73 rocznica śmierci wybitnego Polaka
Opinie o Romanie Dmowskim.
1. W związku z 60 rocznicą śmierci Romana Dmowskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla walki i pracy wielkiego męża stanu na rzecz odbudowania niepodległego Państwa Polskiego i stwierdza, że dobrze przysłużył się Ojczyźnie.
W swojej działalności Roman Dmowski kładł nacisk na związek pomiędzy rozwojem Narodu i posiadaniem własnego Państwa, formułując pojęcie narodowego interesu. Oznaczało to zjednoczenie wszystkich ziem dawnej Rzeczypospolitej zamieszkałych przez polską większość, a także podniesienie świadomości narodowej wszystkich warstw i grup społecznych.
Stworzył szkołę politycznego realizmu i odpowiedzialności.
Jako reprezentant zmartwychwstałej Rzeczypospolitej na konferencji w Wersalu przyczynił się stopniu decydującym do ukształtowania naszych granic, a zwłaszcza granicy zachodniej.
Szczególna jest rola Romana Dmowskiego w podkreślaniu ścisłego związku katolicyzmu z polskością dla przetrwania Narodu i odbudowania Państwa.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla wybitnego Polaka Romana Dmowskiego.
Uchwała Sejmu RP z dnia 8 stycznia 1999 roku.
2. Jaki był najgłębszy powód tego, że na ukształtowanie się życia państwowego niepodległej Polski trwały i codzienny wpływ wywierał zadomowiony w legendzie, pełen kontrastów wewnętrznych, chmurny i górny epigon powstańczego romantyzmu Józef Piłsudski, a nie tylko odsunięty, ale i odsuwający się od władzy cały, z jednego rzutu wielki realista i realizator.
Roman Dmowski stał się przede wszystkim przyszłych pokoleń wychowawcą i inspiratorem.
I nieraz dopiero ludzie mu obcy lub nawet wrodzy, czerpiąc z jego nauki myśli jego, wprowadzali w życie… i paczyli.
W jednej długiej rozmowie, jaka miałem z nim sam na sam w Belwederze, skarżył się Piłsudski przekonywująco na wywołany oporem do zaborców zanik zmysłu państwowego u Polaków.
Dmowski współczesnym i przyszłym pokoleniom ukazał trwała ponad załamania się państwa siłę i wartość narodu.
Kajetan Morawski.
3. Bez wątpienia bez udziału Dmowskiego państwo polskie nie byłoby nigdy tym, czym pod jego wpływem mogło się stać na Konferencji Pokojowej. Było ono dziełem Wersalu, a to znaczy, skoro przyjmuje się zgoła samodzielną aktywność Polaków, dziełem Dmowskiego.
Prof. Eryk Maschke 1935 r.
4. Józef Piłsudski był przede wszystkim żywiołem, impetem, nieustaną płonącą żądzą czynu, tak Dmowski był przede wszystkim konstrukcją, planem, równowagą. Byli różni, inni i dlatego właśnie działo ich jest tak jednolite w syntezie różnych, lecz uzupełniających się wartości i kto wie, czy nie, dlatego Polska uniknęła strasznej tragedii personalnej walki Wielkiego Wodza z Wielkim Mężem Stanu.
Stanisław Strzetelski. 1939 r.
