dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro-byłem przekonany, że to Polacy, a nie Żydzi, byli głównym obiektem prześladowań hi
Konferencja Muzeum Historii Polski: Wielokulturowość wpisana w dzieje Rzeczpospolitej
- Polska posiada skomplikowane dziedzictwo wynikające z różnorodności narodów, które ją zamieszkiwały - mówił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podczas konferencji, która odbyła się w piątek i sobotę w Warszawie.
Na konferencji "Pod wspólnym niebem. Narody dawnej Rzeczpospolitej" historycy m.in. z Polski, Litwy i Ukrainy dyskutowali o narodach i grupach etnicznych, które zamieszkiwały ziemie polskie w okresie średniowiecza i nowożytności: Rusinach, Litwinach, Żydach, Niemcach, Tatarach, Ormianach, Szkotach, Włochach i Karaimach.
"Jeszcze w latach 70. XX w. taka dyskusja byłaby w ogóle niemożliwa. Pamiętam sposób uczenia w szkole po marcu 1968 r., gdzie pewne tematy były przemilczane.
Byłem np. święcie przekonany, że to Polacy, a nie Żydzi, byli głównym obiektem prześladowań hitlerowców. Od jakiegoś czasu na nowo odkrywamy kształt dawnej Rzeczypospolitej" - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Na tolerancję wobec przedstawicieli różnych narodów zamieszkujących dawne ziemie polskie wskazał prof. Michał Kopczyński, który był moderatorem konferencji. "Przynajmniej od XIV w., od czasów panowania Kazimierza Wielkiego, istniała tradycja, że Polska jest krajem wieloreligijnym, dlatego też późniejsza elita rządząca - w odróżnieniu od elit Europy Zachodniej - była przekonana, że można wierzyć inaczej" - powiedział Kopczyński.
Referat o obecności Ormian na ziemiach polskich przedstawiła dr Beata Biedrońska-Słota. Tłumaczyła, że od XIV w. istniały w Rzeczpospolitej kolonie ormiańskie. Ormianie prowadzili działalność fundacyjną, m.in. we Lwowie i Zamościu. Zajmowali się rzemiosłem artystycznym: złotnictwem, hafciarstwem oraz produkcją pasów jedwabnych. "Ormianie kształtowali gust artystyczny Rzeczpospolitej" - podsumowała.
"Poprzez Ormian chcieliśmy pokazać specyfikę dawnej kultury Rzeczypospolitej, kiedy to Sarmaci chodzili we wnętrzach budynków włoskiego renesansu i baroku, ubrani w orientalne stroje, które zakupili właśnie od Ormian. Mówili przy tym po łacinie, że są starożytnymi Rzymianami" - mówił Kopczyński.
W wystąpieniu poświęconym Szkotom prof. Jacek Wijaczka powiedział, że już w XIV w. do Zatoki Gdańskiej wpływały w celach handlowych szkockie statki, a pierwsi Szkoci osiedlili się w Gdańsku już w 1380 r. Imigracja Szkotów do Korony trwała do połowy XVII stulecia. "Decydowały o tym przede wszystkim czynniki ekonomiczne, w mniejszym stopniu religijne; emigrowali bowiem zarówno katolicy, jak i protestanci" - tłumaczył Wijaczka.
Ludność szkocka cieszyła się sporą autonomią, którą gwarantowały przywileje nadawane przez polskich władców, m.in. przez Stefana Batorego. Polacy cenili m.in. wojskowe umiejętności Szkotów. Podczas wojny o Inflanty w 1579 r. po stronie polskiej walczył oddział zaciężny piechoty szkockiej.
"Włosi przybywali do Polski głównie w celach zarobkowych" - mówił prof. Juliusz Chrościcki. Wskazał na fakt, że w Rzeczpospolitej Włosi zawierali małżeństwa, co było sposobem na nawiązanie kontaktów z lokalnymi społecznościami. Zdaniem Chrościckiego, emigrantów włoskich można podzielić na trzy grupy: rzemieślników i robotników, artystów i architektów oraz zakonników.
Prof. Wojciech Tygielski dodał, że w XVII w. odbiór społeczny Włochów w Polsce uległ modyfikacjom; wyrażano wobec nich coraz więcej niechęci, co znalazło odzwierciedlenie w retoryce - kojarzono ich m.in. z przezornością, chytrością, przebiegłością i wyrafinowaniem. "Włoch się sałatą karmi, Polak na niej schudnie" - cytował XVII-wieczne przysłowie Andrzeja Maksymiliana Fredry.
"Mówi się, że XVII w. kontrreformacja dała początek nietolerancji w Polsce. Warto jednak spojrzeć szerzej, na kraje Zachodu, które uchodzą obecnie za tolerancyjne. W nowożytności w Anglii i Holandii osoby o odmiennym wyznaniu pozostawały absolutnie na uboczu" - tłumaczył w rozmowie Kopczyński.
Konferencja, której organizatorem było Muzeum Historii Polski, była częścią szerszego projektu poświęconego narodom i grupom etnicznym, w ramach którego w 2010 r. wydano zbiór artykułów "Pod wspólnym niebem". Sesja odbyła się w związku z planowaną wystawą MHP dotyczącą wielokulturowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
- Zaloguj się, by odpowiadać
46 komentarzy
1. Inne były realne i formalne motywy prześladowań Polaków i polski
Żydów. Pierwszy zatwierdzony w 1939r plan "zagłady" Żydów prewidywal ich zagłade przez zydowskich funkcyjnych przy cieżkich pracach w "rezerwacie żydowkim" w dystrykcie lubelskim miedzy Bugiwem a Wisłą skąd miala być wysiedlona wszelka inna ludność (ok 3 miliony wówczas jedynie w okolice Warszawy i Krakowa) wEDŁUG GUBERNATORA gG hANSA fRANKA MIELI POZOSTAĆ TYLKO "ZDOLNI DO ODNOWY ŻYDOWSTWA" A WEDŁUG rEINHARDTA hEIDRYCHA "najlepszy element zdolny do walki o byt"
Realizacje tego oplanu przerwano na p[oczatku 1940r i gdy gen Rommel rozpoczął blitzkrieg o Egipt, Palestynę i Babilon rozpoczeto Akcję Reinhardt "endlosungu ludnosci gett do komór gazowych i krematoriów obozów śmierci (Bełżec, Treblinka. Sobibór) obslugiwanych przez żydowskie sonderkomanda pod dozorem Ukraińców i kierownictwem nielicznycj SSmanów.
Polacy według GeneralplanOst mieli być wysiedleni za Ural razem ze wszystkimi innymi narodowościami po wojnie.
2. Dokladniej
Generalplan Ost zakladal wysiedlenie lub wyniszczenie 80-85% Polakow i zaczal byc realizowany poprzez mordowanie jej przywodczej warstwy http://www.naszawitryna.pl/ksiazki_59.html
Wojciech Kozlowski
3. Mordy Einsatzgruppen/Einsatzkommando po ataku Niemiec na Polskę
Pierwsze niemieckie Einsatzkommando
Oddziały Einsatzkommando były tworzone już wcześniej. Heinz Höhne w The Story of Hitler’s SS; The Order of the Death’s Head (Historia SS Hitlera; Oddziały trupich czaszek) pisze, że oddziały te w ramach Sicherheitspolizei stały się stałym elementem na każdym etapie ekspansjonistycznej polityki narodowych socjalistów w Niemczech. Przed zajęciem Austrii w 1938 roku utworzono je pod nazwą Sonderkommando (oddziały specjalne), które jako awangardowe oddziały Sicherheitspolizei oraz SD starały się przejąć materiały wywiadowcze oraz mogące służyć policji bezpieczeństwa.
Mordy Einsatzgruppen po ataku Niemiec na Polskę
Einsatzgruppen były także zorganizowane przez Heydricha przed atakiem Niemiec na Polskę. Do każdej armii niemieckiej przydzielono jedną Einsatzgruppen, początkowo było ich 5 później 6, każda podzielona na 4 Einsatzkommando liczące od 100 do 150 osób w mundurach SD. Jak pisze Ian Kershaw w "Hitler; 1936–1945 Nemesis", razem z okupacją Polski, barbarzyństwo tych oddziałów osiągnęło nowy poziom.
Szacuje on, że Einsatzgruppen zamordowały około 60.000 Polaków, w realizacji celu zakładającego anihilację oraz likwidację wyższych warstw polskiego społeczeństwa, kleru, inteligencji i polskich Żydów.
W czasie jednej z takich morderczych akcji przeprowadzonych około 10 września, Żydów spędzono do kościoła a następnie podpalono. Były to te same barbarzyńskie metody jakie stosowane wcześniej w Niemczech, w czasie Kristallnacht (Kryształowe noce) w 1938 roku — oraz później, w Jedwabnem i innych miejscowościach.
Andy — serendipity
4. bydlak Kostro gada tak, jak mu GWno dyktuje...
Bo dla zbolszewizopwanych politruków z GWna — te miliony Polaków zamordowanych oraz prsześladowanych przez Niemców i Rosjan nie liczą się zupełnie. Oni liczą tylko swoich mniej czy bardziej religijnych żydów...
Zresztą, to nic dziwnego, bo tatusiowie i przyjaciele rodzin tych politruków z GWna — sami bestialsko mordowali Polaków i polskich patriotów...
* * *
— Byłem np. święcie przekonany, że to Polacy, a nie Żydzi, byli głównym obiektem prześladowań hitlerowców. Od jakiegoś czasu na nowo odkrywamy kształt dawnej Rzeczypospolitej" - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Andy — serendipity
5. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Pan profesor Robert Kostro ma rację. Niemcy potrzebowali przestrzeni zyciowej i niewolnika, wiec postanowili podbić Polskę, Słowiańską.
W 1939 roku w Niemczech były czynne synagogi, szkoły talmudyczne. Żydzi pracowali w niemieckim aparacie państwowym w Werhmachcie,
Byli właścicielami fabryk.
Niemcy chcieli zlikwidować biedotę żydowską, która nie nadawała się do pracy.
Plan likwidacji, powstał dopiero na konferencji w Wannsee, 20 stycznia 1942. Wide:http://blogmedia24.pl/node/39137
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
6. Żydzi w armii Hitlera!
Ponad 130 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego walczyło w szeregach wojsk III Rzeszy.
http://static.polskieradio.pl/files/3161e421-61a2-4c65-9f46-14fe717c61ae...
Ich losy opisał amerykański historyk Bryan Mark Rigg w książce "Losy żydowskich żołnierzy Hitlera", która właśnie trafiła do księgarń.
Historyk oparł swoją pracę na rozmowach z byłymi żołnierzami Wehrmachtu, którzy mieli żydowskich przodków i wedle ustaw nazistowskich byli Żydami. Żołnierze o takim pochodzeniu brali udział w niemal każdej kampanii podczas II wojny światowej. Zebrane przez amerykańskiego naukowca historie pokazują ich skomplikowane położenie - walczyli za państwo, które wysyłało ich rodziny do obozów koncentracyjnych.
Certyfikat "aryjskości"
Hitler w rozmaity sposób traktował różne osoby o żydowskich korzeniach. Ci, którzy w szczególny sposób zasłużyli się III Rzeszy, mogli uzyskać specjalne zaświadczenie, uznające ich tzw. aryjskość. Żołnierze mieli na uzyskanie takiego dokumentu największe szanse, ponieważ służba w wojsku była dla nazistów dowodem najwyższego stopnia asymilacji. Aby uzyskać taki certyfikat składało się trzy osobne podania - prośbę o pozwolenie na kontynuację służby, prośbę o pozwolenie na kontynuację służby z możliwością awansu, oraz o właściwy certyfikat "aryjskości", którego posiadacz mógł siebie określać jako Niemca pełnej krwi. Dokumenty pierwszego i drugiego rodzaju zawierały zastrzeżenie, że Hitler zdecyduje po wojnie o ostatecznym losie danej osoby.
Czuli się Niemcami
Wiele certyfikatów "aryjskości" przyznał sam Hitler, szczególnie dotyczyło to rannych i wyróżnionych żołnierzy, oraz takich, którzy byli fizycznie najbliżsi "aryjskiemu ideałowi". Hitler osobiście przejrzał kilka tysięcy podań o uznanie "aryjskości" i zaaprobował pewną część z nich. Rigg udokumentował 306 takich przypadków, w większości oficerów. Większość tzw. "mieszańców" (Mischling) związanych z narodowym socjalizmem odrzucało identyfikację z żydostwem - osoby te uważały się za Niemców, często zdarzało się, że deklarowały antysemityzm, choć najczęściej w odniesieniu do tzw. "Wschodnich Żydów" (Ostjuden). Rigg przytacza wypowiedź Hansa Herdera, który wpadł w głęboką depresję, gdy dowiedział się, że ma żydowskiego dziadka. "Mówię ci uczciwie, że nie lubię Żydów" - powiedział Riggowi w 1996 roku. Żołnierz Wehrmachtu, z jednym żydowskim rodzicem, stwierdził: "generalnie rzecz biorąc Mischlinge są bardzo antysemiccy". Inny wojskowy o żydowskich korzeniach dodał: "w większości Mischlinge czuli się bardziej Niemcami niż Żydami. Niektórzy z nich chętnie wstąpiliby do SS, gdyby nie byli skalani żydowską krwią".
W wielu wypadkach rodziny uciekały się do rozmaitych forteli, aby przez protekcję uzyskać certyfikat "aryjskości". Udało się to feldmarszałkowi Erhardtowi Milchowi, który pełnił funkcję Sekretarza Stanu ds. Lotnictwa. W 1933 roku jego matka poszła na policję i zeznała, że jej sześcioro dzieci pochodzi z kazirodczego stosunku z jej aryjskim wujkiem, a nie z jej żydowskim mężem. Milch do końca wojny sprawował jedną z najwyższych funkcji w hierarchii III Rzeszy. W rodzinie Loewen wydano certyfikat "aryjskości" dzieciom żydowskiego ojca i "aryjki" po tym, jak rodzina złożyła na gestapo oświadczenie, że matka pracowała jako prostytutka. Bardzo często jednak mieszańcy wcielani byli do służby w karnych kompaniach, gdzie śmiertelność była bardzo wysoka.
Rigg twierdzi, że większość zbadanych przez niego żołnierzy chciało się wykazać, udowodnić, że są godni miana Niemca, walcząc z niezwykłą zażartością, narażając się często dużo bardziej niż "aryjczycy". Rigg zbadał dokładnie 1671 przypadków żołnierzy-Żydów i Mischlinge (w tym 26 członków NSDAP): 163 z nich zginęło, 279 odznaczono za odwagę, z czego aż 15 Krzyżem Rycerskim. Często służąc w wojsku, chcieli pomóc swoim żydowskim rodzinom, jednocześnie, jak twierdzi autor pracy, wielu takich żołnierzy "czuło, że zdradza tych właśnie ludzi, których chcieli ochronić".
Co wiedzieli o Holokauście?
Rigg poświęca wiele miejsca rozstrzygnięciu kwestii, co Niemcy żydowskiego pochodzenia wiedzieli o Holokauście. Według niego, "większość Mischlinge nie zrobiła nic, aby pomóc polskim Żydom źle traktowanym przez ich kolegów - żołnierzy. Większość żołnierzy mieszańców cieszyła się z niemieckich zwycięstw ze swymi współtowarzyszami mając nadzieję, że ich służba wpłynie na zniesienie dyskryminacji w domu.
Niewiele się martwili prześladowaniem polsko - żydowskich cywili przez swych rodaków". Rigg uważa jednak, że większość z nich nie wiedziała o Holokauście ani o rzeczywistości obozów koncentracyjnych czy obozów śmierci. Każdy ze zbadanych przez tego historyka żydowskich żołnierzy Wehrmachtu stracił w Zagładzie przeciętnie około ośmiu krewnych.
Ale zdarzały się również inne przypadki. Rigg pisze: "Wbrew oczekiwaniom, moje badania wykazały, że niektóre osoby pochodzenia żydowskiego brały bezpośredni udział w Holokauście jako sprawcy, głównie ze względu na swoją rangę i obowiązki z nią związane". Najbardziej winny był feldmarszałek Milch, którego nie tylko informowano o mordach oraz pracy niewolniczej, ale nawet o medycznych eksperymentach na więźniach. Milch uznał je za "interesujące". Podobnie rzecz się ma z "pół - Żydem" dr. Hansem Eppignerem, odpowiedzialnym za pseudonaukowe eksperymenty medyczne w Dachau.
Jednym z najbardziej szokujących jest przypadek "pełnego Żyda" Elke Sirewiz, który załatwił sobie fałszywe papiery na nazwisko Fritz Scherwitz i został członkiem NSDAP. Służył w SS jako Obersturmfuehrer, był komendantem obozu koncentracyjnego w Lenta pod Rygą na Łotwie.
——————
Zob,: http://www.polskieradio.pl/39/284/Artykul/260791,Zydzi-w-armii-Hitlera
*
Andy — serendipity
7. Pan Andy,
Szanowny Panie,
Zapomniał pan o żydzie Adolfie Otto Eichmannie.
Szanowny Panie, w pewnym okresie Hitler, chciał sprzedawać biedotę żydowską, amerykańskim pobratyńcom.
Za 100 Żydów , jeden samochód. Amerykańscy bankierzy, żydowskiego pochodzenia odmówili.
Milion bogatych Żydów za zgodą władz III Rzeszy opuściło Niemcy via Madryt, gdzie rządził Żyd Franco i Rzym, gdzie rządził Żyd Mussolini.
Wiele tysięcy bogatych niemieckich Żydów wyjechało do Szwajcarii za zgodą Hitlera.
Pozdrawiam
Proponuję:
"Eichmann nie został uprowadzony czyli jak Izrael zdobył bombę atomową"
http://niepoprawni.pl/blog/235/eichmann-nie-zostal-uprowadzony-czyli-jak...
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
8. Szczucie wbrew faktom
Psy na Żydów
Żydów tropili doświadczeni wywiadowcy. Służyli w policji kryminalnej już za Rydza-Śmigłego
Pracownicy komisariatu "bandyckiego" warszawskiej policji kryminalnej, marzec 1942 r. (Fot. Za zgodą Archiwum Miasta Warszawy)
zabudowaniach ogrodnika Wolskiego aresztowano ukrywających się tam 38
Żydów. Między nimi znajdowało się tam kilkudniowe dziecko" - informował
podziemny biuletyn. Akcję przeprowadzili doświadczeni wywiadowcy.
Służyli w policji kryminalnej już za Rydza-Śmigłego
Wraz z założycielem Oneg Szabat, podziemnego archiwum
warszawskiego getta, wpadła jego żona Judyta, syn Uri oraz 35 innych
Żydów. Wszyscy od wielu miesięcy ukrywali się na krańcu miasta, przy
Grójeckiej 81, tam, gdzie peryferie południowej Ochoty powoli zmieniały
się w wieś, w bunkrze "Krysia".
Podziemny schron o wymiarach 5 na 7 metrów powstał w 1942 r...
Wykopana pod szklarnią ogrodnika Mieczysława Wolskiego „Krysia”
była wyjątkową kryjówką. Tak widział ją sam Ringelblum: „ster schronu
dzierży w swym ręku » szef «, p. Władysław M., lat 37, ogrodnik z
zawodu. Postanowił uratować dziesiątki Żydów na przekór okupantowi,
który wydał na nich wyrok śmierci. P...
Złożenie wieńców na ul.
Grójeckiej 77 w miejscu, gdzie stała ziemianka ogrodników wolskich,
którzy przechowywali w niej ok. 40 Żydów zbiegłych po powstaniu w
getcie. Tablica upamiętnia ich śmierć w 1944 roku, gdy Niemcy odkryli
schowek. Wśród tych Żydów ukrywał... (Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta)
kryjówką po "aryjskiej" stronie Warszawy. Schronił się w nim m.in.
Emanuel Ringelblum, twórca archiwum warszawskiego getta. W 70. rocznicę
wkroczenia Niemców do bunkra "Krysia" pod upamiętniającą go tablicą przy
ul. Grójeckiej 77 złożono dziś kwiaty.
Uroczystość zorganizowały władze dzielnicy Ochota wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.
Podziemny schron o wymiarach 5 na 7 metrów powstał w 1942 r...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. Muzeum Historii Polski w Warszawie
Rząd ustanowił program wieloletni, który umożliwi sfinansowanie budowy stałej siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Program będzie realizowany w latach 2016-2019 i zostanie sfinansowany z budżetu państwa kwotą 310 mln zł.
Gmach muzeum zostanie wzniesiony na terenie Cytadeli
Warszawskiej. Budynek z powierzchnią ok. 24 tys. m2. Ekspozycje muzealne
będą dostępne dla niepełnosprawnych: niewidzących i słabowidzących oraz
osób z dysfunkcją intelektualną i ruchową.
Muzeum Historii Polski, którego otwarcie zaplanowano na listopad 2018
r., będzie jedną z najnowocześniejszych, najważniejszych i najlepiej
rozpoznawalnych instytucji kultury w Polsce o rocznej liczbie
odwiedzających przekraczającej 500 tys. osób. Powinno dołączyć do innych
nowoczesnych placówek muzealnych, cieszących się duża renomą w kraju i
za granicą: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów
Polskich i Europejskiego Centrum Solidarności.
https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/muzeum-historii-polski...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. niekończąca się historia.....Muzeum Historii Polski
Konkurs na Muzeum Historii Polski rozstrzygnięty
06.12.2009 22:52
http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,7337039,Konkurs_na_Muzeum_Historii_Pol...
Zwycięski
projekt zakłada pokrycie Trasy Łazienkowskiej na odcinku od Muzeum do
Placu na Rozdrożu. Gmach będzie miał ok. 20 tysięcy mkw. powierzchni, z
czego ok. 9 tys. mkw. będzie przeznaczone na prezentowanie wystaw.
Autorzy projektu otrzymają w nagrodę 70 tys. euro oraz zaproszenie do
negocjacji dotyczących realizacji projektu.
Zwycięski projekt pracowni Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga
Obecny podczas uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zwrócił
uwagę na wielką rangę konkursu objętego patronatem przez m.in.
Międzynarodową Unię Architektów (UIA), która patronuje rocznie zaledwie
5-6 konkursom. - Kończy się bardzo ważny rok dla polskiej historii - rok
wielkich rocznic (...), podczas którego dzieliliśmy się naszą historią
skutecznie z całą Europą. Cieszę się, że ten rok kończy się także
rozstrzygnięciem konkursu dotyczącego Muzeum Historii Polski - mówił
Zdrojewski.
Na lata 2010-2011 zaplanowano prace przygotowawcze do budowy, która ma się rozpocząć wiosną 2011 roku. Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. Ma być nowoczesną placówką muzealną posługującą się technologią multimedialną i interaktywnymi formami prezentacji, w sposób nowoczesny ukazującą całość polskiej historii. Przewidywana wartość inwestycji to 87 mln euro, z czego ok. 80 proc. będzie pochodzić z funduszy Unii Europejskiej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. Omilanowska: Muzeum Historii
Omilanowska: Muzeum Historii Polski w 2018 r.
Rząd przyjął we wtorek program budowy Muzeum Historii Polski, które ma powstać na terenie kompleksu Cytadeli Warszawskiej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. Po ośmiu latach walki z
Po ośmiu latach walki z rządem i nie w tym miejscu, ale jednak. Znalazły się pieniądze na Muzeum Historii Polski. Planowane otwarcie - 2018 rok
Decyzja w sprawie Muzeum Historii Polski zapadła o wiele lat za późno i obnażyła złą wolę ministra Zdrojewskiego
http://wpolityce.pl/kultura/259934-decyzja-w-sprawie-muzeum-historii-pol...
Po siedmiu latach zwłoki rząd zadeklarował oficjalnie sfinansowanie budowy Muzeum Historii Polski. Wybrano także lokalizację muzeum na warszawskiej Cytadeli. Decyzja zapadła o wiele lat za późno i obnaża złą wolę ministra Zdrojewskiego, który przez wiele lat blokował najważniejszą inwestycję muzealnictwa historycznego w Polsce. Przypomnijmy, że inwestycja została wpisana na listę inwestycji europejskich już w 2007 roku i skreślona z niej przez ministra Zdrojewskiego.
Teraz trzeba dopilnować wykonania inwestycji i zrobić wszystko ażeby muzeum ukazujące syntezę dziejów Polski zostało oddane do użytku w 2018 roku w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Potrzebna jest determinacja w realizacji Projektu, jeszcze w tym roku ministerstwo obrony narodowej powinno przekazać MHP grunt pod inwestycję. Muzeum Historii Polski ma kluczowe znaczenie dla odbudowy polskiej polityki historycznej. Powrót do aktywnej promocji dziedzictwa wymaga podjęcia innych działań takich jak: unowocześnienie instytutów kultury polskiej czy ustanowienie kanonu miejsc wycieczek szkolnych będących podstawą aktywnej edukacji.
Kazimierz Michał Ujazdowski
prace mają ruszyć w 2016 roku
Premier obiecuje: Muzeum Historii Polski na stulecie niepodległości
KOMENTARZY: 47
Cytadeli Warszawskiej ma rozpocząć się w przyszłym roku. A otwarcie
nastąpi w 2018, na stulecie niepodległości –... więcej »
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. Gliński potwierdza: muzeum na
Gliński potwierdza: muzeum na Cytadeli. Niebawem wizja lokalna z Macierewiczem - Muzeum Historii Polski powstanie najprawdopodobniej na Cytadeli - zapowiada minister kultury, prof. Piotr Gliński. Za kilka... czytaj dalej » (http://www.tvn24.pl)
Muzeum na walizkach
Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach według projektu autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się m.in. finansowanie tego projektu, stąd pomysł umieszczenia Muzeum w Cytadeli.
MHP od momentu powołania prowadzi aktywną działalność. Zrealizowało wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami, m.in. "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" i "Pod wspólnym niebem". W listopadzie 2014 r. premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę Muzeum Historii Polski "Odwaga i pojednanie", nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania. W kwietniu br. MHP zorganizowało "Smoleńskie portrety" - wystawę w 5. rocznicę katastrofy Tu-154M.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. Priorytetem rządu jest budowa
Priorytetem rządu jest budowa Muzeum Historii Polski. Jego
otwarcie ma być jednym z najważniejszych wydarzeń 100-lecia
niepodległości Polski w 2018 r. - deklaruje Jarosław Sellin
"Chcemy, by w 100-lecie niepodległości celebrować przez cały 2018 r., a nie tylko 11 listopada" - mówi wiceminister kultury.
—powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin przedstawiając
na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu projekt
budżetu państwa w części dotyczącej kultury.
Jak zaznaczył:
Jako przykład wymienił, zwiększenie o ponad 50 proc. środków na zabytki.
—wyjaśnił Sellin.
Poinformował, że zwiększone o 100 proc. zostaną środki na program „Patriotyzm jutra”, który:
Zwrócił też uwagę na wieloletnie rządowe programy inwestycyjne.
Poinformował, że w ciągu roku na posiedzeniach rządu będą wprowadzane korekty do wieloletnich programów rządowych.
—zaznaczył.
Zapowiedział nowy wieloletni program rządowy pt. „Niepodległa 2018”, który będzie przewidywał:
Przy tej okazji wiceminister pytany był, gdzie ostatecznie powstanie Muzeum Historii Polski.
—powiedział.
Sellin poinformował, że korekty finansowe dotyczyć będą programu budowy Muzeum II Wojny Światowej.
—ocenił.
Zgodnie z projektem budżetu na budowę Muzeum Historii Polski w 2016
r. zaplanowano przeznaczyć 11,6 mln zł, a budowę kompleksu Muzeum Józefa
Piłsudskiego - 56 mln zł.
Wiceminister przedstawiając projekt budżetu dużo miejsca poświęcił polityce historycznej.
—zaznaczył.
Pytany czy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. będzie placówką
niezależną od Muzeum Drugiej Wojny Światowej, odpowiedział, że tak.
—mówił.
—podkreślił.
Dopytywany, czy w projekcie budżetu 2016 r. na te dwie nowe placówki
zostały zabezpieczone środki, przypomniał, że są to instytucje, które
się dopiero tworzą, decyzje w ich sprawie zapadły na przełomie roku
i w związku z tym w tym roku nie będą się z nimi wiązały duże koszty.
—poinformował.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała
projekt budżetu państwa na 2016 r. w zakresie kultury. Za takim
zaopiniowaniem głosowało 12 posłów, nikt nie był przeciw, 5 posłów
wstrzymało się od głosu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. Cytadela Warszawska siedzibą
Cytadela Warszawska siedzibą Muzeum Historii Polski
Cytadeli i zostanie otwarte w listopadzie 2018 r. Umowę w tej sprawie
podpisali dziś w Warszawie dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro
i prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. Koncepcja architektoniczna
Koncepcja architektoniczna Muzeum Historii Polski zatwierdzona
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr
Gliński w rozmowie z IAR powiedział, że koncepcja architektoniczna
Muzeum została przyjęta. Wicepremier wyjaśnił, że niebawem będzie...
Minister Kultury zapewniał, że będzie to "bardzo piękny i godny budynek
Muzeum Historii Polski", a w planie jest otwarcie tej placówki w
listopadzie 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę
niepodległości.
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro wyjaśniał, że to
przełomowa chwila dla jego placówki, która od wielu nie ma swojej
siedziby. Jak tłumaczył tempo prac jest coraz większe ponieważ w lutym
udało się wynegocjować z architektami bardzo interesujący projekt
budynku, a ta decyzja daje "zielone światło" do tego by prowadzić dalsze
prace i na początku przyszłego roku rozpocząć roboty budowlane.
Robert Kostro jeszcze przed oficjalną prezentacją wyjaśnia główne
założenia koncepcji architektonicznej. Budynek będzie nowoczesny i
będzie miał około 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawy
stałej. W gmachu będzie audytorium na 500 osób oraz sale do zajęć
edukacyjnych.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. stan surowy zamknięty w
stan surowy zamknięty w listopadzie 2018
"Minister zdecydował o przyspieszeniu budowy Muzeum Historii Polski"
Minister kultury Piotr Gliński zdecydował o
przyspieszeniu budowy Muzeum Historii Polski, by stan surowy zamknięty
był gotowy na listopad 2018 r. - mówił na... więcej »
W 2018 r. ma być też otwarte Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
- Wbrew stereotypom, że Polska jest krajem
nadmiernie skoncentrowanym na historii, a ją się głównie prowadzi przez
trwałe instytucje np. muzealne, jesteśmy w absolutnym ogonie Europy
jeżeli chodzi o liczbę muzeów na 100 tys. mieszkańców. Jest tu sporo do
zrobienia i o takich lukach będziemy dzisiaj rozmawiać. Muzeum Historii
Polski zostało utworzone w maju 2006 r. przez ówczesnego ministra
kultury Kazimierza Michała Ujazdowskiego. W ostatnich latach było w
pewnym zastoju, dopiero w lipcu 2015 r. zapadła decyzja rządowa o
uchwaleniu wieloletniego planu budowy muzeum i wyznaczono miejsce,
którym jest Cytadela Warszawska - mówił podczas czwartkowej sejmowej
komisji kultury wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Od Mieszka I do NATO
Premier obiecuje: Muzeum Historii Polski na stulecie niepodległości
-
Budowa Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej ma
rozpocząć się w przyszłym roku. A otwarcie nastąpi w 2018, na
stulecie...
WIĘCEJ »
Siedziba Muzeum Historii Polski ma znaleźć się w planowanym na terenie Cytadeli Warszawskiej zespole muzealnym.
- Będzie ona miało 45 tys. mkw. wielkości. Zaprezentuje najważniejsze
wątki w historii państwa i narodu polskiego ze szczególnym
uwzględnieniem tematyki wolności, tradycji polskiego parlamentaryzmu,
instytucji państwowych, ruchów obywatelskich, walki o wolność i
niepodległość. Poszczególne galerie będą w porządku chronologicznym.
Myślę, że warto tę narrację doprowadzić do momentu wejścia Polski do
NATO i UE. Oczywiście będzie też miejsce na wystawy czasowe - opowiadał
Sellin.
- Projekt budowlany ma się ostatecznie zakończyć do końca tego roku,
rozpoczęcie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy do budowy - w
pierwszym kwartale przyszłego. W zakresie wykonania kompletnej
dokumentacji projektowej ekspozycji stałej Muzeum planuje w najbliższych
dniach podpisać umowę z konsorcjum WWAA Pracownia Projektowa oraz
Platige Image. Trwają również kolejne prace merytoryczne związane z
tworzeniem scenariusza wystawy stałej - relacjonował.
Muzeum Wyklętych w więzieniu
Wiceminister kultury przedstawił także informację o stanie prac nad
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. - Powstało ono w związku z
decyzją tamtejszej Rady Miasta w lutym 2013 r. i posiada statut muzeum w
organizacji. Ministerstwo pod obecnym kierownictwem zdecydowało w marcu
br., że podpiszemy umowę z miastem Ostrołęka w sprawie prowadzenia tej
instytucji wspólnie - powiedział.
Muzeum zajmie budynki i urządzenia powstałego na początku XX w.
dawnego więzienia. - Służyło ono najpierw Rosji carskiej, podczas
okupacji niemieckiej byli tam przetrzymywani i torturowani polscy
patrioci, a po wojnie obiekt był wykorzystywany przez komunistów do
zwalczania opozycji demokratycznej i podziemia zbrojnego. Muzeum ma
prowadzić działalność o charakterze wystawienniczym, kulturalnym,
naukowym, edukacyjnym w zakresie dziejów i dziedzictwa powojennego
zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Wartość tej inwestycji to 35
mln zł - mówił Sellin.
Otwarcie muzeum jest planowane na 100. rocznicę niepodległości, na
marzec 2018 r., na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. Niemcy napadli na Polskę, a ich celem było zniszczenie Polski
Od pierwszego września 1939 roku celem Niemców było zniszczenie narodu Polskiego.
To nie jacyś tam naziści, albo hitlerowcy mordowali Polaków na ulicach i niemieckich katowniach, to robili Niemcy, to Niemcy palili polskie domy, to Niemcy w niemieckich mundurach, mówiący po niemiecku, urodzeni aryjczycy, wychowani w niemieckich domach, przez niemieckie matki byli mordercami i katami na polskiej ziemi.
michael
19.
Zagłada polskich elit
Polacy z terenów wcielonych do Rzeszy padli ofiarą bestialskiej operacji ekstremistycznej Intelligenzaktion.
Organizacja mordu
Akcję "Inteligencja" (niem. Intelligenzaktion) liczy się na ogół
od wcielenia w drugiej połowie października 1939 r. Pomorza z Powiślem,
Wielkopolski, Śląska, północnego i Mazowsza do III Rzeszy. Mieszkało tam
przed wojną 10 mln ludzi, w tym 9 mln Polaków. Niemcy nie stanowili
nawet 10 proc. Zrabowanie polskich ziem połączone było z przejęciem
przez władze administracyjne nadzoru nad ich "bezpieczeństwem". Przedtem
znajdowały się teoretyczne we władzy Wehrmachtu, ale rzeź Polaków
urządzało tu głównie sześć morderczych Einsatzgruppen w akcji o nazwie
Tannenberg.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
20. na 100-lecie odzyskania
na 100-lecie odzyskania niepodległości
Pierwsza wystawa w nowym muzeum w 2018 roku
- Mamy nadzieję, że Muzeum Historii Polski
zostanie ukończone, a przynajmniej będzie w takiej fazie budowy, że
pierwszą wystawę tymczasową będzie można... więcej »
Mamy nadzieję, że Muzeum Historii Polski zostanie ukończone,
a przynajmniej będzie w takiej fazie budowy, że pierwszą wystawę
tymczasową będzie można przedstawić na 100-lecie niepodległości Polski –
powiedział w poniedziałek minister kultury prof. Piotr Gliński.
Podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu kultury
przedstawiono projekt siedziby stałej Muzeum Historii Polski w
Warszawie, autorstwa pracowni architektonicznej WXCA.
- Ten projekt to efekt naszej wspólnej pracy – architektów,
pełnomocnika ministra ds. budowy MHP Piotra Walkowiaka oraz dyrektora
instytucji Roberta Kostro - powiedział w poniedziałek wicepremier,
minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. - Ta
praca nie była, i nie jest łatwa, dlatego, że to nie projekt budowany od
podstaw, tylko przekształcenie pewnego projektu, który był budowany na
potrzeby Muzeum Wojska Polskiego – podkreślił.
Jak dodał Gliński, na tym terenie – przy dwóch już istniejących muzeach: Katyńskim oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – po powstaniu MHP oraz MWP ma powstać park muzealny.
Plan budowy placówki – podkreślił szef resortu – wpisuje się w
program rozwoju sieci muzealnej w Polsce oraz w program "Niepodległa. -
Za dwa lata mamy obchody 100-lecia niepodległości Polski. Polski rząd,
także z udziałem Sejmu i Senatu oraz pana prezydenta powołuje
pięcioletni program, który będzie mówił o naszej tożsamości, historii
oraz będzie przypominał tamte wydarzenia, odwołując się do
współczesności – zapowiedział. - Elementem tego programu jest ta, jak
sądzę bardzo potrzebna Polsce, inwestycja – dodał.
Jak zapowiedział Gliński, w przyszłym roku na budowę zostanie
przeznaczone 77 mln złotych. - To początek, pierwszy etap. Mamy
nadzieję, że Muzeum zostanie ukończone,
a przynajmniej będzie w takiej fazie budowy, że pierwszą wystawę
tymczasową będzie można przedstawić na 100-lecie niepodległości Polski –
dodał.
Całkowity koszt budowy ma wynieść, wedle zapowiedzi szefa resortu, około 400 mln zł.
Wystawa stała w MHP jest realizowana przez zespół historyków z Muzeum
Historii Polski przy współpracy z historykami, historykami sztuki,
ekspertami z polskich uczelni wyższych oraz Polskiej Akademii Nauk. Za
część plastyczną ekspozycji odpowiada konsorcjum WWAA/Platige Image,
którego jednym z członków jest uznany słowacki scenograf Boris Kudlicka.
Pomnik Dzierzyńskiego
Jak powiedział dziennikarzom dyrektor MHP dr Robert Kostro, wystawa
"będzie szła chronologicznie", ale punktem wyjścia do utworzenia jej
będą trzy tematy – wolność i niepodległość, polska tożsamość oraz zmiany
cywilizacyjne.
Ekspozycję będą tworzyły obiekty uzyskane dzięki współpracy m.in. z
Zamkiem Królewskim w Warszawie. Zobaczymy na niej m.in. łódź z X w.
wydobywaną aktualnie z jeziora Lednickiego, a także takie elementy, jak
kopie aktu unii lubelskiej i konfederacji warszawskiej, autograf Jana
Kazimierza, skrytkę z czasów okupacji i działalności opozycyjnej w
latach 70. i 80. rodziny Romaszewskich, tron królewski i pasy
kontuszowe.
Dyrektor muzeum Robert Kostro
zapowiedział także, że w części poświęconej upadkowi komunizmu w Polsce
być może zostanie umieszczony, zdemontowany w 1989r. pomnik Feliksa
Dzierżyńskiego.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. Co dalej z budową Muzeum
Co dalej z budową Muzeum Historii Polski? Minister kultury odpowiada: "We wrześniu ogłosimy przetarg na głównego wykonawcę"
"To nasze sztandarowe muzeum,
które nie zostało zbudowane nie tylko przez ostatnich dwanaście lat, ale przez lat kilkadziesiąt."
powiedział w piątek w TVP Info wicepremier
minister kultury prof. Piotr Gliński. Budowa siedziby, jak dodał,
rozpocznie się na początku przyszłego roku. Odniósł się także
do kontrowersji wokół Domu Historii Europejskich w Brukseli.
Jak powiedział Gliński, resort kultury „bardzo intensywnie pracuje” nad budową Muzeum Historii Polski”.
—przypomniał.
Minister zapowiedział, że we wrześniu zostanie ogłoszony przetarg na głównego wykonawcę MHP.
—podkreślił.
—dodał.
Jak przypomniał Gliński, rozpoczęcie budowy Muzeum na warszawskiej Cytadeli odbędzie się „na pewno na początku przyszłego roku”.
Szef
resortu kultury odniósł się także do kontrowersji wokół Domu Historii
Europejskich w Brukseli, powołanego z inicjatywy Parlamentu
Europejskiego. Wiceprzewodniczący europarlamentu europejskiego Ryszard Czarnecki - jak podaje TVP Info - wcześniej zarzucał twórcom ekspozycji m.in. że pominęli wojnę polsko-bolszewicką, nie wspomnieli o Janie III Sobieskim i umieścili figurkę marszałka Józefa Piłsudskiego w gablocie obok węgierskich i jugosłowiańskich dyktatorów.
Zdaniem ministra Glińskiego, w Domu Historii Europejskich jest „więcej skandalicznych rzeczy”.
—skomentował.
Jak
przyznał wicepremier, w swojej opinii opiera się na relacjach
i raporcie (notatce), którą otrzymał od pracowników jednej
z ministerialnych instytucji.
—przypomniał.
—podkreślił.
Gliński określił jako absurdalne chociażby przedstawienie cierpień ludności cywilnej podczas II
wojny światowej przez cierpienia uchodźców niemieckich oraz wymienienie
wśród filozofów europejskich obok Arystotelesa słoweńskiego filozofa
i socjologa Sławoja Żiżka, „który jest neomarksistą czy neoleninistą”.
—ocenił.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. Tym razem
prof. Glinski, ktory budzi moje rozne watpliwosci, zachowal sie jak nalezy. Mile to.
a przy okazji pomyslalem sobie, ze najwyrazniej rozne sa Europy, a nie jedna. Dzis Polska wspoltworzy i nalezy do tej Europy, ktora bliska jest mojemu sercu. Z bardzo prostego wzgledu, akurat ta wyrasta z kultury srodziemnomorskiej i chrzescijanskiej.W trudnych, paradoksalnych okolicznosciach w swej dzisiejszej formie zaczela sie ksztaltowac tuz po Ciemnych Wiekach , mniej wiecej w IX w po narodzeniu Chrystusa.
Natomiast elegancka, brukselska Europa traci zapachem onuc krasnoarmiejca. Za silny, by stlumic go kosztownymi, wyrafinowanymi perfumami.
23. Finał przetargu na budowę
Finał przetargu na budowę Muzeum Historii Polski
Najprawdopodobniej dziś zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie
wykonawcy budowy Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. O
sprawie napisała „Rzeczpospolita”.
Gliński do szefa PE: Wystawa w Domu Historii Europejskiej nie jest godna ani tej nazwy, ani patronatu.…
"Wystawa narusza w kwestiach fundamentalnych prawdę historyczną, pomija wiele istotnych faktów historycznych".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
24. Wielki projekt za 659 mln zł.
Wielki projekt za 659 mln zł. Tak będzie wyglądać Muzeum Historii Polski
ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum Historii Polski w
Warszawie", podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Przedłużono...
budowy do 2020 r. i zwiększono koszt inwestycji do 659 mln zł z 310 mln
zł.
"Wobec
zwiększenia planowanej powierzchni budynku muzeum z 24 do ok. 44,7 tys.
m2 niezbędne jest wydłużenie terminu budowy z 2019 r. do 2020 r.
Poprzednią wielkość powierzchni obiektu wyznaczono bez żadnych podstaw
projektowych i architektonicznych. W związku z tym muszą się także
zwiększyć koszty inwestycji z 310 do 659 mln zł" – czytamy w
komunikacie. Gmach muzeum ma zostać wzniesiony na terenie Cytadeli Warszawskiej.
Zajmie on główne miejsce na terenie Cytadeli w zespole muzealnym obok
Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. Na terenie Cytadeli
Na terenie Cytadeli Warszawskiej
Trzy oferty przetargowe na budowę Muzeum Historii Polski
Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej. W środę odbyło
się publiczne otwarcie ofert...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
26. Gliński: rząd przyjął uchwałę
Gliński: rząd przyjął uchwałę ws. budowy Muzeum Historii Polski za 750 mln zł
Ministrów przyjęła uchwałę o budowie Muzeum Historii Polski na
warszawskiej Cytadeli za 750 mln zł - napisał we wtorek na Twitterze
wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Dodał, że w
listopadzie otwarte zostanie także Muzeum "Żołnierzy Wyklętych" w
Ostrołęce.
Rząd zajmował się we wtorek m.in. projektem nowelizacji uchwały ws. ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie". Nowela zakłada m.in. zwiększenie budżetu na budowę Muzeum do ponad 757 mln zł, a także wydłużenie terminu budowy placówki do 2021 r.
"Budowa nowych instytucji trwa. Rada Ministrów przyjęła uchwałę o budowie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli za 750 mln zł. W listopadzie otwieramy Muzeum +Żołnierzy Wyklętych+ w Ostrołęce. Powstają też m.in. muzea Kresów i Sybiru, a planujemy kolejne..." - poinformował na Twitterze minister kultury.
Jest to już kolejna nowelizacja uchwały ws. budowy Muzeum Historii Polski w Warszawie; poprzednią rząd przyjął w październiku 2017 r. Wtedy rząd zwiększył budżet na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł, wydłużył też termin budowy do 2020 r.
Do głównych zadań powołanego w 2006 r. Muzeum Historii Polski należy promocja polskiej historii i kultury w Polsce i za granicą, gromadzenie zbiorów związanych z historią Polski oraz szeroko pojęta działalność edukacyjna.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
27. No i dzieje się! Powstanie
największym muzeum w Polsce, jeśli chodzi o przestrzeń wystawienniczą, i
najdroższą inwestycją w polskiej kulturze od czas ..
Wiceminister kultury pytany w radiowej "Jedynce" o etap prac nad
Muzeum Historii Polski przypomniał, że jako instytucja działa ono od
2006 r., lecz jest to "muzeum bez siedziby, bez ziemi". Siedziba
placówki będzie się mieścić na warszawskiej Cytadeli. "Niestety przez
osiem lat rządów Platformy (Obywatelskiej) nie podejmowano decyzji,
gdzie to muzeum ma się budować. Podjęto ją w ostatniej chwili" -
zaznaczył Sellin.
Jak mówił, Muzeum Historii Polski "ma być największym muzeum w
Polsce, jeśli chodzi o przestrzeń wystawienniczą; najdroższą inwestycją w
polskiej kulturze od czasów II wojny światowej". "Tak powinno być. W
tym narodzie, gdzie mamy taką znakomitą, piękną historię, gdzie mamy co
opowiadać, to muzeum musi być" - podkreślił wiceszef MKiDN.
Przypomniał, że "przetarg na wykonawcę muzeum niedawno się
rozstrzygnął i dopiero teraz zaczyna się budowa". Jak dodał, w związku z
tym termin zakończenia prac w roku 2018 "nie jest realny". "To się na
pewno przeciągnie na rok 2019-20, ale jakieś odsłony inwestycji pojawią
się wcześniej" - poinformował wiceminister kultury.
Sellin był też pytany, czy jako wiceminister odpowiedzialny za
politykę historyczną "nie obawia się", że powołane niedawno Muzeum Getta
Warszawskiego może zamienić się w miejsce, w którym podobnie jak w
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pojawiają się "opowieści sprzeczne z
polską narracją historyczną".
Wiceszef MKiDN przypomniał, że getto warszawskie było "najważniejszym
gettem w okupowanej przez Niemców Europie i największym - tych gett
było kilkaset". Jak dodał, opowieść o nim "należy się polskim
obywatelom".
"To jest obowiązek państwa polskiego, żeby o tym nieszczęściu, które
dotknęło polskich obywateli pochodzenia żydowskiego, opowiedzieć. Mamy
materiały, znakomite artefakty i świadectwa, które mogą to zrobić.
Dlatego zdecydowaliśmy, że takie muzeum powstać musi" - mówił Sellin.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
28. Muzeum Historii Polski za pół
Muzeum Historii Polski za pół miliarda złotych. Budimex ma je wybudować w tysiąc dni
Miało być gotowe na stulecie niepodległości 11 listopada 2018,
będzie dwa lata później. Podpisana została umowa z wykonawcą Muzeum
Historii Polski.
Powstanie Muzeum Historii Polski. Ministerstwo kultury podpisało umowę na budowę
- Każdy naród musi mieć swoje muzeum historii - powiedział
podczas uroczystości podpisania umowy minister kultury Piotr Gliński.
Dodał, że bez tego typu inwestycji jesteśmy jako wspólnota narodowa,
kulturowa, polityczna - nieco osieroceni.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
29. Muzeum Historii Polski - Home
Muzeum Historii Polski - Home | Facebook
Siedziba i wystawa stała - Muzeum Historii Polski
Decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana w 2010 r., a MHP zostało .... 31 stycznia 2018 r. otwarcie złożonych ofert w prowadzonym postępowaniu ...
Siedziba i wystawa stała - Muzeum Historii Polski
Decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana w 2010 r., a MHP zostało .... 31 stycznia 2018 r. otwarcie złożonych ofert w prowadzonym postępowaniu ...
Oficjalne rozpoczęcie budowy Muzeum Historii Polski, strona 1
Oficjalne rozpoczęcie budowy Muzeum Historii Polski - lista zdjęć, strona 1.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
30. Rozpoczęto budowę siedziby
Rozpoczęto budowę siedziby Muzeum Historii Polski
Na Cytadeli Warszawskiej oficjalne rozpoczęto budowę siedziby
Muzeum Historii Polski. W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier i
minister kultury prof. Piotr Gliński, dyrektor Muzeum Robert Kostro
oraz przedstawiciele wykonawcy.
Muzeum Historii Polski zostało powołane w 2006 r. Do jego głównych
zadań będzie należała promocja polskiej historii i kultury. W muzeum
zostaną zgromadzone pamiątki związane z historią naszego narodu.
Placówka będzie prowadziła też działalność edukacyjną.
Prof. Piotr Gliński podkreślił, że na to muzeum od lat czekali Polacy.
Gmach placówki będzie częścią kompleksu muzealnego, w którym znajdą
się także Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum
Katyńskie.
Tymczasowa siedziba Muzeum Historii Polski mieści się przy ul. Mokotowskiej w Warszawie.
Ruszyła budowa Muzeum Historii Polski. Gliński: Musimy jak najszybciej oddać jego siedzibę Polakom. ZDJĘCIA
— powiedział Gliński w trakcie uroczystości.
— zaznaczył szef MKiDN.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
31. Nie ruszymy do przodu w
Nie ruszymy do przodu w sprawach polsko-żydowskich jeśli nie opowiemy najpierw światu o naszym, polskim cierpieniu
żydowskich na wspólną Deklarację premierów Polski i Izraela, a nawet
pojawiające się wezwania do jej odwołania, pokazuje, jak trudno
przełamać histeryczny wręcz antypolonizm.
Nawet ogólne, ostrożne i delikatne wyważenie racji, które wyraźnie
słyszymy w Deklaracji, jest dla niektórych sił nie do przyjęcia. Postrzegają Polskę jako „współsprawcę”, a nawet „sprawcę” Holocaustu, i tylko o tym chcą rozmawiać.
Odrzucają każdy argument, i to do tego stopnia, że bezdusznie
bagatelizują pomoc niesioną Żydom pomimo zagrożenia karą śmierci. Nie
mówimy o pojedynczych głosach: w ten sposób wypowiada się także instytut
Yad Vashem.
CZYTAJ:
Yad Vashem krytykuje deklarację Morawieckiego i Netanjahu. Szokujące
słowa: Pomoc Polaków dla Żydów była stosunkowo rzadka
Można
odnieść wrażenie, że każdy polski ruch zmierzający do promowania prawdy
historycznej, wyjaśniający kontekst dramatycznej sytuacji wojennej,
zabiegający o wyważenie racji, spotyka się z coraz mocniejszą reakcją. Płynie do nas stale właściwie jeden komunikat: macie milczeć i się kajać.
To wszystko
jest możliwe z wielu powodów, ale jeden wydaje się dziś najważniejszy:
niemal całkowity brak wiedzy na świecie o wojennym losie Polaków. O naszych cierpieniach. O Akcji
AB, Szucha, Pawiaku, Oświęcimiu, Dolinkach Śmierci, Piaśnicy,
Palmirach, setkach katowni gestapo, masowych łapankach, ulicznych
egzekucjach, głodzeniu narodu, wysiedleniach z Zamojszczyzny,
pacyfikacjach wsi, by wskazać tylko niektóre. Ale także o wojnie obronnej, Powstaniu Warszawskim, walce AK i wielowątkowej epopei Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. To brak tej zupełnie podstawowej wiedzy umożliwia
przerabiania Polaków z lat 1939-1945 na ludzi przypominających sytych
i bezpiecznych mieszkańców zachodnich kampusów uniwersyteckich,
którzy tylko z lenistwa i złej woli nie ratują swoich żydowskich
sąsiadów. To ta wielka biała plama w światowej świadomości umożliwia
przypisywanie nam niemieckich zbrodni.
Jeśli chcemy obronić swoje dobre imię także w kontekście Holocaustu, musimy zacząć od tego: od opowiedzenia o naszym cierpieniu.
O milionach zamordowanych Polaków, o heroicznym narodzie, który
od pierwszego do ostatniego dnia stawiał opór dwóm totalitaryzmom.
Przy obecnym natężeniu emocji i wysokim poziomie antypolonizmu, wątki polsko-żydowskie być może należy schować na drugi plan
(co nie znaczy, że mamy całkowicie rezygnować z aktywności na tym
polu). Należy zacząć od podstaw, a więc od powiedzenia światu, jak
cierpieliśmy i jaką cenę zapłaciliśmy. Bo przecież krew naszych ofiar
nie jest gorsza niż krew przelana przez inne narody.
Jeśli
to się uda, będzie można zacząć rzeczową rozmowę o Holocauście. Bez tego
może nas czekać jedynie dalsze obsuwanie się po równi pochyłej. I nawet
takie realne sukcesy jak Deklaracja tego procesu nie powstrzymają.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
32. „Polacy czekali na to od lat”. Budowa Muzeum Historii Polski roz
http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/bdquopolacy-czekali-na-to-od-latrdqu...
To jest nasz obowiązek, żeby jak najszybciej oddać nową siedzibę Muzeum Historii Polski Polakom – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystości rozpoczęcia budowy siedziby tej placówki, która odbyła się 6 lipca br. na terenie Cytadeli Warszawskiej. W uroczystości uczestniczyli również wiceminister kultury Jarosław Sellin, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Prezes Zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA Dariusz Blocher.
Wicepremier dodał, że Polacy od lat czekają na Muzeum Historii Polski, dlatego budowa stałej siedziby to z jednej strony ogromna radość, z drugiej – olbrzymia odpowiedzialność.
Otwarcie wystawy stałej Muzeum Historii Polski planowane jest na luty 2021 r.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, od czasu objęcia w listopadzie 2015 r. swego stanowiska, za priorytetowe zadanie uznaje budowę siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Muzeum powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej i wraz z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim będzie tworzyło kompleks muzealny. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.
Decyzje ws. budowy siedziby MHP
Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku działalności zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem siedziby i wystawy stałej, jak i bieżącą działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową oraz związaną z promocją dziedzictwa historycznego za granicą, przedstawiając najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu.
Konkurs architektoniczny na projekt przyszłego gmachu muzeum rozstrzygnięto w 2009 r. – zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch z Luksemburga. Zgodnie z projektem budynek muzeum miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana w 2010 r., a MHP zostało usunięte z listy projektów priorytetowych, które miały być realizowane ze środków europejskich.
29 stycznia 2016 r. w obecności ministra Glińskiego podpisano umowę ws. wykonania projektu siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jej sygnatariuszami byli dyrektor MHP Robert Kostro oraz prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan Wroński. Niecały rok później zaprezentowano wizualizacje przyszłej stałej siedziby Muzeum Historii Polski. 6 października 2017 r. ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych, który został rozstrzygnięty 15 maja 2018 r., wybrana została firma Budimex S.A.
Muzeum miejscem wielowymiarowego kontaktu z historią Polski
Muzeum Historii Polski będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie. Przewiduje się, że będzie odwiedzane przez co najmniej 500 000 gości rocznie. Muzeum stanie się miejscem wielowymiarowego kontaktu z historią Polski, refleksji, a także dyskusji, zdobywania wiedzy, kontaktu z kulturą, ośrodkiem życia społecznego. Oprócz przestrzeni wystawowych, w muzeum znajdą miejsce sale edukacyjne i warsztatowe, audytoryjne, projekcyjne, gastronomia, pracownie konserwatorskie, magazyny muzealiów.
Muzeum Historii Polski mimo braku stałej siedziby od momentu powstania przypomina najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu – ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności, tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Obejmuje to m.in. fenomen republiki szlacheckiej, powstania narodowe, odbudowę niepodległej Rzeczypospolitej czy dzieje „Solidarności”.
Muzeum już dzisiaj prezentuje polskie dzieje w powiązaniu z historią innych narodów Europy, szczególnie tych, które żyły na obszarze dawnej Rzeczypospolitej. Efektem tych działań są liczne wystawy, jak m.in. „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności”, „Pod wspólnym niebem” na temat I Rzeczypospolitej i jej bogactwa kulturowego, obie zorganizowane w Zamku Królewskim w Warszawie, „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność” poświęcona rozwojowi cywilizacyjnemu i społecznemu polskich miast na przełomie XIX i XX w. zaprezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie czy międzynarodowa wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności”, prezentująca losy polskiego emisariusza, pokazana w ponad 20 krajach na świecie. Ekspozycje Muzeum były wielokrotnie nagradzane, w tym najbardziej prestiżową nagrodą muzealniczą „Sybilla”.
MHP realizuje program współpracy zagranicznej z innymi muzeami, instytucjami akademickimi oraz edukacyjnymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji i Niemczech. Poprzez seminaria, wykłady i publikacje, Muzeum pokazuje, jak żywą inspiracją dla współczesnej kultury jest historia.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
33. Wmurowanie kamienia
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę MHP. „Historię Polski trzeba opowiadać naszym językiem”
https://www.tvp.info/39425727/wmurowanie-kamienia-wegielnego-pod-budowe-...
W czwartek na Cytadeli Warszawskiej premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podpiszą akt erekcyjny oraz wmurują kamień węgielny pod Muzeum Historii Polski.Na początku lipca na Cytadeli Warszawskiej wicepremier, minister
kultury, dyrektor Muzeum Historii Polski, wiceminister kultury Jarosław
Sellin, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, prezes zarządu firmy
Budimex S.A. symbolicznie „wbili pierwszą łopatę” w miejscu budowy
muzeum.
Muzeum Historii Polski będzie jedną z najnowocześniejszych placówek
powstających obecnie w Polsce i Europie. Znajdzie się tam wystawa stała o
powierzchni 7000 tys. m2 czyli największa ekspozycja historyczna w
Polsce.
Ponadto zaplanowano wystawy czasowe, centrum edukacyjne oraz
wielofunkcyjne centrum konferencyjne z audytorium i salą
kinowo-teatralną. Przewiduje się, że muzeum będzie odwiedzane przez co
najmniej pół miliona gości rocznie.
Muzeum powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej, gdzie wraz z Muzeum
Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim będzie tworzyło
wielki kompleks muzealny. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także
miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Otwarcie wystawy stałej
MHP planowane jest w 2021 roku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
34. historyczny moment
długo nie Niego czekaliśmy
Dobrego Dnia Polsko :)
gość z drogi
35. @gość z drogi
"Historia Polski może być materiałem dla Hollywood"
W czwartek na Cytadeli Warszawskiej premier
Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i
dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podpisali...
więcej »
wspaniałą historię o samych sobie. Polska, jak żaden naród na świecie
nie ma się czego wstydzić z dwu względów. Po pierwsze - wiele dobrego
uczyniła dla Europy i całego świata, a jednocześnie tak niewiele zła
wyrządziła; to się również zdarzało, ale w porównaniu do wielu innych
państw, wielu innych narodów na zupełnie nieporównywalnym poziomie. I tę
historię, taką prawdziwą historię, gdzie byliśmy trubadurami wolności w
Europie, prekursorami jej jedności, trzeba opowiadać naszym językiem -
powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki.
Dalej przypomniał, że Polacy złożyli daninę krwi na wszystkich
frontach II wojny światowej, stworzyli "największe w historii świata
państwo podziemne", walczyli o "wolność, godność i człowieczeństwo".
- To była walka o duszę Zachodu. My dołożyliśmy do tej walki wielkie
nasze poświęcenie, naszą krew i do tego zwycięstwa w drugiej wojnie
światowej walnie się wówczas przyczyniliśmy - mówił Morawicki.
- Historia Polski może być najwspanialszym materiałem dla Hollywood, i
powinna nim być. Te tematy, które jeszcze nie zostały poruszone, wołają
do nas - historia Polski to najpiękniejsza tradycja wolnościowa Zachodu
- dodał premier.
Powołane w 2006 roku
Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku
działalności zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem
siedziby i wystawy stałej, jak i bieżącą działalność wystawienniczą,
edukacyjną, naukową i związaną z promocją dziedzictwa historycznego za
granicą, przedstawiając najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i
narodu.
Konkurs architektoniczny na projekt przyszłego gmachu muzeum
rozstrzygnięto w 2009 roku. Zwyciężyła praca zespołu Paczowski et
Fritsch Architectes z Luksemburga. Zgodnie z projektem budynek muzeum
miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską,
jednak decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana w 2010 r., a MHP
zostało usunięte z listy projektów priorytetowych, które miały być
realizowane ze środków europejskich.
Wiosną 2015 r. rozpoczęły się rozmowy dotyczące nowej lokalizacji
muzeum na terenie Cytadeli Warszawskiej. 29 stycznia 2016 r. w obecności
ministra Glińskiego podpisano umowę ws. wykonania projektu siedziby
Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jej sygnatariuszami byli dyrektor
MHP Robert Kostro oraz prezes pracowni architektonicznej WXCA Szczepan
Wroński. Niecały rok później zaprezentowano wizualizacje przyszłej
stałej siedziby Muzeum Historii Polski. 6 października 2017 r. ogłoszono
przetarg na wykonanie robót budowlanych, został on rozstrzygnięty 15
maja 2018 r., wybrana została firma Budimex S.A. 30 maja 2018 r. w
Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie została podpisana umowa pomiędzy
Budimex S.A. a Muzeum Historii Polski na budowę stałej siedziby MHP.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
36. :) szanowna pani prezes :)
jestem wdzięczna Opatrzności,ze doczekałam tego Dnia
Bóg Honor Ojczyzna
słoneczne pozdrowienia :)
ps przypomniała mi się ukochana harcerska piosenka,którą Mama śpiewała mi zamiast kołysanek :)
"choć burza huczy wokół nas,to ,..."
to my dalej idziemy dzielnie do przodu ,czyli jak
dawne nasze zawołanie na PIS.org
"psy szczekają karawana idzie dalej,a ze szczekają i wyją ,.. to NIC
jeszcze raz serdecznosci :)
gość z drogi
37. Obchody stulecia I Powstania
Obchody stulecia I Powstania Śląskiego organizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, berlińska wystawa „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” oraz strona internetowa „Powstańcy Śląscy” zwyciężyły w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2019 organizowanym przez Muzeum Historii Polski. Ogłoszenie wyników głosowania odbyło się w formie on-line.
Muzeum Historii Polski już po raz trzynasty zorganizowało plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku. Uczestnicy głosowania wybierali spośród piętnastu projektów wskazanych przez jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Szczerskiego w trzech kategoriach konkursowych. Wyniki ogłoszono na kanale YouTube oraz na profilu MHP na Facebooku. Dyrektor MHP Robert Kostro stwierdził, że mimo nietypowych okoliczności ogłoszenia wyników konkursu jest to „święto dla wszystkich, którzy interesują się historią, propagują ją i są edukatorami historycznymi”.
Jak poinformowali organizatorzy konkursu, „plebiscyt cieszy się prestiżem i niesłabnącym zainteresowaniem mediów i organizatorów wydarzeń historycznych”. W tym roku zostało zgłoszonych blisko dwieście projektów z Polski i zagranicy, m.in. z takich krajów, jak: Anglia, Austria, Argentyna, Australia, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad tysiąc przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie niemal 50 tys. internautów.
W opublikowanym nagraniu przewodniczący jury konkursu prof. Andrzej Szczerski zaznaczył, że zadaniem ekspertów było wyłącznie umożliwienie wyboru dokonanego przez miłośników historii oddających swoje głosy. Dodał, że jego zdaniem cechą konkursu Wydarzenie Historyczne Roku jest udział wielu instytucji, stowarzyszeń i organizacji niepublicznych o bardzo różnym charakterze. „Tym samym podkreślamy, że historię piszemy wszyscy. Ta historia publiczna, którą tworzymy wspólnie, jest wielką wartością, ponieważ wszyscy możemy uczestniczyć w jej analizowaniu, interpretowaniu i przekazywaniu kolejnym pokoleniom” – tłumaczył. Celem popularyzatorów polskiej historii powinny być jej uniwersalizacja i prezentowanie jej wpływu na kształtowanie świata: „To wyzwanie chwili, gdy zdajemy sobie sprawę, że historia jest narzędziem kształtowania tożsamości na skalę międzynarodową” – wyjaśnił prof. Szczerski.
W kategorii wydarzenie o nagrodę rywalizowały: „Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego” (Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach); otwarcie 22 listopada 2019 r. historycznego gmachu Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie po odbudowie z wojennych ruin i utworzenie w nim nowoczesnej instytucji kultury (Gmina Miejska Głogów); ponowne otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z wydarzeniami towarzyszącymi (Muzeum Narodowe w Krakowie); „Rok Wazowski 2019” w Zamku Królewskim w Warszawie (Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum) i „Zawołani po imieniu” – edycja 2019 (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego).
Zwycięskie wydarzenie zorganizowało Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Do najważniejszych przedsięwzięć zorganizowanych dla upamiętnienia 100-lecia I Powstania Śląskiego należały: koncert „O mój Śląsku!”, rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską, multimedialny spektakl muzyczny, wystawa „Śląsk − droga do Niepodległej”. Ponadto została wydana płyta „Krew i gniew” zawierająca pieśni powstańcze w nowoczesnych aranżacjach.
W kategorii wystawa do finału jury wybrało: ekspozycję „Dzieje złotego” (Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira S. Skrzypka), wystawę „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” w Berlinie (Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego), „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), ekspozycję „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP) oraz wystawę „Sapientia aedificavit sibi domum. Mądrość zbudowała sobie dom... Państwo krzyżackie w Prusach” (Muzeum Zamkowe w Malborku).
Zwycięską wystawę „Ochotnik do Auschwitz” otwarto w Berlinie we wrześniu 2019 r. Jej otwarcie było symboliczną inauguracją działalności pierwszego zagranicznego oddziału Instytutu Pileckiego. Towarzyszył jej szeroki program wydarzeń, m.in. warsztaty edukacyjne dla niemieckiej młodzieży. Berlińska ekspozycja prezentowała nie tylko słynne raporty Pileckiego, ale także unikatowe obiekty, takie jak maszyna szyfrująca Enigma czy fragmenty zniszczonego przez Niemców Teatru Wielkiego w Warszawie, nieznane szerzej dokumenty z procesów oświęcimskich we Frankfurcie czy szereg oryginalnych eksponatów z Muzeum Auschwitz. Wystawę można było zwiedzać do marca 2020 r.
W kategorii edukacja i multimedia o nagrodę ubiegały się: wydawnictwo płytowe „100na100”, opublikowane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne na stulecie odzyskania niepodległości, edukacyjna aplikacja mobilna „Być Polakiem w Breslau” (Ośrodek Pamięć i Przyszłość), strona internetowa „Powstańcy Śląscy” (Archiwum Państwowe w Opolu i Archiwum Państwowe w Katowicach), „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” (Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu) oraz nowa platforma cyfrowa Muzeum Narodowego w Krakowie „Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w cyfrowym świecie kultury”.
Zwyciężyła strona internetowa „Powstańcy Śląscy”. Strona oparta jest w całości na oryginalnych materiałach archiwalnych. Jej celem jest przybliżenie informacji dostępnych dotąd wyłącznie dla specjalistów oraz upowszechnianie wiedzy o pamięci wspólnej przeszłości Polaków. Strona składa się z czterech zakładek: „Edukacja”, „Znajdź powstańca”, „Oparte na faktach” oraz „Wirtualny album”.
Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku organizowany przez Muzeum Historii Polski został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami konkursu są Fundacja Orlen (darczyńca), Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, historia org.pl. Patronami medialnymi: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, Dzieje.pl, Telewizja Polska, TVP Historia, „Sieci”, „wSieci Historii”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
38. Budowa Muzeum Historii Polski
Budowa Muzeum Historii Polski przekroczyła półmetek
Na początku 2023 roku pierwsi goście będą mogli zwiedzać stałą
wystawę Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Największa w
kraju placówka będzie przedstawiać nasze dzieje od chrztu Mieszka I aż
po czasy dzisiejsze.
To jest muzeum polskiej tożsamości, polskiej kultury, polskich wartości i to wszystko będzie tutaj prezentowane. Smutnym znakiem zapytania jest to, że dotychczas w Polsce takiego muzeum nie ma – podkreślił wicepremier Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Przestrzeń wokół muzeum na Cytadeli Warszawskiej będzie otwarta dla wszystkich. Cały obiekt będzie miał 44 tysiące metrów kwadratowych. Przy muzeum powstanie sala, która pomieści blisko 600 osób – wskazał Robert Kostro, dyrektor placówki.
– Będzie ona oczywiście służyła dla celów muzealnych, konferencji naukowych, spotkań, uroczystości, ale również wydarzeń kulturalnych czy muzycznych – akcentował Robert Kostro.
Rząd Zjednoczonej Prawicy realizuje program budowy stu muzeów w całym kraju, które mają zlikwidować białe plamy dotyczące polskiej historii.
– To jest muzeum największe – historii Polski. To są także muzea Jana Pawła II i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, czy muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu. To także muzea Żołnierzy Wyklętych, muzeum Sybiru w Białymstoku, muzeum Kresów w Lublinie czy muzeum Piaśnickie – podsumował prof. Piotr Gliński.
Zakończenie budowy muzeum przy Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II w Toruniu planowane jest na koniec przyszłego roku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
39. 5 pytań do… Roberta Kostro,
5 pytań do… Roberta Kostro, Dyrektora Muzeum Historii Polski
Piotr Grzybowski: Panie Dyrektorze, …”historia jest
nauczycielką życia” … dlaczego zatem aż tak długo trzeba było czekać na
rozpoczęcie budowy Muzeum Historii Polski?
Robert Kostro: Tu są dwa pytania. Pierwsze dotyczy w ogóle tego
długiego trwania historii Polski, a i tego, co się wydarzyło w naszych
dziejach właściwie od końca XVIII w. czyli od rozbiorów, bo tak naprawdę
bardzo wiele inicjatyw muzealnych typu: Muzeum Historii Węgier, czy
Muzeum Historii Rosji - to są jeszcze realizacje XIX wieczne.
Można powiedzieć, że próba stworzenia tego rodzaju muzeum była nawet w
polskiej historii - mam na myśli Świątynię Sybili księżnej Izabeli
Czartoryskiej. Ten pomysł na muzeum nie mógł się rozwinąć, ponieważ
Powstanie Listopadowe najpierw sprawiło , że zbiory zostały wywiezione
do Paryża, a potem co prawda wróciły do Polski, ale już do Galicji. Poza
tym to muzeum nigdy nie osiągnęło odpowiedniej skali, nie miało
kontynuacji, zbiory są w dużej mierze zamknięte wokół tego, co zostało
zgromadzone na przełomie XVII i XIX wieku.
Drugim podejściem było Muzeum Polskie w Rapperswilu, które
zrealizowało się tylko częściowo. Po odzyskaniu niepodległości zbiory
trafiły do Polski, częściowo do Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum
Narodowego, częściowo do instytucji archiwalnych. No ale znów nie udało
stworzyć takiego dzieła, żeby pokazać całą historie Polski. Potem była
wojna i komunizm, i może dobrze, że w czasie komunizmu takie muzeum nie
powstało, bo być może trudniej byłoby je przerabiać na nowoczesne,
oddające tradycje demokratyczne, niepodległościowe i chrześcijańskie
Polski, niż tworzyć od nowa.
I ostania rzecz. Przez ostatnie 30 lat, a raczej od 2006 roku,
zarówno w odniesieniu do pomysłu, ogólnej koncepcji, jak też samej
instytucji powstałej w sensie prawnym, przez długi czas nie było tzw.
woli politycznej i muzeum tak naprawdę wystartowało od 2015 roku. Te
pierwsze 9 lat może nie były całkiem stracone, bo wiele rzeczy
zrobiliśmy, pewne rzeczy przemyśleliśmy, robiliśmy ciekawe projekty, ale
tak naprawdę współpraca z architektami zaczęła się na przełomie 2015 i
2016 roku.
PG: Czytam, że „Muzeum przedstawia najważniejsze wątki w historii polskiej”. Jakie są te najważniejsze wątki ?
RK: To jest najtrudniejsze, bo chociaż to muzeum będzie największym
muzeum historycznym w Polsce, z około 7 000 metrów kwadratowych
powierzchni, to i tak umieszczenie całej historii Polski będzie
największym wyzwaniem i będzie wymagało trudnych wyborów. Postawiliśmy
na trzy istotne klucze. Pierwszym jest wątek wolności, który się
przejawia np. w historii polskiego parlamentu, w historii polskiego
konstytucjonalizmu, w tradycji republikańskiej - zwłaszcza I
Rzeczpospolitej, a potem w duchu niepodległościowym towarzyszącym walce i
staraniom, najpierw o zachowanie, a potem o odzyskanie niepodległości w
XIX wieku, następnie również w XX w. o odzyskanie suwerenności w
okresie komunizmu.
Drugi, równie ważny - to wątek tożsamościowy, czyli pokazanie: kim
jesteśmy i jak zmieniało się rozumienie tego, czym jest Polska. Trzeba
pokazać, kim jesteśmy my - jako Polacy, bo jak patrzymy najpierw na
Polskę Piastowską, wojów Chrobrego czy Krzywoustego, potem na Polskę
Jagiellońską, czy Rzeczpospolitą Obojga Nardów, to jest to już
koncepcja narodu jako szlachty czysto wschodniej, litewskiej, ruskiej, a
potem znów mamy naród, który w dużej mierze był formowany wokół pewnych
idei literackich, kultury w XIX w. Chcielibyśmy mocno pokazać tę
transformację i różne etapy tworzenia czy ewolucji naszej tożsamości.
Trzeci to aspekt troszkę może bardziej przyziemny, cywilizacyjny:
pokazanie, jak ludzie się ubierali, jak wyglądali, trochę historii
techniki i nauki oraz jaki to miało wpływ na nasze losy.
PG: Jaka ma być nowoczesna wrażliwość patriotyczna, którą Muzeum ma kształtować?
RK: Wydawało nam się ważne podkreślenie, że jesteśmy w tej chwili w
takim okresie suwerenności, niepodległości i również demokracji w
Polsce, kiedy - nie lekceważąc oczywiście w żaden sposób tradycji walki o
niepodległość, pamięci o cierpieniach i martyrologii – należy w naszym
Muzeum pokazać w większym stopniu niż we wcześniejszych narracjach,
znaczenie okresów polskiej niepodległości i wolności, czyli:
Rzeczpospolita Obojga Narodów, Polska Piastów i Jagiellonów, czy II
Rzeczpospolita.
To będą w naszej wystawie muzealnej najmocniejsze części, nawet
może nieproporcjonalnie więcej miejsca będziemy poświęcali tym wątkom,
niż np. XIX wiekowi. Tu nastąpiła zmiana optyki, którą choćby ja
pamiętam ze swojej edukacji, kiedy właśnie historia XIX wieczna wydawała
nam się bardzo bliską analogią. Będzie na przykład duża prezentacja
poświęcona wolnym elekcjom, bo wydaje się, że jest to niezwykły fenomen
republikański w Rzeczypospolitej, ale też barwne widowisko, które pomoże
zwiedzającym odczuwać klimat i barwy epoki.
PG: Muzeum deklaruje kształtowanie międzynarodowego wizerunku Polski. Jak Pan to zamierza robić?
RK: Jedno muzeum oczywiście nie jest w stanie kształtować tej wizji,
ale może być ważnym graczem. Trzeba zacząć od tego, że każde muzeum,
przez sam fakt zaistnienia w Polsce, wpływa na świadomość innych. Czyli
to, że powstało Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie sprawia, że
turyści (ale tez politycy, biznesmeni przyjeżdżający do Warszawy)
zwiedzają to muzeum i czegoś się dowiadują. To jest pierwszy krok, który
trzeba zrobić.
Jesteśmy już obecni w różnych działaniach międzynarodowych, np.
projekcie „Odkrywanie zapomnianej historii” , który realizujemy z
inicjatywy Pana Profesora Andrzeja Sulimy Kamińskiego z Uniwersytetu
Georgetown, który przywozi tu historyków amerykańskich i anglosaskich
piszących książki, którzy po spotkaniach i dyskusjach z naszymi polskimi
historykami bardzo często modyfikują swoje teksty. W końcu trzeci
aspekt, w którym uczestniczymy, to różne projekty wystawiennicze,
edukacyjne o charakterze zewnętrznym, jak wystawa o Gussen, o Karskim.
Byliśmy, jesteśmy i będziemy aktywni jeszcze bardziej, mając już swoją
siedzibę, żeby choćby inicjować jakieś projekty w Polsce, które potem
będą pokazywane za granicą, czy odwrotnie - uczestniczyć jako partner w
ciekawych wystawach międzynarodowych, aby później pokazać je w Polsce.
PG: Panie Dyrektorze, kiedy nas Pan zaprosi do nowo otwartej siedziby Muzeum Historii Polski?
RK: Planujemy zakończyć budowę jesienią 2022 roku i myślę, że już
wtedy będziemy tam mogli pokazywać wystawy czasowe. Natomiast jeśli
chodzi o wystawę stałą, to spodziewam się otwarcia wiosna 2023 roku.
Jesteśmy dziś zatem w połowie drogi, ale już dziś serdecznie wszystkich
zapraszam.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
40. Wicepremier Gliński obejrzał
Wicepremier Gliński obejrzał postępy prac na budowie Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego
Gliński, po zakończeniu uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni
Katyńskiej, obejrzał postępy prac na budowie siedzib Muzeum Historii
Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego - przekazało na Facebooku
Ministerstwo Kultury.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
41. P. Gliński: Muzeum Historii
P. Gliński: Muzeum Historii Polski jest symbolem zmian, które wprowadzamy w polskiej kulturze
kulturze, jest Muzeum Historii Polski - największa inwestycja kulturalna
w naszej historii - które, wraz z wystawą czasową, chcemy oddać we
wrześniu 2023 r. – powiedział PAP wicepremier, minister kultury i
dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
42. Dyrektor MHP: w przypadku
Dyrektor MHP: w przypadku muzeów tradycja i nowoczesność nie kłócą się
korzystają także z rozwiązań, których dostarcza współczesna technika. W
przypadku muzeów tradycja i nowoczesność nie kłócą się zatem ze sobą -
mówi PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
43. Nie wiem
dlaczego dyrektor Kostro wyparl sie pierwotnego przekonania, ze w czasie II-ej wojny swiatowej to Polacy byli glownym przedmiotem przesladowan przez Niemcow. W koncu zginelo w niej 6 mln. polskich obywateli.
44. Projekt uchwały Rady
Projekt uchwały Rady Ministrów ws. ustanowienia programu wieloletniego "Budowa MHP w Warszawie"
Uaktualnienie warunków finansowych, organizacyjnych i prawnych
umożliwiających budowę w latach 2016–2026 stałej siedziby MHP i
utworzenie wystawy stałej ma na celu projekt uchwały Rady Ministrów
zmieniającej uchwałę ws. ustanowienia programu wieloletniego "Budowa
Muzeum Historii Polski w Warszawie".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
45. Tego muzeum będzie zazdrościć
Muzeum Historii Polski. Na Cytadeli Warszawskiej powstanie jeden z
największych kompleksów muzealnych na kontynencie.
-
„Na Cytadeli Warszawskiej wyrasta kompleks muzealny złożony z trzech
brył – siedziby Muzeum Historii Polski oraz dwóch gmachów Muzeum Wojska
Polskiego. Projekt jest imponujący”
- zauważa na łamach „Rzeczpospolitej” Ada Michalak.
-
„Można wręcz powiedzieć, że – razem z miejskim parkiem oraz
mieszczącymi się na tym terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i
Muzeum Katyńskim – przestrzeń stanie się prawdziwym parkiem muzeów”
- dodaje.
Samo
Muzeum Historii Polski będzie mogło chlubić się nie tylko częścią
ekspozycyjną, ale również salą koncertową mogącą pomieścić 600 osób,
salą projekcyjno-teatralną, biblioteką, salami konferencyjnymi i
edukacyjnymi. Z tarasu natomiast będzie można podziwiać panoramę
Warszawy.
Za: rp.pl
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
46. Koalicja zemsty! Ministerstwo
Koalicja zemsty! Ministerstwo Kultury zdecydowało. Robert Kostro został odwołany z funkcji dyrektora Muzeum Historii Polski
w moim odwołaniu. Nie wydałem wszystkich środków budżetowych, które
otrzymałem w kolejnych czterech latach i ostatni punkt był taki,
że doprowadziłem do sporu z generalnym wykonawcą” - powiedział
na antenie Telewizji wPolsce24 Robert Kostro, odwołany wczoraj dyrektor
Muzeum Historii Polski, który kierował instytucją od 2006 roku. Na jego
miejsce min. Hanna Wróblewska powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego,
kulturoznawcę związanego z „Krytyką Polityczną” .
— Kulisy bezprawnego odwołania dyrektora MHP. Gliński: „Próbowano go przekupić stanowiskiem dyrektora Instytutu Pileckiego!”
— Tak im się spieszy? MKiDN już wybrało nowego dyrektora MHP. Wcześniej resort zdecydował o bezprawnym odwołaniu Roberta Kostry
— Burza w sieci po odwołaniu Kostry z MHP! „To jeden z większych skandali obecnych rządów”; „Triumf działania plemiennego”
Napiórkowski to semiotyk kultury
specjalizujący się w temacie mitologii współczesnej, pamięci zbiorowej i
kultury popularnej. Jest autorem książek o bardzo charakterystycznych i
znamiennych (przynajmniej w świetle jego dzisiejszej nominacji)
tytułach: "Mitologia współczesna" (2013), "Powstanie Umarłych. Historia
pamięci 1944-2014" (2016), "Kod kapitalizmu: jak Gwiezdne wojny,
Coca-Cola i Leo Messi kierują Twoim życiem" (2019), "Turbopatriotyzm"
(2019) i "Naprawić przyszłość. Dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści,
żeby uratować świat".
"Prowadzi
zajęcia z antropologii kultury, historii filozofii i filozofii kultury
oraz wykład dla obcokrajowców zainteresowanych poznaniem polskiej
kultury pt. "Poland 101: Beginner’s Guide to Polish Culture, History and
Society"" - czytamy w biogramie Napiórkowskiego na stronie internetowej
Instytutu Kultury Polskiej, gdzie prowadzi zajęcia z antropologii
kultury, historii filozofii i filozofii kultury. W 2010 r. obronił
doktorat z filozofii w Polskiej Akademii Nauk, w 2015 r. uzyskał
habilitację w dziedzinie nauk humanistycznych jako kulturoznawca.
Od
2014 r. kieruje projektem badawczym "Współczesna polska kultura
wernakularna w perspektywie porównawczej. Pamięć - wyobraźnia - praktyki
oporu". W latach 2015-2016 realizował także projekt "Pamięciowy wymiar
transformacji ustrojowej w świetle uchwał komemoratywnych Parlamentu RP
podejmowanych w latach 1989-2014". Paranaukowy bełkot ma przykryć
merytoryczną nicość obu "naukawych" (tak - "naukawych") "badań"?
Coś
może być na rzeczy zważywszy na periodyki, w których publikuje; są
wśród nich m. in. "Tygodnik Powszechny", "Więź", "Znak", "Kultura
Współczesna", "Gazeta Wyborcza" i "Krytyka Polityczna".
W
wywiadzie udzielonym PAP w lipcu przyszły dyr. Muzeum Historii Polski
wypowiedział słowa, które uznać można, chyba, także za wizję rozwoju
(albo raczej - deklasacji) prowadzonej przez niego placówki:
Źródło: PAP, Republika
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl