Najlepsi władcy Polski

avatar użytkownika godziemba

 

 

Korzystając z okresu świątecznego chciałbym zaproponować Państwu zabawę- ranking najlepszych władców Polski.
 
            Zanim oddam Państwu głos przedstawię swoich faworytów. Dla ułatwienia będzie to po jednym władcy z dynastii Piastów, Jagiellonów oraz królów elekcyjnych.
 
            Spośród Piastów najwybitniejszym władcą był moim zdaniem Kazimierz Wielki, nie tyle za budowę silnego, wszechstronnie rozwiniętego państwa (słynne „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną” ), ale przede wszystkim za znakomitą politykę zagraniczną, dzięki której udało mu się osłabić niezwykle niebezpieczny dla Polski sojusz czesko-krzyżacki, zakończyć konflikt z Czechami i Krzyżakami oraz uzyskać znaczne zdobycze na wschodzie. Polska stała się liczącym państwem na arenie europejskiej czego dowodem był słynny zjazd monarchów w Krakowie w 1364 roku.
 
            Z kolei za najwybitniejszego Jagiellona uważam Kazimierza Jagiellończyka – wielkiego mecenasa kultury i sztuki, który zakończył pomyślnie wojnę trzynastoletnią z Zakonem Krzyżackim, ostatecznie kładąc kres jego potędze. Udało mu się także osadzić na tronie czeskim, a potem węgierskim swego syna Władysława. W polityce wewnętrznej umiejętnie przeciwstawiał się magnaterii, opierając swoje rządy na średniej szlachcie. 
 
            Spośród królów elekcyjnych wybór jest raczej oczywisty – Stefan Batory bije swoich konkurentów o kilka długości. Szybko poskromił opozycję oraz Gdańsk. Do znamienitszych posunięć monarchy zaliczyć należy powołanie akademii w Wilnie, na bazie istniejącej tam uczelni jezuickiej. Starał się także o podniesienie poziomu krakowskiej uczelni. Szczególną dziedziną wspieraną przez króla była historia. Zreorganizował armię, tworząc m.in. piechotę wybraniecką. Jego największym dokonaniem było pokonanie w trzech kolejnych wyprawach czterokrotnie silniejszej armii Iwana IV Groźnego władcy Moskwy. Car został zmuszony do zawarcia rozejmu w 1582 roku w Jamie Zapolskim, na mocy którego Rzeczpospolita odzyskała prawie całe Inflanty i Połock. Plany Iwana IV zdobycia przez Rosję dostępu do Bałtyku legły w gruzach. Przedwczesna śmierć wielkiego władcy uniemożliwiła definitywne rozgromienie Moskwy. Tym niemniej jego osiągnięcia opóźniły o prawie 100 lat uzyskanie  hegemonii przez Rosję w regionie.
            A jacy są Państwa faworyci?

5 komentarzy

avatar użytkownika kazef

1. @godziemba

Kazimierz Jagiellończyk i Stefan Batory - zgoda.
Co do Piastów to wybieram Bolesława Chrobrego, pierwszego polskiego króla i budowniczego silnego państwa polskiego. Jego czyny i osiagnięcia na długie wieki były spoiwem tozsamości i pamięci o wielkim państwie, z którym liczyli się wszyscy sąsiedzi.

Polecam wszystkim siedmiotomową powieć "Bolesław Chrobry" Gołubiewa, wielką wizję początków polskiej państwowości, opowieść napisaną w sposób niebywale poruszający. Autor na tyle wczuł sie w tamtą epokę, że pracując nad nią w swoim krakowskim mieszkaniu, na drzwiach wywieszał kartkę: "Nie wchodzić. Przebywam w X wieku".

Pozdrawiam

avatar użytkownika godziemba

2. kazef

Bolesław Chrobry - skoncentrowany na polityce zagranicznej, zaniedbał sprawy wewnętrzne, co wkrótce doprowadziło (za Mieszka II) do anarchii.
Powieść Gołubiewa przeczytałem jakieś... 40 lat temu - znakomite studium polityczne.

Pozdrawiam

Godziemba
avatar użytkownika Maryla

3. @Godziemba

na pewno nie był jednym z najlepszych, ale jednym z najbardziej konsekwentnych w dążeniu do stworzenia silnej Polski, choć wrogów miał aż nadto, a i koalicje takie, na jakie układ sił pozwalał.

Korzystając z tego wątku przypominam zasługi Władysława Łokietka, który urodził się w czasie największego rozdrobnienia Polski i nic mu lekko nie przyszło.
Król Władysław stworzył fundament, na którym jego syn, Kazimierz Wielki, mógł zbudować silne państwo.

Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika godziemba

4. @Maryla

Chrobry chyba za szybko uznał się, iż może rzucić wyzawanie cesarstwu - w efekcie wdał się w ciężką wojnę z Niemcami, która zrujnowała skarb państwa.
Łokietek nie miał lekko, ale jego konkurenci do korony ginęli lub szybko umierali. Bez sensu poprosił Krzyżaków o pomoc, gdy Brandenburczycy uderzyli na Pomorze Gdańskie.

Pozdrawiam

Godziemba
avatar użytkownika kij w mrowisko

5. Piastowie

Pamiętać tez trzeba o tym królu, którego nie było ( jego imię najprawdopodobniej wymazano z kart historii). Za co tak naprawdę? Dziś już nie ma co wdawać się w jałowe dywagacje co by było, ale to chyba mogło być niezłe panowanie.