuzynów i obcych. Sił i ambicji miał wiele.
Po śmierci przyrodniego brata Leszka Czarnego, siedzącego dość przypadkowo, walczy o ten tron krakowski mimo iż następcą Leszka czarnego miał być Henryk IV Probus.
Mimo iż pokonał książąt śląskich pod Siewierzem, Krakowa nie zdobył. Musiał się zadowolić Księstwem Sandomierskim.
Śmierć Leszka Czarnego pozwoliła mu powiększyć Księstwo Kujawskie o Ziemie Sieradzką. Śmierć rodzonego brata Kazimierza II pozwoliła mu bez walki sięgnąć po Ziemie Łęczycką w 1294 roku.
Po śmierci Henryka Probusa przegrał bitwę o tron Krakowski z obcymi, królem Czeskim Wacławem.II z Dynastii Przemyślidów.
Odsunięcie Piastów o tronu w Krakowie przez Wacława, pozwoliło zjednoczyć się w 1293 roku Przemysła II Wielkopolskiego z Władysławem Łokietkiem. Po tragicznej śmierci Przemysła II w Rogoźnie, panowie i duchowieństwo zaprosili na tron Wielkopolski Władysława Łokietka.
Ponownie wybuchła wojna między Wacławem II Czeskim a Władysławem Łokietkiem. Łokietek te wojnę przegrał..
Władysław Łokietek pozbawiony przez Wacława II wszystkich swoich ziem musiał opuścić kraj. Peregrynował przez Ruś Halicką, Węgry do Rzymu, gdzie zabiegał o pomoc papieża Bonifacego VIII.
Powrót do Ojczyzny przy pomocy posiłków ruskich nie dał owoców.
Mimo wielu trudności opanował Kraków w 1306 roku. Morderstwo Przemysła II , pozwoliło Łokietkowi na pewien spokój. Poparł go patrycjat Krakowa.
W czasie walk o Kraków i Koronę, utracił Pomorze na rzecz Wacława III i Brandenburczyków.
Po koronacji, Król Władysław I przystąpił do odbioru ziem, które utracił na rzecz Krzyżaków i Brandenburczyków. Wojny toczył Łokietek ze zmiennym szczęściem.
Mimo zwycięskiej ? bitwy pod Płowcami w dniu 27 września 1331 roku, Łokietek utracił częściowo Kujawy. Kujawy i Ziemia dobrzyńska zostały przy Zakonie
Juliusz Kossak, Bitwa pod Płowcami
Pomnik upamiętniający bitwę pod Płowcami, postawiony w 1931 roku. Zniszczony przez Niemców w czasie II Wojny Światowej
Pomnik upamiętniający bitwę pod Płowcami. Stan dzisiejszy. Fotografia Pani Anny Sikorskiej / dziękuję /
Władysław I Łokietek zmarł 2 marca 1333 roku na Zamku Wawelskim.. Pochowany na Wawelu jako pierwszy Król Polski.
Ze względu na okres rozbicia dzielnicowego, próby odzyskania Korony, pozostawił Koronę Królestwa Polskiego w nieszczególnej sytuacji.
Mimo to uważamy go za godnego Króla a panowanie za udane.
Jego syn Kazimierz zwany Wielkim na bazie ojcowizny mógł tworzyć nowoczesne państwo. Takie nowoczesne Polańskie, Słowiańskie państwo stworzył.
Córka Władysława Łokietka i jego żony Jadwigi, córki księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego, Elżbieta Łokietkówna ur. 1305 zostanie Królowa Węgier, żoną Karola Roberta z rodu Andegawenów
Zostanie regentką Polski w latach 1370-1375, 1376-1377 i 1378-1380
Babką polskiej Królowej / Króla/ Jadwigi, która da początek Dynastii Jagiellonów
Nagrobek Władysława I Łokietka na Wawelu
Nagrobek został ufundowany przez syna Kazimierza III Wielkiego. Był wzorowany na nagrobkach cesarskich i papieskich w Awinionie
Bibliografia:
Włodzisław. K. Jasiński,"Rodowód Piastów małopolskich i kujawskich", Poznań–Wrocław 2001
- Michał St. de Zieleśkiewicz - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
6 komentarzy
1. Szanowny Panie Michale
Ciężko się walczy z obcymi
Ale jeszcze gorzej ze swoimi
Bo serce się kraje wtedy
Że trzeba walczyć o schedy
Błędy były wcześniej przez nieroztropność
Wprowadzając Kraj w smutną mroczność
Widać nie wszyscy byli myślącymi
Przyszłość Kraju w rozkwicie przewidującymi
Podobnie jest w obecnej dobie
Gdy zdrajca chowa w grobie
Ojczyznę ciężko bronioną przed dzikusami
Nadzieja,że Bóg z nami
Pozdrawiam
2. Pan Jacek Mruk,
Szanowny Panie Jacku,
Pięknie dziękuję.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
3. Pan Jerzy Bukowski
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. Szanowny Panie Michale
Sowińcowi do Łokietka bardzo daleko :) i majtki mu Pani Ewa za długie narysowała.
Łokietka bardzo cenię, w trudnych czasach wywalczył dla Polski co mógł. Był dobrym monarchą, zasługuje na naszą wdzięczność.
http://wloclawskie24.pl/articles/9467-x-jubileuszowa-inscenizacja-slynne...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Do Pani Marylo,
Szanowna Pani Maryli,
Pięknie dziękuję za ciekawe, aktualne uzupełnienie tekstu. Ma Pani racje, Łokietek był dobrym królem, na bardzo złe czasy.
Sowiniec był, jest zadowolony ze swej karykatury.
Czy Penderecki jest zadowolony ze swojej nie wiem
K. Penderecki rysowała Ewa Jamrozik -Barańska
Ukłony moje najnizsze
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
6. 25 kwietnia 1333 – Koronacja
25 kwietnia 1333
– Koronacja Kazimierza III Wielkiego i jego żony Aldony w katedrze wawelskiej.
Kazimierz III Wielki - ostatni władca z dynastii Piastów na polskim tronie. Najmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, córki Bolesława Pobożnego. Unormował stosunki z Czechami i Zakonem Krzyżackim. W 1335 udało mu się uzyskać od czeskiego króla Jana Luksemburskiego zrzeczenie się pretensji do polskiego tronu. Zawarł pokój z Czechami zrzekając się praw do księstw śląskich. Na mocy pokoju kaliskiego z 1343 odzyskał zajęte przez Krzyżaków Kujawy i ziemię dobrzyńską, w zamian zrzekając się praw do Pomorza Gdańskiego.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl