W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku Niemcy zamordowali więźniów z Radogoszcza
W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku rozegrała się największa tragedia w całej historii Łodzi. Uciekający Niemcy zamordowali około 1500 więźniów, osadzonych w więzieniu na Radogoszczu. Większość zginęła od kul strażników i w płomieniach, uratowało się zaledwie kilkudziesięciu.
Więzienie na Radogoszczu, hitlerowcy utworzyli w listopadzie 1939 roku na bazie istniejącego już tzw. obozu przejściowego. Mieścił się on w fabryce włókienniczej należącej do Michała Glazera przy ul. Krakowskiej, obecnej Liściastej. Zorganizowano go w związku z represjami, jakie zaplanowano wobec łódzkiej inteligencji, głównie nauczycieli, działaczy kultury, samorządowych, politycznych. Do stycznia 1940 roku trafiło do obozu blisko 2 tysiące kobiet i mężczyzn.
Więzienie podpalono około 3 - 4 nad ranem. W tym momencie duża część więźniów była już martwa, zastrzelona wcześniej w celach przez strażników. Na nielicznych ocalałych z masakry, próbujących opuścić płonący budynek, czekały kule oprawców.
całość :
http://www.polskatimes.pl/artykul/495346,niemcy-zamordowali-wiezniow-z-radogoszcza-zdjecia,id,t.html
Niemcy traktowali w swoich planach Łódź jako przyszłe miasto niemieckie, które miało wejść i weszło w granice III Rzeszy. Po wkroczeniu wojsk do miasta, rozpoczęły się rządy terroru.
Łódź była też miastem szczególnym, ze względu na swój charakter narodowościowy. Miasto nie zostało zniszczone ani we wrześniu 1939 roku, ani później podczas wyzwalania przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYSTAWY POŚWIĘCONEJ LATOM OKUPACJI
ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA Z OKRESU OKUPACJI NIEMIECKIEJ W ŁODZI
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
W więzieniu w Radogoszczy Erwei-tertes Polizeigefängnis, Radegast, przebywało tysiące Wielkopolan, których Niemcy wypędzali z ziem ojczystych by stworzyć nowy hejmat dla pół-Niemców z Litwy, Łotwy, Rumunii, Besarabii.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. @Maryla
Mauzoleum na Radogoszczu
...Mauzoleum, ale jeszcze bez części muzealnej, odsłonięto podczas wielkiej manifestacji mieszkańców Łodzi w dniu 9 września 1961 roku. Na Mauzoleum składała się w tym czasie 30-metrowa iglica usytuowana poza teren więzienia oraz tzw. "sarkofag" w środku zabezpieczonych ruin spalonego głównego budynku więzienia - z czołową inskrypcją o treści "Tu spoczywamy zamordowani w przeddzień wolności. Imiona i ciała zabrał nam ogień, żyjemy tylko w waszej pamięci. Niech śmierć tak nieludzka nie powtórzy się więcej" oraz bocznej, po prawej stronie, "W każdej grudce tej ziemi historia, historia, której zapomnieć nam nie wolno" ...
***
...żyjemy tylko w waszej pamięci...
ŻYJECIE W NASZEJ PAMIĘCI...
***
@Maryla
Z całego serca...
Dziękuję za TEN Wpis...
Wyrazy Szacunku.
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=