6. Zagrzmiała Wojna Światowa.. Pierwsze dni sierpnia 1914 roku.. Widziałem wtedy Dmowskiego siedzącego na wiązce słomy w szczecińskim ViehBahnhofie, zadumanego nad Krzywoustym, zapatrzonego w wizję Polski wolnej, nadbałtyckiej.. Przyszły nowe trudy, trudy kanclerskie, królewskie. Sapere asus dwoił się i troił swą mądrość, swą odwagę. Dzięki niemu Polska nie dała Wilhelmowi Bartków Zwycięzców, nie pchnęła wojującej w naszym interesie Rosji napo wrót w objęcia Niemiec. Syn kamieniarza z Pragi wśród rządców świata podpisał w zwierciadlanej Sali akt wyzwolenia Polski i innych ludów. Perspektywa dziejów? Porównania? Może z Ignacym Potockim, co nas zaprowadził do Berlina? Może ze szlachetnym księciem Adamem, co wywalczył ochłap wiedeński? Może z Jagiełłą, co miał pod ręką rycerstwo grunwaldzkie, a zdobywał w traktacie tylko dla Litwy Żmudź? Z Kazimierzem, Stefanem czy Władysławem? Nie, jeśli chodzi o sukces traktatowy, to żadne porównania nie wystarczą. „Wielki” czy tylko „szczęśliwy”? Owszem na pewno i wielki i szczęśliwy. Dmowski dożył chwili po podpisanym pokoju, kiedy mówił o sobie przyjacielowi – historykowi: „ Osiągnąłem swój cel w 90 procentach”
prof. Władysław Konopczyński 1939 r.
7. Dmowski odniósł przez pisma swoje z ostatnich lat życia zwycięstwo większe i szybsze, niż ktokolwiek odniósł piórem w Polsce: poglądy młodego pokolenia niemal w całości, poglądy inteligencji polskiej chyba w lwiej części, poglądy wszystkich innych warstw polskich w całych dziedzinach są tak czy owak zaczerpnięte z Dmowskiego. Żeby to tylko! Ci, którzy jako żołnierze walczyli przeciw niemu, dziś komendę objąwszy, jego – nie czyją inną – realizują wolę.
Ksawery Pruszyński 1939 r.
8. Roman Dmowski jest jedną z tych postaci naszych niedawnych dziejów, które już za swego życia obrosły w legendę. Była ona naturalnym rezultatem odgrywania przez niego bardzo znaczącej roli w polskim życiu politycznym od ostatnich lat wieku XIX po schyłek lat trzydziestych XX w. Obok Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa był główną postacią Polski odrodzonej lat 1918-1939.
prof. Roman Wapiński 1989 r.
Przydał nam by się dzisiaj pan Roman , oj bardzo przydał – szepnęła zatroskana Klio Cykliczna.
73 rocznica śmierci wybitnego Polaka
suntao1, pon., 02/01/2012 - 09:23
- suntao1 - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
23 komentarzy
1. 73 rocznica śmierci wybitnego Polaka
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
***
...Szczególna jest rola Romana Dmowskiego w podkreślaniu ścisłego związku katolicyzmu z polskością dla przetrwania Narodu i odbudowania Państwa...
* * *
"...Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu..."
(R.Dmowski)
http://www.nonpossumus.pl/biblioteka/roman_dmowski/knp/II.php
***
Suntao1
Dziękuję za ten Wpis...
Serdecznie Pozdrawiam.
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
2. @intix
W trudnych chwilach musimy wracać do myśli Wielkiego Polaka.Dlatego recepcja jego dorobku na moim blogu.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wizytę na moim blogu.
suntao1
3. Suntao1
...musimy wracać do myśli Wielkiego Polaka...
***
I czerpać...
***
Dziękuję...
Serdecznie Pozdrawiam.
ZOBACZ => DLACZEGO PAD zawetował Nowelizację ustawy Prawo oświatowe?! <=
4. @suntao1
"Przydał nam by się dzisiaj pan Roman , oj bardzo przydał"
oj tak, Polska potrzebuje szczególnie dzisiaj silnego przywództwa z jasną wizją hierarchii wartości .
"Józef Piłsudski był przede wszystkim żywiołem, impetem, nieustaną płonącą żądzą czynu, tak Dmowski był przede wszystkim konstrukcją, planem, równowagą. Byli różni, inni i dlatego właśnie działo ich jest tak jednolite w syntezie różnych, lecz uzupełniających się wartości i kto wie, czy nie, dlatego Polska uniknęła strasznej tragedii personalnej walki Wielkiego Wodza z Wielkim Mężem Stanu.
Stanisław Strzetelski. 1939 r."
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. @Maryla
W chwilach bardzo trudnych dla Polski zawsze się taki Polak znajdował z łaski Opatrzności- ostatnio Jan Paweł II.
Pozdrawiam serdecznie
suntao1
6. @intix
Obiecuję to robić!
Tylko tyle mogę w walce o lepszą Polskę dla moich i naszych dzieci i wnuków.
Drobne strumyczki, łączą się w rzeki i później w rwący nurt nie do zatrzymania.
Pozdrawiam serdecznie
suntao1
7. Suntao1,
Wielkie dzięki za przypomnienie tej rocznicy.
Postać Romana Dmowskiego nadal wzbudza kontrowersje. A przecież to, co zrobił dla Polski stawia go na równi z Józefem Piłsudskim.
Obaj przydaliby się teraz naszej udręczonej Ojczyźnie.
Pozdrawiam
"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz
8. @Pelargonia
Po uchwale polskiego sejmu z 1999 roku nie powinno być już żadnych kontrowersji. W Wersalu Roman Dmowski, stronnik Entanty tzn. Trójporozumienia ( bo to ona rozdawała karty po zakończeniu I wś.) , od początku wojny , biegle władający 9 językami, erudyta , doskonały polityk i taktyk ,wywalczył dla Polski prawie ( 90%) wszystko to co można było wywalczyć.Granice II RP za wyjątkiem wschodniej ustalone były w Wersalu i było to dzieło polskiej delegacji kierowanej przez Romana Dmowskiego
W tym czasie Piłsudski był dla Zachodu politykiem nieznanym, ba kojarzonym z przegranymi Austro-Węgrami i państwami centralnymi.Dla interesów Polski obstawianie obydwóch stron konfliktu w I wś. okazało się zbawienne. Później propaganda PRL kierowana przez Bermana zrobiła z Dmowskiego dyżurnego polskiego faszystę i antysemitę, to przejęło później ministerstwo "Prawdy" z Czerskiej.Roman Dmowski konsekwentnie reprezentował polskie interesy i dlatego został skazany na zapomnienie i wykreślenie z dziejów ojczystych.Niestety trwa to nadal a za jedynego ojca naszej niepodległości uchodzi niesłusznie Józef Piłsudski.
Ojców naszych granic i niepodległości było dwóch !
suntao1
9. Taką politykę chciał kontynuować ś.p. Prezydent Lech Kaczyński
Trzeba, żeby ludzie u nas zrozumieli, że ta Polska, którą mamy, nie jest dziełem przypadku,. Nie wynikła jedynie ze szczęśliwego zbiegu okoliczności zewnętrznych, że nie mielibyśmy jej, gdybyśmy nie mieli polityki polskiej. I trzeba, żeby zrozumieli, że w polityce narodu nie można sobie stawiać celów dowolnych i dowolnymi drogami do nich zmierzać: jej cele i drogi są dyktowane przez stan wewnętrzny narodu i jego położenie zewnętrzne. Te czynniki nie ulegają wielkim zmianom z dnia na dzień; i dlatego polityka narodu nie może być chorągiewką, która za lada wiatrem zmienia kierunek. Jeżeli ta polityka, którą nasze pokolenie stworzyło, przeszła próbę ogniową, w tej próbie nie zginęła, ale wykazała swą wartość — nie może ona zginąć i w przyszłości. Znaczy to, że zorganizowana przez nas polityka, która doprowadziła do odbudowania zjednoczonej Polski, musi być polityką państwa polskiego, rozwijaną w dostosowaniu do warunków i ulepszaną z pokolenia na pokolenie.
