PiS chce od MSZ wyjaśnień ws. tłumaczenia paktu fiskalnego

avatar użytkownika Maryla

Posłowie PiS domagają się od szefa MSZ wyjaśnień, dlaczego są różnice między angielską wersją paktu fiskalnego, umieszczoną na stronach Rady Europejskiej, a tłumaczeniem tego dokumentu przekazanym przez ministerstwo posłom. - Kiedyś mieliśmy do czynienia z problemem "lub czasopisma" teraz mamy do czynienia z aferą "i 5" - mówił poseł Krzysztof Szczerski. Żaden tekst obecnie nie jest wiążący - odpowiada MSZ.

 

Poseł PiS Krzysztof Szczerski przypomniał na konferencji prasowej w Sejmie, ze tego dnia po południu zbierają się komisje finansów publicznych oraz ds. europejskich, które będą zajmować się paktem fiskalnym.

Jak dodał, przed tym posiedzeniem posłowie otrzymali z MSZ materiał z treścią paktu fiskalnego. - Problem polega na tym, że dokumenty - wersja angielska, która znajduje się na stronie internetowej Rady Europejskiej, i dokument przesłany do nas będący w opisie pana ministra spraw zagranicznych tłumaczeniem dokumentu wynegocjowanego 30 stycznia - zasadniczo się różnią i to w najbardziej newralgicznym punkcie - podkreślił poseł.

Szczerski zaprezentował oba dokumenty. Jak stwierdził, w angielskiej wersji w artykule 14 ust.4 paktu jest mowa o "odstępie od ustępu 3", a w polskim tłumaczeniu "odstępie od ustępów 3 i 5".

- Kiedyś mieliśmy do czynienia z problemem "lub czasopisma" teraz mamy do czynienia z aferą +i 5+ - dodał.

Według posła PiS, zgodnie z tłumaczeniem MSZ, polska ma prawo uczestniczyć w euroszczytach, a z tekstu w języku angielskim wynika, że Polska takiego prawa nie ma. - Mamy możliwość czarnego scenariusza, czyli że dokument przesłany przez MSZ jest nieprawdziwy. Możemy sobie wyobrazić szary scenariusz, że pomiędzy 31 stycznia a dzisiaj nastąpiła po cichu zmiana treści tego traktatu, tylko nikt nam o tym nie powiedział - dodał.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki, poproszony przez PAP o wyjaśnienie sprawy, oświadczył: "Rada Europejska 30 stycznia nie zajmowała się w szczegółach wszystkim postanowieniami Traktatu i jego redakcyjnym uzgadnianiem, lecz wyłącznie postanowieniami, które były przedmiotem kontrowersji. Rada Europejska osiągnęła polityczne porozumienie w sprawie Traktatu fiskalnego, ale nie zatwierdzała żadnego tekstu jako takiego".

- Nigdy, w ciągu ponad 50-letniej historii Wspólnot i Unii Europejskiej, nie było przypadku osiągnięcia porozumienia w sprawie któregokolwiek europejskiego traktatu i jednoczesnego uzgodnienia ostatecznego jego tekstu. Art. 14 nie był przedmiotem dyskusji podczas Rady Europejskiej. Korzystne dla Polski i innych państw spoza strefy euro postanowienia zostały zawarte w art. 12 ust. 3 oraz w preambule - podkreślił rzecznik MSZ.

Bosacki zapewnił, że pomiędzy Radą Europejską 30 stycznia i 10 lutego trwały intensywne prace redakcyjne nad tekstem traktatu oraz tłumaczenie traktatu. - W celu uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości, art. 14 ust. 4 został dostosowany do uzgodnionego przez Rady Europejską art. 12 ust. 3. Uczestniczący w pracach redakcyjnych przedstawiciele MSZ i MF wyrazili zgodę na tę zmianę - podkreślił.

- Oczywiście bardziej aktualny jest tekst przesłany KSUE i KFP (komisji ds. UE i komisji finansów - red.) 14 lutego, ale żaden tekst nie jest obecnie wiążący - zaznaczył. Bosacki dodał, że wbrew temu co mówili posłowie PiS podczas konferencji prasowej, tekst umieszczony na stronach Rady Europejskiej nie ma mocy wiążącej, a ostateczny będzie tekst podpisany 1 marca.

Pakt fiskalny, czyli Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej ma zostać podpisany w marcu przez 25 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech. Ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, przy założeniu, że do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro.

Zgodnie z osiągniętym w styczniu kompromisem w sprawie zapisów o zarządzaniu strefą euro i szczytach euro zdecydowano, że kraje spoza eurostrefy, które ratyfikują nowy traktat, powinny przynajmniej raz w roku uczestniczyć w szczytach dotyczących konkurencyjności oraz zmian w architekturze strefy euro, a także, jeśli to wskazane, w sprawie wdrażania traktatu.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/pis-chce-od-msz-wyjasnien-ws-tlumaczenia-paktu-fis,5029170,11370690,artykul-fotoreportaz-duzy.html

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz