Sprzedaż detaliczna na składach węglowych i do sieci dystrybucyjnych na kopalniach praktycznie zamarła - mówi dla portalu wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Towarzystwa Gospodarczego Sprzedawców Polskiego Węgla.

Co jest główną przyczyną takiego stanu? 

Zamieszanie w sprzedaży węgla wynika z faktu, że rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące obowiązków sprzedawców węgla z tytułu podatku akcyzowego zostały opublikowane tuż przed Sylwestrem.

 

Zarówno producenci, jak i sprzedawcy węgla, nie mieli czasu przygotować się na zmiany. Zdezorientowane są również organy podatkowe i w sposób często sprzeczny informują podatników.

 

Każdy sprzedawca obawia się narazić na sankcje z tytułu błędów w wypełnianiu dokumentów celnych i próbuje się przed nimi ochronić.

 

Docierają do nas informacje, że kopalnie - z obawy przed błędem - odmawiają sprzedaży węgla nawet za gotówkę.

 

Według naszej wiedzy do tej pory zaledwie około 20 proc. krajowych podmiotów handlujących węglem złożyło wymagane dokumenty uprawniające do obrotu bez podatku akcyzowego.

 

 

WNP.pl

Zwolnienia z podatku akcyzowego - zwalnia się od akcyzy wyroby węglowe (w tym węgiel i koks) zużywane:

1) w procesie produkcji energii elektrycznej;

2) w procesie produkcji wyrobów energetycznych;

3) przez następujące podmioty:

- gospodarstwa domowe,

- organy administracji publicznej,

- jednostki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,

- podmioty systemu oświaty o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (w tym szkoły i przedszkola),

- żłobki i kluby dziecięce, o których mowa w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3,

- podmioty lecznicze, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej,

- jednostki organizacyjne pomocy społecznej, o których mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,

- organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;

4) do przewozu towarów i pasażerów koleją;

5) do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej;

6) w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb, oraz w leśnictwie;

7) w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej; procesy mineralogiczne oznaczają procesy sklasyfikowane w nomenklaturze NACE pod kodem DI 26 „produkcja produktów z pozostałych surowców niemetalicznych” w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 3037/90  z dnia 9 października 1990  r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (Dz. U. UE L 293 z 24.10.1990, str. 1, z późn. zm.; Dz. U. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 02, t. 04, str. 177, z późn. zm.);

Podstawowym warunkiem do spełnienia, aby móc od 2 stycznia 2012 roku handlować bez akcyzy węglem kamiennym i brunatnym oraz koksem, przeznaczonymi do celów opałowych, jest konieczność uzyskania statusu tzw. pośredniczącego podmiotu węglowego.

 

POŚREDNICZACY PODMIOT WĘGLOWY

Schemat

http://grafik.rp.pl/grafika2/805784

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/podatek_akcyzowy/2012/wzor_dokument_dostawy_20111230.pdf

 

Podsumowanie

 

Jak skomplikować rynek to tylko władza wie - żądna podatku

Regulacja opodatkowania akcyzą węgla, towaru szczególnie istotnego dla przedsiębiorców operujących na rynku śląskim, nie jest oczywiście idealna zwykły knot legislacyjny. Część przepisów szczególnych w tym dotyczących zwolnień z opodatkowania była konstruowana w pośpiechu aby zdążyć przed końcem okresu przejściowego, czego nie ukrywali członkowie komisji kodyfikacyjnej.

Kejow