By tę politykę stworzyć, myśmy musieli zerwać z tradycją bezpośredniej przeszłości, z tradycją klęsk i postępującego poniżenia Polski, musieliśmy ponad głowami dziesiątka pokoleń nawiązywać do tradycji jagiellońskiej i piastowskiej — bo bez tradycji nie ma polityki narodowej. Oparci o tę odległą, ale żywą w naszych duszach tradycję narodowej mocy i rozumu państwowego, nie zgotowaliśmy ojczyźnie nowej klęski. Po wielu, wielu latach Polska miała pierwsze i to niemałe zwycięstwo. I dlatego właśnie, że to było zwycięstwo, że w nim polityka polska wytrzymała próbę, musimy w niej widzieć podstawę, na której politykę odzyskanego państwa dalej należy rozwijać. Te pokolenia, które po nas przyjdą, nie będą już zmuszone tworzyć polityki polskiej na nowo — otrzymają już w spuściźnie jej podstawy, mające za sobą tradycję polityczną jednego przynajmniej pokolenia.
R. Dmowski : „Polityka polska i odbudowanie państwa” W-wa 1926 wyd. II str. 422.
10. @Freeman
Siłę wielką posiadają wrogowie tej polityki ale prawda zawsze zwycięży, bo prawda jest a kłamstwa nie ma.To tylko kwestia czasu.Musimy wracać do Dmowskiego bo On był twórcą i Ojcem założycielem polityki polskiej.
Dziękuję za wyśmienity cytat i serdecznie pozdrawiam.
suntao1
11. R. Dmowski - "Nasz patriotyzm"
W każdem społeczeństwie główną masę inteligencji stanowią ludzie, nie umiejący w dążeniach swoich wznieść się ponad poziom brutalnie pojmowanych osobistych interesów. Ludzie ci nie prowadzą zwykle żadnej polityki, nie mają żadnych programów - im chodzi tylko o to, żeby ich interesy dobrze szły, jak to się mówi pospolicie. Nie są oni zdolni zrozumieć, że ogólniejsze, nie obchodzące ich najczęściej zmiany polityczne, większy wpływ na te interesy wywierają, niż drobne ich zabiegi. W naszych warunkach najstraszniejszą dla tego rodzaju ludzi rzeczą jest wszystko, co nosi jakikolwiek charakter nielegalny. Dodatnich rezultatów działalności nielegalnej - nie są w stanie zrozumieć, ujemne zaś przedstawiają im się w okropnej dla nich postaci: strata posady lub innego rodzaju ciosy ekonomiczne, więzienie, zesłanie, rozdrażnienie rządu, który się będzie mścił na całem społeczeństwie - to ostatnie zresztą nie przedstawia się nigdy w ich oczach konkretnie, zadawalają się zwykle ogólnym frazesem, który wystarcza do zastraszenia filistrów. Na tej masie, najniższej jakościowo, ale mającej liczebną przewagę w społeczeństwie, opierają się programy w rodzaju głoszonego przez Kraj petersburski. Program ten liczy głównie zwolenników wśród ludzi bezprogramowych, którzy zasłaniają się nim tylko dlatego, że w naszych warunkach nieprzyzwoicie jest przyznawać się do obojętności w kwestiach polityki. Istnienie tego programu pozwala stadu strusiów, co w niebezpieczeństwie głowy w piasku kryją - stroić się w powagę i twierdzić, że robią to z zasady.
Jeżeli twierdzimy, że takiej właśnie masie ludzi zawdzięcza swe powodzenie program ugodowy, to nie mówimy jeszcze, że takimi są twórcy i przewodnicy stronnictwa. Przeciwnie, ci ostatni są to ludzie z programem, z programem bardzo wyraźnym, tylko nie narodowym.
Są to wielcy kapitaliści, przemysłowcy, posiadacze wielkiej własności ziemskiej, którzy w zrozumiały zupełnie sposób bronią swoich interesów klasowych.
(…..)dzisiejsze warunki ekonomiczne wymagają od wielkiego kapitalisty nie patrjotyzmu, ale umiejętności bronienia swoich interesów . Im bezwzględniej przedstawiciel wielkiego kapitału walczy z warunkami, które przeszkadzają mu ten kapitał powiększyć, tem lepiej nadaje się do swojej roli.
(…..)trzeba uznać za naturalne, że spółka wielkich, kapitalistów kupiła Kraj, w którym walczy z ruchem robotniczym zarówno jak z nielegalną działalnością patrjotyczną płaszcząc się jednocześnie przed rządem czuwającym na całością ich renty. Stanowisko to trzeba uznać za wytłumaczone tak samo, jak ów postępek twórców Targowicy, którzy udali się pod opiekę carycy Katarzyny, żeby broniła ich przed Konstytucją Trzeciego Maja, nadajacą prawa mieszczaństwu i rozszerzająca zakres wolnych obywateli. Oto jest tajemnica polityki ugodowej. Z jednej strony interes klasowy wielkich kapitalistów: z drugiej sobkostwo i ograniczenie umysłowe biernej części narodu.
Niezaprzeczenie są wśród ugodowców i ludzie dobrej woli, wierzący w wartość swych dążeń. Temu dziwić się trudno, bo w podobnie ciężkich, jak na warunkach politycznych, ludzie słabi, niezdolni do zdobycia się na śmielszą myśl polityczną, doznają uczucia tych, którym grunt z pod nóg się wymyka, a jak wiadomo, tonący nawet brzytwy się chwyta.
Polityka ta ma wrogów w całej lepszej części społeczeństwa. Popełniliby jednak błąd nie do wybaczenia, gdybyśmy wszystkich nieprzyjaciół lojalizmu traktowali jako jedną całość i nie wskazali różnic, jakie pomiędzy rozmaitemi ich odłamami panują.
Pominiemy tu liczną nader kategorję patrjotów czujących. Są to ludzie, którzy patrzą
”.....................na ojczyznę biedną,
Jak syn na ojca wplecionego w koło”,
tym się tylko różnią od wieszcza, który te słowa wypowiedział, że zupełnie nie reagują. Gdy wymawiają wyraz "Polska", łza ukazuje się im w oku, ale dzieciom swoim nie mówią nawet, kim był Kościuszko, żeby to złych następstw za sobą nie pociągnęło. Naturalnie kategorja ta w rachubę polityczną nie może wchodzić.
Najliczniejszym może w szeregach patriotycznych jest odłam, którego wyznanie wiary da się streścić w słowach następujących: pracować nad rozwojem świadomości sił narodowych, nie ograniczając się do środków przez rząd dozwolonych, nie robić jednak nic takiego, co by nas narażało na utratę praw i instytucyj, które nam jeszcze pozostały. Idzie tu o podtrzymanie takiego ducha w społeczeństwie, ażeby mogło ono biernie się opierać wynaradawiającym wpływom. Wszelki protest jawny uważany jest za niebezpieczny, mogący sprowadzić
stratę tego, co jeszcze posiadamy.
Jest to polityka biernego oporu.
Dwa są zasadnicze błędy tej polityki. Pierwszy zawiera się w dążeniu do utrzymania działalności w takich granicach, które by były niedostrzegalne dla organów władzy. Granice te z natury rzeczy muszą być tak szczupłe, że utrzymana w nich działalność nigdy nie będzie mogła dać korzyści wyrównujących choć w połowie te straty, które ponosimy od
napastującego coraz gwałtowniej rządu. Działalność ta musi się ograniczyć do pojedynczych kółek, masa zaś będzie ciągle pozostawała bezwładną. Nie możemy czekać aż "całość sama się złoży "z tego, że "każdy czyni w, swym kółku, co każe duch Boży", bo ta praca musi iść wolniej, niż burząca i grabiąca nasz dobytek działalność wroga i "nim słońce wzejdzie, rosa
oczy wyje".
Drugi błąd polityki biernego oporu to przypisywanie wielkiej wagi tym prawom i instytucjom, które nam zostały. Co nam zostało?...Szczątki szczątków. A co zostanie po kilku jeszcze latach dzisiejszej polityki rządu?... Nic. Nie mówimy o rzeczach, których odebrać nie można - mowy ojczystej przecież nikt nam przemocą z gardła nie wydrze. A chleb?...Już wydzierają i wydzierać nie przestaną.
Jak wyżej kładliśmy nacisk na to, że gdyby rząd ani jednego kroku naprzód nie zrobił, my, zamknięci w obecnych ramach, musimy zginąć. Ażeby żyć, musimy zdobyć prawa. Tego zadania polityka biernego oporu nie stawia, i dlatego, obejmując wiele rzeczy pożytecznych, nie wystarcza ona na potrzeby chwili bieżącej.
Ten brak najniezbędniejszych praw politycznych i potrzebę ich zdobycia rozumieją zwolennicy ruchu zbrojnego, czyli naszego powstania. Program jednak powstaniowy, wypływający z zapatrywania się na przeszłość (….)doprowadzić właśnie może tylko do takich buntów, mniej lub więcej rozległych, w których naród masowo będzie się pozbawiał najlepszych sił swoich, pozwalając najcenniejszą krew upuszczać sobie strumieniami.
Z drugiej strony program powstaniowy wyrządza wielki szkodę, wskazując ludziom walkę w dalszej przyszłości i sprawiając, że oczekują oni, aż wybije godzina - kiedy tymczasem dziś trzeba walkę prowadzić. lluż to jest ludzi, którzy czekają na rewolucję jutra, zamiast robić dzisiaj rewolucję nieustającą.
12. Brak nam wodzirejów, takich autorytetów
Dmowski na chłodno oceniał zło wszelkiej maści
A gdyby trzeba sam by je namaścił
Bo widział lepiej niż jasnowidzów różnych stu
Szkoda ,że nie ma teraz takich dwóch
Jak Piłsudski i on zamyślony nad Polski losem
Widzący i chroniący Polskę pod okupantów nosem
Stąd plucie na niego przez wszelkie motłochy
Mające aspiracje bycia sutenerami z czerskiej wiochy
Dla Polaków to znak być powinien wyjątkowy
Bo Każdy Polak opluty jest ponad wiekowy
Niesie w sobie wartości dla dobra Ojczyzny Wolnej
Wywyższajmy Tych nielicznych, utrwalajmy w pamięci wspólnej
Pozdrawiam
13. @Freeman
To przecież ,wypisz, wymaluj obraz Polski AD.2012 . Świetnie widać wielkość Romana Dmowskiego , trafność , przenikliwość i ponadczasową aktualność jego analiz.
Pozdrawiam
suntao1
14. @Jacek Mruk
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
suntao1
15. Pan suntao1,
Szanowny Panie,
Roman Stanisław Dmowski, herbu Pobóg, był jednym z najwybitniejszych polityków II Rzeczpospolitej.
Granice II Rzeczpospolitej, głównie zawdzięczamy Romanowi Dmowskiemu.
Przeciwnymi Gdańska i Śląska w granicach II Rzeczpospolitej byli:
Prezydent Stanów Zjednoczonych,Thomas Woodrow Wilson
premier Wielkiej Brytanii,David Lloyd George, 1. hrabia Lloyd George of Dwyfor, wróg Polaków.
Cześć Jego pamięci
Pomnik w Warszawie, stojący na skwerze u zbiegu Alei Szucha i Alei Ujazdowskich, niedaleko od Placu Na Rozdrożu w Warszawie
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
16. @Autor
Cóż dodać? Pióra nie staje ... To był wielki i mądry człowiek a zarazem skuteczny polityk... brak nam niestety dziś takich. Kilka metrów od tego pomnika czekałem na nadejście marszu 11.listopada. Gorąco był podczas tego oczekiwania Pan Roman wspominany ....
17. Pan Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
Szanowny Panie,
Pełna zgoda jeżeli chodzi o ocenę Romana Dmowskiego, dziękuję za piękne zdjęcie pomnika,fatalna rola premiera Anglii, wynikała z nacisków lobby żydowskiego.
Pozdrawiam serdecznie.
suntao1
18. @Almanazor
Roman Dmowski musi wrócić do panteonu polskich bohaterów narodowych!
Pozdrawiam serdecznie.
suntao1
19. Pan suntao1,
Szanowny Panie,
O naciskach lobby żydowskiego na premiera Wielkiej Brytanii w czasie Kongresu Wersalskiego, pisze przy każdej możliwej okazji.
Naciski lobby żydowskiego na problemy polskie są praktykowane do dziś przez cała Europę zachodnią.
Problem wydania zbrodniarki stalinowskjej, Brus Wolińskiej przez brytyjczyków.
Stefana Michnika przez Szwedów.
Polskie obozy.
Praktycznie poza mną nikt o tym pisać nie chce.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
20. Pan suntao1,
Szanowny Panie,
W dniu 8 stycznia 1999 r., w sześćdziesiątą rocznicę śmierci Roman Dmowskiego, Sejm RP docenił jego zasługi następującą uchwałą:
„W związku z 60 rocznicą śmierci Romana Dmowskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla walki i pracy wielkiego męża stanu na rzecz odbudowania niepodległości państwa polskiego i stwierdza, że dobrze przysłużył się Ojczyźnie. W swojej działalności Roman Dmowski kładł nacisk na związek pomiędzy rozwojem Narodu i posiadaniem własnego państwa formułując pojęcie narodowego interesu. Oznaczało to zjednoczenie wszystkich ziem dawnej Rzeczypospolitej zamieszkałych przez polską większość, a także podniesienie świadomości narodowej wszystkich warstw i grup społecznych. Stworzył szkołę politycznego realizmu i odpowiedzialności. Jako reprezentant zmartwychwstałej Rzeczypospolitej na Konferencji w Wersalu przyczynił się w stopniu decydującym do ukształtowania naszych granic, a zwłaszcza granicy zachodniej. Szczególna jest rola Romana Dmowskiego w podkreślaniu ścisłego związku katolicyzmu z polskością dla przetrwania Narodu i odbudowania państwa.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla wybitnego Polaka Romana Dmowskiego”.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
21. Pan suntao1,
Szanowny Panie,
Co roku w sierpniu w Chludowie koło Poznania odbywają się uroczystości upamiętniające Romana Dmowskiego. To w właśnie tam w latach 1922-1934 mieszkał i tworzył przywódca Narodowej Demokracji. Dzisiaj miejscem tym opiekują się Ojcowie Werbiści,
W 1922 roku pałac wraz z parkiem po wyjeździe z Chludowa niemieckich osadników rodziny Von Treskov zakupił przywódca Narodowej Demokracji Roman Dmowski. W 1934 sprzedał całą posiadłość wraz z gruntami rolnymi Misjonarzą Słowa Bożego (Werbistom). Przy wejściu do klasztoru umieścili oni tablicę pamiątkową i popiersie poświęcone Romanowi Dmowskiemu.
Pałac w Chludowie w czasach mojej młodości
Popiersie pana Romana Dmowskiego przed pałacem w Chludowie.
Pozdrawiam
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
22. Pan Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
Bardzo dziękuję za uzupełnienie mojej notki o cenne informacje i zdjęcia.Zawsze czytam z uwagą Pańskie wypowiedzi na Pańskim blogu i uważam je za bardzo cenne w poszerzaniu świadomości historycznej nas wszystkich.
Odnośnie Romana Dmowskiego do dzisiaj jest zwalczany z całą mocą przez PRL-bis, który usiłuje zawłaszczyć świadomość i pamięć historyczną Polaków i skazać tego Wielkiego Polaka na zapomnienie.
Nie możemy do tego dopuścić !
Pięknie pozdrawiam
suntao1
23. Ministerstwo Obrony podał/a
Ministerstwo Obrony podał/a dalej
PL1918
@PL1918
-Obowiązki względem ojczyzny, to nie tylko obowiązki względem Polaków dzisiejszych, ale także względem pokoleń minionych i tych co po nas przyjdą.
Dziś w rocznicę śmierci jednego z Ojców naszej niepodległości - Romana #Dmowski , przypomnimy najważniejsze fakty z Jego życia.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl