"Psalm stojących w kolejce" przed wojną komunistów tow. Jaruzelskiego z niezależną Polską

avatar użytkownika Andy-aandy

"Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj, kiedyś te kamienie drgną i polecą jak lawina..." 

 

"Kolęda Nocka" Ernesta Brylla została zdjęta natychmiast po wprowadzeniu stanu wojennego...

"Psalm stojących w kolejce" – tak jak i 30 lat temu – zaśpiewa Krystyna Prońko, bo nikt nie zrobi tego lepiej niż ona...

  

 

"Psalm stojących w kolejcena 30. rocznicę stanu wojennego

 

13 grudnia w telewizyjnej Dwójce będzie można obejrzeć legendarny już musical "Kolęda Nocka” w nowej inscenizacji — informuje "Rzeczypospolita"[i].

Tuż przed wojną jaruzelsko-polską w grudniu 1981 roku — bardzo wiele osób nuciło najpopularniejszą wtedy piosenkę z tego oratorium-musicalu "Psalm stojących w kolejce".

Najpierw bowiem w sowiecko-komunistycznym PRL były kartki z kuponami na wiele artykułów, których i tak często nie można było kupić, albo trzeba było po nie wystawać w wielogodzinnych kolejkach… Wszyscy pamiętali także i ten czas, gdy w sklepach był do kupienia tylko ocet oraz wstrętna herbata Ulung. A później w stanie wojennym — nawet i tego nie było… Były wyłącznie puste półki i "nagie haki" w tzw. sklepach mięsnych… 

Słowa refrenu tej piosenki — "Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj, kiedyś te kamienie drgną i polecą jak lawina..." — brzmiały wtedy jak zapowiedź lawinowego wybuchu społecznego.

Jednak sowiecki agent tow. Jaruzelski wypowiedział 13 grudnia 1981 roku wojnę Polakom i nadziejom Polaków na wolnośc od komunizmu oraz niezależność

"Kolęda Nocka" Ernesta Brylla z muzyką Wojciecha Trzcińskiego, wystawiona w 1981 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni, została zdjęta natychmiast po wprowadzeniu stanu wojennego.

Jak pisze "Rzeczypospolita" — "Teraz powstaje nowa inscenizacja, którą reżyseruje Jarosław Minkowicz. Ernest Bryll zamierza dodać kilka współczesnych tekstów. (…) ‘Psalm stojących w kolejce’ – jak 30 lat temu – zaśpiewa Krystyna Prońko, bo też nikt nie zrobi tego lepiej."

Krystyna Prońko - Psalm stojących w kolejce

 

Tak się żyło w stanie wojennym - Puste półki w sklepach, gigantyczne kolejki, kontrole na ulicach - zobacz, jak wyglądało codzienne życie w stanie wojennym.

 29.12.1981 r. — fot. Chris Niedenthal

Kawał ze stanu wojennego: Jak się nazywa sklep mięsny? [Odpowiedź jest w tekscie notki]

Puste półki w sklepach, gigantyczne kolejki, kontrole na ulicach -  tak wyglądało życie codzienne Polaków w stanie wojennym...

 

 


Bogato ilustrowana publikacja została pomyślana jako obraz Polski czasu stanu wojennego.

Rzeczywistość początku lat 80. jest w niej ukazana przede wszystkim z punktu widzenia "zwykłych ludzi”. Na publikację składają się ciekawe, często niepublikowane zdjęcia, pamiątki z tamtego okresu oraz fragmenty wywiadów przeprowadzonych przez licealistów – pasjonatów historii. Młodych ludzi interesują różne aspekty życia w stanie wojennym, stąd obok opowieści o działalności opozycyjnej, w książce znalazło się wiele osobistych wspomnień i anegdot z życia codziennego.

 

 

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Musical "Kolęda-nocka",

Musical "Kolęda-nocka", zdjęty z afisza po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, zaprezentowano ponownie po 30 latach. Przedstawienie obejrzał dzisiaj w Warszawie m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, Lech Wałęsa i minister Bogdan Zdrojewski.

- Jest bardzo ciekawie, ładnie i bardzo nostalgicznie, właśnie ze względu na te minione 30 lat - powiedział po spektaklu prezydent Komorowski.

Z kolei b. prezydent Lech Wałęsa ocenił, że spektakl jest "bardzo skomplikowany i trudny do zrozumienia". Muzyka i piosenki są - zdaniem b. prezydenta - bardzo przyjemne.

W zaprezentowanym w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego spektaklu w reżyserii Jarosława Minkowicza wystąpili m.in. Krystyna Prońko, Borys Szyc i Henryk Talar. Przedstawienie wyemitowała TVP2.

Sztuka z librettem Ernesta Brylla i muzyką Wojciecha Trzcińskiego powstała po sierpniowych strajkach 1980 r. jako hołd dla ludzi Solidarności. Jej prapremiera odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni 18 grudnia 1980 r., a warszawska premiera - w maju następnego roku w Teatrze Wielkim. Spektakl wyreżyserował wówczas Krzysztof Bukowski, a scenografię przygotował malarz Marian Kołodziej. Został zdjęty z afisza wraz z wprowadzeniem stanu wojennego.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika guantanamera

2. Ach,

więc to jednak był pan prezydent Bronisław Komorowski.
Tak mi się wczoraj wydawało, ale nie mogłam wprost uwierzyć, wmawiałam sobie, że to niemożliwe, że to tylko ktoś łudząco podobny, że to nie może być prezydent RP...
Ponieważ ten ktoś w czasie śpiewanych na scenie dość przejmujących pieśni o Polsce żuł gumę...
Ale może to był jednak ktoś inny.

Ostatnio zmieniony przez guantanamera o śr., 14/12/2011 - 12:34.
avatar użytkownika Andy-aandy

3. tow.rezydent mniej czy więcej Komuruski...

przejął zwyczaje swoich nadzorców z WSI...

A czego można się po sowieckich agentach spodziewać?

 Andy — serendipity