Generał Stanisław Władysław Maczek, "Baca"
Michał St. de Z..., śr., 14/12/2011 - 15:33
Siedemnaście lat temu, w dniu 11 grudnia 1994 roku, odszedł do Domu Pana jeden z największych bohaterów II Wojny Światowej,
Generał Broni Stanisław Maczek "Baca"
pierwszy czołgista Rzeczpospolitej, kawaler Orderu Orła Białego.
Dezerterując z okupacyjnej Armii Austriackiej, wstąpił już w dniu 14 listopada do Wojska Polskiego. Uczestniczył w odsieczy Lwowa w czasie wojny Polsko- Ukraińskiej. Jako dowódca batalionu, wykazał się dużymi umiejętnościami organizacyjnymi i dowódczymi w bitwach w rejonie Ustrzyk, Chyrowa. Felsztyna. Przeniesiony w kwietniu 1919 roku do 4 Dywizji Piechoty Generała Franciszka Aleksandrowicza. Dowodził lotną kompanią szturmową, wyposażoną w broń samobieżną, pancerną.
W wojnie Polsko-bolszewickiej w stopniu majora dowodził batalionem szturmowym, utworzonym na bazie kompanii z 4 DPgenerała Franciszka Aleksandrowicza. Jego Batalion wchodzi w skład dywizji jazdy generała Juliusza Rómla. Broni Lwowa przed armią bolszewicką.
W 1938 roku, otrzymał dowództwo 10 Brygady Kawalerii,zmotoryzowanego związku taktycznego Wojska Polskiego. Pierwszej w pełni zmotoryzowanej jednostki. W czasie wojny obronnej 10 Brygada Kawalerii pod dowództwem pułkownika dyplomowanego Stanisława Maczka wchodzi w skład Armii Kraków. W bitwach pod Jordanowem, Łańcutem, Rzeszowem bije XXIII Niemiecki Korpus Pancerny. Po barbarzyńskim napadzie bolszewików na Polskę 17 września 1939 roku, z rozkazu Naczelnego Wodza przekracza granicę Polsko - Węgierską.W dniu, 15 listopada 1939, w uznaniu zasług, otrzymuje awans do stopnia generała brygady.
Dzięki sentymentom węgierskim, regenta Miklós Horthy de Nagybánya, Stanisław Maczek przez Węgry udaje się do Francji. W dniu 21 października melduje się w Paryżu u Generała Władysława Sikorskiego. Z rozkazu Generała Władysława Sikorskiego na bazie 10 Brygady Pancernej tworzy nową jednostkę. W 1940 roku dowodzi 10 Brigade Motorisee Polonaise 10 éme Brigade de cavalerie blindée. Bierze udział w walkach, by bronić pełnych pychy Francuzów, którzy wierzą jak w Boga w swą Linie Mginota. W efekcie Słynna linia Maginota pod naporem zapasowych jednostek niemieckich pękła jak bańka mydlana. Polskie wojska w tym Brygada Stanisława Maczka, chcą się bić o wolność Francji. Francja woli się kochać z Niemcami -dosłownie.
Z Europy przez Maroko,Gibraltar, Portugalię, przybywa do Anglii- Szkocji.
W 1942 roku z rak Naczelnego Wodza otrzymuje Krzyż Virtuti Militari IV Klasy. Jego jednostka zostaje przekształcona w 1 Dywizję Pancerną. Bierze udział w walkach w Normandii.
W 1944 roku, Generał Stanisław Maczek pokazuje w bitwie pod Falaise- Chambois co znaczy polski żołnierz jak ma dobrą broń. !
Dywizja bierze ponad 5000 jeńców . Niszczy około 60 czołgów około 50 dział polowych. Zdobywa Ypres, Passchendale, Roulers, Thiett.
W Holandii Bredę.
Następny etap to Wilhemshaven, które poddaje się generałowi Maczkowi. Dowództwo twierdzy, bazy Kriegsmarine, floty Ostfrisland . 10 dywizji. 2 admirałów, generał, 1900 oficerów, 32 000 żołnierzy,3 krążowniki, 18 U-Bootów, 205 mniejszych jednostek wojskowych,94 działa forteczne,150 dział polowych.
W dniu 1 czerwca 1945 roku zostaje generałem dywizji.
W dniu 26 marca 1945, pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu został odznaczony Komandorią Krzyża Legii Honorowej
L'Ordre national de la Légion d'honneur
W Haren (Ems) niemieckim miasteczku Dolnej Saksonii, zdobytym przez I Dywizję Pancerną, zakłada "polskie miasteczko" dla żołnierzy, jeńców, niemieckich obozów, żołnierzy Powstania Warszawskiego w tym około 1780 kobiet, więzionym w Stalag VI C Oberlangen. Zgodę na utworzenie "polskiego miasteczka wyraził Sir Bernard Law Montgomery, 1. wicehrabia Montgomery of Alamein,marszałek Wielkiej Brytanii. Miasteczko początkowo nosiło nazwę Lwów. Dowódca II Korpusu, generał Władysław Anders za zasługi pana generała Maczka, miasteczko, przemianował na Maczków
W dniu 17 kwietnia 1945 roku, patrol 3. szwadronu 10 Pułku Strzelców Konnych 1 Dywizji Pancernej generała Maczka oswobodził obóz.
Tak opisuje moment wyzwolenia Halina Nowak "Ama":
"...po południu siedziałam przed barakiem, snując marzenia jak to będzie, gdy znajdę się już po drugiej stronie drutów... Nagle zobaczyłam zbliżającą się od strony lasu kolumnę pojazdów wojskowych - nie niemieckich (...) przed drutami zatrzymał się samochód pancerny, z którego wyskoczył uzbrojony żołnierz w mundurze khaki, wystrzelił serię z pistoletu maszynowego w stronę wieży strażniczej i zawołał głośno: Czołem koleżanki!"
Generał Stanisław Maczek kobiety, dziewczyny, harcerki z Powstania Warszawskiego wziął na etat swojej Dywizji, by mogły otrzymać prowiant, ubiór, mundury.
Raport składa por. hm. Irena Mileska "Jaga"
Za swe zasługi na polach wojennych, Generał Stanisław Maczek, został odznaczony wieloma medalami. Miedzy innymi Złotym krzyżem Orderu Virtuti Militari IV klasy. Po zakończeniu II Wojny Światowej generał Stanisław Maczek, obawiając się o swe życie w Polsce, gdzie rządzili komuniści, bolszewicy nie powrócił do kraju, gdyż 26 września 1946 władze komunistyczne pozbawiły go obywatelstwa polskiego.
Ze względy na stosunkowo krótki okres służby w Armii Angielskiej, nie otrzymał emerytury. Osiedlił się w Edynburgu, gdzie pracował jako barman w Hotelu Learmouth.
Ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie , Ryszard Kaczorowski, w dniu 11 listopada 1990 awansował Stanisława Maczka do stopnia generała broni
W dniu 11 grudnia 11 grudnia 1994 zmarł w Edynburgu. Miał 102 lata.
W setną rocznicę urodzin, wiceminister Szeremietiew, zawiózł mu Order Orła Białego. Zgodnie z ostatnią wolą Pana Generała, pierwotnie pochowany w Edynburgu, został przeniesiony do Bredy w dniu 23 grudnia 1994 roku. Holendrzy oddali mu ostatni hołd, tak jak swoim Królom. Mieszkańcy Bredy niemal jednogłośnie przyznali Mu obywatelstwo Honorowe Holandii. Polska przysłała na pogrzeb orkiestrę wojskową.
Posiadane odznaczenia:
Order Orła Białego(1994)
Order Virtuti Militari III, IV i V klasy
Order Odrodzenia Polski I i III klasy
Krzyż Walecznych
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami
Komandoria Legii Honorowej (Legion d'Honneur)
Croix de Guerre 1940 z palmami, Francja
Medaille Commemorative Francaise de la Guerre 1939-1945
Grand Officier de l'Ordre de la Couronne avec palme Belgia
Croix de Guerre z palmami Belgia
Komandoria Orderu Łaźni, Order of the Bath Commander, Wielka Brytania
Distinguished Service Order
Orde van Oranje Nassau III klasy Holandia
"Polski żołnierz walczy o wolność innych narodów,
Lecz umiera zawsze z myślą o Polsce".
Napis na cokole pomnika pana generała w Warszawie
Skromny grób generała Stanisława Maczka w Bredzie
Cmentarz żołnierzyk generała Maczka w Bredzie
Pomnik Stanisława Maczka w Parku Jordana w Krakowie. Fotografia panów Józefa i Łukasza Wieczorków
Więcej: Pan Józef Wieczorek http://blogmedia24.pl/node/49095
Polska po 1945 roku nie kochała i nie kocha generała Stanisława Maczka. Polacy nie postawili panu generałowi, żadnego pomnika. Ten w Warszawie na Placu Inwalidów, został postawiony przez żołnierzy generała Stanisława Maczka.
Na szlaku bojowym pana generała Maczka w Europie pomników jest 300
- Michał St. de Zieleśkiewicz - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
5 komentarzy
1. 1. Dywizja Pancerna (PSZ) gen. Maczka
Żołnierzy 1. Dywizji Pancernej PSZ wyróżniał lewy pagon bluzy battledress’u. Był on koloru czarnego. Poza tym na lewym rękawie nosili oznaki rozpoznawcze potocznie nazywane „wiewiórami”.
Bluza battledress oficera 1. Dywizji Pancernej PSZ
z kolekcji autora postu
Oznaka rozpoznawcza 1. Dywizji Pancernej PSZ
Projektantem oznaki rozpoznawczej byl rotmistrz Stanisław Glasser. Oznaka zatwierdzana Dz. Rozk. Naczelnego Wodza i Min. Spraw Wojsk. nr 4 z 11 sierpnia 1942 roku poz. 29.
z kolekcji autora postu
Orzeł PSZ wz. 39
produkcji J.R. Gaunt Londyn
noszony na beretach jednostek pancernych
z kolekcji autora postu
2. Szanowny Panie Michale
Jak często bywało w naszej długiej historii
Byliśmy potrzebni do obrony przed pociągiem zbrodni
A że tych było kilka dużej wagi
Więc mieliśmy możliwość wykazania waleczności i odwagi
Generał Maczek był jednym z niewielu wspaniałych
Bo pokazał waleczność dla zdrajców Polski małych
Mimo zasług dla zwycięstwa nad jednym totalitaryzmem
Padł ofiarą drugiego , pożegnał się z Ojczyzną
Nie uwzględniono też jego zasług dla obronności
Bo musiał być barmanem dla podchmielonych gości
Na szczęście Bóg ma inne oceny wartościowania
Więc u Boga spotkały go inne podziękowania
Pozdrawiam
3. Pan Sierota,
Szanowny Panie,
Bardzo dziękuję.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. Pan Jacek Mruk,
Szanowny Panie Jacku,
Dziękuje za kolejny ciekawy komentarz.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. W Belgii powstaje muzeum
W Belgii powstaje muzeum poświęcone 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka
gen. Stanisława Maczka, która wyzwalała ten kraj w czasie II wojny
światowej z rąk niemieckich. Otwarcie planowane jest na 31 marca 2022
roku, w dniu 130. rocznicy urodzin Maczka.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl