"Przebudzenie" + życzenia świąteczne

avatar użytkownika elig

  Dzisiaj /20.12/ byłam na przedpremierowym pokazie filmu "Przebudzenie" Joanny Lichockiej w kinie Palladium przy ul. Złotej w Warszawie. Jutro każdy będzie mógł go kupić wraz z "Gazetą Polską" więc nie zamierzam zbyt szczegółowo omawiać jego treści. Powiem tylko, iż opisuje on walkę o pamieć o tragedii smoleńskiej i jej ofiarach, ukazując żałobę po 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu, msze w katedrze i Marsze Pamięci w każda miesięcznicę Smoleńska. Są w nim też zdjęcia z miejsca tragedii, szczególnie te na których widać niszczenie wraku samolotu przez Rosjan. Pokazano obronę krzyża , niesławne czyny ludzi Tarasa, ale i manifestację w pierwsza rocznicę tragedii.

  Przede wszystkim zaś było widać tworzenie się wspólnoty Polaków zorganizowanej wokół sprawy Smoleńska. W jej imieniu przemawiali w filmie m.in student i harcerz Daniel Górnicki, koordynator służb porządkowych p.Głowacki, nauczycielka Anna Ornatowska, prezes warszawskiego Klubu Gazety Polskiej p. Anita Czerwińska, a przede wszystkim poeta Wojciech Wencel. Jego trzy wiersze "In hora mortis", "Ikar" i "Archeologia "leciały" na żółtych paskach u dołu ekranu.

  Po projekcji nastąpiło coś bardzo miłego. Tomasz Sakiewicz zaprosił na scenę panią Joannę Lichocką, a ona z kolei zaprosiła wszystkich, którzy przyczynili się do powstania filmu, autorów zdjęć, realizatorów, operatorów, a także tych, co występowali na ekranie. W sumie zebrało się ponad 20 osób. Wszyscy oni otrzymali rzęsiste brawa od licznie zebranej publiczności /sala kina była prawie pełna/ oraz kwiaty. Pani Lichocka opisywała jak powstawał film. Wiele zdjęć otrzymano od prywatnych osób n.p. od księdza, który był w Smoleńsku lub Ukraińca mieszkającego w Polsce od kilku lat. Przyjemnie było popatrzeć, jak prężnie rozwija się "drugi obieg".

  Przypomniał mi się artykuł Jacka Karnowskiego "Gdyby nie było tragedii smoleńskiej" w ostatnim numerze "Uważam Rze" /nr 46/2011/. Przypuszcza on, ze i bez Smoleńska Komorowski zostałby prezydentem, a PO wygrałaby wybory parlamentarne. Pisze jednak: "Mniejszość obywateli naszego kraju zanurzona w klasycznej polskości byłaby znacznie mniej spojona, znacznie mniej pobudzona. Byłaby ospała, zniechęcona, apatyczna, czekająca spokojnie na werdykt historii pisanej dziś pod dyktando polonofobów. Smoleńsk przyniósł przebudzenie; Polacy z obozu smoleńskiego to najbardziej energiczna dziś, waleczna, najszybciej się organizująca grupa (...) budująca autentyczne społeczeństwo obywatelskie (...) A to przecież wciąż niewiele w porównaniu z faktem, na który zwrócił uwagę prof. Andrzej Nowak: ta krypta na Wawelu jeszcze kiedyś się odezwie, i to donośniej niż możemy przypuszczać. I zwycięży, bo przecież po drugiej stronie nie ma nic istotnego. Tam nie ma żadnej propozycji dla Polski poza samolikwidacja i samozaprzeczeniem. To obóz smoleński przechowuje polskość, to on jest jej sercem.".

  O tym właśnie jest film "Przebudzenie".

 

       Przerwa świąteczna

  Jak co roku w okresie Świat Bożego Narodzenia robię sobie kilkudniowa przerwę w pisaniu notek.

  Następny tekst ukaże się już po Świętach. Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Czytelnikom i Komentatorom mojego bloga składam najserdeczniejsze życzenia wszystkiego dobrego, zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Niech się wam darzy !!!

 

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. @elig

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia !

W oczekiwaniu na Jezuska życzę Pani dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Cornelis Massys, olej na desce, 1543, Państwowe Muzea, Berlin
  


Przyjazd Świętej Rodziny do Betlejem

Cornelis Massys, olej na desce, 1543, Państwowe Muzea, Berlin

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika elig

2. @Maryla

Dziękuję. Obraz jest piękny.